روش لابیاپلاستی

989

روش لابیاپلاستی

روش لابیاپلاستی  ، نوعی عمل جراحی زیبایی مخصوص زنان است که، جراح شکل ظاهری لبه داخلی و یا لبه بیرونی واژن را تغییر می دهد و بهبود می بخشند.این عمل، امروزه در بین خانم ها بسیار پرطرفدار شده است.

با پیشرفت علم و تکنولوژی در زمینه جراحی‌ها و بخصوص جراحی زیبایی ،روز بروز تعداد افرادی که به جراحی‌های زیبایی رو می‌آورند بیشتر می‌شود.

دیده می‌شود که این‌ گونه جراحی‌های زیبایی در بین آقایان هم بسیار رایج شده است .هدف از جراحی‌های زیبایی ،زیباتر کردن صورت ،بدن و اندام‌های مختلف می‌باشد تا فرد حس بهتری به خود داشته باشد چراکه بشر از گذشته تاکنون همیشه به دنبال زیبایی بوده است .لابیاپلاستی نیز از دیگر جراحی‌های زیبایی می‌باشد که امروزه خانم‌ها اقدام به انجام آن می‌کنند.

بر اساس آمار بیشتر خانم هایی که متقاضی روش لابیاپلاستی هستند، مایل هستن اندازه و یا طول لبه داخلی واژن خود را کاهش دهند.

اگرچه تا کنون از نظر تئوری، اندازه مشخصی برای لبه واژن تعریف نشده است، اما بهترین حالت برای اکثر زنان، حالتی است که لبه داخلی واژن از لبه بیرونی آن بیرون نزند. البته قابل ذکر است که در این جراحی، مقدار اضافی کلاهک کلیتوریس نیز می تواند برداشته شود.

لابیاپلاستی نوعی جراحی زیبایی می‌باشد که به‌ منظور زیباتر کردن ظاهر لابیا (لبه‌های واژن) انجام می‌شود، که به آن جراحی زیبایی واژن نیز می‌گویند. این جراحی پلاستیک به‌منظور تغییر دادن  شکل و کوچک کردن  اندازه لابیا انجام می‌شود .همچنین این عمل در صورت نامتقارن بودن لابیا نیز انجام می‌شود .گاهی لابیاها در حین زایمان تغییر شکل می‌دهند که در جراحی آن‌ها را ترمیم می‌کنند.

تا سال‌های اخیر عمل لابیاپلاستی در اتاق عمل و به‌ وسیله بیهوشی و با تیغ جراحی انجام می شد و پس‌ازاینکه شکل مطلوب حاصل می‌شد از بخیه برای ترمیم لبه‌های لابیا استفاده می‌شد که این بخیه‌ها از نوع  پلاستیکی و قابل‌ جذب بودند . امروزه با وارد شدن لیزر به دنیای جراحی، جراحان برای لابیاپلاستی نیز از لیزر استفاده می‌کنند .برش لیزر برخلاف تیغ جراحی با  ایجاد برش باعث انعقاد هم می‌شود و به‌ جز موارد خاص دیگر نیازی به استفاده از بخیه نیست و همین سبب می‌شود  لبه‌های لابیا صاف و بدون اسکار و قرینه  کنار هم قرار بگیرند.چون  بخیه خیلی از مواقع  باعث ایجاد اسکار و بدشکلی می‌شود.

برخی ممکن است به دنبال تسکین درد ناحیه تناسلی خود باشند، در حالی که برخی دیگر فقط برای زیبایی واژن یا تنگ کردن واژن و ظاهر آن عمل لابیاپلاستی را انتخاب می کنند، چرا که گاهی بدلیل رابطه زناشویی و زایمان فرم واژن تغییر می کند. در واقع عمل لابیاپلاستی به منظور تغییر شکل و اندازه لابیا انجام می شود.

چرا زنان به دنبال لابیاپلاستی هستند؟

تقاضا برای لابیاپلاستی در طی سال های اخیر افزایش یافته است. بیشتر زنان با هدف داشتن واژنی با ظاهری زیباتر، دست به عمل لابیاپلاستی می زنند.

البته زنانی هم هستند که به دلیل ناراحتی در لباس پوشیدن و تمرینات ورزشی یا مشکلات حاد در رابطه جنسی خود، متقاضی لابیاپلاستی هستند.

اگرچه بیرون زدگی لبه های داخلی واژن یک امر غیر طبیعی نیست؛ اما اگر واژن، لبه های بزرگی داشته باشد، می تواند موجب درد و ناراحتی و حتی احساس خجالت در فرد شود.

پس به طور خلاصه می توانیم اینطور بگوییم که لابیاپلاستی می تواند باعث شود زنان احساس بهتری نسبت به خودشان داشته باشند و هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ جنسی کیفیت زندگیشان بهبود پیدا کند.

دلایل اصلی که خانم ها به انجام لابیپلاستی اقدام می کنند عبارت اند از:

 • داشتن ظاهری تمیز و زیبا
 • اصلاح عدم تقارن ظاهری واژن
 • درد در حین مقاربت جنسی
 • کم بودن تحریک کلیتوریس به دلیل پوست اضافه کلاهک کلیتوریس
 • درد یا ناراحتی در هنگام فعالیت هایی مثل دوچرخه سواری
 • ناراحتی در هنگام پوشیدن لباس های تنگ مثل شلوارهای چسبان
 • احساس کشیدگی، سایش و سوزش در هنگام ورزش

انواع لابیا:

لابیا ماژور: لابیا ماژور یا لابیای بیرونی دو لایه پوستی است که از تپه ونوس روی استخوان شرمگاهی تا ناحیه پرینه ادامه دارد. که وظیفه پوشش دهی و محافظت از ساختارهای حساس و داخلی مانند دهانه واژن، لابیا مینورا و کلیتوریس را بر عهده دارد.

لابیا مینور یا لابیا داخلی: دو لایه پوست در هر سمت دهانه واژن است که بین لابیا ماژور قرار دارد. لابیا مینور از نظر رنگ و اندازه در بین خانم ها متفاوت است. لابیا مینور از کلیتوریس به سمت پایین در هر دو طرف دهانه واژن کشیده شده است.

چرا زنان به دنبال روش لابیاپلاستی هستند؟

آناتومی شکل لابیا در زنان و دختران به صورت قابل توجهی با یکدیگر متفاوت است و می تواند در طول زمان به ویژه پس از زایمان تغییر کند. لب های واژن بزرگ یا ناهموار می تواند مشکلات مختلفی را برای خانم ها ایجاد کند.

بافت عضلانی بیش از حد یا ناهموار و چین و چروک های زیاد برای بسیاری از خانم ها یک مسئله در مورد زیبایی شان به شمار می رود.

معمولا زنانی که از اندازه و شکل لابیای خود ناراضی هستند به دلیل کاهش اعتماد به نفس یا خجالت در مقابل شریک جنسی و یا حتی درد در هنگام مقاربت جنسی توانایی برقری یک ارتباط باکیفیت و لذت بخش را از دست می دهند.

لابیای ( لب های واژن ) بزرگ وقتی که یک خانم کت و شلوار تنگ یا بیکینی می پوشد نمود پیدا می کند. که این امر باعث می شود فرد برای رهایی از این نگرانی دائما از لباس های آزاد استفاده کند که محدودیت های زیادی در انتخاب لباس مورد علاقه اش برای وی ایجاد می کند.

برای برخی افراد مشکل کمی پیچیده تر است و لب های واژن بزرگ باعث تحریک مزمن و ایجاد ناراحتی در هنگام کار، تمرین و حتی انجام وظایف زندگی روزمره می شود، که البته تمامی این مشکلات و نگرانی ها با عمل رایج لابیاپلاستی که عموما توسط متخصص زنان به صورت سرپایی انجام می گیرد قابل حل است.

در این باره بخوانید  لاغری با دستگاه اولترازد(جدیدترین روش لاغری با دستگاه)

آشنایی با روش لابیاپلاستی :

روش های متفاوتی برای انجام  زیبایی لابیاپلاستی وجود دارد. اما معمولا دو روش هستند که توسط جراحان ارجحیت دارند:

روش trim و wedge:

۱- تکنیک trim  :

در این تکنیک ، لب های داخلی کلامپ شده و برش ایجاد شده و لبه های آن بخیه زده می شوند. این نوع جراحی، حدود ۱ ساعت طول می کشد. تصویر زیر، گویای این روش می باشد .

 

۲- تکنیک  wedge:

با ایجاد برش V شکل در لبه های لبیا مینور، بیشترین بافتی که برداشته می شود ، بافت های مرکزی خواهد بود . این نوع عمل، زمان طولانی تری نیاز داشته، اما نتیجه بهتری در پی خواهد داشت.

روش لابیاپلاستی چقدر طول می کشد؟

پیش از هرگونه زیبایی لابیاپلاستی، حتما یک جلسه مشاوره در کلینیک لازم است. در این جلسه، پزشک نحوه جراحی را برای شما توضیح خواهد داد و به شما کمک می کند که بفهمید قبل از عمل، در حین جراحی و پس از آن، باید چه انتظاراتی داشته باشید.

بیشتر روش لابیاپلاستی تحت بی حسی موضعی بدون تزریق وریدی(IV therapy) انجام می شوند. زمان عمل حدودا یک ساعت است و شما می توانید پس از عمل ( بعد از یک استراحت نیم ساعته ) به راحتی به خانه خود بازگردید.

آیا  روش لابیاپلاستی خطر دارد؟

روش لابیاپلاستی جزو جراحی های ایمن و بی خطر محسوب می شود. این عمل اگر توسط جراح مجرب، در کلینیک یا مطب معتبر انجام شود، کاملا بی خطر خواهد بود و تجربه شیرینی را برای شما رقم خواهد زد.

 

عوارض روش لابیاپلاستی :

روش لابیاپلاستی مانند اکثر جراحی ها، دارای عوارض طبیعی می باشد که در کوتاه مدت بهبود می یابد. یکی از این عوارض ایجاد تورم در محل جراحی می باشد.

از آنجائی که واژن دارای بافت ها و غدد لنفاوی و عصبی فراوان می باشد در اثر جراحی آسیب کمی به رگ ها و بافت های این ناحیه وارد می شود که در نهایت باعث تورم در واژن می شود. بعضی اوقات مدت زمان بهبودی برای تورم واژن تا یک ماه به طول می انجامد که جای نگرانی نیست و از بین می رود.

مراقبت های بعد از روش لابیاپلاستی:

بهبودی پس از انجام روش لابیاپلاستی نسبتا سریع است.

کوچک سازی کلاهک کلیتوریس حین عمل لابیاپلاستی :

کوچک سازی کلاهک کلیتوریس را می توان همزمان با لابیاپلاستی یا به صورت یک عمل جداگانه انجام داد. در این حالت، کل ناحیه واژن باید به صورت یک جا مورد بررسی قرار بگیرد و جراحی به صورتی انجام شود که اجزای بیرونی واژن از نظر سایز، متناسب باشند.

در واقع، در برخی بیماران، پوست اضافه ای در ناحیه کلاهک کلیتوریس و لابیا وجود دارد که اگر تنها لابیا مورد عمل قرار گیرد، نیمه بالایی این ناحیه شکل غیر طبیعی به خود خواهد گرفت.

در نتیجه متخصص لابیاپلاستی یا جراح لابیاپلاستی ، همزمان با لابیاپلاستی ، به منظور زیبایی هرچه بیشتر واژن، کلاهک کلیتوریس را هم کوچک می کند.

لابیاپلاستی چقدر طول می کشد؟

پیش از هرگونه عمل لابیاپلاستی ، حتما یک جلسه مشاوره لازم است. در این جلسه، متخصص لابیاپلاستی  نحوه جراحی را برای شما توضیح خواهد داد و به شما کمک می کند که بفهمید قبل از عمل، در حین جراحی و پس از آن، باید انتظار چه چیزهایی را داشته باشید.

بیشتر عمل های لابیاپلاستی تحت بی حسی موضعی بدون تزریق وریدی انجام می شوند. عمل معمولا حدود یک ساعت به طول می انجامد.

البته بسته به تکنیکی که استفاده می شود و اینکه عمل شما با لیزر انجام شود یا نه طول عمل می تواند بین نیم ساعت تا یک ساعت متغیر باشد.

 

عوارض لابیاپلاستی :

لابیاپلاستی جزو جراحی های ایمن و بی خطر محسوب می شود. این عمل اگر توسط جراح لابیاپلاستی مجرب در کلینیک یا مطب معتبر انجام شود، کاملا بی خطر خواهد بود و تجربه شیرینی را برای شما رقم خواهد زد.

پس از این عمل، به دلیل بخیه های زده شده، معمولا افراد نیاز دارند تا یک روز از کمپرس یخ استفاده کنند. تا سه روز امکان دارد دچار درد و ورم در ناحیه واژن خود شوند که با مسکن ها قابل رفع است.

بعد از حداکثر یک هفته به سر کار خود برمی گردند و بهبودی کامل دست پیدا می کنند. در پایان هم بعد از حداکثر یک ماه شخص می تواند رابطه جنسی خود را از سر بگیرد.

لابیاپلاستی با لیزر:

یکی از جدیدترین متدهای روز دنیا در عمل های زیبایی زنان و به خصوص عمل زیبایی واژن، استفاده از لیزر مونالیزاتاچ است.

دقت بالای لیزر در برش باعث زیباتر شدن هرچه بیشتر نتیجه عمل می شود. ضمن اینکه عوارض احتمالی عمل بسیار کمتر شده و فرد می توانید بعد از نیم ساعت استراحت در مطب بدون هیچ مشکلی به خانه برگردد.

ویزیت های پس از لابیاپلاستی :

یک هفته پس از جراحی: برای بررسی بخیه ها

یک ماه پس از عمل: برای بررسی نتیجه نهایی عمل و آمادگی شخص برای برقراری رابطه جنسی

عمل لابیاپلاستی چه مزایایی دارد ؟

فرقی نمی کند که شما جراحی سرپایی لابیاپلاستی را برای زیبایی پیگیری می کنید یا برای از بین بردن مشکلات فیزیکی و جنسی، به هر حال تجربه ثابت کرده است که عمل لابیاپلاستی ( تغییر سایز و شکل لب های واژن ) تاثیر قابل توجهی بر زندگی بسیاری از خانم ها داشته است.

لابیاپلاستی از جراحی های زیبایی و جوان سازی واژن و عملی است که شامل تغییر سایز و شکل لبه های واژن می شود.

به صورت کلی مزایا و کاربردهای عمل لابیاپلاستی را می توان در لیست زیر مشاهده کرد :

 • زیبایی ظاهری واژن و بدنبال آن افزایش اعتماد به نفس
 • کاهش برجستگی ناحیه تناسلی در هنگام پوشیدن لباس های تنگ
 • اصلاح عدم تقارن لبه های واژن که یکی از مشکلات و مسائل شایع بانوان می باشد.
 • بهبود کیفیت رابطه ی جنسی
 • جلوگیری از احساس درد در لب های واژن به دلیل سایش به خصوص در هنگام ورزش کردن
 • تحریک بیشتر کلتوریس ( زمانی که لابیا بزرگ باشد به دلیل وجود حجم زیادی چین پوستی روی آن باعث کاهش تحریک کلیتوریس می گردد)
 • سهولت بیشتر در رعایت مسائل بهداشتی
 • برطرف کردن مشکل تحریک مزمن
در این باره بخوانید  جراحی شکم و پهلو با عمل جراحی | عوارض و مزایای آن

 

آمادگی های لازم قبل از عمل لابیاپلاستی:

بهتر است که حداقل یک هفته قبل از عمل لابیاپلاستی ، سیگار کشیدن و مصرف الکل را متوقف کنید. با متخصص زنان و زایمان خود در مورد روش های سریع تر ترک سیگار صحبت کنید.

جراح پلاستیک یا متخصص زنان و زایمان احتمالا از شما بخواهد که مصرف داروهای خاصی مانند آسپرین، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی SAID ها) و رقیق کننده های خون را که می توانند خطر خونریزی را افزایش دهند، متوقف کنید.)

برخی از داروهای گیاهی و ویتامین ها، از جمله ویتامین E، اسید های چرب امگا ۳، چای سبز و جینکوبیلوبا نیز ممکن است خطر خونریزی را در طول و بعد از جراحی زیبایی واژن افزایش دهند. شب قبل از عمل لابیاپلاستی رابطه ی جنسی نداشته باشید.

گاهی اوقات ممکن است به دلیل انتخاب اشتباه جراح برای عمل مشکلات زیادی برای بیمار ایجاد شود .در صورتی‌ که پزشک از تخصص و مهارت کافی برای انجام لابیاپلاستی برخوردار نباشد ممکن است باعث نازیبا شدن ، عدم تقارن ، کند شدن کامل لابیا ، مشکل در ارگاسم و بروز مشکلات جدی در ناحیه تناسلی شود.جراح مهم‌ترین اصل در جراحی زیبایی محسوب می‌شود  و در صورت  نداشتن تخصص کافی حتی باوجود استفاده  از بهترین دستگاه‌ها نتیجه دلخواه حاصل نمی‌شود.

نیک جراحی واژن V-Wedge resection / Modified V-Wedge Resection

در این تکنیک لابیاپلاستی ،جراح کناره‌های لب‌هایی که کوچک هستند  را به شکل V برمی‌دارد  .در این روش مقدار بسیار کمی از بافت لبیا برداشته شود ، البته  مقدار برداشت بافت را پزشک با توجه به بافت لبیای بیمار تعیین می‌کند و مقدار برداشتن این مقدار در افراد مختلف متفاوت هست .

در این تکنیک لابیاپلاستی آسیب کمتری به اعصاب حسی وارد می‌شود و در نتیجه لب‌ها شکل طبیعی‌تری پس از عمل خواهند داشت  ، همچنین این تکنیک خونریزی کمتری دارد و ریکاوری در این تکنیک کم می‌باشد و بانوان پس از استراحت  کوتاهی می‌توانند فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرند .گاهی ممکن است  ناحیه برداشته‌ شده  بنا بر وضعیت دستگاه تناسلی و نظر پزشک به شکل Y درآید .

عمل لابیاپلاستی چگونه انجام می شود؟

عمل لابیاپلاستی معمولا با بی حسی موضعی به صورت سرپایی انجام می شود. جراحی حدود دو ساعت طول می کشد. در طول جراحی، با استفاده از قیچی های مخصوص یا لیزر لبه های داخلی واژن که بزرگ و ناهموار هستند، برش داده شده و کوتاه می شوند.

محل مناسب برش بستگی به بسیاری از عوامل فردی از جمله پیکر بندی، بافت و اندازه ی لبه دارد. علاوه بر این، برای لبه های بیرونی در صورت لزوم می توان لیپوساکشن انجام داد. سپس جراح این برش ها را با نخ های جذبی بخیه می زند.

انواع تکنیک عمل لابیاپلاستی:

ناحیه دستگاه تناسلی و واژن در زنان از نواحی حساس زنان محسوب شده و علاوه بر مسایل و مراقبت های پزشکی، بخش زیبایی شناسی آن نیز مطرح است. به همین منظور، روش های زیادی برای ترمیم و زیباسازی این ناحیه از بدن زنان صورت می گیرد.

هزینه ی لابیاپلاستی چقدر است؟

از آنجایی که عمل لابیاپلاستی  برای هر شخصی فرق می کند، ارائه  هزینه ی لابیاپلاستی مشکل است. بهترین راه برای به دست آوردن هزینه ی لابیاپلاستی این است که توسط پزشک معاینه شوید.

پیشنهاد می کنیم جهت دریافت هزینه ی لابیاپلاستی به صورت دقیق ، یک جلسه معاینه و مشاوره را حتما انجام دهید. در این جلسه متخصصین  پس از معاینه می توانند در خصوص  لابیاپلاستی شما را بسیار بهتر و موثرتر راهنمایی کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر،د مطالعه مقاله تزریق چربی به ناحیه تناسلی؛ بهترین روش افزایش حجم لابیاها را پیشنهاد میدهیم.

به طور خلاصه نکاتی را که باید پس از عمل، رعایت کنید در ادامه بیان می کنیم:

 • در سه روز اول بعد از لابیاپلاستی ، احساس درد و تورم طبیعی است که با قرص های مسکن مثل ایبوپروفن به راحتی قابل کنترل است.
 • روز اول پس از عمل، استفاده از کمپرس یخ و تمیز نگه داشتن ناحیه تناسلی توصیه می شود.
 • از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان تا بهبودی کامل خودداری کنید.
 • بیشتر بیماران در کمتر از یک هفته (۳ تا ۵ روز) به سر کار و فعالیت های عادی روزمره خود بر می گردند.
 • می توانید ۲۴ ساعت پس از جراحی دوش بگیرید اما باید از مالش ناحیه جراحی خودداری کنید.
 • حمام طولانی، نشستن در وان و یا رفتن به استخر تا بهبودی کامل ممنوع هستند.
 • تورم و درد تا سه روز بیشترین میزان را دارد و ورم تا دو یا سه هفته بعد از جراحی به مرور کاهش خواهد یافت.
 • استفاده از مواد غذایی حاوی فیبر مثل انجیر در کاهش تورم ناشی از روش لابیاپلاستی موثر می باشد. مصرف غذای پرچرب و پر نمک، تورم را افزایش خواهد داد.
 • از تمرینات ورزشی که به طور مستقیم موجب وارد آمدن فشار و سایش به ناحیه تناسلی می شوند (دوچرخه سواری، اسب سواری و غیره) تا خوب شدن کامل خودداری کنید.
 • فعالیت جنسی را می توان ۳ تا ۴ هفته پس از عمل جراحی از سر گرفت اما بیشتر زنان برای جلوگیری از باز شدن زخم ترجیح می دهند که ۶ تا ۸ هفته صبر کنند.

بیش از ۶۰۰۰ جراحی موفق

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا

یکی از ۳ جراح پلاستیک برتر کشور

IMG_6113 dr-min

ممکن است شما دوست داشته باشید

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید