جراحی پلاستیک صورت (جراحی صورت و نکات کلیدی)

1,070

جراحی پلاستیک صورت

جراحی پلاستیک صورت چیست؟ تنها چگونه اسم آن شامل کلمه‌ی «پلاستیک» است به معنای این نیست که بیمارانی که این جراحی را انجام می‌دهند صورت پر از مواد ساختگی خواهند داشت.نام آن از ماده ترکیبی اتخاذ نمی ‌شود بلکه از کلمه یونانی پلاستیکوس اتخاذ می‌ شود که به معنای شکل یا قالب است. جراحی پلاستیک صورت یک نوع ویژه از جراحی است که می ‌تواند ظاهر و توانایی عملکرد فرد را تغییر دهد.

آیا می خواهید چین و چروک صورت خود را از بین ببرید؟ آیا می خواهید جای جوش و آکنه را از بین ببرید؟ آیا می خواهید از افتادگی پوست صورت جلوگیری کنید؟ آیا از لاغری صورت خودتان خسته شده اید؟ با این روش های می توانید ظاهر و احساسی که از پوست خودتان دارید را بهتر کنید. کمتر کسی پیدا می شود که ظاهر و زیبایی پوست خود اهمیت ندهد. امروزه روش های درمانی مختلفی برای زیبایی پوست مخصوصاً پوست صورت وجود دارد.جراحی صورت یکی از جراحی ‌هایی است که از دیر باز در دنیای پزشکی بوده است اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی جراحی صورت به مراتب راحت ‌تر و مطمئن ‌تر از گذشته شده است.

جراحی پلاستیک صورت در اصل همان جراحی پلاستیک است که برای اصلاح عیوب برخی از اندام ‌ها یا بازسازی آن‌ها انجام می‌شود.جراحی صورت زیبایی زمانی فقط برای افراد ثروتمند مناسب بود. هر ساله، بیش از یک میلیون آمریکایی به دنبال جراحان زیبایی می ‌گردند تا بتوانند شکم صاف تری داشته باشند، سینه‌های خود را بزرگ‌ تر کنند یا شکل بینی خود را عوض نمایند.

جراحی صورت توسط جراح پلاستیک انجام می‌شود که بسته به نوع جراحی، تخصص فرد جراح هم می‌تواند متغییر باشد.به عنوان مثال عمل زیبایی بینی را هم جراح و متخصص گوش و حلق و بینی می‌تواند انجام دهد و هم جراح پلاستیک. اما اولین نکته‌ ای که در جراحی زیبایی حائز اهمیت است انتخاب کاندید مناسب است.

جراحی پلاستیک صورت یکی از تخصص‌های علم پزشکی می ‌باشد که به طور تخصصی به بازسازی نقص‌های صورت و بدن که به علت اختلالات تولد، تروما، سوختگی و بیماری به وجود آمده است، می‌پردازد.به عبارت دیگر جراحی پلاستیک، نوعی جراحی ترمیمی است که در جهت اصلاح نواقص ناکارآمد بدن انجام می‌ گیرد و طبیعت بسیار سازنده و کارامدی دارد.

اگر کاندید به درستی انتخاب شود عوارض های احتمالی به حداقل خواهند رسید. همچنین تبحر و تجرب جراح هم در نتیجه جراحی می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد.عمل‌های بازسازی منجر به اصلاح نقص‌ها بر روی صورت یا بدن می ‌شوند. این عمل ها شامل نواقص فیزیکی تولد مانند شکاف کام و بد ریختی‌های گوش، آسیب‌های ضربه همانند گاز گرفتگی سگ یا سوختگی یا پس از معالجات بیماری همانند بازسازی سینه زنان پس از جراحی سرطان سینه می‌باشند.

عمل‌های آرایشی (زیبایی) بخشی از بدن را تغییر می ‌دهند که فرد از آن احساس رضایت نمی‌ کند. عمل‌های آرایشی رایج شامل بزرگ کردن یا کوچک کردن سینه‌ها، تغییرشکل بینی و برداشتن چربی از نقاط ویژه‌ی بدن می‌باشند.

برخی عمل‌های جراحی به اندازه کافی از لحاظ آن چه که ما جراحی می ‌پنداریم همانند بریدن و دوختن، «جراحی‌شکل» نیستند.

به عنوان مثال، استفاده از لیزرهای ویژه برای از بین بردن موی ناخواسته و پوست متخلخل به منظور بهبود زخم شدید، دو درمان این چنینی می ‌باشند.

اداهای صورت به ما اجازه می‌ دهند تا با یکدیگر تعامل کرده و ارتباط برقرار کنیم. ظاهر ما نیز بر چگونگی درک دیگران از ما بستگی دارد از این رو بسیاری از افراد تلاش می ‌کنند تا «بهترین صورت خود» را به نمایش بگذارند.برخی افراد تمایل دارند تا جنبه‌های معینی از صورت خود را بهبود بخشند. برخی دیگر با ناهنجاری صورت همانند لب ترک‌ خورده یا دیگر نواقص تولد متولد می‌شوند و سزاوار اصلاح می ‌باشند. بسیاری از ما اثرات پیری همانند آسیب آفتاب یا ضربه ‌های گذشته را مشاهده می ‌کنیم. خوشبختانه بسیاری از این شرایط را می‌ توان از طریق روندهای انجام شده توسط جراح، اصلاح کرد.

 

چرا جراحی پلاستیک صورت

گستره شرایطی که متخصصین حلق و بینی تشخیص داده و درمان می‌کنند، متغیر بوده و ممکن است شامل کل صورت، بینی، لب، گوش و گردن باشند. جراحی زیبایی یک جزء دائمی از تخصص حلق و بینی است که ممکن است به دو مقوله تقسیم می‌شود: بازسازی و آرایشی.

جراحی صورت بازسازی برای بیمارانی انجام می‌شود که با این مشکلات صورت همانند لب و کام ترک ‌خورده، گوش‌های برآمده و لبخند کج متولد می ‌شوند. شرایط دیگری که در نتیجه‌ی تصادف، ضربه، سوختگی یا جراحی قبلی هستند نیز با این نوع جراحی اصلاح می ‌شوند. علاوه بر این، برخی روندهای بازسازی موردنیاز می ‌باشند تا بیماری‌های موجود همانند سرطان پوست را درمان کرد.

جراحی پلاستیک صورت آرایشی یک جراحی انجام شده به منظور ارتقاء ظاهر دیداری ساختارها و ویژگی‌های صورت است.

 روندهای رایج شامل برجسته‌ سازی صورت، برجسته‌ سازی چشم، کاشت چانه و گونه، لیپوساکشن و روندها برای اصلاح چین و چروک صورت و همچنین جوانسازی می ‌باشند. یک جراح حلق و بینی به خوبی آموزش می‌بیند تا تمام این مشکلات را نشان دهد.

 

 

در جراحی پلاستیک صورت  چه نوع مشکلاتی درمان می‌شوند؟

جراحی پیوند بینی/سپتوپلاستی: جراحی بینی خارجی و داخلی که در آن غضروف و استخوان بازسازی می‌شوند تا ظاهر و عملکرد بینی را بهبود بخشید.

جراحی پلک: جراحی پلک بالا یا پایین به منظور بهبود و ظاهر چشم‌ها.

ریتیدکتومی: جراحی پوست صورت و گردن به منظور کشیدن پوست و حذف چین و چروک اضافی.

برولیفت: جراحی به منظور بهبود چروک‌های پیشانی و ابروهای «پژمرده»

لیپوساکشن: جراحی برای برداشتن چربی مازاد زیر چانه یا گردن

ایمپلنت‌های چهره: جراحی برای برجسته‌ ترسازی ساختارهای معینی از صورت (گونه، لب‌ها، چانه)

اتوپلاستی: جراحی برای بازشکل ‌دهی غضروف گوش به نحوی که کمتر برآمده باشند.

روندهای سطح پوست: جراحی با استفاده از لیزر، پوست‌های شیمیایی، خوردگی پوست به منظور بهبود صاف بودن پوست.

بازسازی صورت: جراحی برای بازسازی نقص‌های موجود در پوست صورت در نتیجه‌ی جراحی قبلی، آسیب یا بیماری. این شامل بازسازی نقص‌های حاصل از جراحی سرطان، بازدید زخم، ترمیم پارگی‌های صورت به خاطر ضربه‌های قبلی، حذف علائم تولد و اصلاح ناهنجاری‌های مادرزادی جمجمه، کام یا لب‌ها.

روندهای غیر جراحی: تکنیک‌های بکاررفته همانند پوسته‌های شیمیایی، میکرو درما برایزون و موارد قابل تزریق. موارد قابل تزریق، داروهایی هستند که زیر پوست قرار داده می‌شود تا ظاهر صورت را بهبود بخشید که شامل بوتاکس، موارد آرایشی، دیسپورت، رستیلان، جودرم، رادیس، اسکالپترا و غیره.

 

مراقبت های قبل از جراحی پلاستیک صورت

جراح شما بایستی روند، ریسک‌ها، مزایا، جاگزین‌ها و ریکاوری را با شما بحث کند. اینکه بدانید انتظار چه چیزی را باید داشته باشید، شما را در وضعیت راحت ‌تری قرار می‌دهد. شما بایستی بپرسید که جراح، چند نوع روند را انجام داده است و تعداد دفعات عمل او چه میزان بوده است. شما همچنین بایستی بدانید که چه نوع برنامه‌ی آماده‌ سازی را باید صورت دهید، روندها چقدر طول می‌ کشند و هرگونه ریسک مرتبط را نیز بدانید. جراح شما بایستی به شما در مورد هر دارویی که باید قبل از جراحی، اجتناب کنید مشاوره دهد.

برخی ریسک‌ها عبارتند از: حالت تهوع، بی ‌حسی، خون‌ریزی، لخته ‌های خون، عفونت و واکنش‌های مغایر به بیهوشی. علاوه بر این، اگر شما دخانیات مصرف می‌کنید بایستی از این کار به مدت دو هفته قبل از جراحی اجتناب کنید تا بهبود پس از عمل را افزایش دهید.

شما همچنین بایستی از تمام هزینه‌های مرتبط و انتخاب‌های پرداخت را قبل از انجام هرگونه عمل، مطلع شوید. بیمه معمولاً جراحی پلاستیک صورت بازسازنده را پوشش خواهد داد اما این امر را با ارائه ‌دهنده‌ی خود بررسی کنید. اگر شما هزینه عمل را پرداخت می ‌کنید، دریابید که انتخاب‌های پرداخت چگونه می‌باشند و آیا هرگونه طرح پرداخت وجود دارد یا خیر.

ریکاوری در جراحی پلاستیک صورت چگونه خواهد بود؟

بیشتر جراحی‌های پلاستیک به اقامت بیمارستان طولانی نیاز ندارند. بسته به میزان جراحی، برخی عمل‌ها ممکن است بر مبنای سرپایی تکمیل شوند بدین معنا که نیازی نیست که در بیمارستان بمانید.

روندهای دیگر نیازمند اقامت شبانه در بیمارستان یا به مدت ۲ الی ۳ روز می‌باشند. در هر صورت، قبل از این که از بیمارستان مرخص شوید، جراح شما در مورد هرگونه مراقبت ویژه در طول مدت ریکاوری صحبت خواهد کرد. بخیه‌های دائمی و جراحی در مطب یک هفته پس از عمل برداشته خواهند شد. جراح شما همچنین بایستی رژیم غذایی ویژه‌ای که باید دنبال کنید، داروهایی که باید مصرف یا اجتناب کنید و هرگونه محدودیت بر فعالیت‌ها را توضیح دهد.

مراقبت های بعد از جراحی پلاستیک صورت :

۱.از تمرین هوازی به مدت دو هفته اجتناب کنید.

۲.از وزنه‌ برداری و ورزش‌های تماسی به مدت یک ماه اجتناب کنید.

۳.با جراح خود در مورد دارو برای مدیریت درد و آماس صحبت کنید.

۴.از آسپرین اجتناب کنید زیرا که ممکن است منجر به خونریزی و بدتر شدن کبودی بدن شود.

 

جراحی پوست صورت:

جراحی پوست صورت ، صورت را ۵ تا ۱۰ سال جوان تر نشان می دهد. لیفتینگ (کشش پوست صورت) معمولاً در افراد بالای ۴۰ ساله انجام می شود. در این عمل از طریق کشیدن پوست صورت و بافت زیرٱن چروک پوستی کاهش مییابد. لیفتینگ صورت را هم می توان با سایر اعمال زیبایی مثل لیفتینگ گردن، بلفاروپلاستی(کشیدن پوست پلک ها)، لیفتینگ ابرو و پیشانی به طور همزمان انجام داد. سن متقاضی، جنس پوست وی، میزان کشیدن پوست و عضلات زیر پوست همگی بر نتیجه عمل موثرند.

در دوران کودکی، پوست قابلیت ارتجاعی زیادی دارد و زیر پوست، سطح وسیعی از رشته های کولاژن وجود دارد که باعث صاف ماندن پوست است. با افزایش سن، قابلیت ارتجاعی پوست کاهش می یابد و درصد ٱب زیر پوستی کم می شود.

همین طوربه طول رشته های کلاژن افزوده شده و در نتیجه در پوست یک حالت افتادگی همراه با چین و چروک ایجاد می شود که ظاهر پوست را تغییر می دهد، بافت اطراف چشم و فک پایین شل می شود و موجب می شود که چهره حالت نگران، خسته و اخمو پیدا کند.

تماس با آفتاب از عوامل بسیار مؤثر در ایجاد این تغییرات است. نور آفتاب یک التهاب مزمن در پوست ایجاد می کند که منجر به متلاشی شدن عواملی می شود که پوست را شاداب و جوان نگه می دارند. عوامل دیگری مانند کاهش وزن، استرس های زندگی روزمره، مصرف کم مایعات استفاده از الکل و سیگار و استعداد ژنتیکی، در روند ایجاد تغییرات در چهره اثرگذار می باشند.

جراحی پلاستیک صورت ، در چه مواقعی بیشترین کاربرد را دارد؟

جراحی پلاستیک صورت  دامنه گسترده ‌ای دارد و تنها به یک یا دو جراحی محدود نمی‌ شود. جراحی بینی، جراحی پلک، لیپوساکشن، جراحی چانه (زاویه سازی فک) و …. در خیلی از مواقع با کمک جراحی صورت یا همان جراحی پلاستیک می توان مشکلات مادرزادی را درمان کرد.

به عنوان مثال برخی از کودکان از همان نوزادی با مشکل افتادگی پلک مواجه هستند یا لب شکری هستند. این کودکان می توانند در سنین مناسب مشکل خود را با کمک جراحی پلاستیک صورت حل کنند. به غیر از مشکلات مادرزادی می توان مشکلاتی که در برخی از سوانح به وجود آمده اند هم با کمک جراحی زیبایی درمان کرد که سوانح اشکال مختلفی دارند مانند تصادف، ضربه، زمین خوردن و سوختگی.

جراحی صورت ترمیمی  به اعمالی گفته می شود که توسط آن می توان در چهره افراد تغییراتی را ایجاد یا آسیب هایی را جهت زیباسازی صورت برطرف کرد.

روزانه افراد بسیاری برای انجام جراحی صورت ترمیمی  به مراکز زیبایی و درمانی مراجعه می کنند، هدف از مراجعه افراد به این مراکز بهره مندی از ظاهری زیبا و جذاب می باشد.

 

جراحی صورت ترمیمی زمانی مورد نیاز می باشد که می بایست شکل ظاهری و یا کارکرد اعضای بدن بازسازی گردد. این نوع بازسازی شکل ظاهری و یا کارکرد اندام ها معمولا پس از جراحات ناشی از تصادفات، بیماری های سرطانی و یا نارسایی های مادرزادی مورد نیاز می باشند که شامل ترمیم و بازسازی ‍‍پوست، بافت نرم،ماهیچه ها، تاندون ها و اعصاب محیطی می باشد.

همچنین جراح پلاستیک و ترمیمی قادر به بازسازی کارکرد اندام های فوقانی و تحتانی و میمیک صورت و پیوند مجدد اعضای قطع شده بدن نیز می باشد.

با کمک گیری از میکروسکوپ و ابزارجراحی بسیارکوچک جراح پلاستیک و ترمیمی حتی قادر به ترمیم پارگی فازهای عصبی بسیار کوچک و از این طریق درمان فلجی های ناشی از این نوع جراحات می باشد.

یکی دیگر از توانائی های جراحی پلاستیک و ترمیمی درمان زخم های مزمن و عفونی مانند زخم بسترو یا زخم های ناشی ازتصادفات یا عمل های جراحی به ویژه در بیماران سالخورده می باشد که توسط انتقال بافت سالم یا فلپ محیطی از اطراف و یا فلپ آزاد با آناستموز عروقی از دیگر نواحی بدن انجام می پذیرد.

درمان نخستین سوختگی های حاد و درجه بالا نیازمند مراجعت بیمار به مراکز و بیمارستان های سوانح و سوختگی و مراقبت توسط یک گروه پزشکی ویژه می باشند.

پس از کمک های حیاطی اولیه و اطمینان حاصل از رفع هر گونه خطر برای بیمار قدم بعدی ترمیم بافت های آسیب دیده و اسکارهای بازدارنده حرکات مفاصل وبهبود شکل ظاهری می باشد که بسته به شرایط روحی و جسمی بیمار پس از مشاوره جامع بیمار توسط جراح متخصص پلاستیک و ترمیم برنامه ریزی و اجرا می گردد.

روش جراحی صورت ترمیمی متداول در این زمینه عمدتا شامل پیوند گرفت های پوستی. استفاده از بافت گسترها (تیشیواکسپاندر) واستفاده از فلپ های محیطی و آزاد و تزریق چربی و روش های بدون نیاز به عمل جراحی برای نمومه شامل لیزر تراپی و میکرونیدلینگ می باشند.

 

در جریان عمل جراحی صورت ترمیمی، جراح یا بخشی از بدن کار می کند که از نظر ظاهری در حد طبیعی است؛ هدف جراحی صورت ترمیمی طبیعی تر کردن آن بخش از بدن است. به طور کلی بیماری، نقص عضو یا بدشکلی آن، یا آسیب دیدگی، بیماران را به انجام عمل جراحی ترمیمی وادار می کند.

ترمیم لب شکری یا جراحی ترمیمی پستان ها پس از عمل جراحی تومورها، جراحی های ترمیمی هستند، نه جراح زیبایی؛ زیرا عضوی که مورد عمل قرار می گیرد، ظاهری در حد طبیعی ندارد؛ بلکه عمل جراحی برای بازگرداندن ظاهر یا عملکرد طبیعی آن یا هر دو مورد انجام می شود.

دیگر اعمال جراحی صورت ترمیمی عبارتند از: ترمیم صورت پس از تصادفات شدید و ترمیم دست برای اصلاح آسیب های ناشی از کار یا بیماری های دژنراتیو مانند آرتریت(روماتسیم).

درهم آمیختن تکنیک های جراحی زیبایی و جراحی صورت ترمیمی

گاهی برای بهبود ظاهر و عملکرد، تکنیک های جراحی صورت ترمیمی و زیبایی در یکدیگر آمیخته و به صورت روشی واحد انجام می شوند.

یک نمونه، رینوپلاستی است؛ در این شیوه شکل ظاهری بینی تغیر می کند و همزمان؛ عمل تیغه میانی بینی کار بینی را در تنفس بهبود می بخشد.

جراحی صورت (Face lift)

جراحی صورت روشی برای زیباسازی صورت هست. جراحی زیبایی تلفیقی از علم و هنر هست و نمی‌توان به‌ عنوان علم مطلق به آن نگریست. در این نوع جراحی عواملی مثل پروسه ترمیم بافت و …درنتیجه جراحی  تأثیر می‌گذارند و بنابراین تمام مراحل این عمل در کنترل جراح پلاستیک نیست و بنابراین هرگز نمی‌توان نتیجه یک جراحی زیبایی و ازجمله جراحی صورت را تضمین نمود.

با این‌حال با دانستن اطلاعاتی در مورد بیمار مثل وضعیت فیزیکی صورت، ضخامت و وضعیت پوست، وجود یا فقدان میزان چربی در صورت، سن نسبی پوست، تعداد و انواع چروک‌های موجود، اسکلت استخوان، تأثیرات وراثتی، هورمونی و غیره می‌توان تا حدودی نتیجه جراحی در صورت برخی بیماران را پیش‌بینی کرد. هنر جراح پلاستیک در این است که اسکارها را در خطوط طبیعی صورت جای دهد تا به‌ راحتی دیده نشود و بتوان آن را به‌وسیله  آرایش یا موها پوشاند.

کشیدن پوست صورت

مهم‌ترین مزیت جراحی پلاستیک صورت ایجاد زیبایی و حس اعتماد به‌ نفس و جوانی در فرد می‌باشد و مهم‌ترین اجزائی که جراحی آن بیشترین تأثیر را در زیبایی دارد، صورت هست. پوست صورت در اثر عواملی مثل استرس، بالا رفتن سن، نور خورشید و …. شل شده و چین‌ و چروک افزایش می‌یابد.

کشیدن پوست صورت که به آن لیفتینگ صورت هم می‌گویند از روش‌های جراحی صورت می‌باشد و برای جوانتر کردن پوست و حالت صورت به کار می‌رود. انواع روش‌های لیفتینگ صورت وجود دارد که از هر یک برای موارد خاصی استفاده می‌شود.

کاندیدای مناسب برای انجام لیفتینگ صورت

بهترین کاندید برای انجام لیفتینگ، افرادی هستند که صورت آن‌ها از ساختار استخوانی خوبی برخوردار باشد و فقط نسج نرم صورت وی خود را ول کرده باشد و صورت وی چروک‌های ریز زیادی نداشته باشد. با اینکه این نوع عمل جراحی پلاستیک صورت چین‌ و چروک‌های سطحی پوست را کمتر می‌کند ولی هدف اصلی این نوع عمل جراحی صورت (کشیدن پوست ) کشیدن عضلات و فاشی‌های زیر پوست می‌باشد.

معمولاً این روش جراحی صورت را می‌توان با سایر اعمال زیبایی مثل لیفتینگ گردن، بلفاروپلاستی، لیفتینگ ابرو و پیشانی به‌ طور هم‌زمان انجام داد. معمولاً کسانی که می‌خواهند عمل کشیدن پوست را انجام دهند با این سؤال مواجه می‌شوند که نتیجه این عمل چقدر دوام دارد؟

باید گفت که این عمل چهره فرد را جوانتر از هم‌سن‌ و سال‌های خود می‌کند اما به‌ هرحال گذر زمان روی چهره تأثیر می‌گذارد و نمی‌توان جلوی آن را گرفت و این عمل قادر نیست جلوی این تأثیرگذاری را بگیرد. اما با گذشت زمان باز هم فردی که لیفتینگ صورت را انجام داده است نسبت به هم‌سن‌ و سال‌های خود جوان‌تر دیده می‌شود. از جمله عوامل تأثیرگذار بر نتیجه این عمل می‌توان به سن متقاضی، جنس پوست وی، میزان کشیدن فاشیاها و عضلات زیر پوست اشاره کرد.

چه سنی برای فیس لیفت مناسب است؟

برای انجام این عمل هیچ سن بخصوصی وجود ندارد و به‌ ظاهر بیمار قبل از عمل بستگی دارد. نتیجه این نوع جراحی صورت  می‌تواند خیلی ظریف (تغییر مختصر) و یا خیلی زیاد و چشمگیر باشد.

آیا اثر برشهای جراحی لیفت صورت بعد از عمل قابل رؤیت می باشد؟

ازآنجایی‌که  این برش‌ها دقیقاً در حاشیه چین‌های طبیعی صورت ایجاد می‌شود می‌تواند در خط رویش موها پنهان شود.

نتیجه جراحی پلاستیک صورت چه مدت دوام دارد؟

جراحی صورت و گردن  که به‌ منظور زیبایی انجام می‌شود، روند تغییرات مربوط به بالا رفتن سن را کندتر می‌کند اما هرگز آن را متوقف نمی‌کند. به‌طور دقیق نمی‌توان فرد چه زمانی باید جراحی صورت خود را تمدید کند چون یک عدد تقریبی می‌باشد اما معمولاً لیفت صورت و گردن که برای برطرف کردن شلی و افتادگی ناحیه فک و صورت و شلی پوست گردن انجام می‌گیرد، ممکن است ۵ تا ۸ سال بعد دوباره نیاز به عمل مجدد داشته باشد.

اما استثناهایی هم وجود دارد و ممکن است در برخی بیماران سرعت تغییرات سنی بیشتر باشد و در زمان کمتر از ۵ سال نیاز به عمل مجدد داشته باشند. گاهی هم ممکن است بیمار هرگز نیاز به عمل مجدد جراحی صورت نداشته باشد.

عوارض جراحی صورت

هر نوع جراحی می‌تواند عوارضی در برداشته باشد و جراحی صورت هم از این قاعده مستثنا نیست و می‌تواند عوارض ناچیزی برای بیمار به همراه بیاورد. شایع‌ترین عارضه‌ای که ممکن است برای جراحی صورت از نوع  لیفت صورت ایجاد شود ،هماتوم (تجمع خونی زیرپوست) می‌باشد . در حدود ۲ درصد از تمام عمل‌های لیفت صورت ممکن است این عارضه چند ساعت بعد عمل برای بیمار ایجاد شود . درمان این هماتوم‌های کوچک آسان بوده و می‌توان چند روز پس از جراحی صورت ،در مطب انجام شود.همچنین ممکن است بعد از جراحی صورت عوارضی مثل فلج عصب، عفونت، زخم پوست، جای عمل برجسته (کلوئید)، ضایعات رنگی نامنظم، ریزش مو و …. اتفاق بیفتد، اما خیلی نادر می‌باشد.

عکس‌های پزشکی قبل از انجام جراحی صورت

از آنجایی‌ که یک جراح پلاستیک نمی‌تواند، جراحی قفسه سینه را بدون رادیوگرافی از ریه انجام دهد، جراح پلاستیک هم بدون عکس‌های پزشکی صورت قادر نیست اقدام به جراحی صورت بکند . این عکس‌های پزشکی ممکن است ازنظر بیمار  ناهنجار و نامناسب باشد اما این عکس‌ها الزامی می‌باشند و جزئیات صورت بیمار را به‌خوبی نشان می‌دهند و جراح را قادر می‌سازند تکنیک مناسبی را برای جراحی صورت بیمار به کار گیرد.

چه نوع بیهوشی برای جراحی صورت استفاده می شود؟

برای انجام جراحی صورت می‌توان هم بی‌حسی موضعی و هم بیهوشی عمومی را استفاده کرد . برخی بیماران بی‌حسی موضعی را برای جراحی صورت ترجیح می‌دهند.

مدت زمان عمل  لیفت صورت چقدر است؟

مدت‌ زمان عمل لیفت صورت به میزان کاری که باید روی چهره  بیمار حین جراحی صورت انجام شود بستگی دارد و به‌ طور متوسط عمل لیفت صورت حدود ۲-۳ ساعت زمان می‌برد.

محل انجام جراحی صورت

جراحی صورت را هم می‌توان در بیمارستان و هم در مراکز دی کلینیک انجام داد. مدت بستری بیمار هم ممکن است از چند ساعت تا یک‌ شب باشد که با توجه به شرایط بیمار و نظر پزشک انجام می‌شود و پذیرش در بیمارستان یا دی کلینیک هم صبح روز عمل می‌باشد. تمام اقدامات پزشکی قبل از عمل مثل آزمایش‌ها، رادیوگرافی‌ها، نوار قلب و سایر موارد باید یک هفته قبل از عمل انجام شوند.

جراحی صورت برای زیباتر شدن

امروزه داشتن چهره‌ای زیبا خیلی مورد توجه واقع شده است. گاهی افراد حس می‌کنند اجزای چهره آنها با یکدیگر تناسب ندارند و از ظاهر خود رضایت ندارند، این موضوع مخصوصا در خانم‌ها باعث کاهش اعتماد به نفس می‌شود. در این صورت جای نگرانی وجود ندارد و امروزه روش‌های جراحی زیادی برای ایجاد تناسب بین اجزای چهره وجود دارد. روش‌هایی مثل کاشت پروتز گونه، فک، چانه و لب، لیفت لب، جراحی گوش، جراحی بینی و بلفاروپلاستی می‌توانند برای رسیدن به چهره‌ای ایده‌آل به افراد کمک کنند.

جراحی پلاستیک از روش هایی است که می تواند تغیییر بسیار زیادی را در ظاهر فرد ایجاد می کند. اگر چه جراحی زیبایی شادی بسیاری را برای افراد به همراه می آورد. اما اگر از نقطه درست احساسی و روانی حرکت کنید، شانس موفقیت بیشتر می شود. اگر شما از نظر جسمی و روانی سالم باشید، پس می توانید به جراحی زیبایی هم توجه کنید.

انگیزه انجام جراحی صورت

هنگامی که با چنین تصمیم مهمی رو به رو شوید، درون نگری توصیه می شود و بهتر است وقت بیشتری را به بررسی مسائل مورد توجه و انگیزه های خود اختصاص دهید. اگر مسائل مورد توجه شما واقعی و انگیزه های شما از نظر احساسی درست هستند، پس می توانید برای تغییر برخی از جنبه های ظاهرتان اقدام به جراحی زیبایی و از جمله جراحی صورت بکنید. اما اگر از جراحی صورت زیبایی برای رفع مشکلات روانی و اجتماعی استفاده می کنید، بهتر است قبل از جراحی صورت، ایتدا با یک روان شناس مشورت نمایید.

انجام عمل جراحی صورت برای به همه توصیه نمی شود. برای انجام این کار ابتدا شما باید انگیزه و دلایل تمایل به انجام جراحی را بررسی کنید و آن ها را با یک جراح متخصص پوست در میان بگذارید و مطمئن شوید که اهداف مورد انتظار شما از جراحی قابل دستیابی هستند. هیج تفاوتی ندارد که شما  بخواهید تزریق بوتاکس انجام دهید یا جراحی پلک یا هر عمل دیگری، برای هر نوع جراحی زیبایی و جراحی صورت ابتدا لازم است درباره اهداف خود فکر کنید و در جلسه مشاوره انتظاراتتان را با جراح در میان بگذارید.

تصویری که از خودتان دارید

هنگامی که می خواهید برای انجام جراحی صورت تصمیم بگیرید، مهم ترین چیزی که باید در چک لیست خود در نظر بگیرید تصویری می باشد که شما از خودتان دارید.

توجه داشته باشید که انواع عمل زیبایی مثل عمل بینی و … می تواند حس شما را نسبت به ظاهر شما بهتر کند اما نمی تواند حسی را که کلا به خودتان دارید تغییر دهد. باید در نظر داشته باشید که عمل جراحی صورت مثل جراحی فک، عمل پف چشم و … می تواند ظاهر شما را و آنگونه که دیگران شما را می بینند تغییر دهد اما نمی تواند در اعتماد به نفس و عزت نفس شما تغییری ایجاد کند. در واقع عمل جراحی صورت و زیبایی  برای کسانی مناسب است که اعتماد به نفس خوبی دارند و تنها چیزی که از آن ناراضی هستند صرفا ظاهرشان می باشد.

نکات لازم بعد از عمل:

در ۱ تا ۲ روز پس از عمل، بانداژها برداشته می شود. در این زمان فرد متوجه تورم و تغییر رنگ در برخی از قسمت های صورت می شود.در صورت وجود ورم و کبودی، نگرانی وجود ندارد، چون پس از مدتی به وضعیت کاملا طبیعی برمی گردد.تورم در ۳ روز اول پس از جراحی افزایش پیدا کرده و طی ۷ الی ۱۰ روز کاملٱ از بین می رود.

بعد از ۱۰ روز بعد از عمل بخیه ها کشیده می شوند.بعد از ۲ هفته می توان به فعالیت های معمول برگشت و پس از ۶ تا ۸ هفته ورزش را شروع کرد.در روزهای اول بعد از عمل، باید از هر گونه فعالیتی که فشار خون را بالا می برد، خودداری کرد.

توصیه های قبل از عمل:

شب قبل از عمل، حمام نمایید و سر خود را بشویید.هنگام ورود به اتاق عمل، صورت شما باید فاقد هر گونه آرایشی باشد بهتر است.یک هفته قبل از عمل تا یک هفته بعد از عمل، از خوردن داروهای رقیق کننده خون مانند ٱسپرین خوداری کنید.

مراقبت های بعد از عمل:

تا چند روز فعالیت های خود را کم کرده و استراحت نمایید.در موقع خوابیدن، سر بالاتر از بدن قرار گیرد (جهت کاهش تورم و کبودی).قرار دادن کمپرس سرد روی محل عمل، باعث کاهش تورم و خونریزی می گردد.

تا چند هفته ممکن است احساس کشیدگی پوست صورت را داشته باشید که برطرف خواهد شد.کم حسی و یا بی حسی لاله گوش تا چند هفته طبیعی است.

بعد از عمل، آنتی بیوتیک تجویزی را مصرف کنید.تا مدتی بعد از عمل، از استعمال دخانیات پرهیز کنید. از تماس مستقیم با تابش آفتاب دوری کرده و از کرمهای ضدآفتاب استفاده کنید. حرکات صورت، مثل جویدن را کمتر انجام دهید.

-جراحی های صورت ، تزریق بوتاکس صورت:

بوتاکس از باکتری بوتولیسم ساخته شده است. پزشکان با استفاده از یک سوزن بسیار نازک،مقدار کمی از بوتاکس به داخل عضلات صورت، تزریق می کنند. بوتاکس عضلات را فلج میکند. تعداد دفعات تزریق بستگی به شدت  چین و چروک صورت دارد. این روش حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد و به بیهوشی نیاز ندارند. نتایج بوتاکس بر روی صورت برای چند ماه باقی می ماند.

-جراحی های صورت ،لایه برداری پوست:

لایه برداری روشی برای درمان پوست های آسیب دیده است. لایه برداری پوست معمولاً برای از بین بردن چین و چروک صورت، از بین بردن جوش و رفع آکنه مورد استفاده قرار می گیرد. لایه برداری پوست می تواند از سطح پوست تا عمق پوست انجام شود و متخصص پوست با توجه به میزان آسیب دیدگی پوست شما تعیین می کند که تا چه سطحی از پوست باید لایه برداری شود.

برای لایه برداری سطحی پوست از اسید آلفا هیدروکسی (alpha-hydroxy) و برای لایه برداری میانه پوست از اسید تروکلاروتیک (trichloroacetic) استفاده می شود. استفاده از هر دو مواد به چین و چروک صورت و رفع آکنه کمک می کنند.

فنول(Phenol) خراش ها و چروک عمقی تر پوست را درمان می کند که اثرات بیشتری از لایه برداری سطحی و میانه پوست دارد. همچنین نتایج و آثار لایه برداری عمیق پوست تا ۱۰ سال ماندگاری دارد.

 

جراحی و لیفت صورت چیست؟

جراحی و لیفت صورت شما را ۵ تا ۱۰ سال جوان تر از آنچه هست نشان می‌ دهد. عمل لیفتینگ صورت (کشش پوست صورت) معمولاً در افراد ۶۰-۴۰ ساله انجام می‌شود و البته در هر سنی قابل اجراست، جراحی و لیفت صورت (بالا کشیدن پوست) با برداشتن چربی اضافی، سفت کردن عضلات زیرین و کشیدن پوست صورت و گردن، نشانه‌های افزایش سن کاهش می ‌یابد.

امروزه روش‌ های بسیاری برای بالا کشیدن پوست یا لیفت صورت از طریق جراحی و غیر جراحی وجود دارد. این روش‌ها برای درمان پوست صورت‌هایی است که در اثر افزایش سن دچار شل‌ شدگی و افتادگی شده‌اند. از میان راه‌‌های درمانی، روش‌های جراحی به علت اثرات بهتر طرفداران زیادی پیدا کرده است. این روش‌ های جراحی با عنوان « رایتیدکتومی » شناخته می شوند.

 

افراد مناسب برای جراحی و لیفت صورت:

به‌ طور کلی، افراد مناسب برای انجام جراحی های صورت کسانی هستند که چین و چروک زیاد و پوست شل و افتاده‌ ای دارند. با صورت، افتادگی ابروها، پوست و چربی اضافی در پلک بالا یا پایین، یا چین‌ های دور دهان را نمی‌توان رفع کرد.

 

برای ارزیابی فرد برای نیاز به جراحی های صورت می‌توان به نکات زیر توجه کرد:

 • وجود یک چین عمیق از کناره بینی تا کناره دهان
 • چین‌ های عمیق در گونه‌ ها و شلی پوست روی برجستگی‌ های گونه
 • شلی پوست، چین‌ها و ستون‌های عمودی یا چربی اضافی در گردن
 • شل شدن پوست با افزایش سن

نحوه عمل جراحی و لیفت صورت:

در عمل لیفتینگ صورت، با بی‌ حسی موضعی یا بیهوشی عمومی همراه با تزریق داروهای آرام‌ بخش استفاده می‌ شود. مدت زمان عمل لیفتینگ صورت، در حدود سه ساعت است. اکثر برش‌ها، در داخل خط مو قرار می‌گیرد. از طریق برش جراحی، قسمت‌ های اضافی و چروکیده پوست را از محل رویش مو  و سپس آن را از محل گوش عقب می‌ کشند. برش معمولاً در محدوده گوش ایجاد می‌شود، یعنی در جلوی گوش برش به سمت پایین آمده و لاله گوش را دور می ‌زند و تا کناره خط مو در پشت گوش می‌ رود. ممکن است برش کوچکی در زیر چانه ایجاد شود.

 

توصیه‌های قبل از جراحی و لیفت صورت:

 • شب قبل از عمل لیفتینگ صورت، حمام نمایید و سر خود را بشویید.
 • هنگام ورود به اتاق عمل، صورت شما باید فاقد هر گونه آرایشی باشد.
 • از دو هفته قبل از عمل تا یک هفته بعد از عمل لیفتینگ صورت، از خوردن داروهای ایبوپروفن، ایندومتاسین، پیروکسیکام، مفنامیک اسید و آسپیرین خوداری کنید و چنانچه به هر دلیلی نیاز به مسکن داشتید، فقط از استامینوفن ساده یا استامینوفن کدئین‌دار استفاده نمایید.

 

 

مراقبت‌های بعد از جراحی و لیفت صورت:

۱. تا چند روز بعد از عمل لیفتینگ صورت فعالیت‌های خود را کم کرده و استراحت نمایید.

۲. در موقع خوابیدن، سر بالاتر از بدن قرار گیرد (جهت کاهش تورم و کبودی).

۳. قرار دادن کمپرس سرد روی محل عمل، باعث کاهش تورم و خونریزی می‌گردد.

۴. تا چند هفته ممکن است احساس کشیدگی پوست صورت را داشته باشید که برطرف خواهد شد.

۵. کم حسی و یا بی حسی لاله گوش تا چند هفته بعد از جراحی لیفتینگ صورت طبیعی است.

۶. بعد از عمل لیفتینگ صورت، آنتی بیوتیک تجویزی را مرتب مصرف کنید.

۷. تا مدتی بعد از عمل لیفتینگ صورت، از مصرف آسپیرین و برخی از داروهای ضدالتهابی و استعمال دخانیات پرهیز کنید.

۸. در روزهای اول بعد از عمل لیفتینگ صورت، باید از زور زدن، خم شدن یا بلند کردن اجسام، پیاده‌روی تند، شنا کردن، ارتباط جنسی و هر گونه فعالیتی که فشار خون‌ تان را بالا ببرد، خودداری کنید.

۹. تا حد امکان از بروز سرماخوردگی جلوگیری کرده و در صورت ابتلا، سریعا درمان کنید.

۱۰. از تماس مستقیم با تابش آفتاب دوری کرده و از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید.

۱۱. حرکات صورت، مثل جویدن را کمتر انجام دهید.

جراحی زیبائی لاله گوش یا otoplasty

هر روز افراد بسیاری با استفاده از جراحی صورت برای زیبایی اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده و از زندگی خود لذت بیشتری می برند این اطلاعات فقط برای آگاهی شما ارائه شده است .

بدیهی است میزان سودمندی چنین عملی برای شما ، جزء مواردی است که یک جراح با کمک روانپزشک به آن پی خواهد برد.

 

 

عمل جراحی زیبایی پلک ها یا blepharoplasty

از نظر زیباشناسی ، چشم ها مهم ترین جزء صورت هستند . چشم ها نشان دهندهً سن فرد ومنعکس کننده حالت هیجانی و خلقی وی هستند و متاسفانه چشم ها و پلک ها زودتر از سایر اجزای بدن علائم پیری را نشان می دهند .

جراحی صورت زیبایی برای پلک ها که اصطلاحا بلفاروپلاستی نامیده می شود . برای برداشتن پف پلک ها ، اصلاح افتادگی پلک و برداشتن پوست اضافی آن ها طراحی شده است هرچند که ممکن است مقداری از چین و چروک های سطحی پلک را نیز کمتر نماید .

 

 

لیفتینگ صورت یا کشیدن پوست صورت

کشیدن پوست صورت که اصطلاحا لیفتینگ صورت گفته می شود برای جوان تر کردن پوست و حالت صورت طراحی شده است . بهترین کاندید این عمل فردی است که ساختار استخوانی صورت وی خوب باشد و فقط نسج نرم صورت او خود را ول کرده باشند.

لذا سن مناسب آن بین ۴۰ تا ۶۵ سالگی است اما در سنین بالاتر هم می توان نتایج مطلوبی را به دست آورد . باید توجه داشت که هر چند با این عمل چین و چروک های سطحی پوست کمتر می شود ولی هدف اصلی این عمل کشیدن عضلات و فاشیاهای زیر پوست است . معمولا این عمل با سایر اعمال زیبایی مثل لیفتینگ گردن ، بلفاروپلاستی ، لیفتینگ ابرو و پیشانی به طور همزمان انجام می شود .

لیفت ابرو و پیشانی

با افزایش سن و در اثر استرس های مداوم زندگی علائم پیری به تدریج در صورت ظاهر می شوند. این علائم در یک سوم فوقانی صورت که شامل پلک ها ، ابروو و پیشانی است زودتر از سایر قسمت های صورت بروز پیدا می کنند . ظهور این علائم در یک سوم فوقانی صورت به شکل پیدایش چین و چروک پیشانی ، افتادگی ابروها و افتادگی پلک ها است که بیشتر از جنبه زیبایی قابل توجه است اما در مواردی که افتادگی ابرو وپلک ها زیاد باشد می تواند فیلد بینائی را نیز محدود نماید .

 

 

تزریق ژل یا Gel Injection:

ژلی که در طب استفاده می شود قوامی شبیه ژله خوراکی دارد . این ژل از موادی درست شده است که برای بدن بی ضرربوده و دارای ماندگاری طولانی باشد . ژل های مختلفی توسط کارخانه های متفاوتی برای مصارف پزشکی تهیه و توزیع شده اند لذا فرمول هایی با کیفیت ها وقیمت های متفاوتی وجود دارد.

 

جراحی صورت زیبایی ، تزریق چربی

چربی تحت بی حسی موضعی از ران یا شکم خود فرد برداشته می شود و با سرسوزن مخصوص به لب تزریق می شود .دوام چربی شبیه کلاژن است اما فرق اساسی این دو اینست که چون چربی از بدن خود فرد برداشته می شود آلرژی زا نیست و نیازی به تست ندارد.برای حصول نتیجه بهتر ممکن است لازم باشد تا بیش از یکبار تزریق انجام شود.

 

 

جراحی صورت زیبایی ،تزریق ژل

از تزریق ژل برای جراحی صورت نیز برای برجسته تر و کلفت تر کردن لب ها می توان بهره جست . از آنجائی که ژل یک ماده غیر طبیعی است باید دقت شود که از مارک هایی استفاده شود که استانداردهای لازمه را دریافت کرده باشند .ماندگاری آن ها بسته به جنس آن ها متفاوت است . تحت بی حسی موضعی در مطب قابل تزریق هستند.

بعد از تزریق لب ها تا چند روز کمی متورم هستند .برای کاستن ازاین تورم بهتر است ۲۴ ساعت از کمپرس سرد استفاده کنید. ضمنا لازم است برای پیشگیری از عفونت از آنتی بیوتیک نیز استفاده کنید.

 

تزریق بوتاکس یا Botox Injection

نوعی باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینیوم تایپ A قادر است سمی را تولید کند. این باکتری بی هوازی است و در محیط های دربسته مثل قوطی های کنسرو رشد می کند به همین دلیل توصیه می شود قبل از باز کردن درب قوطی های کنسرو آن ها را بجوشانید .

این باکتری را در آزمایشگاه تکثیر می دهند و سم آن را تلخیص کرده و برای مصارف پزشکی با دوز مناسب تهیه می کنند . بوتاکس به دو شکل آماده می شود. که به شکل پودر مخصوص بسته بندی شده اند . از آن جایی که مولکول این دارو خیلی حساس است این دارو در شرایط خاصی نگهداری می شود از جمله اینکه باید در دمای بین ۲ تا ۸ درجه سانتی گراد نگهداری شود. مصرف اصلی این دارو برای شل کردن گرفتگی عضلانی است مثلا در مبتلایان به اسپاسم عضلات گردن که باعث کجی گردن می شود با تزریق این دارو درون عضله ، مشکل آنان برطرف می شود .

جراحی افتادگی صورت

در رابطه با ترمیم و جراحی افتادگی صورت با لیزر می توان عنوان نمود که بهترین سن برای انجام عمل زیبایی رفع افتادگی پوست  ، ۴۰ الی ۶۰ سالگی می باشد ، در اثر تابش لیزر به سطح پوست و گرم شدن لایه ی درم ، تولید کلاژن و الاستین افزایش می یابد ، در نتیجه ترمیم افتادگی پوست و بازسازی آن توسط سلول های پوستی با سرعت بیشتری انجام خواهد شد .

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
8 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  آیا برای جای زخم میتوان کاری کرد زخم خیلی تیره

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای ترمیم جای زخم و بخیه پمادهای خاصی تجویز می شود. برای اینکه مشخص شود چه نوع پمادی برای شما مناسب است باید حتما به صورت حضوری معاینه شوید.
   برای راهنمایی بیشتر با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 2. مینا می گوید

  سلام خسته نباشید.روی یه سمت صورتم بُریدگی از قبل هست میخاهم جراحی پلاستیک انجام بدهم شما انجام میدهید ؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بله ترمیم جای اسکار قابل انجام است فقط حتما باید به صورت ضوری معاینه شوید.
   برای راهنمایی بیشتر با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 3. ثنا می گوید

  سلام
  من صورتم خیلی لک با کک و مک داره دکتر پوست زیاد رفتم ولی جواب نگرفتم میخواستم بدونم امکانش هست با حراجی درست بشه

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای اینکه مشخص شود چه روشی برای شما بهترین نتیجه را می دهد باید به صورت حضوری معاینه شوید.
   برای راهنمایی بیشتر با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 4. ویدا ۴۶ساله می گوید

  سلام من سمت راست لپم از بچگی ی جوش چرکین دراومده بوده بعد اینکه ترکیدا اون زمان گوشت اضافیشو قیچی کردن الان چال شده مثل سوختگی با عمل پلاستیکی جواب می گیرم

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای اینکه مشخص شود تا چه حد جای اسکار شما با جراحی قابل حل است حتما باید به صورت حضوری معاینه شوید.

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید