1. خانه
  2. /
  3. جراحی بینی (رینوپلاستی)
  4. /
  5. نحوه صحیح استحمام بعد از جراحی بینی

نحوه صحیح استحمام بعد از جراحی بینی

دکتر آرش نجف بیگی

نحوه استحمام بعد از جراحی بینی

در این مقاله قصد داریم در مورد چگونگی استحمام بعد از جراحی بینی که از اولین سوالاتی است که اغلب افراد بعد از عمل بینی می‌پرسند صحبت کنیم. پس از تغییراتی که در ناحیه بینی انجام می‌شود، طی هفته اول رگ‌ها، غضروف‌ها و زخم‌ها بسیار حساس هستند و این باعث می‌شود که حمام کردن بعد از عمل بینی قدری دشوارتر شود.

در ابتدای دوره نقاهت تماس بدون احتیاط آب سرد یا گرم برای رگ‌های بینی خطرناک خواهد بود. پزشکان معمولا در روز اول به هیچ عنوان اجازه استحمام نمی‌دهند و برای حمام کردن در روزهای بعد نیز نکات مراقبتی خاصی را به شما گوشزد می‌کنند. در این مقاله قصد داریم به طور مفصل به شرح این نکات و چگونگی استحمام بعد از عمل بینی بپردازیم.

چگونه بعد از جراحی بینی حمام کنیم؟

همان‌طور که در مقدمه نیز اشاره کردیم در روز اول به هیچ عنوان نباید حمام کنید. در روزهای بعد نیز حتما باید با پزشک خود در این مورد مشورت کنید.

چگونه بعد از جراحی بینی حمام کنیم؟

سپس می‌توانید بدن خود را بشویید. با این حال باید مراقب باشید که در هفته اول آب به ناحیه بینی شما برخورد نکند.

اگرچه بسیار بعید است، اما ممکن است خونریزی را در حمام را نیز تجربه کنید. زیرا فشار در ناحیه بینی افزایش می‌یابد. در مورد این عارضه و نحوه برخورد با آن در ادامه مقاله بیشتر صحبت خواهیم کرد. در طول مدت حمام باید مراقب باشید که با آب داغ به بینی خود دست نزنید. برای شستن موها سر خود را به عقب خم کنید به طوری که آب فقط روی موهای شما را بگیرد. در صورت امکان موهای خود را با آب ولرم یا خنک بشویید. شوک آب داغ سر شما ممکن است باعث خونریزی بینی شود. شما نیازی به زمان زیاد شستشوی بدن خود ندارید.

می‌توانید فرآیند شستشوی زیر گردن را به روشی که می‌خواهید انجام دهید. با این حال مراقب باشید که آب به بینی خود نپاشید و سر خود را به پایین خم نکنید. اگر از سر دوش قابل تنظیم استفاده کنید، می‌توانید با جابه‌جایی آن کنترل بهتری روی سر خود داشته باشید.

چگونه موهای خود را بعد از جراحی بینی بشوییم؟

هنگام استحمام بعد از جراحی بینی می‌توانید با کج کردن سر به عقب موهای سرتان را بشویید. به هیچ وجه سر خود را به سمت جلو خم نکنید. ممکن است به دلیل افزایش فشار با خم شدن به جلو (البته با احتمال کم) خونریزی به شکل نشتی در بینی ایجاد شود. خودتان می‌توانید موهای خود را در خانه با دقت بشویید؛ اما در صورتی که یکی از نزدیکان شما بتواند کمک کند، بهتر است.

مراجعه به آرایشگاه نیز می‌توانید گزینه خوبی باشد. زیرا سینک‌های شستشوی آرایشگاه به گونه‌ای طراحی شده است که سر شما به طور کامل به سمت عقب خم می‌شود و هیچ آبی با صورت و بینی شما تماس پیدا نمی‌کند.

برای دریافت مشاوره رایگان و آگاهی از شرایط عمل جراحی بینی، با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

در صورت خونریزی بینی در حمام چه باید کرد؟

خونریزی بینی در حمام

اگر خون دماغ بیشتر از چند قطره بود، بهتر است کمپرس سرد را بدون اینکه دوباره سر خود را کج کنید روی بینی بگذارید. اما وجود پدهای سیلیکون یا اسفنجی داخل بینی که در پایان جراحی قرار داده می‌شود، تاثیر کمپرس سرد تا حد زیادی کاهش می‌یابد. اگر خونریزی به صورت نشت ادامه یابد، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

بسته به جراحی انجام شده روی بینی شما، روش متوقف کردن خونریزی بینی متفاوت است. این مشکل در محیطی با گرما، بخار آب زیاد و شستشوی مو با سر کج و غیره به وجود آید. به همین دلیل برای پیشگیری از این اتفاق لازم است که از گرم کردن زیاد حمام خودداری کنید و مو و بدن خود را با آب ولرم بشویید.

در استحمام بعد از جراحی بینی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

برای استحمام بعد از عمل جراحی بینی لازم است که نکات مراقبتی را رعایت کنید. به طور کلی با رعایت نکات زیر می‌توانید از داشتن یک استحمام ایمن مطمئن باشید:

  • کسانی که می‌خواهند بعد از جراحی بینی حمام کنند باید قانون آب گرم را رعایت کنند. عروق بینی که در حین عمل باریک شده اند، ممکن است منبسط شوند، به خصوص زمانی که مویرگ‌ها آب داغ احساس می‌کنند. این به معنای افزایش فشار بر روی محل جراحی است. این می‌تواند علاوه بر خونریزی باعث افت فشار خون و اثر منفی بر نتیجه جراحی شود.
  • مراقب باشید بعد از جراحی هنگام استحمام آب روی بینی خود نریزید. همچنین هنگام تمیز کردن بینی فقط از دستان خود استفاده کنید.
  • لیف حمام ممکن است خود آلوده به باکتری‌ها مضری باشد که باعث عفونت زخم‌های شما شود.
نکات استحمام بعد از جراحی بینی

چگونه صورت خود را بعد از جراحی بینی بشوییم؟

همن‌طور که گفته شد شستشوی بدن از روز دوم مانعی ندارد. با این حال، برای شستشوی صورت باید ۷ روز صبر کنید. این زمان ممکن است بسته به دامنه عمل و سلامت عمومی شما کمی متفاوت باشد.

زمان دقیق آن توسط پزشک شما ارائه خواهد شد. شما نباید صورت خود را بشویید مگر اینکه پزشک به شما اجازه دهد. اما یک روز پس از جراحی می‌توان کل بدن را به جز صورت به شرط استفاده از آب ولرم استحمام کرد.

به طور متوسط می‌توانید در روز هفتم صورت خود را بشویید. برای اولین بار که صورت خود را می‌شویید، نباید از آب سرد و گرم استفاده کنید و فقط اجازه دارید که آن را با آب ولرم بشویید. همچنین می‌توانید یک حمام کامل بدن انجام دهید. بعد از گذشت دو هفته می‌توانید با دمای دلخواه صورت خود را بشویید. توجه کنید که به هیچ وجه فشار زیادی به بینی خود در هنگام شستشو وارد نکنید.

خشک کردن صورت بعد از استحمام

وقتی که بعد از یک هفته صورت خود را شستید باید به تمیزی و نرمی حوله‌ای که صورت خود را خشک می‌کنید توجه کنید. صورت را با لمس ملایم خشک کنید؛ قطعا نباید با اعمال فشار به بینی و ناحیه کلی صورت خشک شود.

کافی است با لمس‌های سبک آب صورت را بگیرید. شما باید با پرهیز از انواع مداخلات و ضربات شدیدی که ممکن است به منطقه عملیات وارد شود، اقدام کنید. هفت روز اول بسیار مهم است. رطوبت بیش از حد ممکن است باعث ایجاد عفونت در بافت‌ها شود. بنابراین، صورت خود را نشویید .

خشک کردن صورت بعد از استحمام

نتیجه‌گیری

بسیاری از افرادی که عادت دارند به طور روزانه حمام کنند بعد از عمل بینی در مورد نحوه استحمام سوال می‌پرسند. باید گفت به دلیل زخم‌هایی که بر ناحیه بینی ایجاد شده است استحمام بعد از عمل بینی باید در نهایت احتیاط انجام شود.

در روز اول نباید حمام کنید و از بعد از آن می‌توانید بدن و موهای خود را با آب ولرم بشویید. داغ بودن فضای حمام می‌تواند باعث خونریزی بینی شما شود. هنگام استحمام سر خود را پایین نگیرید و برای شستن موها نیز سر خود را کاملا به عقب خم کنید تا آب روی بینی شما نریزد. بعد از ۷ روز می‌توانید صورت خود را نیز با احتیاط و با آب ولرم بشویید. خشک کردن صورت بعد از استحمام الزامی است. در این مقاله به طور کامل در مورد نحوه استحمام بعد از جراحی بینی صحبت کردیم. چنانچه به اطلاعات بیشتری در مورد عمل جراحی بینی نیاز دارید می‌توانید سایر مقالات ما را مطالعه کنید.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر