بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین به چه کسانی توصیه می‌شود؟

842

بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین ، روشی کارآمد و بسیار موثر در جوان‌تر شدن و زیباتر شدن چهره است. چشم‌ها، در مرکز صورت قرار دارند و عنصری بسیار مهم در بیان حالات و احساسات ما هستند.

همچنین چشم‌ها بسیار زودتر از بخش‌های دیگر، نشانه‌های افزایش سن را نشان می‌دهند. از سوی دیگر بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک، در جوان‌تر دیده شدن چهره و تغییر حالت اخمو و گرفته به حالت شاد و سرزنده، کمک بسیاری می‌کند.

بلفاروپلاستی به معنی “جراحی پلاستیک پلک” است که به صورت عبارت‌های “بلفاروپلاستی پلک بالا (فوقانی)” و “بلفاروپلاستی پلک پایین (تحتانی)” نیز گفته می‌شود. با کمک این عمل جراحی، چین و چروک پلک، پف پلک و افتادگی پلک رفع می‌شود.

با این حال آیا جراحی پلک، تمام نشانه‌های پیری را در میانه صورت و اطراف چشم، رفع می‌کند؟ آیا با کمک عمل پلک در هر سنی می‌توان چهره زیباتری به‌دست آورد؟ آیا در کنار بلفاروپلاستی، روش‌های جوان‌سازی دیگری نیز پیشنهاد می‌شود؟ در این مقاله به این موارد پاسخ داده شده است:

 

بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین به چه معناست؟

بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین یک جراحی زیبایی است که افتادگی پلک، رفع چین و چروک پلک و زیر چشم و همچنین پف پلک و زیر چشم را رفع می‌کند. بلفاروپلاستی یکی از روش‌های اصلی جوان‌سازی صورت است که در کنار دیگر جراحی‌های اصلی جوان‌سازی، معمولا پیشنهاد می‌شود.

وقتی سن فرد بالا می‌رود، رفته رفته نشانه‌های آن در چهره نمایان می‌شود. برای مثال، پوست صورت و بافت‌های زیر پوست، حالت شل و افتاده پیدا می‌کند. همچنین بافت‌های چربی زیر پوست از جای خود حرکت می‌کنند و در مناطقی خاص تجمع می‌یابند. یکی از اولین نقاطی که این تغییرات را نشان می‌دهد، پیرامون چشم‌ها و به‌ویژه پلک‌ها هستند.

 • پوست پلک بالا کش می‌آید و روی چشم می‌افتد.
 • گاهی گوشه‌های پلک بالا پوست اضافه پیدا می‌کند و آویزان می‌شود.
 • همچنین عضلات پلک نیز شل می‌شوند و نمی‌توانند وزن پلک را به‌خوبی تحمل کنند.
 • پیرامون پلک چین و چروک‌هایی ایجاد می‌شود.
 • چربی اضافه در زیر پوست پلک جمع می‌شود و حالتی پف کرده به پلک بالا یا زیر چشم می‌دهد.
 • گاهی افتادگی پلک بالا با افتادگی ابرو نیز همراه می‌شود.

نتیجه تمام تغییرات گفته شده در بافت پلک‌ها و پیرامون چشم، این است که:

 • چشم‌ها جمع‌تر و کوچک‌تر دیده می‌شوند.
 • چهره فرد، پیرتر به نظر می‌رسد و همیشه گرفته و خسته دیده می‌شود.

گاهی افتادگی پلک بالا، میدان دید فرد را کاهش می‌دهد و موجب خستگی پلک و چشم می‌شود.

تغییراتی که بلفاروپلاستی پلک در چهره ایجاد می‌کند.

بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین، عمل جراحی است که از دو جنبه زیبایی و درمانی، مشکلات افزایش سن را رفع می‌کند. جراحی پلک می‌تواند چهره شما را جوان‌تر و زیباتر نشان دهد. در جراحی پلک بالا، پوست اضافه برداشته می‌شود تا پلک حالت طبیعی پیدا کند و چشم‌ها درشت‌تر دیده شود. درواقع بلفاروپلاستی پلک بالا، افتادگی پلک را درمان می‌کند.

جراحی پلک پایین نیز با برداشتن کیسه‌های چربی جمع شده در زیر پوست، کمک می‌کند تا پف و ورم زیر چشم رفع شود. به همین دلیل به عمل پلک پایین گاهی جراحی پف زیر چشم نیز می‌گویند. همچنین در صورت نیاز می‌توان با برداشتن پوست اضافه پلک پایین، چین و چروک زیر چشم را نیز از بین برد.

نتیجه بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین، درشت‌تر دیده شدن چشم‌ها و جوان‌تر شدن چهره است

روش انجام بلفاروپلاستی

جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین، کمی متفاوت است. با این حال در هر دو روش، برش‌ها با کمک لیزر ایجاد می‌شوند و بسیار ظریف خواهند بود. بخیه‌ها نیز باید بسیار دقیق و با ظرافت زده شود تا اثر آن در آینده خیلی دیده نشود. نخ بخیه‌ی جذبی نیز چندان توصیه نمی‌شود چرا که پلک‌ها مدام در حال حرکت هستند و امکان دارد بخیه‌ها شل شوند.

بد نیست اشاره شود که بلفاروپلاستی یک جراحی حساس و دقیق است. به همین دلیل این جراحی حتما باید توسط یک فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک انجام شود. بسیاری از افراد تنها برای پرداخت هزینه کمتر به پزشکان غیر متخصص مراجعه می‌کنند که معمولا نتایج زیان‌بار و غیر قابل برگشتی در پی دارد.

محل برش در بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین

در جراحی پلک بالا، برش در محل چین خوردن پلک بالا زده می‌شود. به همین خاطر پس از بهبودی، اثر بخیه در پلک چندان دیده نمی‌شود؛ به‌ویژه وقتی چشم‌ها باز هستند. اگر پلک دچار پتوز یا افتادگی باشد می‌توان با بلفاروپلاستی پلک بالا ان را درمان کرد. اگر در اثر بالا رفتن سن، پلک شل و آویزان شده باشد نیز می‌توان پوست اضافه را برداشت و اندازه پلک را کوتاه کرد. همچنین با برداشتن چربی اضافه در زیر پوست، پف پلک بالا نیز رفع می‌شود.

بخیه‌های ظریف در بلفاروپلاستی پلک بالا

در بلفاروپلاستی پلک پایین، اگر میزان چربی‌ها زیاد نباشد و پوست پلک نیز افتادگی و چروک محسوسی نداشته باشد، می‌توان در پشت پلک پایین برش را ایجاد کرد. سپس از پشت پلک، کیسه‌های چربی را خارج کرد تا پف زیر چشم رفع شود. با این روش، هیچ جای بخیه‌ای در صورت باقی نمی‌ماند.

اگر چربی زیر چشم زیاد باشد و در زیر چشم نیز افتادگی و چروک دیده شود، بهتر است کمی پوست پلک نیز کوتاه شود. برای این کار خط برش درست زیر خط رویش مژه پلک پایین زده می‌شود. به همین دلیل پس از بهبودی راحت دیده نمی‌شود.

بد نیست اشاره شود که بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین با یک روش دیگر نیز همراه است که به آن جراحی اپی‌کانتال چشم نیز می‌گویند. این روش برای درشت کردن چشم و رفع حالت چشم شرقی یا چشم بادامی است. درواقع با جراحی پرده اضافی که در گوشه داخلی چشم‌های شرق آسیا مانند چشم‌های کره‌ای و چینی وجود دارد، می‌توان چشم‌ها را از حالت بادامی و کشیده به صورت درشت و طبیعی در آورد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، مقاله ی جراحی اپی کانتال چشم را بخوانید.

مواردی که پیش از جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین باید رعایت کرد.

بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین عمل چندان دشواری برای ششما نیست. این عمل حدود یک ساعت و نیم زمان نیاز دارد. می‌توان با بی‌حسی و در مطب و کلینیک این عمل را انجام داد. البته برخی افراد ترجیح می‌دهند با بی‌هوشی عمومی جراحی شوند که مانعی ندارد. البته فراموش نکنید که چند روز پیش از جراحی باید مصرف دخانیات و قرص‌های ضد انعقاد خون را قطع کنید.

همچنین ممکن است پزشک متخصص زیبایی برای بحث‌های درمانی این جراحی، معایناتی را درنظر بگیرد از جمله:

 • آزمایش میدان دید
 • آزمایش سنجش بینایی
 • اندازه‌گیری میزان ترشح اشک برای پیشگیری از ایجاد خشکی چشم

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ | کلینیک سعادت‌آباد : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

چه کسانی برای بلفاروپلاستی  گزینه مناسبی نیستند؟

گاهی افراد خیلی جوان برای ایجاد تغییر در چهره خود به بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین روی می‌آورند. از آنجایی که تا عناصر چهره پایدار نشدند و همچنان در حال تغییر هستند، جراحی‌های زیبایی اصلا توصیه نمی‌شود. مخاطب اصلی بلفاروپلاستی افراد بالای ۳۵ سال هستند.

بد نیست اشاره شود هیچگاه از پزشک متخصص جراحی پلاستیک نخواهید که برای بیشتر درشت شدن چشم‌ها، پلک شما را بیش از حد کوتاه کند؛ وی حتما از این کار خودداری می‌کند. دلیلش نیز این است که اگر پلک‌ها زیاد کوتاه شود، کامل بسته نخواهد شد. این مشکل به خشکی چشم و در نهایت آسیب به بینایی شما منجر می‌شود.

همچنین باید بدانید بلفاروپلاستی، مشکلات زیر را درمان نمی‌کند:

 • چین و چروک گوشه چشم مانند خطوط پنجه کلاغی: برای رفع این مشکل باید از لیفت شقیقه استفاده کنید.
 • خط اخم یا چروک بین دو ابرو و همچنین افتادگی ابرو که بسیار شایع است: برای رفع این موارد نیز لیفت پیشانی و ابرو پیشنهاد می‌شود.
 • کبودی زیر چشم

مراقبت‌های پس از جراحی بلفاروپلاستی

پس از جراحی، چشم‌های شما باز است و می‌توانید خودتان راه بروید و فعالیت کنید. با این حال بهتر است یک همراه کنار شما باشد تا به شما کمک کند. پس از جراحی این موارد قابل پیش‌بینی است:

 • ورم و کبودی، درد، احساس کشیدگی پلک و جمع نشدن کامل پلک بعد از بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین طبیعی است؛ نگران نباشید.
 • در صورت وجود پانسمان، دو روز بعد از جراحی برای معاینه و برداشتن پانسمان به پزشک خود مراجعه کنید.
 • در روز اول، وجود خونابه طبیعی است.
 • به هیچ وجه جای عمل و محل بخیه را لمس نکنید و نخارانید.
 • ممکن است تا یک هفته ورم بیشتر شود اما رفته‌رفته کاهش می‌یابد.
 • وجود عدم قرینگی در پلک‌ها و چشم‌ها، دوبینی، تاری، خشکی چشم و یا اشک زیاد، عدم تقارن در جای بخیه و مواردی از این دست طبیعی هستند و به مرور رفع می‌شوند. اگر احساس کردید پس از چند روز این مشکلات بهتر نشد، حتما به پزشک خود مراجعه کنید.
 • برای رفع ورم و کبودی تا سه روز از کمپرس آب سرد و سپس سه روز کمپرس آب گرم استفاده کنید.
 • سر خود را تا یک هفته بالا نگه دارید و هنگام خواب، چند بالش نرم زیر سر خود بگذارید.
 • بعد از ۱۰ روز بخیه‌ها کشیده می‌شود.
 • دوره نقاهت این عمل ۳ تا ۵ روز است اما تا چند هفته از هرگونه فعالیت سنگین خودداری کنید.
 • تا ۳ روز از حمام کردن و خیس کردن جای بخیه‌ها خودداری کنید.
 • متخصص زیبایی ممکن است برای شما مواردی را تجویز کند که طبق دستور وی مصرف کنید: قطره برای رفع خشکی چشم، مسکن، آنتی‌بیوتیک و همچنین کرم برای رفع جای بخیه

به نمونه جراحی های بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین توسط دکتر آرش نجف بیگی توجه کنید:

بلفاروپلاستی پلک بالا نمونه کار دکتر آرش نجف بیگی 1
بلفاروپلاستی پلک بالا نمونه کار دکتر آرش نجف بیگی 2
بلفاروپلاستی پلک بالا نمونه کار دکتر آرش نجف بیگی 3

بلفاروپلاستی چقدر موثر است؟

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک بالا و پایین، جراحی سریع و مناسبی برای ایجاد تغییر در چهره شما است. فراموش نکنید که فرایند پیری در بافت‌های اطراف چشم زودتر خود را نشان می‌دهد. همچنین چشم‌ها مرکز انتقال احساسات ما به دیگران هستند. با کمک بلفاروپلاستی، تا سال‌ها ظاهری جوان‌تر و چهره‌ای شادتر و سرزنده‌تر خواهید یافت.

همچنین بسیاری از افراد نگران جای بخیه در روی پلک بالا هستند. میزان مشخص بودن جای زخم بخیه به چند عامل بستگی دارد از جمله:

 • فیزیولوژی بدن شما یا به اصطلاح، خوش زخم یا بد زخم بودن بدن
 • رعایت نکات مطرح شده از سوی پزشک و مراقبت‌های فردی از جمله پمادی که تجویز می‌شود
 • چیرگی و مهارت پزشک متخصص جراحی پلاستیک در بخیه‌زدن

با این همه، در بیشتر افراد جای عمل باقی نمی‌ماند و پس از ۴ تا ۶ ماه کامل از بین می‌رود. در برخی افراد نیز جای بخیه به صورت یک خط بسیار کمرنگ در چیم پلک باقی می‌ماند؛ به‌طوری که هنگام باز بودن چشم‌ها، دیده نمی‌شود.

اگر هنوز برای انجام بلفاروپلاستی مردد هستید و نمی‌دانید برای شما مناسب است یا خیر، با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ | کلینیک سعادت‌آباد : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

برای اطلاع بیشتر از بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین، روی کاتالوگ زیر را کلیک کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
12 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  شما گفتید که چین و چروک بقل چشم با این عمل درست نمیشه برای اینکه چروک بقل چشم از بین ببریم باید چیکار کنیم؟ممنون میشم اگر جوابم رو بدید

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   چین چروک اطراف چشم از طریق لیفت ابرو و لیفت صورت از بین می رود. ولی در مواقعی که خفیف تر باشد توسط بوتاکس هم برط=رف می شود.

 2. ناشناس می گوید

  سلام مرسی از مطلبتون خیلی توضیحات خوبی داده بودید . من مادرم بالای شصت سال سن دارند و اینکه می خوان این عمل رو انجام بدن من نگران اینم که دوباره به خاطر سنشون پلکشون بیفته . حالا می خواستم ببینم تاثیرش چجوریه یعنی ممکنه به خاطر سن دوباره پلک بیفته؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   جراحی پلک بالای ۱۰ سال ماندگاری دارد و با افزایش سن ممکن است دوباره افتادگی پلک ایجاد شود.

 3. ناشناس می گوید

  من یه بار قبلا توسط یه پزشک دیگه جراحی کردم و راضی نبودم. امکان جراحی مجدد وجود داره؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بله
   برای مشاوره حضوری رایگان لطفا با شماره های ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ و ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ تماس بگیرید.

 4. صارمی می گوید

  بلفاروپلاستی تفاوتی با برداشتن پف پلک داره؟ میتونیم همزمان هم پبک رو بکشیم هم پف پلک ر برداریم؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   کلا در اصطلاح پزشکی به جراحی پلک بلفاروپلاستی گفته می شود، چنانچه علاوه بر چربی و پوست اضافه، عضله ابرو نیز افتادگی داشته باشد همراه این عمل،لیفت ابرو نیز انجام می شود.

 5. مهسا می گوید

  با سلام
  من افتادگی پلک دارم بالا دارم اما نه به صورت پف یا در اثر افزایش سن من ۲۹ سال هستم ،بنظر شما من چکار کنم

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای اینکه مشخص شود علت مشکل شما چیست و چه روشی برای حل این مشکل وجود دارد حتما باید به صورت حضوری مورد معاینه قرار بگیرید.
   برای یک جلسه مشاوره رایگان می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ ماس بگیرید.

   1. علی می گوید

    سلام خسته نباشید من پوشت چشمام یعنی پوشت پلک چربی از دست دادم وباعث شده که چشم ها گود شدن وحالت چشمام زشت شدن باید چیکار کنم

    1. Doctor najafbeygi می گوید

     با سلام
     برای اینکه مشخص شود چه روشی برای شخص مناسب است و بیشترین نتیجه را می دهد حتما باید به صورت حضوری معاینه شوید.
     برای راهنمایی بیشتر با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید