کشیدن پوست

78

کشیدن پوست (لیفتینگ صورت) چیست؟

کشیدن پوست صورت یا لیفتینگ صورت به نوعی عمل جراحی‌ صورت می‌گویند که جهت جوان‌سازی پوست به کار می‌رود. کشیدن پوست صورت بدون عمل جراحی، جدیدترین روش‌ جوان‌سازی پوست محسوب می‌شود.

همیشه اولین چیزی که در برخورد با یک فرد مورد توجه قرار می‌گیرد چهره اوست. معمولاً کسی که در سنین بالا هست و پوست خود را در آینه می‌بیند آرزو می‌کند که پوستش همانند دوران جوانی شاداب و بانشاط باشد. راه برآورده شدن این آرزو توسط روش‌های جوان‌سازی پوست امکان‌پذیر می‌باشد. لیفتینگ یا کشیدن پوست صورت یکی از این روش‌ها می‌باشد که هم با روش جراحی و هم بدون روش جراحی امکان‌پذیر می‌باشد.

بالا رفتن سن سبب می‌شود قابلیت ارتجاعی پوست افراد کاهش یابد و همچنین چربی زیر پوست هم کم شود و همین سبب می‌شود پوست حالت جمع شدگی پیدا کند و چین‌ و چروک ایجاد شود و ظاهر پوست تحت تأثیر این چین‌ و چروک قرار گیرد، بافت اطراف چشم و فک پایین شل ‌شود و زیبایی آن تحت تأثیر قرار گیرد و چهره را خسته، اخمو  و نگران نشان دهد. عواملی مثل کاهش وزن، استرس‌های زندگی روزمره، قرار گرفتن در معرض آفتاب، مصرف الکل، سیگار و استعداد ژنتیکی، باعث ایجاد تغییراتی در چهره فرد می‌شود. با اینکه علائم سالخوردگی در همه جای بدن نمایان می‌شود اما بروز این علائم در صورت بارزتر می‌باشد.

تاثیرات مثبت کشیدن پوست

تا به امروز روش‌های درمانی متعددی برای برطرف کردن چین‌ و چروک و شل‌ شدن و افتادگی پوست صورت ابداع‌شده و توسط افراد زیادی مورد استفاده قرارگرفته است. اما مؤثرترین و بهترین روشی که تا به امروز برای جوان‌سازی صورت استفاده می‌شود کشیدن پوست می‌باشد. عمل کشیدن پوست، صورت را ۵ تا ۱۰ سال جوان‌تر می‌کند. عمل لیفتینگ (کشیدن پوست صورت) را معمولاً افراد ۶۰-۴۰ ساله انجام می‌دهند ولی کشیدن پوست در هر سنی قابل انجام است و محدودیت سنی ندارد.

در عمل کشیدن پوست ، چربی اضافه روی پوست را برمی‌دارند ،عضلات زیرین را سفت می‌کنند و پوست صورت و گردن را می‌کشند و این اقدامات در حین کشیدن پوست صورت، سبب می‌شود نشانه‌های افزایش سن که در بالا ذکر کردیم کاهش یابد. اما کشیدن پوست قادر نیست افتادگی ابروها، پوست و چربی اضافی در پلک بالا یا پایین یا چین‌های دور دهان را برطرف نماید.

روش انجام کشیدن پوست صورت ( لیفتینگ پوست صورت)

برای کشیدن پوست صورت از بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی و تزریق داروهای آرامبخش استفاده می‌شود. این عمل به‌ طور متوسط  حدود ۳ ساعت زمان می‌برد. اکثر برش‌ها در عمل کشیدن پوست، داخل خط مو ایجاد می‌گردد و قسمت‌های اضافی و چروکیده پوست را از محل رویش سست می‌کنند و سپس از قسمت گوش به سمت عقب می‌کشند. بیشترین تورم پس از عمل، طی ۲۴  تا ۴۸ ساعت اول بروز پیدا می‌کند و در مدت چند هفته قابل برطرف شدن می‌باشد. ۷ تا ۱۴ روز پس از عمل بخیه‌های روی پوست برداشته می‌شوند. معمولاً بیمار می‌تواند دو هفته پس از عمل کشیدن پوست فعالیت‌های عادی و روزمره خود را از سر گیرد و پس از ۴-۳ هفته ورزش را نیز شروع کند.

کاندیدای مناسب برای عمل کشیدن پوست 

درصورتیکه کشیدن پوست صورت به‌ درستی انجام شود می‌تواند موجب جوانسازی پوست فرد شود و خصوصیات جوانی را به وی بازگرداند. کاندیدای مناسب برای عمل کشیدن پوست صورت افرادی می‌باشند که پوست گردن آنها در امتداد خط فک افتاده می‌باشد. همچنین کسانی که قصد انجام عمل کشیدن پوست را دارند باید از سلامت عمومی برخوردار باشند و انتظارات واقع ‌بینانه ای از نتیجه عمل داشته باشند.

عامل دیگری که می‌تواند مشخص کند که آیا شما کاندید مناسبی برای جراحی کشیدن پوست صورت هستید یا خیر عبارت‌اند از :

  • وضعیت پوست : پوست فردی که می‌خواهد عمل کشیدن پوست را انجام دهد باید از انعطاف لازم برخوردار باید تا بتواند در حین عمل کشیده شود تا پوست افتاده لیفت شود و چین‌ و چروک‌های عمیق از بین بروند.
  • ساختار استخوان: اگر پوست صورت فردی که می‌خواهد عمل کشیدن پوست را انجام دهد ساختار مناسبی داشته باشد، می‌تواند تکیه‌گاه مورد نیاز برای تغییراتی که در طول لیفت صورت رخ می‌دهد را فراهم ‌کند.
  • سلامتی مناسب: برای اینکه فرد بعد از جراحی کشیدن پوست بهبود یابد و عمل با موفقیت انجام شود،باید از سلامتی کامل برخوردار باشد و سابقه پزشکی عمده‌ای نداشته باشد.

هایفوتراپی یا کشیدن پوست صورت بدون عمل جراحی

درمان هایفوتراپی پوست صورت و گردن پیشرفته‌ترین فنّاوری حال حاضر برای لیفت صورت بدون جراحی هست و در یک جلسه قابل انجام است. هایفوتراپی راحت‌ترین روش برای کشیدن پوست صورت و لیفت گردن هست. روش کار هایفوتراپی با امواج صوتی اولتراسوند ساده (دقیقاً مثل دستگاه سونوگرافی معمولی) می‌باشد. گاهی اوقات نیاز است هایفودرمانی در کنار دیگر اقدامات درمانی و زیبایی مثل تزریق چربی و … به صورت ترکیبی (درمان ترکیبی) برای بیمار انجام شود تا بهترین نتیجه عاید بیمار شود و از نتیجه رضایت کامل داشته باشد. بیمار در حین انجام هایفوتراپی بیشترین حالت کشیدگی را در پوست خود احساس می‌کند ولی نتیجه نهایی بعد از دو ماه بهتر مشخص می‌شود و روند بهبودی تا طی شش ماه آینده نیز ادامه پیدا می‌کند و تأثیرات بیشتری در زمینهٔ سفت شدن گردن و صورت مشاهده می‌گردد.

کاندیدای مناسب برای انجام هایفوگرافی

افرادی که افتادگی و شلی پوست آن‌ها در حد متوسط و خفیف می‌باشد نسبت به افرادی که افتادگی پوست آن‌ها شدت بیشتری دارد پاسخ بهتری به درمان می‌دهند. همچنین افرادی که قصد دارند وزن خود را کم کنند و نگران شل‌ شدن صورت و گردن خود می‌باشند می‌توانند از این روش برای درمان افتادگی پوست خود استفاده کنند.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای هایفوگرافی نیستند؟

روش هایفوگرافی برای خانم‌های باردار، افراد دارای زخم یا تب‌خال فعال در محل مورد درمان، افراد دارای پروتز فلزی، بیماران صرعی و دیابتی‌ها مناسب نیست.

عمل کشیدن پوست صورت

عمل کشیدن پوست صورت، باعث می شود پوست فرد ۵ تا ۱۰ سال جوانتر ندیده شود. لیفتینگ (کشش پوست صورت) معمولاً در افراد بالای ۴۰ سال انجام می شود. لیفتینگ صورت را می توان با سایر اعمال زیبایی مثل لیفتینگ گردن، بلفاروپلاستی(کشیدن پوست پلک ها)، لیفتینگ ابرو و پیشانی به صورت همزمان انجام داد. نتیجه عمل کشدن پوست به عوامل مختلفی مثل سن متقاضی، جنس پوست وی، میزان کشیدن پوست و عضلات زیر پوست بستگی دارد.

در دوران کودکی، پوست قابلیت ارتجاعی زیادی دارد و زیر پوست، سطح وسیعی از رشته های کلاژن وجود دارد که سبب صاف ماندن پوست می شود. با بالا رفتن سن، قابلیت ارتجاعی پوست کاهش مییابد و درصد ٱب زیر پوستی کم می شود. طول رشته های کلاژن هم زیاد می شود و در نتیجه در پوست یک حالت افتادگی همراه با چین و چروک ایجاد می شود که سبب می شود ظاهر پوست تغییر کند، بافت اطراف چشم و فک پایین شل میشود و موجب می شود که چهره حالت نگران، خسته و اخمو داشته باشد.

تماس با آفتاب از عوامل بسیار مؤثر در ایجاد این تغییرات است. نور آفتاب یک التهاب مزمن در پوست ایجاد می کند که منجر به متلاشی شدن عواملی می شود که پوست را شاداب و جوان نگه می دارند. عوامل دیگری مثل کاهش وزن، استرس های زندگی روزمره، مصرف کم مایعات، استفاده از الکل و سیگار و استعداد ژنتیکی، در روند ایجاد تغییرات در چهره موثرند.

روش انجام عمل جراحی کشیدن پوست صورت

در عمل کشیدن پوست صورت که نوعی جراحی صورت می باشد، از بی حسی موضعی با تزریق داروهای آرامبخش و یا بیهوشی عمومی استفاده می شود. در عمل کشیدن پوست صورت اکثر برش ها در داخل خط مو و در داخل چروک های طبیعی صورت قرار میگیرد تا بعد ها جای زخم دیده نشود.

توصیه های قبل از عمل کشیدن پوست

شب قبل از عمل کشیدن پوست، باید حمام کرد. هنگام ورود به اتاق عمل، صورت باید فاقد هر گونه مواد آرایشی باشد. بهتر است یک هفته قبل از عمل کشیدن پوست تا یک هفته بعد از عمل، از خوردن داروهای رقیق کننده خون مانند ٱسپرین پرهیز شود.

توصیه های بعد از کشیدن پوست

در ۱ تا ۲ روز پس از عمل کشیدن پوست، بانداژها را بر می دارند. در این زمان فرد متوجه تورم و تغییر رنگ در برخی از قسمت های صورت می شود. در صورت وجود ورم و کبودی، جای نگرانی نیست، چون پس از مدتی به وضعیت کاملا طبیعی برمی گردد. تورم در ۳ روز اول پس از جراحی افزایش پیدا می کند و طی ۷ الی ۱۰ روز کاملا برطرف می شود. ۱۰ روز بعد از عمل بخیه ها را می کشند و بعد از ۲ هفته میتوان به فعالیتهای عادی برگشت و پس از ۶ تا ۸ هفته ورزش را شروع کرد. در روزهای اول بعد از عمل کشیدن پوست، باید از هر گونه فعالیتی که فشار خون را بالا می برد، خودداری کرد.

تا چند روز بعد عمل کشیدن پوست باید فعالیتهای خود را کم کنید و استراحت کنید. موقع خوابیدن سر خود را  بالاتر از بدن قرار دهید (جهت کاهش تورم و کبودی). قرار دادن کمپرس سرد روی محل عمل، سبب کاهش تورم و خونریزی می شود. تا چند هفته بعد عمل ممکن است احساس کشیدگی پوست صورت داشته باشید که کم کم یرطرف می شود. کم حسی و یا بی حسی لاله گوش نیز تا چند هفته طبیعی می باشد. بعد از عمل، آنتی بیوتیکی را که پزشک تجویز می کند مصرف کنید. تا مدتی بعد از عمل، از استعمال دخانیات پرهیز کنید. از تماس مستقیم با تابش آفتاب دوری کرده و از کرمهای ضدآفتاب استفاده نمایید و حرکات صورت، مثل جویدن را کمتر انجام دهید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.