1. خانه
 2. /
 3. بلاگ
 4. /
 5. جراحی زیبایی نرمه گوش یا لوبو پلاستی

جراحی زیبایی نرمه گوش یا لوبو پلاستی

دکتر آرش نجف بیگی

جراحی زیبایی نرمه گوش یا اصلاح نرمه و لاله گوش که تحت عنوان لوبولاستی گوش شناخته می‌شود، نوعی روش درمانی برای افرادی است که لوب گوش آسیب دیده یا پاره شده دارند. این عمل جراحی شامل درمان انواع نقص یا تغییر شکل لوب یا نرمه گوش‌هاست. نرمه گوش‌هایی که پاره شده یا کشیده شده باشند، مساله‌ای آزاردهنده و بسیار رایج در خانم‌ها و آقایان است. این موضوع در مواردی ممکن است به صورت ژنتیکی بروز پیدا کند که البته کمتر رایج است. در مواردی که احتیاج به جراحی زیبایی نرمه گوش پیدا می‌شود، معمولاً استفاده از گوشواره‌های سنگین یا دیگر وسایل زینتی گوش، باعث آن می‌شوند. همچنین، یکی دیگر از مهم‌ترین فاکتورهایی که می‌تواند الزام به اصلاح نرمه و لاله گوش را ایجاد کند، آسیب‌دیدگی‌هایی هستند که بر اثر وارد شدن ضربه و تصادف صورت می‌گیرند.

چه کسانی کاندیدای جراحی نرمه گوش هستند؟ توضیحات دکتر آرش نجف بیگی در ویدئو زیر (با زیرنویس چسبیده) را مشاهده کنید.

علل الزام به جراحی زیبایی نرمه گوش

در بسیاری از موارد، غالب افرادی که اقدام به جراحی زیبایی نرمه گوش یا لوبو پلاستی گوش می‌کنند، در مواقعی بوده که ضربه‌های شدید یا سوانح باعث ایجاد آسیب به نرمه گوششان شده است. در چنین مواردی اصلاح نرمه و لاله گوش می‌تواند با در نظر داشتن شرایط بیمار، باعث بازگردانی زیبایی به گوش‌ها شوند.

جدای از بحث تصادفات و سوانح، قریب به اکثریت زنان تمایل زیاد به سوراخ کردن گوش‌های خود دارند. این موضوع عموماً برای آویزان کردن گوشواره‌ها و وسایل زینتی به گوش‌ها صورت می‌گیرد. هرچند که استفاده از پیرسینگ و فلزاتی که در گوش قرار می‌گیرند نیز موضوع دیگری است.

سوراخ کردن و آویزان نمودن گوشواره‌های سنگین به مدت طولانی، مقوله‌هایی هستند که می‌توانند جراحی زیبایی نرمه گوش را به دو شکل مختلف سبب شوند. یکی به دلیل کشیده شدن طولانی و زیاد نرمه گوش است که باعث می‌شود بافت نرمه گوش‌ها به شکل گسترده‌ای پهن شده و ظاهر آن را تغییر دهد. دیگری به علت بروز عفونت‌هایی است که بر اثر فرآیند سوراخ کردن گوش‌ها ایجاد می‌شود.

بروز عفونت در سوراخی که در نرمه گوش ایجاد شده است، ممکن است در اثر شدید شدن عفونت، شکل و ظاهر نافرمی را در نرمه‌های گوش یا لوب گوش‌ها ایجاد کند. در صورتی که این اتفاق از حد مشخصی تجاوز کند، شکل و ظاهر گوش‌ها به هم ریخته و در نهایت، لازم خواهد شد که اصلاح نرمه و لاله گوش با عمل جراحی لوبو پلاستی صورت گیرد.

خوشبختانه همه مشکلاتی که در زیبایی گوش‌ها وجود دارند، می‌توانند با جراحی‌هایی نظیر جراحی زیبایی گوش یا  اتوپلاستی، لوبو پلاستی و دیگر عمل‌هایی که هر یک برای کاربردی منحصربه‌فرد طراحی شده‌اند، درمان کرد.

عمل اصلاح نرمه و لاله گوش و روند آن

ترمیم کردن و اصلاح نرمه و لاله گوش روندی است که نسبتاً آسان، ساده و بدون عوارض خاص صورت می‌گیرد. تاثیرگذاری و نتایج این عمل، مستقیماً در گرو تخصص پزشک متخصص جراح است. این روش معمولاً با انجام برش‌ها و بخیه‌هایی روبروست که در کلینیک زیبایی و زیر نظر پزشک متخصص صورت می‌گیرد. می‌توان از این واقعیت اطمینان داشت که عمل جراحی زیبایی نرمه گوش تقریباً بدون درد بوده و در حین انجام آن، با مشکلات و دشواری‌های خاصی روبرو نخواهید شد.

همچنین، این روند می‌تواند به خوبی و اندازه کافی، بافت‌های پاره شده‌ای از نرمه گوش‌ها که دچار کشیدگی شده‌اند را درمان کند. لبه‌های جدید و تازه با کمک بخیه‌ها و درزهایی که باید حداقل یک هفته در محل خود نگهداری شوند، به مراقبت نیاز خواهند داشت. بعد از آن، می‌توان روند عادی زندگی را پیش گرفت.

اصلاح نرمه و لاله گوش

درمان تا خوردن گوش نوزاد چگونه است؟ در این مقاله از سایت دکتر نجف بیگی بخوانید.

ترمیم و بهبودی سریع بعد از جراحی زیبایی نرمه گوش

مهم‌ترین و بهترین واقعیت در مورد جراحی زیبایی نرمه گوش این است که این روش درمانی، نیاز به هیچ روال مراقبتی خاصی بعد از جراحی ندارد. تنها کاری که برای مراقبت‌های بعد از جراحی زیبایی نرمه گوش باید انجام داد، استفاده از پمادهایی است که برای جلوگیری از بروز عفونت زخم‌ها کاربرد دارند.

همچنین که چرب نگه داشتن زخم‌ها و مراقبت‌های اندکی که صورت می‌گیرند، برای تسریع روند بهبودی نیز کاربرد دارند. بجز این موارد، نگرانی خاصی در مورد سایر مراحل خسته کننده و مراقبت‌های بعد از درمان نیاز نخواهد بود؛ چرا که زخم‌هایی که در عمل جراحی زیبایی نرمه گوش ایجاد می‌شوند، معمولاً به سرعت بهبود می‌یابند.

خبر خوب دیگری که در این مورد وجود دارد، این است که همه افرادی که اقدام به جراحی زیبایی نرمه گوش کرده‌اند، تنها پس از ۶ هفته بعد از عمل موفق شده‌اند، به بهبودی کامل برسند. بعد از بهبودی کامل، امکان سوراخ کردن مجدد گوش‌ها وجود خواهد داشت و فرد می‌تواند روال طبیعی و شرایط سابق را پیش بگیرد.

مدت زمان لازم برای انجام عمل زیبایی نرمه گوش چقدر است؟

عمل جراحی زیبایی نرمه گوش در کل عملی جراحی است که به سرعت و سادگی انجام می‌شود. این عمل هیچ پیچیدگی خاصی ندارد و زمان زیادی برای صورت گرفتن آن لازم نیست. اگر در مورد اینکه می‌خواهید عمل لوبو پلاستی گوش را انجام دهید یا نه، دچار شک و تردید هستید، باید بگوئیم که نگرانی و دغدغه شما در این مورد بیهوده خواهد بود.

این روش، ساده‌ترین و به‌صرفه ترین روش برای درمان عارضه‌های زیبایی در نرمه گوش به حساب می‌آید. نتایجی که از این عمل جراحی به دست می‌آیند، تنها در عرض چند دقیقه پدیدار شده و تقریباً در اکثر موارد نیز الزامی به ملاقات و ویزیت‌های پیش از عمل نیست.

انجام عمل جراحی برای یکی از نرمه‌های گوش، چیزی حدود ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. با احتساب اینکه هر دو نرمه گوش شما نیاز به جراحی زیبایی داشته باشد، می‌توان زمانی بین ۳۰ تا ۴۰ دقیقه را برای جراحی کامل هر دو گوش در نظر گرفت.

نتیجه نهایی که در اثر این عمل جراحی به وجود می‌آید، نیز به سرعت قابل مشاهده بوده و می‌توان انتظارات خود را دید. تنها چیزی که از روند عمل باقی می‌ماند، اسکاری کوچک و بسیار نازک است که معمولاً با گذشت چند روز از عمل، به سرعت از بین خواهند رفت.

مراقبت‌های بعد از عمل شامل چه چیزهایی هستند؟

نکته مثبت دیگری که در این خصوص وجود دارد، این است که عمل جراحی زیبایی نرمه گوش هیچ مراقبت خاصی بعد از عمل را لازم نخواهد داشت؛ چرا که روند بهبودی بعد از آن، به خودی خود اتفاق افتاده و پس از چند هفته به بهبودی کامل خواهید رسید.

در حالت کلی، تنها لازم است که به طور مرتب زخم‌ها را ضدعفونی کرده و از دستمالی کردن آن‌ها خودداری کنید. این موضوع برای جلوگیری از بروز هر گونه عفونت انجام می‌شود. بنابراین، تنها تمیز نگه داشتن و مراقبت کردن از زخم‌ها در این مورد کفایت می‌کند.

موضوع مهم دیگری که از مزایای عمل جراحی نرمه گوش به حساب می‌آید، این است که مراقبت‌ها و نکات لازم برای بعد از عمل تا رسیدن به بهبودی کامل، به هیچ وجه وقت‌گیر نبوده و لازم نیست که زمان زیادی را به آن اختصاص دهید.

همانطور هم که اشاره کردیم، معمولاً بعد از یک ماه تا شش هفته بعد از جراحی خواهید توانست دوباره گوش‌ها را سوراخ کرده و از وسایل تزئینی برای آن‌ها استفاده کنید.

در کل، آنچه ضرورت دارد این است که مراقبت باشید تا مجدداً با آویزان کردن گوشواره‌های سنگین، باعث کش آمدن نرمه گوش‌ها نشده تا سالیان بعد دوباره به انجام این عمل جراحی نیاز پیدا نشود.

پارگی نرمه گوش و درمان آن

شکل و اندازه نرمه گوش یا همان قسمت پایینی گوش نقش عمده و اساسی در زیبایی گوش شما خواهد داشت. نرمه گوش ممکن است بر اثر استفاده نادرست از گوشواره‌های بسیار سنگین و یا سانحه‌ای بسیار کشیده شود. اینگونه لوب گوش به قطعاتی تقسیم شده و پاره می‌شود.

معمولا این اتفاق در کودکان شایع‌تر است. زیرا کودکان هنوز آمادگی لازم برای داشتن گوشواره را ندارند. ممکن است به اشتباه و یا از روی کنجکاوی گوشواره خود را به سمت پایین بکشند و موجب پارگی نرمه گوش خود شوند.

راه‌های درمان پارگی نرمه گوش

عموما اگر پارگی کم باشد و بتوانید به خوبی از لاله و نرمه گوش خود محافظت کنید به مرور زمان پس از چند ماه پارگی جوش خورده و درمان می‌شود. اما در اکثر مواقع به دلیل رعایت نکردن و عفونت ناشی از دست آلوده زخم و پارگی گسترش یافته و منجر به بروز بیماری‌های خطرناک می‌شود.

بناباین لازم است به محض مشاهده این اتفاق به یک پزشک فوق تخصص پلاستیک و زیبایی که آموزش‌های لازم در درمان این بیماری را دارند مراجعه کنید. پس از مراجعه برای درمان روش جراحی سرپایی درمان پارگی گوش به شما پیشنهاد خواهد شد.

در این روش درمانی که مدت زمان حدودی 15 الی 45 دقیقه به طول می‌انجامد، گوش به طور موقت بی‌حس شده تا شما دردی را در طول جراحی احساس نکنید. سپس با کمک بخیه و پانسمان‌های جذب پذیر قیمت پاره گوش بسته می‌شود و مجددا بهم پیوند می‌خورند. اینگونه از ورود میکروب و آب به داخل پارگی جلوگیری می‌شود.

تکنیک و روش عمل جراحی نرمه گوش چگونه است؟

روشی که برای عمل جراحی نرمه گوش به کار گرفته می‌شود، روشی ساده و بسیار سریع است. می‌توان گفت که این روش، یک راهکار دقیق و مشخص دارد که نیاز به هیچ خلاقیت خاصی برای بکارگیری آن نیست.

مراحل عمل جراحی برای زیبایی نرمه گوش‌ها

در تکنیک جراحی زیبایی نرمه‌های گوش، بعد از اینکه دهانه گوش و سطح اطراف آن با محلول ضدعفونی‌کننده تمیز شد، مقداری لیدوکائین برای بی‌حسی موضعی به محل مورد نظر تزریق می‌شود.

این تزریق در بخش‌های قدامی، خلفی، فوقانی و تحتانی گوش‌ها مورد استفاده واقع می‌گردد تا کمترین درد برای بیمار حاصل شود. معمولاً بعد از تزریق، مدت زمانی حدود ۱۰ دقیقه لازم است تا محل مورد نظر به بی‌حسی کامل برسد.

مرحله بعدی، شامل علامت‌گذاری در محل نرمه گوش‌هاست. به این صورت که بخش‌هایی از نرمه گوش که باید بریده شوند را با ماژیک مارکینگ علامت‌گذاری کرده که عموماً به شکل یک مثلث روی لوب‌های گوش‌ها صورت می‌گیرد.

این ناحیه مثلثی، به شکل لوبولی است که از ناحیه تحتانی نرمه گوش‌ها برداشته خواهد شد. این عمل، با ایجاد برش‌های جراحی توسط پزشک صورت می‌گیرد تا لبه قدامی و خلفی گوش‌ها در یک راستا قرار گیرند.

بعد از آن، برشی دیگر در قاعده میانی و راست آن در ناحیه جانبی ایجاد می‌شود تا اندازه‌های لگن قدامی مطابقت پیدا کنند. بنابراین، در این مرحله شاهد این خواهیم بود که یک نرمه گوش با سه پایه ایجاد شده است.

این نرمه سه پایه برای اطمینان از تداوم داشتن کانتور، در درجه اول با بخیه پلی پروبیلین ۰.۶ ترکیب می‌شود. به این صورت که یکی از لبه‌های برش که در بخش خلفی نرمه گوش قرار دارد، به لبه دیگر آن در بخش داخلی رسیده و با زدن بخیه‌هایی اندک، ناحیه‌ باز شده را به هم پیوند می‌دهند.

در نهایت، عمل جراحی به پایان رسیده و بیمار لازم است که به مدت ۱۰ روز، با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها به مراقبت از زخم‌ها بپردازد.

اندکی بحث پیرامون نرمه گوش ها

مفهوم زیبایی شناسی صورت بسته به تقارن و هماهنگی اسکلت صورت و ساختارهای آن توسعه می‌یابد. نرمه گوش از اهمیت زیادی در زیبایی صورت و گوش‌ها برخوردار است. نرمه گوش، به طور کلی، مخروطی‌شکل و گرد است. یک شکل‌گیری مهم آناتومیکی در آن باعث شده است که زنان بتوانند از لوازمی مانند گوشواره برای زینت و آرایش خود استفاده کنند. نرمه گوش اما دارای اشکال و حالات مختلفی است که گاهی اوقات می‌تواند بسیار جلب توجه کند. به عنوان مثال، در بعضی از قبایل آفریقایی، گوشواره‌های بسیار سنگینی را از نرمه‌های گوش آویزان می‌کنند که باعث کش آمدن بسیار زیاد آن‌ها می‌شود. جالب است که این موضوع در این قبایل به عنوان یک جز زیبایی به حساب می‌آید.

علل کش آمدن نرمه گوش چیست؟

همچنین، در برخی از جوامع مختلف، به دلایل مذهبی، آرایشی یا اجتماعی، سوراخ کردن گوش به عنوان یک پدیده بارز و رایج دیده می‌شود.

با این حال، این مسائل تنها توسط توسعه‌های اجتماعی گسترش یافته‌اند و نمی‌توان یا نباید جلوی آن‌ها را گرفت. پارگی جزئی یا کامل در لاله گوش یکی از حوادثی است که در بین زنان بسیار دیده می‌شود. این اتفاق نه تنها می‌تواند دردناک باشد، بلکه در عین حال، تاثیرات بالقوه زیادی نیز در اعتمادبه‌نفس و زیبایی زنان خواهند داشت.

بررسی دلایل عمده کش آمدن گوش

استفاده کردن از گوشواره‌ها و فلزات سنگین، منجر به تغییر شکل دائمی در لاله گوش می‌‌شود. این موضوع، ناشی از تاثیرات گرانش زمین بر لاله گوش‌هاست. همچنین، علاوه بر این‌ها، عواملی همچون بالا رفتن سن، ضربه‌ها و سوانح نیز در ایجاد شدن این عارضه دخالت دارند. با وجود همه این‌ها، عمده‌ترین دلیل ایجاد شکاف در گوش و کش آمدن لاله گوش‌ها، استفاده از زیورآلاتی است که از گوش‌ها آویزان می‌شوند.

طبق داده‌های انجمن جراحی پلاستیک زیبایی آمریکا، سالانه بیش از ۴۰ هزار نفر اقدام به جراحی زیبایی گوش می‌کنند. مطابق با این داده‌ها، این ۴۰ هزار نفر، تنها افرادی هستند که دلیل کش آمدن نرمه گوش‌ آن‌ها، استفاده مداوم و طولانی از وسایل زینتی سنگین بوده است. عموماً جراحی زیبایی گوش در سنین ۱۹ تا ۳۵ سال صورت می‌گیرد؛ اما در سالیان اخیر، تعداد افراد زیر ۱۸ سال که اقدام به این عمل کرده‌اند نیز رو به افزایش رفته است.

هزینه جراحی زیبایی نرمه گوش چقدر است؟

پیش از اینکه اقدام به مراجعه برای انجام هر گونه درمان زیبایی کنید، لازم است از هزینه‌هایی که عمل جراحی برای شما رقم خواهند زد، خبردار شوید. نکته خوب و خبر خوشحال‌کننده‌ای که در مورد جراحی زیبایی در نرمه گوش وجود دارد، این است که این عمل، یکی از ارزان‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین عمل‌های زیبایی در جهان به شمار می‌آید که هزینه‌های اندکی را برایتان خواهد داشت. چرا که در بسیاری از موارد، نیازی به انجام عمل جراحی در هر دو نرمه گوش نیست و تنها یکی از آن‌ها نیاز به جراحی دارد.

اکنون که با مفهوم لوبو پلاستی و اثرات بعد از درمان آن آشنا شدید، بهتر خواهید توانست تصمیم بگیرید که آیا قصد انجام این عمل را دارید یا خیر؟

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

بدون دیدگاه

 • سلام
  نرمه گوش من دچار پارگی یا کشیدگی نشده،
  فقط به نظرم بزرگه و میخوام کوچک تر بشه، میخواستم ببینم بعد از عمل جای عمل تا چقد مشخصه و اصلن هیچوقت جاش طبیعی میشه یا خیر،

  پاسخ
  • Doctor najafbeygi
   20 دی 1399 2:58 ب.ظ

   با سلام
   در جراحی نرمه گوش برش ها به صورتی انجام می شود که از پشت گوش است و در حالت طبیعی اسکار آن مشخص نمی شود.

   پاسخ
 • سلام حس میکنم سوراخ گوشم بزرگ شده بخاطر سنگینی گوشواره چجوری کوچک بشه از چ نمادی استفاده کنم

  پاسخ
  • Doctor najafbeygi
   29 بهمن 1399 6:26 ب.ظ

   با سلام
   دوست عزیز شما باید به صورت حضوری معاینه شوید تا مشخص شود پارگی گوش شما به دلیل استفاده گوشواره سنگین تا چه حد است و از چه روشی برای ترمیم آن باید استفاده کرد.

   پاسخ
 • سلام و وقت به خیر.
  من یه بار نرمه گوشم رو بخاطر پارگی ترمیم کردم
  ولی اثر بخش نبوده و پارگیش درست نشد.
  ممکنه دوباره جراحی کنم؟
  ایا اثربخش هست.
  کریمی.

  پاسخ
  • Doctor najafbeygi
   2 اسفند 1399 4:10 ب.ظ

   با سلام
   دوست عزیز شما باید به صورت حضوری معاینه شوید تا مشخص شود که آیا امکان ترمیم مجدد برای شما وجود دارد یا خیر.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من لاله گوشم به طور مادرزادی کشیده شده هستش.میخواستم ببینم این عمل برای مردان هم انجام میشه؟

  پاسخ
 • سلام من نرمه جفت گوشم مادرزادی بزرگ هستش میخواستم ببینم هزینه اش واسه کوچک کردن چقدرمیشه ببینم میتونم بیام پیشتون ممنون میسم

  پاسخ
  • Doctor najafbeygi
   3 خرداد 1400 8:58 ب.ظ

   با سلام
   برای اطلاع از هزینه های جراحی لطفا با شماره های کلینیک در تماس باشید.

   پاسخ
 • محمد حیدری
  20 مرداد 1401 4:38 ق.ظ

  سلام وقت بخیر میخاستم برای جراحی کلیک کردن لاله گوشم مزاحمتون بشم من مادرزادی لاله گوشم بزرگتر از حد معمولیه هزینش چقدر میشه میشه بفرمایید

  پاسخ
  • Doctor najafbeygi
   20 مرداد 1401 10:25 ق.ظ

   سلام وقت بخیر
   شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های کلینیک تماس بگیرید
   سعادت آباد 02126740064- جردن02186084326

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر