1. خانه
  2. /
  3. جراحی صورت
  4. /
  5. اقدامات قبل از جراحی گوش که باید بدانید !

اقدامات قبل از جراحی گوش که باید بدانید !

دکتر آرش نجف بیگی

اقدامات قبل از جراحی گوش می‌تواند به گرفتن بهترین نتیجه از اتوپلاستی گوش کمک زیادی کند. در کل، برای عمل‌های جراحی و بخصوص عمل‌های جراحی زیبایی لازم است که اقداماتی را پیش و پس از اقدام به عمل انجام دهید. اتوپلاستی گوش نیز از این قاعده مستثنی نیست.

قبل از جراحی گوش، توصیه‌های مهمی وجود دارد که عمل کردن به آن‌ها، باعث کاهش عوارض و خطرات بعد از عمل و نیز دریافت مطلوب‌ترین نتیجه از آن خواهد شد. اما اقدامات قبل از جراحی گوش شامل چه مواردی است؟ قبل  از جراحی گوش یا اتوپلاستی گوش لازم است چه کارهایی را انجام دهیم؟ این مقاله، به تشریح کامل اتوپلاستی گوش و اقدامات قبل از جراحی گوش می‌پردازد.

قبل از جراحی گوش عملکرد اتوپلاستی را بدانیم

جراحی زیبایی گوش که به اتوپلاستی گوش نیز معروف است، یک عمل جراحی زیبایی است که هدف از انجام آن، تغییر دادن سایز، شکل و اندازه و مکان گوش‌هاست. در صورتی که شما هم از افرادی هستید که گوش‌هایتان با فاصله از سرتان قرار می‌گیرند، ممکن است نیاز به انجام عمل اتوپلاستی گوش داشته باشید. همچنین که اتوپلاستی گوش برای افرادی که گوش‌هایشان در حوادث آسیب دیده است نیز به کار می‌آید.

گوش‌های انسان بعد از اینکه به رشد کامل خود رسیدند، می‌توانند آماده برای انجام عمل اتوپلاستی گوش باشند. این اتفاق، معمولاً در سنین ۵ یا ۶ سال بالاتر باید انجام شود؛ چرا که تا پیش از آن، گوش‌ها حالت غضروفی داشته و انجام دادن عمل زیبایی گوش می‌تواند خطرناک باشد. در صورتی که یک کودک، با مشکلات و عارضه‌هایی در گوش متولد شود (مثلاً گوش‌های بسیار برجسته و با فاصله از سر) می‌تواند از اسپلینت برای رفع مشکل استفاده شود. البته این اقدام زمانی می‌تواند جوابگو باشد که فوراً بعد از تولد انجام گردد.

روند انجام جراحی زیبایی گوش چگونه است؟

تکنیک‌هایی که در روند انجام جراحی زیبایی گوش به کار گرفته می‌شوند، به این موضوع بستگی دارد که وضعیت گوش شما در چه حالتی است. بنا به این واقعیت، پزشک شما می‌تواند برش‌ها و جای بخیه‌هایی که در حین جراحی گوش ایجاد می‌شوند را در پشت گوش‌ها یا در چین‌های داخلی گوش قرار دهد.

عمل زیبایی گوش یا حتی جراحی بازسازی گوش با تمام اهمیتی که دارد، روند ساده‌ای را دنبال می‌کند. بعد از تزریق کردن موارد بی‌حسی یا بی‌هوشی، دکتر متخصص برش‌هایی را در ناحیه گوش شما ایجاد خواهد کرد. با ایجاد این برش‌ها، اقدام به برداشتن چربی‌ها و پوست‌های اضافه ناحیه گوش‌تان می‌کند. سپس، غضروف‌های باقیمانده را در جای مناسب قرار داده و با ایجاد بخیه‌های داخلی، شکل جدیدی به آن خواهد داد. بخیه‌های دیگری که در این عمل استفاده می‌شوند، برای بستن برش‌های خارجی می‌باشند.

مدت زمان انجام عمل جراحی زیبایی گوش، حدود ۲ ساعت است.

درمان و رفع تاخوردگی گوش نوزاد چگونه است؟ در این مقاله از سایت دکتر نجف بیگی بخوانید.

عمل زیبایی گوش چه کمکی به افراد می‌کند؟

عمل جراحی زیبایی گوش می‌تواند شکل، موقعیت و میزان متناسب بودن گوش را در مقایسه با سایر اعضای صورت بهبود دهد. این عمل جراحی قادر است عیب‌های مادرزادی مثل بزرگ بودن بیش از حد گوش‌ها، برآمدگی ‌آن‌ها و مواردی از این دست را اصلاح کند. علاوه بر این‌ها، بدشکلی گوش‌ها ممکن است بر اثر آسیب‌های جسمی نیز بروز پیدا کند که این اتفاق، با رشد کردن و بزرگ شدن کودک بیشتر نمایان خواهد شد.

بسیاری از کودکانی که با عوارضی در زیبایی‌ گوش‌های خود مواجه هستند، مورد تمسخر همسن و سالان و هم‌کلاسی‌های خود قرار می‌گیرند. این موضوع می‌تواند باعث لطمه زدن به اعتماد بنفس کودک شود. همچنین بزرگسالانی که به خاطر شکل و ظاهر بدفرم گوش‌های خود با کمبود اعتماد بنفس و عزت نفس مواجه هستند، با مشکلاتی در زندگی اجتماعی خود مواجه خواهند شد. انجام عمل اتوپلاستی گوش می‌تواند با برطرف کردن این مشکلات، کمک زیادی به افرادی که از این عارضه‌ها رنج می‌برند نماید.

مشکلاتی که به واسطه عمل زیبایی گوش قابل درمان هستند:

اتوپلاستی گوش می‌تواند برای هر دو گوش انجام شود تا تقارن آن‌ها بهتر گردد. لاله گوش‌ها بطور طبیعی باید زاویه‌ای ۱۰ تا ۱۵ درجه را با جمجمه ایجاد نماید. در بعضی از افراد، این زاویه، بسیار بیشتر از حالت طبیعی است که باعث ایجاد حالت نامتوازن در چهره می‌گردد. بطور کلی، مشکلاتی که با عمل زیبایی یا اتوپلاستی گوش می‌توانند حل شوند به ترتیب زیر می‌باشند:

• گوش‌هایی که بیشتر از اندازه طبیعی دارای برجستگی بوده که اصطلاحاً به آن‌ها گوش خفاشی گفته می‌شود. در ادبیات عام‌تر، به آن‌ها بلبله گوش نیز می‌گویند!
• افرادی که گوش‌هایشان در حوادثی مانند تصادف‌های رانندگی، سوختگی، ضربه خوردن و … دچار عارضه و بدشکلی شده است. همچنین، کسانی که به علت استفاده از گوشواره‌های سنگین، گوش‌شان پاره شده یا دچار افتادگی شده است.
• افرادی که بطور مادرزادی، از بدو تولد با بدشکلی در گوش‌هایشان مواجه بوده‌اند. همچنین، ممکن است این افراد، لاله گوش در آن‌ها تشکیل نشده و علاوه بر مشکلات زیبایی ظاهری، با مشکلاتی در شنوایی نیز مواجه هستند.

مزایای عمل اتوپلاستی گوش چیست؟

همانطور که گفتیم، اتوپلاستی قادر است مشکلاتی که در زیبایی و ظاهر گوش‌های افراد وجود دارد را به خوبی برطرف نماید. این مشکلات چه مادرزادی بوده و چه بر اثر حوادث رخ داده باشند، با عمل زیبایی گوش می‌توانند برطرف شوند. البته لازم به ذکر است که اقدامات قبل از جراحی گوش، برای اطمینان از اینکه آیا کاندید مناسبی برای انجام این عمل هستید یا خیر ضروری است.

در صورتی که اقدامات قبل از جراحی گوش و توصیه‌های پزشک متخصص جدی گرفته شوند، این عمل می‌تواند مزایای بسیاری را در پی داشته باشد. به طور کلی، این مزایا را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

• عمل زیبایی گوش بسیار ایمن بوده و خطرات ناشی از آن بسیار اندک و نادر است.

• این عمل قادر است بسیاری از نقص‌های مادرزادی موجود در گوش‌ها را حل کند.

• عمل زیبایی گوش به افرادی که در حوادث آسیب دیده‌اند می‌تواند کمک زیادی نماید.

• زیبایی گوش‌ها می‌تواند باعث افزایش اعتمادبه نفس افراد گردد.

• این عمل دارای دوره نقاهت بسیار کوتاهی بوده و تقریباً یک هفته پس از عمل، شخص می‌تواند زندگی عادی و راحت خود را شروع کند. البته رسیدن به این مطلوب، مستلزم این است که اقدامات قبل از جراحی گوش را جدی بگیرید.

• در صورتی که نکات قبل و مراقبت های بعد از جراحی گوش جدی گرفته شوند، شرایط روانی و احساسی فرد بهبود خواهد یافت.

• برش‌هایی که در این عمل انجام می‌شو‌ند، بسیار جزئی بوده و در بخش بین پشت لاله گوش و جمجمه قرار می‌گیرند. بنابراین، لازم نیست نگران جای زخم‌ها و اسکارهای ناشی از عمل باشید.

قبل از عمل گوش

افراد مناسب برای جراحی زیبایی گوش

عمل جراحی زیبایی گوش، یک عمل خاص و منحصربه فرد است. برای انجام این عمل، همچون تمام عمل‌های جراحی زیبایی دیگر، لازم است که اقدامات قبل از جراحی گوش را انجام داده تا از نتیجه‌ای که کسب خواهید کرد، مطمئن شوید.

یکی از مهم‌ترین اقدامات قبل از جراحی گوش، دریافت مشاوره از پزشک متخصص است. در طی جلساتی که قبل و بعد از جراحی گوش خواهید داشت، به این نکته پی خواهید برد که آیا فرد مناسبی برای انجام این عمل هستید یا خیر؟ همچنین، نکاتی که برای دوران بعد از عمل به آن‌ها نیاز خواهید داشت را نیز دریافت خواهید کرد.

از اصلی‌ترین اقدامات قبل از جراحی گوش، پی بردن به این موضوع است که فرد مناسب برای این عمل باشید. به طور کلی، افرادی مناسب عمل زیبایی گوش هستند که:

• از سلامت جسمانی مطلوب برخوردار بوده و مبتلا به عفونت‌های مزمن در ناحیه گوش نباشند. در صورتی که فرد مبتلا به عفونت در گوش باشد، باید رفع عفونت را از اقدامات قبل از جراحی گوش در نظر گرفت.
• فردی که برای عمل زیبایی گوش اقدام می‌کند، لازم است که حداقل ۵ سال سن داشته باشد. در سنین ۵ سال به بعد، غضروف گوش‌ها به حالت مقاوم و محکم رسیده و توانایی عمل جراحی را خواهند داشت.
• افرادی که مبتلا به سوء مصرف مواد مخدر، مشروبات الکلی و استعمال دخانیات نباشند.
• کسانی که از دید مثبت و انتظارات واقع بینانه از نتیجه عمل برخوردار باشند.
• افرادی که بتوانند نکات و توصیه‌های لازم قبل و بعد از جراحی گوش را به دقت اجرا کنند.

اقدامات قبل از جراحی گوش

مهم‌ترین اقدامات قبل از جراحی گوش به شرح زیر هستند:

• افراد سیگاری لازم است که از یک هفته قبل از اقدام به جراحی، از مصرف سیگار خودداری نمایند. ترک سیگار قبل و بعد از جراحی گوش باعث می‌شود که روند ترمیم پوست و غضروف‌های گوش با سرعت بیشتری اتفاق بیفتد.

• باید از مصرف کردن داروهای رقیق کننده خون نظیر آسپیرین و همچنین داروهای ضد التهاب پوست خودداری کرد.

• پیش از اقدام به انجام جراحی گوش، موهای پشت گوش باید به اندازه حداقل ۳ سانتی‌متر کوتاه شود. این امر به دلیل دسترسی پزشک متخصص به پوست این ناحیه باید صورت گیرد.

• در روز انجام جراحی باید لباس‌های دکمه دار راحت پوشید؛ چرا که تعویض لباس‌های بدون دکمه باعث تماس با ناحیه عمل شده خواهد شد و ممکن است آسیب‌هایی را متوجه آن بخش کند.

فرآیند مشاوره توسط پزشک جراح اتوپلاست

موفقیتی که بعد از عمل جراحی گوش کسب خواهید کرد، تا حد زیادی به انتظارات، صداقت و خواسته‌های شما بستگی دارد. در درجه بعدی که به همان اندازه نیز مهم است، مهارت و تخصص پزشک متخصص شماست. بنابراین، ایجاد هماهنگی بین شما و پزشک متخصص از اهمیت زیادی برخوردار است. در جلسات پیش از انجام جراحی لازم است به موارد زیر رسیدگی گردد.

• هدف و قصدتان از انجام عمل جراحی زیبایی گوش چیست؟
• شرایط پزشکی، بیماری‌های خاص، داروهای تحت مصرف و وضعیت سلامتی‌تان در چه حدی است؟
• انتخاب شما و پیشنهادتان برای طی کردن دوره کامل درمان چیست؟
• انتظاری که از نتیجه عمل جراحی دارید چیست؟
• آیا حاضرید ریسک‌ها و خطرات احتمالی آن را قبول کنید؟

همچنین، در طول جلسات پیش از اقدام به جراحی، پزشک شما، عکس‌هایی را برای پرونده پزشکی‌تان خواهد گرفت. این عکس‌ها برای مقایسه قبل و بعد از جراحی گوش خواهند بود. در فرصتی که برای گفتگو با پزشک خود دارید، لطفاً به همه مسائل بالا رسیدگی نمائید.

ریسک ها و خطرات احتمالی عمل جراحی گوش که قبل از عمل باید بدانید

هیچ عمل زیبایی و جراحی در دنیا وجود ندارد که خالی از ریسک باشد. درباره عمل زیبایی گوش نیز این مصداق وجود دارد. عمل زیبایی اتوپلاستی می‌تواند ریسک‌ها و خطرات مختلفی داشته باشد. این ریسک‌ها به شرح زیر هستند:

  • همواره این احتمال وجود دارد که جای بخیه‌ها بعد از عمل باقی بماند. البته نکته خوشحال کننده این است که جای زخم‌ها در پشت لاله گوش پنهان شده و جای نگرانی زیادی در مورد آن وجود ندارد.
  • ممکن است بعد از عمل جراحی متوجه شوید که عدم تقارن در گوش‌ها وجود دارد. البته این اتفاق ممکن است در دوران پس از نقاهت و بهبودی کامل برطرف شود. همچنین این احتمال هست که عدم تقارنی که در قبل از عمل وجود داشت، با انجام جراحی از بین نرود.
  • ممکن است در احساسات پوست ناحیه عمل شده تغییراتی ایجاد شود. همچنین، بی‌حسی موضعی در این ناحیه تا مدتی پس از عمل طبیعی خواهد بود.
  • بعد از عمل جراحی، از بخیه‌ها برای حفظ کردن حالت گوش‌ها استفاده می‌شود. بعضی افراد ممکن است با بخیه‌ها مشکل داشته باشند. همچنین، اگر این بخیه‌ها به سطح پوست راه پیدا کنند، باید فوراً برداشته شوند؛ چرا که در غیر این صورت، باعث التهاب پوستی خواهند شد.
  • بعضی از افراد ممکن است با انجام ترمیم بیش از حد، با اصلاح مفرط در شکل گوش‌ها مواجه شوند. بدین صورت که گوش‌ها به صورت غیرطبیعی به سر چسبیده و به قول معروف «از آن سوی بام بیفتند!»

همچون تمام عمل‌های جراحی دیگر، عمل اتوپلاستی نیز احتمال بروز خون‌ریزی، عفونت، حساسیت به مواد بیهوشی و بی‌حسی و مشکلاتی از این دست را به همراه خود خواهد داشت. رعایت نکات قبل و بعد از جراحی گوش می‌تواند این ریسک‌ها را تا حد زیادی کاهش دهد.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر