جراحی شکم با ابدومینوپلاستی بهتر است یا پانیکولکتومی؟

444

جراحی شکم برای زیبایی، عمل جراحی است که در آن پوست و چربی اضافی ناحیه شکم و زیر آن برداشته می‌شود. در عمل جراحی باز شکم، بسته به این که میزان افتادگی پوست، حجم چربی اضافه و همچنین وضعیت ماهیچه‌های شکم چگونه باشد، یکی از روش‌های ابدومینوپلاستی، مینی ابدو، ابدومینوپلاستی محیطی و همچنین پانیکولکتومی به کار گرفته می‌شود.

شاید در نگاه اول فهمیدن تفاوت‌ها و شباهت‌های این روش‌ها کمی گیج کننده باشد. تشخیص این که کدام روش برای چه نوع افتادگی یا برای اصلاح چه فرمی از شکم مناسب است، بحثی کاملا تخصصی و پزشکی است. با این حال در این مقاله تنها اشاره‌ای کاربردی به این موارد شده است. مهم این است که تفاوت‌ها، مزایا و چگونگی هر کدام از این روش‌های جراحی را بدانید تا پیش از تصمیم‌گیری برای چنین عمل‌هایی، در مورد آن آگاهی بیشتری داشته باشید.

خواندن این مقاله پیش از مراجعه به جراح پلاستیک و دریافت مشاوره برای جراحی باز شکم بسیار مفید است زیرا:

 • به شما در مورد روش‌های مختلف جراحی، دید می‌دهد.
 • به شما کمک می‌کند تا سوالات و دغدغه‌های ذهنی خود را با پزشک خود به دقت مطرح کنید.
 • راهنمایی است تا جراح پلاستیک ماهر و مورد اعتماد خود را ساده‌تر پیدا کنید.

پس با ما همراه باشید:

 • جراحی شکم چیست؟
 • ابدومینوپلاستی چیست؟
 • پانیکولکتومی چیست؟
 • تفاوت ابدومینوپلاستی و پانیکولکتومی
 • چه کسانی برای جراحی شکم مناسب هستند؟
 • اقدامات پیش و پس از جراحی باز شکم
 • جراحی باز شکم چقدر موثر است؟
جراحی شکم و جراحی باز شکم برای افراد چاق

جراحی شکم چیست؟

جراحی شکم به هر نوع عمل جراحی گفته می‌شود که در ناحیه شکم انجام شود. در این عمل، شکم شکافته می‌شود. در واقع حتی عمل‌های جراحی معده، روده، کبد و دیگر اندام‌های داخلی که در ناحیه شکم قرار دارند نیز جزو گروه جراحی‌های باز شکم قرار می‌گیرند. به همین دلیل، این جراحی یک عمل جراحی عمده و البته به‌نسبت سنگین است.

با این حال در این مقاله که در زمینه جراحی‌های زیبایی تهیه شده است، منظور از این جراحی، جراحی‌های زیبایی شکم است که در آن پوست شکم شکافته می‌شود. عمل جراحی زیبایی شکم، بسته به میزان چربی اضافی، آسیب‌های وارد شده به عضلات شکم و همچنین فرم شکم و شکل افتادگی پوست آن، به روش‌های مختلفی قابل انجام است:

ابدومینوپلاستی (Abdominoplasty)

ابدومینوپلاستی (Abdominoplasty) یا تامی تاک (Tummy Tuck)، یکی از روش‌های جراحی باز شکم است. در این روش با کمک عمل جراحی، شکم فرد کوچک و خوش فرم می‌شود. کسانی که دچار شل شدن و افتادگی شکم هستند، شکم‌شان ظاهر زیبایی ندارد و چین و چروک یا ترک‌هایی در پوست شکم‌شان ایجاد شده، با کمک جراحی زیبایی شکم اندام متناسبی به دست خواهند آورد.

باید توجه داشت که ابدومینوپلاستی یک جراحی عمده و تهاجمی است و عوارض و دشواری‌های خودش را دارد. به همین دلیل پیش از اینکه تصمیم به انجام تامی تاک بگیرید، به دو نکته حتما توجه کنید:

 • باید به کمک یک رژیم غذایی سالم و استاندارد، وزن خود را کاهش دهید و با کمک ورزش‌ منظم، حجم و فرم شکم را متناسب کنید.
 • در صورت از دست رفتن حالت ارتجاعی پوست و عدم کارایی ورزش در کوچک شدن شکم، حتما با فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یک جلسه مشاوره حضوری انجام دهید.

تامی تاک یا جراحی زیبایی شکم، به طور کلی بر دو هدف عمده تمرکز دارد:

کوچک شدن شکم: با ایجاد چند برش در ناحیه پایینی شکم، پوست از ماهیچه‌های زیرین جدا می‌شود. این آزاد شدن پوست از زیر دنده‌ها تا ناحیه شرمگاه و همچنین از دو طرف تا پهلوها، ادامه دارد. سپس پوست و چربی اضافی شکم برداشته می‌شود. به این صورت، افتادگی شکم و شل بودن بافت زیر آن رفع خواهد شد.

ترمیم ماهیچه‌های شکم: در صورت بیش از اندازه کش آمدن، شل شدگی و یا پارگی ماهیچه شکم (در اثر بزرگ شدن شکم)، ترمیم انجام می‌شود. برای این کار، نخست عضلات شکم در خط وسط به سمت هم کشیده می‌شوند. سپس ماهیچه‌های دو طرف، در خط میانی شکم به هم دوخته می‌شوند (پلیسه می‌شوند) که به این کار پلیکاسیون نیز می‌گویند.

شامل سه شیوه جراحی کلی است:

 • ابدومینوپلاستی کامل یا تامی تاک
 • ابدومینوپلاستی کوچک یا مینی ابدومینوپلاستی
 • ابدومینوپلاستی محیطی یا ابدومینوپلاستی همراه با لیپوساکشن

پانیکولکتومی (Panniculectomy)

برای حذف پوست، بافت و چربی اضافی زیر ناف (پانیکولوس) که رو به پایین افتاده و مانند یک پیش‌بند، آویزان شده است.

آنچه که مهم است، در تمام این روش‌های جراحی، پوست و چربی اضافی برداشته می‌شود؛ ناف طبیعی فرد حفظ می‌شود و پس از رفع افتادگی شکم، به جای اصلی خود برمی‌گردد؛ و در نهایت اینکه فرم و شکل شکم کوچک‌تر می‌شود و به حالت طبیعی باز می‌گردد.

تغییرات پس از جراحی شکم
جراحی شکم به روش ابدومینوپلاستی کامل یا تامی تاک

ابدومینوپلاستی  کامل

ابدومینوپلاستی کامل یا تامی تاک، برای کسانی مناسب است که حجم افتادگی و میزان چربی شکم در آن‌ها بالا است. همچنین این افراد معمولا دچار کشیدگی یا پارگی ماهیچه‌های شکم نیز هستند. در این روش جراحی، دو خط برش افقی در زیر سوراخ ناف و بالای ناحیه شرمگاه ایجاد می‌شود. به این ترتیب می‌توان بخش‌هایی از پوست اضافی شکم و بافت‌های زیر آن را جدا کرد. یک برش افقی از سوراخ ناف به سمت پایین نیز به باز کردن و برداشتن پوست، کمک می‌کند. همچنین دور تا دور سوراخ ناف برش می‌خورد تا ناف طبیعی حفظ شود.

عضلات شکم در این مرحله به سمت خط میانی شکم کشیده می‌شوند و دوخته می‌شوند. این کار شکم فرد را سفت و خوش فرم می‌کند. در ادامه بخش بالایی از شکاف پوست، به سمت پایین کشیده می‌شود تا به بخش پایینی برش خورده برسد. با تکنیک ویژه‌ای، پوست بخیه می‌خورد و شکم به فرم دلخواه و باریک می‌رسد. معمولا دو لوله خروج ترشحات، در دو سوی خط بخیه کار گذاشته می‌شود که به آن درن می‌گویند. این درن‌ها ۴ تا ۷ روز بعد از جراحی برداشته می‌شوند.

شکل برش شکم و دوختن ماهیچه‌ها در ابدومینوپلاستی کامل

مینی ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی کوچک یا مینی ابدومینوپلاستی، در افرادی انجام می‌شود که افتادگی زیادی در شکم خود ندارند. برش‌های این روش نسبت به ابدومینوپلاستی کامل، کوچک‌تر است و در ناحیه پایینی شکم و بالای شرم‌گاه ایجاد می‌شود.

از آنجایی که میزان برش و برداشتن پوست و بافت‌های شکم در این روش کم‌تر است، مشکلات ناشی از این روش نیز کم‌تر خواهد بود و دوره نقاهت کوتاه‌تری نیز دارد. توجه داشته باشید، تشخیص اینکه آیا شما به ابدومینوپلاستی کامل نیاز دارید یا مینی، فقط از روی ظاهر شکم مشخص نمی‌شود و به معاینه جراح نیاز دارد.

شکل برش پوست در مینی ابدومینوپلاستی

لیپو  ابدومینوپلاستی

جراحی زیبایی شکم در واقع به حذف پوست و چربی اضافی در ناحیه شکم می‌پردازد. با این حال گاهی حجم چربی اضافی بیش از اندازه است و در پهلو‌ها، بالای باسن، پشت و کمر فرد نیز وجود دارد. در چنین شرایطی می‌توان از روش لیپوساکشن در کنار ابدومینوپلاستی کمک گرفت تا اندام خوش فرم‌تر و باریک‌تری ایجاد کرد. به این روش، لیپو ابدومینوپلاستی یا ابدومینوپلاستی محیطی نیز می‌گویند؛ چرا که دور تا دور بدن در ناحیه شکم، لاغر می‌شود.

معمولا ابدومینوپلاستی محیطی روش دشواری است که گاهی باید در چند مرحله انجام شود. این کار مشکلات خودش را دارد. البته ممکن است پزشک به شما پیشنهاد کند تا لیپو ابدومینوپلاستی را در یک مرحله انجام دهید؛ یعنی همزمان با باز شدن شکم، لیپوماتیک و کشیدن چربی‌ها از دیگر مناطق نیز انجام شود. این کار ریسک چند بار عمل و مشکلات آن را کاهش می‌دهد و نتایج بهتری نیز در پی خواهد داشت.

ابدومینوپلاستی محیطی روشی است که در آن با کمک گرفتن از روش لیپوساکشن، علاوه بر حذف پوست و چربی شکم و ترمیم ماهیچه‌ها، چربی‌های اضافی پهلو، پشت و بالای باسن نیز برداشته می‌شود. در واقع دور تا دور بدن در کنار شکم، لاغر و خوش فرم می‌شود.

کاندیدای مناسب جراحی شکم

پانیکولکتومی چیست؟

پانیکولکتومی نیز یکی از روش‌های جراحی باز شکم برای زیبایی است. هدف اصلی این روش برداشتن پوست، بافت و چربی آویزان شده شکم در زیر سوراخ ناف است. بر اثر افزایش وزن شدید و یا پس از چند دوره بارداری، پوست شکم کش می‌آید و بزرگ می‌شود. پس از پایان دوران بارداری و یا یک کاهش وزن شدید، پوست شکم ویژگی کشسانی خود را از دست می‌دهد و شل می‌شود.

این پوست اضافی که ممکن است همراه با بافت‌های چربی نیز باشد، مانند یک پیشبند جلوی شکم فرد آویزان می‌شود و ظاهر زشتی ایجاد می‌کند. گاهی ممکن است این پوست اضافه حتی روی اندام‌های جنسی را نیز بپوشاند و یا در مراحل شدید‌تر تا روی ران‌ها نیز پایین بیاید. به این پوست آویزان از زیر ناف، پانوس یا پانیکولوس می‌گویند.

در چنین وضعیتی با پوست آویزان از زیر شکم، مشکلات بسیاری برای فرد ایجاد می‌شود از جمله:

 • عفونت قارچی زیر چین و چروک پوست و یا بخش پشتی پوست افتاده
 • تحریک پوست بر اثر سایش، همچنین ایجاد زخم و چرکی شدن آن
 • ایجاد کیست در پوست آویزان شده
 • درد در پشت بدن و ناحیه کمر
 • ایجاد مشکل در انجام فعالیت‌های روزمره مانند لباس پوشیدن، حمام کردن و رعایت بهداشت فردی و یا حتی سکس

جراحی باز شکم با روش پانیکولکتومی، تنها راه خلاص شدن از دست پانوس است. با ایجاد برش‌های افقی در زیر ناف و خط بیکینی (برشی افقی در بالای اندام جنسی در ناحیه شرمگاه)، پوست اضافی برداشته می‌شود. اندازه این برش‌ها به میزان پوست آویزان شده بستگی دارد. همچنین جراح پلاستیک می‌تواند با کمک چند برش دیگر، مانند ابدومینوپلاستی، سوراخ ناف را حفظ کند و به جای اصلی خود برگرداند.

جراحی باز شکم به روش پانیکولکتومی

تفاوت ابدومینوپلاستی و پانیکولکتومی

هر دو روش ابدومینوپلاستی و پانیکولکتومی، جزو روش‌های جراحی باز شکم هستند اما تفاوت اصلی آنها در هدف از هر جراحی است. به طور کلی می‌توان گفت ابدومینوپلاستی برای کوچک کردن شکم و ترمیم ماهیچه‌های شکم است. نتیجه این جراحی، خوش فرم شدن و زیبایی شکم خواهد بود.

از سوی دیگر پانیکولکتومی برای برداشتن پانوس یا پوست اضافی و آویزان شکم از زیر ناف می‌باشد. این پوست و چربی که مانند پیشبند جلوی بدن می‌افتد، فعالیت‌های روزانه فرد را مختل می‌کند و بیماری‌های مختلفی را برای وی در پی خواهد داشت.

در یک کلام ابدومینوپلاستی، بیشتر جنبه زیبایی دارد و پانیکولکتومی، بیشتر جنبه درمانی دارد. هرچند هر دو روش جراحی باز شکم، در پی بهبود کیفیت زندگی افراد می‌باشند. تشخیص اینکه کدام روش برای شما مناسب است، در تخصص جراح پلاستیک و زیبایی است.

چه کسانی برای جراحی باز شکم مناسب هستند؟

در واقع هر فرد بالغی می‌تواند گزینه مناسبی برای انجام جراحی باز شکم باشد که: از بزرگ بودن شکم، افتادگی و شل شدن پوست شکم، وجود لایه‌های چربی اضافی در شکم و پیرامون آن و همچنین از مشکلاتی که برای ماهیچه‌های شکم وی ایجاد شده است، در رنج باشد.

با این حال باید به چند نکته مهم در مورد کسی که متقاضی جراحی باز شکم است، اشاره کرد:

 • فرد باید از نظر بدنی سالم باشد. همچنین رژیم غذایی استانداردی را نیز رعایت کند.
 • در طول یک سال گذشته، وزن خود را ثابت نگه داشته باشد.
 • پس از انجام جراحی دچار تغییر و یا افزایش وزن نشود.
 • قصد بارداری نداشته باشد و یا این عمل را پس از دوران بارداری انجام دهد.
 • و البته انتظارات واقع‌گرایانه از این جراحی و زیبایی بدن خود داشته باشد.

به عنوان نمونه کار جراحی شکم، ویدئو زیر را از عمل دکتر نجف بیگی ببینید:

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ | کلینیک سعادت‌آباد : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

اقدامات پیش و پس از جراحی باز شکم

از آنجایی که جراحی معمولا با بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود، باید پیش از عمل به چند نکته مهم توجه داشت:

 • چند هفته پیش از جراحی، مصرف الکل و دخانیات قطع شود.
 • چند روز پیش از عمل، از مصرف داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین خودداری شود.
 • شب پیش از جراحی، استحمام شود؛ با صابون‌های ضد باکتری و قارچ، پوست افتاده شکم و مناطق اطراف آن شسته شود.
 • صبح روز جراحی باید ناشتا بود تا معده خالی بماند.

پس از جراحی، توجه به موارد زیر، ضروری است:

 • درد پس از جراحی کاملا طبیعی است و تا چند روز ادامه خواهد داشت. با کمک مسکن می‌توان آن را کنترل کرد.
 • یک روز استراحت و ریکاوری در بیمارستان معمولا وجود خواهد داشت.
 • برای خروج خون‌آبه و دیگر ترشحات درون شکم، لوله‌ی تخلیه‌ای کار گذاشته می‌شود که پس از یک یا دو روز جدا خواهد شد.
 • تا ۳ روز پس از برگشتن به خانه، باید استراحت نمود. همچنین تا ۳ روز بعد از جراحی نباید حمام کرد.
 • پس از پایان روزهای استراحت، بهتر است فرد مرتب راه برود.
 • رژیم غذایی پر از آب و میوه، به ویژه آناناس پیشنهاد می‌شود.
 • تا ۴ هفته هرگونه فعالیت شدید بدنی ممنوع است.
 • دوران نقاهت جراحی معمولا ۲ هفته است.
 • داروها و شکم‌بند طبی تجویز شده، طبق نظر پزشک استفاده شود.

اقدامات قبل از جراحی شکم را از نظر دکتر نجف بیگی مشاهده فرمایید:

چند نکته در مورد جراحی ابدومینوپلاستی وجود دارد که دانستن آن ضروری است:

 • بسته به اینکه میزان افتادگی و فرم شکم چگونه باشد و یا حجم چربی اضافی چقدر است، روش‌های مختلفی از ابدومینوپلاستی انجام می‌شود از جمله: تامی تاک کامل، مینی ابدومینوپلاستی و لیپو ابدومینوپلاستی یا ابدومنیوپلاستی محیطی.
 • اندازه برش و طول جای زخم جراحی کاملا به اندازه و شکل شکم شما بستگی دارد. اگر نیاز به برداشتن پوست و چربی بیشتری باشد، اندازه برش نیز بزرگتر می‌شود.
 • سوراخ نافی که پس از جراحی باقی می‌ماند، همان ناف طبیعی خود فرد است. در واقع این ناف هنگام برداشتن پوست اضافی، حفظ می‌شود.
 • ابدومینوپلاستی برای کسانی مناسب است که در یک سال گذشته وزن خود را ثابت نگه داشته باشند. این روش برای کسانی مناسب است که تنها در ناحیه شکم خود، چربی و پوست افتاده دارند.
 • ابدومینوپلاستی برای افراد خیلی چاق که در تمام نقاط بدن خود دچار اضافه وزن هستند، مناسب نیست. بهتر است وزن فرد در بیشترین حالت، ۳۰% بیشتر از وزن استاندارد باشد.
 • اگر قصد کاهش شدید وزن دارید، ابدومینوپلاستی را پس از کم شدن وزن و ایجاد افتادگی پوست شکم، انجام دهید.
 • اگر قصد بارداری دارید باید جراحی شکم را ۶ ماه پس از آخرین بارداری خود انجام دهید.
 • پس از ابدومینوپلاستی بهتر است دیگر باردار نشوید تا نتایج این عمل از بین نرود.
 • پس از انجام ابدومینوپلاستی، جای عمل سزارین نیز در شکم خانم‌ها برداشته می‌شود.
 • شکل دادن به ماهیچه‌های شکم و ایجاد فرم شش تکه (سیکس پک) با کمک جراحی امکان‌پذیر نیست؛ گاهی در تبلیغات کاذب به این نکته اشاره می‌شود. درواقع برخی با برش و فرم دادن به لایه‌های چربی روی عضلات شکم، شکل شش تکه را ایجاد می‌کنند. این کار نتایج بلند مدتی ندارد و به زودی شکم به حالت قبل باز می‌گردد.
 • زمان این عمل بین ۲ تا ۴ ساعت متغیر است که به شیوه عمل و میزان حجم افتادگی شکم بستگی دارد.
 • این عمل با بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود، در نتیجه باید نکاتی پیش از انجام جراحی رعایت شود که در ادامه این مقاله آمده است.
جراحی باز شکم در اتاق عمل

جراحی باز شکم چقدر موثر است؟

بی‌شک برای کسانی که از مشکلات افتادگی شکم و وجود پوست و چربی اضافه رنج می‌برند، جراحی شکم مانند یک معجزه است که در یک روز، تغییرات بزرگی را ایجاد می‌کند. البته عمل باز شکم، یک جراحی عمده است که مشکلات و عوارض خودش را دارد. مهم‌ترین مشکل، باقی ماندن جای خط برش است. این خط البته در زیر ناف دیده می‌شود. خط برش شکم به صورت محوی باقی می‌ماند که هرچه از زمان جراحی بیشتر بگذرد، کمرنگ‌تر خواهد شد.

باید توجه کرد که نتایج اولیه جراحی پس از یک ماه آشکار می‌شود اما برای رسیدن به نتیجه دلخواه باید چند ماه دیگر نیز صبر کرد. در این میان، حفظ رژیم غذایی مناسب و جلوگیری از افزایش وزن بسیار مهم است. این جراحی با عمل‌های زیبایی دیگری نیز می‌تواند انجام شود از جمله پیکرتراشی و یا لیفت و کوچک کردن سینه در خانم‌ها.

جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی، یک جراحی عمده است که عوارض و سختی‌هایی دارد. با این حال اگر به پزشک خود اعتماد کنید و دوران نقاهت را به خوبی پشت سر بگذارید، نتیجه نهایی این جراحی را ۶ ماه تا یک سال بعد از عمل خواهید دید. در این مدت رعایت رژیم غذایی سالم و ورزش کردن، به حفظ فرم شکم و بهبود نتیجه عمل کمک می‌کند.

جای برش عمل، معمولا تا یک سال زمان نیاز دارد تا کم‌رنگ شود. جای عمل معمولا از بین نمی‌رود اما به خطی ظریف تبدیل می‌شود که نزدیک به ناحیه شرمگاهی است؛ در نتیجه چندان دیده نمی‌شود. همچنین ممکن است ناحیه شکم کمی حس خود را از دست بدهد. با این حال نتایج درخشان ابدومینوپلاستی در کوچک کردن و خوش فرم کردن شکم به اندازه‌ای است که طرفداران بسیاری دارد.

پیشنهاد می‌شود پس از اینکه در مورد جراحی زیبایی شکم مطالعه کرده‌اید، حتما با یک پزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی مشورت کنید. ممکن است بسته به شرایط و ویژگی‌های بدنی شما، نیاز به انجام برخی آزمایش‌ها باشد و یا جراحی‌های زیبایی دیگری نیز در کنار ابدومینوپلاستی پیشنهاد شود. برای مثال بسیاری از خانم‌ها می‌توانند در کنار جراحی زیبایی شکم از لیفت سینه و یا ماموپلاستی کاهشی نیز استفاده کنند تا اندامی زیباتر داشته باشند.

اگر می‌خواهید بهترین و مناسب‌ترین روش جراحی باز شکم را برای خودتان مشخص کنید، با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ | کلینیک سعادت‌آباد : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

جراحی شکم (ابدومینوپلاستی) با استفاده از دو روش انجام می‌شود. یک روش برای کسانی که میخواهند باردار شوند و روش دیگر برای کسانی که دیگر تصمیم به بارداری ندارند.

بله، چون در عمل جراحی شکم، عضلات جمع می‌شوند و پوست اضافه کاملا برداشته می‌شود، برای ترمیم بهتر بخیه‌ها و عضلات میبایست دو تا سه ماه گن پوشیده شود.

میزان درد با توجه به آستانه تحمل افراد متغییر است، در کل عمل جراحی شکم عمل دردناکی نیست و فقط یک هفته استراحت نیاز دارد.

برش جراحی شکم، در امتداد ناحیه افتاده پوست فرد ایجاد میشود. یعنی هرچقدر افتادگی بیشتر باشد برش هم بیشتر خواهد بود.

برای اطلاع بیشتر از جراحی شکم،روی کاتالوگ زیر را کلیک کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. آرزو می گوید

  بعد عمل باید تا کی استراحت کنیم؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   هیچ کدام از جراحی های لاغری استراحت کامل ندارند و از فردای روز عمل حتما باید روزانه یک ساعت پیاده روی داشته باشید تا ورم های بعد از عمل زودتر بهبود پیدا کند.

 2. نسیم می گوید

  جراحی شکم فقط به صورت باز انجام میشه؟ بیهوشی داره؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بله جراحی به منظور کوچک کردن شکم و رفع افتادگی آن تنها به صورت باز و با بیهوشی عمومی قابل انجام است.

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید