جراحی بینی طبیعی

همه چیز درباره جراحی بینی طبیعی

7,852

عمل بینی طبیعی نوعی جراحی زیبایی بینی است که با تغییرات اندک مخصوصا در پره ها باعث تغییر فرم بینی می‌شود.

جراحی بینی طبیعی نسبت به جراحی بینی فانتزی عوارض کمتری دارد و همچنین با گذشت زمان شکلش حفظ می‌شود.

در عمل طبیعی بینی مقدار تغییرات کم و به اندازه‌ای است که فرم بینی با دیگر اجزای صورت تناسب داشته باشند.

هزینه جراحی طبیعی بینی به عوامل متفاوتی بستگی دارد و باید توسط پزشک تعیین شود.

جراحی بینی طبیعی برخلاف سال‌های اولی که جراحی بینی فانتزی طرفداران زیادی پیدا کرده بود، اکنون به عنوان یکی از بهترین شیوه‌های عمل بینی در نظر گرفته می‌شود. اما…

آیا می‌دانید چرا عمل طبیعی بینی به نسبت سایر روش‌های جراحی بهتر است؟

آیا از مزایای این نوع جراحی آگاه هستید؟ آیا می‌دانید کدام جراح برای انجام این جراحی مناسب هست یا نه؟

اگر جواب هیچ‌یک از این سؤالات را نمی‌دانید، نگران نباشید؛ چرا که در این مقاله قصد داریم اطلاعات کاملی در رابطه با روند جراحی بینی طبیعی و کاندیدای مناسب آن در اختیارتان قرار دهیم. همراه ما باشید.

برای دیدن نمونه کارهای بیشتر عمل بینی توسط دکتر نجف بیگی، مقالات عمل بینی استخوانی و عمل بینی گوشتی را از دست ندهید.

منظور از جراحی بینی طبیعی چیست؟

اولین سؤالی که باید به آن پاسخ داده شود، این است که منظور از جراحی بینی طبیعی چیست. همان‌طور که می‌دانید جراحی بینی بنا به یکی از دلایل زیبایی و یا درمانی انجام می‌شود. به عنوان نمونه، افرادی که در سیستم تنفس خود مشکل دارند، معمولاً بنا به دلایل درمانی سراغ این جراحی رفته و قصد تغییر زیادی در ساختار بینی خود را ندارند. در حالی که برخی دیگر، بنا به دلایل زیبایی قصد انجام این جراحی را دارند. جراحی بینی عروسکی و فانتزی یکی از انواع جراحی بینی است که معمولاً هدف از انجام آن، ایجاد تغییرات گسترده در ساختار بینی است. همان طور که از اسم این شیوه مشخص است، بینی بعد از انجام جراحی دارای یک قوس معمولاً شدید خواهد شد، به گونه‌ای که شبیه بینی یک عروسک کوچک به نظر برسد.

اما در روش عمل طبیعی بینی، هدف تنها ایجاد یک تغییر کوچک و یا حل یک مشکل پزشکی است. بنابراین، تغییری در ساختار اصلی بینی ایجاد نمی‌شود، خصوصاً پره‌های بینی؛ چرا که در سال‌های اولی که جراحی بینی به صورت گسترده در سطح ایران انجام می‌شد، به دلیل مهارت پایین بسیاری از پزشکان، برای ایجاد تغییرات مدنظر فرد، پره‌های بینی دچار تغییرات زیادی می‌شد. این تغییرات گاها به اندازه‌ای زیاد بود که نه تنها ظاهر را دستخوش تغییرات زیادی می‌کرد، بلکه سیستم تنفسی فرد را با مشکل روبه‌رو می‌کرد.

جراحی بینی طبیعی کار آسانی نیست و باید توسط کسی انجام شود که دارای مهارت کافی در این زمینه باشد و از دانش علمی لازم هم برخوردار باشد تا بینی بیمار را به شکل طبیعی عمل کند.

نتیجه جراحی بینی طبیعی باید به‌ گونه‌ای باشد که وقتی کسی بینی بیمار را دید متوجه نشود که او اقدام به جراحی بینی کرده است. بنابراین برای اینکه بیمار جراحی بینی داشته باشد باید در مورد جراحی که می‌خواهد بینی او را عمل کند به‌ اندازه کافی تحقیق کند و فقط برای کوچک کردن بینی نزد جراح نرود بلکه باید علاوه بر کوچک‌تر کردن بینی به طبیعی بودن بینی هم توجه داشته باشد. با این‌ حال خیلی‌ها هستند که بدون توجه به  طبیعی بودن بینی و فقط برای کوچک کردن بینی نزد جراح می‌روند.

در ادامه می توانید نمونه هایی از جراحی بینی طبیعی توسط دکتر آرش نجف بیگی مشاهده کنید:

نمونه جراحی بینی طبیعی توسط دکتر آؤش نجف بیگی1
نمونه عمل طبیعی بینی یک آقا

جراحی بینی طبیعی چگونه انجام می‌شود؟

مشابه با سایر روش‌هایی که برای جراحی بینی استفاده می‌شود، در عمل طبیعی بینی نیز می‌توان از بیهوشی عمومی و یا بی‌حسی موضعی استفاده کرد. اینکه کدام یک از روش‌های بیهوشی برای فرد مناسب باشد، به شرایط جسمانی و سلامتی وی و همچنین نظر پزشک بستگی دارد.

با توجه به اینکه برای انجام این نوع جراحی از تکنیک‌های سخت و پیچیده‌ای استفاده نمی‌شود، معمولاً بسیاری از عمل‌های طبیعی بینی در کلینیک انجام می‌شوند. به این معنا که بعد از انجام جراحی نیازی به سپری کردن یک شب در بیمارستان نبوده و فرد مرخص می‌شود.

برای انجام این جراحی، پوست بینی، به صورت کلی از چهارچوب بینی جداشده تا بتوان تغییرات لازم را در ساختار استخوان و غضروف ایجاد کرد. اینکه تغییرات تا چه اندازه روی ساختار اصلی بینی اعمال می‌شوند، به خواسته فرد بستگی دارد.

فرق  جراحی بینی عروسکی و جراحی بینی طبیعی

 بیمار قبل از مراجعه به جراح باید تکلیف خود را بداند و در مورد اینکه خواهان جراحی بینی طبیعی یا عروسکی است تصمیم بگیرد تا بتواند با دید بازتری برای انتخاب جراح و نحوه جراحی تصمیم بگیرد. مهم‌ترین تفاوتی که جراحی بینی طبیعی و فانتزی دارد این است که در بینی فانتزی زاویه بین لب بالایی و بینی را ۱۰۵ درجه می‌کنند. این استانداردها بر اساس علم زیباشناسی تعریف‌شده و در جراحی‌ها کمک زیادی به جراحان می‌کند.

در حین جراحی بینی طبیعی، جراح باید توجه داشته باشد که نوک بینی و سوراخ‌های آن و محل برش‌ها به‌گونه‌ای باشد که بینی فرم طبیعی خود را حفظ کند. ولی در جراحی بینی عروسکی و مدل بینی فانتزی، بینی بیمار را تا جای ممکن سربالا کرده و زاویه بین لب بالایی و بینی را بیش از حالت طبیعی می‌کنند.

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ | کلینیک سعادت‌آباد : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

مهم‌ترین مواردی که در عمل بینی طبیعی باید رعایت شوند:

برای اینکه عمل طبیعی بینی به بهترین شکل ممکن انجام شود، باید برخی از موارد توسط جراح به خوبی رعایت شوند. برخی از مهم‌ترین آن موارد عبارت هستند از:

 • تقارن و طبیعی بودن پره‌های بینی

همان طور که گفته شد، در عمل‌های بینی که به صورت فانتزی عمل می‌شوند، پره‌های بینی دچار تغییرات زیادی می‌گردند؛ چرا که برای اعمال تغییرات وسیع نیاز است که غضروف موجود در پره‌های بینی تغییرات زیادی داشته باشند. متأسفانه در بسیاری از موارد، این تغییراتی که در پره‌های بینی ایجاد می‌شوند، باعث می‌شود که جراح در انتهای عمل نتواند تقارن را بین آن دو به خوبی برقرار کند. بنابراین، در صورتی که شما به دنبال جراحی بینی طبیعی هستید، باید حتماً به پزشک خود بگویید که قصد ندارید روی پره‌های بینی شما تغییراتی ایجاد شود.

 • اندازه سوراخ‌های بینی

اندازه سوراخ‌های بینی یکی دیگر از مواردی است که در طی جراحی بینی فانتزی دچار تغییرات زیادی می‌شود. معمولاً برای اینکه بینی عروسکی‌تر به نظر برسد، جراح سوراخ‌های بینی را بسیار کوچک می‌کند. این کوچک بودن سوراخ‌های بینی نه تنها موجب غیرطبیعی شدن ظاهر بینی می‌شود، بلکه باعث ایجاد مشکل در تنفس شما می‌شود.

 • سایز بینی طبیعی

تمام اجزای صورت یک فرد، به گونه‌ای با هم در هماهنگی هستند. بنابراین، در صورتی که قصد انجام یک جراحی زیبایی روی یکی از آن‌ها را دارید، باید این جراحی به گونه‌ای انجام شود که تقارن و هماهنگی میان سایر اجزای صورت را از بین نبرد. در عمل طبیعی بینی ، سایز به گونه‌ای تغییر می‌کند که از حالت طبیعی بودن خود خارج نشود. بنابراین، پشت بینی و فاصله بینی تا پیشانی تغییر زیادی نمی‌کند. به عبارت دیگر در جراحی بینی طبیعی پشت بینی، قوس‌دار نشده و تا حد امکان صاف باقی می‌ماند.

 • قوز پشت بینی

وجود قوز در پشت بینی یکی از دلایل اصلی بسیاری از افراد جهت انجام جراحی بینی طبیعی است. خوشبختانه در این نوع جراحی، پل بینی به جای اینکه قوس‌دار شده و یا سرسره‌ای شود، به صورت کاملاً طبیعی قوز از بین رفته و صاف می‌شود.

برای درک بیشتر به نمونه های زیر توجه کنید:

قبل و بعد از انجام جراحی طبیعی بینی یک خانم
قبل و بعد از عمب طبیعی بینی یک آقا

راهنمای انتخاب جراح طبیعی بینی

با وجود اینکه برای انجام این نوع جراحی نیازی به ایجاد برش‌های حساس نیست، انجام این جراحی به مراتب ساده‌تر از روش‌های فانتزی و عروسکی است. با این وجود این مسئله به این معنا نیست که نیازی به مهارت جراح نیست؛ چرا که اگر جراح به اندازه کافی مهارت و تجربه نداشته باشد، نمی‌تواند با توجه به تمام محدودیت‌هایی که دارد، تغییرات لازم را در بینی ایجاد نماید. با توجه به اینکه در جراحی بینی طبیعی پزشک به ساختار اصلی پره‌های بینی دست نزده و تغییری در آن‌ها ایجاد نمی‌کند، باید بتواند از امکانات محدودی که در اختیار دارد، ظاهر بینی را به شکل کاملاً طبیعی تغییر دهد.

بنابراین، در صورتی که قصد دارید از عمل طبیعی بینی با کمترین میزان تغییرات در ظاهرتان استفاده کنید، باید به دنبال پزشکی باشید که به اندازه کافی در انجام این نوع جراحی مهارت داشته باشد. برای انتخاب بهتر، سعی کنید تصاویری از نمونه عمل‌هایی که جراح تا کنون انجام داده است، دیدن کنید. به این ترتیب، می‌توانید متوجه شوید که آیا به اندازه کافی برای انجام این عمل مهارت و تجربه دارد یا نه.

قبل از اینکه انتخاب نهایی را انجام دهید، حتماً در یک جلسه مشاوره پزشکی تمام خواسته‌ای که از انجام جراحی بینی طبیعی دارید را با پزشکتان مطرح کنید؛ چرا که اگر انتظار غیر واقع‌بینانه‌ای داشته باشید، احتمال اینکه از نتیجه جراحی راضی نباشید، وجود دارد. پس از او بخواهید نتیجه احتمالی، روند انجام عمل، بیهوشی مورد استفاده و مراقبت‌های لازم بعد از جراحی را کاملاً واضح برای شما مشخص کند.

مزایای عمل طبیعی بینی

برخی از مزایای این نوع جراحی نسبت به جراحی بینی فانتزی عبارت است از:

 • کوتاه بودن مدت زمان عمل
 • کوتاه بودن دوره نقاهت و بهبودی
 • کم بودن عوارض بعد از جراحی بینی
 • ثابت بودن ظاهر بینی در طی چند سال
 • حفظ شدن ظاهر طبیعی پره‌های بینی
 • عدم ایجاد فرورفتگی در بینی
 • از بین بردن قوس روی بینی
 • عدم ایجاد مشکل در سیستم تنفسی

در ادامه می توانید آموزش نحوه چسب زدن بینی پس از عمل جراحی توسط دکتر آرش نجف بیگی را مشاهده کنید:

کاندیدای مناسب جراحی بینی طبیعی

 • به طور کلی، افرادی کاندیدای مناسب برای این جراحی هستند که لزوماً به دنبال تغییر زیاد در ظاهر خود نیستند؛
 • افرادی که از لحاظ جسمانی در سلامت کامل به سر می‌برند؛
 • افرادی که تنها قصد برطرف کردن پولیپ و یا سایر مشکلات درمانی مربوط به بینی خود را دارند؛
 • افرادی که رشد بینی آن‌ها متوقف شده است. معمولاً افرادی که در سن پایین قرار دارند، به دلیل اینکه احتمال تغییر در سایز بینشان وجود دارد، کاندیدای مناسب برای انجام این جراحی نیستند.

 

به جراحی های دکتر آرش نجف بیگی دقت کنید:

نمونه جراحی بینی طبیعی توسط دکتر آرش نجف بیگی 5
قبل و بعد از عمل طبیعی بینی یک خانم توسط دکتر نجف بیگی

نکاتی که قبل از جراحی باید رعایت کنید:

 • قطع مصرف داروهایی که جهت ضد انعقاد خون استفاده می‌شوند، نظیر آسپیرین
 • قطع مصرف سیگار حداقل ۲ هفته قبل از جراحی (چرا که مصرف سیگار دوره بهبودی شما را طولانی می کند)
 • قطع مصرف برخی از داروهای خاص براساس نظر پزشک

مراقبت‌های لازم بعد از عمل

 • وجود کمی تورم و کبودی بعد از انجام جراحی، طبیعی است. برای برطرف کردن این دو عارضه می‌توانید از کیسه یخ استفاده کنید.
 • احتمال اینکه پزشک برای تسکین درد شما، چند داروی مسکن تجویز کند، وجود دارد. سعی کنید داروهایی که پزشک برایتان تجویز کرده است را به صورت منظم مصرف نمایید.
 • به هنگام خواب، سر خود را با کمی ارتفاع نسبت به سطح زمین قرار دهید.

هزینه ی جراحی

هزینه انجام این جراحی زیبایی به عوامل مختلف بستگی دارد. برخی از این عوامل عبارت هستند از:

میزان تجربه جراح، نوع بیهوشی مورد استفاده، مرکزی که جراحی در آن انجام می‌شود، تجهیزات جانبی مورد نیاز برای انجام جراحی و … .

به همین جهت برای اینکه در مورد هزینه‌های انجام این جراحی اطلاعات کاملی پیدا کنید، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید، این است که در یک جلسه مشاوره با جراح منتخبتان شرکت کرده و از وی متناسب با شرایطی که دارید، سؤال کنید.

نتیجه‌گیری

با وجود این که در ابتدا بسیاری از افراد به دنبال جراحی بینی فانتزی و یا عروسکی بودند، اما در سال‌های اخیر، شیوه‌ای که برای جراحی بینی استفاده می‌شود، تغییر کرده است. اکنون بسیاری از افراد به دنبال ظاهری طبیعی هستند؛ به گونه‌ای که بینی عمل شده‌شان ساختار سایر قسمت‌های صورتشان را به هم نریزد. به همین دلیل جراحی بینی طبیعی در طول این چند سال بیشتر مورد توجه افراد قرار گرفته است؛ چرا که براساس اصول زیبایی‌شناسی نیز، بینی‌هایی که به صورت طبیعی با کمترین میزان تغییرات جراحی شده‌اند، در گذر زمان با عوارض کمتر روبه‌رو بوده و زیباتر شناخته شده‌اند.

اگر می‌خواهید با دکتر نجف‌بیگی، یکی از بهترین جراحان بینی در تهران بیشتر آشنا شوید، با مشاوران ما در کلینیک تخصصی زیبایی دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ | کلینیک سعادت‌آباد : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

ممکن است شما دوست داشته باشید
10 نظرات
 1. عاطفی می گوید

  من بینیم گوشتیه و میخوام طبیعی عمل کنم. امکانش هس؟ یا برمیگرده بعد از یه مدت؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای اینکه مشخص شود چه فرمی با توجه به خصوصیات بینی برای شخص مناسب است فرد حتما باید به صورت حضوری مورد معاینه قرار بگیرد.
   برای مشاوره حضوری رایگان لطفا با شماره های ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ و ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ تماس بگیرید.

 2. سینا22 می گوید

  جراحی بینی طبیعی برای هر کدل بینی متونه انجام بشه؟ یا فقط برای بینی های که خودشون خیلی بزرگ و نافرم نیستن؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای تشخیص اینکه فرم بینی شما بعد عمل به چه صورتی خواهد بود حتما باید به صورت حضوری مورد معاینه قرار بگیرید.
   لطفا برای یک جلسه مشاوره رایگان با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 3. ستایش می گوید

  جراحی بینی طبیعی اسون تر از بینی فانتزی ؟ریسکش کمتره؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   سختی جراحی بینی به نوع طبیعی و فانتزی بودن آن بستگی ندارد. به مشکلات بینی قبل از عمل بستگی دارد که در حین عمل باید برطرف شود. بنابراین حتما باید به صورت حضوری مورد معاینه قرار بگیرید تا مشخص شود چه نوع عملی برای بینی شما مناسب است.
   برای یک جلسه مشاوره رایگان می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 4. سمیه می گوید

  سلام. آیا می شود فقط نوک بینی را جراحی کرد؟ نوک بینی من افتاده است و من به دلیل ترس از عمل و مشکلات آینده نمیخواهم تیغه بینی را عمل کنم. با تشکر

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بله امکان جراحی نوک بینی با بی حسی موضعی وجود دارد. برای تشخیص اینکه آیا می توان بینی شما را بدون تغییر در تیغه بینی جراحی کرد حتما باید به صورت حضوری معاینه شوید.

 5. مجتبی می گوید

  عمل بینی طبیعی هزینش رو لطف میکندی بگید

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای اطلاع از هزینه ها با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید