کشیدن پوست صورت

درباره کشیدن پوست صورت چه باید بدانیم؟

195

با افزایش سن، یکی از قابلیت‌های پوست، به نام خاصیت ارتجاعی آن از بین می‌رود؛ چرا که چربی طبیعی پوست به مرور زمان کم و کمتر شده و موجب شلی و افتادگی پوست صورت می‌شود. خوشبختانه با پیشرفت‌هایی که در علم پزشکی رخ داده است، روش‌های مختلفی برای جوان سازی پوست وجود دارد که یکی از آن‌ها، کشیدن پوست صورت است.

اما آیا می‌دانید که عمل زیبایی پوست صورت به چه صورت انجام می‌شود؟ آیا می‌خواهید بدانید که شما کاندیدای مناسبی برای انجام لیفت صورت هستید یا نه؟ اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که می‌خواهید از طریق انجام این عمل زیبایی حداقل ۱۰ سال جوان‌تر به نظر برسید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

دلیل کشیدن پوست صورت چیست؟

همان‌طور که گفته شد، با افزاش سن، خاصیت ارتجاعی پوست به دلیل از بین رفتن چربی و همچنین کاهش میزان تولید کلاژن، کم می‌شود. با شروع از بین رفتن این خاصیت، میزان چین‌وچروک در بخش‌های خاصی از پوست مانند دور چشم، خط خنده و … زیاد می‌شود. علاوه بر این مسئله، عواملی مانند قرار گرفتن در برابر نور آفتاب، مصرف الکل و سیگار، تغییر وزن ناگهانی و مواردی از این دست، موجب افزایش چین‌وچروک در بخش‌های مختلف صورت و البته بدن می‌شود.

البته این مسائل گاهی اوقات، شدت بیشتری پیدا کرده و علاوه بر چین‌وچروک، موجب شل شدگی و افتادگی بیش از حد پوست می‌شوند. این افتادگی پوست، باعث تغییر حالت چهره شده و فرد را خسته و بی‌حوصله جلوه می‌دهد. به همین سبب، افرادی که از این مسائل رنج می‌برند و می‌خواهند بار دیگر چهره‌ای شاد و پرانرژی داشته باشند، معمولاً به سراغ عمل زیبایی کشیدن پوست صورت می‌روند.

کشیدن پوست صورت چگونه انجام می‌شود؟

به طور کلی، برای انجام عمل زیبایی پوست از دو رویکرد استفاده می‌شود. در رویکرد اول در حین انجام عمل تنها به کشیدن پوست صورت اکتفا می‌شود؛ در حالی که در رویکرد دوم، علاوه بر کشیدن پوست صورت، مقداری تغییر نیز در عضلات صورت اعمال می‌گردد. اینکه از کدام یک از روش‌های گفته‌شده برای انجام لیفت صورت شما استفاده شود، بستگی به میزان افتادگی پوست، خواسته و انتظار شما و همچنین، تشخیص پزشک دارد.  معمولاً انجام این جراحی در کلینیک یا بیمارستان با بیهوشی موضعی و یا عمومی انجام می‌شود.

برای کشیدن پوست صورت معمولاً چند برش کوچک و نامعلوم در ناحیه خط رویش مو و گوش ایجاد می‌شود. از طریق همین برش‌های ایجادشده، قسمت‌های اضافی پوست را به سمت عقب کشیده و آن‌ها را می‌برند. با توجه به اینکه این برش‌ها کاملاً ریز بوده و در مسیر خط رویش موهایتان هستند، به سادگی توسط موهایتان پوشانده می‌شوند. بنابراین، نگرانی از بابت مشخص بودن جای زخم عمل زیبایی پوست نباشید. خصوصاً اگر توسط یک پزشک و جراح ماهر این جراحی انجام شود.

بعد از اینکه جراحی به طور کامل به اتمام رسید، پزشک یک بانداژ روی صورت شما قرار می‌دهد که معمولاً بعد از ۱ الی ۲ روز برداشته می‌شود.

این عمل در بیمارستان یا کلینیک‌ های کوچک و یا در مطب انجام می‌ شود و از بی‌ حسی موضعی یا بیهوشی عمومی همراه با تزریق داروهای آرام بخش داخل وریدی استفاده می ‌شود.

اکثر برش‌ ها، در داخل خط مو قرار می‌ گیرد. از طریق برش جراحی، ‌قسمت‌ های اضافی و چروکیده پوست را از محل رویش سست می ‌کنند و سپس آن را از محل گوش عقب می‌ کشند، برش معمولاً در محدوده گوش ایجاد می‌ شود، یعنی در جلوی گوش برش به سمت پایین آمده و لاله گوش را دور می‌ زند و تا کناره خط مو در پشت گوش می ‌رود، ممکن است برش کوچک و ناآشکاری نیز در زیر چانه ایجاد شود.

پس از عمل می ‌توان به راحتی جای برش را با موها یا آرایش پوشاند، حتی ممکن است در مواردی که موی فرد کوتاه باشد، بیمار بخواهد که جراحی کمی به تأخیر بیفتد تا موها به اندازه کافی بلند شده و بتواند خط برش را تا زمان التیام مخفی سازد.

کشیدن پوست پیشانی یک عمل جراحی است که برای درمان افتادگی پوست پیشانی، بالابردن ابرو ، و پلک بالا استفاده می شود.

این روش درمانی همچنین می تواند باعث بهبود وضعیت چین و چروک های پیشانی و خطوط ایجاد شده بین چشم ها شود.

کشیدن پوست پیشانی می تواند پوست اضافی را حذف کرده یا در عضلات پیشانی تغییر ایجاد کند و به این ترتیب علائم افزایش سن به خاطر افتادگی ابروها، پف کردن پلک بالا، تشکیل خطوط پیشانی، و خطوط اخم را بر طرف کند.هم چنین برای برطرف کردن چین و چروک های گردن می توان از لیفت گردن استفاده کنیم.

در این حالت ممکن است از عمل جراحی به صورت تنها یا به همراه سایر روش های درمانی همچون لیفت صورت با نخ، جراحی پلک، و عمل جراحی تغییر شکل بینی استفاده شود. لیفتینگ با نخ را می توان در مطب جراح، در یک مرکز جراحی به صورت سرپایی، یا در بیمارستان انجام داد. کشیدن پوست پیشانی معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود و لیفت ابرو با نخ نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد.

در طول روش کشیدن پوست پیشانی بیمار بیدار است، اما به خاطر استفاده از مواد بی حسی دردی را احساس نمی کند. علاوه بر این ممکن است برای بیمار از داروهای ضد تشویش و آرامش بخش نیز استفاده شود.

در بعضی موارد، ممکن است برای انجام کشیدن پوست پیشانی بیمار به طور کامل بیهوش شود.

در طول این درمان، بیمار ممکن است کمی احساس کشیدگی در پوست پیشانی خود داشته و مقدار کمی ناراحتی احساس کند.

به همین خاطر ممکن است بعضی بیماران از پزشک خود بخواهند از بیهوشی عمومی برای عمل جراحی استفاده شود و به این ترتیب بیمار در طول فرآیند درمان خواب خواهد بود.

برای انجام کشیدن پوست پیشانی لازم است بخش هایی از موی سر تراشیده شوند. در این حالت معمولاً مویی تراشیده می شود که در جلوی سر قرار دارد، اما بخش عمده موی بیمار دست نخورده باقی می ماند.

انجام روش کشیدن پوست پیشانی به روش های زیر امکان پذیر است:

پزشک یک برش جراحی در سطح بالای گوش روی پیشانی ایجاد کرده و این برش را در امتداد خط رویش مو ادامه می دهد.

در صورتی که بیمار طاس باشد، جراح ممکن است شکاف مورد نیاز را در وسط فرق سر ایجاد کند تا به این ترتیب از ایجاد جای زخم آشکار پس از عمل جراحی خودداری کرده باشد.

بعضی جراحان شکاف های کوچک در سر ایجاد کرده و از آندوسکوپ برای عمل جراحی استفاده می کنند. آندوسکوپ یک لوله کوچک است که در سر آن یک دوربین قرار دارد.

پس از برداشتن بافت و پوست اضافی و دستکاری عضلات، پزشک شکاف های ایجاد شده را با بخیه یا گیره می بندد. قبل از پوشاندن زخم ها با گاز استریل و بانداژ کردن آن، مو و پوست صورت بیمار شستشو داده می شود تا به این ترتیب مشکلی برای پوست ایجاد نشود.

انواع لیفت صورت (لیفتینگ صورت): 

لیفت صورت بر حسب مورد از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به طور کلی به یکی از روش های زیر انجام می گیرد.

لیفت مختصر صورت (mini-face lift):

این حالت برای کسانی مناسب است که دچار افتادگی کمی در ناحیه پایین صورت به همراه پوست شل در ناحیه پایین صورت هستند. این روش کم تهاجمی بوده و جراح بوسیله برش کوتاهی که در جلو و پشت گوش داده می شود، بافت های شل را محکم کرده و پوست های اضافه این قسمت را کم می کند. از مزیت های این روش این است که علائم خفیف پیری صورت با روشی کوچک تر برطرف شده و نیاز به لیفت کامل صورت تا مدت ها به تعویق خواهد افتاد.

بر حسب تصمیمی که پزشک با بیمار در حین مشاوره می گیرند، این کار می تواند با بی حسی موضعی، با خواب  و یا با بیهوشی انجام شود. نتیجه روش جراحی در همه موارد به یک میزان خواهد بود و انتخاب هر کدام از این ها به راحتی بیمار وابسته خواهد بود

لیفت استاندارد صورت:

در این روش، با وجودی که ناحیه مورد جراحی گسترده تر از لیفت مختصر است، ولی نتایج آن نیز بسیار چشمگیرتر و رضایت‏ بخش ‏تر خواهد بود. برش پوستی در این روش وسیع تر است، مدت بهبودی بیمار نیز اندکی بیشتر خواهد بود. در این روش نیز جراح برش ها را در بین چین ها و یا محل رویش موها مخفی می کند و برای بهبود نتیجه آن، لیفت گردن نیز به طور هم زمان انجام می گیرد.

انجام این کار با بیهوشی کامل و یا خواب عمیق امکان پذیر است. روش خواب عمیق به ویژه در افرادی که از بیهوشی می ترسند و یا به دلیل مشکلات و بیماری های قبلی، امکان بیهوشی برای آن ها وجود ندارد، بسیار مفید و ایمن می باشد.

سن مناسب برای انجام لیفت صورت

به طور کلی، محدودیت خاصی برای سن افراد جهت انجام لیفت صورت وجود ندارد. اما معمولاً افرادی که در محدوده سن ۴۰ الی ۶۰ سالگی هستند، کاندیدای مناسبی برای انجام این جراحی زیبایی می‌باشند؛ چرا که با این عمل با توجه به نتایج شگفت‌انگیزی که دارد، می‌توانند بین ۵ الی ۱۰ سال، جوان‌تر به نظر برسند.

مقاله ی لیفت صورت با اندوتاین را از دست ندهید.

کاندیدای مناسب برای کشیدن پوست صورت

در صورتی که فردی با یکی از مشکلات زیر هستید، می‌توانید از این جراحی برای جوان سازی پوست صورت خود استفاده کنید:

 • چین‌وچروک عمیق از بینی تا کناره دهان
 • شل شدن پوست
 • برجستگی گونه
 • چین‌وچروک عمیق در ناحیه گردن

در صورتی که در یکی از دسته‌های زیر قرار می‌گیرید، بهتر است به دنبال روش دیگری برای جوان‌سازی پوست صورتتان باشید:

 • باردار هستید
 • دارای زخم و یا تب‌خال فعال در صورتتان هستید
 • دارای پروتز فلزی در بخشی از صورت خود هستید
 • دیابت و یا صرع دارید

برای دریافت مشاوره و پرسیدن سوالات بیشتر، با کلینیک دکتر نجف بیگی تماس حاصل فرمایید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ | کلینیک سعادت‌آباد : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

نتیجه‌ی کشیدن پوست صورت

در میان روش‌های مختلفی که برای جوان‌سازی پوست وجود دارد، کشیدن پوست صورت به عنوان یکی از بهترین روش‌ها در نظر گرفته می‌شود؛ چرا که با انجام این جراحی شما می‌توانید با یک تیر به چند هدف بزنید. نتیجه ‌این جراحی در صورتی که توسط یک جراح باتجربه و ماهر انجام شود، شامل موارد زیر می‌شود:

 • از بین رفتن چین و چروک دور چشم
 • از بین رفتن افتادگی ابروها
 • از بین رفتن پف پلک بالا
 • برطرف شدن خطوط پیشانی و اخم
 • لیفت پوست گردن

به خاطر داشته باشید که اگر عمل زیبایی پوست با استفاده از شیوه‌های اصولی و توسط یک جراح ماهر انجام شود، نتایج ناشی از آن می‌تواند تا ۱۰ سال ماندگار باشد.

عوارض کشیدن پوست صورت

 • عوارض مربوط به بیهوشی مانند احساس تهوع
 • جمع شدن خون زیر پوست (این عارضه معمولاً در افرادی که سیگاری بوده و فشار خون بالایی دارند، بیشتر مشاهده می‌شود)
 • آسیب دیدن اعصاب صورت و بی‌حس شدن برخی از بخش‌های صورت
 •  پاره‌ ای از عوارض مربوط به بیهوشی و… می‌باشد که در هر عمل جراحی ممکن است اتفاق بیفتد.
 • هماتوم (تجمع خون در زیر پوست) بیشتر در افراد سیگاری، افراد با سابقه فشار خون بالا، یا در نتیجه تهوع و استفراغ ایجاد می ‌شود.هماتوم ‌های بزرگ باید بلافاصله توسط عمل جراحی از بین بروند.
 • ریزش مو در اثر کاهش خون رسانی به فولیکول‌ های مو ایجاد می‌شود، ولی پس از مدتی موها دوباره رشد می ‌کنند.
 • آسیب عصب صورت

نکاتی که قبل از کشیدن پوست صورت باید بدانید!

 • قبل از اینکه برای انجام عمل زیبایی پوست تصمیم قطعی بگیرید، بهتر است که در یک جلسه مشاوره پزشکی شرکت کرده و به طور کامل با جراحتان در مورد نتیجه‌ای که مد نظر دارید و روند انجام جراحی سؤال کنید. در صورتی که می‌خواهید از انتخاب جراحتان اطمینان حاصل کنید، می‌توانید برخی از نمونه کارهای وی را مشاهده کنید. به خاطر داشته باشید که شرکت کردن در جلسه مشاوره پزشکی الزامی است؛ چرا که برخی از افراد به دلیل اینکه شناخت درستی از این جراحی و نتیجه آن ندارند، بعد از انجام لیفت صورت از نتیجه ناراضی خواهند بود.
 • در ویزیت اولیه توسط جراح پلاستیک، ممکن است از شما خواسته شود، در حالی که مقابل آینه ایستاده‌ اید دقیقاً خواسته خود را بیان کنید. باید صریحاً در مورد هر آنچه که در چهره‌ تان شما را آزار می ‌دهد، صحبت کنید، این کار به درک بهتر جراح پلاستیک از انتظارات شما کمک می‌ کند. در ارزیابی اولیه، جراح پلاستیک، ضخامت، قوام و انعطاف پوست فرد، شدت چروک ‌های صورت و سایر عوامل موثر در کشیدن پوست صورت را می ‌سنجد و ممکن است در مورد انجام جراحی‌ های دیگر همراه با  کشیدن پوست صورت با شما صحبت کند.
 • برای اینکه در حین انجام عمل و بعد از آن دچار مشکل نشوید، مصرف الکل و سیگار را ۲ هفته زودتر از انجام جراحی، قطع کنید.
 • مصرف داروهایی که موجب رقیق شدن خون شده و ضد انعقاد هستند، مانند آسپیرین را متوقف نمایید.
 • شب قبل از انجام جراحی به حمام رفته و پوست صورت و سر خود را به خوبی تمیز کنید.
 • قبل از اینکه وارد اتاق عمل شوید، صورت خود را به خوبی تمیز کرده به گونه‌ای که هیچ‌گونه مواد آرایشی روی آن نباشد.

مراقبت‌های لازم بعد از کشیدن پوست صورت

درست مانند هر جراحی زیبایی دیگر، برای کسب نتیجه مطلوب از لیفت صورت، باید بعد از انجام این عمل یک سری نکات را مد نظر داشته باشید. برخی از مهم‌ترین این موارد عبارت هستند از:

 • عدم انجام فعالیت‌های سنگین
 • قرار دادن سر با کمی ارتفاع از سطح زمین به هنگام دراز کشیدن و خوابیدن
 • استفاده از کمپرسور سر جهت کاهش میزان تورم، کبودی و قرمزی
 • مصرف منظم داروهایی که توسط پزشک جهت کاهش میزان درد تجویز شده است
 • عدم مصرف سیگار و الکل تا چندین هفته بعد از انجام جراحی (مصرف این دو مورد باعث طولانی شدن دوره نقاهت و بهبودی شما می‌شود)
 • استفاده مرتب از کرم ضد آفتاب؛ خصوصاً برای مواقعی که در معرض نور خورشید قرار دارید
 • آرام جویدن غذا جهت جلوگیری از کشیده شدن پوست صورت
 • انجام فعالیت‌های ورزشی و معمول روزانه بعد از ۳ الی ۴ هفته

توجه: در صورتی که بعد از برداشتن بانداژ از روی صورت خود مقداری تغییر رنگ مشاهده کردید، نگران نباشید؛ چرا که این تغییر رنگ معمولاً ظرف ۳ الی ۱۰ روز از بین می‌رود.

هزینه انجام عمل زیبایی پوست چقدر است؟

هزینه ‌این جراحی زیبایی به عوامل مختلفی نظیر مهارت و تخصص جراح، تجهیزات مورد نیاز برای جراحی، هزینه کلینیک یا بیمارستان، هزینه بیهوشی و … بستگی دارد. به همین جهت نمی‌توان هزینه‌ای مشخص برای انجام این جراحی مشخص کرد. پس برای کسب اطلاعات دقیق در رابطه با این عمل زیبایی، بهتر است در جلسه مشاوره‌ای که با جراح دارید، حتماً در این مورد از وی سؤال کنید.

توجه: بعد از انجام این جراحی مقداری بی‌حسی و درد در بخش‌های مختلف پوست صورت خود احساس خواهید کرد که طبیعی است. احساس کشیدگی پوست صورت نیز بعد از چند روز به خودی خود خوب می‌شود. اما در صورتی که ادامه‌دار شد و یا درد آن شدت پیدا کرد، حتماً با پزشک خود صحبت کنید.

آیا امکان انجام لیفت ابرو با کشیدن پوست صورت وجود دارد؟

یکی از مزایای اصلی لیفت صورت این است که به شما این امکان را می‌دهد تا چند جراحی زیبایی را به صورت هم‌زمان با هم انجام دهید. بنابراین، در صورتی که شما یک پزشک حاذق را برای انجام این عمل انتخاب کنید، می‌توانید سایر عمل‌های زیبایی مانند بلفاروپلاستی، لیفتینگ ابرو و پیشانی را به صورت هم‌زمان با کشیدن پوست صورت انجام دهید.

البته به خاطر داشته باشید که توانمندی جراح برای انجام این عمل از اهمیت زیادی برخوردار است؛ چرا که اگر این جراحی به درستی و با سرعت العمل بالا انجام نشود، احتمال خونریزی و عفونت در بیمار وجود دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، می توانید مقاله ی لیفت ابرو با نخ را بخوانید.

نتیجه‌گیری

کشیدن پوست صورت یکی از روش‌های جوان‌سازی است که به دلیل اثرات ماندگاری که دارد، از محبوبیت زیادی برخوردار است. یکی از مزایای اصلی عمل زیبایی پوست این است که به فرد و جراح این امکان را می‌دهد تا به صورت هم‌زمان چند عمل زیبایی دیگر مانند لیفت ابرو را نیز انجام دهد. بنابراین، اگر قصد انجام لیفت صورت را دارید، به دنبال یک پزشک ماهر و حاذق باشید تا با یک تیر به چند نشان بزنید!

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.