1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی اندام
 4. /
 5. پیکرتراشی
 6. /
 7. همه چیز درباره خطر آمبولی در جراحی شکم

همه چیز درباره خطر آمبولی در جراحی شکم

دکتر آرش نجف بیگی

خطر آمبولی در جراحی شکم

اگر قصد انجام جراحی زیبایی شکم دارید لازم است که پیش از آن به طور کامل در مورد شرایط و عوارض احتمالی بعد از آن تحقیق کنید. زیرا در صورتی که شرایط سلامتی خاصی داشته باشید یا پزشک شما مهارت کافی نداشته باشد ممکن است با عارضه‌های بعضا خطرناکی روبرو شوید. یکی از این عوارض پرخطر ایجاد آمبولی است. خطر آمبولی در جراحی شکم در اثر آزاد شدن لخته چربی در جریان خون ایجاد می‌شود که می‌تواند مشکلات جدی برای سلامتی ریه یا قلب شما ایجاد کند. در این مقاله به طور جامع به بررسی این عارضه، نحوه ایجاد و علائم آن می‌پردازیم.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

خطر آمبولی پس از جراحی شکم چیست؟

آمبولی یک مشکل سلامتی است که به دلیل مسدود شدن رگ‌های خونی ایجاد می‌شود. این بیماری در صورت عدم درمان سریع می‌تواند عواقب تهدید کننده برای حیات فرد داشته باشد. در اثر ورود هر ماده اضافه به خون این ماده می‌تواند به صورت یک لخته در خون درآید. این لخته می‌تواند موجب انسداد در شریان‌های ریوی شود که ممکن است به خود ریه یا سایر اندام‌هایی که اکسیژن کافی دریافت نمی‌کنند آسیب برساند. این یک مشکل جدی است و بهبودی آن ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد.

ایجاد آمبولی پس از جراحی زیبایی شکم اتفاقی نادر است؛ اما باید گفت در مواردی ممکن است رخ دهد. این احتمال وجود دارد به دلیل عدم مهارت پزشک یا ویژگی‌های خاص سلامتی فرد، قسمتی از چربی‌های جداشده وارد بافت خون شده و خطر آمبولی را ایجاد کند.

خون با محتوای کم اکسیژن در قلب توسط سرخرگ‌هایی به نام شریان ریوی به ریه‌ها منتقل می‌شود و پس از غنی شدن با اکسیژن در ریه‌ها، توسط سیاهرگ‌های ریوی به قلب بازگردانده می‌شود. این خون غنی از اکسیژن توسط قلب به بقیه بدن شما پمپ می‌شود. اگر لخته خون در یکی از شریان‌هایی که خون را از قلب به ریه‌ها می‌برد پیدا شود، به آن آمبولی می‌گویند. این لخته با جلوگیری از جریان طبیعی خون باعث ایجاد علائم تنفسی شدید می‌شود.

خطر آمبولی پس از جراحی شکم

برای اطلاعات بیشتر از مراقبت بعد از جراحی ابدومینوپلاستی این مقاله را مطالعه نمایید.

چه چیزی باعث آمبول پس از عمل می‌شود؟

همان طور که ذکر شد علاوه بر مهارت پزشک وضعیت سلامتی شما نیز بر احتمال آمبولی تاثیر دارد. مشکل آمبولی پس از جراحی زیبایی شکم می‌تواند به دلایل زیر اتفاق بیفتد:

 • اضافه وزن زیاد
 • سیگار کشیدن و سایر عادات مشابه
 • دوره بارداری پس از جراحی زیبایی شکم 
 • داروهای ضد بارداری و برخی داروهای هورمونی دیگر
 • جراحی‌های طولانی مدت
 • سفرهای طولانی پرواز
 • عدم تحرک

علائم آمبولی پس از عمل جراحی چیست؟

علائم آمبولی بسته به میزان آسیب به ریه‌ها، اندازه لخته‌ها و اینکه آیا فرد بیماری زمینه‌ای ریوی یا قلبی دارد یا خیر، بسیار متفاوت است. برخی از شایع‌ترین علائم و نشانه‌های رایج عبارتند از:

 • تنگی نفس: مشخصا ناگهانی است و با تلاش برای نفس تندتر بدتر می‌شود.
 • درد قفسه سینه: ممکن است هنگام تنفس عمیق، سرفه، غذا خوردن، خم شدن یا ایستادن افزایش یابد. درد قفسه سینه با تلاش برای نفس کشیدن بدتر می‌شود اما با استراحت نیز از بین نمی‌رود.
 • سرفه کردن: سرفه همراه با خون و خلط ممکن است دیده شود.
 • کمر درد
 • تعریق زیاد
 • سرگیجه
 • غش کردن
 • لب و ناخن آبی

علائم دیگری که ممکن است با آمبولی ریه رخ دهد ولی کمتر شایع است می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • پا درد یا تورم که معمولا در ساق پا ایجاد می‌شود.
 • پوست مرطوب و رنگ پریده
 • افزایش دمای بدن
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم
 • احساس ضعف

علاوه بر علائم ذکر شده، درد، قرمزی و تورم ممکن است در یکی از پاهای شما (معمولا ساق پا) رخ دهد.

علائم آمبولی پس از عمل جراحی

اگر می‌خواهید بهترین و مناسب‌ترین روش جراحی باز شکم را برای خودتان مشخص کنید، با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

برای کاهش خطر آمبولی بعد از جراحی شکم چه کنیم؟

خطر آمبولی در تمام جراحی‌ها وجود دارد. در عمل‌های زیبایی شکم به جابه‌جایی بافت چربی زیاد این احتمال می‌تواند بیشتر از بعضی جراحی‌های دیگر باشد. اما با انجام رفتارهایی می‌توانید احتمال این خطر را کاهش دهید. مهمترین این نکات به شرح زیر است:

حرکت

بسیار مهم است که در برابر احتمال آمبولی اقدام کنید. در میان جراحی‌های زیبایی، جراحی‌هایی مانند لیپوساکشن، لیفت باسن و تامی تاک از جمله مواردی هستند که زمان زیادی را به خود اختصاص می‌دهند. در این مدت بیمار با اثر بیهوشی بی‌حرکت است. بسیار مهم است که بیمار تقریبا ۴ ساعت پس از عمل حرکت کند. عادی سازی گردش خون در وهله اول احتمال لخته شدن خون را می‌گیرد.

در اولین راه رفتن، بیمار ممکن است احساس ضعف کند. پس از یک استراحت کوتاه، باید سعی کنید قوی باشید تا دوباره راه بروید. شما باید با پیاده‌روی بدن خود را فعال نگه دارید و تحریک کنید. به یاد داشته باشید که مقدار زیادی آب بنوشید. مصرف آب زیاد به تسکین سریعتر تورم کمک می‌کند و تحرک شما را تسریع می‌کند.

ممکن است مجبور شوید یک یا دو شب بعد از جراحی پلاستیک در بیمارستان بمانید. در این فرآیند، در هر فرصتی راه رفتن و حرکت دادن پاهای خود را فراموش نکنید. این کار را هر ساعت یا هر دو ساعت تکرار کنید.

قبل از جراحی سیگار را ترک کنید

عامل دیگری که خطر آمبولی را افزایش می‌دهد سیگار است. سیگار به طور عادی احتمال گرفتگی رگ‌های را زیادتر می‌کند و این در شرایط لختگی خون خطرناک‌تر می‌شود. حداقل ۱۵ روز قبل و ۱۵ روز بعد از جراحی نباید سیگار بکشید.

ترجیحا با هواپیما سفر نکنید

مهمترین علت آمبولی بی‌حرکتی است. بیمارانی که در کشور یا شهر دیگری تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند، در بازگشت ممکن است سفرهای طولانی با هواپیما انجام دهند. به خصوص سفرهای بیش از ۳ ساعت می‌تواند باعث آمبولی شود.

اگر با هواپیما سفر می‌کنید سعی کنید صندلی هواپیمای خود را در سمت راهرو رزرو کنید و بلند شوید و  مرتبا حرکت کنید تا زمانی که هواپیما بلند شود. حتما پس از بلند شدن هواپیما به مدت ۳۰ دقیقه در یک راهرو پیاده‌روی کوتاه انجام دهید و گردش خون خود را بهبود بخشید.

گن‌های جراحی خود را در نیاورید

گن‌های جراحی خود را که بعد از جراحی پوشیده شده‌اید، تا زمانی که پزشک توصیه می‌کند بپوشید. این گن‌ها خطر آمبولی را کاهش می‌دهد و برای رفع سریع‌تر التهاب‌ها نیز مفید است.

کاهش خطر آمبولی بعد از جراحی شکم

حرف آخر

عمل زیبایی شکم می‌تواند به کاهش سریع چربی‌های اضافی بدن شما کمک کند؛ اما مثل هر عمل دیگری می‌تواند عوارضی به همراه داشته باشد. یکی از این عوارض خطر آمبولی است. آمبولی اگرچه به صورت نادر اتفاق می‌افتد اما در صورت رخ دادن می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

آمبولی بعد از جراحی شکم وقتی اتفاق می‌افتد که بخشی از چربی‌ها به صورت ناخواسته وارد جریان خون شود و به صورت لخته درآید. این لخته در صورتی که وارد ریه شوند می‌توانند مشکلات تنفسی جدی ایجاد کنند. این مشکل برای کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای قلبی یا ریوی دارند می‌تواند حتی منجر به مرگ شود. این اتفاق بعد از عمل می‌تواند با علائم تنگی نفس، درد قفسه سینه و کبودی لب‌ها و ناخن تشخیص داده شود. برای جلوگیری از این اتفاق بعد از عمل پیاده‌روی کنید و مصرف سیگار را از دو هفته پیش از عمل تا دو هفته پس از آن ترک کنید. در این مقاله به شرح کامل خطر آمبولی پس از جراحی شکم پرداختیم. در صورتی که به اطلاعاتی بیشتری در مورد عمل‌های جراحی زیبایی شکم نیاز دارید به سایر مقالات ما سر بزنید.

منبع: webmd

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر