میکرودرم ابریژن چیست؟ مزایا و عوارض آن چیست؟

1,077

میکرودرم ابریژن یک عمل زیبایی است که شامل پاکسازی و مراقبت از بالاترین لایه پوست با کمک یک دستگاه کوچک دستی می‌شود. هدف از انجام این فرایند زیبایی روی پوست, احیا و درمان مجدد پوست آسیب دیده ناشی از کهولت سن, استریا, خشکی پوست, خالکوبی, جوش و غیره…  است.

اگر از نگاه در آینه می‌ترسید! اگر نگران زیبایی پوست خود هستید ,!اگر دچار حساسیت‌های آلژی‌زای پوستی هستید! اگر می‌خواهید علائم پیری پوستتان از بین برود! اگر به دنبال راه حلی برای صاف و یکدست شدن پوستتان هستید! اگر از چین و چروک‌های پوستتان عاجز شده‌اید! اگر بر اثر تابش شدید خورشید دچار لک‌های قهوه‌ای شده‌اید! مفید است اگر نگاهی دقیق به فواید و کاربرد میکرودرما در این مقاله بیندازید.

پوست ما اولین و همیشگی‌ترین لباسی است که بر تن داریم؛ کیفیت، زیبایی، شادابی و جذابیت آن بسیار اهمیت دارد. به همین دلیل، نمی‌توان بدون درنظر گرفتن این پارامترها، زندگی کرد. میکرودرم ابریژن یکی از بهترین روش‌های درمان و شادابی پوست محسوب می‌شود.

اگر پوستی با لک، جای جوش و منافذ باز داشته باشید، قطعا میکرودرم درمان بسیار موفقیت آمیزی برایتان خواهد بود. جوانسازی از طریق میکرودرم نیز، می‌تواند بسیار موفقیت آمیز باشد. پس سعی کنید با استفاده از نکاتی که در بالا به آن اشاره شد، مناسب‌ترین درمان را انتخاب کنید و انتظارات واقع بینانه‌ای از میکرودرم داشته باشید.

نکته مهم در این درمان، رعایت مراقبت‌های قبل و بعد از میکرودرم است که به‌طور مستقیم بر نتیجه اثرگذار است.

میکرودرم ابریژن می‌تواند یک امید دوباره برای رسیدن مجدد به پوست سالم باشد. هرکسی لایق زیباترین چهره است. داشتن پوست صاف و یکدست آرزوی همه است. رسیدن به زیبایی خواسته قلبی هر انسانی است که دستیابی به آن با وجود روشهای نوین پزشکی بسیار راحت شده است.

هوا, محیط و خورشید بر پوست ما اثر می‌گذارد. پوست به راحتی تحت تاثیر عوامل خارجی قرار می‌گیرد. ممکن است خشن شود, لکه دار شود, پوسته پوسته و خشک شود و زیبایی جوانی‌‌اش را از دست دهد. به همین دلیل هر فردی حتما برای یکبار هم شده به فکر پاکسازی پوست خود افتاده است.

احتمالا حال از خود می‌پرسید بهترین راهکار برای رسیدگی به پوست چیست؟ آیا میکرودرمابراژ برای پوست مفید است؟ در طول استفاده از این دستگاه چه اتفاقی می‌افتد؟ چه مدت زمان برای پاکسازی کامل زمان لازم است؟ چقدر این روش تاثیر گذار است؟ آیا  آسیبی به پوستم وارد می‌شود؟

این عمل زیبایی در مطب یا کلینیک و کاملا سرپایی انجام می‌شود. اینکار زمانی اثر گذار خواهد بود که تحت نظارت یک پزشک فوق تخصص پلاستیک و زیبایی که دارای مجوز‌های لازم در این زمینه است انجام شود.

میکرودرما مراحل لایه برداری پوست را روی بالایی‌ترین لایه پوست صورت انجام می‌دهد و سلول‌های مرده این ناحیه را با کمک یک اپلیکاتور مخصوص و ساییدن پوست از بین می‌برد. همچنین موجب ترشح هرچه بیشتر کلاژن خواهد شد.

لایه برداری با میکرودرم

پوست از چه لایه‌هایی تشکیل شده است؟

پوست شامل چندین لایه است و هر لایه شامل چندین قسمت است. اما به طور کلی می‌توان پوست را به سه قسمت عمده تقسیم کرد.

اپیدرم: خارجی‌ترین لایه پوست که تحت درمان میکرودرم قرار می‌گیرد.

درم: لایه میانی که شامل بافت ها و عروق عصبی می‌شود.

هیپودرم: پایین ترین لایه و نزدیک به عضلات

همانطور که اشاره شد لایه برداری با میکرودرم یک روش عالی برای تحریک مجدد سلول‌های پوست برای کلاژن سازی است. کلاژن یکی از مهم‌ترین پروتئین‌های پوست است که حضور آن موجب رسیدن به احساس تازگی و جوانی پوست می‌شود.

هدف از انجام این پروسه زیبایی بازگرداندن زیبایی و جوانی به پوست است.

فرایند درمان پوست با میکرودرم ابریژن

فرایند درمان پوست با میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن یک روش کم تهاجمی ساده است که از آن برای تجدید رنگ و بافت پوست استفاده می‌شود. این راهکار پاکسازی پوست برای نخستین بار سال ۱۹۹۶ توسط سازمان غذا و دارو ایلات متحده آمریکا (FDA) تایید شده است.

پروسه بهبود پوست با کمک این روش در برخی مواقع با لایه برداری شیمیایی همراه است تا میزان اثر گذاری آن دو چندان شود.

این راهکار زیبایی انواع مختلفی دارد. میکرودرم کریستال و میکرودرم الماسی.

میکرودرم کریستال:

این روش با کمک یک دستگاه ,کریستال‌های اکسید آلومینیوم بسیار ظریفی و ریز ریز را از یک لوله کوچک روی پوست شما  می‌دمد همین موضوع باعث می‌شود تراش بسیار ملایمی روی پوست ایجاد شود. پس از آن سلول‌های مرده که برا اثر خراش ایجاد می‌شود توسط همین دستگاه به طور همزمان مکیده می‌شود.

دستگاه کریستالی پاکسازی پوست با یک فشار مناسب و تعیین شده لایه بالایی پوست را لایه برداری می‌کند. بدین ترتیب پوست به طور کامل پاک شده و صاف و یکدست می‌شود.

میکرودرم الماسی:

این راه نیز به کمک دستگاهی با نوک الماسی مانند ( همانند ماسه ریز در انتهای دستگاه) روی پوست کشیده می‌شود و مراحل لایه برداری را انجام می‌دهد.

در هردو روش پوست شما پس از درمان احساس نرمی و لطافت می‌کند و می‌درخشد.

از این روش به دلیل ظرافت بالا بیشتر در نواحی حساس مانند اطراف چشم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مراحل درمان به چه صورت است؟

پوست ناحیه درمان کاملا تمیز و استریل می‌شود و این عملیات زیباسازی در حالی که شما به راحتی به صندلی خود تکیه داده‌اید, بدون نیاز به هیچ داروی بی‌حسی و کاهش درد شروع خواهد شد.

پزشک ارائه دهنده خدمات زیبایی برایتان از اسپری و نوعی سمباده مخصوص پزشکی برای پاکسازی استفاده می‌کند. لایه بیرونی با مالش و سمباده  پاک می‌شود.

در این باره بخوانید  درمان گودی زیر چشم

در انتهای درمان, مجددا پوست تمیز می‌شود. از یک کرم مروطوب کننده و کرم ضد آفتاب روی پوستتان استفاده خواهد شد.

آیا لایه پرداری با میکرودرما می‌تواند علائم ناشی از بارداری را نیز ترمیم کند؟

یکی از کاربرد‌های استفاده از این راهکار درمان استریا است. استریا به خطوط موازی بنفش و سفید رنگی گفته می‌شود که در اثر چاقی و لاغری شدید به وجود می‌آید. در دوران بارداری نیز به دلیل کشش پوست و افزایش حجم این خطوط به راحتی ایجاد می‌شود و می‌توان آن را با کمک ابریژن درمان کرد.

آیا پروسه درمانی ابریژن برای از بین بردن خالکوبی و تاتو هم کاربرد دارد؟

یکی دیگر از مهم‌ترین کاربرد‌های میکرودرمابراژ از بین بردن دائمی جای تاتو است. همانطور که می‌دانید تصمیم برای داشتن تاتو یا خالکوبی به این معناست که ممکن است برای همیشه نتوانید از شر این علامت‌ها روی پوستتان راحت شوید.

اما این راهکار زیباسازی پوست این نگرانی را برطرف کرده و این امید را به شما می‌دهد که با گذراندن مراحل درمان تحت نظر یک پزشک مجرب, می‌توانید این آثار را برای همیشه از بدن خود پاک کنید.

اما فراموش نکنید از بین بردن تاتو و خالکوبی نیازمند چندین جلسه منظم درمانی است تا نتایج مطلوب را به شما بدهد.

آیا استفاده از این روش دردناک است؟

تصور اینکه کریستال‌ها روی پوست شما کشیده شود. یا یک گرز نوک الماسی صورت شما را بخراشد, ترسناک به نظر می‌رسد. اما در واقع آن چیزی که به نظر می‌رسد نیست. قطعا هر درمان زیبایی کمی دردناک خواهد بود. اما این روش بدون بی‌حسی کاملا قابل تحمل و راحت است.

آیا تنها راه حل درمان برای لایه برداری میکرودرمابراژ است؟

خیرـ  قطعا راهکار‌های درمانی زیادی برای لایه برداری وجود خواهد داشت. از جمله روش‌های خانگی می‌توان به انواع ماسک‌های طبیعی و آرایشی نام برد. اما قطعا با توجه به متفاوت بودن نوع پوست و نداشتن تخصص کافی نمی‌توان ماسک لایه بردار مناسبی انتخاب کرد. اینکار قطعا نیاز به یک متخصص در این زمینه خواهد داشت.

شروع پروسه بهبودی با کمک میکرودرما برای چه کسانی خطرناک است؟

عموما پاکسازی پوست برای کسی خطرناک نیست. با این وجود افرادی که از داروی ایزوترتینوئین آکنه مصرف کرده‌اند. بهتر است برای درمان کمی صبر کنند. تا خطر افزایش عوارض مانند زخم در آنها کم شود.

همچنین اگر لکه پوستی یا خونریزی شدید دارید حتما با پزشک از قبل مشورت کنید تا با لایه برداری آسیبی به پوست وارد نشود.

همچنین اگر به راحتی جوش می‌زنید و پوستتان همیشه زخم است. این روش ممکن است به شما آسیب وارد کند.

لایه برداری پوست

آیا این روش تنها برای بانوان قابل اجرا است؟

خیر- اصلاح و ترمیم پوست هیچ تبعیض جنسیتی را شامل نمی‌شود. هم آقایان و هم بانوان این حق را دارند که پوستی نرم و صاف و همچنین با لطافت داشته باشند. این باور اشتباه که پوست مردان به زبری شناخته می‌شود کاملا اشتباه است. هر کسی لیاقت دارد از زیبایی پوست خود لذت ببرد.

اثرات درمانی این روش با میکرودرما چقدر دوام می‌آورد؟

پوست هر ۳۰ روز یکبار خود را بازسازی می‌کند. این بدان معنا است که اثرات میکرودرم ابریژن موقتی است و برای همیشه باقی نمی‌ماند مگر اینکه طبق توصیه پزشک هر ۴ هفته یکبار تا یک دوره مشخص تکرار شود. برای مشاهده نتیجه نهایی عموما پس از ۶ الی ۱۲ جلسه پدیدار می‌شود.

هزینه درمان لایه برداری با میکرودرمابراژ چقد است؟ آیا بیمه هزینه را پرداخت می‌کند؟

هزینه درمان به عوامل زیر بستگی خواهد داشت. تعداد جلسات مورد نیاز  برای درمان,  میزان آسیب رسیدگی به پوست,  نوع دستگاه میکرودرم ابریژن, کشور محل زندگیتان از عواملی است که در هزینه تاثیر می‌گذارد. با توجه به درمانی نبودن پاکسازی پوست غالبا بیمه هزینه‌ای برای این روش در نظر نمی‌گیرد.

از کجا بفهمیم که پزشک مناسبی انتخاب کردیم؟

برای اینکه اطمینان حاصل کنید پزشک انتخابی شما برایتان مناسب است:

می‌توانید به صفحات اجتماعی ایشان سر بزنید تا اینگونه اطلاعات لازم را درباره سوابق و مدارک ایشان کسب کنید.

همچنین می‌توانید از پزشکتان بخواهید تا تصاویری از قبل و بعد درمان بیماران برایتان به نمایش بگذارد.

یک پزشک متخصص خوب عموما در جلسه مشاوره پوستتان را به خوبی معاینه می‌کند و برای درمان شما را با راه‌های ممکن آشنا می‌کند. و همچنین از عوارض و فواید هریک از روش‌ها اطلاعات کافی در اختیارتان قرار می‌دهند.

آماده سازی قبل از انجام لایه برداری:

فرایند درمانی  با میکرودرما, یک روش بدون نیاز به جراحی و کم خطر است. برای انجام مراحل درمان, نیاز به اقدامات خاصی نخواهید داشت.

در ابتدا لازم است در رابطه با نگرانی‌های پوستی خود با یک پزشک فوق تخصص که آموزش‌های لازم را در زمینه پوست و مراقبت از آن را دیده‌اند, مشورت کنید. اینگونه اطمینان حاصل می‌کنید راه حل مناسبی برای بهبود پوست استفاده کرده‌اید.

لازم است در مورد هرگونه اقدامات و جراحی‌های زیبایی که در گذشته در آن ناحیه انجام داده‌‌اید و همچنین آلرژی به شرایط درمانی پزشکی اطلاعات کافی در اختیار پزشک قرار دهید.

ممکن است از شما خواسته شود برای مدت یک هفته در معرض تابش شدید آفتاب قرار نگیرید.

استفاده از کرم‌های برنزه کننده و اپیلاسیون در محل درمان خود, خودداری کنید.

لازم است از شب قبل از پاکسازی، پوست خود را کاملا تمیز نگاه دارید.

حمام کنید و از کرم‌ها و ماسک‌های لایه بردار استفاده نکنید.

در روز درمان هیچگونه آرایش و آلودگی روی پوست نباید باشد.

پس از درمان چه اقداماتی لازم است انجام دهیم:

پس از درمان می‌توانید بلافاصله به فعالیت‌های روزانه خود بازگردید.

بلافاصله پس از درمان اثرات قابل مشاهده است.

حدود یک روز پس از درمان ممکن است احساس سوختگی در ناحیه درمانی داشته باشید.

لازم است برای بهبود سریعتر از ضد آفتاب استفاده کنید و در نور شدید روز قرار نگیرید.

در این باره بخوانید  پرطرفدارترین جراحی‌های زیبایی را بشناسید

نیازی به استراحت و گذراندن مراحل بهبودی در منزل نخواهید داشت.

عموما پس از یک هفته به طور کامل اثرات باقی مانده از لایه برداری محو می‌شود.

پوستتان برای یک روز صورتی رنگ و کمی حساس خواهد شد که موقتی است و ازبین خواهد رفت.

پیشنهاد می‌شود از سیگار و الکل در طی مراحل درمان استفاده نکنید.

تعداد جلسات درمان:

تعداد جلسات مورد نیاز برای احیای پوست با توجه به نوع پوست و دلیل بیماری می‌تواند هر ۲ هفته الی ۱ ماه درمان تکرار می‌شود تا به نتیجه دلخواه برسید. اما به طور دقیق نمی‌توان مشخص کرد. تمام اینها به میزان عمق آسیب دیدگی و مساحت پوست ناحیه مورد نظر بستگی خواهد داشت.

میکرودرم ابریژن

فواید انجام این روش درمانی در چیست؟

 • درمان تغییر رنگ بر اثر آفتاب سوختگی
 • رفع چین و چروک
 • ترمیم جای زخم و اسکار
 • درمان لک‌های ناشی از آکنه
 • رفع خطوط ظریف, آثار اخم و خطوط لبخند
 • رفع لکه‌های ناشی از پیری و کهولت پوست
 • از بین رفتن هایپرپیگمانتایسون
 • بستن منافذ بزرگ پوست
 • نابودی جوش‌های سر سیاه
 • رفع علائم کشش پوست (استریا)
 • درمان رنگ بافت پوست ناهموار
 • از بین بردن خالکوبی

بدون نیاز به بی‌هوشی یا بی‌حسی

عوارض احتمالی:

 • تورم جزئی
 • قرمزی شدید
 • سوختگی و پوسته پوسته شدن برای چند روز
 • احساس سوزش

تفاوت بین میکرودرم ابریژن و درم ابریژن در چیست؟

درم ابریژن تنها برای بیمارانی که پوست روشنی دارند مناسب است. در حالی که میکرودرما برای تمامی پوست‌ها کارایی دارد. همچنین درم ابریژن از روش‌های شدیدتر و سخت‌تری برای از بین بردن لایه بالایی پوست استفاده می‌کند. درحالی که در مقابل روش میکرودرم کم تهاجمی بوده و آسیب کمتری به پوست وارد می‌کند.

به طور خلاصه می‌توان گفت: این عمل زیبایی به هدف اصلاح رنگ و بافت آسیب دیده پوست توسط یک پزشک فوق تخصص پلاستیک و زیبایی در مطب ایشان به راحتی قابل انجام است. عموما مراحل درمانی برای رسیدن به نتیجه مطلوب نیازمند یک سری جلسات با تعدادی مقرر است. این روش غیر تهاجمی بوده اما در صورت رعایت نکردن نکات لازم ممکن است عوارض جانبی برای پوست ایجاد کند.

مشاوره از کلینیک زیبایی برای میکرودرم ابریژن

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که بعد از تصمیم گیری به انجام میکرودرم باید برای آن وقت اختصاص دهید، جلسه مشاوره است. در این جلسه، زمان کافی برای در میان گذاشتن انتظارات، سوابق پزشکی و سوابق داروهای مصرفی دارید. شما باید پاسخ تمام سوالات‌تان را در همین جلسه به دست آورید. به همین دلیل توصیه می‌شود تا سوالات را نوشته و از پزشک متخصص بپرسید. جلسه مشاوره زمان خوبی برای ارزشیابی نهایی کلینیکی است که انتخاب کرده‌اید. رفتار پرسنل، عملکرد آن‌ها، رعایت بهداشت، میزان تراکم مراجعه کنندگان و کسب تجربه از آن‌ها، همگی از جمله کارهایی است که می‌توانید در زمان مشاوره انجام دهید. یادتان باشد که مطرح کردن انگیزه اقدام به میکرودرم ابریژن و بررسی واقع بینانه نتیجه آن توسط پزشک در همین جلسه ضروری است.

بسیاری از افراد علاقه‌مند به درمان با میکرودرم ابریژن کنجکاو هستند که بدانند دقیقا چه زمانی می‌توان نتیجه صرف هزینه و زمان در این زمینه را دید! برای جوانسازی پوست و شادابی آن، حداقل ۵ جلسه الی ۱۵ جلسه احتیاج دارید. خوشبختانه نتایج رضایت‌ بخش میکرودرم ابریژن پس از هر جلسه درمان قابل مشاهده است. اما هرچه به جلسات پایانی درمان نزدیک‌تر شوید، نتایج بهتری از آن مشاهده خواهید کرد و لطافت، شادابی و جوانی پوست‌تان قابل لمس است.

معمولا بعد از هر جلسه میکرودرم ابریژن، باید حداقل ۲ الی ۳ هفته به پوست‌تان زمان دهید تا بازسازی را انجام دهد. در این زمان باید مراقبت‌های لازم بعد از این کار زیبایی را جدی بگیرید و مطابق با توصیه‌های پزشک متخصص‌تان عمل کنید.

رعایت استانداردهای انجام میکرودرم اهمیت بسیار زیادی در نتیجه آن و عدم بروز عوارض دارد. اگر هرکدام از پارامترهای مورد بحث جدی گرفته نشود، نتیجه میکرودرم نه تنها مطلوب نیست، بلکه عوارض ناشی از آن بسیار سنگین خواهد بود. به همین دلیل آن‌چه اهمیت زیادی دارد، استفاده از چنین خدماتی در مراکز تخصصی پوست با حضور پزشک یا پرسنل دوره دیده و متخصص است. عدم توجه به این نکته می‌تواند موجب بروز زخم، لک پوستی و آسیب‌های جدی دیگری شود.

خیر، افرادی که به هر دلیلی ترمیم زخم طولانی مدتی دارند و یا اختلالی مبنی بر عدم بهبودی زخم، باقی ماندن اسکار پوستی و چنین مواردی دارند، اصلا کاندید خوبی برای انجام میکرودرم نیستند. سعی کنید پیش از اقدام، در جلسه مشاوره با پزشک متخصص تمامی سوابق پزشکی‌تان را مرور کنید و پزشک را، از داروهای مصرفی و سوابق آن مطلع سازید.

خیر، تبخال یکی از بیماری‌های ویروسی است که در برخی شرایط فعال می‌گردد. اگر فردی دچار تبخال باشد، اصلا نباید برای انجام میکرودرم اقدام کند.

لایه برداری شیمیایی با استفاده از اسیدهای خاص و مجاز انجام می‌شود. میزان قوی بودن این مواد باتوجه به نوع پوست و مشکل آن متفاوت است. در برخی موارد حساسیت پوستی ناشی از مواجهه با محلول‌های اسیدی بسیار جدی است و مشکل دیگری برای فرد ایجاد می‌کند که درمان آن زمان و هزینه زیادی جذب می‌کند. به همین دلیل باید طبق توصیه پزشک درمان مناسب را انتخاب کنید.

میزان سوزش پوست و مدت آن در هر فرد متفاوت است. برخی افراد ۲ روز پس از میکرودرم هیچ سوزش و خارشی احساس نمی‌کنند؛ اما برخی دیگر تا ۵ روز این حس در سطح پوست‌شان وجود دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید