1. خانه
 2. /
 3. کاشت مو
 4. /
 5. چگونه بعد از کاشت مو از کلاه مناسب استفاده کنیم؟

چگونه بعد از کاشت مو از کلاه مناسب استفاده کنیم؟

دکتر آرش نجف بیگی

کلاه مناسب بعد از کاشت مو

رسیدن به نتیجه دلخواه و طبیعی پس از کاشت مو نیازمند صبر و حوصله است. به این دلیل که پس از کاشت فولیکول‌های جدید، چند ماه طول می‌کشد تا موها به حالت طبیعی خود برگردند. در این مدت، جای زخم روی نواحی کاشته شده باقی خواهد ماند. علاوه بر این، موها برای مدتی پس از بهبود زخم‌ها به طور ناهموار رشد می‌کنند. این می‌تواند باعث ناراحتی شما شود و دوست داشته باشید که تا مدتی سر خود را از دیگران پنهان کنید. از راه حل‌های رایج برای حل این مشکل استفاده از کلاه بعد از کاشت مو است. استفاده از کلاه در این مدت فوایدی دیگری مثل مراقبت در برابر گرد و غبار و تابش آفتاب نیز برای شما به همراه خواهد داشت.

البته کسانی که قصد استفاده از کلاه دارند باید کلاهی مناسب انتخاب کنند تا به فولیکول‌های موی تازه کاشته شده آسیبی وارد نشود. در این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد کلاه مناسب بعد از کاشت مو و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید اطلاعات مفیدی کسب کنید.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

استفاده از کلاه بعد از کاشت مو

غالبا افرادی که عمل جراحی کاشت مو انجام می‌دهند دوست دارند در مورد فرایند ترمیم موهای خود آگاهی پیدا کنند. لازم است بدانید که برای ترمیم سریع‌تر موهای خود بهتر است که از کلاه مناسب استفاده کنید .اما برای استفاده از کلاه بعد از عمل کاشت مو قوانینی وجود دارد که در صورت عدم رعایت این اصول، عواقب ناخوشایندی به وجود خواهد آمد. زمانی که کاشت مو به پایان رسید، موهای جدید در موقعیت بسیار حساس و شکننده‌ای قرار می‌گیرند. این بسیار مهم است که با مراقبت صحیح از آن‌ها اجازه دهید تا آن‌ها به مقاومت کافی برسند. اگر این گرافت‌ها سالم بمانند، تراکم قابل توجه در موهای خود به دست می‌آورید و در صورت آسیب دیدن، حتی ممکن است شانس مجدد پیوند مو را از دست بدهید. اگر کلاه مناسبی استفاده کنید ضمن پوشاندن جای زخم‌ها موهای شما فرصت مناسب بازسازی را پیدا خواهند کرد.

چرا افراد بعد از کاشت مو از کلاه استفاده می‌کنند؟

استفاده از کلاه بعد از کاشت مو نه تنها ایرادی ندارد بلکه تاثیرات مثبتی نیز خواهد داشت. برخی از افراد دوست دارند همیشه از کلاه استفاده کنند، در حالی که برخی دیگر فقط برای پوشاندن اثرات کاشت مو از کلاه استفاده می‌کنند. مهمترین مزیت استفاده از کلاه حفاظت در برابر عوامل خارجی مثل موارد زیر است:

محافظت در برابر نور خورشید

نور مستقیم خورشید بر پیوندهای کاشته شده تاثیر خواهد گذاشت. در روزهای اول پس از کاشت مو، باید تا حد امکان از نور مستقیم خورشید دوری کنید. همراه داشتن کلاه بسیار راحت و گشاد هنگام خروج از خانه در چند روز اولیه بسیار مفید است.

محافظت در برابر وزش باد و بارش باران

خیس شدن سر یا قرار گرفتن در معرض باد شدید به پیوندهای مو آسیب وارد می‌کند. عواملی مانند باد و باران در موارد خاص و شدید می‌توانند فولیکول‌ها را از جای خود خارج کنند. در نتیجه اگر می‌توانید بعد از کاشت مو برای مدتی در معرض باد و باران شدید قرار نگیرید یا اگر خانه را ترک می‌کنید، بهتر است از کلاه راحت استفاده کنید.

محافظت در برابر گرد و غبار

گرد و غبار می‌تواند حاوی مواد آلوده مثل باکتری یا قارچ باشد. بعد از عمل کاشت مو پوست سر شما دارای زخم‌های باز است که می‌تواند در برابر این عوامل آسیب‌پذیر باشد. تا حد امکان باید از این عوامل بیماری‌زا دوری کنید.

بعد از کاشت مو چند روز باید کلاه بپوشیم؟

این بین افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد. در بعضی روش‌ها ممکن است پزشک توصیه کند که در ۱۰ روز اول سر خود را نپوشانید. بعد این دوره تا روزی که احساس می‌کنید هنوز زخم‌های سر شما باز است از کلاه استفاده کنید. به طور متوسط استفاده از کلاه تا چند هفته یا حتی چند ماه بعد از آن می‌تواند مفید باشد.

بعد از کاشت مو چگونه از کلاه استفاده کنیم؟

شما فقط هنگام خروج از خانه فقط به کلاه نیاز دارید. نحوه استفاده از کلاه نیز بسیار مهم است و باید آن را به آرامی و با دقت انجام دهید. با مشورت پزشک خود می‌توانید نوع کلاه مورد نظر را انتخاب کنید. برای استفاده از کلاه بعد از کاشت مو باید به چند نکته مهم توجه کرد:

 • هرگز کلاه تنگ نپوشید. کلاهی که بر سر می‌گذارید باید کاملا پهن و راحت باشد که به ناحیه پیوند شده فشار زیادی وارد نکند.
 • پس از کاشت مو، کلاه مناسب را با هر دو دست به آرامی روی سر خود قرار دهید. این کار را کاملا آرام و با دقت انجام دهید تا به پیوندها آسیب نرسانید.
 • هنگام برداشتن کلاه از هر دو دست خود استفاده کنید. این حرکت باید بسیار آهسته و با حوصله انجام شود.
 • اطمینان حاصل کنید که کلاه شما هدبند سفت و سختی نداشته باشد و روی ناحیه کاشت فولیکول تاثیری نگذارد.
 • کلاه خود را کاملا تمیز نگه دارید و در صورت مشاهده آثار خون یا سایر مایعات روی آن فورا بشویید.
 • در مورد استفاده از کلاه حتما با پزشک یا تیم مراقبت‌های بهداشتی خود مشورت کنید.

تا کی باید به مراقبت از پیوندها ادامه دهید؟

با گذشت زمان شرایط برای شما عادی می‌شود و عوارض بین می‌رود اما همچنان باید برای مدتی نسبت به مراقبت از گرافت‌ها بسیار حساس و محتاط باشید.

بنابراین استفاده از کلاه بعد از عمل کاشت مو برای شما بسیار مناسب خواهد بود.

در صورت بیرون زدن ریشه‌ها در اثر پوشیدن کلاه چه کنیم؟

در صورتی که ریشه‌ها در اثر پوشیدن کلاه، کبودی یا ضربه بیرون بیایند، این می‌تواند مشکل بسیار جدی باشد. در این صورت خطر از بین رفتن گرافت‌های مو وجود دارد، بنابراین فورا با پزشک خود تماس بگیرید و با همین وضعیت به مطب او مراجعه کنید.

اگر پزشک شما در شهر دیگری است، از طریق تلفن با او ارتباط بگیرید و توصیه‌های لازم را دریافت کنید و به نزدیکترین کلینیک مراجعه کنید و وضعیت را توضیح دهید و مطمئن شوید که گرافت‌های مو به سرعت کاشته شوند. البته انجام سریع این کار باعث نجات موهای کاشته شده می‌شود و در غیر این صورت فولیکول‌های موی بیرون آمده از بین خواهند رفت.

مزایای استفاده از کلاه بعد از کاشت مو

علاوه بر موارد ذکر شده در بالاتر استفاده از کلاه می‌تواند فواید زیر را برای شما به همراه داشته باشد:

 • پنهان کردن ظاهر بد پوست با پوشاندن سر
 • جلوگیری از قرمز و حساس شدن ناحیه پیوند شده و ناحیه برداشت مو
 • پیشگیری از خیره شدن دیگران به ناحیه زخم
 • محافظت در برابر نور خورشید و محیط خارجی
 • جلوگیری از تماس باران و باد با پوست سر

زیرا موهای بلند به طور طبعیی از ناحیه پیوند شده در برابر نور خورشید و سایر عوامل خارجی محافظ می‌کند. به‌علاوه در این روش‌ها معمولا ریشه مو دستکاری نمی‌شود و نیاز به مراقبت‌های اضافه ندارد. با این حال، کاشت موی بدون نیاز به تراشیدن برای همه انجام نمی‌شود و به طور کلی برای زنان و افرادی که ناحیه کاشت موی کوچکی دارند، انجام می‌گیرد.

برای اطلاعات بیشتر از بانک مو چیست و در کجای سر قرار دارد این مقاله را مطالعه نمایید.

آیا جای زخم باقی خواهد ماند؟

پاسخ این سوال بستگی به روشی که از آن برای کاشت مو استفاده می‌کنید دارد. اگر از روش FUT استفاده کنید ناحیه‌ای از پشت سر شما به صورت نوار بریده می‌شود که جای آن به صورت یک خط پشت سر شما باقی خواهد ماند. اما اگر از کاشت مو به روش FIT که جدیدتر است استفاده کنید جای هیچ گونه زخمی روی سر شما باقی نمی‌ماند. زیرا در این روش موها به صورت یکی یکی از جای خود خارج شده و در ناحه جدید کشت می‌شوند. این نواحی زخم شده بسیار کوچک و میکروسکوپی هستند. بنابراین، جای زخم یا آثار دائمی باقی نمی‌گذارند و ظرف ده روز پس از کاشت مو، بهبودی در زخم‌ها مشاهده می‌شود. اگر در این مدت به خوبی از سر محافظت کنید جای هیچ‌گونه نگرانی وجود نخواهد داشت.

نکاتی که بعد از کاشت مو باید در نظر گرفت

کسانی که کاشت مو انجام می‌دهند باید برای دریافت نتیجه بهتر علاوه بر استفاده از کلاه بعد از کاشت مو باید مراقبت‌های دیگری را نیز انجام دهند. مهمترین شرایطی که بیماران کاشت مو باید به آن توجه کنند به شرح زیر است:

 • از کارهای خسته کننده باید اجتناب شود.
 • از موقعیت‌هایی که نیاز به تعریق یا دوش گرفتن دارند باید اجتناب شود.
 • برای چند شب باید از رابطه جنسی خودداری کرد.
 • در حین خواب، قسمت پیوند خورده نباید با بالش تماس داشته باشد.
 • ممکن است نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک باشد.
 • بعد از عمل باید از مصرف الکل خودداری کرد.
 • اگر جلوی سر را پیوند زده‌اید، باید در حالی که دراز کشیده اید به پشت بخوابید.

افرادی که به این مسائل توجه می‌کنند روند بهبودی سریع‌تری دارند. بنابراین، کاشت مو می‌تواند با موفقیت انجام شود.

معایب استفاده از کلاه بعد از کاشت مو

استفاده از کلاه بعد از عمل کاشت مو مزایا و معایبی دارد. استفاده از کلاه و سایر مداخلات باید به چند روز پس از کاشت موکول شود. عدم توجه به این نکته می‌تواند باعث خارج شدن ریشه‌های کاشته شده شود. رعایت نکردن اصول مراقبت از موها باعث می‌شود که تمام هزینه‌ای که برای این عمل کرده‌اید دور ریخته شود. بنابراین توصیه می‌شود که کلاه خود را با مشورت پزشک انتخاب کنید تا ناخواسته به موهای خود آسیب نزنید. به طور کلی می‌توان گفت معایب استفاده از کلاه به طور خلاصه شامل موارد زیر است:

 • استفاده زودهنگام باعث کنده شدن ریشه‌ها می‌شود.
 • پوشیدن یا درآوردن آن می‌تواند به فولیکول‌ها آسیب بزند
 • کلاه تنگ باعث تحت فشار گذشتن ریشه‌ها می‌شود.
 • می‌تواند موجب گرمای زیاد شود که برای ریشه‌ها مناسب نیست.
 • موجب تعریق می‌شود که برای ریشه‌ها ضرر دارد.
استفاده از کلاه بعد از عمل پیوند مو

برای ارتباط با مشاوران کلینیک دکتر نجف بیگی ویک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

جمع‌بندی

افراد زیادی هستند که با مشکل ریزش مو مواجه هستند و برای رفع آن به روش‌های درمانی مثل عمل کاشت مو متوسل می‌شوند. کاشت مو اگرچه روشی بسیار مفید برای ترمیم موهای از دست رفته است، اما در صورتی که به خوبی از آن مراقبت نشود می‌تواند به راحتی باعث آسیب و به مو و پوست سر شما شود که نتیجه دلخواه را کسب نکنید. مراقبت‌های بعد از عمل کاشت شامل دوری از نور آفتاب و خیس شدن سر در روز‌های ابتدایی و عدم مصرف سیگار و الکل، تغذیه مناسب و محافظت از سر در برابر ضربه و گرد و غبار است. استفاده از کلاه بعد از کاشت مو به شما کمک می‌کند که بتوانید بسیاری از موارد بالا را به راحتی رعایت کنید.

البته باید گفت استفاده از کلاه در روزهای آغازین عمل توصیه نمی‌شود و می‌تواند به ریشه موهای شما آسیب بزند. شما از روز ۱۰ یا نهایتا ۱۵ بعد از عمل می‌توانید کلاه بپوشید. کلاه شما باید گشاد و کاملا راحت باشد و به پوست شما فشار وارد نکند. برای انتخاب کلاه بهتر است با پزشک معالج خود مشورت کنید. در این مقاله به بررسی کامل استفاده از کلاه بعد از عمل کاشت مو پرداختیم. برای اطلاعات بیشتر به سایر مقالات سایت ما مراجعه کنید.

منبع : njfue

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر