جراحی زیبایی گوش یا عمل اتوپلاستی

248

گوش نقش بسیار مهمی در زیبایی افراد دارد. در تناسب قسمت‌های مختلف چهره، گوش‌ها نیز یکی از اصلی‌ترین عوامل زیبایی هر فرد به شمار می‌روند. در برخی افراد، نامتقارن بودن گوش‌ها و یا عیوب مادرزادی دیگر همچون بزرگ بودن، کج بودن و … می‌تواند باعث شود تا فرد احساس اعتماد‌به‌نفس خود را از دست بدهد. برای رهایی از این مشکل، جراحان پلاستیک با جراحی زیبایی گوش سعی در رفع این ایرادات دارند.

در جراحی زیبایی گوش، می‌توان عیوب مادرزرادی گوش را برطرف کرد. همچنین، بزرگ بودن بیش از حد و یا ایرادات فرم و ظاهر گوش نیز قابل ترمیم و بازسازی هستند. همچنین، در صورتی که گوش، طی حادثه‌ای از حالت طبیعی خود خارج شده باشد، نیز می‌توان در جراحی اتوپلاستی آن را ترمیم و بازسازی کرد.

چه کسانی کاندیداهای مناسبی برای عمل اتوپلاستی هستند؟

همانطور که گفته شد، هدف از جراحی زیبایی گوش، ترمیم مشکلات مادرزادی و یا مشکلاتی است که طی حادثه‌ای برای گوش‌ها پیش آمده است. همین موضوع نشان می‌دهد که عمده داوطلبان جراحی زیبایی گوش افرادی هستند که با شکل ظاهری گوش خود مشکل دارند و یا از بیماری مادرزادی خاصی مرتبط با گوش خود رنج می‌برند. عمده بیماری‌های مادرزادی گوش موارد فهرست‌شده در زیر هستند که برخی از آن‌ها با عمل اتوپلاستی قابل ترمیم می‌باشند:

 • میکروتیا: گوش‌ها از بدو تولد از حد نرمال کوچک‌تر بوده و به اندازه کافی رشد نکرده‌اند.
 • ماکروتیا: گوش‌ها از حد عادی خود بسیار بزرگ‌تر هستند و تناسبی با چهره و بدن فرد ندارند.
 • افرادی که گوش آن‌ها برخلاف عموم، به جای انحنا به بیرون، به درون انحنا دارند.
 • افرادی که گوش آن‌ها به شکل غیرمعمول و عجیبی دارای تاخوردگی و پیچش شده است، در اصطلاح به این نوع گوش‌ها “گوش استال” نیز گفته می‌شود.
 • گوش کوسمان:این گوش ها به گوش های علامت سوالی معروف هستند و در بخش لاله گوش یک فاصله مشخصی تا جمجمه وجود دارد و انحنای گوش به سمت بیرون است .

طیف داوطلبان جراحی زیبایی گوش شامل کودکان خردسال، جوانان و میانسالان و حتی افراد کهنسال نیز می‌باشد. ماهیت جراحی اتوپلاستی، جراحی زیبایی است. بنابراین، هر شخصی که از لحاظ بدنی سالم بوده و توانایی انجام جراحی را دارا باشد، می‌تواند کاندیدای جراحی زیبایی گوش باشد.

مزایای عمل جراحی زیبایی گوش

شاید بتوان مهم‌ترین مزیت این عمل را زیبایی‌ای دانست که پس از عمل برای انسان به وجود می‌آید. همانطور که گفته شد، این جراحی ذاتا زیبایی بوده و شاید اصلی‌ترین علتی که فردی خود را به تیغ جراحی می‌سپارد، زیبایی بخشیدن به چهره و گوش‌های خود باشد. پس از جراحی اتوپلاستی، اعتماد‌به‌نفس فرد افزایش یافته و راحت‌تر می‌تواند در اجتماع حضور پیدا کند.

همچنین، در برخی موارد، عمل جراحی زیبایی گوش مزایای دیگری نیز دارد. در مواردی که فرد به سبب داشتن غضروف اضافی، شنوایی کمی دارد، عمل جراحی گوش می‌تواند تا حدودی مفید واقع گردد. این موضوع ناشی از این است که پس از برداشتن غضروف اضافه، گوش فرد می‌تواند صداها را با کیفیت بهتر و بیشتری بشنود.

همچنین، از دیگر مزیت‌های این عمل می‎‌توان به همه‌گیر بودن آن اشاره کرد. طیف گسترده‌ای از کودکان تا نوجوانان و جوانان می‌توانند برای این عمل اقدام کنند. جای بخیه‌های عمل اتوپلاستی بسیار ظریف بودن و به سختی قابل تشخیص است.

روش جراحی زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش برای افراد گوناگون ماهیتی یکسان اما روش‌هایی کاملا متفاوت دارد. به طور کلی، این نوع نیاز و شرایط بیمار است که تعیین می‌کند چه روشی برای جراحی اتوپلاستی استفاده شده و چه تغییراتی در گوش نیاز است تا اعمال شود.

یکی از شایع‌ترین نوع جراحی زیبایی گوش به صورتی است که قسمت اضافه غضروف برداشته شده و نیز با حذف قسمت‌های اضافه پوست، برآمدگی بیش از حد معمول گوش برطرف شده و گوش نمای زیباتری پیدا می‌کند. در انجام جراحی زیبایی گوش ایجاد ساختار جدید گوش بسیار مهم است. به همین دلیل، به این روش “عمل اتوپلاستی” یا “عمل اتوپلاستی تجدید ساختار” نیز گفته می‌شود.

به طور کلی، در گوش‌های بزرگ و یا دارای انحنای خارج از حد معمول، پزشک متخصص جراحی زیبایی و پلاستیک، قسمتی از غضروف را برداشته و غضروف باقی‌مانده را با جای‌گذاری در محل مناسب، بخیه می‌زند. این بخیه‌ها داخلی بوده و قابل رویت نیستند. سپس، پوست را در جای خود قرار داده، اضافه آن توسط پزشک برداشته شده و بخیه‌های بیرونی برای بستن برش‌های خارجی انجام می‌شود.

مراقبت‌های جراحی زیبایی گوش

اقدامات لازم مراقبتی برای عمل اتوپلاستی را می‌توان به دو دوسته قبل و بعد از عمل تقسیم کرد. مجموع این اقدامات می‌تواند شکل پایانی گوش‌ها، میزان ناراحتی بیمار و از همه مهم‌تر، سلامتی و امنیتی بیمار را تعیین کند. آن‌چه که توسط بیمار باید پیش و پس از عمل جراحی زیبایی گوش رعایت شود، به اختصار بدین شکل است:

مراقبت‌ها و اقدامات پیش از جراحی گوش

 • بهتر است موهای خود را قبل از عمل کوتاه و مرتب کنید؛ چرا که پانسمان گوش‌ها تا چند روز پس از عمل بر روی سر قرار می‌گیرد و شستشو و استحمام موی سر عملا غیر ممکن می‌شود.
 • برای انجام آزمایشات پیش از جراحی، نزدیک‌ترین زمان را به جراحی انتخاب کنید تا نتایج آزمایش با شرایطی که در اتاق عمل هستید، قرابت بیشتری داشته باشد.
 • داشتن یک نفر همراه در روز جراحی می‌تواند به شما بسیار کمک کند.
 • مصرف دخانیات را چند هفته قبل از جراحی کنار بگذارید، همچنین، مصرف قرص‌ آسپرین نیز در این مدت ممنوع است.
 • اگر قرار است جراحی بر روی کودک انجام بشود، بهتر است پیش از عمل وی را از لحاظ روحی برای این موضوع آماده کنید. آمادگی داشتن برای عمل اتوپلاستی می‌تواند کار را برای جراح، والدین و کودک بسیار راحت‌تر بکند.

مراقبت‌های پس از جراحی

 • ممکن است بیمار برای یک شب در بیمارستان بستری شود؛ این مورد در بین بیماران کودک بسیار شایع‌تر است.
 • تا دو هفته پس از جراحی، فرد باید به پشت خوابیده تا مانع ایجاد فشار بر گوش‌ها شود. در این بازه، غضروف مکان خود را تثبیت کرده و از استحکام بیشتری برخوردار می‌شود.
 • انجام فعالیت‌های سنگین، اعم از ورزشی و یا کاری تا دو هفته ممنوع است.
 • زخم‌ها و بخیه‌ها نیازمند رسیدگی و ضدعفونی کردن هستند، نیاز است تا بخیه‌ها مرتب شستشو داده شوند.
 • در هفته اول نیاز است تا با استفاده از هدبند، از گوش‌ها مراقبت کرد. پس از دو الی سه ساعت استفاده، می‌تواند اندکی به گوش‌ها استراحت داد و سپس مجدد از هدبند استفاده کرد.
 • از هفته دوم پس از عمل، استفاده از هدبند مختص شب ها بوده و نیاز نیست تا بیمار در تمام طول روز از هدبند استفاده کند.
 • خون‌مردگی و تورم در محل جراحی موضوعی طبیعی بوده که ممکن است اتفاق بیافتد. در صورت بروز این موضوع، جای نگرانی نیست.

مدت زمان جراحی زیبایی گوش

عمل اتوپلاستی چیزی در حدود ۱ الی ۲ ساعت زمان خواهد برد. هر چند، عوامل متعددی می‌توانند بر مدت زمان جراحی تاثیرگذار باشند. میزان اصلاحاتی که نیاز است بر ساختار گوش اعمال شود، نیاز به برداشت غضروف از دنده‌ها وجود دارد یا خیر و عوامل متعدد دیگر می‌توانند زمان جراحی اتوپلاستی را کاهش و یا افزایش دهند.

ماندگاری جراحی اتوپلاستی

جراحی اتوپلاستی که برای ترمیم ساختار گوش انجام می‌شود، جراحی دائمی است و آثار آن تا همیشه به همراه فرد خواهد بود. در صورت رعایت تمامی شرایط نگهداری از گوش پس از عمل و عدم بروز اتفاقی که به گوش آسیب بزند، گوش فرد برای همیشه شکل و شمایل جدید خود را حفظ خواهد کرد.

هزینه انجام عمل اتوپلاستی

هزینه این جراحی کاملا متغیر است. عواملی همچون پزشک متخصص جراح، نوع بیمارستان، میزان تغییراتی که بر روی گوش باید اعمال شود، هزینه اتاق عمل و تیم عمل و … بر این موضوع تاثیرگذار هستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید