1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی سینه
 4. /
 5. پروتز سینه
 6. /
 7. كپسول پروتز سينه و روش های درمان برای بهبود انقباض کپسول پروتز سینه

كپسول پروتز سينه و روش های درمان برای بهبود انقباض کپسول پروتز سینه

دکتر آرش نجف بیگی

کپسول در پروتز سینه

ناراضی بودن از سایز سینه، باسن، گونه، مدل ابروها و … باعث شد تا جراحان و متخصصان زیبایی، همچون معماری ماهر، انتظارات بیماران را بشنوند و با استفاده از ابزار موجود، تغییرات مثبتی را در بدن او ایجاد کنند. این روزها داشتن بدن و چهره جدید برای افرادی که از چهره و بدن خود راضی نیستند، کار راحتی است!

جراحی پروتز سینه که در میان انواع جراحی زیبایی سینه جایگاهی کسب کرده نیز از موارد زیبایی اندام محسوب می شود. در کنار انجام عمل زیبایی پروتز سینه اطلاع از وضعیت پس از عمل کمک زیادی به بیمار خواهد کرد. کپسول پروتز سینه نیز از همین موارد است که نوعی بافت کپسولار می باشد که در اطراف پروتز شکل می گیرد. کپسول پروتز سینه چیست؟ علائم انقباض کپسولی چگونه است؟ روش های درمان کپسول پروتز سینه کدام است؟

همه این موارد را در این مقاله بررسی خواهیم کرد.

کپسول پروتز سینه چیست و چگونه به وجود می آید؟ در این ویدئو دکتر آرش نجف بیگی، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی درباره همین موضوع صحبت می کنند.

کپسول پروتز سینه چیست؟

یکی از مواردی که ممکن است برای خانم‌هایی که عمل کاشت پروتز را انجام داده‌اند، به وجود بیاید، بروز کپسول پروتز سینه است. همانطور که می‌دانید، پروتز یک عامل خارجی در بدن فرد بیمار به حساب می‌آید. به همین سبب، بدن بیماران نوعی بافت کپسولار در اطراف پروتز تشکیل می‌دهد که به آن کپسول پروتز سینه می‌گویند. این واکنش طبیعی بدن بوده و به طور معمول مشکلی برای بیماران ایجاد نمی‌کند.

کپسول پروتز سینه، بافتی نرم دارد. در برخی از بیماران ممکن است کمی سفت باشد. معمولا وجود این بافت مشکلی برای بیماران ایجاد نمی‌کند، بلکه سبب می‌شود که پروتز سینه در جای خود مستحکم شده و جایگاه صحیحی داشت باشد.

می‌توان گفت تمام بانوانی که این جراحی را انجام می‌دهند، به کپسول پروتز سینه دچار خواهند شد و این موضوع به خودی خود بد نیست! اگرچه در مواردی ممکن است کپسول پروتز سینه به طور غیر طبیعی سفت شود.

به سفتی غیر طبیعی به وجود آمده انقباض کپسول پروتز سینه (کپسول کنتراکچر) گفته می‌شود. این موضوع ممکن است باعث تحت فشار قرار گرفتن پروتز کار گذاشته شده، بشود. همچنین، احتمال بروز درد و تغییر شکل سینه نیز وجود دارد.

خوب است بدانید، به طور کلی، کپسول پروتز سینه در کنار انواع پروتزها شکل می‌گیرد، ولی احتمال به وجود آمدن این کپسول در کنار پروتزهای سیلیکونی بسیار بیشتر از پروتزهای سالینی است. اگرچه بروز کپسول پروتز سینه در هر زمانی پس از جراحی ممکن است به وجود بیاید، ولی به طور میانگین 2 سال پس از جراحی علائم خود را نشان می‌دهد.

علائم انقباض کپسول پروتز سینه

طبق تحقیقات، کپسول‌ها برای تمامی بیماران ممکن است به وجود بیایند و در صورتیکه در حالت عادی بمانند، بیمار حتی متوجه ایجاد آن‌ نخواهد شد. با این‌حال، در صورت بروز انقباض در کپسول پروتز سینه، رفته رفته علائمی در فرد به وجود می‌آید.

بیمار مبتلا به انقباض کپسول، احساس درد شدید در سینه‌ها می‌کند. همچنین، ممکن است شکل سینه‌ها نیز تغییر کند. ممکن است بافت سینه هم سفت شود. همچنین، درد بوجودآمده ممکن است باعث ایجاد محدودیت در حرکت دست‌ها و اندام‌های فوقانی بدن شود.

اگرچه ممکن است علائمی که ذکر شد به علت انقباض کپسول پروتز سینه نباشد و نشان‌دهنده مشکلاتی همچون ترکیدگی پروتز سینه باشد. بهتر است با بروز این علائم سریعا به پزشک خود جهت معاینه مراجعه کنید.

انقباض کپسول پروتز سینه چقدر محتمل است؟

نمی‌توان علت دقیقی را برای این مشکل بیان کرد، اما آن‌چه که مشخص است، عفونت‌های ساده، یکی از اصلی‌ترین دلایل بروز انقباض کپسول پروتز سینه هستند. معمولا انقباض کپسولی تنها برای 5 درصد از افرادی که جراحی کاشت پروتز انجام داده‌اند، به وجود می‌آید. در یک دسته‌بندی کلی، افراد زیر را می‌توان مستعد ابتلا به انقباض کپسول پروتز سینه دانست:

 1. بیمارانی که جراحی‌های زمینه‌ای داشته‌اند و عوارضی همچون خونریزی و یا آسیب به رگ‌های زیرپوستی به همراه داشته است.
 2. افرادی که از اختلالات سیستم ایمنی و دفاعی بدن رنج می‌برند.
 3. افرادی که پیش یا پس از جراحی کاشت پروتز، ضربه شدیدی به سینه‌هایشان وارد شده است. عواملی همچون تصادف، درگیری و…
 4. افرادی که دچار پارگی پروتز شده‌اند.
 5. افرادی که در معرض پرتودرمانی قرار داشته‌اند. خصوصا برای درمان‌ سرطان سینه

حالت‌های مختلف کپسول پروتز

کپسول بوجودآمده در اطراف پروتز سینه ممکن است حالت‌های مختلفی داشته باشد که بنابر هر حالت، نیاز است تا پزشک عکس‌العمل به خصوصی داشته باشد. در ابتدا، پزشک معاینات فیزیکی را انجام می‌دهد تا شرایط کپسول بوجود آمده در بدن بیمار را بسنجد.

همچنین، ممکن است پزشک از روش‌های تصویربرداری همچون سونوگرافی سینه و MRI برای تشخیص بهتر استفاده کند. بنابر معاینات پزشک معالج، کپسول به وجود آمده در اطراف پروتز سینه ممکن است در هر یک از حالت‌های زیر باشد:

 1. حالتی ممکن است بافت سینه نرم و حالت کاملا طبیعی باشد. در این شرایط، هیچگونه اقدامی لازم نیست صورت بگیرد.
 2. ممکن است بافت سینه اندکی سفت شده باشد، اما همچنان فرم طبیعی سینه حفظ شده است.
 3. در حالتی شدیدتر، ممکن است بافت سینه سفت شده و سینه از فرم و حالت طبیعی خود نیز خارج شده باشد. در این حالت به احتمال بسیار زیاد نیاز است که جراحی مجدد صورت بگیرد.
روش های درمان برای بهبود انقباض کپسول پروتز سینه

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

.

روش های درمان برای بهبود انقباض کپسول پروتز سینه

روش‌های درمان انقباض کپسول به دو دسته تهاجمی (عمل جراحی) و غیر تهاجمی تقسیم‌بندی می‌شود. پزشک معالج براساس شرایط بیمار یکی از این دو روش را برای درمان به کار می‌گیرد. دسته‌های غیرتهاجمی معمول‌تر هستند.

روش تهاجمی درمان این مشکل، به سه شکل جراحی است:

 1. کپسولکتومی: پزشک کپسول و پروتز قدیمی را برداشته و نوع جدید را جایگزین می‌کند. پروتزهایی که جایگزین می‌شوند با لایه‌ای به نام ماتریکس (ماده‌ای شبیه پوست از جنس کلاژن) پوشیده شده اند.
 2. کپسولکتومی باز: جراح برش‌هایی را در کپسول ایجاد می‌کند تا پروتز بتواند به حالت صحیح خود برگردد. ممکن است جراح مجبور شود بخشی از کپسول را بردارد. در برخی موارد نیز نیاز است که پروتز با نمونه جدید جایگزین شود.
 3. بازسازی اتولوگ: روشی بسیار پیچیده است و باید توسط جراح و متخصص حاذق انجام شود. جراح پروتزهای قبلی را خارج می‌کند و بافت سینه را ترمیم می‌کند تا از بروز مجدد کپسول جلوگیری به عمل بیاید. برای این ترمیم نیاز است تا بافت فلپی از نواحی همچون باسن و شکم بیمار برداشته شود. همانطور که گفته شد، این روش جراحی بسیار پیچیده بوده و فرآیند جراحی نیز بهبودی بیمار، بیشتر از دو روش قبل طول می‌کشد.

در روش غیر تهاجمی درمان انقباض صورت گرفته در کپسول پروتز، سعی می‌شود با روش‌هایی همچون داروها، مشکل را کنترل کرد. اگرچه، روش‌های غیرتهاجمی به اندازه روش‌ جراحی کارساز نیستند. عمده این روش‌ها عبارتند از:

 1. استفاده از امواج صوتی برای نرم کردن بافت سینه‌ها
 2. مصرف ویتامین E به صورت خوراکی
 3. استفاده از لکوترین‌های ضد التهاب مانند مونته لوکاست
نتیجه جراحی پروتز سینه

جراحی پروتز سینه

سایز سینه بانوان بستگی به عوامل متعددی دارد. عواملی همچون ژنتیک، چاقی و یا لاغری، ابتلا به بیماری‌های خاص و …، همگی ممکن است در سایز و شکل سینه بانوان تاثیرگذار باشد. بانوانی که از سایز سینه خود راضی نیستند، معمولا با مراجعه به پزشک متخصص، اقدام به جراحی پروتز سینه می‌کنند.

در جراحی پروتز سینه، پزشک متخصص با قرار دادن پروتز سایز مناسب در بافت سینه، شکل ظاهری سینه بیمار را تغییر می‌دهد.

جنس پروتز به کار رفته عمدتا سیلیکون می‌باشد. در برخی دیگر از روش‌های جراحی می‌توان از چربی دیگر نقاط بدن نیز برای بزرگ کردن سینه استفاده کرد. نتیجه این جراحی آنی بوده و بیمار به راحتی پس از جراحی می‌تواند متوجه تفاوت در سایز و فرم سینه‌های خود شود.

بسیار اهمیت دارد بیمارانی که برای این جراحی داوطلب می‌شوند درک درستی از زیبایی و نتایج جراحی پروتز سینه داشته باشند. عمده بیماران جوان، به دنبال سینه‌های بزرگ و عروسکی هستند. به همین سبب، ممکن است در سنین بالاتر از نتیجه عمل خود رضایت کافی نداشته باشند. به بیانی دیگر، مفهوم سینه زیبا، لزوما سینه بزرگتر نیست؛ چرا که در افراد مختلف معنای سینه زیبا متفاوت است.

نتیجه نهایی جراحی زیبایی پروتز سینه نتایج مشابهی به همراه ندارد؛ چرا که در بیماران مختلف، سیستم عضلانی، پوست و جنس پستان با هم کاملا متفاوت است، از این رو، نتایج به دست آمده از این جراحی هم کاملا متفاوت خواهد بود.

مقاله ورم سینه بعد از پروتز  و عوارض پروتز سینه چیست را پیشنهاد می کنیم.

پروتزهای سینه چه مشخصاتی دارند؟

به طور کلی، لایه خارجی پروتز سینه که در این جراحی استفاده می‌شود از جنس سیلیکون می‌باشد. درون پروتز سینه می‌تواند از جنس ژل سیلیکون و یا سالین باشد. به طور معمول، پروتزهای سیلیکونی ظاهری طبیعی‌تر نسبت به پروتزهای حاوی سالین دارند. همچنین، امکان پارگی پروتزهای سالینی نیز بیشتر از جنس سیلیکونی است. لازم به ذکر است پروتزهای سیلیکونی شکل و شمایل طبیعی‌تری را پس از جراحی برای بیمار به ارمغان می‌آورند.

انواع مدل پروتز سینه می‌توانند به صورت گرد کروی و یا اشکی شکل باشند. معمولا پروتزهای گرد کروی شکل و فرم پرتری به قسمت بالای سینه بیمار می‌دهند. پروتزهای اشکی شکل نیز فرم طبیعی‌تری را به همراه دارند و قسمت پایین سینه را پرتر نشان می‌دهند.2

محل قرارگیری پروتز سینه

پروتز سینه در کجا قرار می‌گیرد؟

البته که جواب این سوال برای تمام بیماران یکسان نیست؛ چرا که عوامل متعددی در محل قرار گرفتن پروتز سینه نقش دارند. به طور معمول، محل قرارگیری پروتز سینه روی غضله و یا زیر عضله سینه است. محل قرارگیری براساس فاکتورهایی همچون سن بیمار، وضعیت پوست از لحاظ کشسانی، وضعیت آینده فرد درباره اقدام به بارداری، شغل و … تعیین می‌شود.

لازم به ذکر است محل قرارگیری پروتز توسط جراحی و براساس فاکتورهای فوق انتخاب می‌شود، چرا که موضوعی تخصصی است.

در خانم‌هایی که لاغرتر هستند، قرارگیری پروتز زیر عضله باعث می‌شود که فرم نهایی سینه بهتر باشد. اگرچه، قرارگیری پروتز زیر سینه، راحت‌تر از قرارگیری زیر عضله است.

برای فرم نهایی بهتر و آشکار نبودن محل برش، معمولا برش‌های این جراحی زیر چین طبیعی سینه، زیر بغل و یا هاله قهوه‌ای رنگ دور سینه زده می‌شود.

پروتز سینه موجب ابتلا به سرطان می شود؟

روند پیش از جراحی پروتز سینه

پیش از جراحی، باید برای یافتن بهترین دکتر جراح سینه جستجو کنید. سپس بیمار جلسه‌ی مشاوره‌ای را با پزشک خواهد داشت، در این جلسه، تمامی انتظارات بیمار شنیده شده و پزشک سعی می‌کند بهترین فرم را برای سینه پیشنهاد دهد. شرایط جسمانی شامل سابقه بیماری، قد و وزن، چاقی و لاغری بیمار چک می‌شود. همچنین عکسبرداری از سینه انجام خواهد گرفت.

بهتر است بانوانی که قصد دارند برای بارداری اقدام کنند و یا چاقی بیش از حد دارند، این جراحی را به تعویق بیندازند.

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

.

آیا جراحی پروتز سینه موجب ابتلا به سرطان می‌شود؟

هیچکدام از پروتزهای مورد تایید FDA ایالات متحده آمریکا و وزارت بهداشت ایران، موجب ابتلا به سرطان نخواهند شد. به طور کلی، می‌توان گفت بروز سرطان سینه در بانوان ربطی به استفاده و یا عدم استفاده از پروتز ندارد. به عبارت دیگر سرطان سینه و پروتز ارتباط مستقیمی با هم ندارند. اگرچه انجام ماموگرافی را اندکی سخت‌تر می‌کند. البته روش‌هایی همچون MRI و سونوگرافی نیز به تشخیص سرطان کمک می‌کنند.

در صورت ابتلا فردی که پروتز سینه دارد به سرطان، وجود پروتزهای سینه می‌تواند در روند درمان خلل ایجاد کند.

برای نمونه در زمان بیوپسی سوزنی، امکان سوراخ شدن پروتزهای کاشته شده وجود دارد. همچنین، در صورتی که از روش‌های درمانی همچون رادیوتراپی استفاده شود، امکان سفت شدن و پس زدن پروتز وجود دارد.

در دنیا فقط یک نوع رشد توده سلولی خوش‌خیم و یا همان سرطان خوش‌خیم، به علت استفاده از پروتز گزارش شده است. اگرچه این نوع سرطان اصلا کشنده نیست و در موارد بسیار نادری رخ داده است. در این حالت، در کنار جدار کپسول پروتز سینه رشد توده سلولی رخ می‌دهد. برای درمان نیز کافیست پروتز و کپسول آن برداشته شده تا توده سلولی حذف شود.

تا اینجا درباره کپسول پروتز سینه، اطلاعات درستی کسب کرده اید می توانید از مقالاتی که در پایین هستند اطلاعات تکمیل تری دریافت کنید یا برای خواندن تجربیات دیگران در این زمینه، نظرات کاربران را در انتهای مقاله بخوانید.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر