تزریق چربی به گودی زیر چشم

13,958

برای رفع گودی زیر چشم، تزریق چربی به دلیل ماندگاری بالاتر نسبت به ژل و فیلر میان متقاضیان محبوبیت بیشتری پیدا کرده است . چربی ها تا ۱۰ سال ماندگاری دارند.

خیر، با تزریق چربی برای از بین بردن گودی زیر چشم ها چین و چروک هم از بین می روند.

این عمل هم مانند دیگر عمل های زیبایی مراقبت های خاص خودش را نیاز دارد .

یک یا دو هفته برای از بین رفتن کبودی زیر چشم ها نیاز است .

تزریق چربی به گودی زیر چشم یک روش ماندگار و مطمئن برای رفع فرورفتگی و کبودی زیر چشم است. با این حال تنها باید توسط جراح دارای صلاحیت و فوق تخصص زیبایی انجام شود تا عوارض آن به حداقل برسد و به خوبی ماندگار باشد.

از سوی دیگر استفاده از فیلرها و ژل‌ها برای پر کردن گودی زیر چشم نیز به عنوان یک درمان مناسب، کم هزینه و سریع پیشنهاد می‌گردد که توسط بسیاری از پزشکان انجام می‌شود. با این حال باید توجه داشت که ماندگاری ژل‌ها معمولا حدود یک تا دو سال است در حالی که تزریق چربی زیر چشم می‌تواند تا ۱۰ سال و یا بیشتر برای رفع گودی زیر چشم ماندگاری داشته باشد.

حال تشخیص اینکه کدام روش برای شما مناسب‌تر است به معاینه و مشورت با جراح زیبایی بستگی دارد. همچنین ممکن است روش‌های جوان سازی دیگری نیز در کنار تزریق چربی به گودی زیر چشم پیشنهاد شود که نتیجه جوان شدن صورت را بسیار بهبود بخشد.

در روش تزریق چربی به گودی زیر چشم، مقداری چربی از دیگر نقاط بدن که بافت‌های چربی در زیر پوست تشکیل شده، خارج می‌شود و پس از خالص سازی به زیر پوست در ناحیه زیر پلک پایین تزریق می‌شود. معمولا نیمی از این بافت چربی تزریق شده توسط خود بدن مصرف و جذب می‌شود اما نیم دیگر آن باقی خواهد ماند. این در حالی است که ژل‌ها به سختی جذب می‌شوند و تقریبا بخش زیادی از آن پس از تزریق باقی می‌ماند.

با این همه، چرا تزریق چربی یک روش پرطرفدار و مناسب برای جوان سازی صورت شناخته می‌شود؟ در این مقاله به این پرسش‌ها پاسخ داده شده است.

تزریق چربی به به گودی زیر چشم
نمونه تزریق چربی زییر چشم ها برای از بین بردن گوزی طیر چشم در کلینیک دکتر نجف بیگی

دلیل تزریق چربی به گودی زیر چشم

چشم‌ها در مرکز صورت قرار دارند و پل ارتباطی و انتقال احساسات میان افراد هستند. با افزایش سن و ایجاد تغییراتی در اطراف چشم مانند افتادگی پوست گونه، گود شدن زیر چشم، افتادگی پلک و ابرو و چین و چروک پیشانی و صورت، چهره فرد گرفته و عبوس و ناراحت دیده می‌شود؛ این تغییرات، حس خوبی را به مخاطب انتقال نمی‌دهد.

برای رهایی از عوارض پیر شدن پوست، معمولا عمل‌ها و تکنیک‌های جوان سازی صورت به کار گرفته می‌شود. برای مثال جراحی پلک و یا لیفت صورت .یکی از این روش‌ها، پر کردن گودی زیر چشم و رفع افتادگی پوست گونه است. این گودی و فرو رفتگی‌های صورت را می‌توان با تزریق پرکننده‌هایی مانند ژل و دیگر فیلرها و یا چربی بدن، از بین برد. در این میان تزریق چربی به زیر چشم از محبوبیت بسیاری نزد پزشکان و مردم برخوردار است.

دلیل پرطرفدار بودن تزریق چربی به گودی زیر چشم

 • دوام و ماندگاری آن از ژل و فیلرهای دیگر بیشتر است و احتمال جابه‌جایی کمتری دارد.
 • تغییرات ایجاد شده با چربی، حس طبیعی‌تری در پوست ایجاد می‌کند.
 • چون چربی از بدن خود فرد برداشته شده، احتمال پس زدن، فیبروز، حساسیت و یا تورم زیر چشم کمتر است.
 • به دلیل طبیعی بودن چربی، اگر در بدن پخش شود، هیچ عارضه‌ای ندارد.
 • به دلیل اینکه بافت‌های پوست، بخشی از چربی تزریق شده را مصرف می‌کنند، جوان‌تر و شاداب‌تر می‌شوند.
 • از آنجایی که می‌توان مقدار زیادی چربی از بدن استخراج کرد، تزریق چربی به گودی زیر چشم را می‌توان همراه با تزریق چربی به دیگر بخش‌های صورت انجام داد تا عمل جوان سازی صورت به بهترین شکل انجام شود.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص جراحی پلک می‌‌توانید مقاله‌ی بهترین متخصص جراحی پلک را مطالعه فرمایید.

گودی و کبودی زیر چشم و نیاز به تزریق چربی

اسکلت صورت دارای دو حفره بزرگ است که چشم‌ها را در خود جای داده و اطراف آن را پوست، بافت‌های چربی و ماهیچه پوشانده است. با بالا رفتن سن و یا قرار گرفتن در معرض برخی مشکلات و بیماری‌ها، این بافت‌های چربی زیر چشم از بین می‌رود، پوست تحلیل می‌رود و دچار افتادگی می‌شود و در نتیجه زیر چشم یک حفره یا گودی ایجاد می‌شود. با تحلیل رفتن پوست، معمولا رگ‌های خونی نیز به لایه‌های بالایی پوست نزدیک می‌شوند و حالت کبودی و سیاهی را در زیر چشم ایجاد می‌کنند.

قرار گرفتن در زیر آفتاب به مدت طولانی، استفاده زیاد از لوازم آرایشی، برخی بیماری‌ها مانند سل و همچنین عوامل ژنتیکی از دیگر دلایل تحلیل بافت چربی زیر پوست و ایجاد گودی زیر چشم هستند.

اگر به شکلی بتوان این گودی را با موادی پر کرد، هم حفره زیر چشم پر می‌شود و هم افتادگی و چین و چروک زیر چشم را می‌توان رفع کرد. همچنین با تزریق پرکننده‌ها، رگ‌های خونی نیز از سطح زیرین پوست فاصله می‌گیرند و کبودی زیر چشم رفع خواهد شد. به همین دلیل معمولا تزریق چربی به زیر چشم، در جوان سازی صورت و رفع گودی زیر چشم بسیار موثر است.

از بین بردن گودی و سیاهی زیر چشم با تزریق چربی نمونه کار

تزریق چربی و جوان سازی صورت در کنار رفع گودی زیر چشم

با استخراج مقداری چربی از بدن فرد و تزریق دوباره آن به گودی زیر چشم، خطوط تیره، کبودی و گودی زیر چشم از بین خواهد رفت. در این روش نخست مقداری بافت چربی که خورد شده، از زیر پوست بیرون کشیده می‌شود. سپس این چربی با کمک سانتریفیوژ فراوری و خالص سازی می‌شود تا آب، خون و دیگر ترشحات و مایعات بدن از سلول‌های چربی جدا شود.

حاصل این آماده سازی چربی یک محلول طلایی رنگ از چربی بدن فرد است که می‌توان آن را دوباره به بدن تزریق کرد. چربی‌ها در تیوب‌های تزریق ذخیره می‌شود و با کمک سرنگ‌های مخصوص به زیر پوست منتقل خواهد شد. در هر بار تزریق معمولا یک دهم تا یک بیستم میلی‌لیتر (۵ درصد از یک قاشق چای خوری) چربی به زیر پوست تزریق خواهد شد.

مهارت و دقت جراح فوق تخصص زیبایی، به همراه استفاده از تکنیک‌های نوین تزریق کمک می‌کند تا یک بافت همگن و متناسب در زیر چشم‌ها ایجاد شود. معمولا از چند نقطه و با زوایا و عمق مختلف تزریق چربی انجام می‌شود تا ظاهر نرم و یک دستی داشته باشد.

معمولا ۳۰ تا ۵۰ درصد از چربی تزریق شده پس از چند هفته توسط بدن جذب می‌شود. به همین دلیل هنگام تخلیه چربی، چند برابر میزان مورد نیاز از بدن فرد خارج می‌شود تا با فریز کردن، امکان نگهداری و تزریق در مراحل بعد وجود داشته باشد. همچنین معمولا ۳۰ تا ۴۰ درصد نیز بیشتر از مقدار مورد نیاز چربی تزریق می‌شود تا مقدار مصرف شده توسط بدن، جبران گردد.

نمونه تزریق چربی به گودی زیر چشم برای جوانسازی

با این حال ممکن است دو یا سه بار تزریق چربی تکرار شود تا به نتیجه مورد پسند و مناسب دست پیدا کرد. پس از آن اگر تا ۶ ماه تغییری در بافت و حجم چربی ایجاد نشود، می‌توان گفت که این چربی ماندگار خواهد بود. معمولا تا ۱۰ سال چربی تزریق شده به گودی زیر چشم، باقی می‌ماند. البته این ماندگاری به عوامل بسیاری بستگی دارد از جمله:

 • محل تخلیه و به دست آوردن چربی
 • شیوه تخلیه و آسیب نرسیدن به سلول‌های چربی
 • فراوری و خالص‌سازی درست
 • شیوه و تکنیک تزریق چربی
 • عوامل بیولوژیکی و واکنش طبیعی بدن فرد به چربی تزریق شده
 • سبک زندگی و مراقبت‌های لازم از پوست

تزریق چربی به گودی زیر چشم، در واقع به زیر پوست انجام خواهد شد و هیچ ارتباطی با سطح پوست یا جنس پوست فرد ندارد. از این روی خشک بودن یا نبودن پوست، پیری و جوانی پوست و مواردی از این دست، نتایج تزریق چربی را تحت الشعاع قرار نمی‌دهد.

همچنین نکته بسیار مهم در تزریق چربی این است که بر خلاف تزریق ژل و بوتاکس، یک کار بسیار حرفه‌ای است که اگر با تکنیک‌های مناسب و دانش و مهارت کافی انجام نشود، خطرات و عوارضی را در پی خواهد داشت و یا ماندگاری آن کم خواهد شد. به همین دلیل برای تزریق چربی بهتر است به فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی مراجعه کنید در حالی که تزریق ژل و بوتاکس را شاید دیگر پزشکان نیز بتوانند انجام دهند.

چربی استفاده شده برای تزریق به گودی زیر چشم

روش به دست آوردن چربی برای تزریق کردن به گودی زیر چشم ها

معمولا چربی مورد نیاز در عمل‌های جوان سازی صورت و یا پیکرتراشی را از مناطقی از بدن خارج می‌کنند که بافت‌های چربی آن در برابر آب شدن توسط ورزش و یا رژیم‌های غذایی از خودش مقاومت نشان دهد. بهترین مناطق برای تخلیه چربی، شکم، پهلوها و پشت است. همچنین می‌توان این چربی را از ران و بازو نیز خارج کرد.

برای اینکه به بافت چربی آسیب وارد نشود، باید از روش لیپوماتیک بهره برد. در این روش بر خلاف لیپوساکشن‌های قدیمی، چربی گرما نمی‌بیند و به وصرت هم‌دما از بدن خارج می‌شود. برای این کار از حرکات فیزیکی، چرخش و ضربه زدن در مقیاس بسیار ریز به بافت‌های فشرده چربی، استفاده می‌شود.

با کمک حرکات رفت و برگشت و دورانی یک لوله کوچک، بافت چربی خورد می‌شود و می‌شکند. سپس چربی به بیرون کشیده می‌شود تا درن مخازن مخصوص اسپری شود. این چربی را علاوه بر زیر چشم، به دیگر نقاط صورت و بدن، مانند گونه‌ها، سینه‌ها و باسن نیز می‌توان تزریق کرد.

یکی دیگر از مزایای لیپوماتیک این است که همزمان می‌توان از ان برای لاغری اندام‌های بدن و تخلیه چربی‌های اضافه شکم و پهلوها استفاده کرد. درواقع به این ترتیب می‌توان لاغری و پیکرتراشی را همراه با تزریق چربی به گودی زیر چشم و دیگر نقاط صورت و بدن، انجام داد.

انواع آمپول تزریق برای چربی

مراقبت‌های بعد از تزریق چربی به گودی زیر چشم

 • معمولا بعد از این عمل کمی درد، کبودی و تورم وجود خواهد داشت که طبیعی است و به مرور رفع خواهد شد.
 • تا چند ساعت به هیچ وجه نباید دراز بکشید باید سرتان بالا قرار داشته باشد.
 • از دست زدن به پوست، فشار وارد کردن و ماساژ دادن ناحیه تزریق شده خودداری کنید.
 • تا چند روز از شستن سر و صورت جدا خودداری کنید چرا که این ناحیه بسیار برای عفونی شدن آماده است. باید صبر کنید تا پوست توان دفاعی خود را بازیابد.
 • یک تا دو روز استراحت کافی است و ۲ تا ۳ هفته نیز دوره بهبودی این عمل طول خواهد کشید.
 • در مدت بهبودی، همیشه موقع خواب سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید و به روی گونه‌ها یا صورت نخوابید.
 • تا یک ماه هرگونه فعالیت ورزشی یا سنگین و همچنین رفتن به استخر، جکوزی و سونا ممنوع است.
 • با خوردن مایعات، میوه و سبزی تازه مانند آناناس و کیوی، ماهی و میگو، فرایند بهبودی خود را سرعت بخشید. همچنین از خوردن نمک و ادویه یا هر خوردنی تحریک کننده خودداری کنید.
 • ورم اطراف چشم پس از یک تا دوهفته کاملا رفع خواهد شد. نتیجه نهایی تزریق چربی نیز پس از یک تا دو ماه به خوبی نمایان می‌شود. البته اگر نیاز به تزریق دوباره باشد، با نظر جراح باید این کار تکرار شود تا به نتیجه دلخواه برسید.
 • مصرف دخانیات مانند سیگار و همچنین نوشیدنی‌های الکلی را باید از یک ماه پیش از عمل و تا چند ماه پس از آن ترک کنید چرا که موفقیت عمل را کاهش می‌دهد و ممکن است موجب خونریزی و کبودی بیشتر شود.

دیگر روش‌های جوان سازی صورت همراه با تزریق چربی زیر چشم

با افزایش سن، نشانه‌های ان در تمام صورت نمایان می‌شود؛ از جمله:

افتادگی پوست صورت و گردن، لاغر شدن صورت، از بین رفتن برجستگی‌های صورت، افتادگی پلک و ابرو، چین و چروک پیشانی، خط اخم و چروک اطراف چشم و … .

برای رفع این عوارض معمولا عمل‌های جراحی زیبایی صورت انجام می‌شود. معمولا در کنار تزریق به گودی زیر چشم می‌توان از برخی از این عمل‌ها استفاده کرد تا چهره جوان‌تر و شاداب‌تری به دست آورد:

 • تزریق چربی به گونه و برجسته سازی صورت
 • بلفاروپلاستی فوقانی یا عمل پلک بالا برای رفع افتادگی پلک و درشت‌تر شدن چشم‌ها
 • لیفت و بالا بردن ابرو و پیشانی برای بالا بردن ابروها، رفع چین پیشانی و رفع چروک در خط اخم بین ابروها
 • لیفت صورت و گردن برای رفع پوست اضافه و افتادگی و چروک صورت و گردن
 • پلاکت درمانی (PRP)، مزوتراپی، هایفوتراپی و دیگر روش‌های غیر جراحی

البته اینکه کدام یک از این روش‌های جوان سازی صورت در کنار تزریق چربی زیر چشم، می‌تواند برای شما مفید باشد به تشخیص و معاینه جراح زیبایی بستگی دارد. با این حال می‌توانید برای تغییرات چهره خود برنامه ریزی داشته باشید.

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

.

ممکن است شما دوست داشته باشید
32 نظرات
 1. سلیمانپور می گوید

  با درود
  لطفا بفرمایید بازه هزینه تزریق چربی زیر چشم چه میزان هست.
  سپاس

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای اطلاع از هزینه ها با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 2. راضیه می گوید

  سلام. من چروک دور چشم و به اصطلاح پنجه کلاغی دارم. آیا تزریق چربی برای زیر پلک برای من مناسب و پاسخگو هست؟ و اینکه پلک های بالا هم کمی افتادگی دارن؟؟
  چه کاری بایدا انجام بدم.؟؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای اینکه مشخص شود چه روشی برای شما مناسب است حتما باید به صورت حضوری معاینه شوید.
   برای راهنمایی بیشتر با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

   1. زهرا می گوید

    سلام وقت بخیر من میخوام تزریق چربی برای گودی چشم انجام بدم ودوتاکلیپی دیدم که تزریق چربی انجام دادن بعد شده یه توده زیرچشم ایاهمچین خطری وجودداره

    1. Doctor najafbeygi می گوید

     با سلام
     اگر تزریق چربی توسط متخصص با تجربه انجام شود مشکلی شما بوجود نمی آورد.

 3. نصرت می گوید

  سلام من خانم حیدری سن ۳۶ خواستم تزریق چربی راانجام بدهم لطفا راهنمایی خواستم تشکر

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای تزریق چربی باید چربی از ناحیه دیگری از بدن شما برداشته شود و معمولا این ناحیه شکم می باشد.
   برای راهنمایی بیشتر با شماره۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 4. خادمی می گوید

  سلام وقت بخیر
  تزریق چربی برای زیر چشمم انجام دادم حدودا ۹ ماه پیش ولی گلوله گلوله شده و خیلی زشت و بد حالت برای ازربین بردن این حالت چه کاری باید انجام بدم ‌؟ از عمل تخلیه چربی هم وحشت دارم

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   معمولا چربی را از زیر چشم تخلیه نمی کنند، از روش های دیگر می توان استفاده کرد که در معاینه حضوری مشخص خواهد شد.

 5. زهرا کاوه می گوید

  با سلام آیا میتوان تزریق صورت و زیر چشم را با هم انجام داد؟ و اینکه اگر با هم انجام شود دوره درمان طولانی تر خواهد بود؟؟؟؟؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بله می توان به صورت همزمان انجام داد و اگر با هم انجام شود احتمال اینکه ورم و کبودی بیشتر شود وجود دارد.

 6. ساجده می گوید

  سلام دکتر وقتتون بخیر من ۱۹سالمه داوطلب حقوقم به خاطر درس خوندن زیاد دچار گودی و چروک چشم شدم شما چه راهکاری دارین اگر راهنمایی بفرمایید ممنون میشم ازتون

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز شما باید به صورت حضوری معاینه شوید تا مشخص شود چه روشی برای شما مناسب است.

 7. مهدیه می گوید

  سلام آقای دکتر ببخشید خاستم بدونم برا گودی چشم ژل تزریق کنم بدون خطره؟ واینکه تا چه مدت میمونه آیا مدت زمان خاصی داره وباید هی تکرار شه یا نه دائمه؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   تزریق ژل به زیر چشم خطری ندارد و بسته به نوع ژل تا یک سال یا بیشتر باقی می ماند.

 8. لیلی می گوید

  سلام من سه ماه تزریق انجام دادم به کل صورت. ولی خیلی سریع. جذب شده. اگر باز برای ترمیم برم بازم جذب میشه نمیدونم برم یا نه.؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   معمولا در صورت چربی کمتری باقی می ماند و حدود ۷۰% آن جذب می شود.

   1. پریسا می گوید

    سلام تزریق چربی زیر چشم انجام دادم ولی یه قسمت پف کرده حالت پفکی شده وسطح صافی نداره وب نظر میاد چربی زیاد تزریق شده البته دوسال پیش تزریق شده ایا ب غیر تخلیه روش موثر دیگری هست ؟؟ویا تخلیه بشه بخیه میخوره ؟

    1. Doctor najafbeygi می گوید

     با سلام
     دوست عزیز معمولا چربی تزریق شده به صورت را تخلیه نمی کنند و از مواد خاصی استفاده می کنند که باعث جذب شدن چربی می شود.

 9. نجمه می گوید

  سلام من سال قبل تزریق چربی زیر چشم انجام دادم اما متاسفانه زیر چشمم دو تا لکه قهوه ای بزرگ افتاده ، راهی برای از بین بردنشون هست

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز تا به صورت حضوری معاینه نشوید نمی توان دقیق اعلام کرد چه روشی برای شما بهترین نتیجه را می دهد.

 10. ناشناس می گوید

  سلام من دوسال پیش تزریق چربی انجام دادم زیر چشم ولی یه قسمت پف کرده حالت پفکی شده وظاهر صافی نداره از همون موقع ک تزریق کردم اینطور شد چ کار میشه کرد

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز باید به صورت حصوری معاینه شوید تا مشخص شود چه درمانی برای شما انجام شود.

   1. وحید می گوید

    سلام دکتر هزینه چربی برا زیر چشم چقدر هست

    1. Doctor najafbeygi می گوید

     با سلام
     برای اطلاع از هزینه ها با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 11. فرح ناصري می گوید

  سلام ،اقای دکترتزریق چربی بهتره یاژل

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بر هر شخصی بهترین گزینه ممکن است با شخص دیگر متفاوت باشد. برای تشخیص این موضوع که کدام روش برای شما بهترین است باید به صورت حضوری معاینه شوید.

 12. ناشناس می گوید

  سلام دو گوشه لبم لکه های به صورت دو خط مورب دارم وقتی با دست پوست صورتمو بالا میکشم این لکه ها کمرنگ تر میشن آیا میتونم با کشیدن پوست صورتم از شرشون خلاص بشم ممنون میشم راهنمای بفرمایید
  دو

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز شما باید به صورت حضوری معاینه شوید تا مشخص شود چه روشی برای شما مناسبترین گزینه است.

   1. ثریا می گوید

    باسلام
    بنده کبودی و گودی زیرچشم دارم البته ژنتیکی هستش چون مادرم و اکثر خانوادش این مشکل رو دارن پیشنهاد شما تزربق ژل هستش یا چربی؟؟؟
    البته تویکب از شهرستان های خوزستانم و امکان مراجعه حضوری دو ندارم متاسفانه

    1. Doctor najafbeygi می گوید

     با سلام
     دوست عزیز شما می توانید از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ در ارتباط باشید.

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید