1. خانه
  2. /
  3. بلاگ
  4. /
  5. آیا عمل ماموپلاستی درد دارد؟ به علاوه راه های کاهش آن

آیا عمل ماموپلاستی درد دارد؟ به علاوه راه های کاهش آن

دکتر آرش نجف بیگی

بعضی از زنان به دلایل ژنتیکی دارای سینه‌های کوچکی هستند و این موجب نارضایتی آن‌ها می‌شود. در طرف مقابل بعضی زنان به دلیل افزایش وزن دچار سینه‌های بزرگ و شل شده‌اند که زیبایی آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده است. خوشبختانه همه این مشکلات با عمل ماموپلاستی قابل رفع کردن است. ماموپلاستی می‌تواند به سه صورت ماموپلاستی افزایشی (بزرگ کردن سینه)، ماموپلاستی کاهشی (کوچک کردن سینه) و ماموپلاستی ترمیمی (بازسازی بافت از دست رفته) انجام شود. بسیاری از افراد در این مورد سوال می‌کنند که آیا عمل ماموپلاستی درد دارد؟ در این مقاله قصد داریم به این پرسش به طور کامل پاسخ دهیم و نحوه کنترل و کاهش آن را شرح دهیم.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

آیا عمل ماموپلاستی درد دارد؟

ماموپلاستی یکی از روش‌های رایج جراحی پلاستیک در بین زنان است. دلایل انتخاب این نوع جراحی متفاوت است، اما نتایج نهایی باعث افزایش اعتماد به نفس و زیبایی همه افراد خواهد شد. با این حال، مانند هر نوع عمل، ممکن است پس از آن کمی درد داشته باشید. این یک عارضه جانبی طبیعی در عمل جراحی است و به طور کلی جای نگرانی نیست.

درد می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد و بسته به نوع عمل و هدفی که از انجام آن دارید ممکن است عوارض متفاوتی را تجربه کنید. به کمک برخی تمرینات، رژیم غذایی و داروها می‌توان این درد را کاهش داد.

در ادامه به بررسی درد در انواع روش‌های ماموپلاستی می‌پردازیم.

درد بعد از عمل ماموپلاستی کاهشی

به نظر می‌رسد یکی از ویژگی‌های اصلی کوچک کردن سینه، شدت کم دردی است که بعد از عمل ایجاد می‌کند. این دردها را می‌توان خفیف تا متوسط ​​توصیف کرد و بسته به بیمار بسیار متغیر است. یکی از دلایل عدم وجود درد شدید این است که عمل کوچک کردن سینه بر بافت عضلانی تاثیر نمی‌گذارد.

در واقع، کوچک کردن سینه به طور کلی در سطح قبل از عضلانی متوقف می‌شود و عمدتا فقط روی چربی، غدد پستانی و پوست کار می‌کند. دردهای ناشی از ماموپلاستی کاهشی معمولا ناشی از موارد زیر است:

  • کشش گذرا در قفسه سینه
  • ناراحتی موقت در هنگام بالا بردن بازوها
  • وجود کبودی و تورم ناشی از برش‌های ایجاد شده

این درد اغلب با مسکن‌های ساده درمان می‌شود. با این حال، به نظر می‌رسد که این معایب تا حد زیادی در مقابل مزایایی که بیماران از کوچک کردن سینه به دست می‌آورند قابل چشم‌پوشی است.

درد بعد از عمل ماموپلاستی افزایشی

پاسخ این پرسش که آیا عمل ماموپلاستی درد دارد در اغلب موارد مربوط به عوارض ماموپلاستی افزایشی است. به طور کلی هر روشی که برای افزایش حجم سینه‌ها استفاده شود می‌تواند تا حدودی باعث درد شود. حساسیت سینه شما نیز ممکن است بعد از عمل به دلیل آسیب به بافت عصبی اطراف نوک سینه تغییر کند؛ این می‌تواند به طور موقت یا دائم باشد. با این حال، این خود ایمپلنت‌ها نیستند که باعث ایجاد این مشکل می‌شوند. در واقع آن‌ها هیچ ارتباط عصبی ندارند.

به طور کلی، درد در قفسه سینه اتفاق می‌‌افتد. سینه ممکن است بعد از این عمل بسیار سخت و دردناک شود. این یک واکنش التهابی فیزیولوژیکی است که ایجاد می‌شود. این درد تمایل دارد به مفاصل و عضلات اطراف گسترش یابد. این می‌تواند منجر به کمردرد نیز شود. با این وجود، شدت و نوع درد بسته به روش کاشت ایمپلنت مورد استفاده متفاوت است.

درد بعد از عمل ماموپلاستی افزایشی

مطالعه مقاله کوچک کردن نوک سینه را ازدست ندهید.

روند کاهش درد بعد از عمل ماموپلاستی

بسته به تشخیص پزشک معمولا یک شب در بیمارستان خواهید ماند. این بستری غالبا شامل انواع روش‌های ماموپلاستی می‌شود. تا ۶ ساعت پس از عمل به دلیل اثر داروهای بیهوشی و بی‌حسی، معمولا درد خاصی حس نخواهید کرد. در صورت وجود گزگز خفیف، می‌توان آن را با دارو کنترل کرد.

ممکن است احساس تنش، فشار و درد وجود داشته باشد که ۶ تا ۸ ساعت پس از جراحی شروع می‌شود. برای این موارد، استفاده از مسکن‌هایی که به طور منظم توسط پزشک به شما داده می‌شود، درد شما را تسکین می‌دهد.

در دو روز اول پس از کاشت پروتز، ممکن است مقداری درد وجود داشته باشد که از فردی به فرد دیگر متفاوت است. این دردها را می‌توان با داروهای تجویز شده توسط پزشک کاهش داد. دردها از روز سوم کاهش می‌یابد و بعد از ۵ تا ۷ روز بهتر می‌شود. در تمام جراحی‌های ماموپلاستی، تورمی به نام ادم در دو روز اول ایجاد می‌شود که در افراد مختلف متفاوت است. این تورم‌ها از روز سوم شروع به کاهش می‌کند.

برخی از زنانی که ماموپلاستی انجام می‌دهند ممکن است کبودی و سفتی در اطراف سینه داشته باشند. این نواحی سخت و کبود در عرض چند هفته خود به خود بهبود می‌یابند.

مقاله جای بخیه عمل ماموپلاستی را پیشنهاد میکنیم.

چگونه می‌توان درد بعد از عمل ماموپلاستی را کاهش داد؟

مهمترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که همه جراحان ماموپلاستی یکسان نیستند و تجربه و مهارت آن‌ها در بهبودی سریع‌تر بسیار تاثیرگذار است. بنابراین انتخاب یک پزشک قابل اعتماد اولین قدم کاهش عوارض عمل است.

اغلب اوقات بیماران نمی‌توانند به مدت یک هفته از رختخواب خارج شوند یا مجبور به مصرف داروهای مسکن هستند. پس از ماموپلاستی جراح شما معمولا یک داروی ضد درد پیشنهاد می‌کند. گاهی اوقات این می‌تواند باعث ناراحتی معده شود، بنابراین ممکن است همراه با یک داروی ضد تهوع تجویز شود یا توصیه شود آن را بعد از غذا مصرف کنید. داروهایی مانند موترین به خوبی تحمل می‌شوند و یک ضدالتهاب عالی هستند.

همچنین برای کسانی که تحت عمل ماموپلاستی افزایشی قرار گرفته‌اند، تمریناتی برای کمک به عضلات و در نتیجه کاهش درد توصیه می‌شود. اینکه عمل ماموپلاستی درد دارد یا خیر به میزان توجه شما به تمرینات عضلانی نیز ارتباط دارد. این تمرینات بسیار ابتدایی هستند و به طور تدریجی و بدون فشار از هفته دوم می‌توانید آن‌ها را انجام دهید. چند نمونه در زیر ذکر شده است:

  • حرکت شانه: شانه‌های خود را به آرامی به سمت گوش‌های خود ببرید و به آرامی آن‌ها را به عقب بچرخانید. این کار را ۱۰ تا ۱۵ بار انجام داده و سپس برعکس انجام دهید و شانه‌های خود را به صورت دایره‌ای به سمت جلو حرکت دهید.
  • حرکت بازو: در حالی که نشسته‌اید، بازوهای خود را به سمت بیرون ببرید و به آرامی دستان خود را به صورت دایره‌ای حرکت دهید، ۱۰ تا ۱۵ بار این حرکت را انجام داده و سپس به صورت برعکس انجام دهید.
  • کشش بازو: ساعد خود را بالای سر خود قرار دهید و با دست دیگر آرنج خود را لمس کنید. قبل از تعویض دست، آن را برای چند نفس، تقریبا ۱۰ تا ۱۵ ثانیه نگه دارید. این به شما کمک می‌کند تا به آرامی عضله سینه را بکشید.

در حین بهبودی پس از جراحی، هرگز نباید وزنه برداری کنید یا حرکات ناگهانی و شدید انجام دهید.

آیا بعد از عمل ماموپلاستی بانداژ روی سینه قرار می‌گیرد؟

در بعضی روش‌های ماموپلاستی یک پانسمان فشاری که تمام قفسه سینه را در بر می‌گیرد، معمولا در پایان عمل و در اتاق عمل اعمال می‌شود. این پانسمان اغلب یک روز پس از عمل برداشته می‌شود و با پانسمان‌های کوچکتر جایگزین می‌شود و فقط روی بخیه‌ها قرار می‌گیرد.

در مواردی که مداخله زیاد نیست، یک پانسمان محافظ ساده غیرفشاری روی بخیه‌ها در پایان عمل اعمال می‌شود که با قرار دادن فوری یکسوتین فشاری تکمیل می‌شود.

تعویض پانسمان ناحیه عمل در منزل

بخیه‌ها به مدت ۱ تا ۳ روز با پانسمان‌هایی که در اتاق عمل قرار داده شده‌اند پوشیده می‌مانند. سپس این پانسمان‌ها باید هر روز بعد از حمام و ضد عفونی پوست تعویض شود. مراجعه به بیمارستان برای تعویض پانسمان ضروری نیست.

بخیه‌های استفاده شده داخلی و قابل جذب هستند. ظاهر بخیه در ابتدا به صورت چین‌های حجیم روی پوست است که پس از ماه اول به تدریج محو می‌شود.

برای کاهش درد بعد از ماموپلاستی باید گن مخصوص بپوشیم؟

در بعضی از انواع عمل‌های ماموپلاستی گن مخصوص فشرده‌سازی در پایان عمل روی قفسه سینه قرار می‌گیرد و باید حدود ۶ هفته بعد از عمل پوشیده شود. این گن‌ها باید به طور شبانه‌روزی پوشیده شوند و پس از آن می‌توان از سوتین‌های معمولی استفاده کرد. مدت زمان لازم برای پوشیدن سینه بند فشاری بستگی به پروتزهای مورد استفاده، روش بزرگ کردن سینه یا کوچک کردن سینه، مورفولوژی اولیه بیمار و اینکه تا چه زمانی عمل ماموپلاستی درد دارد بستگی خواهد داشت. بنابراین این مسئله از یک مورد به مورد دیگر متفاوت است و پزشک به شما می‌گوید که در طول فرآیند باید چه کاری انجام دهید. سینه‌بند قبل از عمل، در آخرین جلسه مشاوره برای شما تجویز می‌شود مهم است که آن را در روز عمل خود به بیمارستان ببرید.

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

آیا بعد از ماموپلاستی باید سینه‌ها را ماساژ داد؟

گاهی اوقات ماساژ قفسه سینه باید توسط بیمار انجام شود، اما این همیشه ضروری یا مطلوب نیست. این ماساژها می‌تواند به نرم شدن سینه، افزایش تحرک خوب ایمپلنت‌ها و افزایش طبیعی بودن نتیجه در طولانی مدت کمک کند، اما اگر به درستی انجام نشود می‌تواند باعث ایجاد التهاب در سینه‌ها و جابجایی ایمپلنت‌ها شوند. بعضی پزشکان در چند هفته اول پس از ماموپلاستی ماساژ سینه توصیه نمی‌کنند. سپس بسته به نوع عمل انجام شده و سایر عوامل احتمالی در مورد ماساژ اظهار نظر می‌کنند.

فعالیت‌های بدنی پس از ماموپلاستی

استراحت مطلق بدون هیچ تلاشی باید در هفته اول پس از عمل رعایت شود. سپس از سرگیری بسیار تدریجی فعالیت‌ها با اجتناب از هرگونه حرکت دردناک انجام می‌شود. تمام حرکات قدرتی با استفاده از بازوها برای ۱ تا ۲ ماه دردناک هستند، به خصوص زمانی که ایمپلنت در پشت عضلات سینه‌ای قرار گرفته باشد. اگر برای بزرگ کردن سینه از ایمپلنت استفاده شده است باید دستورالعمل‌های خاصی را دنبال کرد تا خطر چرخش آن‌ها محدود شود.

قطع فعالیت‌های شغلی به طور کلی برای کارهای بی تحرک به مدت یک هفته ضروری است. توقف فعالیت‌های ورزشی بسته به فعالیت‌های انجام شده و نوع عمل ماموپلاستی به مدت ۱ تا ۲ ماه ضروری است.

پزشک دستورالعمل‌های دقیقی را به شما می‌دهد که بعد از عمل باید آن‌ها را رعایت کنید که با توجه به نوع عمل و فعالیت‌های معمول شما متفاوت است.

با ویژگی های بهترین جراح ماموپلاستی بیشتر آشنا شوید.

جمع‌بندی

جراحی ماموپلاستی از رایج‌ترین روش‌هایی است که برای رفع مشکلات زیبایی یا درمانی سینه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عمل می‌تواند برای افزایش، کاهش یا ترمیم حجم سینه مورد استفاده قرار گیرد. بسته به نوع عمل و شدت آن عوارض آن نیز می‌تواند تفاوت داشته باشد. در پاسخ به این پرسش که آیا عمل ماموپلاستی درد دارد نیز باید به این نکته توجه کرد. تجربه پزشک، مصرف منظم داروهای مسکن و آنتی‌بیوتیک، پوشیدن گن و خودداری از انجام فعالیت‌های سنگین باعث بهبود سریع‌تر درد خواهد شد. در این مقاله به بررسی کامل درد بعد از عمل ماموپلاستی و نحوه کاهش آن صحبت کردیم. برای اطلاعات بیشتر در مورد این عمل با ما تماس بگیرید.

منبع: ukaesthetic

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر