1. خانه
  2. /
  3. جراحی زیبایی اندام
  4. /
  5. پیکرتراشی
  6. /
  7. اسلیو معده بهتر است یا لیپوماتیک؟ کدام مناسب شماست؟

اسلیو معده بهتر است یا لیپوماتیک؟ کدام مناسب شماست؟

دکتر آرش نجف بیگی

اگر شما هم به دنبال بهترین راه برای رسیدن به اندام دلخواهتان هستید و می خواهید بهترین روش جراحی زیبایی و کانتورینگ را انتخاب کنید، به این مطلب خوش آمدید! حتماً در جریان هستید که برای رسیدن به ظاهر لاغرتر و اندام زیباتر روش های درمانی بسیار زیادی وجود دارد و این روش ها با گذشت زمان بهتر و کارآمدتر هم می شوند؛ اما اینکه کدام روش بهتر است و کدام برای بدن شما مناسب تر است را باید به تشخیص پزشکتان بسپارید.

در بین روش های بسیار زیادی که برای پیکرتراشی وجود دارد، دو روش اسلیو معده و لیپوماتیک محبوب ترین و پرتقاضاترین جراحی زیبایی در ایران محسوب می شوند. ما در این مطلب می خواهیم ابتدا شما را با این روش بیشتر آشنا کنیم و سپس به این سوال پاسخ دهیم که اسلیو معده بهتر است یا لیپوماتیک؟ پس تا انتهای این مطلب مهم همراه ما باشید.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا می شویم :

عمل لیپوماتیک چیست؟

عمل زیبایی لیپوماتیک بر خلاف روش لیپوساکشن کلاسیک (حذف چربی) با دستگاه مخصوصی به نام لیپوماتیک انجام می شود. این عمل در واقع فرآیند شکل دادن به بدن با گرفتن ذخایر چربی با لوله ای به نام کانولا و دستگاه وکیوم است. این روش را می توان در قسمت های بالای بدن، سینه، شکم، باسن، لگن، ساق پا، کاسه زانو، قسمت داخلی ساق، لگن، مچ پا، چانه، گونه ها، ناحیه گردن اعمال کرد.

حذف چربی لیپوماتیک بدون درد مورد تایید FDA و قابل اعتماد است. این عمل پیکرتراشی ثابت کرده است که یکی از مطمئن ترین دستگاه هایی است که امکان حذف دقیق و با حجم بالا چربی را در تمام نواحی بدن فراهم می کند.

لیپوماتیک با حذف ذخایر چربی و فرم دادن به بدن، به عنوان بهترین روش در جهان تاکنون به رسمیت شناخته شده است.

این فرآیند با ترمیم پوست پس از مصرف و سفت شدن پوست شل و افتاده مزیت بزرگی را به بیمار ارائه می دهد. چند ساعت پس از استفاده از این روش، می توان به راحتی به خانه رفت و شاید در همان روز به سر کار خود بازگشت اما در صورت استفاده از چندین قسمت بدن، بیمار ممکن است برای مدت کوتاهی نیاز به درمان بستری داشته باشد. بعد از 2 روز می توان به راحتی زیر دوش حمام کرد. لیپوماتیک نیز مثل هر عمل زیبایی عوارض جانبی و ریسک های مخصوص به خود را دارد مثل کبودی موقت، نفخ، درد، سوزش و بی حسی در نواحی اعمال شده در این فرآیند. هرچند لازم به ذکر است که کبودی ها در عرض چند روز از بین می روند و تورم زودتر فروکش می کند. این عمل زیبایی با بی حسی موضعی امکان پذیر است و همچنین چون در جراحی های ترکیبی بسیار ایمن است، به طور مکرر می توان از آن استفاده کرد.

اسلیو معده چیست؟

جراحی اسلیو معده یا اسلیو گاسترکتومی، نوعی جراحی زیبایی برای کاهش وزن است که شامل برداشتن قسمت بزرگی از معده می شود. روند کلی به این صورت است که پس از جراحی، فرد پس از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری می کند. این جراحی همچنین باعث می ‌شود افراد کمتر احساس گرسنگی کنند، زیرا معده کوچک ‌تر شده و بنابراین سطوح پایین‌تری از هورمونی به نام گرلین را تولید می‌ کند که باعث گرسنگی می ‌شود.

اگر قصد جراحی اسلیو معده را داشته باشید، احتمالاً به آزمایش ‌های مختلفی نیاز دارید تا مطمئن شوید که جراحی اسلیو معده برای شما مناسب است. برای انجام این عمل هم پزشک در مورد هر گونه تغییری که باید در دارو ها و رژیم غذایی خود در هفته ها یا روزهای قبل از جراحی ایجاد کنید، به شما توصیه می کند و شما باید از شب قبل از جراحی، خوردن و آشامیدن را متوقف کنید.

این نوع جراحی زیبایی با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می شود و جراح برای انجام اسلیو معده  از یک دستگاه منگنه مانند برای ایجاد یک لوله کوچک یا “اسلیو” در معده استفاده می کند و سپس بقیه معده را خارج می کند. در واع می توان گفت پس از جراحی، حجم معده به یک پنجم آنچه که قبلاً بود، می رسد. عمل زیبایی اسلیو معده معمولاً یک روش بی خطر است اما گاهی اوقات ممکن است افراد دچار خونریزی یا نشت مایع از معده شوند. در دراز مدت نیز معده ممکن است به مرور منبسط شده و باعث شود مقداری از وزن از دست رفته را دوباره به دست آورید.

حال که با هر دو روش درمانی کمی آشنا شدیم، بهتر است به این موضوع بپردازیم که اسلیو معده بهتر است یا لیپوماتیک؟

مطالعه مقاله آیا لیپوماتیک بدون بیهوشی ممکن است؟ را پیشنهاد می کنیم.

عمل اسلیو معده بهتر است یا لیپوماتیک؟

در این بخش دو نوع جراحی کاهش وزن، یعنی اسلیو معده و مقابل لیپوماتیک مقایسه می شود. برای انتخاب روشی که به بهترین وجه برای شما مناسب است، باید در مورد همه گزینه های خود بیشتر بدانید.

نکته اصلی لیپوماتیک حذف چربی های موجود از بدن است، به این معنی که تمرکز آن بیشتر بر شکل دادن به بدن است. از طرف دیگر، اسلیو معده، اندازه معده را کاهش می دهد و مصرف غذای شما را محدود می کند، به این معنی که هدف آن حل منبع اضافه وزن است.

اگر چاق نیستید و فقط چربی های سرسخت دارید، عمل زیبایی لیپوماتیک ممکن است انتخاب مناسبی برای شما باشد، اما اگر با چاقی مبارزه می کنید، روش اسلیو معده انتخاب بهتری خواهد بود. 

یک فرد چاق با اضافه وزن زیاد می تواند تحت عمل لیپوماتیک قرار بگیرد، اما بدون تغییر سبک زندگی، و بدون تغییر در رژیم غذایی، اغلب چربی اضافی که در لیپوماتیک رفع شده بود، به بدن او برمی گردد. در نهایت باید توجه کنید که جراحی لیپوماتیک با عمل اسلیو معده بسیار متفاوت است، بنابراین، باید برای پاسخ به این سوال که اسلیو معده بهتر است یا لیپوماتیک؛ تفاوت ‌ها را بررسی و این دو روش را باهم  مقایسه کنید.

تفاوت لیپوماتیک با اسلیو معده

همانطور که در قسمت های دیگر این مقاله خوانده اید، اسلیو معده یک روش محدود کننده است که با کاهش اندازه معده کار می کند. در این روش حدود 80 درصد معده شما برداشته می شود و معده باقی مانده به شکل لوله باقی می ماند. این موضوع مقدار غذایی را که می توانید بخورید کاهش می دهد، بنابراین وزن شما را در یک دوره 12 تا 24 ماه کاهش می دهد. این روش باعث کاهش دائمی در مصرف غذا می شود و از این طریق چاقی را درمان می کند، زیرا هنگامی که آن قطعه از معده شما برداشته شد، نمی توان آن را بازگرداند.

از سوی دیگر لیپوماتیک روشی است که با مکیدن چربی اضافی، نواحی خاصی از بدن شما را تغییر می دهد. این نوع عمل پیکرتراشی می تواند ظاهر و تناسبات بدن شما را بهبود بخشد و در نهایت می تواند ظاهر بدن ایده آلتان را تحقق بخشد. لازم به ذکر است که حتی با داشتن سلامتی خوب و مقدار مناسب ورزش بدنی، برخی افراد ممکن است به دلیل رسوبات چربی موضعی، خطوط نامتناسبی روی بدن خود داشته باشند.

بنابراین لیپوماتیک می تواند چربی سرسخت و اضافی بدن شما را در بسیاری از نواحی بدن درمان کند.

لیپوماتیک در واقع می تواند چربی های گردن، چانه، گونه ها، بازوها، باسن، کمر، ران ها، قسمت داخلی زانو، ساق پا، مچ پا، پشت و سینه را از بین ببرد.

این جراحی زیبایی به عنوان یک درمان مستقل یا در ترکیب با روش‌های جراحی پلاستیک مانند جراحی زیبایی شکم، کوچک کردن سینه یا لیفت صورت انجام می شود. باید توجه داشته باشید که جراحی لیپوماتیک یک درمان یا راه حل دائمی برای چاقی نیست و همچنین جایگزینی برای عادات غذایی خوب و ورزش منظم هم محسوب نمی شود؛ بنابراین اگر چربی های سرسخت دارید و به طور منظم ورزش می کنید، کاندیدای خوبی برای لیپوماتیک هستید.

حال برای مقایسه اسلیو معده و لیپوماتیک لازم است کمی دقیق تر باشیم و فاکتورهای مهم عمل زیبایی را در گرفتن نتیجه برای سوال اسلیو معده بهتر است یا لیپوماتیک، بررسی کنیم. در واقع می توان گفت فاکتورهای زیادی وجود دارند که برای حصول نتیجه بهتر از یک عمل زیبایی اهمیت دارند، و هر کدام از این عمل های زیبایی در یک فاکتور از دیگری برتری دارند که در ادامه با هم می بینیم:

پیشنهاد می شود مقاله آیا رفع سلولیت با لیپوماتیک ممکن است؟ را از دست ندهید.

ماندگاری

لیپوماتیک یک راه حل دائمی برای کاهش وزن نیست. عمل زیبایی لیپوماتیک فقط از شر چربی های موجود خلاص می شود بدون اینکه به مشکلی که باعث تشکیل آن رسوب چربی شده است رسیدگی شود. به معنای دیگر این عمل پیکرتراشی علت اضافه وزن را درمان نمی کند و فقط نتایج را درمان می کند. این به این معنی است که اگر سبک زندگی خود را تغییر ندهید، احتمال اینکه بعد از چند سال دوباره وزن خود را به دست آورید، بسیار زیاد است.

از سوی دیگر عمل اسلیو معده مشکل را از منبع اصلی حل می کند. اکثر بیماران به دلیل مقدار غذایی که می خورند اضافه وزن دارند. اسلیو معده برای کاهش مصرف غذا طراحی شده است که نیاز به تغییر سبک زندگی دارد؛ بنابراین این عمل موضوع را ریشه یابی می کند، به شما کمک می کند عادات غذایی خود را اصلاح کنید، به کاهش وزن کمک می کند، و سپس شما را آموزش می دهد تا بتوانید وزن خود را کاهش دهید. بنابراین می توان نتیجه گرفت که اسلیو معده از لحاظ ماندگاری بهتر از لیپوماتیک است.

افتادگی پوست

لیپوماتیک روشی بسیار سریع برای کاهش وزن است. در بیشتر موارد، این عمل زیبایی تنها در یک روز کامل می شود و بنابراین اجازه نمی دهد که پوست با کاهش وزن منقبض شود. افتادگی، شل شدن یا آویزان شدن پوست پس از لیپوماتیک بسیار کم اتفاق می افتد اما در روش اسلیو معده کاهش وزن بسیار کندتر است که به پوست اجازه می دهد با کاهش وزن منقبض شود. بنابراین در این فاکتور هر دو با هم برابر هستند.

سرعت

همانطور که در بالا ذکر شد، روش لیپوماتیک چربی را می مکد در حالی که اسلیو معده با محدود کردن مصرف غذا کار می کند. می توان نتیجه گرفت لیپوماتیک راهی سریعتر برای کاهش وزن است، اما ممکن است برای سفت کردن پوست خود به جراحی دوم نیاز داشته باشید. بنابراین می توان گفت برنده سرعت عمل زیبایی، روش لیپوماتیک است زیرا در مدت زمانی کوتاه بهترین نتیجه را دارد.

آیا بستن گن بعد از لیپوماتیک لازم و ضروری است؟ برای پاسخ به سوال این مقاله را مطالعه نمایید.

در آخر

با مقایسه لیپوماتیک و اسلیو معده می توانید متوجه شوید که این دو روش بسیار متفاوت هستند و بنابراین پاسخی قطعی برای سوال اسلیو معده بهتر است یا لیپوماتیک، وجود ندارد. همانطور که دیدیم اسلیو معده به مشکل ریشه ای که باعث اضافه وزن می شود رسیدگی می کند و سپس به کاهش وزن کمک می کند، در حالی که لیپوماتیک فقط چربی را از بین می برد. در هر حال برای تصمیم گیری بین دو روش ذکر شده بهتر است شرایط خودتان را بررسی کنید و از پزشک جراح مشورت بگیرید. اما اگر بخواهید بین این دو روش یکی را انتخاب کنید، کدام را انتخاب می کنید؟ برای ما بنویسید.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر