1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی سینه
 4. /
 5. نحوه صحیح مراقبت از پانسمان بعد از ماموپلاستی

نحوه صحیح مراقبت از پانسمان بعد از ماموپلاستی

دکتر آرش نجف بیگی

عمل ماموپلاستی که شامل انواع روش‌های زیبایی سینه می‌شود می‌تواند با تهاجم زیادی همراه باشد. به ویژه اگر به کمک ایمپلنت‌ها حجم سینه‌های خود را افزایش دهید به مداخله زیادی نیاز است. همچنین ممکن است که از عمل ماموپلاستی برای کاهش حجم سینه‌های خود یا برای ترمیم بافت از دست رفته بعد از سرطان استفاده کنید. معمولا پزشک برای کنترل وضعیت برش‌ها از پانسمان بعد از ماموپلاستی استفاده می‌کند. پانسمان از ورود عوامل عفونی جلوگیری کرده و باعث بهبود سریع‌تر زخم‌های شما می‌شود. در این مقاله به بررسی کامل‌تر نحوه مراقبت از پانسمان بعد از این جراحی می‌پردازیم.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

آیا پانسمان بعد از ماموپلاستی ضروری است؟

در اغلب موارد یک پانسمان فشاری که تمام قفسه سینه را در بر می‌گیرد در پایان عمل و در همان اتاق عمل اعمال می‌شود. این پانسمان اغلب یک روز پس از جراحی برداشته می‌شود و با پانسمان‌های کوچکتر جایگزین می‌شود که فقط روی بخیه‌ها قرار می‌گیرد.

در مواردی که برش‌ها زیر پستان ایجاد می‌شود یک پانسمان محافظ ساده غیرفشاری روی بخیه‌ها در پایان عمل اعمال می‌شود که با قرار دادن فوری یک سوتین مناسب بعد از جراحی سینه  تکمیل می‌شود. این پانسمان ممکن است چند روز روی سینه شما باقی بماند.

آیا بعد از ماموپلاستی باید در خانه پانسمان روی سینه‌ها گذاشت؟

بخیه‌های شما چند روز با پانسمان‌های اولیه که در اتاق عمل روی زخم شما قرار گرفته‌اند پنهان می‌شوند. بعد از آن هر روز پس از استحمام و ضدعفونی باید آن‌ها را تعویض کنید. این کار را می‌توانید خودتان انجام دهید و نکته آموزشی خاصی نیاز ندارد.

بخیه‌های استفاده شده در ماموپلاستی غالبا قابل جذب هستند. ظاهر بخیه در ابتدا به صورت چین‌های حجیم روی پوست است که پس از ماه اول به تدریج محو می‌شود. پانسمان بعد از ماموپلاستی به بهبود سریعتر جای بخیه‌ها کمک می‌کند.

درد بعد از  ماموپلاستی

دوره بعد از عمل کاشت ایمپلنت سینه معمولا با درد مشخص می‌شود که برای کاهش آن داروی مسکن تجویز می‌شود. این دردها از فردی به فرد دیگر بسیار متغیر است و اغلب برای چند روز قابل توجه بوده و سپس به تدریج کاهش می‌یابد. گاهی اوقات ممکن است درد آن‌ها بسیار ملایم باشد و  در مورد ایمپلنت‌هایی که پشت عضلات سینه‌ای قرار می‌گیرند بیشتر است؛ اما این درد سیستماتیک نیست و حساسیت روی آن نباید در انتخاب محل قرارگیری ایمپلنت دخالت داده شود.

اندازه ایمپلنت‌ها روی میزان درد موثر است. وقتی ایمپلنت‌ها بزرگ هستند و بافت‌ها افتادگی کمی دارند درد بیشتری احساس می‌شود. پانسمان بعد از ماموپلاستی به علت ایجاد محدودیت حرکتی در سینه باعث کنترل درد بعد از ماموپلاستی می‌شود. در همه موارد، داروی مسکن تجویز شده می‌تواند درد را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و همچنین دوره استراحت را که پس از کاشت ماموپلاستی ضروری است کوتاه‌تر کند.

درد و تورم به تدریج در طی یک دوره ۱ تا ۲ ماهه از بین می‌رود. کبودی نیز معمولا بین ۳ تا ۴ هفته پس از جراحی از بین می‌رود.

مزایای بانداژ بعد از ماموپلاستی چیست؟

اگرچه پانسمان فشاری می‌تواند کمی ناخوشایند باشد، اما مزایای زیادی دارد که موارد زیر بعضی از آن‌ها است:

 • نقش مهمی در نتیجه زیبایی نهایی سینه شما دارد.
 • پانسمان بعد از ماموپلاستی از عوارض بعد از عمل مانند عفونت زخم یا خونریزی جلوگیری می‌کند.
 • ایمپلنت‌ها به کمک پانسمان به خوبی در جای خود قرار می‌گیرند و ثابت می‌مانند که درد را کاهش می‌دهد.

چه مدت باید پانسمان فشاری استفاده شود؟

تاثیر مثبت باندهای فشاری را دست کم نگیرید. پانسمان به دریافت نتیجه ایده‌آلی که در ذهن دارید کمک می‌کند. پس از حدود سه هفته، پانسمان کار خود را انجام داده و قابل برداشتن است.  از آن به بعد می‌توانید بدون نگرانی از ظاهر زیبای سینه‌های خود لذت ببرید!

اگر پانسمان ماموپلاستی خیس شود چه باید کرد؟

در حالی که بیشتر پانسمان‌های اولیه در برابر آب مقاوم هستند، نباید در معرض حجم زیادی آب قرار گیرند. برای دریافت بهترین نتایج، از خیس شدن پانسمان قبل از اولین تعویض خودداری کنید و در ۲ تا ۳ هفته بعد نیز در صورت نیاز فقط با استفاده از یک پارچه مرطوب پانسمان را تمیز کنید.

اگر پانسمان بعد از ماموپلاستی خیس شد، آن را با حوله کاغذی خشک کنید و سپس با سشوار و به آرامی رطوبت اضافی را از بین ببرید. مهم است که پانسمان کاملا خشک شود؛ زیرا پانسمان‌های مرطوب می‌توانند منجر به باز شدن زخم و عفونت شوند.

ایجاد حساسیت به پانسمان سینه

تعداد کمی از بیماران به پانسمان‌ها واکنش نشان می‌دهند. یک واکنش آلرژیک باعث ایجاد ناحیه بزرگ قرمزی یا تعداد زیادی لکه قرمز می‌شود. در صورت نیاز می‌توانید با مشورت پزشک از کرم‌های ضد حساسیت استفاده کنید.

بسیاری از بیماران دیگر واکنشی کاملا طبیعی دارند که نقاط قرمز کمتری را نشان می‌دهد و بیشتر بثورات عرق ناشی از لباس و بی‌حرکتی را نشان می‌دهد.

بسیاری از بیماران دیگر واکنشی کاملا طبیعی دارند که نقاط قرمز کمتری را نشان می‌دهد و بیشتر بثورات عرق ناشی از لباس و بی‌حرکتی را نشان می‌دهد.

آیا بعد از ماموپلاستی باید سوتین مخصوص بپوشم؟

سینه بند مخصوص فشرده‌سازی در پایان عمل روی قفسه سینه قرار می‌گیرد. این سوتین باید حدود ۶ هفته و به صورت شبانه‌روزی پوشیده شود. بعد از آن می‌توان از سوتین‌های معمولی استفاده کرد. مدت زمان لازم برای پوشیدن سینه‌بند فشاری بستگی به پروتزهای مورد استفاده، روش بزرگ کردن سینه و ویژگی‌های جسمانی بیمار دارد. بنابراین بسته به فرد می‌تواند متفاوت باشد. توصیه می‌شود که در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

آنچه بیشتر نگران کننده است این است که مقادیر زیادی خون تازه (قرمز روشن) یا مایعات دیگر شروع به ترشح کنند. در این صورت با پزشک خود مشورت کنید.

در صورت وجود ترشحات از پانسمان چه باید کرد؟

وجود مقدار کمی ترشح از پانسمان بعد از ماموپلاستی طبیعی است. اغلب خون و مایع اولیه در روزهای بعد از جراحی تیره می‌شود و بیماران را نگران می‌کند، اما این کاملا طبیعی است.

آنچه بیشتر نگران کننده است این است که مقادیر زیادی خون تازه (قرمز روشن) یا مایعات دیگر شروع به ترشح کنند. در این صورت با پزشک خود مشورت کنید.

چگونه از عفونت بعد از ماموپلاستی جلوگیری کنیم؟

مراقبت و تمیز کردن ناخن‌ها، دست و بازو بعد از جراحی سینه بسیار مهم است. دست‌ها را باید به طور مکرر بشویید، کاملا خشک کنید و مرطوب نگذارید. همچنین رعایت موارد زیر به پیشگیری از عفونت و کاهش تورم بعد از ماموپلاستی کمک می‌کند:

 • اگر برش از زیر بغل انجام شده لازم است پیش از عمل موهای زیر بغل را از بین ببرید.
 • داروهای آنتی بیوتیک خود را به طور مرتب مصرف کنید.
 • برای جلوگیری از تعریق در روزهای گرم و جلوگیری از رشد قارچ روی پوست، باید به طور مکرر دوش آب بگیرید.
 • نسبت به تعویض مرتب پانسمان بعد از ماموپلاستی دقت داشته باشید.
 • در تابستان و محیط‌های بسیار گرم از قرار گرفتن طولانی مدت زیر نور خورشید خودداری کنید.
 • رژیم غذایی متعادل و کافی داشته باشید و به میزان کافی آب بنوشید.
 • وزن ایده‌آل خود را با رژیم غذایی کم نمک و غذاهای غنی از فیبر حفظ کنید. از افزایش وزن غیر ضروری خودداری کنید. چاقی تاثیر منفی بر تورم دارد و خطر عود بیماری شما را افزایش می‌دهد.
 • از غذاهای حاوی پروتئین‌های آسان هضم (ماهی و مرغ) استفاده کنید.
 • از مصرف الکل و سیگار خودداری کنید.

در صورت تمایل، می‌توانید یک مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

ماساژ بعد از عمل ماموپلاستی

بعضی مواقع ماساژ سینه باید توسط خود بیمار انجام شود، اما این همیشه ضروری یا درست نیست. این ماساژ سینه می‌تواند به نرم‌تر شدن سینه، بهبود تحرک پروتز‌ها و طبیعی‌تر شدن نتیجه در طولانی مدت کمک کنند، اما در مقابل می‌توانند باعث ایجاد التهاب در سینه‌ها و جابجایی پروتزها شوند. بسته به نوع پروتزهای شما ممکن است توصیه‌های ماساژ نیز متفاوت باشد. بعضی پزشکان در هفته اول توصیه به ماساژ نمی‌کنند.

جمع‌بندی

بعد از انجام عمل زییایی سینه برای جلوگیری از عفونت و همچنین برای شکل‌گیری بهتر سینه‌ها بلافاصله بعد از عمل یک پانسمان فشاری روی سینه شما قرار داده می‌شود. وجود این پانسمان در روی اول بسیار ضروری است و پس از یک تا سه روز از سینه شما باز می‌شود. پس از آن پانسمان کوچک‌تری روی سینه شما قرار داده می‌شود که محل زخم را می‌پوشاند.

این پانسمان‌ها باید روزانه عوض شوند و نسبت به ضدعفونی کردن محل زخم نیز دقت کافی داشته باشید. مصرف مرتب آنتی بیوتیک نیز به جلوگیری از رشد عفونت کمک می‌کند. پانسمان فشاری علاوه بر کنترل عفونت به شکل‌گیری بهتر سینه‌های شما نیز کمک می‌کند و همچنین با کنترل حرکت ایمپلنت باعث کاهش درد خواهد شد. در این مقاله به بررسی کامل مراقبت از پانسمان بعد از ماموپلاستی پرداختیم.

در صورتی که تمایل دارید در مورد مراقبت‌های بعد از عمل ماموپلاستی بیشتر بدانید به سایر مقالات ما مراجعه کنید.

منبع: webmd

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر