1. خانه
  2. /
  3. جراحی زیبایی سینه
  4. /
  5. پروتز سینه
  6. /
  7. علائم پارگي پروتز سينه و روش‌های درمان آن

علائم پارگي پروتز سينه و روش‌های درمان آن

دکتر آرش نجف بیگی

علائم پارگی پروتز سینه

پارگی و نشتی پروتز سینه از عوارض پروتز سینه است که علائم پارگی پروتز سینه غالباً به شکل تغییر در فرم و اندازه سینه‌ها، بروز دردها و یا سفت شدن و حتی نرم شدن خارج از معمول سینه‌ها ظاهر می‌شود.

درواقع پروتز سینه برای رسیدن به ظاهری جذاب ممکن است با افتادگی سینه یا پارگی پروتز همراه باشد. اگر از جمله کسانی هستید که از میان روش های مختلف عمل سینه، عمل جراحی پروتز سینه را انجام داده‌اید، لازم است تا همواره اندک توجهی در فرم و ظاهر سینه داشته باشید؛ زیرا پروتز، یک حجم با پوشش سخت است که محتویاتی نرم و ژله‌ای مانند در خود دارد. پارگی پروتز سینه باعث خروج محتویات ژله‌ای آن خواهد شد. محتویات ژله‌ای پروتز، در ناحیه زیر پوست تجمع خواهند کرد و قطعا این نفوذ به ناحیه زیر پوست، خطرناک است. برای همین است که اطلاع از این علائم و تلاش برای درمان آن، اهمیت دارد.

سطح خارجی پروتز سینه از مواد بسیار محکمی ساخته شده است. لذا پارگی پروتز سینه یک اتفاق متداول نیست. خصوصاً با ابداع روش‌های مدرن امروزی و بهره‌گیری از متریال‌های بهبود یافته برای پروتز سینه، دیگر کمتر شاهد این عارضه ناخوشایند هستیم؛ اما باز هم نمی‌توان حضور پروتز سینه را عاری از مشکلات هر چند جزئی دانست.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

برای اطلاعات بیشتر درباره پروتز سینه مقاله انواع سایز پروتز سینه و  آیا لیفت و پروتز سینه به صورت همزمان امکان پذیر است؟ را از دست ندهید.

انواع پارگی در پروتز سینه

در بسیاری از موارد، علائم پارگی پروتز سینه کاملاً واضح و قابل تشخیص است؛ اما گاها این پارگی دارای علائم قابل توجهی نمی‌باشد. این نمونه ها را با عنوان پارگی بی‌صدا یاد می‌کنند. مواردی که فرد مبتلا به پارگی، هیچ‌گونه دلیل نگران کننده‌ای در فرم و ظاهر سینه‌های خود احساس نمی‌کند؛ اما محتویات پروتز پاره شده، در زیرتن پوست او در حال جابه‌جا شدن می‌باشد.

در این مطلب قصد داریم تا به انواع پارگی پروتز سینه، چه آنها که علائم آشکاری دارند و یا مواردی که به شکل بی‌صدا اتفاق افتاده‌اند، بپردازیم:

دلیل این پارگی‌ها چیست، علائم آن کدامند و چطور می‌توانیم در اندک زمانی متوجه چنین علائم نگران‌کننده‌ای باشیم؟ از طرفی حالا که به هر دلیلی با پروتز پاره شده مواجه هستیم، روش‌های درمان آن کدامند؟

درد های بعد از پارگی پروتز سینه

مطالعه مقاله دوران نقاهت بعد از پروتز سینه را از دست ندهید.

چرا پارگی پروتز سینه اتفاق می‌افتد؟

پروتز سینه از جمله انواع عمل سینه است که با هدف زیبایی انجام می شود. در این سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از بانوان قرار گرفته است. جراحی‌ که در آن قصد ایجاد فرمی برجسته برای سینه‌هایی کوچک یا افتاده داریم. برای این کار از یک جسم خارجی با عنوان پروتز سینه استفاده می‌کنیم. این پروتز سینه با استفاده از متریال‌های متنوعی ساخته می‌شود و انواع مدل پروتز سینه از جمله نمونه‌های متداول پروتز سینه آب نمکی و یا سیلیکونی موجود هستند.

پروتز سینه یک جسم خارجی است که قرار است برای همیشه در زیر پوست بدن شما بماند تا فرمی برجسته و زیباتر را برای سینه‌ها فراهم کند؛ اما این فرآیند، همیشه در بهترین حالت ادامه پیدا نمی‌کند. هر حادثه تقریبا سخت، در ناحیه سینه، مانند برخورد با جسمی سخت، مستعد پارگی پروتز سینه می‌باشد.

شاید یک تنه به تنه شدن عادی با دیگر افراد، برخورد ناگهانی با در و دیوار خانه، حوادثی مانند تصادفات رانندگی و یا هر اتفاق دیگری که باعث ایجاد برخورد غیرمتعارف در ناحیه سینه شده است، مستعد پارگی پروتز سینه باشد؛ اما این پروتز آنچنان محکم است که به این سادگی‌ها پاره نمی‌شود.

غالبا حادثه‌هایی که به دردهای عمیق در سینه ختم شده است، قدرت کافی برای پاره شدن جداره پروتز سینه را دارند. در عین حال، حضور طولانی مدت پروتز به عنوان یک جسم خارجی باعث فرسودگی آن نیز خواهد شد. پروتز فرسوده شده دیگر نمی‌تواند آن فرم و ساختار مستحکم و البته یکنواخت خود را حفظ نماید.

با تمام این تفاصیل، وقتی از یک جفت پروتز سینه در بدن خود دارید، باید گوش به زنگ باشید و نسبت به صحت حضور آنها در زیر پوست خود اطمینان داشته باشید. اینجاست که توجه به علائم پارگی پروتز اهمیت پیدا می‌کند.

برای دریافت مشاوره و پرسیدن سوالات بیشتر، با کلینیک دکتر نجف بیگی تماس حاصل فرمایید.

.

آیا پارگی پروتز سینه خطرناک است؟

پارگی پروتز سینه لزوماً یک اتفاق نگران کننده و نیازمند اقدامات درمانی فوری نیست؛ اما در درازمدت می‌تواند اثرات مخربی داشته باشد. در ابتدای این عارضه، پارگی باعث به هم خوردن فرم سینه‌ها خواهد شد. نگرانی ماجرا، پس از پارگی آن است. زمانی که محتویات پروتز سینه در حال جذب شدن توسط بدن هستند.

وقتی پارگی پروتز سینه اتفاق می‌افتد، محتویات داخلی آن به سمت خارج از فضای پروتز در محل اطراف سینه حرکت می‌کند. در این حالت به راحتی می‌توانید متوجه علائم پارگی پروتز بشوید؛ زیرا فرم سینه به هم می‌خورد و یا بخش‌هایی از آن نرم‌تر و شاید سخت‌تر می‌شود. البته در پاره‌ای از موارد دردی عمیق و گاهاً همیشگی در ناحیه سینه وجود دارد.

پارگی پروتز سینه را جدی بگیرید

پارگی و به دنبال آن خروج محتویات از داخل پروتز سینه خطر جذب آن توسط بدن را به دنبال دارد. فرقی نمی‌کند که از کدام نوع پروتز سینه استفاده کرده‌اید. جذب محتویات داخل آن توسط بدن خطرناک است. زمانی که محتویات درون پروتز در فضای اطراف سینه رها شده است و آرام و پیوسته در حال جذب شدن توسط بدن می‌باشد، اگر علائم آن کاملاً واضح و قابل تشخیص باشد، هر گونه کوتاهی در درمان آن قطعاً غیرقابل توجیه است.

اما نگرانی بیشتر برای کسانی است که دچار پارگی‌های بی‌صدا شده‌اند. در این حالت، یک سوراخ کوچک و یا پارگی خفیف بدون بروز علائم در پروتزها اتفاق افتاده است و فرد بیمار هیچ اطلاع دقیقی از ماجرا ندارد. در حالیکه محتویات داخل پروتز به آرامی و در حالتی دائمی در حال خارج شدن هستند.

با جذب ژل نشت پیداکرده از داخل پروتز سینه، پستان، مستعد ایجاد بیماری‌های خطرناکی است. این ژل‌های جذب شده می‌توانند به دیگر ارگان‌های بدن اعم از غدد لنفاوی، ریه‌ها و… سرایت کرده، باعث اختلالات خطرناکی بشوند؛ لذا اگر از پروتز سینه استفاده می‌کنید، حضور سالم آنها در بدن خود را جدی بگیرید و در این مسیر نسبت به هر گونه علائم پارگی پروتز کاملا حساس باشید.

برای اطلاعات بیشتر درباره پروتز سینه مقاله افتادگی سینه بعد از پروتز را از دست ندهید.

اهمیت چکاپ برای پارگی پروتز سینه

علائم پارگی پروتز سینه کدام است؟

مهمترین دلیلی که می‌تواند باعث پارگی پروتز سینه شود، ضربات شدید و کاملاً ناگهانی است. البته ساختار پروتز آنچنان مستحکم است که قرار نیست با هر ضربه معمولی دچار آسیب شده و حتی بترکد. این ضربه باید خیلی سخت و گاها ابعادی مانند حادثه داشته باشد تا باعث ترکیدن پروتز بشود.

پس لزومی ندارد تا در انتهای هر نوع برخورد معمولی نگران ترکیده شدن پروتز باشیم؛ اما اگر نوع برخورد آنچنان سنگین بوده است که باعث ایجاد دردهای عمیق در قفسه سینه شده باشد، قطعا باید نگران پارگی پروتز سینه هم باشیم.

با این وجود، یک چکاپ ساده و بررسی علائم پارگی پروتز سینه در تشخیص ابعاد حادثه مفید است. برخی از نشانه های پارگی پروتز سینه به قرار زیر هستند:

  • اگر از پروتزهای آب نمکی استفاده شده باشد، ترکیدن پروتز باعث تخلیه آب نمک از آن خواهد شد. در این حالت پروتز سینه خیلی سریع فرم برجسته خود را از دست می‌دهد و خود سینه به شکل کاملاً مشخصی کوچکتر خواهد شد. البته تجمع آب نمک خارج شده از داخل پروتز نیز باعث ایجاد فرم غیرطبیعی سینه‌ها می‌شود.
  • ترکیدن پروتزهای سیلیکونی مانند پروتزهای آب نمکی ابعاد فاجعه بار خود را به سرعت نشان نمی‌دهند. ژل سیلیکونی که در داخل این گونه پروتز‌ها حضور دارد، تحت فشار بر ناحیه سینه مستعد خارج شدن از محل ترکیدگی است. اگر حجم این ژل‌های خارج شده اندک باشند، به احتمال زیاد در همان ناحیه سینه جذب بدن خواهند شد؛ اما اگر حجم بیرون ‌زدگی زیاد باشد، ژل خارج شده در ناحیه زیر پوست حرکت می‌کند و گاها به شکل توده‌هایی برجسته در دیگر نواحی بدن مانند اطراف سینه و یا زیر بغل نمایان می‌شود. از آنجا که تخلیه ژل در پروتزهای سیلیکونی به کندی صورت می‌گیرد، بروز علائم آن نیز در درازمدت ظاهر می‌شود. علائمی مانند دفرمگی سینه و یا ایجاد توده‌هایی برجسته در حوالی سینه از موارد رایج است.

به طور کلی، هر گونه تغییر حالت در فرم سینه‌ها، تجمع توده‌هایی نرم و غده مانند در اطراف سینه و یا زیر بغل، احساس دردی شدید و دائمی، نرم شدن و یا سخت شدن غیر متعارف سینه‌ها از نشانه های پارگی پروتز سینه هستند.

برای اطلاعات بیشتر درباره پروتز سینه مقاله بهترین دکتر جراح سینه را از دست ندهید.

چه کسانی مستعد پارگی پروتز سینه هستند؟

پروتز سینه یا تزریق چربی به سینه برای هر بانویی که به دنبال ایجاد فرم جذاب‌تر است انتخاب مناسبی است. مسئله مورد اهیمت این است که  قطعا باید نسبت به سلامت این عناصر خارجی در بدن خود حساس باشد. اما آنها که به هر دلیلی از میزان تحرک بدنی بسیار بالایی برخوردار هستند، بیش از دیگران مستعد ترکیدن پروتز سینه می‌باشند.

افرادی مانند ورزشکاران حرفه‌ای و یا آنها که برای داشتن تناسب اندام به انواع ورزش‌های جست و خیز دار مانند ایروبیک و زومبا روی آورده‌اند، گاهاً مستعد ترکیدن پروتز سینه می‌باشند. در عین حال آنها که هر از گاهی و شاید هم به شکل حرفه‌ای به ورزش‌هایی مانند دوچرخه سواری و یا اسب سواری و یا هنرهای رزمی می‌پردازند، نیز مستعد این عارضه هستند.

به طور کلی، هر نوع تحرک بدنی و یا ورزشی که در آن خطر ایجاد ضربات ناگهانی و متوالی بر سینه‌ها وجود دارد، افراد را در معرض این عارضه قرار می‌دهد. از این رو برای  ورزش بعد از پروتز سینه باید با مشورت پزشک صورت گیرد.

برای اطلاعات بیشتر درباره پروتز سینه مقاله تعویض پروتز سینه را از دست ندهید.

غربالگری، یک ایده پیشگیرانه از مشکلات پروتز سینه

بسیاری از نشانه های پارگی پروتز سینه، حجم و ابعادی بسیار وسیع دارد. تا جاییکه به راحتی می‌توانید آنها را تشخیص داده و ماجرای درمان را پیش بگیرید؛ اما وقتی با پارگی پنهان پروتز سینه مواجه باشید، احتمال آنکه فرصت را در پیگیری درمان از دست بدهید، بسیار زیاد است. برای همین است که توصیه به پیشگیری از طریق غربالگری شده است.

هر فردی که از عمل جراحی پروتز سینه استفاده کرده است، باید به شکل پیوسته آن هم در بازه زمانی هر دو سال یکبار تحت یک غربالگری کامل قرار بگیرد. این غربالگری شامل یک عکس برداری ام آر آی است تا از طریق آن متوجه سلامت و یا پارگی عمیق و گاها خفیف پروتز سینه بشویم.

غالباً پزشکانی که جراحی عمل زیبایی پروتز سینه را انجام می‌دهند، تجهیزات کافی برای این غربالگری را دارند. لکن بهتر است برای طی کردن هر بار غربالگری که شامل یک دوره عکس برداری ام‌ آر ‌آی می‌شود، نظر پزشک معالج را جویا باشید و لزوم انجام به موقع آن را مطرح سازید. در عین حال، هر زمان که به هر دلیلی احساسی از پارگی پروتز سینه داشتید، لازم است تا تحت معاینه پزشک معالج و یا هر دکتر متخصص دیگری قرار بگیرید.

در بسیاری از موارد حساسیت‌های بی‌مورد باعث ایجاد نگرانی‌های عمیق می‌شود. تا جاییکه افراد ناخودآگاه همواره خود را در معرض علائم و نشانه های پارگی پروتز سینه می‌بینند. در حالیکه شاید چنین اتفاقی نیفتاده باشد. در این حالت، یک معاینه دقیق توسط دکتر جراح قطعاً در کاهش این نگرانی‌ها تاثیرگذار است.

اما اگر دلیل جدی برای این نگرانی‌ها وجود داشته باشد، یعنی یک نوع پارگی پنهان و یا بسیار عمیق دیده شود، لازم است تا به سرعت پروسه درمان پارگی پروتز سینه را انجام دهید. جراحی برای رفع پارگی پروتز سینه در دسته جراحی‌های ترمیمی قرار می‌گیرد. البته اگر تشخیص شما برای وقوع پارگی پروتز سینه به موقع صورت گرفته باشد، مسیر درمانی تقریباً ساده و عاری از چالش طی خواهد شد.

مقاله مناسب ترین کاندید پروتز سینه را از دست ندهید.

روش های درمان پارگی پروتز سینه

برای اطلاعات بیشتر درباره پروتز سینه مقاله سوتین مناسب بعد از جراحی سینه را از دست ندهید.

روش های درمان پارگی پروتز سینه

بعد از عمل سینه ممکن است دچار ورم سینه بعد از پروتز، افتادگی سینه یا پارگی پروتز شوید که خوشبختانه هر کدام از این شرایط راه های درمان دارند. پس از مشاهده هر گونه علائم، چه با تشخیص خودتان صورت گرفته باشد و یا توسط پزشک جراح تشخیص داده شده باشد، باید مراحل درمان آن را پیگیری کنید.

پروسه درمان نیز توسط پزشکان متخصص جراحی زیبایی در امر پروتز سینه صورت می‌گیرد. در ابتدای مسیر درمان باید اطلاع دقیق از موقعیت پارگی و یا نحوه خارج شدن ژل از داخل پروتز انجام پذیرد. برای این کار نیاز به تصویربرداری ام آر آی می‌باشد. البته در بخش قبل نیز مفصل توضیح دادیم که این تصویربرداری ام آر آی برای تشخیص پارگی‌های بی‌صدا به شکل دوره‌ای تجویز می‌شود.

طبق بررسی ها به هر صورت، چه پارگی از نوع بی‌صدا باشد و یا حداکثر رخداد نشانه های پارگی پروتز سینه در جریان تصویربرداری ام آر آی قرار گرفته باشد، با دقت بالا عمق پارگی و ابعاد جابجایی مایع ژل مانند در فضای اطراف سینه مشخص خواهد شد.  اینکار برای آن است که پزشک معالج باید بتواند تمام ژل‌های نشت پیدا کرده را از داخل بدن خارج کند.

هر چند این تصویربرداری‌ها عاری از خطا نیستند و ممکن است ابعاد پارگی به درستی نمایان نشود. البته پزشکان حاذق در یک نگاه گذرا هم می‌توانند درک کاملی از عمق پارگی داشته باشند. به این ترتیب، فاز درمانی برای ترمیم پروتز و یا تعویض آن آغاز خواهد شد.

از دیگر دلایلی که باعث انجام عمل جراحی ترمیم پروتز سینه می‌باشد، فرسودگی پروتزهایی است که برای مدت طولانی در ورای پوست مانده‌اند. ماهیت جراحی پروتز سینه در ایجاد یک فرم ایده‌آل است. لذا این پروتزها قرار است برای همیشه در داخل سینه بمانند؛ اما هر نوع پروتز با بالاترین کیفیت هم طول عمر مفیدی دارد.

فرسودگی پروتز، خطر پارگی آن را دو چندان می‌کند. پس اگر نسبت به مدت زمان استاندارد تعریف شده برای پروتز سینه آگاهی دارید، باید تا قبل از فرسودگی و پاره شدن آن نسبت به تعویض آن اقدام کنید. از آنجا که هر فرد میزبان پروتز سینه باید به شکل دائمی در بازه‌های زمانی چند ساله تحت معاینه پزشک جراح باشد، تشخیص این فرسودگی‌ها تقریباً ساده و قابل پیش‌بینی است.

پروتز آسیب دیده، قابلیت ترمیم ندارد. لذا اگر شاهد نشانه هایی از پارگی پروتز سینه هستید، باید آنها را جایگزین کنید. در این هنگام بیمار دو انتخاب ساده دارد: اینکه قید پروتز سینه را زده و با خارج کردن پروتز آسیب‌دیده، به جایگزین شدن آن نیاندیشد و یا به فکر جایگزین کردن با یک پروتز جدید باشد.

جایگزینی پروتز سینه یک جریان درمانی با رویکرد جراحی است. در این حالت، پزشک معالج از طریق همان اسکارهای قبلی که حالا جوش خورده و محو شده‌اند، پوست ناحیه سینه را می‌شکافد تا به پروتزهای آسیب‌ دیده برسد. در هنگام خروج پروتزهای پاره شده، می‌توان عمل جایگزینی آنها با پروتزهای جدید را انجام داد. البته باید ناحیه سینه و فضای اطراف آن را از توده‌های ژل مانندی که از پروتز آسیب ‌دیده خارج شده‌اند، پاکسازی کرد.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر