انواع پروتز سینه

همه چیز درباره انواع پروتز سینه

64

داشتن سینه‌هایی با فرمی زیبا و اندازه‌ای مناسب برای بانوان یک ارزش محسوب می‌شود. در صورتی‌که فردی از اندازه سینه‌های خود راضی نباشد، ممکن است مشکلاتی برای وی به وجود بیاید.

معمولا بانوانی که از سایز سینه‌های خود راضی نیستند، احساس کمبود اعتماد به نفس داشته و در صورت مقایسه خود با دیگران، احساس شرم و سرخوردگی می‌کنند.

جراحی‌های زیبایی سینه، روشی است که تکنولوژی و پیشرفت علم برای این دسته از بانوان به ارمغان آورده است. انواع جراحی‌های سینه عبارتند از:

 • بزرگ کردن سینه با پروتز
 • کم کردن و کوچک کردن سایز سینه
 • ماستوپکسی و یا لیفت سینه
 • تزریق ژل در سینه
 • تزریق چربی در سینه
 • بازسازی سینه

 در بین این جراحی‌های فوق، جراحی به وسیله انواع پروتز سینه محبوبیت ویژه‌ای بین بانوان پیدا کرده است. کاشت انواع پروتز سینه به روشی رایج و محبوب برای تغییر در شکل و ظاهر سینه بانوان تبدیل شده است که هر ساله به تعداد افرادی که برای انجام این جراحی به پزشک و متخصص جراحی زیبایی و پلاستیک مراجعه می‌کنند، رو به افزایش است. همچنین، کاشت انواع پروتز سینه بعد از سرطان نیز امکان‌پذیر است. همین موضوع می‌تواند به بازگشت روحیه بیماران مبتلا به سرطان نیز کمک شایانی بکند.

انواع پروتز سینه در مارک‌ها و برندهای مختلف تولید می‌شوند. در این بین برخی از برندها همچون پروتز سینه مارک منتور بیشتر جای خود را در بازار باز کرده است که در ادامه، در این باره توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

انواع پروتز سینه

بسته به نوع جراحی و نیز شرایط بیمار، پزشک جراح می‌تواند از بین انواع پروتز سینه یک مدل را انتخاب کند. در حال حاضر، انواع پروتز سینه را برحسب برجستگی به سه دسته تقسیم می‌کنند که عبارتند از:

 • پروتز با برجستگی کم یا Low Profile
 • پروتز با برجستگی زیاد یا High Profile
 • پروتز با برجستگی خیلی زیاد Ultra-High Profile

ممکن است بسته به خواست بیمار و یا صلاحدید پزشک، هر کدام از پروتزهای دسته‌بندی‌شده‌ی فوق، استفاده شوند. برای نمونه،  ممکن است پروتز سینه بعد از سرطان و طی کردن روندهای درمانی استفاده شود و یا یکی از انواع پروتز سینه جهت زیبایی، قطعا برای استفاده جهت بازسازی و زیبایی مطرح گردد.

از جنبه جنس و متریال استفاده‌شده برای تولید پروتز، می‌توان دسته‌بندی زیر را تعریف کرد:

پروتز آب نمکی

پروتز آب نمکی یکی از انواع پروتز سینه است که گرد بوده و با محلول آب‌نمک (سالین) پر شده است. در صورت پارگی این نوع پروتز، مایع درون آن خارج می‌شود و جذب بدن می‌شود؛ اما برای بدن مشکلی ایجاد نمی‌کند. استفاده از این نوع پروتز برای جوانان زیر ۱۸ سال توسط پزشکان ممنوع اعلام شده است. پروتز سینه مارک منتور آب نمکی یکی از معروف‌ترین برندهای ارائه‌دهنده این نوع پروتز است. استفاده از هر نوع پروتزی مزایا و معایبی دارد.

از مزایای استفاده از پروتز آب نمکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای جای‌گذاری به برش کمتری نیاز دارد؛
 • نسبت به انواع دیگر، به برش کمتری نیاز دارد؛
 • پس از جای‌گذاری نیاز کمتری به بازدید دوره‌ای توسط پزشک دارد.

همچنین، از معایب پروتز سینه آب نمکی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • لمس غیر واقعی داشته و حالت طبیعی سینه را ندارند؛
 • احتمال خالی شدن خود به خود وجود دارد؛
 • ممکن است بر بافت سینه تاثیر بگذارد.

پروتز سیلیکونی

یکی دیگر از انواع پروتز سینه، پروتز سیلیکونی است. شکل پروتز سیلیکونی هم مانند پروتز آب نمکی گرد می‌باشد، اما درون آن را با ژل چسبنده‌ پر کرده‌اند و شکل زیباتر و طبیعی‌تری دارد. در صورتی‌ که پروتز سیلیکونی پاره شود، محتویات آن جذب بدن نشده و ممکن است مشکلاتی را برای بیمار ایجاد کند. افرادی که سن آن‌ها کمتر از ۲۲ سال است، بهتر است از این نوع پروتز استفاده نکنند. از این پروتز سینه بعد از سرطان می‌توان برای بهبود شکل ظاهری سینه‌ها استفاده کرد.

از مزایای پروتز سیلیکونی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لمس طبیعی هم جنس با بافت سینه
 • کاهش ریسک خالی شدن ناگهانی

همچنین، از معایب روش پروتز سیلیکونی می‌توان به مواردی که در زیر آمده است، اشاره کرد:

 • نسبت به پروتزهای دیگر هزینه بیشتری دارند؛
 • نیاز است تا در طول دوره زندگی چند باری توسط پزشک معاینه شوند؛

برای کاشت این نوع پروتز نیاز است تا برش‌های بیشتری بر روی بدن ایجاد شود.

کاندیدای مناسب برای عمل پروتز سینه

کسی که قصد انجام عمل پروتز سینه دارد، باید انتظارات واقع بینانه‌ای از نتیجه جراحی داشته باشد. افرادی که قصد انجام عمل پروتز دارند، باید توصیه‌های پزشک قبل و بعد از انجام عمل را انجام دهند تا نتیجه عمل آنان رضایت‌ بخش باشد و دوره نقاهت هم در زمان کمتری سپری شود. این عمل، به خانم‌های سیگاری توصیه نمی‌شود؛ چرا که پوست آنان در اثر سیگار کشیدن خاصیت ارتجاعی خود را از دست‌ داده است.

همچنین شما می توانید همزمان با پروتز سینه، لیفت سینه را هم انجام دهید. به عمل همزمان لیفت و پروتز سینه، پروتزپکسی می گویند.

برای کسب اطلاعات بیشتر از این عمل می توانید مقاله ی “لیفت و پروتز سینه” را  در سایت دکتر نجف بیگی بخوانید.

اقدامات لازم پیش از جراحی سینه

بیمار باید قبل از انجام عمل پروتز، پزشک را در جریان سابقه پزشکی و داروهای مصرفی خود بگذارد؛ به این دلیل که ممکن است دارویی که بیمار مصرف می‌کند، بر روند بهبودی پس از عمل پروتز سینه تأثیر بدی بگذارد. گاهی ممکن است پزشک به بیمار توصیه کند که مصرف برخی از این داروها را موقتاً متوقف کند. بیمار باید مصرف آسپرین، فرآورده‌های آسپرین، داروهای ضدالتهاب و مکمل‌های گیاهی را ۱۰ روز قبل از عمل پروتز متوقف کند. پزشک قبل از عمل پروتز سینه شرایط جسمی بیمار را با دقت بررسی کرده و با ارزیابی بدن او ماموگرافی و آزمایش‌های لازم را برای او تجویز می‌کند.

مشاوره بیمار با جراح پروتز سینه قبل از عمل

قبل از عمل پروتز، بیمار و جراح جلسه مشاوره‌ای خواهند داشت و در این جلسه، پزشک در مورد نوع پروتز سینه (برای نمونه پروتز سینه مارک منتور یا هر برند معتبر دیگری)، نحوه انجام عمل پروتز سینه و نوع برش و… توضیحات قابل قبولی به بیمار خواهد داد و به سوالات و نگرانی‌های وی پاسخ می‌دهد.

برای جای‌گذاری پروتز درون سینه بیمار، برش‌هایی را در زیر بغل، هاله دور سینه (بافت اطراف نوک پستان) یا چین زیر سینه ایجاد می‌کنند. این برش ها به تشخیص جراح و براساس نوع سینه هر خانم متفاوت است؛ پس از ایجاد برش، پروتز از بالا یا پایین عضله دیواره قفسه سینه توسط جراح وارد سینه بیمار می‌شود و در مرحله بعد برش ایجادشده بخیه بسته می‌شود.

اقدامات پس از جراحی پروتز سینه توسط بیمار

بیمار باید بعد از انجام این عمل به‌ آرامی راه برود و کارهای سنگین انجام ندهد و تا ۱۰ روز اشیای سنگین بلند نکند. بعد از گذشت سه هفته بیمار می‌تواند نرمش‌های سبک‌ دست و پا و بعد از ۶ هفته هم تمرینات بازو و شانه و شنا را انجام دهد. بعد از یک هفته از انجام عمل هم می‌تواند رانندگی کرده و بعد از ۴ هفته فعالیت جنسی داشته باشد.

مراقبت از محل انجام عمل پروتز سینه

پس اتمام جراحی، محل انجام عمل را بانداژ می‌کنند و محل عمل شده باید تا دو هفته خشک بماند. پس از یک هفته از انجام عمل، پانسمان را باز کرده و جای عمل را تمیز و دوباره باندپیچی می‌کنند. برش‌هایی که روی سینه ایجاد می‌شود، کوچک و تقریباً  ۴ سانتی‌متر می‌باشد. روزهای اول عمل، محل زخم‌ها قرمز، ملتهب، برجسته بوده و با خارش همراه است و ممکن است بعد از عمل، حس بیمار در محل جراحی تغییر کند که با گذشت زمان این مشکل، رفع خواهد شد. برای کوتاه‌تر شدن دوره نقاهت، می‌توان از لیزر و ماساژ روزانه استفاده کرد.

آیا بعد از کاشت پروتز سینه امکان بارداری و شیردادن به نوزاد هست؟

در صورت پروتز سینه به احتمال زیاد می‌توانید به نوزادتان شیر بدهید. هرچند این امکان با نوع جراحی شما در ارتباط است، اما اکثر روش‌های جراحی پروتز سینه با شیردهی مادران سازگار است و برش ‌های ایجادشده زیر خط پایین سینه یا در زیر بغل، معمولاً مشکلی ایجاد نمی‌کند؛ اما گاهی برش هلالی دور نوک سینه، خطر بروز مشکل در شیردهی را افزایش می‌دهد. تا زمانی که شیردهی را شروع نکنید، مشخص نمی‌‌شود که سطح تولید شیر شما دقیقاً به چه میزان تحت تأثیر عمل پروتز سینه قرار گرفته است. اگر پس از جراحی و گذشت زمان، هنوز نوک سینه‌های شما به لمس حساسیت دارند و بی‌‌حس نشده‌اند، شانس خیلی بیشتری برای تولید تمام شیر مورد نیاز کودک خود دارید. اگر شما تنها قادر به تولید بخشی از شیر مورد نیاز نوزاد هستید، ممکن است نوزادتان به شیر خشک به عنوان مکمل شیردهی احتیاج پیدا ‌کند.

کدام برند پروتز سینه بهتر است؟

پروتز سینه مارک منتور یکی از باکیفیت ترین پروتزها می‌باشد که در کشور ما نیز وجود داشته و می‌توان با استفاده کردن از این پروتز نتیجه‌ی عمل مطلوبی را انتظار داشت. پروتز سینه مارک منتور از باکیفیت‌ترین مواد سیلیکونی تهیه شده است. به شکلی که پروتزهای سینه آب نمکی آن نیز دارای کیفیت بالایی می‌باشند. می‌توان گفت جنس پروتز سینه مارک منتور، یکی از بهترین و البته مرغوب‌ترین پروتزها است که توسط پزشکان ماهر و باسابقه در حوزه جراحی سینه به کاربر می‌رود.

برای دریافت مشاوره  و انتخاب بهترین روش ، متناسب با نیازتان، با کلینیک دکتر نجف بیگی تماس حاصل فرمایید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ | کلینیک سعادت‌آباد : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

همچنین می توانید جهت آشنایی با خدمات کلینیک دکتر نجف بیگی اینجا کلیک کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.