آیا لیپوماتیک بدون بیهوشی ممکن است؟

3,423

همه ما می دانیم که بهترین راه برای کاهش وزن و رسیدن به اندام ایده آل، خوردن غذاهای سالم و انجام ورزش های معقول است. اما گاهی اوقات این روش ها جواب نمی دهد و اینجاست که جراحی لیپوماتیک وارد عمل می شود. جراحی لیپوماتیک بدون بیهوشی نوعی جراحی زیبایی است و می تواند به شما در رسیدن به فرم بدن مورد نظرتان کمک کند. اگر بدون رژیم و برنامه های ورزشی سخت به دنبال راه میانبری برای کاهش وزن هستید، بدون شک یکی از گزینه ها جراحی لیپوماتیک است.

اما حتما بهتر از ما می دانید که عمل های زیبایی عوارض، ریسک و خطراتی با خود به همراه دارد و اکثر این عوارض هم به علت عوارض جانبی ناشی از بیهوشی اتفاق می افتد. پس بد نیست در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا هم راجع به این عمل زیبایی بیشتر بدانیم و هم در مورد بیهوشی یا بی حسی موضعی که معمولاً در اینگونه عمل های پیکر تراشی روی بیمار صورت می گیرد، اطلاعت بیشتری به دست بیاوریم.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا می شویم :

لیپوماتیک چیست و چگونه انجام می شود؟

لیپوماتیک در واقع یک دستگاه مورد تایید FDA است که امکان لیپوساکشن ایمن و موثر با حجم بالا را در تمام نواحی بدن با دقت زیادی فراهم می کند. عمل لیپوماتیک که نامش برگرفته از نام دستگاهی است که این عمل با آن انجام می شود، نوعی جراحی پیکر تراشی است که در آن چربی اضافی از ناحیه مورد نظر برداشته یا به ناحیه مورد نظر منتقل می شود که باعث لاغری و تغییر شکل اندام بدن می شود. لیپوماتیک ممکن است در ابتدا شبیه لیپوساکشن به نظر برسد، اما تکنولوژی مورد استفاده در لیپوماتیک برای شکستن و مکش چربی با لیپوساکشن بسیار متفاوت است. به همین دلیل هم عمل لیپوماتیک منجر به آسیب کمتر به بافت، یکنواختی چربی زیر پوست، ظاهر ظریف تر پوست و در نهایت اثر ماندگارتر می شود. 

اما قبل از اینکه بخواهیم امکان انجام لیپوماتیک بدون بیهوشی را بررسی کنیم، باید بدانیم که عمل لیپوماتیک چگونه انجام می شود؟ این روش درمان و اصلاح ساختار اندام کم و بیش مشابه لیپوساکشن است. لیپوماتیک از فناوری صدای مادون صوت، ارتعاش و نشانه گذاری برای شکستن سلول های چربی استفاده می کند.

در این عمل زیبایی، یک ابزار نازک به نام میکرو کانولا متصل به دستگاه آسپیراتور برای تخلیه چربی از نواحی مربوطه و مکش آن استفاده می شود. سپس لوله کانولا وارد بافت های چربی می شود و با حرکت چرخشی و ارتعاش آنها را از بین می برد. سپس یک کانول از طریق یک برش کوچک وارد محل جراحی شده می شود و جراح حرکاتی را انجام می دهد. با این ابزار چربی اضافی را خارج کرده و سپس آن را از طریق دستگاه مکش متصل به کانولا از محل درمان خارج می کند. با استفاده از چنین فناوری امکان مکش سلول های چربی کاملاً بدون هیچ گونه آسیبی به بافت اطراف وجود دارد.

در این باره بخوانید  لیپوساکشن با دستگاه پال یا لاغری با دستگاه پال چگونه است؟ و کاندیدای مناسب لاغری با دستگاه PAL

از آنجایی که این روش با لیپوساکشن متفاوت است، از دست دادن خون و ایجاد اسکار در این روش در زمان کمتری انجام می شود. همچنین زمان ریکاوری کمتری مورد نیاز است.

برخلاف لیپوساکشن، نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست و بیمار معمولاً بلافاصله پس از عمل ترخیص می شود.

عملیات با توجه به میانگین چربی های مکیده شده در عرض ۲-۳ ساعت تکمیل می شود. شما می توانید پس از انجام مراحل از کلینیک یا بیمارستان خارج شوید. در حقیقت می توان گفت این عمل جدیدترین روش ساده و ایمن با بی حسی موضعی در بیشتر نواحی کاربردی انجام می شود تا بیمار بتواند روز بعد به فعالیت های عادی خود بازگردد، بنابراین نیازی به بیهوشی نیست و لیپوماتیک بدون بیهوشی عمومی صورت می گیرد.

تفاوت عمل لیپوماتیک با لیپوساکشن

لیپوماتیک بدون بیهوشی، افسانه یا واقعیت؟

با افزایش دسترسی به عمل های زیبایی کم تهاجمی و سبک، بیماران تمایل دارند که برخی از روش ‌های جراحی را بدون نیاز به بیهوشی عمومی انجام دهند. بسیاری از بیماران می ‌پرسند که آیا می ‌توانند این عمل را فقط با بی حسی موضعی انجام دهند تا از بیهوشی عمومی جلوگیری کنند؟

پاسخ در بسیاری از موارد مثبت است. اما درک سطوح مختلف بیهوشی و شرایطی که تحت آن استفاده از بیهوشی عمومی مهم است نیز اهمیت زیادی دارد که ما در ادامه این موضوع را به طور کامل توضیح می دهیم. برای افراد مهم است. من به طور خلاصه این تفاوت ها را در این پست وبلاگ توضیح خواهم داد و عواملی را توضیح خواهیم داد. در مرحله اول باید ببینیم انواع مختلف بیهوشی که در عمل های زیبایی صورت می گیرد، چیست؟

مطالعه مقاله علت سفت شدن شکم بعد از لیپوماتیک را از دست ندهید.

سطوح مختلف بیهوشی

آرام‌بخشی پایین‌ترین سطح بی حسی است، وضعیتی که در آن بیماران همچنان می‌ توانند به دستورات کلامی پاسخ دهند، اما ممکن است در هماهنگی و فرآیندهای فکری اختلال داشته باشند. توجه کنید که این بی حسی با استفاده از یک بی حس کننده موضعی که به سادگی ناحیه درمان را بی حس می کند متفاوت است.

جراحان معمولاً یک بی‌حسی موضعی را با آرام‌بخش IV ترکیب می ‌کنند. این سطح از آرامبخشی معمولاً به عنوان بیهوشی عمیق نامیده می شود. این بالاترین سطح آرام بخشی است که نیازی به استفاده از لوله های تنفسی ندارد.

بیهوشی عمومی به این معنی است که بیمار کاملاً بیهوش است و نمی تواند رفلکس یا سیستم عصبی مرکزی خود را کنترل کند.

در این مورد، یک متخصص بیهوشی دارای مجوز، بی حسی بیمار را نظارت می‌کند. لیپوماتیک بدون بیهوشی و با بی حسی موضعی در مقایسه با بیهوشی عمومی، زمان بهبودی سریع تری را ارائه می دهد و به طور کلی با عوارض جانبی و خطرات کمتری همراه است و هزینه کمتری هم دارد زیرا به داروها و لوازم کمتری نیاز دارد.

کدام بیهوشی برای شما مناسب است؟

استفاده از بی هوشی یا بی حسی مورد استفاده در حین لیپوساکشن موضوعی است که بیماران در طول مشاوره با جراحان پلاستیک خود در مورد آن صحبت می کنند. برای جراحان، ایمنی بیمار در اولویت است و علاوه بر ایمنی، انتخاب نوع بیهوشی اساساً بر اساس ملاحظات زیر صورت می گیرد:

در این باره بخوانید  مينی ابدومينوپلاستی چیست؟ بررسی ریز به ریز آن

محل درمان

لیپوماتیک بدون بیهوشی بیشتر در قسمت فوقانی و تحتانی شکم استفاده می شود. اگر مقدار چربی خارج شده خیلی زیاد نباشد، یک بی حس کننده موضعی با آرامبخش می تواند مناسب باشد. بنابراین نیازی به بیهوشی کامل نیست و  برای بیمارانی که نواحی کوچکتر مانند گردن را لیپوماتیک می کنند، می تواند بهترین انتخاب ممکن باشد.

تعداد عمل ها یا نواحی تحت درمان

انجام عمل زیبایی لیپوماتیک برای چندین ناحیه (یا ترکیب لیپوساکشن با شکم یا جراحی زیبایی سینه) احتمالاً نیاز به استفاده از یک بیهوشی عمومی دارد و در اینگونه عمل های ترکیبی به علت وسعت مناطق تحت درمان و مدت زمان زیاد عمل، چاره ای به جز بیهوشی عمومی نیست.

بیهوشی مناسب برای عمل

راحتی بیمار

جراحان ممکن است از بیماران بپرسند که چگونه به موقعیت های دیگری که نیاز به داروی بیهوشی است، از جمله در دندانپزشکی، واکنش نشان داده اند. تجربیات آن‌ ها از بی‌ حسی موضعی در این موارد می‌ تواند اطلاعات ارزشمندی را در مورد نحوه پاسخ آنها در طی مراحل عمل ارائه دهد.

گاهی به این علت که عمل لیپوماتیک می تواند به حرکات شدید نیاز داشته باشد، اغلب جراحان می خواهند بیماران خود را تحت بیهوشی عمومی قرار دهند تا راحتی بیمار را اولویت قرار دهند.

در این صورت نیز بسته به اتفاق نظر پزشک و بیمار می توان از بیهوشی عمومی نیز استفاده کرد.

ارائه بهترین نتایج در دراز مدت

برخی از جراحان پلاستیک بر این باورند که می توانند با استفاده از بیهوشی عمومی در حین لیپوماتیک، نتایج بهتر و ماندگارتری ایجاد کنند.

در واقع وظیفه پزشک جراح این است که طیف وسیعی از گزینه های بیهوشی را به بیمار ارائه دهد. اگر این کار را نکند، می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که آن‌طور که باید صلاحیت انجام لیپوماتیک را ندارد.

آیا رفع سلولیت با لیپوماتیک ممکن است؟ برای پاسخ به سوال این مقاله را مطالعه نمایید.

در آخر

عمل لیپوماتیک به طور کلی نوعی از جراحی پیکر تراشی سبک محسوب می شود و بسته به فاکتورهای خاصی که در این مطلب به آن ها اشاره کردیم، با دو حالت بیهوشی عمومی و بی حسی موضعی صورت می گیرد. بنابراین امکان عمل لیپوماتیک بدون بیهوشی کامل وجود دارد و حتی می توان گفت به علت عوارض جانبی و ریسک زیادی که در بیهوشی عمومی وجود دارد، اغلب پزشکان مایل به انجام لیپوماتیک با بی حسی موضعی هستند، البته به جز موارد خاصی که فقط از بیهوشی عمومی می توان استفاده کرد. حال برای ما بنویسید که اگر بخواهید بین بی حسی موضعی و بیهوشی عمومی یکی را انتخاب کنید، کدام یک را بر می‌گزینید؟

بیش از ۶۰۰۰ جراحی موفق

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا

یکی از ۳ جراح پلاستیک برتر کشور

IMG_6113 dr-min

ممکن است شما دوست داشته باشید

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید