1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی اندام
 4. /
 5. پیکرتراشی
 6. /
 7. آیا لیپوماتیک بدون بیهوشی ممکن است؟

آیا لیپوماتیک بدون بیهوشی ممکن است؟

دکتر آرش نجف بیگی

همه ما می دانیم که بهترین راه برای کاهش وزن و رسیدن به اندام ایده آل، خوردن غذاهای سالم و انجام ورزش های معقول است. اما گاهی اوقات این روش ها جواب نمی دهد و اینجاست که جراحی لیپوماتیک وارد عمل می شود. جراحی لیپوماتیک بدون بیهوشی نوعی جراحی زیبایی است و می تواند به شما در رسیدن به فرم بدن مورد نظرتان کمک کند. اگر بدون رژیم و برنامه های ورزشی سخت به دنبال راه میانبری برای کاهش وزن هستید، بدون شک یکی از گزینه ها جراحی لیپوماتیک است.

اما حتما بهتر از ما می دانید که عمل های زیبایی عوارض، ریسک و خطراتی با خود به همراه دارد و اکثر این عوارض هم به علت عوارض جانبی ناشی از بیهوشی اتفاق می افتد. پس بد نیست در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا هم راجع به این عمل زیبایی بیشتر بدانیم و هم در مورد بیهوشی یا بی حسی موضعی که معمولاً در اینگونه عمل های پیکر تراشی روی بیمار صورت می گیرد، اطلاعت بیشتری به دست بیاوریم.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا می شویم :

لیپوماتیک چیست و چگونه انجام می شود؟

لیپوماتیک در واقع یک دستگاه مورد تایید FDA است که امکان لیپوساکشن ایمن و موثر با حجم بالا را در تمام نواحی بدن با دقت زیادی فراهم می کند. عمل لیپوماتیک که نامش برگرفته از نام دستگاهی است که این عمل با آن انجام می شود، نوعی جراحی پیکر تراشی است که در آن چربی اضافی از ناحیه مورد نظر برداشته یا به ناحیه مورد نظر منتقل می شود که باعث لاغری و تغییر شکل اندام بدن می شود. لیپوماتیک ممکن است در ابتدا شبیه لیپوساکشن به نظر برسد، اما تکنولوژی مورد استفاده در لیپوماتیک برای شکستن و مکش چربی با لیپوساکشن بسیار متفاوت است. به همین دلیل هم عمل لیپوماتیک منجر به آسیب کمتر به بافت، یکنواختی چربی زیر پوست، ظاهر ظریف تر پوست و در نهایت اثر ماندگارتر می شود. 

اما قبل از اینکه بخواهیم امکان انجام لیپوماتیک بدون بیهوشی را بررسی کنیم، باید بدانیم که عمل لیپوماتیک چگونه انجام می شود؟ این روش درمان و اصلاح ساختار اندام کم و بیش مشابه لیپوساکشن است. لیپوماتیک از فناوری صدای مادون صوت، ارتعاش و نشانه گذاری برای شکستن سلول های چربی استفاده می کند.

در این عمل زیبایی، یک ابزار نازک به نام میکرو کانولا متصل به دستگاه آسپیراتور برای تخلیه چربی از نواحی مربوطه و مکش آن استفاده می شود. سپس لوله کانولا وارد بافت های چربی می شود و با حرکت چرخشی و ارتعاش آنها را از بین می برد. سپس یک کانول از طریق یک برش کوچک وارد محل جراحی شده می شود و جراح حرکاتی را انجام می دهد. با این ابزار چربی اضافی را خارج کرده و سپس آن را از طریق دستگاه مکش متصل به کانولا از محل درمان خارج می کند. با استفاده از چنین فناوری امکان مکش سلول های چربی کاملاً بدون هیچ گونه آسیبی به بافت اطراف وجود دارد.

از آنجایی که این روش با لیپوساکشن متفاوت است، از دست دادن خون و ایجاد اسکار در این روش در زمان کمتری انجام می شود. همچنین زمان ریکاوری کمتری مورد نیاز است.

برخلاف لیپوساکشن، نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست و بیمار معمولاً بلافاصله پس از عمل ترخیص می شود.

عملیات با توجه به میانگین چربی های مکیده شده در عرض 2-3 ساعت تکمیل می شود. شما می توانید پس از انجام مراحل از کلینیک یا بیمارستان خارج شوید. در حقیقت می توان گفت این عمل جدیدترین روش ساده و ایمن با بی حسی موضعی در بیشتر نواحی کاربردی انجام می شود تا بیمار بتواند روز بعد به فعالیت های عادی خود بازگردد، بنابراین نیازی به بیهوشی نیست و لیپوماتیک بدون بیهوشی عمومی صورت می گیرد.

مطالعه مقاله لیپوماتیک زنان؛ معجزه داشتن اندام جذاب و خاص را از دست ندهید.

لیپوماتیک بدون بیهوشی، افسانه یا واقعیت؟

با افزایش دسترسی به عمل های زیبایی کم تهاجمی و سبک، بیماران تمایل دارند که برخی از روش ‌های جراحی را بدون نیاز به بیهوشی عمومی انجام دهند. بسیاری از بیماران می ‌پرسند که آیا می ‌توانند این عمل را فقط با بی حسی موضعی انجام دهند تا از بیهوشی عمومی جلوگیری کنند؟

پاسخ در بسیاری از موارد مثبت است. اما درک سطوح مختلف بیهوشی و شرایطی که تحت آن استفاده از بیهوشی عمومی مهم است نیز اهمیت زیادی دارد که ما در ادامه این موضوع را به طور کامل توضیح می دهیم. برای افراد مهم است. من به طور خلاصه این تفاوت ها را در این پست وبلاگ توضیح خواهم داد و عواملی را توضیح خواهیم داد. در مرحله اول باید ببینیم انواع مختلف بیهوشی که در عمل های زیبایی صورت می گیرد، چیست؟

سطوح مختلف بیهوشی

آرام‌بخشی پایین‌ترین سطح بی حسی است، وضعیتی که در آن بیماران همچنان می‌ توانند به دستورات کلامی پاسخ دهند، اما ممکن است در هماهنگی و فرآیندهای فکری اختلال داشته باشند. توجه کنید که این بی حسی با استفاده از یک بی حس کننده موضعی که به سادگی ناحیه درمان را بی حس می کند متفاوت است.

جراحان معمولاً یک بی‌حسی موضعی را با آرام‌بخش IV ترکیب می ‌کنند. این سطح از آرامبخشی معمولاً به عنوان بیهوشی عمیق نامیده می شود. این بالاترین سطح آرام بخشی است که نیازی به استفاده از لوله های تنفسی ندارد.

بیهوشی عمومی به این معنی است که بیمار کاملاً بیهوش است و نمی تواند رفلکس یا سیستم عصبی مرکزی خود را کنترل کند.

در این مورد، یک متخصص بیهوشی دارای مجوز، بی حسی بیمار را نظارت می‌کند. لیپوماتیک بدون بیهوشی و با بی حسی موضعی در مقایسه با بیهوشی عمومی، زمان بهبودی سریع تری را ارائه می دهد و به طور کلی با عوارض جانبی و خطرات کمتری همراه است و هزینه کمتری هم دارد زیرا به داروها و لوازم کمتری نیاز دارد.

مطالعه مقاله علت سفت شدن شکم بعد از لیپوماتیک را از دست ندهید.

کدام بیهوشی برای شما مناسب است؟

استفاده از بی هوشی یا بی حسی مورد استفاده در حین لیپوساکشن موضوعی است که بیماران در طول مشاوره با جراحان پلاستیک خود در مورد آن صحبت می کنند. برای جراحان، ایمنی بیمار در اولویت است و علاوه بر ایمنی، انتخاب نوع بیهوشی اساساً بر اساس ملاحظات زیر صورت می گیرد:

محل درمان

لیپوماتیک بدون بیهوشی بیشتر در قسمت فوقانی و تحتانی شکم استفاده می شود. اگر مقدار چربی خارج شده خیلی زیاد نباشد، یک بی حس کننده موضعی با آرامبخش می تواند مناسب باشد. بنابراین نیازی به بیهوشی کامل نیست و  برای بیمارانی که نواحی کوچکتر مانند گردن را لیپوماتیک می کنند، می تواند بهترین انتخاب ممکن باشد.

تعداد عمل ها یا نواحی تحت درمان

انجام عمل زیبایی لیپوماتیک برای چندین ناحیه (یا ترکیب لیپوساکشن با شکم یا جراحی زیبایی سینه) احتمالاً نیاز به استفاده از یک بیهوشی عمومی دارد و در اینگونه عمل های ترکیبی به علت وسعت مناطق تحت درمان و مدت زمان زیاد عمل، چاره ای به جز بیهوشی عمومی نیست.

بیهوشی مناسب برای عمل

راحتی بیمار

جراحان ممکن است از بیماران بپرسند که چگونه به موقعیت های دیگری که نیاز به داروی بیهوشی است، از جمله در دندانپزشکی، واکنش نشان داده اند. تجربیات آن‌ ها از بی‌ حسی موضعی در این موارد می‌ تواند اطلاعات ارزشمندی را در مورد نحوه پاسخ آنها در طی مراحل عمل ارائه دهد.

گاهی به این علت که عمل لیپوماتیک می تواند به حرکات شدید نیاز داشته باشد، اغلب جراحان می خواهند بیماران خود را تحت بیهوشی عمومی قرار دهند تا راحتی بیمار را اولویت قرار دهند.

در این صورت نیز بسته به اتفاق نظر پزشک و بیمار می توان از بیهوشی عمومی نیز استفاده کرد.

ارائه بهترین نتایج در دراز مدت

برخی از جراحان پلاستیک بر این باورند که می توانند با استفاده از بیهوشی عمومی در حین لیپوماتیک، نتایج بهتر و ماندگارتری ایجاد کنند.

در واقع وظیفه پزشک جراح این است که طیف وسیعی از گزینه های بیهوشی را به بیمار ارائه دهد. اگر این کار را نکند، می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که آن‌طور که باید صلاحیت انجام لیپوماتیک را ندارد.

روش‌های انجام لیپوماتیک بدون بیهوشی

انجام لیپوماتیک بدون بیهوشی از ۴ طریق امکان پذیر است که روش مناسب به شرایط بیمار و تشخیص پزشک بستگی دارد.

 • لیپوماتیک با PAL: در این روش استخراج چربی با استفاده از دستگاهی به نام PAL صورت می‌گیرد. این دستگاه شامل یک لوله (کانولا) است که با ایجاد ارتعاشات سریع باعث در هم شکستن چربی‌ها می‌شود. سپس چربی‌های خرد شده از طریق مکش از بدن خارج می‌شوند. این روش لیپوماتیک بسیار ایمن است و به بافت‌های اطراف آسیبی وارد نمی‌کند. همچنین چربی‌های استخراج شده به این روش کاملا سالم هستند و پس از تصفیه می‌توان آنها را به نواحی مورد نیاز تزریق کرد.
 • لیپوماتیک به کمک اولتراسوند (UAL): در این روش، پروب‌های اولتراسوند درون رسوب‌های چربی قرار می‌گیرند. این پروب‌ها باعث گرم شدن بافت و در نتیجه آب شدن سلول‌های چربی می‌شوند. چربی‌های استخراج شده به این روش به شدت آسیب دیده‌اند بنابراین نمی‌توان از آنها برای تزریق به نواحی دیگر استفاده کرد.
 • لیپوماتیک با لیزر (LAL): در این روش از لیزر برای تخریب و تخلیه بافت‌های چربی درون بدن استفاده می‌شود. گرمای ایجاد شده در این روش باعث سفت شدن پوست نیز خواهد شد و به همین خاطر، یکی از پرطرفدارترین روش‌های لیپوماتیک بدون بیهوشی می‌باشد.
 • لیپوماتیک تامسنت: در این روش، ترکیبی از یک محلول استریل آب نمک، لیدوکائین و دارویی به نام اپی نفرین به ناحیه مورد نظر تزریق می‌شود. سپس یک کانولا زیر پوست وارد شده و از طریق وکیوم، چربی‌ها مکیده می‌شوند.

مزایای لیپوماتیک بدون بیهوشی

لیپوماتیک بدون بیهوشی، مزایای متعددی دارد و به همین خاطر اکثر بیماران، آن را به روش‌های پیکر تراشی که مستلزم بیهوشی هستند، ترجیح می‌دهند. موارد زیر، مهم‌ترین مزایای لیپوماتیک بدون بیهوشی هستند.

 • کاهش ریسک جراحی
 • جلوگیری از بروز واکنش‌های آلرژیک به ماده بیهوشی
 • برای افرادی که به علت مشکلات زمینه‌ای نمی‌توانند تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرند، کاملا ایمن است.
 • بیماران در طول عمل هوشیار و تحت کنترل هستند.
 • بیماران می‌توانند در حین عمل غلت بزنند، بایستند و حرکت کنند تا نواحی مختلف درمان را در معرض دید پزشک قرار دهند و همچنین می‌توانند به سؤالات پاسخ دهند یا به جراح بازخورد دهند.
 • حداقل جای زخم، تورم و کبودی ایجاد خواهد شد.
 • زمان ریکاوری کوتاه‌تر است و بیماران می‌توانند ظرف چند ساعت پس از عمل به خانه بروند.
 • در بی حسی تزریق شده، دارویی وجود دارد که می‌تواند تا ۳ روز در بدن فرد باقی بماند. این بدان معناست که درد احساس شده پس از لیپوماتیک با بی حسی به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد و بیمار، احساس راحتی بیشتری خواهد کرد.
 • از آنجایی که عوارض کمتری وجود دارد و ریسک بروز عفونت پایین‌تر است، میزان داروهایی که لازم است بیماران پس از لیپوماتیک مصرف کنند (از جمله آنتی بیوتیک و مسکن) به مراتب کمتر خواهد بود.
 • بی‌حسی موضعی هزینه کمتری دارد و یک روش سرپایی است که نیازی به بستری شدن در بیمارستان پس از جراحی ندارد. بنابراین یک راه‌ حل مقرون‌ به‌ صرفه‌تر برای کانتورینگ بدن می‌باشد.

مراقبت‌های بعد از لیپوماتیک بدون بیهوشی

با وجود آنکه انجام لیپوماتیک بدون بیهوشی، روش بسیار کم عارضه‌ای است و دوره ریکاوری کوتاه‌تری دارد اما برای دستیابی به نتایج ایده آل همچنان لازم است که بیماران یکسری دستورالعمل‌های مراقبتی را دنبال کنند. به عنوان مثال لازم است:

 • مقدار زیادی مایعات طبیعی و ترجیحا بدون قند مصنوعی مصرف کنید. با این کار، خونرسانی به محل جراحی افزایش می‌یابد که این امر باعث تسریع روند ترمیم زخم و تسکین سریع‌تر تورم و کبودی خواهد شد.
 • در چند روز اول پس از لیپوماتیک حتما استراحت کامل داشته باشید و ناحیه تحت درمان را به هیچ وجه تحت فشار قرار ندهید.
 • تا زمانی که تورم، زخم و کبودی در ناحیه جراحی شده وجود دارد، مراقب باشید که در هنگام استراحت روی محل جراحی نخوابید زیرا ممکن است به خونریزی منجر شود.
 • با توجه به شرایط بدنی و میزان چربی استخراج شده در طی لیپوماتیک لازم است تا مدت مشخصی که پزشک‌تان تعیین می‌کند، گن بپوشید. علی رغم اینکه ممکن است با پوشیدن گن احساس راحتی نداشته باشید اما پوشیدن منظم آن برای کمک به ریکاوری بهتر، جلوگیری از افتادگی پوست و تخلیه سریع‌تر مایعات از بدن اهمیت دارد.
 • از روز سوم به بعد می‌توانید به تدریج پیاده روی آهسته را آغاز کنید. اما برای از سرگیری برنامه ورزشی خود لازم است صبر کنید تا زخم‌ها کاملا ترمیم شوند و شرایط و آمادگی بدنی‌تان به وضعیت نرمال بازگردد.
 • برای افزایش ماندگاری نتایج حاصل از لیپوماتیک لازم است علاوه بر مراقبت‌های دوره نقاهت، یک سبک زندگی سالم نیز در پیش بگیرید. این بدان معناست که یک برنامه ورزشی منظم و متناسب با وضعیت بدنی‌تان را دنبال کنید و رژیم غذایی سالم و متنوعی داشته باشید که مصرف غذاهای پرچرب و فراوری شده را به حداقل می‌رساند.

جدول

جدول زیر، یک جمع بندی مختصر از لیپوماتیک بدون بیهوشی ارائه می‌دهد.

توضیحات لیپوماتیک بدون بیهوشی
روش ارتعاشی یا PAL

روش اولتراسوند یا  UAL

روش لیزر یا LAL

روش تامسنت (Tumescent)

 

روش‌های انجام لیپوماتیک بدون بیهوشی
کوتاه‌تر شدن دوره ریکاوری

عدم نیاز به بستری در بیمارستان پس از عمل

کاهش ریسک عوارض جانبی

عدم بروز واکنش آلرژیک به ماده بیهوشی

مزایا
استفاده از بیحسی موضعی نحوه انجام
پوشیدن گن طبی

استراحت کامل در روزهای ابتدایی

پیاده روی از روز سوم

مصرف مایعات فراوان

مراقبت‌های پس از عمل

عوارض لیپوماتیک بدون بیهوشی

لیپوماتیک بدون بیهوشی نیز همانند هر روش پزشکی دیگر با عوارضی همراه است اما از آنجایی که یک روش کم تهاجمی محسوب می‌شود، عوارض به مراتب کمتر و خفیف‌تری ایجاد می‌کند. عوارض لیپوماتیک بدون بیهوشی شامل موارد زیر هستند:

 • ناحیه تحت درمان ممکن است متورم، کبود، ملتهب و دردناک شود.
 • در صورتی که لیپوماتیک در یک محیط غیر استریل انجام شود یا در دوره نقاهت به موارد بهداشتی توجه نشود، احتمال بروز عفونت در محل تحت درمان وجود دارد.
 • در موارد نادر ممکن است آمبولی رخ دهد. این عارضه معمولا هنگامی اتفاق می‌افتد که لیپوماتیک توسط یک پزشک کم تجربه و کم مهارت انجام شده باشد.
 • احتمال بروز خونریزی در مواردی که ناحیه تحت جراحی در روزهای ابتدایی تحت فشار قرار بگیرد، وجود دارد.

آیا رفع سلولیت با لیپوماتیک ممکن است؟ برای پاسخ به سوال این مقاله را مطالعه نمایید.

در آخر

عمل لیپوماتیک به طور کلی نوعی از جراحی پیکر تراشی سبک محسوب می شود و بسته به فاکتورهای خاصی که در این مطلب به آن ها اشاره کردیم، با دو حالت بیهوشی عمومی و بی حسی موضعی صورت می گیرد. بنابراین امکان عمل لیپوماتیک بدون بیهوشی کامل وجود دارد و حتی می توان گفت به علت عوارض جانبی و ریسک زیادی که در بیهوشی عمومی وجود دارد، اغلب پزشکان مایل به انجام لیپوماتیک با بی حسی موضعی هستند، البته به جز موارد خاصی که فقط از بیهوشی عمومی می توان استفاده کرد. حال برای ما بنویسید که اگر بخواهید بین بی حسی موضعی و بیهوشی عمومی یکی را انتخاب کنید، کدام یک را بر می‌گزینید؟

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر