جراحی شکم

26,803

جراحی شکم (ابدومینوپلاستی) با استفاده از دو روش انجام می‌شود. یک روش برای کسانی که میخواهند باردار شوند و روش دیگر برای کسانی که دیگر تصمیم به بارداری ندارند.

بله، چون در عمل جراحی شکم، عضلات جمع می‌شوند و پوست اضافه کاملا برداشته می‌شود، برای ترمیم بهتر بخیه‌ها و عضلات میبایست دو تا سه ماه گن پوشیده شود.

میزان درد با توجه به آستانه تحمل افراد متغییر است، در کل عمل جراحی شکم عمل دردناکی نیست و فقط یک هفته استراحت نیاز دارد.

برش جراحی شکم، در امتداد ناحیه افتاده پوست فرد ایجاد میشود. یعنی هرچقدر افتادگی بیشتر باشد برش هم بیشتر خواهد بود.

جراحی شکم برای زیبایی، عمل جراحی است که در آن پوست و چربی اضافی ناحیه شکم و زیر آن برداشته می‌شود. در عمل جراحی باز شکم، بسته به این که میزان افتادگی پوست، حجم چربی اضافه و همچنین وضعیت ماهیچه‌های شکم چگونه باشد، یکی از روش‌های ابدومینوپلاستی، مینی ابدو، ابدومینوپلاستی محیطی و همچنین پانیکولکتومی به کار گرفته می‌شود.

شاید در نگاه اول فهمیدن تفاوت‌ها و شباهت‌های این روش‌ها کمی گیج کننده باشد. تشخیص این که کدام روش برای چه نوع افتادگی یا برای اصلاح چه فرمی از شکم مناسب است، بحثی کاملا تخصصی و پزشکی است. با این حال در این مقاله تنها اشاره‌ای کاربردی به این موارد شده است. مهم این است که تفاوت‌ها، مزایا و چگونگی هر کدام از این روش‌های جراحی را بدانید تا پیش از تصمیم‌گیری برای چنین عمل‌هایی، در مورد آن آگاهی بیشتری داشته باشید.

خواندن این مقاله پیش از مراجعه به جراح پلاستیک و دریافت مشاوره برای جراحی باز شکم بسیار مفید است زیرا:

 • به شما در مورد روش‌های مختلف جراحی، دید می‌دهد.
 • به شما کمک می‌کند تا سوالات و دغدغه‌های ذهنی خود را با پزشک خود به دقت مطرح کنید.
 • راهنمایی است تا جراح پلاستیک ماهر و مورد اعتماد خود را ساده‌تر پیدا کنید.

پس با ما همراه باشید:

جراحی باز شکم و جراحی باز شکم برای افراد چاق

جراحی شکم چیست؟

جراحی شکم به هر نوع عمل جراحی گفته می‌شود که در ناحیه شکم انجام شود. در این عمل، شکم شکافته می‌شود. در واقع حتی عمل‌های جراحی معده، روده، کبد و دیگر اندام‌های داخلی که در ناحیه شکم قرار دارند نیز جزو گروه جراحی‌های باز شکم قرار می‌گیرند. به همین دلیل، این جراحی یک عمل جراحی عمده و البته به‌نسبت سنگین است.

با این حال در این مقاله که در زمینه جراحی‌های زیبایی تهیه شده است، منظور از این جراحی، جراحی‌های زیبایی شکم است که در آن پوست شکم شکافته می‌شود. عمل جراحی زیبایی شکم، بسته به میزان چربی اضافی، آسیب‌های وارد شده به عضلات شکم و همچنین فرم شکم و شکل افتادگی پوست آن، به روش‌های مختلفی قابل انجام است:

ابدومینوپلاستی (Abdominoplasty)

ابدومینوپلاستی (Abdominoplasty) یا تامی تاک (Tummy Tuck)، یکی از روش‌های جراحی باز شکم است. در این روش با کمک عمل جراحی، شکم فرد کوچک و خوش فرم می‌شود. کسانی که دچار شل شدن و افتادگی شکم هستند، شکم‌شان ظاهر زیبایی ندارد و چین و چروک یا ترک‌هایی در پوست شکم‌شان ایجاد شده، با کمک جراحی زیبایی شکم اندام متناسبی به دست خواهند آورد.

باید توجه داشت که ابدومینوپلاستی یک جراحی عمده و تهاجمی است و عوارض و دشواری‌های خودش را دارد. به همین دلیل پیش از اینکه تصمیم به انجام تامی تاک بگیرید، به دو نکته حتما توجه کنید:

 • باید به کمک یک رژیم غذایی سالم و استاندارد، وزن خود را کاهش دهید و با کمک ورزش‌ منظم، حجم و فرم شکم را متناسب کنید.
 • در صورت از دست رفتن حالت ارتجاعی پوست و عدم کارایی ورزش در کوچک شدن شکم، حتما با فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یک جلسه مشاوره حضوری انجام دهید.

تامی تاک یا جراحی زیبایی شکم، به طور کلی بر دو هدف عمده تمرکز دارد:

کوچک شدن شکم: با ایجاد چند برش در ناحیه پایینی شکم، پوست از ماهیچه‌های زیرین جدا می‌شود. این آزاد شدن پوست از زیر دنده‌ها تا ناحیه شرمگاه و همچنین از دو طرف تا پهلوها، ادامه دارد. سپس پوست و چربی اضافی شکم برداشته می‌شود. به این صورت، افتادگی شکم و شل بودن بافت زیر آن رفع خواهد شد.

ترمیم ماهیچه‌های شکم: در صورت بیش از اندازه کش آمدن، شل شدگی و یا پارگی ماهیچه شکم (در اثر بزرگ شدن شکم)، ترمیم انجام می‌شود. برای این کار، نخست عضلات شکم در خط وسط به سمت هم کشیده می‌شوند. سپس ماهیچه‌های دو طرف، در خط میانی شکم به هم دوخته می‌شوند (پلیسه می‌شوند) که به این کار پلیکاسیون نیز می‌گویند.

شامل سه شیوه جراحی کلی است:

 • ابدومینوپلاستی کامل یا تامی تاک
 • ابدومینوپلاستی کوچک یا مینی ابدومینوپلاستی
 • ابدومینوپلاستی محیطی یا ابدومینوپلاستی همراه با لیپوساکشن
تغییرات پس از جراحی شکم
جراحی شکم به روش ابدومینوپلاستی کامل یا تامی تاک

ابدومینوپلاستی  کامل

ابدومینوپلاستی کامل یا تامی تاک، برای کسانی مناسب است که حجم افتادگی و میزان چربی شکم در آن‌ها بالا است. همچنین این افراد معمولا دچار کشیدگی یا پارگی ماهیچه‌های شکم نیز هستند. در این روش جراحی، دو خط برش افقی در زیر سوراخ ناف و بالای ناحیه شرمگاه ایجاد می‌شود. به این ترتیب می‌توان بخش‌هایی از پوست اضافی شکم و بافت‌های زیر آن را جدا کرد. یک برش افقی از سوراخ ناف به سمت پایین نیز به باز کردن و برداشتن پوست، کمک می‌کند. همچنین دور تا دور سوراخ ناف برش می‌خورد تا ناف طبیعی حفظ شود.

عضلات شکم در این مرحله به سمت خط میانی شکم کشیده می‌شوند و دوخته می‌شوند. این کار شکم فرد را سفت و خوش فرم می‌کند. در ادامه بخش بالایی از شکاف پوست، به سمت پایین کشیده می‌شود تا به بخش پایینی برش خورده برسد. با تکنیک ویژه‌ای، پوست بخیه می‌خورد و شکم به فرم دلخواه و باریک می‌رسد. معمولا دو لوله خروج ترشحات، در دو سوی خط بخیه کار گذاشته می‌شود که به آن درن می‌گویند. این درن‌ها ۴ تا ۷ روز بعد از جراحی برداشته می‌شوند.

شکل برش شکم و دوختن ماهیچه‌ها در ابدومینوپلاستی کامل

مینی ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی کوچک یا مینی ابدومینوپلاستی، در افرادی انجام می‌شود که افتادگی زیادی در شکم خود ندارند. برش‌های این روش نسبت به ابدومینوپلاستی کامل، کوچک‌تر است و در ناحیه پایینی شکم و بالای شرم‌گاه ایجاد می‌شود.

از آنجایی که میزان برش و برداشتن پوست و بافت‌های شکم در این روش کم‌تر است، مشکلات ناشی از این روش نیز کم‌تر خواهد بود و دوره نقاهت کوتاه‌تری نیز دارد. توجه داشته باشید، تشخیص اینکه آیا شما به ابدومینوپلاستی کامل نیاز دارید یا مینی، فقط از روی ظاهر شکم مشخص نمی‌شود و به معاینه جراح نیاز دارد.

شکل برش پوست در مینی ابدومینوپلاستی

لیپو  ابدومینوپلاستی

جراحی زیبایی شکم در واقع به حذف پوست و چربی اضافی در ناحیه شکم می‌پردازد. با این حال گاهی حجم چربی اضافی بیش از اندازه است و در پهلو‌ها، بالای باسن، پشت و کمر فرد نیز وجود دارد. در چنین شرایطی می‌توان از روش لیپوساکشن در کنار ابدومینوپلاستی کمک گرفت تا اندام خوش فرم‌تر و باریک‌تری ایجاد کرد. به این روش، لیپو ابدومینوپلاستی یا ابدومینوپلاستی محیطی نیز می‌گویند؛ چرا که دور تا دور بدن در ناحیه شکم، لاغر می‌شود.

معمولا ابدومینوپلاستی محیطی روش دشواری است که گاهی باید در چند مرحله انجام شود. این کار مشکلات خودش را دارد. البته ممکن است پزشک به شما پیشنهاد کند تا لیپو ابدومینوپلاستی را در یک مرحله انجام دهید؛ یعنی همزمان با باز شدن شکم، لیپوماتیک و کشیدن چربی‌ها از دیگر مناطق نیز انجام شود. این کار ریسک چند بار عمل و مشکلات آن را کاهش می‌دهد و نتایج بهتری نیز در پی خواهد داشت.

ابدومینوپلاستی محیطی روشی است که در آن با کمک گرفتن از روش لیپوساکشن، علاوه بر حذف پوست و چربی شکم و ترمیم ماهیچه‌ها، چربی‌های اضافی پهلو، پشت و بالای باسن نیز برداشته می‌شود. در واقع دور تا دور بدن در کنار شکم، لاغر و خوش فرم می‌شود.

کاندیدای مناسب جراحی شکم

پانیکولکتومی چیست؟

پانیکولکتومی نیز یکی از روش‌های جراحی باز شکم برای زیبایی است. هدف اصلی این روش برداشتن پوست، بافت و چربی آویزان شده شکم در زیر سوراخ ناف است. بر اثر افزایش وزن شدید و یا پس از چند دوره بارداری، پوست شکم کش می‌آید و بزرگ می‌شود. پس از پایان دوران بارداری و یا یک کاهش وزن شدید، پوست شکم ویژگی کشسانی خود را از دست می‌دهد و شل می‌شود.

این پوست اضافی که ممکن است همراه با بافت‌های چربی نیز باشد، مانند یک پیشبند جلوی شکم فرد آویزان می‌شود و ظاهر زشتی ایجاد می‌کند. گاهی ممکن است این پوست اضافه حتی روی اندام‌های جنسی را نیز بپوشاند و یا در مراحل شدید‌تر تا روی ران‌ها نیز پایین بیاید. به این پوست آویزان از زیر ناف، پانوس یا پانیکولوس می‌گویند.

در چنین وضعیتی با پوست آویزان از زیر شکم، مشکلات بسیاری برای فرد ایجاد می‌شود از جمله:

 • عفونت قارچی زیر چین و چروک پوست و یا بخش پشتی پوست افتاده
 • تحریک پوست بر اثر سایش، همچنین ایجاد زخم و چرکی شدن آن
 • ایجاد کیست در پوست آویزان شده
 • درد در پشت بدن و ناحیه کمر
 • ایجاد مشکل در انجام فعالیت‌های روزمره مانند لباس پوشیدن، حمام کردن و رعایت بهداشت فردی و یا حتی سکس

جراحی باز شکم با روش پانیکولکتومی، تنها راه خلاص شدن از دست پانوس است. با ایجاد برش‌های افقی در زیر ناف و خط بیکینی (برشی افقی در بالای اندام جنسی در ناحیه شرمگاه)، پوست اضافی برداشته می‌شود. اندازه این برش‌ها به میزان پوست آویزان شده بستگی دارد. همچنین جراح پلاستیک می‌تواند با کمک چند برش دیگر، مانند ابدومینوپلاستی، سوراخ ناف را حفظ کند و به جای اصلی خود برگرداند.

جراحی باز شکم به روش پانیکولکتومی

تفاوت ابدومینوپلاستی و پانیکولکتومی

هر دو روش ابدومینوپلاستی و پانیکولکتومی، جزو روش‌های جراحی باز شکم هستند اما تفاوت اصلی آنها در هدف از هر جراحی است. به طور کلی می‌توان گفت ابدومینوپلاستی برای کوچک کردن شکم و ترمیم ماهیچه‌های شکم است. نتیجه این جراحی، خوش فرم شدن و زیبایی شکم خواهد بود.

از سوی دیگر پانیکولکتومی برای برداشتن پانوس یا پوست اضافی و آویزان شکم از زیر ناف می‌باشد. این پوست و چربی که مانند پیشبند جلوی بدن می‌افتد، فعالیت‌های روزانه فرد را مختل می‌کند و بیماری‌های مختلفی را برای وی در پی خواهد داشت.

در یک کلام ابدومینوپلاستی، بیشتر جنبه زیبایی دارد و پانیکولکتومی، بیشتر جنبه درمانی دارد. هرچند هر دو روش جراحی باز شکم، در پی بهبود کیفیت زندگی افراد می‌باشند. تشخیص اینکه کدام روش برای شما مناسب است، در تخصص جراح پلاستیک و زیبایی است.

چه کسانی برای جراحی باز شکم مناسب هستند؟

در واقع هر فرد بالغی می‌تواند گزینه مناسبی برای انجام جراحی باز شکم باشد که: از بزرگ بودن شکم، افتادگی و شل شدن پوست شکم، وجود لایه‌های چربی اضافی در شکم و پیرامون آن و همچنین از مشکلاتی که برای ماهیچه‌های شکم وی ایجاد شده است، در رنج باشد.

با این حال باید به چند نکته مهم در مورد کسی که متقاضی جراحی باز شکم است، اشاره کرد:

 • فرد باید از نظر بدنی سالم باشد. همچنین رژیم غذایی استانداردی را نیز رعایت کند.
 • در طول یک سال گذشته، وزن خود را ثابت نگه داشته باشد.
 • پس از انجام جراحی دچار تغییر و یا افزایش وزن نشود.
 • قصد بارداری نداشته باشد و یا این عمل را پس از دوران بارداری انجام دهد.
 • و البته انتظارات واقع‌گرایانه از این جراحی و زیبایی بدن خود داشته باشد.

به عنوان نمونه کار جراحی شکم، ویدئو زیر را از عمل دکتر نجف بیگی ببینید:

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ | کلینیک سعادت‌آباد : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

اقدامات پیش و پس از جراحی باز شکم

از آنجایی که جراحی معمولا با بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود، باید پیش از عمل به چند نکته مهم توجه داشت:

 • چند هفته پیش از جراحی، مصرف الکل و دخانیات قطع شود.
 • چند روز پیش از عمل، از مصرف داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین خودداری شود.
 • شب پیش از جراحی، استحمام شود؛ با صابون‌های ضد باکتری و قارچ، پوست افتاده شکم و مناطق اطراف آن شسته شود.
 • صبح روز جراحی باید ناشتا بود تا معده خالی بماند.

پس از جراحی، توجه به موارد زیر، ضروری است:

 • درد پس از جراحی کاملا طبیعی است و تا چند روز ادامه خواهد داشت. با کمک مسکن می‌توان آن را کنترل کرد.
 • یک روز استراحت و ریکاوری در بیمارستان معمولا وجود خواهد داشت.
 • برای خروج خون‌آبه و دیگر ترشحات درون شکم، لوله‌ی تخلیه‌ای کار گذاشته می‌شود که پس از یک یا دو روز جدا خواهد شد.
 • تا ۳ روز پس از برگشتن به خانه، باید استراحت نمود. همچنین تا ۳ روز بعد از جراحی نباید حمام کرد.
 • پس از پایان روزهای استراحت، بهتر است فرد مرتب راه برود.
 • رژیم غذایی پر از آب و میوه، به ویژه آناناس پیشنهاد می‌شود.
 • تا ۴ هفته هرگونه فعالیت شدید بدنی ممنوع است.
 • دوران نقاهت جراحی معمولا ۲ هفته است.
 • داروها و شکم‌بند طبی تجویز شده، طبق نظر پزشک استفاده شود.

اقدامات قبل از جراحی شکم را از نظر دکتر نجف بیگی مشاهده فرمایید:

چرا ناحیه شکم محدب می شود؟

عضلات شکم وقتی محدب می شوند که عضلات شکم شل شده و قابلیت ارتجاعی خود را از دست بدهند و از هم جدا شوند. عضلات زیر چربیها در شکم از هم جدا می شوند و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهند مخصوصاً در زمان بارداری خانم ها وقتی که حجم داخلی شکم زیاد می شود، این وضعیت، ظاهر محدبی شکل در شکم ایجاد می کند و باعث افتادگی شکم می شود که برای رفع این افتادگی اقدام به جراحی افتادگی شکم می کنند.

چگونگی تشکیل جای ترک پوست

نرمی پوست شکم از نظر زیبایی بسیار مهم است. در افرادی که مرتب چاق و لاغر می شوند و در دوران حاملگی خانم ها، پوست شکم کشیده شده و کیفیت خود را از دست داده و نازک می شود. تا پایان حاملگی پوست شکم نازک شده خطوط ترک ظاهر می شوند و به چشم می آیند که با جراحی افتادگی شکم از بین می روند.

علاوه بر ناحیه شکم خطوط ترک در ناحیه سینه نیز در دوران شیر دهی پدید آمده و به جلب توجه می کنند.

جراحی ترک شکم

جراحی ترک شکم: ترک های پوستی یا استریا در دوران بارداری یا در افراد چاق به علت افزایش دور کمر و کشیده شدن مکانیکی پوست و پارگی شبکه بافت همبندی درم ایجاد می شود. استریا در ۹۰% از زنان حامله در ناحیه ی شکم دیده می شود.

استریا یا خطوط حاملگی یا ترک‌های پوستی، خطوط فرور فته‌ای به رنگ قرمز یا صورتی و براق هستند که بعد سفید می‌شوند. در آمریکا ۹۰ درصد زنان باردار و ۷۰ درصد بانوان بعد از بلوغ  و ۴۰ درصد آقایان بعد از بلوغ از خفیف تا شدید، دچار ترک پوستی هستند. این مشکل در همه  نژادها دیده می‌شود ولی در خانم‌ها شایع‌تر از آقایان است. استریا بعد از بلوغ در هر دو جنس، خانم‌های باردار و در اثر افزایش ترشح هورمون‌های غده فوق‌کلیه در هر سنی دیده می‌شود.

چه افرادی بیشتر مستعد این عارضه هستند؟

استریا یا ترک های پوستی، ضایعات پوستی هستند که به دلیل نازک شدن لایه درم و اپیدرم پوست به شکل بریدگی اغلب در نواحی تحت فشار مثل ران، باسن، شکم و سینه ها ایجاد می شود. ترک های پوستی هنگام بلوغ، اغلب روی ران، باسن و سینه ها ایجاد می شود ولی در دوران حاملگی این ترک ها بیشتر در نواحی شکم و سینه ها بروز پیدا می کند.

مهمترین عامل کشیدگی پوست به طور ناگهانی است که مثلاً در بارداری و بلوغ شاهد آن هستیم ولی کشیدگی پوست تنها یکی از عوامل ایجاد ترک های پوستی است و عوامل درونی نیز در بروز آن ها مؤثر می باشند. از جمله این عوامل تغییرات هورمونی است که سبب عدم تعادل در فیبروبلاست ها ( سلول های تولید کننده الاستین و کلاژن ) می شود که این امر منجر به کاهش تعداد و کیفیت فیبرهای کلاژن و الاستین می گردد. در نتیجه پوست فیبرهای کلاژن دچار پارگی شده و پوست حالت ترک خوردگی پیدا می کند.

سریع ترین راه از بین بردن تَرَک روی شکم

جراحی ترک شکم تاثیرگذارترین و سریع ترین راه از بین بردن تَرَک روی شکم است. در جراحی ترک شکم فاصله یا تَرَک جدا شده و شکم از دوباره دوخته می شود و به این صورت شکمی صاف و بدون نقص خواهید داشت.

جراحی ترک شکم به دلیل قیمت و یا ترس از جراحی ممکن است برای بعضی افراد دلخواه نباشد. در چنین مواردی، به جای جراحی ترک شکم، بعضی کرم های موثر برای از بین بردن این تَرَک ها وجود دارد.

کرم های از بین برنده ی تَرَک شکم، چه به دلیل حاملگی و چه به دلیل زیاد و کم شدن وزن بصورت ناگهانی، نیازمند زمان و برنامه ریزی و پیگیری طولانی مدت است.  شما باید برای استفاده از این کرم ها نظم در استفاده و صبر و شکیبایی داشته باشید.

در بازار انواع و اقسام کرم ها برای از بین بردن ترک های روی شکم موجود است. برای تاثیر گذار شدن این کرم ها در روز یک یا دو بار همراه با ماساژ دادن شکم کرم از بین برنده ی ترک شکم بزنید. برای از بین بردن ترک ها، بهترین زمان همان مرحله ی آغازین این اتفاق است که رگه های ارغوانی روی پوست دیده می شود. اگر در مرحله ی رگه های ارغوانی مداوا را شروع کنید و این کرم ها را همراه با ماساژ استفاده کنید، در زمان کوتاه تری تاثیر خود را نشان خواهد داد.

از بین بردن ترک های شکم که به دلیل اضافه و کم کردن وزن بصورت ناگهانی راحت تر انجام می شود، اما ترک های شکم که ناشی از حاملگی است زمان بیشتری می برد.

جراحی ترک شکم بعد از زایمان

بارداری از جمله مواردی است که باعث تغییرات زیادی در مادر می شود. بسیاری از این تغییرات باعث برهم زدن تناسب اندام می شود که بسیار محسوس می باشد. افتادگی سینه، بزرگ شدن ران ها و شکم در دوران بارداری باعث ایجاد ترک و شل شدگی در پوست می شود. برخی از روش ها مانند انجام ورزش و رژیم غذایی مناسب به کاهش این تغییرات کمک می کند ولی به طور کامل آن را برطرف نمی کند. از جمله این موارد بزرگ شدن و افتادگی پوست در شکم می باشد که تنها راه درمان آن جراحی ترک شکم می باشد.

جراحی ترک شکم نه تنها به بهبود تناسب اندام فرد کمک می کند بلکه باعث تقویت اعتماد به نفس میشود.

هزینه جراحی ترک های شکم بعد از زایمان

افرادی که برای جراحی ترک شکم بعد از زایمان اقدام می کنند زنانی هستند که بعد از حاملگی و شیر دهی در پوست خود علائمی مانند شلی، ترک های پوستی و چربی های موضعی مشاهده می کنند.

برای انجام جراحی شکم فرد باید از سلامت جسمی برخوردار بوده و به اختلال و بیماری مبتلا نشده باشد. فرد باید انتظارات معقولی از جراحی ترک شکم داشته باشد به همین دلیل مشاوره قبل از جراحی ترک شکم الزامی است.

جراحی ترک شکم بعد از زایمان بستگی به اعمال تغییرات در شکم دارد، رفع سلولیت و از بین بردن چربیها دارد.

محدودیت جراحی ترکهای شکم

همه زنان می توانند بعد از زایمان جراحی ترکهای شکم انجام دهند. جز در مواردی که دارای شرایطی به شرح ذیل باشند:

 • بیماری های خود ایمنی یا اختلالات مربوط به انعقاد خون مانع جراحی ترک شکم می باشد
 • نباید هنگام چاقی و اضافه وزن زیاد جراحی ترک شکم انجام داد
 • در صورتی که قصد کاهش وزن زیاد را دارید هم نباید جراحی ترک شکم انجام دهید
 • اگر قصد بارداری مجدد دارید
 • در صورتی که سیگار می کشید و نمی توانید چند هفته پیش و بعد از عمل آن را ترک کنید به هیچ وجه نباید برای جراحی ترک شکم اقدام کنید.

جراحی افتادگی شکم 

در همه افراد، شکم بزرگ و محدب ناخوشایند و آزار دهنده است اما درمان دارد و می توان با انواع روش های لاغری شکم و جراحی افتادگی شکم که امروزه به وجود آمده است این مشکل را برطرف کرد و شکم تخت و سفت بوجود آورد.

شل شدن پوست، تجمع چربی، خطوط ترک پوستی و جای زخم به دلایل مختلفی مثل افزایش سن، چاق و لاغر شدن و زایمانهای متعدد اتفاق می افتد. در جراحی افتادگی شکم، چربی ها را خارج کرده و عضلات شکم را با تکنیک خاصی بخیه می زنند.

جای عمل جراحی افتادگی شکم در پایین شکم باقی خواهد ماند که زیر بیکینی یا لباس زیر خواهند ماند. جراحی افتادگی شکم در تمام سنین قابل انجام است.

در ویدئو زیر می توانید اقداماتی را که لازم است قبل از جراحی شکم انجام دهید از زبان دکتر آرش نجف بیگی بشنوید:

چند نکته در مورد جراحی ابدومینوپلاستی وجود دارد که دانستن آن ضروری است:

 • بسته به اینکه میزان افتادگی و فرم شکم چگونه باشد و یا حجم چربی اضافی چقدر است، روش‌های مختلفی از ابدومینوپلاستی انجام می‌شود از جمله: تامی تاک کامل، مینی ابدومینوپلاستی و لیپو ابدومینوپلاستی یا ابدومنیوپلاستی محیطی.
 • اندازه برش و طول جای زخم جراحی کاملا به اندازه و شکل شکم شما بستگی دارد. اگر نیاز به برداشتن پوست و چربی بیشتری باشد، اندازه برش نیز بزرگتر می‌شود.
 • سوراخ نافی که پس از جراحی باقی می‌ماند، همان ناف طبیعی خود فرد است. در واقع این ناف هنگام برداشتن پوست اضافی، حفظ می‌شود.
 • ابدومینوپلاستی برای کسانی مناسب است که در یک سال گذشته وزن خود را ثابت نگه داشته باشند. این روش برای کسانی مناسب است که تنها در ناحیه شکم خود، چربی و پوست افتاده دارند.
 • ابدومینوپلاستی برای افراد خیلی چاق که در تمام نقاط بدن خود دچار اضافه وزن هستند، مناسب نیست. بهتر است وزن فرد در بیشترین حالت، ۳۰% بیشتر از وزن استاندارد باشد.
 • اگر قصد کاهش شدید وزن دارید، ابدومینوپلاستی را پس از کم شدن وزن و ایجاد افتادگی پوست شکم، انجام دهید.
 • اگر قصد بارداری دارید باید جراحی شکم را ۶ ماه پس از آخرین بارداری خود انجام دهید.
 • پس از ابدومینوپلاستی بهتر است دیگر باردار نشوید تا نتایج این عمل از بین نرود.
 • پس از انجام ابدومینوپلاستی، جای عمل سزارین نیز در شکم خانم‌ها برداشته می‌شود.
 • شکل دادن به ماهیچه‌های شکم و ایجاد فرم شش تکه (سیکس پک) با کمک جراحی امکان‌پذیر نیست؛ گاهی در تبلیغات کاذب به این نکته اشاره می‌شود. درواقع برخی با برش و فرم دادن به لایه‌های چربی روی عضلات شکم، شکل شش تکه را ایجاد می‌کنند. این کار نتایج بلند مدتی ندارد و به زودی شکم به حالت قبل باز می‌گردد.
 • زمان این عمل بین ۲ تا ۴ ساعت متغیر است که به شیوه عمل و میزان حجم افتادگی شکم بستگی دارد.
 • این عمل با بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود، در نتیجه باید نکاتی پیش از انجام جراحی رعایت شود که در ادامه این مقاله آمده است.
جراحی باز شکم در اتاق عمل

جراحی باز شکم چقدر موثر است؟

بی‌شک برای کسانی که از مشکلات افتادگی شکم و وجود پوست و چربی اضافه رنج می‌برند، جراحی شکم مانند یک معجزه است که در یک روز، تغییرات بزرگی را ایجاد می‌کند. البته عمل باز شکم، یک جراحی عمده است که مشکلات و عوارض خودش را دارد. مهم‌ترین مشکل، باقی ماندن جای خط برش است. این خط البته در زیر ناف دیده می‌شود. خط برش شکم به صورت محوی باقی می‌ماند که هرچه از زمان جراحی بیشتر بگذرد، کمرنگ‌تر خواهد شد.

باید توجه کرد که نتایج اولیه جراحی پس از یک ماه آشکار می‌شود اما برای رسیدن به نتیجه دلخواه باید چند ماه دیگر نیز صبر کرد. در این میان، حفظ رژیم غذایی مناسب و جلوگیری از افزایش وزن بسیار مهم است. این جراحی با عمل‌های زیبایی دیگری نیز می‌تواند انجام شود از جمله پیکرتراشی و یا لیفت و کوچک کردن سینه در خانم‌ها.

جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی، یک جراحی عمده است که عوارض و سختی‌هایی دارد. با این حال اگر به پزشک خود اعتماد کنید و دوران نقاهت را به خوبی پشت سر بگذارید، نتیجه نهایی این جراحی را ۶ ماه تا یک سال بعد از عمل خواهید دید. در این مدت رعایت رژیم غذایی سالم و ورزش کردن، به حفظ فرم شکم و بهبود نتیجه عمل کمک می‌کند.

جای برش عمل، معمولا تا یک سال زمان نیاز دارد تا کم‌رنگ شود. جای عمل معمولا از بین نمی‌رود اما به خطی ظریف تبدیل می‌شود که نزدیک به ناحیه شرمگاهی است؛ در نتیجه چندان دیده نمی‌شود. همچنین ممکن است ناحیه شکم کمی حس خود را از دست بدهد. با این حال نتایج درخشان ابدومینوپلاستی در کوچک کردن و خوش فرم کردن شکم به اندازه‌ای است که طرفداران بسیاری دارد.

پیشنهاد می‌شود پس از اینکه در مورد جراحی زیبایی شکم مطالعه کرده‌اید، حتما با یک پزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی مشورت کنید. ممکن است بسته به شرایط و ویژگی‌های بدنی شما، نیاز به انجام برخی آزمایش‌ها باشد و یا جراحی‌های زیبایی دیگری نیز در کنار ابدومینوپلاستی پیشنهاد شود. برای مثال بسیاری از خانم‌ها می‌توانند در کنار جراحی زیبایی شکم از لیفت سینه و یا ماموپلاستی کاهشی نیز استفاده کنند تا اندامی زیباتر داشته باشند.

اگر می‌خواهید بهترین و مناسب‌ترین روش جراحی باز شکم را برای خودتان مشخص کنید، با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ | کلینیک سعادت‌آباد : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

برای اطلاع بیشتر از جراحی شکم،روی کاتالوگ زیر را کلیک کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
82 نظرات
 1. آرزو می گوید

  بعد عمل باید تا کی استراحت کنیم؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   هیچ کدام از جراحی های لاغری استراحت کامل ندارند و از فردای روز عمل حتما باید روزانه یک ساعت پیاده روی داشته باشید تا ورم های بعد از عمل زودتر بهبود پیدا کند.

 2. نسیم می گوید

  جراحی شکم فقط به صورت باز انجام میشه؟ بیهوشی داره؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بله جراحی به منظور کوچک کردن شکم و رفع افتادگی آن تنها به صورت باز و با بیهوشی عمومی قابل انجام است.

   1. جلیلیان می گوید

    سلام خسته نباشی هزینهجراحی‌شکم چقدر میباشد

    1. Doctor najafbeygi می گوید

     با سلام
     برای اطلاع از هزینه ها با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

     1. حسین می گوید

      سلام آیا دکتر عمل کوچک کردن سینه انجام می دهند

     2. Doctor najafbeygi می گوید

      با سلام
      بله انجام می دهند.

    2. اتنا می گوید

     سلام. خسته نباشید. هزینه عمل ابدومینوپلاستی الان چقدر هست

     1. Doctor najafbeygi می گوید

      با سلام
      برای اطلاع از هزینه ها با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 3. سمیه می گوید

  یه سوال برای من پیش اومده من سزارین انجام دادم جای سزارین روی‌شکمم مونده خیلی بدجور پوست شکمم خیلی افتاده شده اگر جراحی شکم انجام‌بدم اون جای سزارینم از بین میره؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بله- با انجام جراحی شکم یا همان ابدومینوپلاستی جای بخیه های سزارین برداشته می شود .

   1. فریدی می گوید

    قیمت جراحی زیبایی شکم وپهلو چقدر است

    1. Doctor najafbeygi می گوید

     با سلام
     برای اطلاع از هزینه ها با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

     1. ناشناس می گوید

      سلام من ۱۱۵ کیلو وزن دارمولی چاقی شکمی زیادی دارم وافتادگی هم دارم من متونم ابدومینو پلاستی انجام بدم ممنون از شما

     2. Doctor najafbeygi می گوید

      با سلام
      تا به صورت حضوری معاینه نشوید و آنالیز چربی های بدن برایتان انجام نشود نمی توان دقیق اعلام کرد که آیا می شود برایتان ابدومینوپلاستی انجام داد یا خیر.

    2. ناشناس می گوید

     سلام هزینه برداشتن شکم چقد میشه

     1. Doctor najafbeygi می گوید

      با سلام
      برای اطلاع از هزینه ها با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 4. عاطفه می گوید

  اگر مشکل پوستی داشته باشیم باید چیکار کنیم من پوستم خیلی خشکه میترسم جراحی شکم کنم میترسم بعدش پوستم بدتر شه میشه راهنماییم کنید لطفا خیلی ممنون ازتون

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   مشکل پوست خشک با جراحی شکم به هیچ وجه بعدتر نمی شود. بعد از جراحی برای کاهش آثار جراحی کرم ها و لوسیون های خاصی تجویز می شود.

 5. ناشناس می گوید

  سلام من یک ماه ابدو مینو پلاسی کردم کی میتونم سکس داشته باشم

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بله- بعد از یک ماه، چنانچه خود شخص ناراحتی خاصی نداشته باشد از لحاظ پزشگی هم ممنوعیتی ندارد.

 6. اکبر جعفری می گوید

  با سلام و عرض ادب، دکتر جان من حدود ۳ سال پیش ۱۵ کیلو با رژیم غذایی کم کردم ولی متاسفانه علیرغم مشخص شدن عضلات شک ، افتادگی پوست دارم. آیا جراحی تنها راه درمان است؟ پس از جراحی از عوارضی همچون آمبولی و عفونت می ترسم.لطفا بفرمایید چطور از این استرس و از طرفی پوست افتاده رهایی پیدا کنم.ببخشید به نوعی از جنابعالی به طور مستقیم مشاوره گرفتم و عذرخواهی میکنم.

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز باید حتما معاینه شوید تا مشخص شود چه درمانی برای شما مناسب است.
   برای راهنمایی یشتر با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 7. سحر می گوید

  سلام من شکم خیلی بزرگی ندارم ولی میخوام عمل کنم ۲تا زایمان سزارین داشتم کلا ١٠کیلو اضافه وزن دارم
  لطفا بگین درد بعدش شدید است
  ٢هزینه عمل چقدر است
  ممنونم

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای اطلاع از هزینه ها و راهنمایی در مورد عمل با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

  2. بهار می گوید

   سلام خسته نباشیدهم زمان با عمل آبدومینوپلاستی میتوان تزریق چربی به باسن داشته باشیم؟

   1. Doctor najafbeygi می گوید

    با سلام
    بهتر است همزمان انجام نشود. زیرا برای تزریق چربی به باسن تا مدتی نباید روی باسن بخوابید.

 8. زهرا محمدی می گوید

  سلام شما اولترازد را برای شخصی که شکم و پهلوی کمی دارد را توصیه میکنید

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای اینکه مشخص شود چه روشی برای شما مناسب است حتما باید به صورت حضوری معاینه شوید.
   برای راهنمایی بیشتر با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 9. معصومه می گوید

  سلام من لیماری لوپوس دارم و به علت مصرف کورتن سالهای قبل بازوها و شکمم ترکهای زیاد داره و افتادگی شکم دارم آیا میتونم عمل کنم ؟ ۴۰ سال دارم

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   معمولا قبل از جراحی و تا مدتی بعد از جراحی باید مصرف کورتون قطع شود . برای اینکه مشخص شود آیا شما میتوانید جراحی داشته باشد حتما باید دکتر به صورت حضوری شما را معاینه کند.

 10. لادن می گوید

  وقت بخیر. انجام ابدومینوپلاستی و برداشتن چربی اضافی شکم و پهلو برای خانمی که دو تا سزارین داشته و الان به فتق دیسک مبتلا ست امکان پذیره یا خیر؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   هنگام جراحی ابدومینوپلاستی فتخ ناف هم جراحی می شود.

 11. ناشناس می گوید

  سلام آقای دکترعزیزمیخواستم دررابطه باجراحی شکمم سوال کنم شکمم خیلی بزرگ نیست اماهمینم خیلی فکرمودرگیرکرده ولی هزینش برام سخته میشه راهنماییم کنیدلطفا

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز برای تشخیص این مورد که چه روشی برای شما بهترین نتیجه را می دهد باید به صورت حضوری معاینه شوید.
   برای راهنمایی بیشتر با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید

 12. سیما پرویزیان می گوید

  سلام
  من حدود ۲۰ روز هست جراحی کردم هنوز از بین بخیه ها ترشحات و خون ابه میاد ایا دچار مشکل خاصی شدم

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز شما حتما باید به صورت حضوری معاینه شوید تا مشخص شود علت ترشحات چیست.

 13. ناشناس می گوید

  سلام من ۳۰ سالمه بلصد کیلو وزن و ازدواج نکردم ابومینوپلاستی نمیتونم انحام بدم چون ممکنه بعدا بارداربشم؟پس چه عملی واسه افتادگی شکم خوبه که بعدشم احتمالا بارداری باشه؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای کسانی که که مجرد هستن یا در آینده قصد بارداری دارند نیز می توانند ابدومینوپلاستی انجام دهند ولی تکنیک این جراحی با کسانی که قصد بارداری ندارند فرق می کند.

 14. فریبا می گوید

  سلام روزتون بخیر من حدود ۳۸ کیلو وزن کم کردم و در حال حاضر فقط شکم دارم (به دلیل شل شدن بزرگ دیده میشود) از چه روشی می تونم برای کوچک کردن و حذف پوست اضافه شل شده استفاده کنم؟ ممنون از راهنماییتون

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بهترین روش برای برداشتن پوست اضافه شکم جراحی ابدومینوپلاستی است.

 15. سمیه می گوید

  سلام ببخشید آقا دکتر جراحی سینه راهم انجام میده

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بله دکتر فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی هستند و تمامی جراحی های زیبایی و ترمیمی را انجام می دهند.

 16. مریم می گوید

  سلام اگه هم عمل ابدو هم تزریق چربی انجام دهیم دریک روز عوارض دارد؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   اگر تزریق چربی به باسن منظور شماست که بهتر است با ابدومینوپلاستی انجام نشود. زیرا بعد از جراحی ابدومینوپلاستی نباید روی شکم خوابید و در تزریق چربی به باسن باید روی شکم خوابید که به باسن فشار نیاید.

 17. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشید من تیرویید کم کاردارم میتوانم جراحی شکم انجام بدم ممنونم

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بله ولی حتما باید از متخصص غدد تاییدیه بگیرید که این جراحی مشکلی برای شما پیش نمی آورد.

 18. مهری می گوید

  سلام آقای دکتر من یک ماه هست عمل ابدومینوپلاستی و انجام دادم الان نافم و میبینم یکم از حالت عادی بزرگ‌تره امکان کوچیک تر شدن و داره و احساس میکنم بالا تر هست نسبت ب ناف های دیگه یه یک سانتی اینم احتمال داره ک یکم بیاد پایین

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   معمولا سه ماه زمان می برد تا نتیجه عمل مشخص شود.

 19. شریعت معدنی پور می گوید

  با سلام من ۴۷ سالمه خانم هستم و ۵۷ کیلو وزنم هستش ۲ تا زایمان سزارین داشتم فقط مشکلم بزرگی شکم هستش هر کی شکم منو میبینه فکر میکنه باردارم…جاهای دیگه بدنم طبیعیه …میخواستم ببینم میتونم عمل زیبایی انجام بدم؟ با تشکر از راهنماییتون

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بله می توانید با جراحی به اندام دلخواه خود برسید.

 20. ناشناس می گوید

  سلام دکتر
  کسی که کولیت اولسروز داره میتونه عمل ابدومینو پلاستی انجام بده؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز شما باید به صورت حضوری معاینه شوید در صورت تایید جراح می توانید ابدومینوپلاستی انجام دهید.

 21. احمدي می گوید

  با سلام و عرض ادب آیا عمل هیستروکتومی همزمان با ابدومینوپلاستی امکان پذیر هست؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   خیر نمی توان انجام داد.

 22. قادری می گوید

  با سلام وخسته نباشید ، من ۱۰ کیلو اضافه وزن دارم و بخاطر سزارین افتادگی شکم پیدا کردم چه نوع جراحی برای من مناسب هست؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   تا به صورت حضوری معاینه نشوید نمی توان دقیق اعلام کرد چه روشی برای شما مناسب ترین درمان است.

 23. ناشناس می گوید

  سلام اقای دکتر من میخواهم ابدو مینوپلاستی انجام بدهم ایا امکان باردار شدن دوباره است ؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بله روش های وجود دارد که بعد از ابدومینوپلاستی می توان مجدد باردار شد.

 24. صبا می گوید

  سلام من یه بار زایمان سزارین داشتم و یک جراحی آپاندیسیت.شکمم افتاده شده ۳۷ سالم هست و چه روشی برای من توصیه میکنید. درضمن چون شاغل هستم چند وقت باید استراحت داشته باشم؟
  عمل شکم و سینه را همزمان میشه انجام داد؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز تا به صورت حضوری معاینه نشوید نمی توان گفت چه روشی برای شما بهترین نتیجه را دارد.
   برای راهنمایی بیشتر در مورد عمل با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 25. ناشناس می گوید

  سلام
  آیا همزمان با ابدومینوپلاستی میشه تزریق چربی به سینه انجام داد؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بعد از معاینه حضوری و تایید دکتر بله می توان انجام داد.

 26. آیدا می گوید

  سلام من ۴۱سالمه مشکل وبیماری خاصی ندارم میخوام عمل ابدومینوپلاستی شکم انجام بدم اطرافیانم استرس زیادی برای آمبولی وکرونابمن منتقل میکنندبنظرشماکلینیک محل مناسبی برای عمل هست واینکه این عمل چقدر برای من خطرداره ؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   جراحی ابدومینوپلاستی در بیمارستان انجام می شود و طبیعتا تمام پروتکل های بهداشتی رعایت می شود.
   اگر جراحی توسط پزشک متخصص و با تجربه انجام شود مشکلی برایتان پیش نمی آید.

 27. زهره می گوید

  سلام وقت بخیر من هم افتادگی بینی دارم وهم شکمم چربی داره دو تاشو باهم میشه عمل کرد

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز بهتر است به صورت همزمان این دو جراحی انجام نشود.

 28. مریم می گوید

  سلام بعد از عمل عبدو چند روز بعد میتونیم بریم سر کار

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   به دلیل داشتن بخیه بهتر است حداقل یک هفته در منزل بمانید.

   1. امل می گوید

    سلام هذینه شکم و پهلو چقدر هست

    1. Doctor najafbeygi می گوید

     با سلام
     برای اطلاع از هزینه ها با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 29. عطیه می گوید

  سلام من ۱۲ کیلو لاغر کردم و کمی شکم دارم و ۵۸ کیلو هستم و میخوام هم شکمم صاف بشه هم باسنم بزرگ بشه شما گفتید نمیشه باهم انجام بشه ؟
  یعنی اول باید عمل باسن باشه و چربی برداشته بشه و بعد عمل شکم ؟؟
  دوبار بیهوشی ضرر داره میترسم 😔

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز تا به صورت حضوری معاینه نشوید نمی توان دقیق اعلام کرد که آیا می توان هر دو جراحی را برای شما در یک روز انجام داد یا خیر.

 30. تهران می گوید

  با سلام من باردار هستم میخواستم ببینم عمل ابدو همزمان با عمل سزارین امکان پذیره؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   خیر نمی توان عمل زیبایی شکم را همزمان با سزارین انجام داد.

 31. فاطمه می گوید

  سلام من دوتا سزارین داشتم ۶۴کیلو وزنم. افتادگی شکم دارم اما بیماری صرع دارم میخواستم بدونم میتونم عمل ابدومینوپلاسی انجام بدم؟؟؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   اگر بیماری شما کنترل شده باشد و از پزشک متخصص نامه بگیرید که جراحی برای سلامتی شما ضرر ندارد می توانید انجام دهید.

 32. صبا می گوید

  سلام ببخشید الان (منظور در دوران کرونا) عمل ابدومینوپلاستی انجام میدهید؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بله با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی انجام می شود.

 33. افسانه می گوید

  باسلام برداشتن چربی پهلو وشکم رو همزمان انجام میدین وخطر آمبولی هم داره ممنون که جواب میدین

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   اگر مقدار چربی زیاد نباشد می توان همزمان تخلیه شود و اگر متخصص با تجربه این جراحی را انجام دهد احتمال خطر به صفر می رسد.

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید