1. خانه
  2. /
  3. کاشت مو
  4. /
  5. کاشت مو به روش تکثیر: تحولی بزرگ در آینده جراحی کاشت مو

کاشت مو به روش تکثیر: تحولی بزرگ در آینده جراحی کاشت مو

دکتر آرش نجف بیگی

روش کاشت موی FCI

کاشت مو به روش  تکثیر و یا کاشت مو با کمک سلول‌های بنیادی یکی از جدیدترین و به روزترین شیوه‌های کاشت مو است که مراحل پایانی تحقیقات را پشت سر می‌گذارد. این شیوه جدید، تحولی عظیم در عمل جراحی کاشت مو ایجاد خواهد کرد.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

در صورتی که به پاسخ مدنظر خود نرسیدید در انتهای همین مقاله سوال خود را درج کنید تا در سریع ترین زمان به آن پاسخ داده شود.

نحوه کاشت مو به روش تکثیر چگونه است؟

سلول‌های بنیادی سلول‌هایی هستند که قابلیت این را دارند که به انواع سلول‌های بدن تبدیل شوند. بنا بر تحقیقات انجام شده در معتبرترین دانشگاه‌های دنیا، نقص در سلول‌های بنیادی یکی از اصلی‌ترین دلایل ریزش مو است. به همین سبب، محققین به دنبال شیوه‌ای بودند تا با بکارگیری سلول‌های بنیادی، جراحی کاشت مو را انجام دهند. خوب است بدانید به سلول‌های بنیادی، سلول‌های غیر متخصص نیز گفته می‌شود؛ چرا که وظیفه خاص و تخصصی در بدن به عهده ندارند.

سال 2017، برای اولین بار محققان ایتالیایی، ایده کاشت مو به روش تکثیر سلول‌های بنیادی را مطرح کردند. این محققان معتقد بودند که با توجه به نتایج درخشان استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان دیگر بیماری‌ها، و نیز کیفیت بالای درمان با استفاده از این سلول‌ها، بدون شک می‌توان معضل کاشت مو را نیز رفع کرد. این محققان، شیوه‌نامه زیر را برای کاشت مو به روش تکثیر سلول‌های بنیادی ارائه کردند:

1. آزمایشات اولیه و احراز صلاحیت زیباجو برای کاشت مو

در گام اول تیم پزشکی خبره این روش کاشت مو باید با انجام آزمایشاتی درباره سلامت زیباجو به اطمینان کافی برسند. بیماران مبتلا به دیابت،فشار خون و بیماری‌های خود ایمنی، همچنین مصرف‌کنندگان  دخانیات و مشربات الکلی کاندیداهای مناسبی برای کاشت مو به روش تکثیر سلول‌های بنیادی نیستند.

2. استخراج فولیکول‌های مو و تکثیر آن

برخلاف کاشت مو به روش نئوگرافت، در کاشت مو به روش تکثیر سلول‌های بنیادی نیازی به برداشت گسترده از محل بانک مو زیباجو نیست. در این روش، صرفا تعدادی از فولیکول‌‌های سالم مو از محل بانک مو برداشته می‌شوند. سپس در محیط آزمایشگاهی و تحت شرایط خاص، سلول‌های بنیادی از این فولیکول‌های مو استخراج شده و امکان تکثیر و رشد را به وجود می‌آورند. برای برداشت تعداد محدود فولیکول‌های لازم از محل بانک مو زیباجو، از تیغه‌ای بسیار ظریف به شکل دایره استفاده می‌شود که نمونه‌ای استوانه‌ای از پوست و فولیکول را خارج کند.

3. کاشت فولیکول‌های مو روی سر

در مرحله نهایی با استفاده از سانتریفیوژ، سلول‌های بنیادی از بافت جدا شد و سوسپانسیون سلولی حاصل از این مرحله، در نواحی از سر که تراکم کمتری داشته و دچار ریزش شده‌اند، تزریق می‌شود.

بنا به گزارش محققان ایتالیایی، تنها با گذشت 23 هفته از تزریق، تراکم مو‌ها نزدیک به 29 درصد افزایش پیدا کرده و روند بهبود مستمر بوده است.

کاشت مو با کمک سلول‌های بنیادی

مقاله بهترین سن برای کاشت مو چه سنی است؟ را از دست ندهید.

آیا کاشت مو به روش تکثیر عملیاتی شده است؟

در حال حاضر، محققان زیادی در سرتاسر دنیا به دنبال این هستند تا هر چه سریع‌تر کاشت مو به روش تکثیر سلول‌های بنیادی را عملیاتی کنند؛ چرا که این روش کم‌تهاجم‌ترین شیوه ممکن برای درمان طاسی و ریزش مو است. همچنین، در صورت تایید این شیوه درمانی در مراکز معتبر و بکارگیری آن در سطح جهانی، بدون شک، دیگر شیوه‌های کاشت مو با چالش جدی برای بقا مواجه خواهند شد.

با توجه به صحبت‌های گفته شده، کاشت مو به روش تکثیر سلول‌های بنیادی یک شیوه نوین است که مراحل پایانی تحقیقات خود را سپری می‌کند. این روش با کمترین برداشت از بانک مو، طبیعی‌ترین نتیجه را به همراه خواهد داشت. چرا که خط رویش مو توسط انسان طراحی نشده و این واکنش بدن است که میزان بازگشت موهای از دست رفته را تعیین می‌کند.

توصیه می‌کنیم اکیدا به تبلیغات کلینیک‌های نامعتبر مبنی بر کاشت مو به روش تکثیر سلول‌های بنیادی دقت نکنید؛ چرا که این شیوه هنوز در سطح آزمایشگاهی و تحقیقاتی است.

کاشت مو به روش تکثیر

برای ارتباط با مشاوران کلینیک دکتر نجف بیگی ویک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

کلام آخر

از سوی دیگر، روش کاشت با استفاده از تکثیر سلول‌های بنیادی نیز روشی جدید و نوین است که مراحل پایانی آزمایشات را پشت سر می‌گذارد. به احتمال بسیار قوی در سال‌های آتی شاهد فراگیر شدن این شیوه خواهیم بود.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر