لیفت گردن برای جوانسازی پوست

78

لیفت گردن برای جوانسازی پوست یکی از روش‌های آسان و سریعی است که در کنار کشیدن پوست صورت می‌تواند به جوان شدن و زیبایی شما کمک کند. این روش را می‌توان همراه با لیپوماتیک نیز انجام داد.

لیفت پوست گردن یکی از روش‌های جوانسازی است که با کمترین مشکل و دشواری قابل انجام است. بسته به اینکه گردن شما تا چه اندازه دچار چروک و افتادگی پوست و یا بافت‌های چربی اضافی باشد، روش عمل لیفت گردن متفاوت خواهد بود.

در افراد جوان که پوست هنوز خاصیت الاستیک و کشسانی خود را حفظ کرده و تنها بافت چربی اضافی وجود دارد، لیپوماتیک می‌تواند به کاهش چربی و لاغری گردن کمک کند. همچنین اگر بعد از کاهش وزن شدید، پوست گردن شل و افتاده شود و یا در پی بالا رفتن سن، پوست خاصیت کشسانی خود را از دست بدهد، می‌توان این مشکل را با لیفت پوست گردن حل کرد. یعنی پوست اضافی گردن برداشته شود و با کشیدن پوست باقی‌مانده چروک‌ها را از بین برد. این کار معمولا ماندگاری بسیار بالایی دارد و موثرترین روش برای لیفت و جوانسازی پوست گردن است.

ممکن است بسته به شرایط جسمی و نیاز شما روش‌های دیگری نیز برای شما مفید باشد که البته تنها با معاینه توسط جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی، انجام آزمایش‌ها و بررسی‌های لازم، در نظر گرفتن شرایط و سبک زندگی شما و در نهایت عدم وجود مشکلات پزشکی می‌توان یکی از روش‌ها را به کار گرفت.

لیفت گردن و جوانسازی پوست 

با افزایش سن معمولا نشانه‌های پیری در پوست صورت و گردن خودش را نشان می‌دهد. معمولا با از بین رفتن بافت‌های چربی زیر پوست؛ چین و چروک و افتادگی در پوست ایجاد می‌شود. همچنین ممکن است چربی زیر پوست در برخی نقاط جمع شود که موجب سنگینی و افتادگی پوست صورت و گردن می‌شود.

همچنین با پیر شدن پوست، کلاژن‌سازی آن کاهش می‌یابد و یا متوقف می‌شود. به همین دلیل خاصیت ارتجاعی پوست کاهش می‌یابد که نتیجه آن آویزان شدن و چین خوردگی پوست است. به دلیل شل بودن طبیعی پوست گردن، عوارض و نشانه‌های بالا رفتن سن را بیشتر نشان می‌دهد. در چنین شرایطی می‌توان با عمل لیفت گردن، به جوان‌سازی صورت و بدن کمک کرد.

در روش لیفتینگ پوست گردن،که توسط بهترین جراح لیفت صورت انجام می گیرد، پوست اضافی و بافت‌های چربی (در صورت وجود) برداشته می‌شود. معمولا این کار را می‌توان همراه با دیگر روش‌های جوانسازی چهره مانند لیفت صورت و پیشانی انجام داد تا تاثیر آن دو چندان شود.

همچنین بد نیست اشاره شود لیفت گردن برای کسانی که با مشکلات اضافه وزن روبرو بوده‌اند هم مناسب است. به بیان دیگر پس از افزایش وزن و بزرگ شدن گردن، اگر با کمک ورزش و کنترل رژیم غذایی، وزن شخص کاهش یابد، پوست گردن دچار افتادگی خواهد شد. همچنین ممکن است مقداری چربی نیز همچنان در زیر پوست گردن باقی مانده باشد که آن نیز پیش از لیفت گردن با روش لیپوماتیک قابل برداشتن است.

به طور کلی لیفت پوست گردن روش موثر، قابل اعتماد و بدون دردسری است که دوره نقاهت چندان طولانی نیر ندارد. برای رسیدن به نتیجه مناسب و گردن خوش فرم و متناسب با دیگر اندام‌های خود نیز باید چند ماه صبر داشته باشید تا ورم‌ها به طور کامل رفع شود.

نمونه ای از لیفت گردن

چه کسانی برای لیفت گردن مناسب هستند؟

عمل لیفت و جوانسازی پوست گردن برای افراد بین ۳۰ تا ۷۰ سال مناسب خواهد بود اگر شرایط و مشکلات زیر در مورد آن‌ها صدق کند:

 • وجود بافت‌های اضافی چربی در زیر چانه که به آن غبغب چانه نیز می‌گویند.
 • وجود چربی اضافه در زیر پوست گردن
 • چروک شدن و شل شدگی پوست که به آن حالت گردن بوقلمونی گفته می‌شود.
 • ایجاد آسیب در پوست گردن به دلیل ماندن زیاد در زیر تابش نور خورشید
 • افتادگی پوست گردن پس از کاهش شدید وزن و یا لیپوماتیک گردن

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

.

نتایج لیفت پوست گردن

پس از عمل لیفت پوست گردن که توسط جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی انجام می‌شود، انتظار می‌رود که تغییرات لازم در پوست و فرم گردن ایجاد شود:

 • با برداشتن پوست اضافی، ظاهر گردن جوان‌تر و زیباتر می‌شود.
 • عضلات گردن اصلاح می‌شوند و در صورت نیاز ماهیچه‌های اضافی نیز برداشته می‌شوند.
 • تغییرات مثبت در فرم و شکل چانه، اصلاح خط فک و زاویه زیر چانه
 • امکان پوشیدن لباس‌های یقه باز، بدون نیاز به پوشاندن گردن
 • نیاز کمتر به آرایش کردن و یا تزریق بوتاکس برای کاهش مقطعی چین و چروک گردن

شیوه انجام لیفت گردن

عمل لیفت گردن چندان پیچیده نیست و معمولا بین دو تا سه ساعت زمان نیاز دارد. می‌توان این عمل را با بی‌حسی موضعی انجام داد ولی معمولا با بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود. این موضع را پس از مشورت با جراح خود می‌توانید مشخص کنید. بسته به سن، وضعیت عمومی سلامت و بدن شما و اینکه چقدر ممکن است هنگام فرایند جراحی دچار استرس شوید، می‌توان یکی از دو روش بی‌حسی یا بی‌هوشی را انتخاب کرد.

بسته به اینکه به چه دلیل نیاز به لیفت گردن دارید، تکنیک مناسب برای شما به‌کار گرفته خواهد شد. اگر جوان هستید و پوست گردن شما هنوز خاصیت ارتجاعی خود را از دست نداده است اما بافت چربی اضافی در گردن خود دارید، می‌توان از روش لیپوماتیک استفاده کرد؛ اما اگر سن شما بالا رفته و دچار افتادگی و چروک در پوست گردن هستید، باید با کمک کشیدن یا لیفت پوست و در صورت نیاز لیپوماتیک، عمل لیفت گردن را انجام داد.

لیپوماتیک گردن: در این روش با دستگاه لیپوماتیک که نوع پیشرفته‌تری از روش لیپوساکشن است، سوراخ‌های ریزی در گردن ایجاد می‌شود و از طریق آن چربی اضافی بیرون کشیده می‌شود. در این روش کانولا یا لوله‌های بلند و باریک از راه شکاف‌های بسیار باریک به زیر پوست فرستاده می‌شود. سپس با حرکات فیزیکی ریز و ضربه و چرخش نوک کانولا، بافت‌های چربی خورد می‌شود. سپس این چربی به بیرون مکش خواهد یافت.

پس از لیپوماتیک گردن و خارج کردن چربی اضافی، با کمک گن‌ها طبی پوست گردن در جای خود محکم و سفت می‌شود. به این شکل افتادگی حاصل از چربی اضافی رفع خواهد شد. یکی از ویژگی‌های این روش این است که جای بخیه و برش پوست در آن باقی نخواهد ماند چرا که شکاف‌های مورد نیاز برای ورود کانولا بسیار کوچک است.

روش جراحی: در این روش برش‌هایی در پوست ایجاد می‌شود. از طریق این برش‌ها، هم می‌توان بافت اضافی چربی را جدا کرد و هم در صورت نیاز ماهیچه‌های اضافی گردن را برداشت. سفت کردن ماهیچه‌های گردن به خوش‌فرم شدن گردن بسیار کمک می‌کند. سپس پوست گردن کشیده می‌شود و بخش‌های اضافی آن برش می‌خورد. برش‌های مورد نیاز برای کشیدن پوست و لیفت گردن می‌تواند در چند نقطه ایجاد شود که به تکنیک جراحی بستگی دارد:

 • جلوی گوش و در ناحیه خط ریش؛ زیر و اطراف گوش
 • پشت سر و پشت چانه
 • زیر چانه و ناحیه بالای گردن
تفاوت لیفت گردن

عمل جراحی لیفت گردن معمولا ماندگاری بالایی دارد. اگر سبک زندگی مناسبی در پیش بگیرید و وزن خود را نیز کنترل کنید، معمولا تا پایان عمر باقی خواهد ماند. البته اگر سن شما بسیار بالا برود ممکن است در سنین کهن‌سالی دوباره کمی دچار افتادگی شود که غیر قابل پیشگیری است. این درحالی است که اگر لیفت گردن با کمک اندوتاین انجام شود، ماندگاری زیادی ندارد و پس از ۷ تا ۱۲ سال نتایج آن از بین خواهد رفت.

نکته مهمی که در مورد لیفت گردن و روش‌های آن وجود دارد، مشاوره با یک جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی است. چرا که دانش و تجربه کافی را دارا است تا بهترین روش لیفت گردن را برای شما مشخص کند و هنگام انجام آن نیز بهترین تکنیک را به‌کار بگیرد.

مراقبت‌های پیش از لیفت گردن

پیش از تصمیم به جراحی لیفت گردن و آماده شدن برای آن باید در مورد وضعیت سلامت عمومی خود و بیماری‌های احتمالی یا داروهایی که مصرف می‌کنید، با جراح خود مشورت کنید. انجام جراحی برای افرادی که دچار دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی و دیگر بیماری‌های زمینه‌ای هستند باید در این مورد با پزشک خود مشورت کنند و مجوز انجام این عمل را بگیرند.

 • دو هفته تا یک ماه پیش از انجام جراحی باید مصرف داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین، داروهای ضد حساسیت، داروهای مشکلات تیروئیدی، مکمل‌های ویتامین E و مواردی از این دست را قطع کنید.
 • از یک ماه پیش از جراحی، مصرف هرگونه دخانیات مانند سیگار و قلیان ممنوع است. همچنین از خوردن الکل نیز خودداری کنید. در غیر این صورت احتمال خونریزی و کاهش میزان بهبود شما وجود دارد.
 • اگر جراحی شما با بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود باید از شب قبل عمل هیچ خوراکی یا مایعاتی نخورید؛ حتی آب هم ننوشید. صبح جراحی باید معده شما خالی باشد.
 • از شب پیش از جراحی حمام بروید چرا که تا سه روز پس از جراحی نباید استحمام کنید.
 • گردنبند طبی تجویز شده توسط جراح و همچنین لباس گشاد و دکمه‌دار همراه خود داشته باشید. باید با یک نفر همراه به بیمارستان یا مرکز جراحی مراجعه کنید که پس از ترخیص شما را به مدت یک تا دو روز همراهی کند.

مراقبت‌های بعد از لیفت گردن

دوره بهبودی و نقاهت عمل لیفت پوست گردن در هر بیمار متفاوت خواهد بود که به نوع جراحی، گستردگی آن و همچنین وضعیت عمومی و جسمی فرد بستگی دارد. به طور کلی اگر تنها لیپوماتیک و خارج کردن چربی اضافی انجام شده باشد، فرد پس از ۳ تا ۴ روز به زندگی عادی خود برخواهد گشت. اما در کسانی که جراحی انجام داده‌اند، برای برگشتن به روال عادی زندگی خود باید بیشتر صبر کنند. معمولا پس از یک تا دو هفته می‌توان به فعالیت روزمره خود بازگشت.

مراقبت های بعد از لیفت گردن

در ادامه نکات مهمی که پس از لیفت و جوانسازی پوست گردن باید به آن توجه کرد آمده است:

 • وجود درد، ورم و کبودی در ناحیه لیفت داده شده و اطراف ان کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد. این عوارض به مرور رفع خواهد شد.
 • مسکن برای رفع ورم و همچنین آنتی‌بیوتیک برای جلوگیری از عفونت‌های احتمالی ضروری است.
 • پانسمان معمولا ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از عمل برداشته خواهد شد و بخیه‌ها نیز معمولا ۷ تا ۱۰ روز بعد از عمل کشیده می‌شود. کشیدن بخیه‌ها بسیار راحت است و هیچ درد و مشکلی نخواهد داشت.
 • برای کاهش ورم و کبودی نیز سه روز از کمچرس سرد و سه روز از کمپرس گرم استفاده کنید. هنگام استفاده از کمپرس سرد و گرم نباید یخ یا آب جوش را روی چوست خود بگذارید. باید گرما و خنکی ملایم‌تری را در هر یک ساعت به مدت ۱۰ دقیقه روی محل ورم و کبودی قرار دهید.
 • بانداژ فشاری نیز پس از جراحی لیفت گردن به کاهش تورم کمک می‌کند. در صورت توصیه جراح باید به مدت یک هفته و در تمامی ساعات شبانه روز به دور گردن باشد.
 • هنگام استراحت و دراز کشیدن همیشه سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید. برای خوابیدن، چند بالش بسیار کوچک زیر سر خود بگذارید به صورتی که هیچ تماسی با گردن شما نداشته باشد و یا اینکه از بالش استفاده نکنید.
 • استراحت مطلق نکنید. سعی کنید در طول روز کمی راه بروید. گردش بیشتر خون به کاهش تورم و کبودی کمک خواهد کرد. با این حال از هرگونه خم شدن، فشار آوردن به گردن و فعالیت‌های سنگین خودداری کنید.
 • پس از سه روز می‌توانید حمام کنید. پیش از آن تنها باید بدن خود را بشویید به شکلی که آب به محل بخیه‌ها نخورد و آلودگی وارد محل بخیه نشود. پس از سه روز نیز نباید آب با فشار به روی محل زخم بخورد.
 • پس از یک ماه با اجازه جراح خود می‌توانید فعالیت‌های سنگین یا ورزش را شروع کنید.
 • در تغذیه خود حتما از میوه و سبزی تازه، میوه آناناس و کیوی و نه کمپوت، ماهی و میگو و همچنین آب و مایعات زیاد استفاده کنید. همچنین مصرف نمک و ادویه را به حداقل برسانید. حتی اگر امکان دارد نمک را برای یک ماه از برنامه غذایی خود کنار بگذارید.
 • رفع کامل ورم و رسیدن به نتیجه نهایی عمل لیفت گردن به یک تا دو ماه زمان نیاز دارد. همچنین برای رفع جای بخیه‌ها نیز بین ۳ تا ۶ ماه زمان نیاز دارد. البته یا نموضوع کاملا به واکنش بیولوژیکی بدن فرد بستگی دارد.

اگر می‌خواهید با دکتر نجف‌بیگی، یکی از بهترین جراحان لیفت صورت در تهران بیشتر آشنا شوید، با مشاوران ما در کلینیک تخصصی زیبایی دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

.

ممکن است شما دوست داشته باشید

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید