1. خانه
 2. /
 3. لیفت صورت
 4. /
 5. لیفت نخ چیست و چه کاربردی دارد بعلاوه معرفی انواع لیفت نخ

لیفت نخ چیست و چه کاربردی دارد بعلاوه معرفی انواع لیفت نخ

دکتر آرش نجف بیگی

لیفت نخ عمل زیبایی کم‌خطر و بی‌دردسری می‌باشد و امروزه در بسیاری از کشورها و به‌ ویژه ایران انجام می‌شود. بیمار از لیفت با نخ جواب خوبی می‌گیرد و روش مناسبی برای جوان‌سازی پوست صورت و بدن می‌باشد.

از لیفت نخ برای بالا بردن ابرو، از بین بردن چین‌وچروک‌های روی پیشانی، خطوط بالای لب، خط خنده و گردن، افتادگی گونه‌ها، درمان افتادگی قسمت‌های زاویه‌دار فک و برای تمام نواحی صورت و گردن استفاده می‌شود. لیفت نخ عوارض خیلی کمی دارد و اکثراً فقط باعث کوفتگی و کبودی پوست می‌شود. لیفت با نخ را می‌توان در همه نواحی گردن و صورت استفاده کرد.

برای درک بهتر کاربرد لیفت نخ ویدئوی زیر از دکتر نجف بیگی را از دست ندهید.

در نهایت اگر سوالی داشتید که در مقاله به آن پاسخ ندادیم، می‎‌توانید سوال خود را در قسمت نظرات کاربران درج کنید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهیم.

لیفت نخ چیست و برای کدام نواحی صورت کاربرد دارد؟ در ویدیو زیر دکتر نجف بیگی درباره کاربرد لیفت با نخ توضیح می‌دهند:

اگر فرصت مطالعه کل محتوای مقاله را ندارید، با کلیک روی خلاصه مقاله، اطلاعات مفیدی کسب کنید.

لیفت نخ چیست؟

لیفت نخ که برای کشیدن پوست استفاده می شود، به لیفت پر نیز معروف است و طی آن به پوستی که شل شده و افتادگی دارد، شکل می‌دهند. لیفت نخ بر خلاف سایر روش‌های لیفت حداقل حالت تهاجمی را دارد و نخ‌هایی که در این روش استفاده می‌شوند با بافت‌های بدن سازگاری خوبی دارند.

عمل thread lift جراحی سبکی می‌باشد و نیاز به بستری بعد از عمل وجود ندارد. در بیشتر اوقات یک روز پس از عمل، بیمار می‌تواند کارهای روزمره و همیشگی خود را انجام دهد و نهایتاً به دو الی سه روز استراحت نیاز خواهد داشت.

لیفت نخ چیست
لیفت ابروها با نخ یکی از کاربردهای لیفت نخ است.

روش انجام جراحی لیفت نخ

برای انجام لیفت نخ در محل موردنظر، قبل از هر چیز نقاط ورود و خروج و همچنین مسیر عبور نخ‌ها نشانه‌گذاری می‌شود و در نقاط مدنظر چند سوراخ بسیار کوچک ایجاد می‌شود و سپس سوزن‌های تو خالی را از این سوراخ‌ها وارد چربی پوست می‌کنند که این سوزن‌ها چون خیلی کوچک می‌باشند جراحت‌های پوستی به وجود نمی‌آورند. در مرحله بعد اقدام به کشیدن پوست و فرم دهی آن می کنند.

نخ‌هایی که در این روش استفاده می‌شوند نازک بوده و قابل‌دیدن نمی‌باشند. این نخ‌ها معمولاً پس از هشت ماه جذب بدن می‌شوند. تأثیر لیفت با نخ دو تا پنج سال باقی می‌ماند.

این نخ‌ها انواع متفاوتی دارند که دارای کاربردهای مختلفی می‌باشند مثلاً برای حجم دادن به گونه‌ها ممکن است از چندین نخ یا چند حلقه نخ استفاده شود و در ناحیه گردن از نخ‌های خاردار استفاده می‌شود تا پوست با فک پایینی چفت شود. مدت‌زمان عمل لیفت نخ به ناحیه موردنظر و تعداد نخ‌هایی که به کار می‌رود بستگی دارد و از  30 دقیقه تا 2 ساعت طول می‌کشد.

بااینکه بلافاصله بعد از عمل لیفت نخ تأثیر آن دیده می‌شود اما جند هفته بعد، نتیجه بهتر می‌شود و بافت کلی پوست بهبود می‌یابد و محکم و ضخیم و شاداب می‌شود و چین‌ و چروک‌ها از بین می‌روند. این نخ‌ها معمولاً پس از هشت ماه جذب بدن می‌شوند اما تأثیر لیفت با نخ دو تا پنج سال باقی می‌ماند.

انواع لیفت نخ  

انواع لیفت نخ را به دسته‌های زیر تقسیم کرد :

 • لیفت با نخ به روش جراحی
 • لیفت با نخ به روش غیر جراحی
 • نخ‌های زیبایی

لیفت با نخ به روش جراحی

این روش توسط متخصصین پوست و جراحان زیبایی قابل انجام است و خود این روش جراحی به دو گروه زیر تقسیم می‌شود :

 • نخ‌های معلق یا  Free floating thread

پس از بی‌حسی موضعی وارد ناحیه زیر پوست می‌شوند و پوست را بالا می‌کشند و دوام اثر لیفتینگ این روش معادل 1-2 سال می‌باشد .

 • نخ‌های ثابت یا Fixed thread

نخ‌های ثابت به ساختارهای زیرین پوست متصل می‌شوند و لیفتینگ اساسی و مناسبی ایجاد می‌کنند و برای بهتر نتیجه گرفتن در این روش، گاهی پوست اضافی به روش جراحی برداشته می‌شود و امکان دارد کبودی و تورم 1-2 هفته در بدن باقی بماند که در این صورت نیاز به استراحت در منزل می‌باشد و دوام این لیفتینگ حدود دو سال می‌باشد.

لیفت نخ سیلوئت

لیفت صورت با نخ سیلوئت، نوعی روش درمان ضدپیری می باشد که تلفیقی از لیفت صورت و بازسازی تدریجی کلاژن می باشد و باعث جوانتر شدن پوست می گردد. این شیوه‌ی درمانی لیفت نخ که «لیفت تک بخیه»  هم نامیده می شود، از نخ‌های بخیه‌ی جذبی ساخته شده  است و از پلی لاکتیک اسید PLLA تشکیل شده است.

PLLA برای سال‌های طولانی در ابزارهای بیومدیکال و دارویی مورد استفاده قرار می گرفت و همچنین ماده‌ای مهم در بخیه‌ی جراحی و ابزارهای ارتودنسی می باشد.

لیفت صورت با نخ سیلوئت

تاثیر لیفت نخ سیلوئت روی پوست

لیفت صورت با نخ سیلوئت روشی می باشد که در آن از نخ‌هایی با مخروط‌های چند جهته برای لیفت صورت استفاده می‌ شود.

این مخروط‌ها باعث باز شدن چربی زیر پوست می شوند و پوست را بالا می‌کشند. در نتیجه این نوع لیفت نخ، بیمار قادر خواهد بود با حداقل تهاجم لیفت نخ صورت را بدون نیاز به جراحی انجام دهد.

دو اثر ضدپیری لیفت صورت با نخ سیلوئت 

 1. لیفت سریع، که به محض وارد شدن نخ‌ها نمایان می شود.
 2. روند بازسازی و ترمیم تدریجی و طولانی مدت به طبیعی‌ترین شکل ممکن. که از طریق تحریک کلاژنی رخ می دهد که هدف آن برگرداندن حجم از دست رفته‌‌ی صورت است و در ٣ تا ۶ ماه بعد از درمان تاثیرش دیده می شود.

به این دلیل تحریک کلاژن اتفاق می‌افتد که نخ‌های سیلوئت در بافت زیرین پوست طوری عمل می‌کنند که سلول‌های خاص پوست به نام فیبروبلاست‌ها را فعال کنند. بدین صورت، نتیجه‌ی لیفت صورت با نخ تا چندین ماه بعد از درمان هم ادامه پیدا می کند.

نخ‌های سیلوئت تقریبا بعد از ٨ تا ١٢ ماه از درمان جذب می‌شوند و بعد از گذشت این مرحله، باز هم تاثیر لیفت صورت ۶ تا ١٢ ماه دیگر هم ماندگاری دارد اما به عواملی نظیر ژنتیک و سبک‌ زندگی شما هم وابسته است.

از بین بردن خط خنده با نخ چگونه است را در این مقاله بخوانید.

روند انجام لیفت صورت با نخ

ابتدا در یک جلسه مشاوره با پزشک، تعداد و نقاط جایگذاری نخ‌ها مشخص می شود. روند درمانی لیفت صورت با نخ کار راحتی می باشد و دارای کمترین خونریزی و دوره‌ی نقاهت می باشد. در این زوش لیفت نخ، پزشک در ابتدا روی صورت کرم بی‌حسی می‌زند و سپس نقاط مهم تحت درمان را علامت‌ می زند و سپس بی‌حسی موضعی انجام می دهد و روند درمان را آغاز می‌ کند.

نخ‌های سیلوئت را در لایه‌ی چربی زیر پوست به وسیله‌ی تزریق جا می دهند. برای انجام لیفت نخ با این روش از هیچ عمل جراحی‌ صورت استفاده نمی شود.

در پایان، با فشار سبکی روی نواحی درمان شده، پوست به حالت فشرده در می آید که سبب می شود صورت شکل طبیعی خود را پیدا کند، قسمت‌های شل شده پوست را بالا کشیده و به سرعت پوست آویزان شده را جمع می‌کند. انجام این کارها بیشتر از ٣۰ دقیقه طول نمی‌کشد.

کدام ناحیه‌ی صورت با نخ سیلوئت لیفت می‌شود؟

معمولا برای این نواحی از نخ سیلوئت استفاده می‌کنند:

افراد مناسب برای لیفت صورت با نخ سیلوئت

لیفت صورت با نخ سیلوئت برای خانم ها و آقایانی کاربرد دارد که سنشان بالای ٣۰ می باشد و می‌خواهند بدون جراحی صورت لیفت سریع انجام دهند و نیازی به جراحی نداشته باشند. این روش لیفت نخ سیلوئت مناسب افرادی می باشد که می‌خواهند علائم مختلف پیری را به صورت همزمان از بین ببرند و کمترین دوره‌ی نقاهت را داشته باشند و طبیعی‌ترین نتیجه‌ِ ممکن را بگیرند.

در بسیاری از افراد، لیفت صورت با نخ سیلوئت تاثیر بهتری نسبت به تزریق فیلرها دارد. چون به جای اضافه کردن حجم زیر پوست، پوست را به جای اصلی و طبیعی خود برمی گرداند و علائم پیری را به شکل معجزه‌آسایی از بین می‌برد.

اقدامات قبل از انجام لیفت نخ

قبل از عمل لیفت نخ نیز مثل هر روش جراحی دیگری باید بیمار توسط پزشک مربوطه تحت معاینه قرار گیرد تا مشخص شود  افتادگی پوست بیمار تا چه اندازه است و یا افتادگی و چروک در کدام قسمت بدن بیشتر می‌باشد. حتماً برای انجام لیفت نخ به پزشکی مراجعه کنید که تحقیقات لازم را در مورد او انجام داده‌اید و نمونه جراحی‌های او را دیده‌اید و به تبحر و تجربه او اعتماد کافی دارید و حتماً حواستان به افراد سودجو باشد.

قبل از انجام لیفت نخ فرد باید استحمام کند و بهداشت فردی را رعایت کند و خانم‌ها حتماً باید در هنگام انجام لیفت نخ بدون آرایش باشند و آقایان هم حتماً ریش و سبیل خود را بتراشند و توصیه می‌شود از یک هفته قبل از عمل، فرد از مصرف سیگار ،قلیان و الکل پرهیز کند.

همچنین بیمار باید از یک هفته قبل از عمل مصرف داروهایی مثل وارفامین و آسپرین که خون را رقیق می‌کنند پرهیز کند و حتماً اگر سابقه تزریق ژل و بوتاکس دارد پزشک را در جریان بگذارد و اگر در صورت یا ناحیه‌ای که قرار است لیفت نخ انجام شود عفونت فعال مثل تب‌خال یا زخم وجود دارد توصیه می‌شود برای انجام عمل تا بهبودی کامل صبر کند.

کاندیدای مناسب برای انجام لیفت نخ

لیفت نخ مناسب افرادی است که در سنین بین سی الی پنجاه‌سالگی می‌باشند و نشانه‌هایی از پیری پوست در آنان دیده می‌شود. از نشانه‌های پیری پوست می‌توان به ضعیف شدن گونه‌ها، پایین رفتن گوشه‌های دهان و یا کیسه‌ای شدن گردن اشاره کرد.

این نشانه‌ها تا حدود زیادی با لیفت نخ قابل برطرف شدن می‌باشند اما نباید از این عمل انتظار غیر واقع‌ بینانه داشت چون لیفت نخ در جوان‌سازی‌های موضعی و کوچک نتیجه بهتری می‌دهد.

افراد نامناسب برای انجام لیفت نخ

افرادی که پوست پیشانی آن‌ها بیش‌ازحد نازک، شکننده  و آویزان است.

افرادی که پوست زاویه‌ی فکی آن‌ها حالت کیسه‌ای زیادی دارد.

افرادی که چربی پوست آن‌ها به‌اندازه کافی نیست و کمبود چربی دارد.

افرادی که سطح انتظارات خیلی بالایی از لیفت نخ دارند.

هزینه‌ی عمل لیفت نخ

نمی‌توان هزینه جراحی لیفت نخ را به‌طور دقیق مشخص کرد چرا که تعیین هزینه این عمل به میزان لیفتینگ، نخ مورد استفاده و همچنین مدت‌ زمان موردنیاز بستگی دارد.

منبع:plasticsurgery

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر