1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی سینه
 4. /
 5. آنچه را که تا الان درباره ماموپلاستی افزایشی نمیدانستید!

آنچه را که تا الان درباره ماموپلاستی افزایشی نمیدانستید!

دکتر آرش نجف بیگی

ماموپلاستی یکی از پرتقاضاترین جراحی‌های پلاستیک در سراسر جهان است و دلایلی که خانم‌ها را علاقه‌مند به جراحی سینه می‌کند می‌تواند جسمی، روانی یا صرفا زیبایی باشد. ماموپلاستی افزایشی به معنای بزرگ کردن سینه با تزریق چربی یا کاشت ایمپلنت است. ماموپلاستی به شما امکان می‌دهد سایز سینه را افزایش دهید، شکل آن را بهبود بخشید و در صورت افتادگی یا نامتقارن بودن سینه‌ها، عیوب زیبایی آن را اصلاح کنید. انتخاب روش این جراحی به ساختار فیزیکی هر فرد و ویژگی‌های بافت سینه بستگی دارد.

نتیجه نهایی ماموپلاستی به شما این امکان را می‌دهد که سینه‌ای حجیم‌تر و پرتر اما با ظاهری طبیعی و هماهنگ با بدن خود داشته باشید. در این مقاله به معرفی کامل این روش زیبایی می‌پردازیم.

در صورتی که به پاسخ مدنظر خود نرسیدید در انتهای همین مقاله سوال خود را درج کنید تا در سریع ترین زمان به آن پاسخ داده شود.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

ماموپلاستی افزایشی چیست؟

بزرگ کردن سینه نوعی جراحی است که در آن هر بیمار از نظر ویژگی‌های خاص بدن ارزیابی می‌شود و به معنای واقعی کلمه مناسب‌ترین روش را برای بزرگ کردن سینه‌ها انتخاب می‌کند؛ به طوری که حداکثر رضایت و نتیجه نهایی را تضمین کند. افزایش حجم سینه‌ها معمولا به یکی از دو روش زیر انجام می‌شود:

تزریق چربی به سینه

در روش تزریق چربی به سینه، مقداری از بافت چربی اضافی بدن که در ناحیه شکم، پهلو یا ران‌ها انباشته شده است خارج می‌شود و پس از تصفیه به سینه‌ها تزریق می‌شود تا حجم آن‌ها را افزایش دهد. چربی حتما باید از بدن خود فرد برداشته شود زیرا در غیر این صورت سلول‌های چربی با واکنش دفاع بدن مواجه خواهند شد.

کاشت ایمپلنت سینه

یکی از بهترین و کاربردی‌ترین روش‌های افزایش حجم سینه کاشت پروتز سینه است. پروتز‌ها بافتی لزج دارند و بعد از کاشت کاملا شبیه ساختار سینه خواهند بود. پروتز سینه می‌تواند به دو صورت گرد و اشکی باشد که با توجه به ترجیح فرد و ویژگی‌های جسمانی به کار می‌رود.

برای مطالعه بیشتر مقاله انواع پروتز سینه و معرفی کامل جدیدترین آن‌ها را پیشنهاد میکنیم.

عوامل مهم در انتخاب روش ماموپلاستی

هدف از ماموپلاستی افزایشی اصلاح زیبایی سینه و یا تغییر شکل آن و در عین حال حفظ هماهنگی و تناسب با سایر قسمت‌های بدن است. یک جراحی خوب باید ظاهری طبیعی به عنوان نتیجه نهایی  ارائه دهد. نقش جراح پلاستیک در این امر اساسی است و به زن کمک می‌کند تا با در نظر گرفتن خواسته‌ها و انتظارات خود، راه حلی را پیدا کند که به بهترین وجه مناسب بدنش است.

بنابراین، در اولین ویزیت، جراح سعی می‌کند خواسته‌ها، انتظارات و دلایلی که فرد را به عمل جراحی علاقه‌مند کرده است درک کند و تجزیه و تحلیل دقیقی از موارد زیر انجام دهد:

 • انتظارات بیمار
 • اندازه قفسه سینه
 • کیفیت غده پستانی
 • خاصیت ارتجاعی بافت سینه

بر اساس همه این جنبه‌ها، گزینه‌های مختلف ارزیابی می‌شوند؛ از نوع مداخله گرفته تا نوع پروتزی که بهترین نتیجه را دارد.

اولین جلسه ویزیت پزشک زیبایی

قبل از انجام جراحی ماموپلاستی، انجام ویزیت تخصصی ضروری است که طی آن جراح علاوه بر دریافت شرح حال، بیمار را ویزیت کرده و وجود عدم تقارن بین پستان‌ها، اسکولیوز و ناهنجاری‌های سینه را ارزیابی می‌کند. قفسه سینه در حین ویزیت اندازه‌گیری شده و عرض فواصل بین قفسه سینه مشخص می‌شود تا مناسب‌ترین پروتز را برای بدن بیمار انتخاب کند.

ضروری است که وضعیت جسمانی خوب با آزمایشات آزمایشگاهی و ارزیابی بالینی، همچنین اضافه کردن نوار قلب و تصویربرداری قفسه سینه تایید شود.

انواع پروتز مورد استفاده در ماموپلاستی افزایشی

پروتزها با توجه به شکل (گرد، آناتومیک، ارگونومیک) و سطح آن‌ها (صاف، نانوبافت یا بافت، پلی اورتان) انواع مختلفی دارند.

انتخاب حجم، مشخصات پروتزها، محل قرارگیری آن‌ها و محل برش توسط جراح بر اساس ویژگی‌های فیزیکی و خواسته‌های بیمار انتخاب می‌شود.

انواع روش‌های قرار دادن ایمپلنت

بزرگ کردن سینه با ایمپلنت به روش‌های مختلفی انجام می‌شود:

 • قرار دادن ایمپلنت زیر غده پستانی
 • قرار دادن پروتز کاملا زیر عضله سینه‌ای
 • قرار دادن پروتز تا حدی در زیر عضله سینه‌ای و زیر غده پستانی (تکنیک دو صفحه‌ای)
 • ترکیب قرار دادن پروتز و لیپوفیلینگ (تکنیک ترکیبی)
 • دسترسی می‌تواند از شیار پستانی، زیر بغل یا آرئول باشد.

در مورد سینه‌های کوچک و بیش از حد آویزان، اغلب پروتزها به تنهایی برای حل مشکل کافی نیستند و قرار گرفتن آن‌ها باید با روش جراحی دیگری برای بلند کردن آرئول و نوک سینه (ماستوپکسی) همراه باشد.

مطالعه مقاله کوچک کردن نوک سینه را ازدست ندهید.

چگونه می‌توان فهمید که کدام روش ایمپلنت بهتر است؟

واقعیت این است که تا به امروز پروتز زیر غده‌ای بیشتر انتخاب می‌شود. یکی از دلایل آن این است که دوره نقاهت راحت‌تری خواهد داشت. این روش برای کسانی که سینه‌های خیلی کوچکی ندارند می‌تواند مناسب باشد اما برای سینه‌هایی که کوچکتر هستند شاید مناسب نباشد. این واقعیت که یک پروتز بزرگ روی یک سینه کوچک باعث نمایان شدن و قابل لمس شدن ایمپلنت پروتز می‌شود قابل توجه است.

البته این بدان معنا نیست که بهبودی پس از عمل با پروتز زیر غده‌ای لزوما سریعتر از روش‌های دیگر اتفاق می‌افتد.

ایمپلنت زیر عضلانی در ۲۴ ساعت تا ۷۲ ساعت می‌تواند درد بیشتری ایجاد کند، اما همانطور که گفته شد که عمق بیشتری دارد نتیجه طبیعی‌تر، پایدارتر در طول زمان و کمتر قابل مشاهده را ایجاد می‌کند. اما در حالت کلی باید گفت روش مناسب‌تر باید بعد از معاینه پزشک مشخص شود.

ماموپلاستی افزایشی به چه کسانی توصیه می‌شود؟

به طور خاص این نوع جراحی برای سینه‌های کوچک و رشد نیافته یا سینه‌هایی که حجم آن‌ها کوچک شده و با گذشت زمان کمی شل شده‌اند، مناسب است. اگر افتادگی بیش از حد باشد، لازم است بعدا از روش لیفت سینه برای بالا آوردن آن استفاده کنند. همچنین روش ماستوپکسی در مواردی که سینه‌ها تغییر شکل داده یا نامتقارن هستند استفاده می‌شود.

قبل از انجام عمل بزرگ کردن سینه، بهتر است رشد غده و سینه‌ها کامل باشد، یعنی بعد از ۱۸ سالگی این عمل را انجام دهید.

نحوه انجام عمل ماموپلاستی

جراحی ماموپلاستی افزایشی را می‌توان تحت بیهوشی عمومی انجام داد یا در موارد ساده‌تر با بی‌حسی موضعی اعمال کرد. سپس پروتز از طریق یک برش حدودا ۵ سانتی‌متری روی ربع خارجی تحتانی یا شیار زیر پستانی یا در حفره زیر بغل یا در قسمت پایینی آرئول قرار می‌گیرد.

در روش دیگر در زیر غده یا عضله سینه‌ای فضایی ایجاد می‌شود که پروتز داخل آن قرار می‌گیرد. بسته به نحوه انجام جراحی، ممکن است دو لوله زهکشی قرار داده شود که پس از دو روز کنار گذاشته می‌شود. مدت زمان جراحی می‌تواند از یک تا دو ساعت طول بکشد. در طی چند روز اول پس از عمل، سینه‌ها ممکن است کمی بالاتر از حد طبیعی ظاهر شوند. اما در یک دوره زمانی بین ۳ تا ۶ هفته پس از عمل به شکل طبیعی می‌رسند.

در صورت تمایل، می‌توانید یک مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

نکات مهم بعد از عمل ماموپلاستی

اگر عمل تحت بیهوشی عمومی انجام شده باشد، بیمار باید تا روز بعد در استراحت مطلق بماند. نوشیدن و خوردن غذای سبک مجاز است. جراح ممکن است داروهای ضد درد یا آنتی بیوتیک تجویز کند. پس از ویزیت پزشک، بیمار می‌تواند روز بعد به خانه برود.

در صورتی که عمل تحت بی‌حسی موضعی انجام شده باشد، بیمار در همان روزی که جراحی انجام شده است ترخیص می‌شود. بیمار پس از چهل و هشت ساعت باید تحت ویزیت قرار گیرد و بعد از ۳ تا ۵ روز یک ویزیت دیگر برای برداشتن بخشی از بخیه‌ها انجام شود. بقیه بخیه‌ها بعد از یک هفته دیگر کاملا برداشته می‌شوند. اگر جراح برای بستن برش‌ها از چسب استفاده کرده باشد، برای برداشتن بخیه‌ها نیازی به مراجعه به پزشک نیست.

فقط یک پانسمان ویژه و یک سوتین نسبتا محکم که باید توسط خود جراح برداشته شود اعمال می‌شود. فعالیت‌های روتین را می‌توان پس از یک هفته استراحت از سر گرفت، برای ورزش‌های سبک (مانند تنیس، پیاده‌روی، قایقرانی و…) باید حداقل سه هفته منتظر بمانید و برای ورزش‌های سنگین‌تر (مانند شنا، رقص، دویدن و…) باید حداقل برای یک دوره شش هفته‌ای صبر کنید. اگر بیمار ورزش کند و پروتز زیر عضله قرار داده شده باشد، بهبودی بسیار کندتر خواهد بود و در حین و بعد از جراحی بزرگ کردن سینه احتمال خونریزی بیشتر است.

جمع‌بندی

ماموپلاستی روشی است که می‌تواند برای رفع اغلب مشکلات زیبایی سینه مورد استفاده قرار گیرد. این روش شامل اشکال گوناگونی است که برای کوچک کردن سینه، بزرگ کردن سینه و ترمیم آن به کار می‌رود. بزرگ کردن سینه با نام ماموپلاستی افزایشی شناخته می‌شود که به دو صورت تزریق چربی و کاشت ایمپلنت انجام می‌شود.

چربی تزریق شده از بدن خود فرد گرفته می‌شود و پروتزها می‌توانند دارای ظاهر متفاوتی باشند. این عمل غالبا تحت بیهوشی انجام می‌شود و ممکن است بعد از عمل یک روز در بیمارستان بستری شوید. استفاده منظم از داروهای تجویزی و تغذیه مناسب می‌تواند به بهبود سریع‌تر شما کمک کند. در این مقاله به معرفی کامل عمل جراحی بزرگ کردن سینه پرداختیم. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایر مقالات ما مراجعه کنید.

منبع: hospitaldaluz

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر