1. خانه
 2. /
 3. کاشت مو
 4. /
 5. آیا ورزش بعد از کاشت مو مجاز است؟

آیا ورزش بعد از کاشت مو مجاز است؟

دکتر آرش نجف بیگی

ورزش بعد از عمل کاشت مو

اگر قصد دارید عمل کاشت مو را انجام دهید و به طور همزمان ورزش نیز می‌کنید، احتمالا به این فکر خواهید کرد که آیا می‌توان بعد از این کار به ورزش پرداخت یا خیر؟ ما در این مقاله، نکات مهمی درباره ورزش بعد از کاشت مو در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد که می‌تواند در این حوزه به شما کمک شایانی کند. از آنجا که ورزش تأثیر زیادی بر تقویت مو دارد، شاید بسیاری از افراد گمان کنند که بعد از کاشت مو نیز باید به ورزش کردن ادامه دهند و حتی ورزش‌های جدیدی به برنامه خود اضافه نمایند.

نکته بسیار مهمی که درباره این موضوع باید بدانید، این است که بعد از عمل کاشت مو شما باید برنامه منظمی برای ورزش کردن داشته باشید. این بدان معنی است که در این برنامه، شما باید از انجام ورزش‌های سنگین خودداری کنید؛ زیرا این کار می‌تواند آسیب‌های زیادی به روند درمان شما وارد کند.

به همین دلیل، ما برخی از نکات لازم درباره ورزش بعد از کاشت مو را در این نوشتار ارائه داده‌ایم تا بتوانیم در این حوزه به اطلاعات شما بیفزاییم. پس اگر قصد دارید عمل کاشت مو را انجام دهید یا پیش از این انجام داده‌اید، حتما این مقاله را مطالعه فرمایید.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

ورزش بعد از کاشت مو

در صورتی که به پاسخ مدنظر خود نرسیدید در انتهای همین مقاله سوال خود را درج کنید تا در سریع ترین زمان به آن پاسخ داده شود.

تأثیر ورزش بر تقویت و رشد مو بعد از کاشت تا چه حد است؟

به طور کلی، ورزش‌های معمولی تأثیر بسیار مثبت و برجسته‌ای بر تقویت و رشد مو دارند. این ورزش‌ها به شما کمک می‌کنند که موهای درخشان و کاملاً سالمی داشته باشید و همچنین رشد آن نیز افزایش پیدا می‌کند. این واقعیت برای افرادی که ورزش‌های معمولی را به طور منظم انجام می‌دهند، صادق است. شاید برای شما سؤال پیش بیاید که ورزش چه ارتباطی با مو دارد؟ یا ورزش چگونه می‌تواند به تقویت مو کمک کند؟ یا اصلا ورزش بعد از کاشت مو چه ضرری ارد؟

برای پاسخ به این سؤال، خوب است بدانید که شما با انجام هر گونه فعالیت ورزشی، گردش خون را در بدن خود افزایش می‌دهید. این امر موجب می‌شود که مواد مغذی بیشتری به فولیکول‌های مو برسد و در نتیجه، آنها تقویت خواهند شد و بر زیبایی و رشد مو تأثیر می‌گذارند. البته به یاد داشته باشید که ورزش بعد از کاشت مو کمی متفاوت است و باید به مسائل بیشتری توجه داشته باشید.

بسیاری از پزشکان اعتقاد دارند که ورزش کردن بعد از عمل کاشت مو، می‌تواند اثرات مخربی بر این عمل داشته باشد. همچنین، از آنجا که شما هزینه زیادی برای عمل کاشت مو انجام می‌دهید، باید به این موضوع توجه زیادی داشته باشید تا با ورزش‌های سنگین، به موهای خود آسیب نرسانید.

تأثیر ورزش بر تقویت و رشد مو بعد از کاشت

مراحل عمل کاشت مو در ورزشکاران

برای اینکه درک بهتری از ورزش بعد از کاشت مو به دست بیاورید، خوب است بدانید که بسیاری از افراد مشهور و یا ورزشکاران تاکنون تحت عمل قرار گرفته‌اند. افراد ورزشکاری که قصد انجام این عمل را دارند، باید دچار ریزش موی زیادی شده باشند و این فرآیند تقریباً محسوس باشد. علاوه بر این، پزشکان می‌گویند که باید در پشت و کناره‌های سر افراد نیز موی سالم وجود داشته باشد که بتوانند از آنها به‌عنوان مناطق اهداکننده و یا بانک مو استفاده کنند.

شایان ذکر است که انجام عمل کاشت مو در ورزشکاران با افراد عادی کاملاً یکسان است و تفاوتی با یکدیگر ندارند. در ادامه، می‌توانید مراحل این فرآیند را مشاهده نمایید تا درک بهتری از ورزش بعد از کاشت مو کسب کنید.

مراحل عمل کاشت مو در ورزشکاران

برای اینکه درک بهتری از ورزش بعد از کاشت مو به دست بیاورید، خوب است بدانید که بسیاری از افراد مشهور و یا ورزشکاران تاکنون تحت عمل قرار گرفته‌اند. افراد ورزشکاری که قصد انجام این عمل را دارند، باید دچار ریزش موی زیادی شده باشند و این فرآیند تقریباً محسوس باشد. علاوه بر این، پزشکان می‌گویند که باید در پشت و کناره‌های سر افراد نیز موی سالم وجود داشته باشد که بتوانند از آنها به‌عنوان مناطق اهداکننده و یا بانک مو استفاده کنند.

شایان ذکر است که انجام عمل کاشت مو در ورزشکاران با افراد عادی کاملاً یکسان است و تفاوتی با یکدیگر ندارند. در ادامه، می‌توانید مراحل این فرآیند را مشاهده نمایید تا درک بهتری از ورزش بعد از کاشت مو کسب کنید.

مرحله اول- بی‌حسی سر قبل از عمل کاشت مو

در اولین مرحله از عمل کاشت مو، پزشک باید محل بانک مو و بخش اهداکننده را انتخاب کرده و منطقه تاسی را با ماژیک مشخص نمایند. سپس، باید آن منطقه را بی‌حس کند. این کار تأثیر زیادی در درد نکشیدن بیمار دارد و اگر به‌درستی انجام شود، فرد متقاضی کمترین درد را احساس خواهد کرد.

مرحله دوم- جداکردن گرافت‌ها از بانک مو

در دومین مرحله، پزشک از یک ابزار لوله مانند استفاده کرده و سپس، گرافت‌های مو را از بانک مو بر می‌دارد تا بتواند آن را در محل طاسی قرار دهد. این مرحله تا حد زیادی به روش انتخابی متقاضی برای کاشت مو بستگی دارد. برای مثال، در روش کاشت موی FUE، گرافت را به‌صورت جداگانه از بانک مو برداشته و به بخش طاسی منتقل می‌کنند. این در حالی است که در روش کاشت موی FUT، گرافت‌ها را به‌صورت دسته‌جمعی و نواری از بانک مو برمی‌دارند.

مرحله سوم- بررسی فولیکول‌های مو در روش  FUT

مرحله بعدی برای عمل کاشت، مربوط به فولیکول‌های مو است. اگر متقاضی روش کاشت موی FUT را انتخاب کند، فولیکول‌های مو را از یکدیگر جدا کرده و در زیر میکروسکوپ قرار می‌دهند تا بتوانند آن را از همه نظر از جمله ویژگی‌های ظاهری و داخلی مورد بررسی قرار دهند.

مرحله چهارم- کاشت فولیکول‌های مو در شیارهای پوست سر

سپس، پزشک همسو با رویش سایر موهای طبیعی، شیارهایی در منطقه طاسی ایجاد می‌کند. فاصله را تنظیم کرده و در نهایت، فولیکول‌ها را در این فواصل می‌کارد. این فواصل تأثیر بسیاری در عمل کاشت مو دارند. زیرا اگر فاصله آنها مناسب باشد، کاملاً پرتراکم و طبیعی به نظر می‌رسد و در غیر این صورت، هنوز هم اثراتی از طاسی مشاهده می‌شود.

بی‌حسی سر قبل از عمل کاشت مو

عوارض ورزش‌های سخت بعد از عمل کاشت مو

همان طور که پیش از‌ این نیز گفتیم، انجام ورزش بعد از کاشت مو با مراقبت‌های زیادی همراه است و در صورت انجام کارهای سنگین، می‌تواند آسیب‌های زیادی به این عمل وارد کند. به همین دلیل، اگر روش کاشت موی FUT را انجام داده‌اید، ۱۵ روز و اگر روش کاشت موی FUE را انتخاب کردید، باید ۷ الی ۱۰ روز استراحت کنید. به طور معمول، تقریباً یک هفته نیاز است تا زخم‌ها التیام یافته و نزدیک به دو هفته نیز طول می‌کشد تا پیوند مو تثبیت شود.

باتوجه‌به مواردی که در بالا درباره ورزش بعد از کاشت مو ذکر کردیم، می‌توانید متوجه شرایط شوید. اگر پیش از التیام یافتن جای زخم‌ها، اجسام سنگین بلند کرده و یا ورزش‌های سخت داشته باشید، این احتمال وجود دارد که گرافت‌ها از جای خود خارج و عمل کاشت موی شما با شکست مواجه شود.

به همین دلیل، پزشکان توصیه می‌کنند که برای جلوگیری از این اتفاق ناگوار، تا مدتی بعد از عمل از انجام هر گونه کار سنگین خودداری کنید. اگر به ورزش، علاقه شدیدی دارید، می‌توانید تنها برخی ورزش‌های سبک مانند یوگا را انجام دهید. در صورت انجام ورزش بعد از کاشت مو و عدم رعایت این توضیحات، احتمال بروز عوارض زیر وجود دارد:

 • عفونت
 • پوسته‌پوسته شدن سر
 • چرک کردن اطراف محل‌های پیوند و همچنین بانک مو
 • خارش، درد و تورم پوست سر
 • التهاب فولیکول‌های مو
 • خونریزی
 • لمس شدن مناطق تحت جراحی
 • نازک شدن موها

تأثیر منفی ورزش سنگین بر عمل کاشت مو

همان طور که در بالا ذکر کردیم، انجام ورزش بعد از کاشت مو می‌تواند اثرات مخربی بر این عمل داشته باشد. از آنجا که فعالیت‌های ورزشی باعث افزایش گردش خون در سر فرد می‌شود، احتمال زیادی وجود دارد که فولیکول‌های مو از بین بروند و در نتیجه، عمل کاشت مو کاملاً بی‌تأثیر باشد. نه‌تنها ورزش کردن، بلکه انجام هر گونه فعالیت جسمی شدید که موجب تعریق شما شود، نیز باعث ایجاد عفونت و از بین رفتن فولیکول‌ها می‌شود.

برنامه های مراقبتی بعد از عمل کاشت مو

برای اینکه عمل کاشت موی شما با موفقیت انجام شود، قطعا به برخی برنامه‌های مراقبتی نیاز دارید که بعد از عمل رعایت کنید. اگر شما این عمل را در کلینیک و پزشک کاشت مو معتبر و با‌تجربه انجام دهید، تمام برنامه‌های مراقبتی انجام هر گونه ورزش بعد از کاشت مو را در اختیار شما قرار می‌دهند. در این بخش، برخی از مهم‌ترین برنامه‌های مراقبتی برای ورزش که بعد از عمل نیاز دارید را شرح می‌دهیم.

مراقبت های هفته اول بعد از عمل کاشت مو

همان طور که پیش از این نیز ذکر کردیم، در هفته اول بعد از عمل، زخم‌های شما باید التیام پیدا کنند. به همین دلیل، در این بازه زمانی، شما باید از انجام هر گونه فعالیت بدنی و ورزشی خودداری کنید تا آسیبی به فولیکول‌های مو و روند درمان شما وارد نشود. به یاد داشته باشید که حتی انجام فعالیت‌های معمول روزمره را نیز باید به حداقل برسانید. برای مثال، سعی کنید بیش از حد سر خود را خم نکرده و همچنین، پیاده‌روی زیادی هم نداشته باشید.

مراقبت هفته دوم بعد از عمل کاشت مو

تقریبا از هفته دوم به بعد، شما می‌توانید برخی از ورزش‌های سبک را انجام دهید. اگر می‌خواهید بدانید که ورزش بعد از کاشت مو تا چه حد مجاز است، باید اینگونه گفت که در این مدت، تنها می‌توانید ورزش‌های سبکی مانند یوگا و پیاده‌روی آرام را انجام دهید. در این مدت‌زمان نیز باید از انجام فعالیت‌های ورزشی شدید خودداری کنید. همچنین، نباید هیچ فعالیتی که باعث افزایش فشار خون شما شود را انجام دهید؛ زیرا فشار خون بالا و تعریق می‌توانند موجب ایجاد سوزش در قسمت کاشت مو شوند.

مراقبت 45 روز بعد از عمل کاشت مو

بالاخره بعد از ۴۵ روز پس از انجام عمل کاشت مو، می‌توانید به سراغ ورزش‌های سنگین بروید. برخی از ورزش‌ها مانند بدنسازی و وزنه‌برداری که باعث ایجاد تعریق زیاد در بدن ورزشکار می‌شود، تا حد زیادی فشار خون را بالا می‌برند. به همین دلیل، پیشنهاد می‌شود که ورزش بعد از کاشت مو را از ۴۵ روز تا دو ماه به تعویق بیندازید.

برای ارتباط با مشاوران کلینیک دکتر نجف بیگی ویک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

تأثیر ورزش قبل و بعد از کاشت مو

خوب است بدانید که در هر دوره از کاشت مو، ورزش تأثیرات مختلفی دارد. بدین ترتیب، بهتر است که همزمان با نزدیک‌تر شدن به عمل کاشت مو، از انجام فعالیت‌های ورزشی خودداری کنید. این موضوع برای مواردی مانند بدنسازی و وزنه‌برداری بیشتر صدق می‌کند. بعد از این که دوره نقاهت کاشت مو را گذراندید، از یک هفته تا ۱۰ روز بعد از آن می‌توانید به ورزش‌های کاملاً سبکی مانند پیاده‌روی آرام بپردازید.

شاید برای شما جالب باشد که ورزش بعد از کاشت، نه‌تنها بر فولیکول‌های مو تأثیر منفی نمی‌گذارد، بلکه می‌تواند این فرآیند را تسریع بخشد و تأثیر مثبتی داشته باشد.

به یاد داشته باشید که حتما این ورزش آرام را بعد از دوره نقاهت خود انجام دهید؛ زیرا همان طور که مشاهده کردید، پیش‌ از این دوره ممکن است با اثرات مخربی روبه‌رو شوید.

سخن نهایی

ورزش بعد از کاشت مو یکی از مهم‌ترین دغدغه ها برای بسیاری از افراد است که برای این عمل متقاضی می‌شوند. از آنجا که ورزش به طور کلی، تأثیر مثبتی بر سلامت بدن و مو دارد، برخی از افراد گمان می‌کنند که این فعالیت‌ها برای عمل کاشت مو نیز مفید است. در حالی که این‌گونه نبوده و فعالیت‌های ورزشی سنگین می‌توانند اثرات مخربی بر عمل کاشت مو داشته باشند.

ما در این نوشتار، اطلاعات مهمی درباره تأثیر ورزش بر عمل کاشت مو در اختیار شما عزیزان قرار دادیم که می‌تواند به شما کمک شایانی کند.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر