Breast Prosthetics After Cancer

پروتز سينه بعد از سرطان

پروتز سينه بعد از سرطان

پروتز سینه بعد از سرطان : خوشبختانه در حال حاضر به دليل آشنايي خانم ها با سرطان سینه و علائم آن، و همچنين انجام چکاپ ساليانه، بسياري از موارد اين بيماري در مراحل اوليه کشف شده و در اغلب موارد، بدون برداشتن سينه قابل درمان است و اين مساله باعث شده که کيفيت زندگي در اين بيماران افزايش يافته و بيماران تا مدت طولاني پس از درمان بتوانند از زندگي شاد و بدون نقص عضو لذت ببرند.

 

 

Breast Prosthetics After Cancer

 

 

 

اما در تعدادي از بيماران مبتلا به سرطان سینه هم به دليل تأخير در تشخيص يا درمان، سلول ‌هاي سرطانی قسمت زيادي از سينه را درگير مي کند، لذا امکان نگه داشتن سينه وجود ندارد و تنها راه قطعي درمان، برداشتن کامل سينه است. در چنين مواردي بايد به فکر باز‌سازي سينه بود تا بيمار از نقص عضو ايجاد شده رنج نبرد.

 

پروتز سينه بعد از سرطان :

به طور کلی جراحی زیبایی سینه به سه دسته تقسیم بندی می شود:

 

بازسازی و پروتز سينه بعد از سرطان :

متاسفانه در کشور ما روز به روز جراحی سرطان سینه در حال افزایش است، یکی از نکاتی که از پیشرفت بیماری پیشگیری می کند اطلاع رسانی در خصوص این بیماری است ، زیرا سرطان سینه شایع ترین سرطان در میان بانوان می باشد، روش های مختلفی برای بازسازی سینه پس از سرطان وجود دارد که استفاده از پروتز یکی از روش های بازسازی سینه بعد از سرطان است.

 

 

Breast Prosthetics After Cancer

 

 

 

 

چه مدت پس از جراحی سرطان سینه می توان پروتز سینه و سرطان را انجام داد؟

مدت زمان پروتز سينه بعد از سرطان ، بستگی به عوامل مختلفی دارد، در برخی از اشخاص می توان هم زمان با جراحی درمان سرطان سینه ، پروتز را انجام داد،که نیازمند شرایط خاصی می باشد، اما در برخی از بیماران نیاز است که دوسال از عمل جراحی ماستکتومی سپری شده باشد تا بتوان پروتز سینه و سرطان را انجام داد، علت این امر احتمال عود کمتر سرطان در این اشخاص می باشد.

 

چگونه پروتز سينه بعد از سرطان  انجام می شود؟

دکتر آرش نجف بیگی به شکل کلی بازسازی سینه را یا توسط پروتز انجام می دهند یا با کمک نسوج بخش های مختلف بدن و یا ترکیب این دو روش با یکدیگر انجام می دهند.

 

 

 

Breast Prosthetics After Cancer

 

 

 

برای اشخاصی که رادیوتراپی انجام نداده اند می توان با در یک مرحله پروتز گذاری را انجام داد، البته این امر نیازمند پوست کافی می باشد ، سپس در یک مرحله دیگر نیاز است که بازسازی نوک سینه انجام شود، بازسازی نوک سینه معمولا ۶ ماه بعد انجام می شود.

در صورتی که پوست کافی نباشد به کمک وسیله ی گشاد کننده پوست که به آن Tissue expander می گویند می توان سایز مناسبی را ایجاد کرد و سپس پروتزگذاری را انجام داد .

اشخاصی که رادیوتراپی را انجام می دهند، حتما باید از نسوج بخش های مختلف استفاده شود. زیرا پوست خشک و سفت می شود و خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده است، معمولا از بخش های شکم ، عضله پشتی قفسه سینه استفاده می شود.

 

 

Breast Prosthetics After Cancer

 

 

 

آیا پروتز سينه بعد از سرطان به بیمار توصیه می شود؟

به تمامی بانوانی که سرطان سینه داشته اند توصیه می شود که پروتز سينه بعد از سرطان را انجام دهند، بازسازی پستان نه تنها در روحیه شخص بسیار تاثیر گذار است بلکه سبب می شود شخص اعتماد به نفس از دست رفته ی خود را مجددا به دست بیاورد.

 

پروتز سينه بعد از سرطان :

عمل پروتز سینه یکی از جراحی های محبوب است که امروزه بسیاری از بانوان از این عمل استقبال کرده اند ، معمولا بانوانی که سایز سینه های آنها کوچک است برای این جراحی کاندید مناسبی می باشند ، با انجام پروتز سینه شخص اعتماد به نفس قابل توجهی پیدا می کند زیرا این عمل سبب جذابیت بیشتر شخص می شود .

برای بزرگ کردن سینه ها و فرم دادن به آن ها پروتز سینه یک روش ماندگار و مداوم است .

افتادگی سینه ها در اثر عوامل مختلفی نظیر زایمان های متعدد ، شیردهی و بالا رفتن سن رخ می دهد ، در برخی از مواقع این عوامل سبب کوچک شدن سینه ها می شود ، در برخی از مواقع زمانی که شخص کاهش وزن شدیدی دارد حجم سینه ها نیز کاهش می یابد ، در برخی از اشخاص کوچک شدن سینه ها به علت موروثی بودن است .

 

 

Breast Prosthetics After Cancer

 

 

نحوه ی پروتز سينه بعد از سرطان :

برای پروتز سینه نیاز است که یک برش در سینه ایجاد شود تا بتوان پروتز را در سینه قرار داد ، این شکاف باید بسیار ظریف باشد ، معمولا جراح سینه برش را در دور هاله ی سینه و یا در زیر بغل ایجاد می کند.

 

اندازه پروتز سينه بعد از سرطان :

در ابتدا نیاز است بدانید که پروتز سینه انواع مختلفی دارند برخی از پروتزها آب نمکی و برخی دیگر سیلیکونی می باشند ، دکتر آرش نجف بیگی با توجه به نیاز بیمار یکی از پروتزها را برای بیمار در نظر می گیرد .

سایز پروتزسینه بعد از سرطان را خود بیمار انتخاب می نماید ، پروتزها علاوه بر سایزهای مختلف دارای اشکال مختلف نیز می باشند ، برخی از پروتزها مخروطی و برخی دیگر از پروتزها گرد می باشند ، البته برخی دیگر از پروتزها ممکن است به شکل قطره اشکی نیز باشند .

 

 

 

Breast Prosthetics After Cancer

 

 

 

پس از پروتز سينه بعد از سرطان  چه اتفاقی می افتد؟

سینه های شما تا حدودی ورم کرده و بعد از عمل جراحی کبود می شوند. این حالت معمولا دوتا سه هفته بعد از بین می رود.

گاهی اوقات ورم دو سینه ممکن است با هم متفاوت باشد. این حالت نرمال و عادی است و به مرور زمان بر طرف می شود اگرچه اگر تفاوت زیادی بین سینه ی دو طرف وجود دارد، باید با پزشک تماس بگیرید.

بعد از بزرگ کردن سینه ممکن است به نظر برسد که سینه خیلی در بالا قرار دارد این حالت نیز عادی است.در طی دو ماه اول بعد از عمل جراحی پروتز کم کم پائین آمده و نسبت به اثرات جاذبه ی زمین جای خود را پیدا کرده و به حالت طببیعی باز می گردد.

اگر یک طرف سریع تر از طرف دیگر پائین آمد نیاز نیست که نگران شوید، چون این حالت بعضی اوقات رخ می دهد.

به دنبال عمل جراحی شما باید بانداژ مناسبی داشته باشید و لازم است که به مدت دو هفته مکان عمل را خشک نگه دارید.

بعد از دوهفته پانسمان شما بر داشته خواهد شد و زخم بررسی و باز بینی شده و کمی تمیز می شود. اکثرا بخیه ای برای کشیدن وجود ندارد، چون اغلب داخلی و جذب شدنی هستند.همیشه به خاطر داشته باشید که دستور العمل های بعد از عمل جراحی را بخوانید و رعایت کنید .

 

 دکتر آرش نجف بیگی – جراح زیبایی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *