1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی اندام
 4. /
 5. جراحی شکم و پهلو با عمل جراحی | عوارض و مزایای آن

جراحی شکم و پهلو با عمل جراحی | عوارض و مزایای آن

دکتر آرش نجف بیگی

لاغری شکم و پهلو چیست و چگونه به لاغر شدن افراد کمک می کند؟ روش های جراحی شکم و پهلو کدام اند؟

چه کسانی می‌توانند برداشتن چربی شکم برای لاغری اقدام کنند؟ هزینه روش های لاغری شکم و پهلو چقدر است؟

در این مقاله به پاسخ این سوالات و همه نکاتی که باید درباره لاغری شکم و پهلو بدانید پرداخته‌ایم.

همچنین ویدئو های نمونه کار قبل و بعد لاغری شکم مراجعه کننده های دکتر نجف بیگی را نیز در میان متن می بینید.

در صورتی که به پاسخ مدنظر خود نرسیدید در انتهای همین مقاله سوال خود را درج کنید تا در سریع ترین زمان به آن پاسخ داده شود.

همین طور می‌توانید از پرسش و پاسخ دیگر افراد در قسمت نظرات کاربران اطلاعات خوبی کسب کنید.

جراحی شکم و پهلو با روش ابدومینوپلاستی چگونه انجام می‌شود؟ در ادامه ویدیویی از دکتر آرش نجف بیگی را مشاهده می کنید که در حال انجام جراحی شکم و پهلوی خانمی پنجاه ساله بعد از چهار بار زایمان هستند:

چنانچه فرصت مطالعه کل محتوای مقاله را ندارید، با کلیک روی خلاصه مقاله و مطالعه آن، به اطلاعات مختصر و مفیدی دست پیدا کنید.

لاغری شکم و پهلو با عمل جراحی

عمل لاغری، روشی موثر برای جراحی شکم و پهلو است. درواقع پس از یک دوره ورزش و رژیم غذایی، ممکن است بخش‌های مختلف بدن لاغر شود اما چربی‌های شکم و پهلو هنوز باقی بماند.

همچنین ممکن است شکم دچار شل شدگی و افتادگی شود که این مورد نیز، ظاهر فرد را بسیار نامتناسب می‌کند.

بسیاری از کسانی که اضافه وزن دارند، به خوبی می‌دانند که از دست دادن یک کیلوگرم از چربی‌های اضافی با رژیم غذایی و ورزش، چه کار سخت و طاقت فرسایی است. با این حال پس از چند دوره پرهیز و انجام انواع فعالیت‌های بدنی و ورزشی، باز هم چربی‌های شکم و پهلو همچنان در جای خود باقی می‌مانند.در چنین شرایطی انجام جراحی شکم و پهلو، بهترین گزینه است.

با این حال باید از نتایج این عمل، انتظارات واقعی داشت و البته بعد از جراحی نیز در سبک زندگی تغییر ایجاد کرد.

در چنین شرایطی شاید لاغری شکم و پهلو با عمل جراحی تنها و بهترین راه برای بسیاری از این افراد باشد.

جراحی شکم برای لاغری، مناسب افرادی است که بیش از ۳۰% اضافه وزن نداشته باشند.

عمل جراحی شکم برای لاغری پهلو

ویژگی های بهترین دکتر لیپوماتیک چیست را در این مقاله بخوانید.

چه کسانی برای عمل لاغری شکم و پهلو مناسب‌اند؟

جراحی شکم برای لاغری، مناسب افرادی است که بیش از ۳۰% اضافه وزن نداشته باشند. درواقع نخست باید با کمک ورزش و پرهیز غذایی، وزن خود را کاهش دهید. سپس برای خارج کردن چربی اضافی و باقی مانده در ناحیه شکم و پهلو، عمل جراحی برای شما انجام شود.

پس از انجام جراحی شکم و پهلو، نباید وزن شما کاهش یابد و یا بیشتر شود. ثابت نگه داشتن وزن برای رسیدن به بهترین نتیجه از جراحی و حفظ اندام ایده‌آل، بسیار ضروری است.

اگر سن شما بیش از ۶۰ یا ۷۰ سال است، نتایج لیپوماتیک برای شما به خوبی یک فرد ۳۰ یا ۴۰ ساله نخواهد بود.

یکی دیگر از مواردی که شما را به یک گزینه مناسب برای عمل جراحی شکم و پهلو تبدیل می‌کندریال داشتن پوستی با خاصیت الاستیک و کشسانی مناسب است.

درواقع اگر سن شما بیش از ۶۰ یا ۷۰ سال است، نتایج لیپوماتیک برای شما به خوبی یک فرد ۳۰ یا ۴۰ ساله نخواهد بود. همچنین بهتر است عمل شکم و پهلو برای لاغری، پس از آخرین بارداری انجام شود تا نتایج آن دستخوش تغییر نشود. چرا که پس از بارداری ممکن است افتادگی در پوست شکم ایجاد شود.

کسانی که دخانیات و الکل مصرف می‌کنند نیز گزیه مناسبی برای این عمل نیستند. برای رسیدن به نتایج ماندگار باید چند هفته پیش از عمل و چند ماه پس از آن، مصرف دخانیات به‌طور کامل قطع شود. دارا بودن سلامت عمومی و عدم ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ی و مصرف دارو نیز بسیار مهم است. پس پیش از عمل در این مورد با جراح خود مشورت کنید. مصرف برخی داروها پیش از عمل باید قطع یا کنترل شود.

تا به‌حال نتیجه عمل لاغری شکم به روش ابدومینوپلاستی را به صورت ویدئویی دیده‌اید؟ در ادامه ی مطلب، ویدیویی از قبل و بعد انجام جراحی شکم و پهلو توسط دکتر آرش نجف بیگی را مشاهده می کنید:

نکاتی که پیش از لاغری شکم و پهلو با عمل جراحی باید رعایت شود

عمل لیپوماتیک می‌تواند با بی‌هوشی عمومی و یا بی‌حسی موضعی انجام شود. از سوی دیگر عمل ابدو نیز با بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود. از همین روی باید چند نکته را رعایت کنید:

 • از دو هفته پیش از جراحی، مصرف الکل و دخانیات را قطع کنید.
 • یک هفته پیش از عمل مصرف داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین باید کنار گذاشته شود.
 • شب قبل از عمل حمام کنید.
 • صبح روز جراحی ناشتا باشید.
 • لباس گشاد و راحت بپوشید.
 • گن مخصوص بعد از عمل را همراه داشته باشید.

اگر به بهترین دکتر پیکر تراشی در تهران مراجعه کنید، شانس این را خواهید داشت که بدن خود را از شر چربی‌های اضافه رها کنید و تولدی دوباره به زیبایی اندام خود ببخشید.

جراحی شکم و پهلو چاق

جراحی شکم چاق اولین بار در اواخر قرن نوزدهم و اوائل قرن بیستم انجام شد و در این عمل جراحی شکم که معمولاً با جراحی فتق ناف صورت می گرفت قسمتی از پوست و چربی پایین شکم را بصورت قاچ هندوانه در می آوردند و پوست دو طرف را بهم می دوختند.

اما جراحی شکم چاق هم مانند سایر جراحی های زیبایی در اوائل قرن بیستم یعنی فاصله دو جنگ جهانی پیشرفت چندانی نکرد ولی بعد از آن و در دهه ۵۰ میلادی جراحان پی بردند که برداشتن پوست و چربی به صورتی که در بالا ذکر شد، نتایج چندان قابل توجهی ندارد و مانند لیفت صورت باید پوست و چربی را از نسوج زیر آن یعنی عضلات شکم جدا کرد و به این روش قادر بودند مقدار خیلی بیشتری از پوست و چربی را بردارند.

چون برای این روش جراحی شکم چاق، باید تمام پوست شکم را به طرف پایین آن می کشیدند و ناف هم همراه با پوست به طرف پایین جا به جا می شد، بنابراین تکنیک جدیدی به وجود آوردند که ناف از پوست اطراف خود جدا شده و بطرف پایین حرکت نکند و این ناف را از سوراخی که در پوست کشیده شده ایجاد میکردند، بیرون می آوردند.

جراحی شکم بعد از زایمان

بیشتر بانوان بعد از زایمان با مشکل افتادگی شکم و پوست مواجه می‌شوند. در برخی افراد ورزش و رژیم غذایی مؤثر واقع نمی‌شود و باید برای زیبایی اندام خود به سراغ جراحی بروند. انتخاب روش جراحی برای ازبین بردن این مشکل به بزرگی و میزان افتادگی بستگی دارد.

برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب پس از جراحی باید در انتخاب پزشک و کلینیک دقت لازم را به عمل آورد.

انواع روش‌های جراحی شکم بعد از زایمان

 • لیپوماتیک: در این روش به کمک لوله‌ای به نام کانولا چربی‌های اضافی بدن که در نواحی موضعی بدن هستند را به کمک حرکات ارتعاشی تخریب و خارج می‌کنند.
 • ابدومینوپلاستی: در این جراحی چربی‌ها و پوست اضافی شکم برداشته شده و سبب سفت شدن عضلات و دیواره‌ی شکم می‌گردد.
 • لیپوساکشن: در این جراحی با ایجاد چند سوراخ و استفاده از ابزار مخصوص سوزنی‌مانند، اقدام به تخلیه‌ی چربی اضافی با دستگاه مکنده می‌کنند.

خیلی‌ها فکر می‌کنند برداشتن چربی با لیپوماتیک فقط با یک دستگاه خاص انجام می‌شود اما این‌طور نیست.

پیکرتراشی برای برداشتن چربی‌های اضافی بدن

پیکرتراشی مجموعه‌ای از روش‌های تهاجمی و غیرتهاجمی است که می‌توان از آن‌ها برای برداشتن چربی‌های مختلف بدن استفاده کرد و به اندام ایده آل رسید. لیپوماتیک تلفیقی از دو تکنیک Tumescent و Power Assisted می‌باشد.روش لیپوماتیک جدیدترین روش تخلیه چربی شکم می‌باشد که با دارا بودن ایمنی بالا ،مشکل ایمنی که در روش سنتی لیپوساکشن  وجود داشت را برطرف کرده است.

دربرداشتن چربی با این روش ، سلول‌های چربی به‌ صورت کاملاً فیزیکی تخریب می‌شوند و توسط حرکات لرزشی کانولا به‌صورت آزاد در می‌آیند  و این چربی را به‌آرامی و  بدون درد و خونریزی توسط دستگاه از بدن خارج می‌کنند. در این روش برداشتن چربی شکم چون از لیزر و حرارت در بافت چربی استفاده نمی‌شود امکان فیبروز در بافت زیر پوست خیلی کم بوده  و این به سفت شدن و لیفت پوست کمک  زیادی می‌کند. در این روش برداشتن چربی ، دوره نقاهت بین ۳ تا ۷ روز طول می‌کشد .

بعد از این عمل بیمار باید به مدت ۹ هفته از گن مخصوص استفاده کند. خیلی‌ها فکر می‌کنند برداشتن چربی با لیپوماتیک فقط با یک دستگاه خاص انجام می‌شود اما این‌طور نیست .هر فردی بنا بر شکل ظاهری خود ،به تغییرات خاصی نیاز دارند و  برای همه افراد از یک روش استفاده نمی‌شود .

برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه اکسسوری برست یا پستان فرعی چیست؟ + بهترین راه‌ درمان آن را پیشنهاد میدهیم.

لیفت شکم یکی از روش های جدید و بسیار روتین برای رفع افتادگی و چربی های اضافی است. در این روش پوست شل شده ای که زاویه ای به سمت پایین دارد کشیده شده و میزان اضافه آن برداشته می شود.

روش های جراحی شکم و پهلو

جراحی شکم و پهلو، بازه گسترده‌ای از عمل‌های جراحی زیبایی و حتی درمانی را شامل می‌شود، شامل:

 • برداشتن چربی شکم با عمل ابدومینوپلاستی و مینی ابدو
 • لیپوماتیک
 • بادی جت
 • اولترازد
 • دستگاه پال
 • لیزر لیپولیز

این عمل‌ها کمک می‌کنند که در یک جلسه و تنها در چند ساعت، تا 10 لیتر چربی از شکم و پهلو‌های شما برداشته شود و شما به یک شکم کوچک و پهلوهای باریک و لاغر دست پیدا کنید. یعنی راهی را که با کمک رژیم‌های تغذیه‌ای و ورزش کردن ممکن بود بعد از چند سال به آن برسید و حتی گاهی کاملا نشدنی است، در یک روز طی کنید.

برداشتن چربی شکم با ابدومینوپلاستی

در این عمل دو کار انجام می‌شود تا شکم شما کوچک و خوش فرم شود. اول اینکه پوست و چربی اضافی شکم برداشته می‌شود. همچنین پارگی یا تغییر فرم ماهیچه‌های شکم شما اصلاح می‌شود تا شکم شما سفت و خوش فرم شود. ابدومینوپلاستی برای افرادی که شکم بزرگ و افتاده دارند و یا خانم‌هایی که چند بارداری را تجربه کرده‌اند، عمل بسیار مناسبی است.

پیکر تراشی چیست و چگونه به لاغری افراد کمک می کند را در این مقاله بخوانید.

برداشتن چربی شکم با بادی جت

یک روش پیشرفته برای تخلیه چربی از بدن است که به جای نیروی مکانیکی یا باد، از جریان پرفشار آب برای شکستن و شل شدن بافت چربی استفاده می‌کند. به این ترتیب به آرامی چربی مخلوط با آب از زیر پوست بیرون کشیده می‌شود.

برداشتن چربی شکم با اولترازد

یک روش پیشرفته، سریع و دقیق برای از بین بردن و تخلیه بافت چربی از شکم، پهلو و دیگر نقاط بدن است. حتی از مناطق حساس مثل صورت نیز با کمک این روش می‌توان چربی تخلیه کرد. با این دستگاه یک فشار منفی در بافت‌ چربی زیر پوست ایجاد می‌شود. نتیجه آن، تشکیل حباب‌های افزایش یابنده درون سلول‌های چربی است. دیواره سلول چربی نمی‌تواند این فشار منفی را تحمل کند، پس می‌شکند و منفجر می‌شود. به این ترتیب بافت چربی آب می‌شود و به سادگی از بدن تخلیه خواهد شد.

در روش لیزر لیپولیز، نور لیزر با کمک فیبر نوری و کانولای مخصوص به زیر پوست هدایت می‌شود تا بافت چربی را متلاشی کند.

برداشتن چربی شکم با دستگاه پال

نوعی دستگاه برای لیپوساکشن است که به جراح کنترل و دقت بالاتری در تخلیه چربی می‌دهد. دستگاه PAL یا لیپوساکشن قدرتی با کمک حرکات فیزیکی، چربی شکم و پهلو به صورت یکنواخت و بدون آسیب به دیگر بافت‌های زیر پوست، تخلیه می‌شود. این روش ظرافت و دقت بالایی دارد و نتایج آن در پیکر تراشی، بسیار مناسب است.

برداشتن چربی شکم با لیزر لیپولیز

روش جدیدی است که با کمک پرتوهای لیزر، بافت چربی زیر پوست را متلاشی می‌کند. در این روش، نور لیزر با کمک فیبر نوری و کانولای مخصوص به زیر پوست هدایت می‌شود تا بافت چربی را متلاشی کند. البته باید دقت داشت که در هر جلسه تنها حجم محدودی از چربی قابل برداشت است. پس اگر حجم چربی شکم و پهلوی شما کم است، این روش مناسب خواهد بود.

یکی از روش‌هایی که در سال‌های اخیر ابداع شده و جزو متدهای جدید لاغری محسوب می‌شود، لاغری با دستگاه پال است.

برداشتن چربی با لیپوماتیک

از روش‌های نوین برای برداشتن چربی شکم و سایر قسمت‌های بدن می‌توان به لیپوماتیک اشاره کرد .برداشتن چربی با این روش کم‌ خطر بوده و عوارض کمتری برای بیمار ایجاد می‌کند و قیمت مناسبی هم دارد.

برای لیپوماتیک شکم و پهلو ،توسط  لوله‌ای به نام کالونا چربی‌های بدن تکه‌تکه می‌شوند و از بدن خارج می‌شوند . تنها در روش برداشتن چربی با لیپوماتیک می‌توان از چربی‌های استخراج‌ شده برای اضافه کردن به نواحی دیگر مانند تزریق چربی به باسن و سینه استفاده کرد.همچنین برداشتن چربی با لیپوماتیک باعث از بین بردن سلولیت نیز می‌شود.

در واقع با کمک روش‌های جراحی تهاجمی مانند ابدومینوپلاستی و یا کم‌تر تهاجی مانند لیپوساکشن، می‌توان در یک یا دو جلسه، چربی‌های اضافی شکم و پهلوها را برداشت.

روش ابدومینوپلاستی یا تامی تاک، همان جراحی شکم است که در آن علاوه برداشتن چربی‌های اضافی شکم، پوست اضافی و افتاده شکم نیز برداشته می‌شود. از سوی دیگر، ماهیچه‌های شل شده و پاره شده شکم نیز دوباره به سوی هم کشیده و دوخته می‌شود.

با این کار ماهیچه‌های جداره شکم، ترمیم و سفت می‌شود.جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی، روشی است که با برداشتن پوست و چربی اضافی و سفت کردن ماهیچه‌های شکم، اندام شما را لاغر و متناسب می‌سازد.

در این روش با ایجاد برش‌هایی افقی و عمودی در اطراف و زیر ناف و همچنین ناحیه بالای شرمگاه، پوست آویزان شکم برداشته می‌شود. سپس بافت‌های چربی اضافی برداشته می‌شود.

پس از دوختن ماهیچه‌های شکم، بخش بالایی و پایینی پوست برش خورده به هم دوخته می‌شود. ابدومینوپلاستی یک جراحی تهاجمی اما بسیار موثر برای از بین بردن چربی و افتادگی شکم است. این روش برای کسانی که کاهش وزن بسیاری داشته اند و یا خانم‌هایی که بارداری را پشت سر گذاشته‌اند، موثر است.

برای شکم‌هایی که چربی اضافی و افتادگی کمتری دارند، می‌توان از روش مینی-ابدومینوپلاستی بهره برد که میزان برش کمتری دارد و عمل سبک‌تری است.

ابدومینوپلاستی شیوه‌های مختلفی دارد. در تامی تاک یا جراحی شکم، برش‌هایی در بخش‌های پایینی شکم به صورت افقی ایجاد می‌شود.

سپس پوست و لایه‌های چربی اضافی زیر آن برداشته می‌شود. معمولا در شکم‌هایی که اندازه بزرگی داشته باشند، ماهیچه‌های شکم دچار کشیدگی و یا پارگی می‌شوند. جراح با کشیدن ماهیچه‌های شکم و دوختن آن‌ها، عضلات شکم را سفت و خوش فرم می‌کند. این کار کمک می‌کند تا پس از عمل، شکل شکم شما طبیعی و متناسب باشد.

همچنین می‌توان دور سوراخ ناف را نیز برش داد و به جای اصلی خود برد. درواقع نافی که بعد از جراحی شکم مشاهده می‌شود، ناف واقعی خود فرد است.

برای شکم‌هایی که چربی اضافی و افتادگی کمتری دارند، می‌توان از روش مینی-ابدومینوپلاستی بهره برد که میزان برش کمتری دارد و عمل سبک‌تری است.

لیپوساکشن نیز همانطور که از اسمش پیدا است، روشی برای کشیدن چربی‌های اضافه بدن، شکم و جراحی پهلو است. در این روش، با ایجاد شکاف‌هایی در بدن، پروب‌های دستگاه لیپوساکشن وارد بدن می‌شود. سپس بافت‌های چربی خورد شده و بیرون کشیده می‌شود.

روش لیپوساکشن معمولا همراه با ابدومینوپلاستی برای از بین بردن چربی‌های پهلو، پشت و حتی ران و باسن به کار می‌رود. در واقع لیپوساکشن هم می‌تواند یک روش مکمل برای ابدومینوپلاستی باشد و هم به عنوان یک روش جداگانه و مستقل برای لاغری شکم و پهلو با عمل جراحی، به کار گرفته شود.

کشیدن پوست شکم بعد از لاغری برای کسانی که مقدار زیادی از چربی بدن خود را از دست داده اند بهترین گزینه است.

تفاوت برداشتن چربی در لیپوماتیک با سایر روش‌ها

در دیگر دستگاه‌های پیکرتراشی  معمولاً حرکت میله لیپوساکشن به سمت جلو و عقب می‌باشد یعنی حرکات رفت و برگشتی دارد اما در لیپوماتیک حرکات نوک میله علاوه بر رفت و برگشتی به شکل لرزشی و دورانی هم می‌باشد که به این تکنولوژی nutational infrasonic liposuctio می‌گویند که در سال ۱۹۹۷ ساخته‌ شده است و  گفته‌ شده که صدمه کمتری به بافت ها وارد می‌کند .لیپوماتیک که امروزه از آن  استفاده می‌شود ساخت شرکت یورومی بلژیک می‌باشد.

مطالعه مقاله عمل کشیدن پوست ران یا تایوپلاستی را توصیه می کنیم.

لاغری شکم و پهلو با عمل لیپوماتیک چگونه است؟

لیپوماتیک یکی از جدیدترین و کارآمدترین روش‌ها برای لاغری شکم و پهلو با عمل جراحی است. هنگام انجام جراحی شکم، برای خارج کردن چربی اضافی از نواحی بالایی شکم، پهلوها و پشت کمر، می‌توان از تکنیک‌های مختلف لیپوماتیک استفاده کرد.

درواقع لیپوماتیک نوعی روش لیپوساکشن بدون درد و عوارض زیاد است. دستگاه لیپوماتیک، یک موتور بادی دارد که هوای فشرده تولید می‌کند. این هوای فشرده به کانولا منتقل می‌شود و حرکات مختلفی را در آن ایجاد می‌کند.

در روش لیپوماتیک از شکاف ایجاد شده در شکم و یا ایجاد چند شکاف کوچک در پهلوها، می‌توان به بافت‌های چربی زیر پوست دسترسی یافت. سپس با کمک لوله‌های بلند و باریکی که کانولا نام دارد، بافت‌های چربی را خورد کرد و سپس بیرون کشید.

کانولا درواقع همان لوله استیل بلند و باریکی است که وارد بدن می‌شود تا چربی‌ها را خورد کند و بیرون بمکد. با کمک خورد کردن بافت‌های چربی و خارج کردن آن از زیر پوست، می‌توان پهلو‌ها را نیز لاغر کرد.

برای لاغری شکم و پهلو با عمل لیپوماتیک، نخست شکاف‌های کوچکی در ناحیه شکم، پهلوها، پشت و یا اطراف ناف ایجاد می‌شود. سپس لوله کانولا وارد بدن می‌شود. لوله کانولا پس از ورود به زیر پوست، با حرکت در سه جهت افقی، عمودی و همچنین دوران و چرخش حول محور خود، بافت‌های چربی را به ذرات کوچک تبدیل می‌کند. سپس مانند یک جاروبرقی قدرتمند بافت چربی را بیرون می‌کشد.

باید گفت که در کنار عمل ابدومینوپلاستی، لیپوماتیک نیز به کار گرفته می‌شود.ترکیبی از این دو روش، یک جراحی شکم و پهلوی کارآمد و نتیجه بخش خواهد بود.

روش لیپوماتیک دو ویژگی و مزیت مهم دارد. نخست اینکه اندازه برش‌های ایجاد شده در پوست، نسبت به روش‌های قدیمی‌تر لیپوساکشن، بسیار کوچکتر است. همچنین درد و عوارض پس از عمل نیز در لیپوماتیک بسیار کاهش می‌یابد. ویژگی مهم دیگر لیپوماتیک این است که چربی خارج شده از بدن، قابلیت تزریق به دیگر نقاط بدن را دارد. در نتیجه برای فرم دادن به دیگر بخش‌های بدن مانند تزریق چربی به باسن و سینه‌ها می‌توان از چربی‌های خود فرد استفاده کرد. و

باید گفت که در کنار عمل ابدومینوپلاستی، لیپوماتیک نیز به کار گرفته می‌شود.ترکیبی از این دو روش، یک جراحی شکم و پهلوی کارآمد و نتیجه بخش خواهد بود.

لیپوماتیک علاوه بر اینکه به عنوان روش کمکی همراه با ابدومینوپلاستی انجام می‌شود، در شرایطی که افتادگی در شکم زیاد نباشد، به تنهایی نیز می‌تواند برای تخلیه چربی از نواحی شکم و پهلو به کار گرفته شود. عمل لیپوماتیک، با روش‌ها و دستگاه‌های مختلفی انجام می‌شود که هر یک مزایای مخصوص به خود را دارند. پزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی می‌تواند بسته به نیاز و شرایط بدنی هر فرد، یکی از روش‌ها را پیشنهاد دهد.

لیپوماتیک: در جراحی شکم و پهلو با لیپوماتیک، از فشار و ضربه فیزیکی برای خورد کردن بافت‌های چربی استفاده می‌شود. سپس این چربی از زیر پوست بیرون مکیده می‌شود. در روش‌های قدیمی‌تر لیپوساکشن از تکنیک‌هایی مانند لیپولیز، با کمک امواج لیزر دمای بافت چربی تا ۹۰۰ درجه سانتیگراد بلا می‌رود و چربی‌های می‌سوزند. سپس از بدن تخلیه می‌شوند. به همین دلیل روش لیپوماتیک عوارض سوختگی ندارد. همپنین از چربی تخلیه شده می‌توان برای تزریق به دیگر نواحی بدن و فرم دادن به اندام‌های دیگر، استفاده کرد.

اولترازد: در این روش به جای استفاده از خورد کردن با ضربه و چرخش، امواج صوتی به کار می‌رود. با کمک فناوری اولتراسوند، سلول‌های چربی به ارتعاش در می‌آیند و دیواره آن‌ها پاره می‌شود. با آب شدن چربی، می‌توان آن را با فشار دست و ماساژ به بیرون از بدن هدایت کرد. به تشخیص جراح اگر حجم چربی زیاد نباشد، نیازی به مکش آن نیست. اما می‌توان با کمک ابزار مکش، زودتر و دقیق‌تر چربی را تخلیه کرد و شکل بدن و پوست را نیز یک‌دست کرد.

واترجت: در روش بادی جت یا واتر جت نیز مانند لیپوماتیک، چربی‌ها خورد می‌شوند اما با فشار آب. باریکه‌ای از آب پرفشار در اندازه چند میلی‌تر به بافت‌های چربی برخورد می‌کند و آن‌ها را درهم می‌شکند. سپس این مخلوط آب و چربی با کمک مکش، از بدن خارج می‌شود. این چربی را نیز نمی‌توان برای تزریق به دیگر نقاط بدن استفاده کرد.

روش جراحی شکم چاق با لیپوماتیک، نیاز به برش ندارد و طرفداران زیادی دارد.

دقت داشته باشید که رسیدن به یک نتیجه مطلوب از لیپوماتیک، به دقت و تجربه جراح نیز بستگی دارد. بهتر است برای انجام لاغری شکم و پهلو با جراحی، حتما به پزشک فوق تخصص جراحی چلاستیک و زیبایی که متخصص جراحی لاغری مراجعه کنید. در غیر این صورت ممکن است پزشک غیر متخصص، هنگام کار با دستگاه لیپوماتیک به اندام‌ها، رگ‌ها و عصب‌های شما آسیب وارد کند. همچنین جراحی در اتاق عمل استریل و پاکیزه نیز در کاهش خطر عفونت پس از عمل بسیار مهم است.

لیپوماتیک روشی برای جراحی شکم و پهلو

خیلی ها هستند که از داشتن شکم بزرگ و بد فرم رنج می برند که این افراد برای رفع این مشکل به انجام جراحی شکم چاق شکم با روش لیپوماتیک روی می آورند که این جراحی شکم چاق، نسبت به سایر روش ها یک روش کاملا ایمن و بی ضرر است که بیمار با انجام این روش جراحی شکم چاق می تواند به یک شکم صاف و زیبا دست پیدا کند.

در این روش جراحی شکم چاق با لیپوماتیک نیاز به برش نیست و با استفاده از یک میله فلزی چربی های شکم را خارج می کنند که معمولا در این روش جراحی شکم چاق می توان چربی های تخلیه شده را به اندام های دیگر بدن هم تزریق کرد.

روش جراحی شکم چاق با لیپوماتیک، نیاز به برش ندارد و طرفداران زیادی دارد. از بین بردن چربی های شکم و پهلو بسیار سخت و دشوار است که با جراحی شکم چاق با روش لیپوماتیک می توان از شر این چربیهای اضافه خلاص شد.

کاندیدای مناسب لیپوساکشن یا لیپولیزر

لاغری شکم و پهلو با ترکیب چند روش

این روش جراحی شکم چاق را، جراح بر اساس شرایط کلی بدن و نیاز و درخواست بیمار پیشنهاد می کند؛ زیرا پزشک جراح با معاینه دقیق بیمار می تواند بهترین روش جراحی شکم چاق را برای زیبا سازی ناحیه های مختلف بدن که مشکل چربی و افتادگی پوست و شلی دارند به کار بگیرد.

از آنجایی که در برخی افراد استفاده از یک روش برای جراحی شکم چاق پاسخ نمی دهد، جراح از روش ترکیبی ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک برای کشیدن چربی و ترمیم نقاط بدن استفاده می کند.

این روش جراحی شکم چاق برای افرادی مناسب است که شکم آنها چاق است ولی پوست اضافه و افتادگی شکم ندارند و یا در حد جزئی است و کیفیت پوست آنها خوب بوده و ترک پوست کمی دارند.

لیپوساکشن یا لیپولیزر

در این روش جراحی برای جراحی شکم و پهلو، مقدار معینی از سرم حاوی ترکیبات خاص (محلول تاموسنت) را به داخل چربی های زیر پوست تزریق و سپس مایع و چربی را با استفاده از لوله های مخصوصی با ایجاد سوراخهای کوچک در پوست خارج می کنند. مقدار این مایع تزریقی بر اساس وزن فرد و وضعیت سلامتی او برای هر کسی متفاوت است و مقدار چربی خارج شده هم به مقدار مایع تزریق شده بستگی دارد و حتی در بهترین شرایط هم نمیتوان بیشتر از چند لیتر چربی در یک جلسه خارج کرد.

پس در افراد با چربی ضخیم دور شکم و پهلو، ممکن است جراحی شکم چاق بیش از یک جلسه طول بکشد. این روش جراحی شکم چاق برای افرادی مناسب است که شکم آنها چاق است ولی پوست اضافه و افتادگی شکم ندارند و یا در حد جزئی است و کیفیت پوست آنها خوب بوده و ترک پوست کمی دارند.

اینها اکثرا خانمهای جوانی هستند که حاملگی نداشته اند و یا آقایانی که از چاقی شکم و پهلو رنج میبرند. همچنین افرادی که تمایلی به جراحی شکم چاق در حد وسیع ندارند و اصلاح افتادگی شکم مد نظرشان نیست و فقط میخواهند چاقی شکم خود را برطرف کنند، از این روش جراحی شکم چاق استفاده می کنند.

 ترکیب دو روش لیپوساکشن و لیپولیزر

در افرادی که چاقی موضعی در بالای شکم و پهلوها دارند و هم قسمت پایین شکمشان افتاده است با ترکیب دو روش بالا می توان به نتایج مطلوبی دست یافت.

عوارض احتمالی ابدومینوپلاستی

 • جوشگاه نامطلوب
 • خونریزی ( هماتوم)
 • عفونت
 • تجمع مایع
 • اختلال در ترمیم زخم
 • از دست دادن پوست
 • لخته های خونی
 • بی حسی یا سایر تغییرات حس پوست
 • مخاطرات بی هوشی
 • تغییر رنگ پوست و یا تورم طولانی مدت
 • مرگ بافت چربی عمقی پوست ( نکروز چربی )
 • جداشدن زخم
 • ناقرینگی
 • محو و شلی پوست
 • درد، که ممکن است طولانی باشد.
 • ترومبوز ورید عمقی، عوارض قلبی و ریوی
 • تورم طولانی مدت پاها
 • آسیب عصبی
 • احتمال نیاز به جراحی مجدد در ابدومینوپلاستی (کشیدن چربی شکم) وجود دارد
 • نتیجه کمتر از حد مطلوب از نظر زیبائی

سیکس پک کردن شکم با جراحی

شاید شما هم تبلیغات مختلفی را با این مضمون دیده باشید که: با کمک جراحی شکم، در کنار لاغری شکم و پهلو با عمل، شکم شما نیز خوش فرم و سیکس پک خواهد شد. عمل زیبایی سیکس پک شاید برای آقایان این موضوع بسیار جذاب باشد در جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی می‌توان ماهیچه‌های شل یا پاره شده شکم را جمع کرد و به هم دوخت تا سفت و خوش فرم شود؛ اما ایجاد سیکس پک تنها با ورزش و عضله‌سازی امکان‌پذیر است.

البته برخی جراحان از روش‌های غیر استاندارد و غیر موثری استفاده می‌کنند. درواقع با ایجاد شکاف و شیار در لایه‌های چربی زیر پوست شکم، فرم شش تکه یا سیکس پک را به وجود می‌آورند. بدیهی است که این کار تاثیر موقتی دارد و پس از گذشت چند هفته یا چند ماه، بافت‌های چربی به حالت اول برمی‌گردد و فرم شکم دوباره نامتناسب خواهد شد.

این روش جراحی شکم چاق برای افرادی مناسب است که شکم آنها چاق است ولی پوست اضافه و افتادگی شکم ندارند و یا در حد جزئی است و کیفیت پوست آنها خوب بوده و ترک پوست کمی دارند.

چه شرایطی برای انجام لیپوماتیک مهم است؟

لیپوماتیک روش چندان سنگینی برای لاغری شکم و پهلو با عمل جراحی نیست اما به هر کسی توصیه نمی‌شود. نخست باید بدانید که فقط یک فوق تخصص جراحی پلاستیک صلاحیت علمی و تجربه کافی را دارد تا به شما بگوید که چه روش جراحی برای شما مناسب است. پس هیچ‌گاه با نظر افراد دیگر و یا جراح غیر متخصص، بدن خود را به تیغ جراحی نسپارید.

اما اگر برای مشاوره با جراح پلاستیک آمادگی دارید، بهتر است بدانید که چند ویژگی برای انجام لیپوماتیک ضروری است:

 • سن بالای 18 سال
 • بهره‌مندی از سلامت عمومی و عدم ابتلا به بیماری‌های خاص مانند دیابت یا بیماری‌های قلبی و عروقی
 • 3 ماه از بارداری گذشته باشد و بلافاصله پس از لیپوماتیک بارداری انجام نشود. بارداری دوباره می‌تواند نتایج انجام جراحی لاغری شکم و پهلو را دستخوش تغییر کند. ممکن است پس از بارداری دوباره، پوست شکم دچار شل شدگی و افتادگی شود. بهتر است حتما با جراح خود در این مورد مشورت کنید.
 • وجود خاصیت الاستیک در پوست و توان عضلانی مناسب
 • عدم کاهش یا افزایش وزن پس از انجام لیپوماتیک:

درواقع شما باید با کمک ورزش و رژیم غذایی، وزن خود را تا جای ممکن کاهش داده باشید. لاغری شکم و پهلو با جراحی تنها باید چربی‌هایی را بیرون بکشد که به صورت طبیعی رفع نشده باشد. همچنین نباید بیشتر از 30 % وزن طبیعی خود، اضافه وزن داشته باشید. پس از انجام لیپوماتیک نیز باید با پرهیز غذایی و انجام ورزش، وزن خود را ثابت نگه دارید. این کار نه تنها نتایج عمل را بهبود می‌بخشد، بلکه شما را به اندام ایده‌آل می‌رساند.

ممکن است پس از بارداری دوباره، پوست شکم دچار شل شدگی و افتادگی شود. بهتر است حتما با جراح خود در این مورد مشورت کنید.

مراقبت‌های پس از عمل لیپوماتیک

دوره بهبودی لیپوماتیک بین 3 تا 7 روز است. پس از جراحی شکم و پهلو، به توصیه‌های جراح پلاستیک خود به دقت عمل کنید تا با کمترین عوارض، هرچه زودتر به بهبودی برسید.

برای کاهش عوارض جراحی و بهبودی هرچه سریع‌تر نکات زیر را رعایت کنید:

 • کمی درد، ورم و کبودی کاملا طبیعی است. درد خفیف بین یک تا دو هفته رفع می‌شود که البته با مسکن قابل کنترل است. داروهای آنتی‌بیوتیک و مسکن را طبق تجویز پزشک خود مصرف کنید.ورم نیز حداکثر پس از 6 هفته از بین می‌رود و نتیجه اولیه جراحی قابل مشاهده است.
 • گن مخصوص را طبق توصیه جراح خود همواره بپوشید. این گن، در جلوگیری از ایجاد تورم و همچنین فرم‌دهی به بدن، موثر است.
 • سه روز پس از عمل می‌توانید حمام کنید. البته جای بخیه‌ها را زیر فشار مستقیم آب نگیرید.ورود آب آلوده به درون زخم و جای بخیه، خطر ایجاد عفونت را افزایش می‌دهد.
 • مصرف آب فراوان، ماهی و میگو، میوه و سبزی، به ویژه آناناس، بسیار توصیه می‌شود. همچنین چربی و نمک را از برنامه غذایی خود کنار بگذارید. به ویژه در دو هفته تا یک ماه اول پس از عمل لیپوماتیک، تا جای ممکن از مصرف نمک پرهیز کنید.
 • پس از یک هفته می‌توانید فعالیت‌های روزمره خود را از سر گیرید و پس از چند هفته نیز، طبق نظر جراح خود به ورزش بپردازید.
 • تا دو هفته از انجام هرگونه فعالیت سنگین بدنی پرهیز کنید. البته معمولا توصیه می‌شود که در روز چند ساعت راه بروید. این تحرک داشتن به تخلیه مایعات و ترشحات بدن کمک می‌کند و در کاهش تورم موثر است

 

لاغری شکم و پهلو با عمل، برای کسانی که از ورزش‌های سنگین و رژیم‌های سخت غذایی نتیجه دلخواه نگرفته‌اند، یک راه حل موثر است. با کمک ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک، می‌توان چربی‌ها و پوست اضافه شکم و پهلو را در یک جلسه جراحی حذف کرد.

البته برای دیدن نتیجه نهایی جراحی لاغری شکم و پهلو،  باید دست کم دو ماه صبر کنید. پس از ان نیز برای رسیدن به اندام ایده آل و حفظ آن، رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم را در پیش بگیرید. لیپوماتیک، یک جراحی زیبایی بسیار موثر و البته بدون درد و عوارض زیاد است. امروزه این روش علاوه بر متقاضیان زیادی که دارد، میان جراحان پلاستیک نیز محبوبیت بسیاری پیدا کرده است.

همچنین مطالعه مقاله اولترازد شکم از دست ندهید.

جمع بندی

جراحی شکم و پهلو، روشی است که در یک جلسه، ۴ تا ۵ کیلو شما را لاغرتر می‌کند اما جایگزینی برای ورزش کردن یا داشتن رژیم‌های غذایی استاندارد نیست. درواقع چه پیش از انجام ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک و چه پس از این عمل‌ها، باید ورزش و سبک زندگی سالم را در پیش گرفت. کنترل وزن برای انجام این جراحی بسیار مهم است.

با این حال، در بسیاری مواقع چربی‌های مزاحم در ناحیه شکم و پهلو با ورزش از بین نمی‌رود و چاره کار تنها جراحی شکم و چهلو است. فراموش نشود که این چربی‌ها از زیر پوست بدن خارج می‌شود و بافت‌های چربی پیرامون اندام‌های داخلی بدن یا همان چربی‌های احشایی، تنها با کمک ورزش و رژیم غذایی مناسب، از بین می‌رود.

در جراحی ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم، علاوه بر برداشتن چربی و پوست شل شده شکم، می‌توان ماهیچه‌های شکمی را نیز سف و خوش فرم کرد. لیپوماتیک نیز نسبت به روش‌های قدیمی لیپوساکش، تکنیک جدیدتر و مناسب‌تری است؛ چرا که هم اندازه برش در آن کوچک‌تر است و هم درد و عوارض کمتری دارد. همچنین از چربی تخلیه شده با این روش می‌توان برای تزریق به دیگر نقاط بدن استفاده کرد. به همین دلایل است که جراحی شکم و پهلو برای لاغری، روش بسیار پرطرفدار و کارآمدی در پیکرتراشی به حساب می‌آید.

حال که درباره لاغری شکم و پهلو و روش های آن اطلاعات درستی کسب کرده اید می توانید از مقالاتی که در پایین هستند اطلاعات تکمیل تری دریافت کنید یا برای خواندن تجربیات دیگران در این زمینه، نظرات کاربران را در انتهای مقاله بخوانید.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر