1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی سینه
 4. /
 5. پروتز سینه
 6. /
 7. انواع مدل پروتز سينه و معرفی کامل جدیدترین آن‌ها به همراه مزایا و معایب

انواع مدل پروتز سينه و معرفی کامل جدیدترین آن‌ها به همراه مزایا و معایب

دکتر آرش نجف بیگی

کاشت انواع مدل پروتز سينه به روشی رایج و محبوب برای تغییر در شکل و ظاهر سینه بانوان تبدیل شده است که هر ساله به تعداد افرادی که برای انجام این جراحی به پزشک و متخصص جراحی زیبایی و پلاستیک مراجعه می‌کنند، رو به افزایش است.

همچنین، کاشت انواع پروتز سینه یکی از روش های بازسازی سینه بعد از سرطان نیز می باشد، همین موضوع می‌تواند به بازگشت روحیه بیماران مبتلا به سرطان نیز کمک شایانی بکند.

انواع مدل پروتز سينه در مارک‌ها و برندهای مختلف تولید می‌شوند. در این بین برخی از برندها همچون پروتز سینه منتور بیشتر جای خود را در بازار باز کرده است.

انواع پروتز سینه کنار لوازم پزشکی

معمولا بانوانی که از سایز سینه‌های خود راضی نیستند، احساس کمبود اعتماد به نفس داشته و در صورت مقایسه خود با دیگران، احساس شرم و سرخوردگی می‌کنند.

جراحی‌های زیبایی سینه، روشی است که تکنولوژی و پیشرفت علم برای این دسته از بانوان به ارمغان آورده است. انواع جراحی‌های سینه عبارتند از:

در بین این جراحی‌های فوق، جراحی پروتز سینه محبوبیت ویژه‌ای بین بانوان پیدا کرده است حتی گاهی افراد تمایل دارند لیفت و پروتز سینه را همزمان انجام دهند که به این عمل پروتزپکسی می گویند.

برای مطالعه بیشتر مقاله تزریق چربی به سینه و انواع عمل سینه را ازدست ندهید.

انواع مدل پروتز سينه

بسته به نوع جراحی و نیز شرایط بیمار، پزشک جراح می‌تواند از بین انواع سایز پروتز سینه یک مدل را انتخاب کند. در حال حاضر، انواع پروتز سینه را برحسب برجستگی به سه دسته تقسیم می‌کنند که عبارتند از:

 • پروتز با برجستگی کم یا Low Profile
 • پروتز با برجستگی زیاد یا High Profile
 • پروتز با برجستگی خیلی زیاد Ultra-High Profile

ممکن است بسته به خواست بیمار و یا صلاحدید پزشک، هر کدام از پروتزهای دسته‌بندی‌شده‌ی فوق، استفاده شوند. برای نمونه،  ممکن است پروتز سینه بعد از سرطان و طی کردن روندهای درمانی استفاده شود و یا یکی از انواع پروتز سینه جهت زیبایی، قطعا برای استفاده جهت بازسازی و زیبایی مطرح گردد.

از جنبه جنس و متریال استفاده‌شده برای تولید پروتز، می‌توان دسته‌بندی زیر را تعریف کرد:

پروتز آب نمکی

پروتز آب نمکی یکی از انواع پروتز سینه است که گرد بوده و با محلول آب‌نمک (سالین) پر شده است. در صورت پارگی این نوع پروتز، مایع درون آن خارج می‌شود و جذب بدن می‌شود؛ اما برای بدن مشکلی ایجاد نمی‌کند. استفاده از این نوع پروتز برای جوانان زیر 18 سال توسط پزشکان ممنوع اعلام شده است. پروتز سینه مارک منتور آب نمکی یکی از معروف‌ترین برندهای ارائه‌دهنده این نوع پروتز است. استفاده از هر نوع پروتزی مزایا و معایبی دارد.

از مزایای استفاده از پروتز آب نمکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای جای‌گذاری به برش کمتری نیاز دارد؛
 • نسبت به انواع دیگر، به برش کمتری نیاز دارد؛
 • پس از جای‌گذاری نیاز کمتری به بازدید دوره‌ای توسط پزشک دارد.

همچنین، از معایب پروتز سینه آب نمکی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • لمس غیر واقعی داشته و حالت طبیعی سینه را ندارند؛
 • احتمال خالی شدن خود به خود وجود دارد؛
 • ممکن است بر بافت سینه تاثیر بگذارد.

پروتز سیلیکونی

یکی دیگر از انواع پروتز سینه، پروتز سیلیکونی است. شکل پروتز سیلیکونی هم مانند پروتز آب نمکی گرد می‌باشد، اما درون آن را با ژل چسبنده‌ پر کرده‌اند و شکل زیباتر و طبیعی‌تری دارد. در صورتی‌ که پروتز سیلیکونی پاره شود، محتویات آن جذب بدن نشده و ممکن است مشکلاتی را برای بیمار ایجاد کند. افرادی که سن آن‌ها کمتر از 22 سال است، بهتر است از این نوع پروتز استفاده نکنند. از این پروتز سینه بعد از سرطان می‌توان برای بهبود شکل ظاهری سینه‌ها استفاده کرد.

از مزایای پروتز سیلیکونی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لمس طبیعی هم جنس با بافت سینه
 • کاهش ریسک خالی شدن ناگهانی

همچنین، از معایب روش پروتز سیلیکونی می‌توان به مواردی که در زیر آمده است، اشاره کرد:

 • نسبت به پروتزهای دیگر هزینه بیشتری دارند؛
 • نیاز است تا در طول دوره زندگی چند باری توسط پزشک معاینه شوند؛
 • برای کاشت این نوع پروتز نیاز است تا برش‌های بیشتری بر روی بدن ایجاد شود. 

پروتز کامپوزیتی جایگزین

سومین نوع پروتز سینه که موارد استفاده کمتری دارد ممکن است با رشته‌ های پلی پروپیلن، روغن سویا یا مواد دیگر پر شود.

از پروتز های سیلیکونی برای بزرگ کردن باسن نیز استفاده می شود. برای آشنایی با چگونگی این عمل مطالعه مقاله پروتز باسن را توصیه می کنیم.

انواع پروتز سينه از نظر شکل

۱. ایمپلنت گرد (Round):

 • مناسب برای افرادی که خواهان سینه‌ هایی برجسته‌ تر از حد نرمال هستند.
 • مناسب برای افرادی با سینه ‌هایی با پوشش بافت نرم خوب و شکل اولیه بی اشکال
 • مناسب برای جراحی‌ های اصلاحی

۲. ایمپلنت قطره اشکی (Teardrop):

پروتزهای آناتومیک یا اشکی شکل با ژل سیلیکون منسجم ساخته شده‌اند تا هم شکل طولانی مدت و هم ایمنی را تامین کنند. یعنی هم پس از کار گذاشتن، فرم طبیعی در بدن ایجاد کنند و هم خطر پس زدن توسط بافت بدن به به حداقل برسانند. بسته به برند مورد استفاده، بین 5 تا 12 شکل مختلف وجود دارد که به جراح کمک می‌کند تا نتیجه بزرگ کردن سینه شما را کاملا منطبق با خواست شما و متناسب با فرم بدن شما، انجام دهد.

این پروتزها ماندگاری بالایی دارند و معمولا مادام العمر خواهند بود. با این حال باید توجه داشت که پروتزهای قطره اشکی، بر بافت اسکار (کپسول) تکیه می‌کنند تا به سطح بافت پروتز متصل شوند. این چیزی است که پروتز را در جای خود نگه می‌دارد.

از آنجایی که پروتزهای سینه اشکی در بالا صاف‌تر و در پایین پرتر هستند، اگر توسط بافت اسکار در جای خود قرار نگرفته باشند، ممکن است سوء عملکرد ایجاد شود. چرخش پروتز اشکی می‌تواند شکل سینه را تغییر دهد و گاهی اوقات برای اصلاح آن نیاز به عمل جراحی دیگری است.

با این حال ظاهر طبیعی‌تر و خوش فرمی در سینه‌ها ایجاد می‌کنند که بسیاری از خانم‌ها، تمایل به استفاده از این فرم پروتزهای سینه هستند.

 • مناسب افرادی که نمای طبیعی می ‌خواهند و بافت پستان آن‌ ها خیلی کم است یا اصلا بافت پستان ندارند.
 • مناسب افرادی با سینه‌ های تخت و بدون شکل یا افرادی که پوشش بافت نرم آن ‌ها خیلی کم می ‌باشد.
 • مناسب کسانی که دچار افتادگی یا دفورمیتی سینه شده اند.
 • مناسب برای افراد با سینه‌ های نامتقارن.

برای مطالعه بیشتر مقاله تفاوت محل کاشت پروتز سینه را از دست ندهید.

انواع پروتز سینه

از چه مارکی برای پروتز سینه استفاده کنیم؟

پروتز سينه منتور

با توجه به اینکه پروتز سینه یکی از جراحی هایی است که خانم های بسیاری متقاضی برای انجام این جراحی هستند از این رو با سوالات متفاوتی رو به رو هستند که یکی از این سوالات مارک پروتزی می باشد که استفاده می شود .

امروزه پیشرفت های قابل توجهی در زمینه پزشکی شده است و تقریبا می توان هر مشکلی را در کوتاه ترین زمان برطرف کرد.

لازم است تا قبل از عمل پروتز سینه از جنس پروتز انتخاب شده اطمینان حاصل کنید که از کیفیت خوبی بر خوردار باشد.

متاسفانه برخی از افراد به دلیل هزینه پایین ؛ پروتز های نا مرغوب را انتخاب می کنند. در هنگام  پروتز سینه نباید قیمت ملاک باشد زیرا نتیجه جراحی را تحت تاثیر قرار می دهد .

علاوه بر بیمار، پروتز مناسب می تواند در نتیجه ی عملکرد پزشک نیز تاثیر گذاشته و سبب رضایت مندی بیمار از نتیجه جراحی شود از این رو پزشکان نیز سعی بر استفاده از پروتزها با بهترین مارک می باشند از این رو در این مقاله سعی شده است که بهترین مارک های پروتز سینه معرفی شود تا افرادی که خواهان انجام این جراحی هستند با آگاهی و شناخت لازم تصمیم بگیرند.

پروتز سينه مارک منتور، یکی از با کیفیت ترین پروتز ها می باشد که در کشور ما نیز وجود داشته و می توان با استفاده کردن از این پروتز نتیجه ی عمل مطلوبی را داشت.

این پروتز از با کیفیت ترین مواد سیلیکونی تهیه شده است حتی پروتزهای سینه آب نمکی آن نیز دارای کیفیت بالایی می باشد.

این پروتز ساخت کشور آمریکا است که این شرکت با توجه بر نیازهای مشتریان که براساس ترجیح های شخصی، آناتومی بدن، بیماری و … است گزینه های متنوعی را ارائه کرده اند، که این تنوع یکی از دلایل محبوبیت این محصول در میان بانوان بوده است.و اولین پیشنهاد ما پروتز سينه مارک منتور به کسانی است که مایل به استفاده از پروتز سینه برای موارد درمانی و زیبایی می باشند.

می توان گفت جنس پروتز سينه مارک منتور ، یکی از بهترین و البته مرغوب ترین پروتز ها می باشد که کاربرد دارد . پروتز سينه مارک منتور  از  با کیفیت ترین مواد سیلیکونی ساخته شده است که تمام افراد بعد از عمل پروتز سینه با این جنس رضایت کامل از جراحی داشته اند .

دکتر آرش نجف بیگی به بیشتر افراد که برای پروتز سینه به ایشان مراجعه می کنند استفاده از جنس مرغوب را توصیه می کنند ، پروتز سينه مارک منتور در دسته موارد پیشنهادی می باشد.

پروتز سینه مارک پلی تک

پروتز سینه مارک پلی تک دارای استاندارد های با کیفیت و انواع محصول منحصر به فرد میباشد. ایمپلنت های پستان به عنوان وسایل پزشکی کلاس سوم طبقه ‌بندی می‌ شوند  بنابراین در بین محصولات کنترل ‌شده قرار گرفته اند .

برای مطابقت با استاندارد های بالا، کاشت پروتز سینه مارک پلی تک به طور انحصاری در آلمان تولید می شود.

هر ایمپلنت پستان قبل از اینکه به بازار عرضه شود، تحت یک بررسی کامل قرار می ‌گیرد.

شرکت تولید کننده پروتز سينه مارك پلی تک در سال ۱۹۸۶ تاسیس شد. امروزه این شرکت یکی از بزرگ ‌ترین تولید کنندگان پروتز سینه در بازار اروپا است.

پورتفولیوی (portfolio) آن‌ ها از دستگاه‌ های پزشکی برتر شامل بیش از ۱۵۰۰ تغییر از ایمپلنت های پستان برای زنان، ایمپلانت های بافت نرم برای مردان و همچنین ایمپلنت های عضله و عضله سرینی هستند.

پروتز سينه مارك پلی تک با ایمپلنت های سفارشی، بسط دهنده بافت، محصولات therapy، و ابزارهایی برای liposuction و تجمع رنگ، ساخته شده است .

پروتز سينه مارک ناگور

پروتز سینه مارک ناگور با یک عمر ضمانت تولید شده است، پروتز سينه مارک ناگور در قالب‌ های سیلیکون و آناتومی (teardrop) داده می شود.

پروتز سينه مارک ناگور یک تولید ویژه ای است و همواره به بالاترین استاندارد تبدیل شده‌است.و یکی از پایین ‌ترین نرخ‌ های گسیختگی در بازار را داریم، به علاوه افراد با استفاده از ضمانت آسایش پروتز سينه مارک ناگور مورد حمایت قرار می گیرند .

مارک پروتز سینه

افراد به دلایل مختلفی بعد از پروتز سینه دچار افتادگی سینه می شوند برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله علت افتادگی سینه بعد از پروتز و درمان آن را مطالعه کنید.

کاندیدای مناسب برای عمل پروتز سینه

کسی که قصد انجام عمل پروتز سینه دارد، باید انتظارات واقع بینانه‌ای از نتیجه جراحی داشته باشد. افرادی که قصد انجام عمل پروتز دارند، باید توصیه‌های پزشک قبل و بعد از انجام عمل را انجام دهند تا نتیجه عمل آنان رضایت‌ بخش باشد و دوره نقاهت هم در زمان کمتری سپری شود. برای آگاهی از مراقبت های بعد از پروتز سینه مطالعه مقاله دوران نقاهت بعد از پروتز سینه در مجله پزشکی دکتر آرش نجف بیگی را پیشنهاد می دهیم.

همین طور این افراد باید بدانند که ممکن است دچار انقباض کپسول پروتز سینه شوند و با روش های درمان آن آشنا باشند. این عمل، به خانم‌های سیگاری توصیه نمی‌شود؛ چرا که پوست آنان در اثر سیگار کشیدن خاصیت ارتجاعی خود را از دست‌ داده است.

اقدامات لازم پیش از جراحی سینه

بیمار باید قبل از انجام عمل پروتز، پزشک را در جریان سابقه پزشکی و داروهای مصرفی خود بگذارد؛ به این دلیل که ممکن است دارویی که بیمار مصرف می‌کند، بر روند بهبودی پس از عمل پروتز سینه تأثیر بدی بگذارد.

گاهی ممکن است پزشک به بیمار توصیه کند که مصرف برخی از این داروها را موقتاً متوقف کند. بیمار باید مصرف آسپرین، فرآورده‌های آسپرین، داروهای ضدالتهاب و مکمل‌های گیاهی را ۱۰ روز قبل از عمل پروتز متوقف کند. پزشک قبل از عمل پروتز سینه شرایط جسمی بیمار را با دقت بررسی کرده و با ارزیابی بدن او ماموگرافی و آزمایش‌های لازم را برای او تجویز می‌کند.

مشاوره بیمار با جراح پروتز سینه قبل از عمل

قبل از عمل پروتز، بیمار و جراح جلسه مشاوره‌ای خواهند داشت و در این جلسه، پزشک در مورد نوع پروتز سینه (برای نمونه پروتز سینه مارک منتور یا هر برند معتبر دیگری)، نحوه انجام عمل پروتز سینه و نوع برش و… توضیحات قابل قبولی به بیمار خواهد داد و به سوالات و نگرانی‌های وی پاسخ می‌دهد.

برای جای‌گذاری پروتز درون سینه بیمار، برش‌هایی را در زیر بغل، هاله دور سینه (بافت اطراف نوک پستان) یا چین زیر سینه ایجاد می‌کنند. این برش ها به تشخیص جراح و براساس نوع سینه هر خانم متفاوت است؛ پس از ایجاد برش، پروتز از بالا یا پایین عضله دیواره قفسه سینه توسط جراح وارد سینه بیمار می‌شود و در مرحله بعد برش ایجادشده بخیه بسته می‌شود.

پروتز سینه مارک منتور

مقاله جای بخیه بعد از عمل ماموپلاستی را ازدست ندهید.

اقدامات پس از جراحی پروتز سینه توسط بیمار

همواره به رعایت اقدامات بعد از جراحی سینه توصیه می شود تا فرد دچار عوارض پروتز سینه نگردد. این اقدامات شامل مواردی است که در ادامه به ان ها اشاره می کنیم:

 • بیمار باید بعد از انجام این عمل به‌ آرامی راه برود و کارهای سنگین انجام ندهد و تا ۱۰ روز اشیای سنگین بلند نکند.
 • بعد از گذشت سه هفته بیمار می‌تواند نرمش‌های سبک‌ دست و پا و بعد از ۶ هفته هم تمرینات بازو و شانه و شنا را انجام دهد.
 • بعد از یک هفته از انجام عمل هم می‌تواند رانندگی کرده و بعد از ۴ هفته فعالیت جنسی داشته باشد.
 • همه ی این مراقبت ها به این دلیل است که فرد دچار آسیب های بعد از پروتز سینه مانند پارگی پروتز سینه نشود.

آيا پروتز سينه نياز به تعويض دارد؟ را دراین مقاله در وب سایت دکتر آرش نجف بیگی مطالعه کنید.

مراقبت از محل انجام عمل پروتز سینه

 • پس اتمام جراحی، محل انجام عمل را بانداژ می‌کنند و محل عمل شده باید تا دو هفته خشک بماند.
 • پس از یک هفته از انجام عمل، پانسمان را باز کرده و جای عمل را تمیز و دوباره باندپیچی می‌کنند.
 • برش‌هایی که روی سینه ایجاد می‌شود، کوچک و تقریباً  ۴ سانتی‌متر می‌باشد. روزهای اول عمل، محل زخم‌ها قرمز، ملتهب، برجسته بوده و با خارش همراه است و ممکن است بعد از عمل، حس بیمار در محل جراحی تغییر کند که با گذشت زمان این مشکل، رفع خواهد شد.
 • برای کوتاه‌تر شدن دوره نقاهت، می‌توان از لیزر و ماساژ روزانه استفاده کرد.
پروتز سینه

برای مطالعه بیشتر مقاله ورم سینه بعد از پروتز  را پیشنهاد میکنیم.

آیا بعد از کاشت پروتز سینه امکان بارداری و شیردادن به نوزاد هست؟

در صورت پروتز سینه به احتمال زیاد می‌توانید به نوزادتان شیر بدهید. هرچند این امکان با نوع جراحی شما در ارتباط است. اما پروتز سینه و بارداری و شیردهی با هم سازگاری دارند و برش ‌های ایجادشده زیر خط پایین سینه یا در زیر بغل، معمولاً مشکلی ایجاد نمی‌کند؛ اما گاهی برش هلالی دور نوک سینه، خطر بروز مشکل در شیردهی را افزایش می‌دهد. تا زمانی که شیردهی را شروع نکنید، مشخص نمی‌‌شود که سطح تولید شیر شما دقیقاً به چه میزان تحت تأثیر عمل پروتز سینه قرار گرفته است.

اگر پس از جراحی و گذشت زمان، هنوز نوک سینه‌های شما به لمس حساسیت دارند و بی‌‌حس نشده‌اند، شانس خیلی بیشتری برای تولید تمام شیر مورد نیاز کودک خود دارید. اگر شما تنها قادر به تولید بخشی از شیر مورد نیاز نوزاد هستید، ممکن است نوزادتان به شیر خشک به عنوان مکمل شیردهی احتیاج پیدا ‌کند.

برای دریافت مشاوره  و انتخاب بهترین روش ، متناسب با نیازتان، با کلینیک دکتر نجف بیگی تماس حاصل فرمایید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ | کلینیک سعادت‌آباد : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

روش پروتز سينه

روش پروتز سينه به روند همراه با جراحی اطلاق می ‌شود که با هدف افزایش حجم سینه و یا ایجاد تغییر در شکل، اندازه و یا بافت سینه انجام می‌ شود.

در حین روش پروتز سينه، جراح سیلیکون، سلاین و یا دیگر ایمپلنت‌ های ممکن را در زیر عضلات سینه و یا بافت سینه قرار می ‌دهد.

گفتنی است این ایمپلنت‌ ها بسته به جنس و کیفیت به طور میانگین از ۷ تا ۱۲ سال عمر می ‌کنند.

با انجام پروتز سينه، می‌ توان به این نتایج دست پیدا کرد:

 • بزرگ کردن حجم سینه‌هایی که به صورت طبیعی کوچک است.
 • بازیافتن شکل اولیه سینه پس از حاملگی، کاهش وزن و یا شیر دادن به نوزاد
 • بازیافتن تقارن سینه زمانی که بر اثر گذشت زمان یا یک اتفاق سینه شکل متقارن خود را از دست می ‌دهد.
 • بازیابی شکل اولیه سینه پس از جراحی

توجه داشته باشید که به طور کلی عمل‌ های جراحی پلاستیک به دو دسته ‌ی کلی عمل ‌های بازیابی و عمل ‌های زیبایی تقسیم می‌ شود.

جراحی بازیابی و بازسازی سینه که عموما پس از سرطان سینه انجام می ‌شود در دسته ‌ی اول قرار می ‌گیرد، اما جراحی افزایش حجم سینه جزء جراحی‌ های پلاستیک با هدف زیبایی قرار می‌گ یرد.

روش پروتز سينه ، نقش بسزایی در بالا بردن اعتماد به نفس افراد داشته است و همچنین احساس آن ‌ها را نسبت به جاذبه ‌ی زنانه شان بهبود بخشیده است.

پروتز اشکی بهتر است یا گرد؟

هر دو مزایا و ویژگی‌های خاص خود را دارند و انتخاب آن‌ها تا حدود زیادی به سلیقه شما بستگی دارد. با این حال با توجه به ویژگی‌های زیر می‌توانید مناسب‌ترین پروتز را انتخاب کنید:

 • ضخامت پوست قفسه سینه
 • ضخامت عضله قفسه سینه
 • طول فاصله از شانه تا نوک پستان
 • قد فرد
 • میزان افتادگی بافت سینه
 • عمل سینه در گذشته

بسیاری از خانم‌ها به دلیل خالی بودن قسمت بالای سینه و خستگی از پوشیدن سوتین‌های اسفنجی، عمل بزرگ کردن سینه را انجام می‌دهند. در این صورت پروتز گرد بالای سینه را بهتر پر می‌کند. همچنین پروتز گرد برای کسانی که لباس‌های برش باز و بدون استفاده از سوتین را ترجیح می‌دهند، ظاهر دلپذیرتری ایجاد می‌کند. این پروتزها اولین انتخاب برای خانم‌های با پوست و ماهیچه‌های ضخیم سینه است. همچنین اگر قرار باشد کشیدن پوست در بیمارانی که سینه‌های آویزان دارند انجام شود، پروتز گرد ظاهر متناسب‌تری می دهد.

اما پروتز سینه اشکی در بیمارانی که پوست و ماهیچه قفسه سینه ضعیفی دارند ظاهر طبیعی‌تری ایجاد می‌کند. همچنین قفسه سینه با پروتز اشکی ظاهر طبیعی‌تری را در بیماران قد بلند ارائه می‌دهد.

انوع پروتز سینه سیلیکونی و اب نمکی

انتخاب جراح برای پروتز سينه

توجه داشته باشید هرچند که عمل پروتز سینه جزء عمل‌ های زیبایی محسوب می ‌شود، اما در هر صورت یک جراحی است.

هرگز بدن خود را به شخصی که ادعای تجربه و مهارت می ‌کند نسپارید، هرچند که افراد زیادی او را تائید کنند. از آنجایی که نتیجه این نوع عمل ‌ها رابطه مستقیمی با اعتماد به نفس و احساس زیبایی فرد دارد، پیش از انتخاب پزشک حسابی تحقیق کنید.

قبل از عمل جراحی عموما جراح با مشورت بیمار سایز پروتز را انتخاب می‌ کند. هرچند تا حد زیادی این سایز به شرایط بدنی بیمار بستگی دارد، اما با این حال نظر بیمار می ‌تواند تا حدی موجب تغییر اندازه‌ی پروتز شود.

نکته‌ی دیگر درباره‌ ی جراحی این که روش پروتز سينه هم در شرایط بیهوشی کامل و خواب بودن بیمار حین عمل و هم با بیهوشی موضعی و هوشیاری بیمار قابل انجام است. برای آشنایی با ویژگی های دکتر جراح سینه مطالعه مقاله بهترين جراح سينه در تهران را توصیه می کنیم.

انتخاب نوع برش در پروتز سينه

در جراحی‌ های زیبایی با توجه به اینکه عموما محل جراحی در معرض دید دیگران یا خود فرد است، محل و مقدار برش اهمیت پیدا می ‌کند.

در روش پروتز سینه نیز با توجه به اینکه رد برش می ‌تواند اعتماد به نفس بیمار را کاهش دهد، جراح تمام تلاشش را می‌ کند تا بعد از گذشت چند هفته ردی از برش باقی نماند.

همه ‌ی انواع مختلف برش ‌های ذکر شده در زیر امکان پذیر است:

 • برش روی خط زیر سینه (اینفرامامری) که برش زیر سینه انجام می ‌شود.
 • برش سمت دست (ترنسکسیلاری) که برش در ناحیه ‌ی زیربغل انجام می‌ شود.
 • برش در ناحیه‌ی نوک سینه (پریارئولار)

توجه داشته باشید که انتخاب نوع برش برای وارد کردن پروتز به موارد زیادی بستگی دارد. از این موارد می ‌توان به آناتومی بدن بیمار، حجم و بزرگی پروتز سینه ، جنس پروتز و البته مشورت جراح با بیمار و نظر شخصی بیمار اشاره کرد.

وارد کردن و جایگذاری پروتز سينه

توجه داشته باشید که ابتدا پروتز انتخاب شده درون یک پاکت مخصوص قرار داده می‌ شود. این پاکت حتی در صورت نشت محلول هم جلوی وارد شدن به بدن را می ‌گیرد.

در مرحله‌ ی بعدی و وارد کردن پاکت حاوی پروتز به داخل بدن دو شیوه‌ی کلی و رایج وجود دارد:

جایگذاری زیرماهیچه ای: در این روش پروتز زیر ماهیچه ‌ی سینه یا پکتورال قرار می ‌گیرد. از خصوصیات این روش می ‌توان به دوران ریکاوری و بهبودی طولانی‌ تر و درد بیشتر در حین جراحی اشاره کرد.

جایگذاری زیر پستان یا زیر غدد لنفاوی: در این روش ایمپلنت زیر بافت سینه و بالای ماهیچه‌ی پکتورال یا همان ماهیچه ‌ی سینه قرار می ‌گیرد.

برای اگاهی از تفاوت های این دو روش مطالعه مقاله تفاوت پروتز زیر عضله و روی عضله را پیشنهاد می دهیم.

مسدود کردن برش

پس از پایان کار عموما جراح برش ایجاد شده را با بخیه زدن بافت سینه مسدود می ‌کند. بخیه، چسب مخصوص پوست و برچسب جراحی بریدگی را بسته نگه می ‌دارند.

برای مطالعه بیشتر در این زمینه این مقاله معتبر لاتین را توصیه می کنیم.

جمع بندی

به کمک پروتز سینه می‌توان بسیاری از مشکلات مانند افتادگی سینه، کوچک بودن سینه و شل شدن آن را برطرف کرد. اغلب کسانی که در اثر افزایش سن یا ویژگی‌های ژنتیکی دچار مشکلات زیبایی سینه هستند می‌توانند از این روش استفاده کنند.

پروتزهای سینه با برندهای مختلفی عرضه می‌شوند که می‌تواند تاثیر چشمگیری بر کیفیت آن‌ها داشته باشد. جنس آن‌ها می‌تواند سیلیکونی یا نمکی باشد. همچنین از لحاظ ظاهر می‌توانند به دو نوع اشکی و گرد تقسیم شوند. پس از عمل باید مراقب زخم‌های خود باشید و داروهای تجویز شده را به طور منظم مصرف کنید. در صورتی که علاقه مندید اطلاعات بیشتری در این مورد داشته باشید می‌توانید به سایر مقالات ما مراجعه کنید.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر