جراحی بینی ترمیمی

جراحی بینی ترمیمی

جراحی بینی ترمیمی بعد از جراحی اولیه بینی و به‌ منظور برطرف کردن مشکلاتی که در جراحی اولیه بینی به وجود آمده است و یا به هر دلیل دیگری (سلامتی یا زیبایی) که بیمار از جراحی بینی خود رضایت نداشته باشد انجام می‌شود.

این امکان وجود دارد که جراح در حین جراحی متوجه برخی نکات ریز نشود و یا بی‌توجهی کند و سبب شود بیمار از نتیجه عمل بینی راضی نباشد. در این صورت بیمار تصمیم می‌گیرد که برای رفع نواقص به وجود آمده اقدام به جراحی بینی ترمیمی نماید.

هدف از جراحی بینی ترمیمی

در جراحی بینی استخوانی یا گوشتی اولیه ممکن است مشکلاتی از قبیل کجی بینی و انحراف بینی ایجاد شود و یا بافت بینی بیش‌ از حد برداشته‌ شده باشد که فرورفتگی‌ای را در قسمت پشت و دیواره بینی ایجاد نماید و همچنین ممکن است بینی زیادی سربالا شده باشد که خوشایند بیمار نباشد و بیمار مجبور شود برای رفع آن‌ها جراحی بینی ترمیمی انجام دهد. گاهی اوقات هم ممکن است پس از جراحی بینی، قوز بینی به‌طور کامل از بین نرفته باشد که در این صورت با جراحی ترمیمی بینی می‌توان این قوز را به‌طور کامل از بین برد.

هزینه جراحی بینی ترمیمی

گاهی ممکن است هزینه جراحی بینی ترمیمی  گران‌تر از جراحی اولیه  بینی باشد و دلیل آن‌ هم این است که جراحی بینی ترمیمی، سخت‌تر و پیچیده‌تر از جراحی اولیه بینی است  و باید در آن ایراداتی که در جراحی اولیه به وجود آمده است را به‌ طور کامل‌ ترمیم کرد که نیاز به مهارت بسیار بالایی دارد چون بینی پس از جراحی اولیه بسیار حساس و آسیب‌پذیر شده است.

زمان مناسب برای جراحی بینی ترمیمی

 برخی از جراحان توصیه می‌کنند که جراحی بینی ترمیمی باید حداقل یک سال پس از جراحی اولیه بینی انجام شود.چون زودتر از این زمان ممکن است عوارضی برای بیمار به وجود بیاید که قابل جبران نباشد چون در طول این‌ یک سال بینی‌ای که برای بار اول جراحی‌شده در حال ترمیم و خون‌رسانی به پوست است اما جراحی بینی ترمیمی در طول این‌ یک سال ممکن است باعث مختل شدن خون‌رسانی و ترمیم بافت‌ها شود.

بعد از سپری شدن یک سال از جراحی اولیه بینی تورم بینی از بین می‌رود و زخم و اسکارهای داخل بینی تا حد زیادی بهبود می یابد. بنابراین جراحی بینی ترمیمی اگر در طول این یک سال انجام شود، تورم بینی سبب می شود مشکلات دیگر بینی تشخیص داده نشود.

اقدامات قبل از جراحی بینی ترمیمی

قبل از جراحی بینی اولیه باید از بینی بیمار عکس‌ برداری‌های لازم انجام شود و درصورتی‌که پس از جراحی اولیه بینی، بیمار مشکل تنفسی داشته باشد، جراح به بیمار توصیه می‌کند که عکس‌برداری‌های سی‌تی‌اسکن بینی و سینوس‌ها و آندوسکوپی بینی را انجام دهد؛ اما اگر بیمار مشکل تنفسی نداشته باشد، عکس‌برداری معمولی برای مشخص شدن نواقص بینی انجام می‌شود. گاهی ممکن است برای جراحی بینی ثانویه، بیمار بی‌هوش شود که در این صورت باید بیمار آزمایش‌های قبل از جراحی را انجام دهد. حتماً نباید جراحی بینی ترمیمی را نزد جراح اولیه بینی خود انجام دهید ولی درصورتی‌که به جراح دیگری مراجعه کردید حتماً باید اطلاعات جراح قبلی خود را در اختیار او بگذارید.

اهمیت پوست بینی در جراحی بینی ثانویه

هنگام جراحی بینی ،جراح برش‌هایی را در پوست بینی ایجاد می‌کند. این برش‌ها در جراحی بینی ترمیمی  هم باید انجام شود. اما این بار جراح باید نهایت دقت را در ایجاد برش‌ها به کار ببرد تا هیچ‌گونه صدمه‌ای متوجه بینی بیمار نشود چون پوست بینی به علت برش‌هایی که در جراحی اولیه روی بینی انجام‌شده بسیار حساس شده است. همچنین اگر در جراحی اولیه پوست بینی آسیب‌دیده باشد جراحی بینی ترمیمی خیلی سخت می‌شود و حتما باید برای این کار نزد جراح بینی با تجربه و حاذق بروید.

کاندیدای مناسب جراحی بینی ترمیمی

کسانی که در جراحی بینی گوشتی یا استخوانی اولیه، نوک بینی شان افتادگی پیدا کرده است و یا برآمدگی بینی شان به طور کامل از بین نرفته است و یا انحراف تیغه بینی شان به خاطر بی توجهی بیمار از بین نرفته است می توانند اقدام به جراحی بینی ثانویه کنند. همچنین کسانی که در جراحی اولیه تقارن بینی شان به هم خورده و مشکلات تنفسی و خشکی بینی پیدا کرده اند می توانند برای جراحی بینی ترمیمی اقدام کنند.افرادی هم هستند که به دلیل اینکه بافت بینی شان در پشت یا دیواره بینی بیش از حد برداشته شده است بینی شان فرورفتگی هایی پیدا کرده است و برای برطرف کردن این فرورفتگی ها باید جراحی بینی ترمیمی انجام دهند.

چه زمانی جراحی بینی ترمیمی غیر ممکن است؟

جراحی بینی ترمیمی زمانی مشکل می‌شود که پوست بینی بیمار در حین جراحی اولیه و یا بعد از جراحی آسیب‌ دیده و نازک شده باشد. حتی گاهی ممکن است پوست بینی به‌ قدری صدمه‌ دیده باشد که جراحی بینی ترمیمی را غیرممکن کند.

پزشک مناسب برای جراحی بینی ترمیمی

درجراحی بینی هم مثل هر جراحی دیگری احتمال خطا و اشتباه غیر عمد وجود دارد بنابراین جراح باید تا جای ممکن در کارش دقت داشته باشد تا بینی بیمار چه از لحاظ عملکرد و چه از لحاظ زیبایی دچار مشکل نشود چون کاهی ممکن است این خطاها سبب شوند که بیمار مجبور باشد جراحی بینی ترمیمی انجام دهد. متأسفانه گاهی این خطاها به‌ قدری شدید است و پوست بینی بیمار به‌ قدری آسیب‌دیده می‌بینید و نازک می‌شود که حتی جراحی بینی ترمیمی هم برای او غیرممکن می‌شود؛ بنابراین باید در انتخاب جراح خوب تحقیقات لازم را انجام داد چون هر چه جراح حاذق‌تر و باتجربه‌تر باشد احتمال خطا در کار او کاهش می‌یابد.

اگر بینی شما بعد عمل ایراد جزئی پیدا کرد بهتر است این ایراد توسط همان پزشکی برطرف شود که برای بار اول بینی شما را عمل کرده است. اما اگر بینی در حین عمل ایرادات شدید و قابل‌ توجه داشت بهتر است با پزشک دیگری مشورت کنید چون باید جراحی که می‌خواهد جراحی بینی ترمیمی انجام دهد باید بسیار باتجربه و ماهر باشد چون جراحی بینی ثانویه کار بسیار حساسی است و در این حالت باید جراح  هم ایرادات ایجاد شده در جراحی قبلی را برطرف کند و هم قسمت تخریب دیده و آسیب داده بینی را نیز ترمیم کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + 6 =