علت ایجاد ژنیکوماستی و راه های درمان آن

35,990

علت ایجاد ژنیکوماستی چیست؟

ژنیکوماستی یا (Gynecomastia) یا همان عارضه بزرگ شدن پستان مردان، یکی از مشکلاتی است که آقایان با شکایت از آن، به پزشک مراجعه می‌کنند. شاید خیلی چیز مهمی به‌نظر نرسد، فقط جسم یک آقا، مانند یک خانم، دچار تغییر می‌شود و بزرگ شدن پستان مردانه اتفاق می‌افتد. ژنیکوماستی در مردان، موجب بزرگ شدن بافت سینه می‌شود. بزرگ شدن پستان در مردان، در هر دو پستان یکسان نیست و گاهاً ژنیکوماستی در یک سینه رخ می‌دهد و به‌دلیل عدم تقارن متوجه آن می‌شوند.

بزرگ شدن بافت سینه در مردان، به‌دلیل اختلال در غدد درون‌ریز است؛ این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که نسبت استروژن به تستسترون افزایش می‌یابد. از علل به وجود آمدن ژنیکوماستی، به اختلالات هورمونی، مشکلات ژنتیک، افزایش وزن، بیماری و عوارض داروهای خاص می‌توان اشاره نمود. ژنیکوماستی معمولاً با بزرگ شدن پستان ها، دردناک شدن پستان‌ها و گاهاً ترشح از آن‌ها بروز می‌کند. در این شرایط ساده‌ترین روش درمان ژنیکوماستی با ورزش است. شما به‌وسیله درمان ژنیکوماستی با ورزش، می‌توانید این مشکل را در مراحل اولیه کنترل و گاهاً درمان نمایید.

ژنیکوماستی یا بزرگی پستان در مردان یکی از بیماری‌هایی است که در برخی مردان ایجاد شده و با روش‌های مختلف درمان می‌شود. اما گاها به دلیل عدم آگاهی در خصوص دلیل بزرگ شدن پستان در مردان بسیاری از افراد به موقع به پزشک مراجعه نکرده و این مسئله را نادیده می‌گیرند. به همین سبب، در این مقاله قصد داریم به بررسی دلایل بزرگ شدن بافت سینه در مردان و روش‌های مختلف درمان، مانند درمان ژنیکوماستی با ورزش بپردازیم. همراه ما باشید.

ژنیکوماستی در مردان

علت ایجاد ژنیکوماستی و دلایل آن چیست؟

·         تغییر در سطح طبیعی هورمون های بدن

به طور کلی، بزرگی پستان در مردان یا ژنیکوماستی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که یکی از آنها تغییرات طبیعی در سطح هورمون ها می‌باشد. تستوسترون و استروژن هورمونهایی هستند که ویژگی‌های جنسی را در مردان و زنان کنترل می‌کنند. تستوسترون موجب شکل‌گیری صفات مردانه مانند توده عضلانی و موهای بدن می‌شود. در حالی که استروژن در ایجاد صفات زنانه از جمله رشد سینه‌ها تاثیرگذار است. بیشتر مردم استروژن را به عنوان یک هورمون منحصر به فرد زن می‌دانند، در حالی که مقدار کمی از این هورمون در بدن مردان نیز وجود دارد. بنابراین، زمانی که میزان استروژن در بدن مردان بیشتر شود، بزرگی پستان در مردان رخ می‌دهد.

 • ژنیکوماستی در نوزادان: بیش از نیمی از نوزادان پسر به دلیل اثرات استروژن مادرشان با پستان های بزرگ متولد می‌شوند؛ اما معمولاً بافت پستان متورم طی دو تا سه هفته پس از تولد از بین می‌رود.
 • ژنیکوماستی در دوران بلوغ: ژنیکوماستی ناشی از تغییرات هورمون در دوران بلوغ نسبتاً شایع است. در بیشتر موارد، بافت متورم پستان طی شش ماه تا دو سال بدون درمان از بین می‌رود.
 • ژنیکوماستی در بزرگسالان: بزرگ شدن بافت سینه در مردان بین ۵۰ تا ۶۹ ساله بسیار شایع می‌باشد. به گونه ای که از هر ۴ مرد، حداقل یکی درگیر این مشکل خواهد شد.

·         بزرگی پستان در مردان به دلیل عوارض دارویی

عوارض برخی از داروها، می‌تواند موجب بزرگی پستان در مردان یا ژنیکوماستی شود. برخی از رایج‌ترین این موارد عبارت هستند از:

 • آنتی آندروژن‌ها که برای درمان بزرگ شدن پروستات، سرطان پروستات و … استفاده می‌شوند. (فلوتامید، فیناستراید ( با برند Proscar، Propecia) و اسپیرونولاکتون (Aldactone، Carospir))
 • استروئیدها و آندروژن‌های آنابولیک که توسط پزشکان در شرایط خاص تجویز می‌شوند یا بعضی اوقات توسط ورزشکاران به صورت غیرقانونی جهت ساخت ماهیچه و تقویت عملکرد استفاده می‌شوند.
 • داروهای ایدز. Efavirenz یکی از داروهایی است که موجب ایجاد این عارضه در مردان می‌شود.
 • آنتی بیوتیک‌ها
 • داروهای ضد افسردگی‌های سه حلقه‌ای
 • گیاهان دارویی مانند دونگ کوای، روغن درخت چای و اسطوخودوس
 • مواد مخدر
 • استروژن‌ها
 • داروهای سوزش سر دل
 • داروهای ضد اضطراب، مانند دیازپام (Valium)

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

.

سایر مواردی که علت ایجاد ژنیکوماستی هستند، عبارتند از:

 • الکل
 • آمفتامین‌ها که برای درمان اختلال کمبود توجه یا بیش فعالی استفاده می‌شوند
 • ماری جوانا
 • هروئین
 • متادون (متادوز، دولوفین)
 • پرکاری تیروئید (در این شرایط غده تیروئید بیش از حد هورمون تیروکسین تولید می‌کند)
 • نارسایی کلیه (در حدود نیمی از افرادی که تحت درمان با دیالیز هستند به علت تغییرات هورمونی، ژنیکوماستی را تجربه می‌کنند.)
 • نارسایی کبد و سیروز (تغییر در سطح هورمون مربوط به مشکلات کبدی و داروهای سیروز با ژنیکوماستی همراه است.)
 • سوء تغذیه و گرسنگی (هنگامی که بدن شما از تغذیه کافی محروم است ، سطح تستوسترون کاهش می‌یابد در حالی که سطح استروژن ثابت بوده و باعث عدم تعادل هورمونی می‌شود.)
 • روغن‌های گیاهی مانند درخت چای یا اسطوخودوس که در شامپوها، صابون‌ها یا لوسیون ها استفاده می‌شوند در ایجاد ژنیکوماستی تاثیرگذار هستند.
ژنیکوماستی

ژنیکوماستی چیست و انواع آن

 1. نوع یک ژنیکوماستی، در سنین حدود ۲۰ سال بین پسران جوان اتفاق می‌افتد. در این نوع ژنیکوماستی فرم سینه تغییر زیادی ندارد، بزرگی پستان در مردان به میزان محسوسی اتفاق نمی‌افتد و بیشتر، نوک پستان آقایان برجسته می‌شود. حالت بیرون زده‌ی نوک پستان در آقایان، موجب هراس اجتماعی و مشکلات روحی‌روانی این‌چنینی می‌شود.

نوع یک ژنیکوماستی در آقایان ورزشکار و بدنساز به میزان بیشتری دیده می‌شود. در این حالت، پوست دور سینه حالت محکم و سفتی پیدا کرده و نوک سینه تا اندازه‌ای به سمت بیرون متمایل می‌شود.

این شرایط حتی در افرادی که از نظر جسمانی در وضعیت بسیار خوبی قرار دارند، مانند بدنسازان یا سایر ورزشکاران نیز می‌تواند اتفاق بیفتد. دلیل ایجاد این اتفاق، شکل‌گیری یک غده در نوک سینه می‌باشد که به راحتی با انجام یک جراحی قابل رفع شدن است.

۲.نوع دو ژنیکوماستی، معمولاً در هنگام بلوغ پسران ایجاد می‌شود. این حالت گاهی تا سنین ۲۰ یا ۳۰ سال نیز اتفاق می‌افتد. باقی‌ماندن فرد در این شرایط معمولاً احساس ناخوش آیندی است؛ چرا که بزرگی پستان در مردان، هنگام پوشیدن لباس نمایان می‌شود؛ این حالت اصلاً برای این افراد قابل تحمل نیست.

اکثر افرادی که درگیر نوع دو ژنیکوماستی هستند و با درمان ژنیکوماستی با ورزش، نتیجه مطلوبی احساس نکرده‌اند؛ اقدام به جراحی ژنیکوماستی می‌نمایند.

درمان ژنیکوماستی با ورزش، تنها برای کنترل این اختلال و یا پیشگیری از آن ممکن است. در ژنیکوماستی یا بزرگی پستان در مردان نوع دو، سینه‌ها حالت گردی پیدا می‌کنند. به گونه‌ای که عضله‌های زیر سینه به سختی دیده می‌شوند.

در این شرایط، لباس پوشیدن برای فرد کمی مشکل خواهد بود؛ چرا که با کمی دقت می‌توان متوجه تغییر سایز و بزرگ شدن پستان در مردان شد. در صورتی که فرد یک نوجوان باشد، درمان ژنیکوماستی با ورزش و رژیم غذایی پیشنهاد می‌شود.

اما در صورتی که این روش پاسخگو نبوده و مسئله بعد از مدتی حل نشود، انجام عمل جراحی، آخرین روش جهت رفع این مشکل می‌باشد.

۳.نوع سه ژنیکوماستی، در واقع همان ژنیکوماستی نوع دو می‌باشد که به‌دلیل بی‌توجهی به درمان و پیگیری علل ایجاد آن، پیشرفت نموده و در سنین بالای ۳۰ سال موجب بروز مشکلات متعددی برای فرد شده‌است.

نوع سه ژنیکوماستی موجب بزرگ شدن پستان مردانه می‌شود، به‌طوری که بافت سینه، چند سانتی‌متر پایین‌تر از حالت عادی آویزان می‌گردد. معمولاً افراد درگیر با نوع سه ژنیکوماستی، روابط اجتماعی و زناشویی مطلوبی تجربه نمی‌کنند.

این افراد تنهایی را به حضور در جمع‌ها ترجیح می‌دهند. توصیه می‌شود افراد درگیر با نوع سه ژنیکوماستی، حتماً جهت درمان به پزشک مراجعه نمایند. در صورتی‌که تشخیص پزشک انجام جراحی ژنیکوماستی باشد، با برش محدودی بر روی پوست، می‌توان آن‌را انجام داد.

ژنیکوماستی نوع سه معمولاً در مردان بالغ دیده می‌شود. در این شرایط به دلیل بزرگ شدن سینه‌ها، معمولا مردان از حضور در عموم و برقراری ارتباط با جنس مخالف به شدت امتناع می‌کنند.

این حالت بیشتر در افراد مسن ایجاد می‌شود. در این شرایط با توجه به اینکه پوست نیز حالت ارتجاعی خود را از دست داده است، رفع مشکل و انجام جراحی سخت‌تر خواهد بود.

۴.نوع چهار ژنیکوماستی، زمانی ایجاد می‌شود که پس از بزرگ شدن پستان مردان، هیچ اقدام درمانی در خصوص آن انجام نداده‌اند. معمولاً ژنیکوماستی طی روند پیری، به‌دلیل این‌که پوست خاصیت ارتجاعی خود را ازدست می‌دهد، پیشرفت می‌کند و به نوع چهار ژنیکوماستی تبدیل می‌شود.

جراحی نوع چهار ژنیکوماستی، معمولاً مشکل‌تر است و نیازمند تخلیه بافت و همچنین برش پوست اضافه است.

مانند نوع ۳، ژنیکوماستی نوع چهار شامل گرد شدن پستان است. با این تفاوت که نوک سینه نیز در حال افتادن می‌باشد. ژنیکوماستی از این نوع، معمولا در مردانی دیده می‌شود که در سال‌های قبل شاهد بزرگ شدن سینه های خود بوده‌اند، اما برای درمانش کاری انجام نداده‌اند.

در این شرایط بعد از انجام جراحی جهت خارج کردن بافت‌های اضافی، باید به دنبال درمان افتادگی پوست نیز بود! بنابراین، اهمیت درمان در مراحل اولیه را به هیچ وجه دست کم نگیرید.

۵.نوع پنج ژنیکوماستی، نوع حادی از بزرگ شدن بافت سینه در مردان است. این نوع بزرگ شدن پستان مردانه معمولاً در افرادی ایجاد می‌شود که کاهش وزن زیادی را تجربه می‌کنند؛ یا دچار افزایش وزن بسیار زیادی هستند.

نوع پنجم بزرگی پستان در مردان تا حدی پیچیده است و جراحی ژنیکوماستی آن، نیازمند انتخاب پزشکی باتجربه در این زمینه است تا نتیجه مطلوب و قابل قبولی حاصل گردد.

کسانی که از ژنیکوماستی نوع پنج رنج می‌برند، احتمالا دچار کاهش وزن شدید شده‌اند یا اضافه وزن دارند! روش درمان در این حالت، جراحی خواهد بود که بسیار پیچیده و مشکل نیز می‌باشد.

۶.نوع شش ژنیکوماستی، جزو حادترین نوع بزرگی پستان مردانه است. معمولاً این افراد مشکل ژنیکوماستی را سال‌ها است تجربه می‌کنند و به‌دلیل عدم پیگیری جهت درمان، دچار حادترین نوع بزرگ شدن پستان مردان شده‌اند.

این افراد معمولاً دارای پوستی اضافه و آویزان در قسمت سینه‌های خود هستند. جراحی بزرگی پستان مردانه، تنها روش درمان برای این نوع ژنیکوماستی است.

همانند مبتلایان به ژنیکوماستی نوع پنج ، بیماران مبتلا به تیپ ششم ممکن است چاق باشند یا اخیرا کاهش وزن شدیدی را تجربه کرده باشند. در این شرایط، در صورتی که فرد اضافه وزن داشته باشد، انجام جراحی با عوارض خاصی همراه خواهد بود.

هر کدام از موارد بالا می توانند علت ایجاد ژنیکوماستی باشند. البته، برای تقسیم بندی ژنیکوماستی یا بزرگ شدن پستان در مردان می‌توان از معیار دیگری نیز استفاده کرد. اگر بخواهیم بزرگ شدن بافت سینه در مردان را بر اساس میزان چربی ایجادشده در سینه تقسیم‌بندی کنیم، موارد را به این صورت خواهیم داشت:

 • درجه ۱: این حالت زمانی است که بافت اضافی ایجاد شده در اطراف آرئولا (بافت رنگی اطراف نوک پستان) باشد.
 • درجه ۲: در این حالت، بافت چربی، کمی بیشتر توسعه یافته و از نوک سینه فراتر رفته است.
 • درجه ۳: در این شرایط بافت سینه به اندازه‌ای بزرگ شده است که به وضوح از روی لباس نیز مشخص است.
 • درجه ۴: زمانی که سینه مردان دقیقا مشابه با سینه یک زن رشد کرده و با هیچ نوع لباسی قابل پنهان کردن نباشد، بافت ایجاد شده از درجه ۴ خواهد بود.
علت ایحاد ژنیکوماستی و درجه بندی آن

تاثیرات ژنیکوماستی بر زندگی افراد

بزرگ شدن بافت سینه در مردان، یکی از مشکلاتی است که موجب اعمال تغییرات در زندگی آقایان می‌شود. تاثیرات ژنیکوماستی بر زندگی افراد به‌گونه‌ای است که در صورت حاد شدن، زندگی آقایان را از حالت عادی خارج ‌می‌نماید. احساس ناخوش‌آیند بزرگی پستان در مردان تا حدی است که گاهی موجب اختلالات روحی-روانی در آقایان می‌شود. بزرگ شدن پستان مردانه موجب سرخوردگی، کاهش اعتمادبه‌نفس، اضطراب و خجالت از حضور در برخی اماکن عمومی،ُ همچون استخر و سالن‌های ورزشی می‌شود. حتی در برخی موارد، ژنیکوماستی بر زندگی زناشویی آقایان نیز تاثیر زیادی گذاشته و اختلالات زناشویی با ریشه ژنیکوماستی دیده شده است. به همین دلیل آقایان به جدیت، درمان ژنیکوماستی با ورزش را پیگیری می‌کنند.

شاید بتوان گفت بیشتر از آنکه ژنیکوماستی یا بزرگی پستان در مردان از لحاظ فیزیکی و جسمانی برای آنها خطر داشته باشد، می‌تواند در روحیه و اعتماد به نفس آن‌ها تاثیر منفی بگذارد؛ چرا که اگر به مشکل بزرگ شدن بافت سینه در مردان به موقع رسیدگی نشود، احتمال اینکه در کوتاه مدت مشکل شدت پیدا کند، وجود دارد. با شدت گرفتن و افزایش میزان چربی در سینه مردان، سایز سینه نیز بزرگتر شده و حالت افتاده ای پیدا می‌کند که همین مسئله احتمالا باعث می‌شود نتوانند به راحتی از لباس‌های متنوع استفاده نمایند. در این زمان بزرگی سینه به اندازه‌ای شدت یافته است که به وضوح از روی لباس مشخص بوده و برای بسیاری از افراد موجب خجالت می‌شود. بنابراین، در صورتی که در مراحل اولیه بروز ژنیکوماستی، فرد به دنبال روش درمان نباشد، خیلی زود احساس خجالت و سرخوردگی پیدا کرده و از حضور در جمع، امتناع می‌کند.

تا اینحا علت ایجاد ژنیکوماستی را بررسی کردیم ولی در نهایت برای خیلی از مردان علت ایجاد ژنیکوماستی مهم نیست و آن ها تنها به دنبال درمان ژنیکوماستی هستند. پس به مطالعه ی این مقاله ادامه دهید. در ادامه تمام راهکارهای موجود را با شما در میان خواهیم گذاشت.

ژنیکوماستی قبل و بعد از عمل

روش‌های درمان ژنیکوماستی

درمان ژنیکوماستی به چند طریق امکان‌پذیر است. روش‌‌های درمان ژنیکوماستی عبارتند از: درمان ژنیکوماستی با ورزش، درمان ژنیکوماستی با دارو و درمان ژنیکوماستی با جراحی. بزرگ شدن بافت سینه در مردان، به‌دلیل اختلالات روحی که برای افراد درگیر با این شرایط ایجاد می‌کند، سبب مراجعه آقایان به پزشک می‌شود. در ادامه، روش های درمان ژنیکوماستی را توضیح خواهیم داد.

·        درمان ژنیکوماستی با ورزش

درمان ژنیکوماستی با ورزش نیز تا حدی امکان‌پذیر است. در این روش لازم است رژیم غذایی متناسبی برای کاهش‌ وزن آقایان نوشته شود، هم‌زمان برنامه ورزشی، با محوریت کاهش وزن در کل بدن به‌همراه تقویت عضلات انجام شود. در این شرایط، بدن قادر است چربی‌های اضافی در بافت‌ها را از دست دهد و بدون نیاز به درمان دارویی، این اختلال را با ورزش بهبود بخشد. درمان ژنیکوماستی با ورزش، این امکان را ایجاد می‌کند تا بافت شل شده ناحیه پستان، تا ‌حدی سفت‌تر شده و عضلات آن تقویت شود.

درمان ژنیکوماستی با ورزش معمولا به افرادی توصیه می‌شود که بیماری آنها در مراحل اولیه بوده و پیشرفت چندانی نداشته است. اما شاید این سوال برای بسیاری از شما خوانندگان گرامی مطرح شود که چرا درمان ژنیکوماستی با ورزش می‌تواند راه حل مناسبی باشد؟

همانطور که در بخش های قبل بیان کردیم، یکی از دلایل ایجاد این بیماری در افراد، تغییر در میزان هورمون‌های بدن است. جالب است بدانید که بین تغییر در سطح هورمون‌ها و چاقی ارتباط پزشکی وجود دارد. یعنی اگر سطح هورمون‌های شما تغییر کند؛ احتمال اینکه چاق شوید نیز وجود دارد. به همین علت، برخی از پزشکان، درمان ژنیکوماستی با ورزش را توصیه می‌کنند؛ چرا که با لاغری و برگشتن به یک وزن سالم، می‌توان این بیماری را تا حد زیادی کنترل کرد.

با توجه به اینکه در این بیماری، چربی شکل گرفته در ناحیه سینه می‌باشد، بهتر است برای درمان ژنیکوماستی با ورزش از تمرینات زیر استفاده کنید:

 • حرکت شنا جهت درمان ژنیکوماستی با ورزش
 • حرکت پرس سینه برای درمان ژنیکوماستی با ورزش

·        درمان ژنیکوماستی با دارو

 • برای درمان بزرگی پستان در مردان با دارو، معمولا تاموکسیفن تجویز می‌شود؛ چرا که این دارو عملکرد هورمون زنانه استروژن را در بدن مسدود می‌کند. این دارو برای معالجه و جلوگیری از سرطان پستان نیز استفاده می‌شود. اما همچنین می تواند برای کاهش درد پستان و درمان بزرگ شدن سینه در مردان استفاده شود.
 • مهارکننده های آروماتاز که برای معالجه سرطان پستان و تخمدان در زنان یائسه استفاده می‌شوند، یکی دیگر از روش‌های درمان ژنیکوماستی هستند.
 • استفاده از تستوسترون می‌تواند ژنیکوماستی را در مردان مسن با سطح تستوسترون پایین درمان کند.

·        درمان ژنیکوماستی با جراحی

درصورتی‌که درمان ژنیکوماستی با ورزش و دارو مطلوب نباشد و بدن، پاسخ‌ خوبی به این ‌درمان‌ها ندهد، درمان ژنیکوماستی با جراحی شروع می‌شود. در این روش بافت اضافی و حجیم شده در قسمت پستان آقایان برداشته می‌شود. بر همین اساس، درمان بزرگ شدن بافت سینه در مردان با جراحی، نتیجه مطلوبی خواهد داشت. معمولاً درمان با جراحی آخرین روش و قطعی‌ترین روش درمان ژنیکوماستی محسوب می‌شود.

علت ایجاد ژنیکوماستی نقشی در روش های درمان ندارد و روش های درمان پس از معالجه ی شما تعیین خواهند شد.

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان برای انتخاب مناسب ترین روش درمان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

.

چگونگی جراحی ژنیکوماستی

برای مشکل بزرگ شدن پستان در مردان، جراحی ژنیکوماستی درمان قطعی محسوب می‌شود. کافی است به پزشک متخصص جراحی‌های زیبایی یا عمومی، مراجعه نمایید. پزشک معمولاً با انجام معاینات، عکسبرداری‌ها و آزمایشات لازم، وضعیت بدن شما و علت ایجاد ژنیکوماستی را از لحاظ اختلالات کبدی، غدد و هورمونی بررسی می‌نماید. پس از این‌کار، از شما می‌خواهد که به یک وزن مشخص برای انجام جراحی ژنیکوماستی برسید. جراحی ژنیکوماستی، روش‌های مختلفی دارد که بنابر نوع و میزان بزرگ شدن پستان مردانه، صورت می‌گیرد.

جراحی یکی از روش های درمان بزرگی پستان در مردان است. در این روش می‌توان با ایجاد یک برش کوچک در ناحیه نوک سینه، چربی و بافت‌های اضافی را از سینه خارج کرد. در برخی مواقع می‌توان از دستگاه لیپوساکشن برای خارج کردن چربی استفاده کرد. لازم به ذکر است که جای زخم در این شرایط مشخص نخواهد بود؛ اما در صورتی که نوع ژنیکوماستی، از نوع ۴ الی ۶ باشد، احتمال اینکه زخم بزرگتری پس از جراحی ایجاد شود، وجود دارد. مدت زمان انجام این جراحی نهایتا دو ساعت خواهد بود که تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. بعد از انجام عمل جراحی نیاز به بستری شدن در بیمارستان نبوده و فرد می‌تواند به خانه برود. بعد از انجام جراحی فرد باید تا ۲ هفته از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان خودداری کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره لیپوساکشن سینه مطالعه مقاله لیپوساکشن سینه در آقایان را پیشنهاد میکنیم.

چگونگی جراحی ژنیکوماستی

قبل از انجام عمل چه کارهایی باید انجام دهید؟

معمولاً پزشک قبل از انجام عمل، جهت درمان موارد بزرگ شدن پستان در مردان، اقدام به بررسی وضعیت بیمار می‌نماید. تا در مرحله ی اول علت ایجاد ژنیکوماستی را پیدا کند و بعد با انجام آزمایش‌های مختلف و ارزیابی وضعیت سلامت بیمار اولین قدم، قبل از انجام جراحی است. دومین توصیه پزشک قطع مصرف سیگار و مشروبات الکی است. به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اقدامات، لازم است لیست داروهای مصرفی خود را به پزشک اعلام نمائید و از مصرف داروهایی مانند: آسپرین، داروهای ضد التهاب، مکمل‌های گیاهی و هر چیزی که موجب رقیق نمودن خون و افزایش احتمال خون‌ریزی در فرد شود، خودداری نمائید. دقت داشته‌ باشید که باید به کلیه سوالاتی که توسط پزشک از شما پرسیده می‌شود، به‌طور کامل و دقیق پاسخ دهید. در صورتی‌که علت جراحی شما بزرگ شدن پستان مردانه، به‌دلیل ازدیاد بافت چربی در ناحیه پستان باشد، ممکن است جراحی شما به‌وسیله لیپوساکشن انجام شود و برش زیادی نداشته باشید. اما به‌هرحال لازم است برای روز جراحی خود، از یک فرد سلامت بخواهید تا شما را، برای بردن به مرکز درمانی و همچنین در کنار شما ماندن برای شب اول جراحی همراهی‌ نماید. جراحی با بیهوشی عمومی انجام می‌شود و نیازمند حداقل یک ‌روز استراحت کامل است.

در نهایت:

 • ارزیابی کامل پزشکی را انجام دهید.
 • از مصرف سیگار، مصرف داروهای ضد التهاب و مکمل‌های گیاهی خودداری کنید.
 • جراح خود را در جریان هر دارویی که مصرف کرده‌اید، قرار دهید.
ژنیکوماستی

جراحی ژنیکوماستی برای چه افرادی مناسب است؟

بزرگ شدن بافت سینه در مردان، به‌گونه‌ای است که بر اساس نوع آن، موجب افتادگی و کشیدگی پوست در این ناحیه می‌شود. همان‌طور که در بالاتر گفته شد، بزرگی پستان در مردان شش نوع است. جراحی ژنیکوماستی معمولاً برای افرادی مناسب است که اختلال بزرگ شدن پستان مردانه در آن‌ها، دفرمگی و بزرگی پستان ایجاد نموده است. این امر سبب اختلال در ظاهر این‌ افراد شده‌ و از لحاظ روحی‌-روانی، زندگی آن‌ها را مختل نموده‌است. برای افراد دارای اختلال بزرگ شدن پستان مردانه، انجام جراحی و برطرف نمودن مشکل بزرگی پستان در مردان، ضروری است؛ چرا که بی توجهی به درمان مشکل بزرگ شدن پستان مردانه، موجب می‌شود این اختلال پیشرفت نموده و از نوع یک ژنیکوماستی و نوع دو ژنیکوماستی، تا بعضا نوع ۶ آن پیشرفت کند. پیشرفت مشکل بزرگی پستان در مردان، سبب می‌شود جراحی و درمان آن در هر مرحله پیچیده‌تر شود.

افرادی که نیاز به ژنیکوماستی دارند

جراحی ژنیکوماستی به چه کسانی توصیه می‌شود؟

درصورتی‌که مشکل بزرگ شدن بافت سینه در مردان، درد و ترشح را در ناحیه پستان ایجاد نموده باشد یا پزشک پس از انجام آزمایشات و عکسبرداری‌های لازم تشخیص به انجام جراحی گرفته باشد، جراحی ژنیکوماستی توصیه می‌شود. دقت داشته باشید، اگر علت بزرگ شدن بافت سینه در مردان، مشکلات کبد، غدد و هورمون باشد، لازم است علت ریشه‌ای آن در ابتدا برطرف شده و سپس از درمان‌های دارویی استفاده شود. در صورتی‌که بدن به درمان دارویی پاسخ مطلوبی ندهد، انجام جراحی ژنیکوماستی توصیه می‌شود. لازم به ذکر است انجام جراحی ‌ بزرگی پستان در مردان، اگر در مراحل اولیه و ابتدایی درمان شود، بسیار کم هزینه‌تر و ساده‌تر است و اگر دیرتر درمان شود، پیچیده‌تر خواهد شد.

نکات مهم قبل از تصمیم‌ گیری برای جراحی ژنیکوماستی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که قبل از تصمیم‌گیری برای جراحی ژنیکوماستی بدانید، این است‌ که انجام هر گونه جراحی ژنیکوماستی، سبب ایجاد برش‌هایی در ناحیه سینه شما خواهد شد. این برش‌ها ممکن است بعد از چند ماه محو شده و یا گاهی تا مدت‌ها خط آن در ناحیه زیر سینه باقی‌‌ بماند. پس در این خصوص آگاه باشید که جای جراحی ممکن است بر روی پوست باقی‌بماند. همچنین، در صورتی‌که برای بدنسازی از داروهای هورمونی استفاده می‌کنید، استفاده از آن را پس از انجام جراحی، باید کنار گذارید. درمان تمام مشکلات زمینه‌ای که سبب‌ساز بزرگ شدن بافت سینه در مردان می‌شوند، از اولویت های مهم قبل از تصمیم‌گیری برای انجام جراحی است.

هزینه جراحی ژنیکوماستی

جراحی ژنیکوماستی بر اساس میزان بزرگی پستان در مردان و همچنین نوع آن، متفاوت است. برای مثال در صورتی‌که علت بزرگ شدن بافت سینه در مردان، چربی زیر پوست این ناحیه باشد، انجام لیپوماتیک و تکنیک‌های مشابه جهت تخلیه چربی استفاده می‌شود. حال در صورتی‌که میزان افتادگی پستان زیاد باشد و در واقع پوست حالت کشیدگی داشته باشد، از تکنیک دیگری استفاده می‌شود که در آن پوست و حتی هاله‌ی دور پستان را بسیار ظریف، برش داده و تغییرات لازم را اعمال می‌نمایند. هزینه جراحی ژنیکوماستی بر اساس نوع اقدامی که قرار است برای بیمار انجام شود، متفاوت است. هزینه جراحی ژنیکوماستی معمولاً به سابقه و تجربه پزشک، دستمزد پزشک، بیمارستان یا مرکز جراحی که در آن، جراحی انجام می‌شود، بستگی دارد. توجه کنید که علت ایجاد ژنیکوماستی تاثیری روی قیمت ندارد.

هزینه انجام جراحی ژنیکوماستی جهت درمان بزرگ شدن بافت سینه در مردان بسته به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از این عوامل عبارت هستند از:

 • میزان تغییرات ایجاد شده در سایز سینه
 • نوع بیهوشی که برای انجام جراحی ژنیکوماستی استفاده می‌شود.
 • پزشک و جراحی که قصد انجام عمل ژنیکوماستی را دارد.
 • کلینیک یا مرکزی که برای انجام جراحی انتخاب شده است.

به همین سبب، بهتر است جهت آگاهی از هزینه جراحی درمان بزرگ شدن بافت سینه در مردان حتما در یک جلسه مشاوره با پزشکتان شرکت کرده و از وی سوالات خود را بپرسید.

برای آگاهی بیشتر از علت ایجاد ژنیکوماستی، عمل ژنیکوماستی، قیمت و شیوه انجام آن، با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

.

خطرات و معایب جراحی ژنیکوماستی

جراحی ژنیکوماستی نیز مانند هر جراحی دیگری مزایا و معایبی دارد، بر همین اساس از شما درخواست می‌شود تا برگه‌های رضایت‌نامه‌ را، مانند هر جراحی دیگری امضا کنید. خطرات احتمالی جراحی بزرگی پستان در مردان را در ادامه خواهید خواند:

 • خطرات بیهوشی و واکنش‌های آلرژیک
 • خونریزی یا هماتوم
 • لخته شدن خون یا آمبولی
 • عدم تقارن پستان‌ها پس از جراحی
 • از بین‌رفتن حس در پستان
 • آسیب به رگ‌ها یا ماهیچه‌ها
 • از بین‌رفتن بافت چربی موجود در پستان (نکروز چربی)
 • عفونت پس از جراحی
 • احساس درد

این خطرات، خطرات احتمالی و خیلی بعید انجام جراحی ژنیکوماستی است. بهتر است قبل از انجام جراحی از آن آگاه باشید تا تمام سوالات خود را در این خصوص، از پزشک متخصص خود بپرسید و با خیالی آسوده اقدام به جراحی نمائید.

مزایای جراحی ژنیکوماستی

مزایای جراحی ژنیکوماستی

بزرگ شدن پستان مردان مشکلات متعددی برایشان ایجاد می‌نماید. بزرگ شدن پستان مردان، ظاهر بدن آن‌ها را از شکل و فرم مردانه کمی خارج می‌کند و موجب انزوای آن‌ها می‌شود. بیشتر آقایان مبتلا به اختلال بزرگ شدن پستان مردان، از حضور در هر مکانی که ناچار به درآوردن لباس خود باشند، دوری می‌کنند. به‌همین‌دلیل از انجام بسیاری از تفریحات آبی، ورزشی و حتی روابط دوستانه و زناشویی امتناع می‌ورزند. اما درمان بزرگ شدن پستان مردان، موجب تغییر در سبک زندگی‌شان می‌شود؛ به‌طوری‌که امکان حضور در تمام این مکان‌ها را پیدا کرده و شرایط روحی-روانی مطلوبی کسب می‌نمایند. پس، می‌توان از اصلی ترین مزایای جراحی بزرگ شدن پستان مردان، افزایش اعتمادبه‌نفس و بهبود وضعیت روحی-روانی را عنوان نمود.

نتیجه گیری

ژنیکوماستی یا بزرگی پستان در مردان معمولا به ندرت اتفاق افتاده و درصد کمی از مردان را به خود دچار می‌سازد. بزرگ شدن بافت سینه در مردان علاوه بر اینکه ممکن است به سلامتی فرد در درازمدت آسیب‌های جدی وارد نماید، می‌تواند به اعتماد به نفس و روحیه وی نیز خدشه وارد کند. به همین علت، به شما پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که با نشانه‌های این بیماری در خود، هر چند کم مواجه شدید، به سرعت به پزشک مراجعه کرده، علت ایجاد ژنیکوماستی را دریابید و مراحل درمان را طی کنید. در غیر این صورت، بهتر است که از رویکرد درمان ژنیکوماستی با ورزش در همان مراحل اولیه، جهت کنترل بیماری استفاده نمایید.

برای آگاهی بیشتر از عمل ژنیکوماستی، قیمت و شیوه انجام آن، با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

.

ممکن است شما دوست داشته باشید
72 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  سلام وقتتون بخیر. من حدود ۴۳ سالمه و مشکل بزرگ بودن سینه رو دارم. میخواستم در مورد جراحی ژنیکوماستی بیشتر بدونم. در مورد هزینه ها و همینطور اینکه امکان عمل با توجه به سنم هست یا نه؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای افرادی که بالای ۴۰ سال هستند قبل از عمل تاییدیه پزشک قلب لازم است.
   هزینه عمل ژنیکوماستی فقط از طریق معاینه حضوری مشخص می شود.
   برای مشاوره حضوری رایگان لطفا با شماره های ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ و ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ تماس بگیرید.

   1. احسان حمیدی می گوید

    سلام
    وقتتون بخیر دکتر جان الان حدود دو سال است که برای ترک اعتیاد تریاک قرص متادون مصرف میکنم الان مدت یک ماه است که پستان سمت رایت کمی سفت شده و دردناک ولی سفت شدن به یک انداره است یعنی ناشی از وجود توده نیست ایا بنظر شما میتواند ژنیکو ماستی باشد و راه درمان ان چیست
    متشکر و سپاس
    حمیدی

    1. Doctor najafbeygi می گوید

     با سلام
     دوست عزیز برای تشخیص این موضوع حتما باید به صورت حضوری معاینه شوید.
     برای راهنمایی بیشتر با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

  2. علی می گوید

   سلام خسته نباشید میخواستم هزینه مربوط به جراحی ژنیکو ماستی گرید دو رو بدونم……واینکه این عمل فقط در تخصص دکترهای زیبایی میباشد؟:یا جراح عمومی هم میتواند عمل جراحی را انجام دهد یا نه،،(۳۰ساله)،ممنون

   1. Doctor najafbeygi می گوید

    با سلام
    جراحی ژنیکو ماستی باید حتما توسط متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی انجام شود و در غیر این صورت ممکن است بیمار دچار عوارض شود.

    برای اطلاع از هزینه ها و راهنمایی بیشتر در مورد این جراحی با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 2. ناشناس می گوید

  سلام. من خیلی وقته توی سینه هام احساس درد و ترشح شدید می کنم. بعضی از دکتر ها بهم گفتن عفونت کرده ولی سرچ کردم سینه ی بزرگ و با مقاله ی شما مواجه شدم. میخوام بدونم ایا بعد از عمل ژنیکوماستی، مشکل ترشح و درد هم رفع میشه؟ چون من سینه هام مدتیه که بزرگ شده و رو به بزرگ شدنه. ممنون از پاسخگویی

 3. سینا درخشان می گوید

  باسلام نوک سینه من بزرگ شده دارویی برای درمان ان وجود دارد

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز قبل از تجویز دارو باید مشخص شود علت بزرگ شدن نوک سینه شما چیست. برای تشخیص این موضوع حتما باید به صورت حضوری معاینه شوید.
   برای راهنمایی بیشتر با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 4. ༆ٜ۪ٜ۪ٜ༆ٜ۪ٜ۪ٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜ༆ٜ۪ٜ۪ٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜ༆ٜ۪ٜ۪ٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜ༆ٜ۪ٜ۪ٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜ_༆ٜ۪ٜ۪ٜٜٜٜٜٜ می گوید

  سلام جناب من دکترم رفتم ولی بهم دو تا امپول دو ماهه داد الان باید اثر میداشت ولی هیچ تغییری نکرد میخاستم بدونم درمان خانگی داره یا باید در صورت عدم درمان عمل بشم

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   متاسفانه ژنیکوماستی درمان دارویی ندارد و چنانچه تمایل داشته باشید از طریق جراحی می توانید مشکل را برطرف کنید.

   1. ناشناس می گوید

    ممنون

 5. ༆ٜ۪ٜ۪ٜ༆ٜ۪ٜ۪ٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜ༆ٜ۪ٜ۪ٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜ༆ٜ۪ٜ۪ٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜ༆ٜ۪ٜ۪ٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜ_༆ٜ۪ٜ۪ٜٜٜٜٜٜ می گوید

  سلام خسته نباشید
  من سر سینه هام حجم گرفته و سفت شده حدود یک سال هم هست همینطوریم به نظرتون ژنیکوماستی هستش//؟
  راستش دو تا امپول یک ماهه هم زدم ولی هیچ تآثیری نداشت
  و اگه نیاز به جراحی باشه هزینش چقدره
  جراحیش سنگین یا زود تموم میشه
  به حسیه هست یا بی هوشی

  خب ممنون از شما که رایگان وقت میگزارین ممنون

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای تشخیص اینکه مشکل شما چیست و چه روشی برای شما بهترین نتیجه را می دهد باید به صورت حضوری معاینه شوید.
   برای راهنمایی بیشتر با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 6. ناشناس می گوید

  سلام من ۲۵سالمه ومشکل ژنیکوماستی دارم ی بارم عمل جراحی انجام دادم وهیچ تعقیری ایجادنشدمیخواستم بدونم چرا؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای تشخیص اینکه مشکل شما چیست حتما باید به صورت حضوری معاینه شوید.
   برای راهنمایی بیشتر با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

   1. رضا می گوید

    سلام من از دوران کودکی ژنیکوماستی داشتم والان هم یک سال و نیم ورزش میکنم خیلی بهتر شده ولی هنوز مثل یک فرد معمولی نیست میشه بدون عمل مشکل حل بشه

    1. Doctor najafbeygi می گوید

     با سلام
     معمولا ژتیکوماستی درمان دارویی ندارد و بهترین راه حل جراحی می باشد.

   2. الهام می گوید

    سلام اقای دکتر من چند تا سوال داشتم کجا میتونم بهتون پیام بدم ممنون میشم خبر بدین

    1. Doctor najafbeygi می گوید

     با سلام
     از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶

 7. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشید
  پسر من ۱۳ سالشه و سینه ی سمت چپش بزرگتر از سینه ی سمت راستش هستش آیا میتونه با ورزش این مشکل رو برطرف کنه

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای تشخیص اینکه چه روشی برای شما بهترین نتیجه را می دهد باید به صورت حضوری معاینه شوید.
   برای راهنمایی بیشتر با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 8. ناشناس می گوید

  با سلام من کشتی و بدنسازی کار میکنم الان حدود ۱۱ ماهی هست ک تمرین ندارم سینه سمت راستم بزرگتر از سمت چپمه و هیچ مکمل ورزشی هم تا الان استفاده نکردم دکتر هم رفتم سنوگرافی و آزمایش هم دادم دکتر نتیجش رو دید بعد برام قرص لتروفم نوشت یه دو سه ماهی خوردم از اون بعد ولش کردم میخواستم بدونم ژنیکوماستی هستش ؟؟۱۸ سالمه

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز برای تشخیص این موضوع حتما باید به صورت حضوری معاینه شوید.
   برای راهنمایی بیشتر با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 9. مهدی می گوید

  باسلام من مشکل ژنیکوماستی دارم خواستم بدونم از کبد چرب هست یا نه و آیا دارویی برای آن هست یا نیست خودم الان ۲۷سال سن دارم؟جواب

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   ژنیکوماستی علت های مختلفی دارد از جمله استفاده از داروهای بدن سازی ژنتیک و غیره. برای تشخیص علت و روش درمان حتما باید به صورت حضوری معاینه شوید.
   برای راهنمایی بیشتر با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 10. علی می گوید

  سلام من یکی از سینه ها از اون یکی سینم بزرگ تر شده والان خیلی میگذره ولی خوب نشده دلیلش چیه و درمانش چطوره

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای اینکه علت و روش درمان مشخص شود باید به صورت حضوری معاینه شوید.
   برای راهنمایی بیشتر با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 11. پویا می گوید

  سلام ،،آقای دکتر یه سوال از خدمتتون هزینه عمل ژنیکو ماستی حدودا چقدر هست ،،فقط قیمت میتونین لطف کنین؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای اطلاع از هزینه ها با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 12. ناشناس می گوید

  سلام. ایا این بیماری خود به خود رفع میشه .. وتا چه سنی ادامه دارد؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   معمولا این بیماری خود به خود برطرف نمی شود. ولی اگر از کودکی ایجاد شده باشد ممکن است بعد از بلوغ از بین برود.

 13. ناشناس می گوید

  سلام ایا میتوانیم که با سوزن نوک سینه رو کوچیک کنیم

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   منظورتان از سوزن چیست؟!!!

 14. مهدی می گوید

  سلام من ۱۶ سالمه و سینه هام کمی بزرگه و نوکشون باد میکنه و فقط وقتی مور مور میشه درست میشه . میخواستم بدونم اینم ژنیکوماستی هست یا و چه راهکاری برای خلاص شدن از این مشکل وجو داره

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز با توضیحات شما نمی توان دقیق تشخیص داد آیا شما دچار ژنیکوماستی هستید یا خیر.
   و حتما باید به صورت حضوری معاینه شوید.

  2. امیر می گوید

   آره دقیقا منم همینم

 15. علیرضا خان می گوید

  اقای دکتر سلام به نظر شما هزینه درمان ژنیکوماستی کم کمش بخوایم حساب کنیم حدودا چقدر میشه دیگه کم کمش حساب کنید مثلا اگر ژنیکوماستی نوع دو باشه

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز برای اطلاع از هزینه ها با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 16. امير حسين می گوید

  سلام من ١٨سالمه و حدود ٣-۴ساله که یکی از سینه هام بزرگتر از دیگریه هیچ احساس دردی هم ندارم میخواستم بدونم چطوری میتونم درمانش کنم؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   عدم تقارن در اعضای بدن و سینه ها امری است طبیعی. چنانچه از لحاظ زیبایی برای شما مهم است می توان با جراحی مشکل را حل کرد.
   برای راهنمایی بیشتر با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 17. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشید من طبق عکسی داخل سایت هستش ژنیکوماستی گرید ۲ دارم
  هزینه عمل حدودا چقدر هستش?
  ممنون

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای اطلاع از هزینه ها با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 18. ناشناس می گوید

  سلام آقای دکتر من الان ۲۰سالم هست و حدود ۵یا۴سال است که مشکل ژنیکوماستی دارم البته باتوجه به عکس ها متن ها الان متوجه شدم در هر دو سینه ام چیزهای توپ مانند هستند ولی سینه ی سمت چپ بدنم بزرگتر است وقتی دست میزنم یا تکان میدهم یه درد خفیفی دارد

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز شما باید به صورت حضوری معاینه شوید تا مشخص شود چه درمانی برای شما مناسب است.

 19. مهران می گوید

  سلام آقای دکتر
  بنده جراحی انجام دادم. متاسفانه دوباره برگشت به حالت قبل.
  بعد ساکشن انجام دادم بازم برگشت به حالت اول.
  الان آیا دوباره میتونم اقدامی انجام بدم؟
  آیا تضمینی هست که با تحمل درد و هزینه برای بار سوم، نتیجه مثبت باشه؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز تا از نزدیک معاینه نشوید نمی توان دقیق تشخیص داد آیا مشکل شما با جراحی مجدد قابل حل است یا خیر.

 20. ناشناس می گوید

  سلام اقای دکتر من ۲۹ سالمه واز ۱۴ سالگی ژنیکوماستی
  دارم درد ندارم فقط متورم هست چکار باید کرد ممنون

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بهترین درمان برای ژنیکوماستی در سن شما جراحی می باشد.

 21. ناشناس می گوید

  سلام من۱۹سالمه مشکل هورمونی نداشتم و آزمایش دادم ولی سینه سمت راستم کمی چربی پشت پستانه‌ایا عمل جراحی باعث ایجاد جا یا خطی میشه یا چه نوع عملی باید انجام بدم

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   جراحی ژنیکوماستی خط یا اسکاری روی پوست شما به جا نخواهد گذاشت. برای راهنمایی بیشتر با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 22. جواد می گوید

  سلام و خسته نباشید آقای دکتر من ۲۰ سال سن دارم و۳تا ۴ سالی هست که سینه هام بزرگ شدن البته وزنم هم بالا بود که کمش کردم والان متوجه این موضوع شدم میخواستم بدونم ایا ژنیکوماستی با تاموکسی فن و… رفع میشه یا نه؟؟؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز باید به صورت حضوری معاینه شوید تا مشخص شود چه روشی برای شما مناسب است.

 23. محسن می گوید

  سلام من می خواستم بدونم جای عمل چقدر می مونه چون می خوام استخدام ارتش بشم و اگه روی بدنم جای عمل باشه قبول نمی کنن . با تشکر

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   عمل ژنیکوماستی برش جراحی ندارد و تخلیه چربی ها از سوراخ های ریزی انجام می شود که اثری از آن باقی نمی ماند.

   1. حسن می گوید

    سلام خسته نباشین ۲۴ سالمه از سن ۱۲ سالگی بیماری ژنیکوماستی داشتم آزمایشات زیادی انجام دادم از. کبد. ریه و یه چند تا دیگه که حدوداً ۱۱ آزمایش شد و یک آزمایش سونوگرافی که دکتر بافت چربی اعلام‌کرده و به ژنیکوماستی ۴ به بالا اشاره کرد و به من قرص تاموکسفین ۱۰ داده شده و به من گفت دو ماه دیگه مجدد برای سونوگرافی برم اونجا . در ضمن وزنم یه خورده بالاست ولی ۱۲ ساله بودم لاغر بودم بازم شاهد این بیماری بودم

    لطفا برای درمان قطعی این بیماری راهنمایی کنین

    با تشکر

    1. Doctor najafbeygi می گوید

     با سلام
     اگر درمان های دارویی برای شما موثر نبودن بهترین راه جراحی می باشد.

 24. محسن می گوید

  سلام جناب آقای دکتر میخواستم بدن.م بعد از جراحی میتونم برم سر کار چون کارم فعالیت بدنی زیاد داره

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بستگی داره چه روشی برای جراحی شما انتخاب شود. ولی معمولا یک هفته بعد از جراحی می توانید به زندگی عادی بر گردید.

 25. محمد می گوید

  سلام
  من یک سال پیش عمل ژنیکوماستی انجام دادم ولی چون شکم دارم و سینه ام تخت شده اصلا راضی نیستم و شکمم خیلی جلو زده و اصلا لباسام تو تنم خوب وا نمیسته و جوری شده که خیلی پشیمونم از انجام این عمل
  میخوام بدونم چه کار میشه کرد

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز تا به صورن حضوری معاینه نشوید نمی توان دقیق اعلام کرد چه روشی برای شما مناسب است.
   برای راهنمایی بیشتر با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 26. ناشناس می گوید

  سلام دکتر خسته نباشید. من ۱۹ سالمه حدودا ۲سال و نیم پیش عمل ساکشن ژنیکوماستی رو انجام دادم اما الآن کم کم احساس میکنم داره برمیگرده و مجددا تجمع کمی چربی (و کمی افتادگی پوست) دارم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز تا به صورت حضوری معاینه نشوید نمی توان دقیق اعلام کرد چه درمانی برای شما مناسب است.

 27. حسین می گوید

  سلام بعد از عمل زنیکومایسی مشکلی برای ورزش کردن نداریم ؟مثلا میتونیم پرس سینه کار کنیم و عضلاتمون اسیب نمیبینه؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بهتر است تا دوماه بعد عمل ورزش سنگین انجام ندهید.

 28. - می گوید

  دوستان عزیز من هم همین مشکل رو داشتم و در سن ۲۵ سالگی به اوج خودش رسید واقعا خجالت میکشیدم حس خیلی بدی داشت حتی در خیابان مردم بد نگاه میکردند واقعا از خدا خواستم کمکم کنه از قرص تاموکسیفن ۲۰ استفاده کردم تا چهار روز اول هر روز نصف قرص میخوردم تا بدنم عادت کنه بعدش روزی یک قرص کامل اول مصرف احساس میکردم کمی در نوک سینه احساس سوزش میکنم بعدش خوب شد و از روز دهم اولین تاثیر رو دیدم که سینم کوچک تر شد همزمان خوردن خوراکی های شیرین رو کاهش دادم و ورزش های زیر سینه رو با وزنه انجام دادم واقعا معجزه شد وظیفه ی انسانی خودم دانستم که براتون این ماجرا رو بگم تا بقیه هم مشکلشون حل بشه

  1. رضا می گوید

   خیلی ممنون

 29. محمود می گوید

  عوارض بعد از عمل ژنیکوماستی اسیب به ریه چرا ننوشته

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز در عمل ژنیکوماستی چربی بین پوست و عضله برداشته می شود. حتی به استخوان قفسه سینه نیز برخوردی صورت نمی گیرد. ریه انسان نیز داخل قفسه سینه است. طبیعتا مشکلی پیش نخواهد آمد.
   البته تمامی مواردی که فوق گفته شد در صورتی که متخصص باتجربه این جراحی را انجام دهد صادق است.

 30. حسن می گوید

  آیا عمل ژینوکوماستی باعث مرگ میشود. واگر بخواهیم عمل کنیم بعد عمل باید بستری باشیم یا همون روز مرخص میشیم؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز اگر این جراحی باعث مرگ می شد طبیعتا هیچ کس اقدام به انجام آن نمی داد. این مورد در صورتی است که این جراحی توسط متخصص با تجربه انجام شود.
   و معمولا همان شب مرخص می شوید و نیاز به شب بستری نخواهید داشت.

 31. حامد می گوید

  سلام منم چندساله سینه سمت چپم افتاده وسفت شده

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید