1. خانه
 2. /
 3. جراحی صورت
 4. /
 5. روش های از بین بردن غبغب

روش های از بین بردن غبغب

دکتر آرش نجف بیگی

از بین بردن غبغب و زیباتر شدن

عمل غبغب چیست؟ و چگونه انجام می‌شود؟ از بین بردن غبغب با جراحی بهتر است یا بدون جراحی؟

علت به وجود آمدن غبغب چیست؟ برای عمل غبغب به چه پزشکی مراجعه کنیم؟ هزینه برداشتن غبغب به چه عواملی بستگی دارد؟

در این مقاله به پاسخ این سوالات و همه نکاتی که باید درباره عمل غبغب بدانید پرداخته‌ایم.

همچنین در پاسخ به برخی سوالات درون مقاله نیز ویدئویی از دکتر آرش نجف بیگی، فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی آورده شده است که می‎‌توانید با مشاهده آن به جواب سوال خود برسید.

در صورتی که به پاسخ مدنظر خود نرسیدید در انتهای همین مقاله سوال خود را درج کنید تا دکتر نجف بیگی به آن پاسخ دهند.

همین طور می‌توانید از پرسش و پاسخ دیگر افراد در قسمت نظرات کاربران اطلاعات خوبی کسب کنید.

آیا درباره لیفت غبغب اطلاعاتی دارید؟ یکی از روش های تهاجمی از بین بردن غبغب جراحی لیفت آن است. در ویدیو زیر نمونه لیفت غبغب با جراحی توسط دکتر نجف بیگی را مشاهده میکنید:

تجمع چربی حاصل از اضافه وزن یا چاقی موضعی در ناحیه زیر چانه، غبغب ایجاد می‌شود.

شل شدن پوست چانه و ایجاد غبغب

غبغب در صورت چیست؟

جذابیت و زیبایی‌های طبیعی انسان‌ها، از تناسب اجزا مختلف چهره پدیدار می‌شود. معمولا آناتومی طبیعی چهره، استاندارد خاصی دارد که به آن استاندارد زیبایی شناسی گفته می‌شود.

معمولا تمامی جراحی‌های زیبایی، به منظور رسیدن به همین استاندارد انجام می‌شود. غبغب به ناحیه‌ای در زیر چانه گفته می‌شود که به‌دلیل افزایش سن، کاهش کشش پوست، اضافه وزن و دلایل ژنتیکی در افراد ایجاد می‌شود.

در چنین شرایطی عموما ظاهر صوررت چندان مطلوب به‌نظر نمی‌رسد و زیبایی‌های آن به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است.

معمولا غبغب‌ ظاهر چهره را خراب می‌کند. ازبین بردن خط فکی، کشیدگی صورت و تغییر فرم صورت، موجب کاهش زیبایی و جذابیت چهره می‌شود.

نمونه کار رفع غبغب یک خانم توسط دکتر نجف بیگی

چرا دچار غبغب می‌شویم و علت ایجاد آن چیست؟ medicinenet یکی از سایت‌های وابسته به WebMD علت آن را اینگونه توضیح می دهد:

به گزارش medicinenet یکی از سایت‌های وابسته به WebMD، شاید احساس کنید که غبغب تنها در شرایطی ایجاد می‌شود که فرد دارای اضافه وزن باشد. اما واقعیت چنین نیست. گاهی غبغب در افرادی ایجاد می‌شود که هیچ اضافه وزنی ندارند و سابقه اضافه وزن و کاهش آن را نیز ندارند، در چنین شرایطی عامل وراثت مدنظر قرار می‌گیرد و مشخص می‌گردد که ایجاد غبغب به‌دلیل ژنتیک اتفاق افتاده است

چرا دچار غبغب می‌شوید؟

شاید شما نیز علاقه‌مند باشید که بدانید، چرا دچار غبغب می‌شوید و علت ایجاد آن چیست؟ به گزارش  medicinenet یکی از سایت‌های وابسته به WebMD، شاید احساس کنید که غبغب تنها در شرایطی ایجاد می‌شود که فرد دارای اضافه وزن باشد.

اما واقعیت چنین نیست. گاهی غبغب در افرادی ایجاد می‌شود که هیچ اضافه وزنی ندارند و سابقه اضافه وزن و کاهش آن را نیز ندارند، در چنین شرایطی عامل وراثت مدنظر قرار می‌گیرد و مشخص می‌گردد که ایجاد غبغب به‌دلیل ژنتیک اتفاق افتاده است.

گاهی نیز، به‌دلیل تجمع چربی حاصل از اضافه وزن یا چاقی موضعی در ناحیه زیر چانه، غبغب ایجاد می‌شود. در برخی موارد نیز، به‌دلیل افزایش سن و کاهش خاصیت الاستیته پوست و شل شدن عضلات زیر چانه، غبغب ایجاد می‌گردد.

در برخی افراد نیز، عملکرد ضعیف تیروئید و همچنین آلرژی‌های سینوسی، موجب بروز مشکلات این‌چنینی می‌شود.

نمونه رفع غبغب توسط دکتر نجف بیگی

روش‌های تهاجمی ازبین بردن غبغب

برای ازبین بردن غبغب در گرید بالاتر از 1، باید از روش‌های تهاجمی استفاده کنید. در این روش‌ها با استفاده از تخصص جراح و استفاده از دستگاه‌های به‌روز، می‌توان غبغب را برطرف کرد و ظاهری عادی و زیبا برای صورت ایجاد کرد. در ادامه به بررسی دقیق‌تر روش‌های تهاجمی درمان غبغب می‌پردازیم.

1-استفاده از داکسی کولیک اسید برای درمان غبغب

طبق تحقیقات انجام شده در انجمن جراحی پلاستیک آمریکا و همچنین اظهارات سایت WebMd می‌توان گفت که با استفاده از تزریق داکسی کولیک اسید می‌توان غبغب را درمان کرد.

تزریق داکسی کولیک اسید، موجب شکسته شدن بافت چربی می‌شود و چربی‌ها ازبین می‌روند. این تحقیق حاصل آزمایشی است که بر روی 165 نفر انجام شده است و در طی آن، در مدت زمان 28 روز 6 مرتبه تزریق داکسی کولیک اسید برای افراد انجام شده است.

در پایان این 28 روز، 83% این افراد شاهد کاهش 2 میلیمتری غبغب بودند. براساس همین آزمایش می‌توان ادعا کرد که داکسی کولیک اسید، توانایی درمان غبغب را تا حدودی دارا است.

جراحی برداشتن غبغب با روش های تهاجمی

طبق تحقیقات و بررسی‌های انجام شده توسط WebMD اکثر افرادی که دچار غبغب هستند، رژیم غذایی ناسالمی دارند.

2-استفاده از لیپوماتیک برای درمان غبغب

لیپوماتیک یکی از روش‌های به‌روز و نیمه تهاجمی برای ازبین بردن غبغب است. معمولا افرادی می‌توانند از لیپوماتیک بهترین نتیجه را مشاهده کنند که علت ایجاد غبغب آن‌ها افزایش حجم چربی بوده است، نه کشیده شدن پوست به سمت جاذبه زمین.

با استفاده از لیپوماتیک می‌توان بدون ایجاد برش‌های بزرگ و خون‌ریزی‌های زیاد، لوله کانول را وارد بافت زیر غبغب کرد و چربی‌های ناحیه غبغب را تخلیه نمود.

معمولا بعد از انجام این اقدام، پزشک توصیه می‌کند که از ساپورت‌های مخصوص لیفت صورت و غبغب استفاده کنید. این ساپورت‌ها از پارچه‌ای کشی دوخته شده است که دور گردی صورت قرار می‌گیرد و موجب چسبیدن بافت غبغب به پوست زیر چانه می‌شود.

درصورتی که کلیه اقدامات قدم به قدم و به خوبی توسط پزشک متخصص و باتجربه انجام شود، بعد از حدود یک ماه می‌توانید صورتی بدون غبغب داشته باشید و از زیبایی خط زاویه فک طبیعی‌تان لذت ببرید.

برای اطلاعات بیشتر مقالات، جراحی زیبایی چانه و لیفت گردن را مطالعه فرمایید.

3-استفاده از کیبلا برای درمان غبغب

طبق بررسی‌های اخیر سازمان غذا و داروی آمریکا FDA داروی کیبلا Keybella به منظور ازبین بردن غبغب و درمان آن دارای تاییدیه است. درواقع، این سازمان استفاده از داروی کیبلا برای ازبین بردن غبغب را موفقیت‌آمیز ارزیابی کرده است.

بر همین اساس، می‌توان برای کاهش حجم غبغب و ازبین رفتن آن، کیبلا تزریق کرد. برای موثر بودن کیبلا، باید حدود 50 تزریق را طی شش ماه انجام دهید. کیبلا معمولا به ناحیه چربی زیر چانه تزریق می‌شود و با هر تزریق، بافت سلول‌های چربی را به سرعت ازبین می‌برد. معمولا سیستم ایمنی بدن انسان، طی مدت زمانی کوتاه این سلول‌های مرده را از بدن دفع می‌کند.

پروسه کایبلا به همین راحتی انجام می‌شود. در افرادی که دارای غبغب گرید 1 باشند، تزریق Keybella در دو مرتبه نیز، اثرگذاری فوق‌العاده‌ای خواهد داشت. این تزریق تنها در شرایطی بهترین نتیجه را ارائه می‌کند که شما دچار غبغب حاصل از تجمع بافت چربی در ناحیه زیر چانه باشید.

طبق توصیه دکتر کارن هورتون پزشک متخصص جراحی پلاستیک در کانادا، واکنش بدن افراد به تزریق کیبلا متغیر است. به همین دلیل توصیه می‌شود که دو هفته پیش از رویدادهای مهم چنین تزریقی را انجام ندهید. معمولا افراد بعد از تزریق شاهد تورم و کبودی در نواحی تزریق هستند که بعد از حدود دو الی سه هفته بهبود پیدا می‌کند.

جراحی لاغری صورت یا بوکال فت چیست؟ را در این مقاله بخوانید.

4-استفاده از مزوتراپی برای درمان غبغب

به گزارش موسسه تحقیقات پزشکی Healthline Media در برایتون انگلستان، شما می‌توانید با تزریق در ناحیه غبغب، شاهد شکسته شدن بافت چربی در این نواحی باشید.

معمولا پزشک متخصص با بررسی وضعیت غبغب، نوع داروی تزریقی را انتخاب می‌کند تا بعد از بی‌حسی ناحیه غبغب، تزریق را آغاز کند. پزشک معمولا در مزوتراپی، با استفاده از سرنگ‌ مخصوص یا نیدل‌های ظریف، مواد موردنظر را به زیر غبغب تزریق می‌کند.

پس از گذشت دو هفته، شکسته شدن بافت چربی و آب شدن آن آغاز می‌شود. معمولا با هر بار تزریق، بخضی از چربی های تجمع کرده در ناحیه غبغب ازبین می‌روند و فرد می‌تواند بعد از مدت زمان حدودی شش ماه، ظاهری عادی و زیبا داشته باشد. توجه داشته باشید که دفعات تزریق مزوتراپی برای هر فرد متفاوت است و این روش برای افراد دارای افتادگی پوست ناحیه غبغب، اصلا توصیه نمی‌شود.

5-استفاده از جراحی لیفت برای درمان غبغب

طبق توصیه انجمن جراحی زیبایی آمریکا، معمولا زمانی که پوست حالت کشش طبیعی خود را از دست داده باشد و تجمع چربی در زیر چانه موجب آویزان شدن این ناحیه شده باشد، پزشک متخصص نمی‌تواند از روش‌های بالا مثل لیپوماتیک، تزریق مزوتراپی و کیبلا برای درمان استفاده کند.

در چنین شرایطی تنها روشی که به بهترین شکل امکان زیباسازی و ایجاد جذابیت در چهره را فراهم می‌کند، جراحی لیفت غبغب است.

برای جراحی لیفت غبغب، پزشک متخصص برش‌هایی را در نزدیکی خط رویش مو و پشت گوش ایجاد می‌کند سپس با تقویت عضلات این نواحی، لیفت را انجام می‌دهد و چربی‌های اضافی را تخلیه می‌کند. بعد از این مرحله معمولا پزشک اقدام به کاهش پوست اضافه می‌کند.

بعد از اتصال مجدد پوست و بخیه آن، لیفت غبغب به بهترین شکل ممکن انجام شده است و فرد تغییری بسیار عالی در یک سوم پایینی صورت خود احساس می‌کند. لیفت غبغب روشی تهاجمی است که معمولا با بی‌حسی موضعی و بی‌هوشی در بیمارستان انجام می‌شود و دوران نقاهت آن کمی طولانی‌تر از روش لیپوماتیک غبغب است.

بررسی دقیق‌تر روش لیپوماتیک در تخلیه چربی غبغب

همان‌طور که می‌دانید، دستگاه‌های جدید لیپوماتیک در سال 2020، بهترین تکنولوژی و بی‌خطرترین عملکرد را برای تخلیه چربی بدن ارائه کرده‌اند. ظرافت تخلیه چربی در کنار ایمنی فوق‌العاده بالای این دستگاه‌ها، رمز موفقیت و محبوبیت آن میان مردم است.

اگر بخواهید میزان اثربخشی لیپوماتیک در تخلیه چربی غبغب را بدانید، باید به عکس‌های قبل و بعدی که توسط پزشکان ارائه می‌شود نگاه کنید. روش لیپوماتیک تمامی چربی‌های ناحیه غبغب را تخلیه می‌کند و به بهترین شکل ممکن، زیبایی زاویه فک طبیعی‌تان را نمایان می‌کند. معمولا سریع‌ترین اثربخشی به‌وسیله لیپوماتیک ایجاد می‌گردد.

لیپوماتیک غبغب چیست؟

تجمع چربی در ناحیه زیر چانه می‌تواند یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های کاهش زیبایی صورت محسوب شود. ضعف ماهیچه‌ها و نازک بودن پوست ناحیه زیر چانه موجب می‌شود تا تجمع چربی در این ناحیه فورا با شل شدن و ایجاد حجم زیر چانه خودنمایی کند.

خوشبختانه، این روزها به کمک لیپوماتیک غبغب می‌توان این مشکل را درمان کرد. با استفاده از لیپوماتیک، چربی‌های تجمع‌شده در ناحیه غبغب تخلیه می‌شود و فرم چانه و فک به شکلی استخوانی خودش را نشان می‌دهد.

انجام لیپوماتیک غبغب بدون نیاز به بی‌هوشی صورت می‌پذیرد. نتیجه تخلیه چربی آن بلافاصله بعد از عمل مشخص است؛ اما ضرورت انجام مراقبت‌های بعد از عمل غبغب تا زمان کاهش تورم ناشی از آن، تا حداقل 1 الی 2 ماه بعد از عمل وجود دارد.

پروسه انجام لیپوماتیک غبغب چیست؟

براساس اطلاعات منتظر شده در نشریه HealthLine، معمولا افراد کاندید انجام لیپوماتیک و جراحی‌های زیبایی، علاقه‌مند به کشف رویدادهایی هستند که در اتاق عمل انجام می‌شود. به همین جهت، پروسه انجام لیپوماتیک غبغب را برای شما عزیزان شرح می‌دهم.

 1. جراح متخصص در محیطی بهداشتی، اقدام به معاینه چانه فرد متقاضی می‌کند و با درک عمیقی از زیبایی شناسی، اقدام به کشیدن خطوطی در نواحی چانه و زیر چانه می‌کند تا محل لیپوماتیک و برش‌ها را مشخص کند.
 2. پوست ناحیه چانه و زیر چانه را به‌وسیله محلول ضدعفونی کننده تمیز می‌کند تا همه چیز برای انجام یک جراحی ایمن فراهم شود.
 3. در این مرحله براساس توافق قبلی با فرد متقاضی، بی‌حسی موضعی یا داروی آرام‌بخش تزریق می‌شود تا به مرور، همه چیز برای انجام کار نهایی آماده شود.
 4. پزشک در نواحی که قبلا برای ایجاد برش مشخص کرده است، برش‌هایی را ایجاد می‌کند.
 5. لوله کانول لیپوساکشن را وارد نواحی موردنظر می‌کند تا به محل تجمع چربی در غبغب برسد.
 6. پزشک متخصص با عقب و جلو بردن لوله کانول لیپوساکشن، کلیه چربی‌های موجود در ناحیه غبغب را تخلیه می‌کند.
 7. بعد از تخلیه کلیه چربی‌های ناحیه غبغب، پزشک لوله کانول را خارج می‌کند و با استفاده از پانسمان یا بخیه، محل برش را می‌پوشاند.
 8. بعد از این مرحله پماد آنتی بیوتیک به محل برش زده می‌شود.
 9. استفاده از ساپورت‌های مخصوص لیپوماتیک غبغب، بهترین وسیله برای اتصال مجدد پوست زیر چانه به چانه است.
 10. پزشک جهت پیشگیری از بروز عفونت احتمالی، یک آمپول آنتی بیوتیک نیز، بلافاصله بعد از لیپوماتیک تزریق می‌کند.

این کل مراحل درمان غبغب به‌وسیله لیپوماتیک است. قطعا متوجه شده‌اید که اصلا عمل پیچیده‌ای نیست و می‌توان آن را در مطب نیز انجام داد.

مراقبت‌های بعد از عمل لیپوماتیک غبغب

اگر طرفدار جراحی‌های زیبایی باشید و بخواهید بهترین نتیجه از عمل را مشاهده کنید، باید در خصوص مراقبت‌های بعد از عمل غبغب نیز بدانید. بسیاری از عمل‌های جراحی که نیازمند جراحی ترمیمی هستند، به دلیل عدم توجه به مراقبت های بعد از عمل دچار مشکل شده‌اند.

دستیابی به نتیجه عالی از عمل غبغب، مستلزم توجه به این پروسه از مراقبت‌های پس از عمل است که باید در خصوص آن بدانید و نسبت به رعایت آن با جدیت عمل کنید.

 • معمولا برای کاهش تورم توصیه می‌شود تا حداقل 1 الی دو هفته پس از انجام عمل غبغب، بر روی سطح کمی شیب‌دار بخوابید تا دچار درد و تورم در ناحیه غبغب نباشید.
 • استفاده از داروهای تجویزشده جهت کاهش ریسک بروز عفونت در ساعات مشخص ضروری است.
 • استفاده از گن ساپورت غبغب پس از جراحی لیپوماتیک غبغب ضروری است؛ چرا که پوست جداشده از بافت به بهترین شکل با بافت جدید اتصال برقرار می‌کند و ریسک شل شدن پوست و افتادگی وجود نخواهد داشت. استفاده از گن در کاهش تورم نیز بسیار مفید است.
 • تا 2 الی 4 هفته پس از عمل از مصرف دخانیات پرهیز کنید.
 • نوشیدن الکل پروسه بهبودی بعد از عمل را کند می‌کند. پس حداقل تا دو هفته نوشیدن الکل را قطع کنید.
 • استفاده خودسرانه از پمادهای پوستی ممنوع است.
 • مصرف آسپرین را حداقل تا 1 هفته بعد از عمل قطع کنید.
 • از خم کردن سر تا حداقل 2 هفته پرهیز کنید.

حتما به مدت یک ماه از لباس‌های دکمه دار و نخی استفاده کنید تا در زمان پوشیدن هیچ فشاری به این ناحیه وارد نشود.

دوران نقاهت لیپوماتیک غبغب

معمولا اکثر افرادی که به دنبال انجام لیپوماتیک غبغب هستند، نگران دوران نقاهت بعد از آن بوده‌اند و سوال اصلی آن‌ها شرایط خاص گذراندن دوران نقاهت لیپوماتیک غبغب است. دوران نقاهت لیپوماتیک غبغب بسیار کوتاه است، اما نیاز به مراقبت و نگهداری جهت رسیدن به بهترین نتیجه وجود دارد.

 • معمولا پزشکان متخصص جراحی پلاستیک توصیه می‌کنند که بعد از انجام لیپوماتیک غبغب، حتما تا حداقل 3 هفته از انجام فعالیت‌های سنگین پرهیز کنید.
 • رعایت بهداشت و تعویض مرتب پانسمان در محل برش لیپوماتیک ضروری است.
 • عدم حضور در محیط‌های آلوده اهمیت زیادی دارد.
 • سعی کنید برای خواب، تخت دارای شیب را انتخاب کنید تا سرعت بهبودی و کاهش تورم افزایش پیدا کند.
 • حتما به مدت یک ماه از لباس‌های دکمه دار و نخی استفاده کنید تا در زمان پوشیدن هیچ فشاری به این ناحیه وارد نشود.
 • مصرف مرتب آنتی بیوتیک و توجه به توصیه‌های پزشک نقش مهمی در بهبودی سریع و نتیجه مطلوب از جراحی دارد.

عوارض لیپوماتیک غبغب چیست؟

تمامی عمل‌های جراحی می‌توانند عوارضی در افراد ایجاد کنند. پس این موضوع تنها محدود به جراحی‌های زیبایی نیست. عوارض عمل غبغب به دلیل نیمه تهاجمی بودن آن بسیار اندک است. در واقع، بخش زیادی از عوارض احتمالی مربوط به عمل غبغب، زمانی بروز می‌کند که فرد برای انجام عمل به پزشک غیرمتخصص و بی‌تجربه مراجعه کرده است.

معمولا درصورتی‌که جراحی‌های زیبایی را توسط پزشکان متخصص باتجربه انجام دهید، عوارض خاصی از آن مشاهده نمی‌کنید. هرچند، برخی عوارض لیپوماتیک، مانند سایر جراحی‌ها یکسان است و در موارد نادری اتفاق می‌افتد، اما اطلاع از آن برای هر فرد علاقه‌مند به انجام این کار، ضروری است. از عوارض نادر لیپوماتیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ایجاد کبودی در ناحیه غبغب در اکثر افراد ایجاد می‌شود و تا حدود 1 هفته الی 2 هفته باقی می‌ماند.
 • تورم ناشی از تحریک بافت ناحیه زیر چانه برای حداقل یک هفته وجود خواهد داشت.
 • عفونت در ناحیه ورود لوله کانولا به زیر غبغب، به دلایلی مثل عدم رعایت بهداشت و استریل، عدم توجه به مراقبت‌های بعد از عمل و عدم استفاده به موقع از داروهای آنتی بیوتیک ایجاد می‌شود.
 • شل شدن پوست ناحیه غبغب به دلیل انتخاب اشتباه روش درمانی یا خطای پزشکی در برخی افراد به طور نادر بروز می‌کند.( این عارضه زمانی ایجاد می‌شود که حجم غبغب بسیار زیاد است، در این شرایط بهترین کار برای ازبین بردن غبغب استفاده از روش تهاجمی مثل جراحی غبغب است)
 • ایجاد ناهمواری در زیر چانه معمولا به‌دلیل انجام لیپوماتیک با دستگاه غیرحرفه‌ای و توسط پزشک غیرمتخصص ایجاد می‌شود.
 • ایجاد هماتوم یا تجمع لخته خون در محل جراحی، از عوارض رایج لیپوماتیک غبغب است.
 • آسیب به پوست از عوارض لیپوماتیک توسط پزشک بی‌تجربه و غیرمتخصص است.
 • نکروز بافت پوستی، از عوارض لیپوماتیک غبغب توسط پزشک بی‌تجربه و غیرمتخصص است.

ورم بعد از لیپوماتیک غبغب

معمولا واکنش بدن انسان به دستکاری هر بافتی، تورم است. زمانی که لوله کانولا در ناحیه زیر غبغب اقدام به ازبین بردن چربی‌ها و تخلیه آن می‌کند، بافت‌های مجاور نیز دچار آسیب می‌شود. از سوی دیگر، همین تخلیه چربی نیز، ناحیه غبغب را دچار آسیب درون بافتی می‌کند. بدن به سرعت نسبت به این اقدام واکنش نشان می‌دهد و به‌وسیله آب، محل خالی شده چربی را پر می‌کند.

به همین دلیل، توصیه می‌شود که بلافاصله بعد از عمل لیپوماتیک غبغب از ساپورت مخصوص غبغب استفاده کنید تا هیچ فضای خالی برای تجمع آب وجود نداشته باشد. با استفاده از رژیم غذایی کاهش نمک، غذاهای فست فودی و دارای مواد نگهدارنده، می‌توانید تورم را تا حد زیادی کاهش دهید.

بهترین روش از بین بردن غبغب

استفاده از روش‌های غیرتهاجمی مثل آر اف یا هایفو، تا میزان اندکی پوست را لیف می‌کند و طی مدت زمان بسیار طولانی می‌تواند چربی‌های ناحیه غبغب را کاهش دهد. اما استفاده از روشی مثل لیپوماتیک غبغب که روشی نیمه تهاجمی و بدون بی‌هوشی محسوب می‌شود، بسیار کارآمد است.

این روش در کوتاه‌ترین زمان ممکن، اساسی‌ترین تغییر را ایجاد می‌کند و موجب کاهش حجم غبغب می‌شود. تخلیه چربی به کمک لیپوماتیک، موجب می‌شود تا پوست به شکلی مناسب لیفت شود و ریسک تجمع دوباره چربی در ناحیه غبغب کاهش یابد. رسیدن به نتیجه آنی پس از لیپوماتیک غبغب نیز، موجب شده است تا این روش یکی از بهترین روش‌های ازبین بردن غبغب شناخته شود.

روش‌های غیرتهاجمی درمان غبغب

طبق تحقیقات انجام شده توسط انجمن جراحی زیبایی آمریکا، اگر خیلی زود متوجه تغییر فرم صورت و پدیدار شدن غبغب شوید، می‌توانید با استفاده از روش‌های غیرتهاجمی برای درمان غبغب استفاده کنید.

درواقع، روش‌های غیرتهاجمی به شما کمک می‌کند تا در اولین نشانه‌های ایجاد غبغب، آن را متوقف کنید. درصورتی‌که این اقدامات را پیش از ایجاد غبغب انجام دهید، کاربرد پیشگیرانه در ایجاد غبغب دارد.

از بین بردن غبغب با جراحی توسط دکتر نحف بیگی قبل و بعد از عمل

برای دیدن نمونه کارهای دکتر نجف بیگی برای کشیدن پوست صورت ، مقاله‌ی لیفت صورت و بهترین جراح لیفت صورت را از دست ندهید.

1-تمرینات ورزشی برای درمان غبغب

 • سرتان را به سمت عقب خم کنید، سپس فک پایین را تا جایی‌که می‌توانید به سمت جلو بکشید تا کشش زیادی در زیر چانه احساس کنید. 10 ثانیه همین شرایط را حفظ کنید و سپس به حالت عادی بازگردید. انجام این تمرین برای هر روز 10 الی 15 بار توصیه می‌شود.
 • سعی کنید هوای داخل دهانتان را خالی کنید و لب‌ها را به‌صورت دهان ماهی جمع کنید و حالت کشیده به لب‌ها بدهید. سپس لب‌هایی که فرم ماهی شده است را به سمت بالا بکشید و عضلات زیر چانه را منقبض کنید. 10 ثانیه همین حالت را نگهدارید و سپس به حالت عادی بازگردید. انجام این تمرین نیز، 10 الی 15 بار طی روز پیشنهاد می‌شود.
 • برای انجام این حرکت که یکی از حرکات فوق‌العاده در یوگا است، به آرامی بنشینید و گردن خودتان را به سمت راست بچرخانید و حالت را نگه دارید. حالا گردن خود را به سمت راست بچرخانید و نگه دارید. به حالت اولیه برگردید و به سمت بالا نگاه کنید و 10 ثانیه صبر کنید، سپس به حالت اولیه برگردید و به پایین نگاه کنید تا سعی کنید بالای چانه خود را در زیر گردن لمس کنید. این حرکت را 10 الی 15 بار طی روز انجام دهید.
 • یک مدل توپ تقویت مچ از جنس نسبتا نرم تهیه کنید، توپ را زیر چانه و روی گردن قرار دهید. تلاش کنید که با چانه توپ را فشار دهید. این حرکت را ده بار تکرار کنید و تعداد دفعات انجام آن را افزایش دهید.
 • زبانتان را به شکل U تغییر حالت دهید و آن را با حالتی منقبض شده به خارج از لب‌تان هدایت کنید و 10 ثانیه صبر کنید. انجام این تمرین نیز، 10 بار در روز پیشنهاد می‌شود.
 • جویدن آدامس یکی از راه‌کارهای کاهش چربی در ناحیه غبغب و کاهش میزان غبغب است. جویدن آدامس بدون قند پیشنهاد می‌شود.
 • زبان‌تان را به یاد کودکی و زبان درازی‌ها بیرون آورید و نوک آن را به سمت بالا متمایل کنید. با این اقدام انقباض عضلات زیر چانه را احساس می‌کنید. حدود 10 ثانیه صبر کنید و مجدد با چند ثانیه استراحت این حرکت را تکرار کنید. 10 الی 15 بار در روز این تمرین را انجام دهید.
خالی کردن غبغب چگونه است

2-رژیم غذایی مناسب برای درمان غبغب

همان‌طور که می‌دانید، طبق تحقیقات و بررسی‌های انجام شده توسط WebMD اکثر افرادی که دچار غبغب هستند، رژیم غذایی ناسالمی دارند. داشتن یک رژیم غذایی سالم به شما کمک می‌کند تا بدن را در تعادل نگهدارید. ترشح به‌موقع هورمون‌ها در بدن سالم  اتفاق می‌افتد.

ترشح کلاژن، آب رسانی و خون رسانی به پوست نیز، در یک بدن سالم با تغذیه مناسب پدیدار می‌شود. درصورتی‌که هریک از این پارامترها دچار اختلال شود، اثر مستقیم آن بر روی پوست و تجمع نامناسب چربی در نواحی خاص بدن است. مصرف میوه و سبزی به شما کمک می‌کند تا رژیم غذایی‌تان را به سمت سالم خوری هدایت کنید.

نمونه رفع غبغب آقایان توسط دکتر نجف بیگی

3-انجام ورزش منظم برای درمان غبغب

شاید در فرهنگ ما ایرانیان، ورزش جایگاه اصلی خود را نداشته باشد. اما بهتر است بدانید که طبق تحقیقات انجام شده توسط FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) ورزش به اندازه نیازهای رایج بدن ما، اهمیت دارد.

این جمله به این معنا است که اگر روزانه احساس می‌کنید که باید آب بخورید، غذا بخورید و نفس بکشید تا زنده بمانید، ورزش نیز هم تراز این نیازهای شما است. درواقع برای زنده ماندن و سلامتی، باید هر روز به‌طور منظم ورزش کنید.

ورزش‌ تنها به پیاده روی ساده ختم نمی‌شود، برای سلامت ماندن باید ورزش‌هایی انجام دهید که گردش خون در بدن‌تان را زیاد می‌کند. این ورزش‌ها معمولا ورزش‌های هوازی هستند.

اگر تناسب اندام برای‌تان جایگاه ویژه‌ای دارد، می‌توانید بعد از ورزش کردن به انجام تمرینات استقامتی بپردازید و ماهیچه‌های بدن‌تان را تقویت کنید. معمولا اگر چنین سبک زندگی سالمی داشته باشید، فقط در شرایطی که عامل ژنتیکی در ایجاد غبغب دخیل باشد دچار این شرایط خواهید شد.

قبل و بعد از رفع غبغب با جراحی

بالا کشیدن ابرو یا لیفت ابرو چگونه انجام می شود و چه روش هایی دارد؟

4-استفاده از هایفوتراپی برای درمان غبغب

همان‌طور که در گزارشات انجمن جراحی پلاستیک بریتانیا اعلام شده است، استفاده از روش HIFU جهت افزایش خون‌رسانی، تحریک به کلاژن سازی و جوانسازی پوست موثر است. هایفو آسیبی به بافت میانی پوست وارد می‌کند که هیچ خطری ندارد.

اما با اعمال این آسیب، پوست به کلاژن سازی و ترمیم و جوانسازی تحریک می‌شود. همین موضوع سبب جوانسازی، رفع چین و چروک و لیفت پوست می‌شود. تکرار دفعات هایفوتراپی بهترین درمان غیرتهاجمی است.

معمولا جلسات هایفوتراپی 60 دقیقه الی 90 دقیقه زمان می‌برد و تعداد جلسات تکرار آن توسط پزشک متخصص پوست و مو یا جراح پلاستیک مشخص می‌شود. اما به این نکته توجه داشته باشید که نتایج هایفوتراپی کاملا وابسته به درجه پیشرفته بودن غبغب در افراد است. معمولا غبغب در مراحل اولیه با این روش قابل درمان خواهد بود.

5-استفاده از ماسک پوستی برای درمان غبغب

یکی از روش‌هایی که تحت عنوان روش پیشگیری و کنترلی اعلام می‌شود، استفاده از ماسک پوستی است. معمولا ماسک‌ها با اهداف مختلفی ساخته می‌شوند. استفاده از ماسک‌های پوستی که توانایی پاکسازی، جوانسازی، کلاژن سازی و لیفت دارند، بسیار کمک کننده خواهد بود.

این روش‌ها معمولا در پیشگیری بسیار موثر هستند اما خاصیت درمانی آن‌ها بسیار بسیار اندک است. استفاده از این محصولات مراقبتی پوست، به شما این امکان را می‌دهد تا از بروز چنین مشکلاتی تا حد زیادی جلوگیری کنید.

اما درصورتی‌که غبغب از سنین کم نیز در فرد وجود داشته باشد و ریشه ژنتیکی در آن وجود داشته باشد، با هیچ‌یک از این روش‌ها درمان پذیر نخواهد بود و پیگیری چنین روش‌هایی، تنها درصد اندکی در بروز غبغب اثرگذار است.

آیا درباره لیپوماتیک غبغب اطلاعاتی دارید؟ لیپوماتیک یکی از روش‌های به‌روز و نیمه تهاجمی برای ازبین بردن غبغب است. در این ویدئو دکتر نجف بیگی درباره آن توضیحاتی را ارائه می‌دهند. این ویدئو را از دست ندهید.

افرادی که قصد اضافه وزن مجدد ندارند کاندیدا مناسبی برای عمل غبغب هستند.

چه افرادی کاندید انجام روش‌های تهاجمی درمان غبغب هستند؟

معمولا برای هر دسته از جراحی‌ها، عده‌ای مناسب‌تر هستند تا آن را انجام دهند. در ادامه افراد کاندید انجام روش‌های تهاجمی درمان غبغب، که توسط دکتر توماس سو، پزشک فوق تخصص جراحی زیبایی در فلوریدا آمریکا اعلام کرده است را بررسی خواهیم کرد.

 • افرادی که به دلیل اضافه وزن تجمع چربی در ناحیه زیر چانه دارند
 • افرادی که سلامت هستند و سابقه بیماری کم‌خونی، دیابت، فشار خون و قند ندارند
 • افرادی که دارای افتادگی پوست نیستند
 • افرادی که قصد اضافه وزن مجدد ندارند
 • افرادی که از ظاهر غبغب‌شان رضایت ندارند
 • افرادی که علاقه‌مند به داشتن صورتی استخوانی و دارای زاویه فک هستند

اگر بخواهید برای ازبین بردن غبغب از روش‌های تهاجمی استفاده کنید، باید پزشک متخصص و قابل اعتمادی را برای این‌کار انتخاب کنید.

انتخاب بهترین پزشک برای ازبین بردن غبغب

اگر بخواهید برای ازبین بردن غبغب از روش‌های تهاجمی استفاده کنید، باید پزشک متخصص و قابل اعتمادی را برای این‌کار انتخاب کنید. انجام جراحی توسط پزشکان بی ‌تجربه و غیرمتخصص، نتایج رضایت‌بخشی نخواهد داشت؛ ضمن این‌که ریسک بروز مشکلات متعدد دیگر نیز بیشتر خواهد بود.

پس سعی کنید بهترین پزشک را برای انجام عمل لیپوماتیک یا لیفت غبغب انتخاب کنید. برای این انتخاب، باید به اندازه کافی تحقیق و جستجو کنید. حتما لیست بهترین پزشکانی که توسط اطرافیان‌تان پیشنهاد می‌گردد را بررسی کنید و تحقیق در فضای مجازی را با جدیت پیگیری کنید.

معمولا مفیدترین اطلاعات را می‌توانید در این جستجو به‌دست آورید. بعد از این مرحله، کافی است به عکس‌های قبل و بعد پزشک نگاه کنید و توجه داشته باشید که عکس‌ها ادیت شده نباشند و به واقعیت نزدیک باشند. با طی کردن تمامی این مراحل، می‌توانید پزشک موردنظرتان را برای ازبین بردن غبغب انتخاب کنید. برای انتخاب نهایی، حتما برای وقت مشاوره تماس بگیرید و حضورا به مطب پزشک مراجعه کنید.

اضافه و وزن و غبغب

اهمیت جلسه مشاوره در ازبین بردن غبغب

طبق اعلام انجمن جراحان پلاستیک امریکا، مهم‌ترین و سرنوشت‌سازترین جلسه پیش از جراحی ازبین بردن غبغب، جلسه مشاوره است. در این جلسه، باید تمامی انتظاراتتان از جراحی را با پزشک درمیان بگذارید.

حتما سوابق پزشکی‌تان را بازگو کنید و پزشک را مطلع کنید که علاقه‌مند به چه فرمی از چانه هستید و می‌خواهید برای ازبین بردن غبغب، چه تکنیکی توسط پزشک اجرا شود. معمولا تعامل مثبت با پزشک، اصلی‌ترین راز رسیدن به رضایت از عمل جراحی است.

زمانی که پزشک از علاقه‌مندی‌های شما مطلع باشد، به بهترین شکل ممکن شما را برای رسیدن به رضایت از ظاهرتان یاری می‌کند.

یادتان باشد که هزینه ازبین بردن غبغب، بستگی به روش ازبین بردن غبغب و تخصص و تجربه پزشک دارد.

هزینه از بین بردن غبغب چقدر است؟

معمولا برآورد هزینه از بین بردن غبغب به شما کمک می‌کند تا به‌راحتی هزینه دنبال کردن پروسه درمان را تهیه کنید. پس سعی کنید، در جلسه مشاوره با پزشک، هزینه ازبین بردن غبغب را براساس تکنیک مورد استفاده توسط پزشک، پرس و جو کنید.

یادتان باشد که هزینه ازبین بردن غبغب، بستگی به روش ازبین بردن غبغب و تخصص و تجربه پزشک دارد. زمانی که از دستگاه پیشرفته و جدید برای ازبین بردن غبغب استفاده شود، نتیجه رضایتبخش‌تر خواهد بود، اما هزینه استفاده از چنین دستگاهی نیز، بیشتر است.

پس بدیهی است که پارامترهای تعیین کننده هزینه ازبین بردن غبغب، تجربه پزشک، تخصص پزشک، محل جراحی، نوع دستگاه و خدماتی است که توسط پزشک و کادر تخصصی کلینیک ارائه می‌شود.

برای آگاهی بیشتر ، با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد. همچنین می‌توانید یک جلسه مشاوره رایگان با دکتر نجف بیگی داشته باشید.

.

سوالات متداول

معمولا یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر عمل جراحی، تحقیقات و کسب اطلاعات درخصوص آن است. ازبین بردن غبغب نیز، یکی از همین جراحی‌های زیبایی است که باید درخصوص آن اطلاعات کسب کنید و پاسخ سوالات ذهنی‌تان را پیدا کنید تا نگرانی در دل‌تان باقی‌نماند. در ادامه به بررسی پاسخ سوالات متداول در زمینه ازبین بردن غبغب پرداخته‌ایم.

آیا لیپوساکشن غبغب نیاز به بستری دارد؟

عقیده دکتر کارن هورتون در پاسخ به این سوال می‌گوید که لیپوساکشن یا لیپوماتیک غبغب، روشی بسیار ساده و کم تهاجمی است که می‌تواند در مطب پزشک نیز انجام شود. در این جراحی یک یا دو برش دو میلیمتری در زیر چانه ایجاد می‌شود و میله لیپوماتیک برای تخلیه چربی وارد این ناحیه می‌شود. با استفاده از لیپوماتیک می‌توانید کانتور صورت‌تان را به بهترین شکل انجام دهید و جذابیت بیشتری پیدا کنید.

آیا از کیبلا می‌توان در نواحی تجمع چربی در بدن استفاده کرد؟

به عقیده دکتر کارن هورتون پزشک متخصص جراحی پلاستیک در کانادا، از آن‌جایی که درخصوص اثربخشی کیبلا در ناحیه غبغب تحقیقات کافی انجام شده است و اثربخشی آن فقط در این ناحیه اثبات شده است، استفاده از آن در نواحی دیگر اصلا توصیه نمی‌شود. وی توصیه می‌کند که برای ازبین بردن چربی در نواحی دیگر، از روش مطمئن‌تر لیپوساکشن یا لیپوماتیک استفاده کنید و اثرات مطلوب‌تری از آن مشاهده کنید.

آیا لیپوماتیک غبغب با بی‌هوشی انجام می‌شود؟

معمولا لیپوماتیک غبغب جراحی نیمه تهاجمی محسوب می‌شود و به‌صورت سرپایی در کلینیک انجام می‌گیرد. اکثر افراد جراحی لیپوماتیک را همراه با سایر قسمت‌های بدن انجام می‌دهند که به‌دلیل گستردگی، گاهی با بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود. اما درصورتی‌که هدف فقط انجام لیپوماتیک غبغب باشد، می‌توانید با بی‌حسی موضعی انجام دهید.

حال که درباره درمان غبغب و روش های با جراحی و بدون جراحی آن، اطلاعات درستی کسب کرده اید می توانید از مقالاتی که در پایین هستند اطلاعات تکمیل تری دریافت کنید یا برای خواندن تجربیات دیگران در این زمینه، نظرات کاربران را در انتهای مقاله بخوانید.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر