آشنایی جامع با مراقبتهای بعد از عمل کوچک کردن سینه (ماموپلاستی)

11,464

یکی از جراحی‌هایی که امروزه در کشور ما طرفداران زیادی دارد و بین افراد رایج شده، جراحی ماموپلاستی است. بانوان، بسیار به ظاهر اندام خود اهمیت می‌دهند و برای آن‌ها مهم است که ظاهری زیبا و بی‌نقص داشته باشند. جراحی ماموپلاستی یا کوچک کردن سینه، برای افرادی که از بزرگ بودن بیش از حد سینه‌های خود رنج می‌برند، نوعی جراحی پرطرفدار محسوب می‌شود.

در برخی افراد مشاهده می‌شود که به دلیل احساس وجود عیب و نقص در اندام خود، از جمع دوری می‌کنند و هنگام راه رفتن، با قوز کردن و حالت خمیده، سعی بر این دارد که بزرگ بودن سینه های خود را بپوشاند که این حالت به مرور زمان، فرد را دچار مشکل اسکلتی می‌کند.

در این جراحی علاوه بر کوچک کردن پستان، در صورت وجود افتادگی و یا عدم تقارن در پستان‌ها و نوک سینه، این مورد نیز اصلاح می‌گردد. مسئله قابل اهمیت این است که پس از عمل جراحی باید مراقبتهای بعد از عمل کوچک کردن سینه را به درستی انجام دهید. در ادامه با راهنمای مراقبتهای بعد از عمل کوچک کردن سینه همراه ما باشید.

کاربرد عمل ماموپلاستی

بزرگ بودن پستان چه عوارضی برای فرد در پی دارد؟

 • بزرگ بودن پستان و وزن زیاد آن سبب ایجاد افتادگی سینه‌ها می‌گردد که این امر به مرور زمان بروز فشار و درد در ناحیه‌ی کمر، گردن و شانه را ایجاد می‌کند.
 • در ناحیه‌ی زیر سینه، احتمال ایجاد ناراحتی پوستی و عرق سوز شدن وجود دارد.
 • به دلیل وزن زیاد سینه‌ها، فرد نسبت به انجام فعالیت‌های ورزشی محدود می‌شود.
 • بزرگ بودن پستان‌ها ظاهر نامناسبی برای فرد ایجاد می‌کند که این موضوع ممکن است اعتماد به نفس فرد را مختل کند و از حضور در جمع‌های فامیل و دوستان خودداری کند.
 • یکی از مسائلی که می‌تواند برای بانوان بسیار آزاردهنده باشد، این است که به دلیل ایراد در اندام خود، نتوانند لباس‌های مورد علاقه‌ی خود را بپوشند. به همین دلیل، بانوانی که از سینه‌های خیلی بزرگ رنج می‌برند، با انجام جراحی ماموپلاستی سعی بر این دارند که ظاهر اندام خود را متناسب سازند تا از هر نوع ایراد و نقصی پوشانده باشد.
استفاده از سوتین طبی بعد از عمل کوچک کردن سینه

مراقبت های بعد از ماموپلاستی چگونه باید انجام شود؟

بعد از انجام جراحی ماموپلاستی، در صورتی که حال فرد مساعد باشد و عوارضی را تجربه نکرده باشد، می‌تواند به منزل بازگردد. قبل از بازگشت، پزشک متخصص مراقبت‌هایی که فرد باید پس از جراحی انجام دهد را در اختیار او قرار می‌دهد.

دوره‌ی نقاهت بعد از جراحی کوچک کردن سینه‌ها تأثیر مستقیمی بر نتیجه‌ی جراحی می‌گذارد. به همین دلیل، رعایت کامل نکاتی که پزشک بیان می‌کند و انجام مراقبتهای بعد از عمل کوچک کردن سینه سبب می‌شود که  روند بهبودی با سرعت بیشتری انجام شود و همچنین، خطرات و عوارض عمل ماموپلاستی به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. از این رو  بهترین دکتر جراحی کوچک کردن سینه پیشنهاد می کند که مراقبت های بعد از عمل را به درستی انجام دهید.

دوران نقاهت بعد از عمل کوچک کردن سینه زنان

مقاله لیفت سینه  و مراقبت های بعد از آن را از دست ندهید.

به صورت کلی مراقبت های بعد از ماموپلاستی چگونه است؟

 • در صورت بروز هر گونه مشکل از قبیل قرمزی، لرز، خونریزی غیرطبیعی حتما به پزشک مراجعه شود.
 • در تاریخ‌های مشخص شده، بیمار برای انجام معاینات و بررسی‌های لازم نزد پزشک می‌رود تا روند بهبودی او مورد بررسی قرار گیرد.
 • در هفته‌ی اول، بیمار برای انجام معاینات و بررسی‌های لازم نزد پزشک می‌رود تا روند بهبودی او مورد بررسی قرار گیرد.
 • ممکن است به دلیل طی شدن روند بهبودی، فرد در منطقه‌ی مورد نظر خارش و خشکی احساس کند. این نشانه‌ای از ترمیم زخم‌های حاصل از جراحی است و یک امر طبیعی است.
 • فرد باید این نکته را رعایت کند که برای جلوگیری از تورم بیشتر در محل جراحی، میزان سدیم را در رژیم غذایی خود کاهش دهد.
 • بیمار پس از عمل جراحی ماموپلاستی، روزانه باید میزان نوشیدن آب را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. نوشیدن آب و مایعات فراوان در دوره‌ی نقاهت، میزان هیدراته شدن بدن را بالا برده و در بهبود شرایط بیمار بسیار موثر است. همچنین، خوردن مایعات، سرعت گردش خون را افزایش داده و سبب می‌شود که مواد اضافی زودتر از بدن بیمار دفع شود که این امر موجب کاهش تورم می‌گردد.
 • بیمار برای جلوگیری از بروز عفونت در محل زخم، باید آنتی‌بیوتیک‌های تجویزشده توسط پزشک را به صورت منظم مصرف کند. همچنین، در صورت بروز درد، می‌تواند تحت نظر پزشک از مسکن استفاده کند.
 • استفاده از سوتین مخصوص بعد از عمل ماموپلاستی یکی از مهمترین مراقبتهای بعد از عمل کوچک کردن سینه است که بسیار حائز اهمیت است. در چهار هفته‌ی اول پس از عمل، باید به صورت مداوم و بیست و چهار ساعته از سوتین طبی استفاده شود.
 • توصیه می‌شود که در دوره‌ی انجام مراقبت های بعد از ماموپلاستی از دستمال و حوله‌ی تمیز، تیشرت و بلوز راحت که فشاری به بافت‌های سینه وارد نکند و پمادها و کرم‌های مخصوص که توسط پزشک متخصص تجویز می‌شود، استفاده گردد.
در این باره بخوانید  جای بخیه بعد از عمل ماموپلاستی به همراه روش های پیشگیری و درمان آن

مطالعه مقاله پروتز سینه را پیشنهاد می کنیم.

جلوگیری از وارد شدن فشار در دوره نقاهت بعد از عمل ماموپلاستی

مراقبت های بعد از ماموپلاستی در هفته‌ی اول

 • بعد از انجام جراحی ماموپلاستی، یک بانداژ پلاستیکی و یا سوتین مخصوص روی پانسمان و گاز گذاشته می‌شود. حتما باید پس از جراحی، تا چند روز، یک نفر در منزل به فرد بیمار کمک کند؛ زیرا در هفته‌ی اول، درد فرد خیلی زیاد است و گاهی ممکن است حتی قادر به بالا آوردن دست‌های خود نیز نباشد. به همین دلیل شخصی که با او احساس نزدیکی و راحتی می‌کند، باید در منزل برای استحمام و انجام کارهای او حضور داشته باشد.
 • لوله‌هایی که برای خارج کردن ترشحات توسط پزشک در بدن شخص گذاشته می‌شود، چند روز پس جراحی از بدن او خارج می‌شود؛ اما فرد بعد از برداشتن لوله‌ها، تا چند هفته باید سوتین مخصوص بپوشد تا از تورم سینه‌ها جلوگیری کرده و به فرم آن‌ها کمک کند. همچنین، استفاده از سوتین مخصوص، سبب می‌شود که بافت سینه‌ها تناسب بهتری پیدا کنند.
 • فرد در هفته‌ی اول پس از جراحی، روزانه به طور مرتب باید محل زخم را ضدعفونی کرده و به طور مداوم پانسمان را عوض کند تا از بروز عفونت جلوگیری شود.
 • از روز سوم پس از جراحی، استحمام برای فرد مانعی ندارد.
 • بیمار بعد از گذشت چند روز از جراحی ماموپلاستی و کاهش درد ناشی از جراحی، می‌تواند پیاده‌روی آرام و سبک را آغاز کند. پیاده‌روی سرعت گردش خون را افزایش می‌دهد و سبب می‌شود درد و تورم ناشی از عمل کاهش یابد.
 • یکی از مراقبتهای بعد از عمل کوچک کردن سینه این است که باید از کمپرس یخ و سپس، گرم استفاده شود، زیرا به درمان کبودی و تورم بیمار کمک می‌کند؛ اما باید به این نکته توجه داشت که سینه‌های بیمار تا مدتی پس از جراحی، بی‌حس می‌باشد؛ به همین دلیل، نباید در استفاده از کمپرس یخ و گرم زیاده روی کرد؛ زیرا ممکن است سبب آسیب به سینه‌ها شود.

مطالعه مقاله کوچک کردن سینه مردان را در سایت دکتر آرش نجف بیگی پیشنهاد می کنیم.

دوران نقاهت عمل کوچک کردن سینه

مراقبت های بعد از ماموپلاستی در هفته‌ی دوم

 • در هفته‌ی دوم پس از جراحی ماموپلاستی، فرد به پزشک مراجعه می‌کند و بخیه‌های بیمار، کشیده می‌شود. امروزه، بیشتر بخیه‌هایی که در جراحی زده می‌شود، قابل جذب می‌باشد و نیازی به کشیدن ندارد.
 • در این هفته، همچنان کبودی و تورم در سینه‌های فرد مشاهده می‌شود، اما سینه‌ها، کمی نسبت به هفته‌ی اول لطیف‌تر می‌شوند.

مقاله کوچک کردن نوک سینه را پیشنهاد می کنیم.

مراقبت های بعد از ماموپلاستی در هفته‌ی سوم

دوره‌ی نقاهت برای افراد مختلف، متفاوت است و سرعت بهبودی و ترمیم زخم‌های حاصل از عمل جراحی، به میزان توانایی بدن آن‌ها بستگی دارد. عموما، بعد از گذشت دو هفته از انجام جراحی، فرد با رعایت مراقبت های بعد از جراحی ماموپلاستی در هفته‌ی سوم می‌تواند کارهای روزمره خود را انجام دهد و به محل کار خود بازگردد؛ اما در برخی افراد مشاهده می‌شود که برای بازگشت به زندگی روزمره، به یک ماه زمان نیاز دارند.

طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی

طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی چگونه است؟

طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی در سه هفته‌ی ابتدایی بسیار مورد اهمیت است. پس از انجام جراحی ماموپلاستی فرد باید حتما به پشت بخوابد. از خوابیدن روی پهلو و شکم در این دوره‌ی زمانی خودداری شود.

انجام جراحی ماموپلاستی به منظور اصلاح فرم و اندازه سینه‌ها انجام می‌شود؛ به همین دلیل، باید از ایجاد فشار بر روی سینه‌ها جلوگیری کرد تا نتیجه‌ی ایده آل از جراحی حاصل شود و سینه در بهترین وضعیت خود تثبیت گردد.

در صورتی که به هیچ عنوان بیمار قادر به خوابیدن به پشت نیست، باید به جز خوابیدن روی شکم وضعیت بهتری را انتخاب کند؛ زیرا ایجاد فشار بر روی سینه‌ها، ممکن است به بافت سینه‌ فشار وارد کند و یا عدم قرینگی در سینه‌ها را به وجود آورد. همچنین، هنگام خواب باید از دو بالش در زیر سر خود استفاده نمایید؛ زیرا این کار تورم و درد را تا میزان مشخصی کاهش می‌دهد.

در مراقبت های بعد از ماموپلاستی باید از انجام چه کارهایی خودداری کرد؟

 • الکل، ریسک خونریزی را پس از عمل جراحی ماموپلاستی تشدید می‌کند. به همین دلیل تا زمانی که فرد از داروهای مسکن استفاده می‌کند، باید از مصرف الکل خودداری کند تا خونریزی بیمار تشدید نشود.
 • افرادی که جراحی ماموپلاستی انجام می‌دهند، باید از استراحت مطلق بعد از عمل خودداری کنند؛ زیرا عدم فعالیت بدن، احتمال لخته شدن خون را افزایش می‌دهد و این امر تورم و کبودی را تشدید می‌کند.
 • در کنار رعایت مراقبت های بعد از این عمل، افراد باید مصرف غذاهای چرب، پرنمک و پرادویه را در رژیم غذایی تا حد ممکن کاهش دهند. وجود نمک سبب حفظ آب در بدن می‌شود که باعث تجمع بیشتر مواد دفعی، شده و میزان تورم را بدتر می‌کند. همچنین، خوردن غذاهای چرب ممکن است در روند بهبودی اختلال ایجاد کند. بیمار بهتر است که مصرف امگا۳ و ویتامین‌ها را در رژیم غذایی خود بگنجاند تا در کاهش میزان تورم اثرگذار باشد.
 • از خوردن داروهای ضد انعقاد خون خودداری شود؛ زیرا احتمال خونریزی را در افراد افزایش می‌دهد.
 • استعمال دخانیات روند بهبودی را کند کرده و دوره‌ی نقاهت بیمار را طولانی می‌کند. به همین دلیل، فرد باید مدتی قبل و بعد از جراحی، از مصرف دخانیات اجتناب کند. همچنین، کشیدن سیگار، احتمال بروز عوارض را در قسمت نوک سینه، بافت سینه‌ها و هاله قهوه‌ای رنگ اطراف آن افزایش می‌دهد.
 • تا حدود دو ماه بعد از جراحی ماموپلاستی، باید از انجام فعالیت‌های سنگین جلوگیری کنید. انجام فعالیت‌های سنگین، تحرک بیش از حد و بلند کردن بار و وزنه‌ی سنگین سبب می‌شود که به بافت سینه‌ها فشار وارد شود و در روند بهبودی فرد اختلال ایجاد کند. علاوه بر این نکته، انجام فعالیت‌هایی که قبلا توسط پزشک برای فرد منع شده است، احتمال بروز خطرات و عوارض ناشی از جراحی ماموپلاستی را برای بیمار افزایش می‌دهد.
 • بیمار تا مدتی پس از جراحی ماموپلاستی باید از رانندگی کردن خودداری کند.
 • از انجام فعالیت‌هایی که سبب حرکت زیاد عضلات بازو و قفسه سینه می‌شود، اجتناب کنید.
 • از مصرف هر گونه دارو به صورت خودسرانه خودداری فرمایید.
در این باره بخوانید  بهترين جراح سينه در تهران + فیلم و عکس واقعی نمونه کار
کاندیدای عمل کوچک کردن سینه چه کسانی هستند

چه افرادی کاندید مناسبی برای انجام جراحی ماموپلاستی هستند؟

 • افرادی که از سلامتی کامل جسمی و روحی برخوردار باشند و بتوانند با در نظر گرفتن معایب و مزایای عمل جراحی، انتخابی عاقلانه داشته باشند.
 • بانوانی که به دلیل وزن زیاد سینه‌های خود، از انجام فعالیت‌‎های ورزشی معذور هستند.
 • اشخاصی که سایز سینه‌هایشان برابر نیست و سینه‌های آن‌ها تقارن ندارد و این موضوع سبب نارضایتی او از اندامش می‌گردد.
 • بانوانی که دوره‌ی بارداری و شیردهی را سپری کرده‌اند و همین امر، موجب افتادگی و افزایش سایز سینه‌های آن‌ها شده است.
 • بانوانی که سایز سینه‌های آن‌ها نسبت به سایز معمول بسیار بزرگ‌تر است و این بزرگ بودن سبب اختلال در زندگی روزمره آن‌ها می‌شود.
 • اشخاصی که داشتن سینه‌های خیلی بزرگ، سبب اختلال در اعتماد به نفس آن‌ها شده و همین امر سبب می‌شود که نسبت به حضور در جمع ممانعت ورزند.

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

.

عمل جراحی ماموپلاستی چه عوارضی را برای فرد به همراه دارد؟

 • احتمال از دست دادن احساس در اطراف سینه‌ها در شخص
 • وجود عدم تقارن در چند ماه اولیه پس از انجام جراحی
 • خونریزی غیرطبیعی در قسمت مورد نظر
 • احتمال لخته شدن خون در رگ ها
 • ایجاد واکنش آلرژیک در روند عمل جراحی
 • ماندن طولانی مدت جای بخیه عمل ماموپلاستی روی بدن بیمار

هر نوع عمل جراحی خطرات و عوارضی را برای فرد به همراه دارد اما با انتخاب یک پزشک متخصص و حاذق و انجام با دقت مراقبتهای بعد از عمل کوچک کردن سینه، می‌توان میزان این عوارض را به حداقل رساند.

برخی از نکاتی که در انتخاب بهترین دکتر جراحی کوچک کردن سینه می‌توان به آنها اشاره کرد:

 • داشتن مهارت و تخصص کافی در انجام جراحی زیبایی
 • صحبت با بیمارانی که قبلا نزد پزشک مورد نظر جراحی زیبایی انجام داده‎اند و اطلاع از میزان رضایت آن‌ها
 • مطالعه مقالات مرتبط موجود در سایت‌های معتبر و اطلاع از نظرات سایر افراد در ارتباط با میزان مهارت و تجربه‌ی پزشک
 • مشورت با پزشک مورد نظر و دریافت مشاوره‌ی کامل در رابطه با عوارض و نتایج جراحی ماموپلاستی

برای مطالعه بیشتر درباره مراقبت های بعد از کوچک کردن سینه این مقاله لاتین را بخوانید.

به مدت ۶ هفته پس از جراحی، حتی در هنگام خواب، از یک سینه بند نرم مانند چیزی که پرستار به شما داده یا جراح تجویز کرده است، استفاده کنید. هنگام دوش گرفتن می‌توانید سوتین خود را بردارید. تا زمانی که جای بخیه و برش‌های شما در حال بهبود است، از سوتینی که دارای سیم زیرین است استفاده نکنید. همچنین برای کمک به مدیریت درد پس از جراحی، نسخه‌ای برای داروی مسکن دریافت خواهید کرد.

 • در موقعیت های مناسب دراز بکشید تا به سینه‌ها فشار وارد نشود.
 • نوع مناسب سوتین را به درستی بپوشید که روی جای زخم فشاری نباشد.
 • مدیریت درد و ناراحتی را با کمک داروهای مسکن داشته باشید.
 • برای جلوگیری از عفونت محل جراحی، حتما آنتی بیوتیک‌های تجویز شده را مصرف کنید.
 • غذاهای طبیعی، ساده و فراوری نشده بخورید و آب فراوان بنوشید.
 • محل برش و بخیه را تمیز و ضد عفونی نگه دارید.
 • فعالیت بدنی را تا چند ماه به حداقل برسانید. تنها پیاده روی سبک روزی نیم ساعت تا یک ساعت داشته باشید.
 • با جراح خود در ارتباط باشید و به معاینات دوره‌ای بروید.

اکثر بیماران پس از یک هفته می‌توانند فعالیت های روزمره خود را به تنهایی انجام دهند و دو هفته پس از جراحی فعالیت‌های سبک بدنی را از سر بگیرند. معمولا یک هفته مرخصی از سر کار برای شما کافی خواهد بود. بهبودی کامل پس از کوچک کردن سینه معمولاً حدود ۸ تا ۱۲ هفته طول می‌کشد.

در حالی که بیشتر فرایند بهبودی عمل کوچک کردن سینه، در چهار تا شش هفته اول اتفاق می‌افتد، به خاطر داشته باشید که تورم باقیمانده می تواند حدود سه تا چهار ماه ادامه داشته باشد. البته برای رفع کامل ورم و رسیدن به فرم نهایی سینه ممکن است تا ۶ ماه نیز زمان نیاز داشته باشید اما معمولا بعد از ۳ ماه، نتیجه مناسبی از عمل کوچک کردن سینه را شاهد خواهید بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
18 نظرات
 1. سارا جعفری می گوید

  سلام من دانشجو هستم بخوام عمل ماموپلاستی انجام بدم
  تا چند مدت نمیتونم دانشگاه برم؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   سلام وقت بخیر
   عمل ماموپلاستی حدود یک هفته دوره نقاهت دارد

 2. ناشناس می گوید

  سلام من وزنم بالای ۱۰۰ هست و میخوام بعد از ماموپلاسی لاغر کنم ۱۵ کیلو . سینه ای من به دلیل سنگینی زیاد افتاده شدن و گردن درد دارم . میوتونم الان عمل کنم یا بگزارم بعد از عمل . یا اگر من ورزش کنم مشکلی پیش نمیاد ؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   سلام بزرگوار
   شما میتوانید برای مشاوره کامل و پاسخ دهی کامل به سوالاتتان با شماره های کلینیک تماس بگیرید . سعادت اباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

 3. ناشناس می گوید

  سلام هزینه عمل کلا چند تمام میشود

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   سلام و احترام . دوست عزیز برای اطلاع کامل از هزینه ها لطفا با شماره های کلینیک تماس بگیرید .سعادت اباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴- جردن۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

 4. هانی می گوید

  سلام بنظر شما از چه سنی میشه عمل کوچک کردن سینه را انجام داد؟ من ۱۹ سالمه و میخام عمل کوچک کردن سینه و لیفت سینه رو انجام بدم.

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   سلام برای مشاوره کامل همکاران لطفا با شماره های کلینیک تماس بگیرید . سعادت اباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

 5. مژگانن می گوید

  سلام اقای دکتر من متاهلم ولی بچه ندارم میخام قبل عروسیم ماموپلاستی کنم میخاستم بدونم بعدا برای بارداری و شیردهی مشکلی پیش نمییاد؟ چند وقت بعد از ماموپلاستی میشه به بچه شیر داد؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   اگر در آینده می خواهید باردار شوید بهتر است جراحی ماموپلاستی را به بعد از شیردهی موکول کنید.
   چون بعد از بارداری و شیردهی فرم سینه مجدد تغییر می کند.

 6. شقایق می گوید

  سلام من میخام ماموپلاستی انجام بدم میشه بگین بعد عمل تا چند روز باید بستری بود؟ چه ازمایشهایی برای قبل عمل لازمه انجام بدیم؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   معمولا جراحی ماموپلاستی نیاز به شب بستری ندارد.
   با توجه به سن و سابقه بیماری فرد آزمایشات لازم قبل از جراحی متفاوت می باشد.

 7. یلدا می گوید

  سلام ایا ورم سینه بعد از عمل ماموپلاستی طبیعیه؟ می توینم جای برش و زخم هارو ماساژ بدیم؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بله معمولا ۳ ماه زمان می برد تا ورم سینه از بین برود. بهتر است تا زمانی که بخیه ها کامل خوش نخورده محل برش را ماساژ ندهید.

 8. ستاره قطبی می گوید

  سلام اقا دکتر توی دوران نقاهت بعد از عمل کوچک کردن سینه اگه حموم بریم ممکنه جای زخم عفونت کنه؟ بعد چند وقت میتونیم حموم کنیم؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   خیر، استحمام ۴۸ ساعت بعد از جراحی باید انجام شود و حداقل روزی یکبار بهتر است دوش گرفته شود.

 9. نازنین رقی می گوید

  سلام بعد از عمل کوچیک کردن سینه تا چند وقت باید از سینه بند مخصوص استفاده کرد؟ مرسی

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   معمولا تا ۳ ماه بعد از جراحی باید از سوتین های مخصوص استفاده شود.

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید