Face lift

لیفت صورت

لیفت صورت

لیفت صورت ، روش کشیدن پوست های اضافی صورت برای جوانسازی صورت می باشد که می تواند شامل بالا کشیدن ابروها، رفع افتادگی پلک‌ها، زاویه دار کردن فک، مشخص کردن خط فک، رفع افتادگی غبغب و افتادگی پایین صورت و … باشد که سبب شادابی و جوان تر نشان دادن پوست شما شود.

لیفت صورت چه کاربردی دارد؟

با افزایش سن، پوست حالت ارتجاعی و استحکام مناسب خود را به دلیل کاهش قدرت عضلاتی و میزان تجمع چربی زیر پوست از دست می دهد که سبب بروز چین و چروک در صورت و فرورفتگی در ابرو و گونه ها می‌گردد.

 

 

 

 

Face lift

 

 

 

از دیگر عواملی که به لیفت صورت می انجامد، می توان به لاغری، نگرانی‌ها و دغدغه‌های روزمره، تابش بیش از حد نور خورشید، مصرف دخانیات و الکل اشاره کرد که در تغییرات چین و چروک صورت تاثیرگذار هستند.
عمل لیفت صورت ، صورت را ۵ تا ۱۰ سال جوانتر از آنچه هست نشان می‌ دهد. عمل لیفت صورت (کشش پوست صورت) معمولاً در افراد ۶۰-۴۰ ساله انجام می‌ شود و البته در هر سن قابل اجراست، در این عمل با برداشتن چربی اضافی، سفت کردن عضلات زیرین و کشیدن پوست صورت و گردن، نشانه‌های افزایش سن کاهش می ‌یابد.

 

 

 

چه افرادی برای عمل لیفت صورت مناسب هستند؟

به ‌طور کلی، کاندیداهای مناسب برای انجام عمل لیفت صورت کسانی هستند که چین و چروک زیاد و پوست شل و افتاده ‌ای دارند.

 

 

 

Face lift

 

 

 

 

برای ارزیابی فرد می‌ توان به نکات زیر توجه کرد:

۱ – وجود یک چین عمیق از کناره بینی تا کناره دهان
۲ – چین ‌های عمیق در گونه ‌ها و شلی پوست روی برجستگی ‌های گونه
۳ – شلی پوست، چین ‌ها و ستون‌ های عمودی یا چربی اضافی در گردن.
با عمل لیفت صورت تمام مشکلات ذکر شده مرتفع می ‌گردد، اما افتادگی ابروها، پوست و چربی اضافی در پلک بالا یا پایین، یا چین‌های دور دهان را نمی ‌تواند رفع کند.

 

ویزیت اولیه:

در ویزیت اولیه توسط جراح پلاستیک، ممکن است از شما خواسته شود، در حالی که مقابل آینه ایستاده‌اید دقیقاً خواسته خود را بیان کنید.
باید صریحاً در مورد هر آنچه که در چهره‌ تان شما را آزار می‌دهد، صحبت کنید، این کار به درک بهتر جراح پلاستیک از انتظارات شما کمک می‌ کند.
در ارزیابی اولیه، جراح پلاستیک، ضخامت، قوام و انعطاف پوست فرد، شدت چروک‌های صورت و سایر عوامل موثر در عمل لیفت صورت را می‌سنجد و ممکن است در مورد انجام جراحی‌های دیگر همراه با عمل لیفت صورت با شما صحبت کند.
از عمل ‌هایی که بنا به درخواست مددجو همراه با لیفت صورت انجام می ‌شود، شامل بالا بردن ابرو و جراحی زیبایی پلک، اصلاح چانه و جراحی بینی است.

 

 

 

 

 

Face lift

 

 

 

 

نحوه عمل جراحی لیفت صورت:

این عمل در بیمارستان یا کلینیک‌ های کوچک و یا در مطب انجام می‌ شود و از بی‌ حسی موضعی یا بیهوشی عمومی همراه با تزریق داروهای آرام بخش داخل وریدی استفاده می‌ شود.
اکثر برش‌ها، در داخل خط مو قرار می ‌گیرد. از طریق برش جراحی، ‌قسمت‌های اضافی و چروکیده پوست را از محل رویش سست می ‌کنند و سپس آن را از محل گوش عقب می‌ کشند، برش معمولاً در محدوده گوش ایجاد می ‌شود، یعنی در جلوی گوش برش به سمت پایین آمده و لاله گوش را دور م ی‌زند و تا کناره خط مو در پشت گوش می ‌رود، ممکن است برش کوچک و ناآشکاری نیز در زیر چانه ایجاد شود.
پس از عمل می‌توان به راحتی جای برش را با موها یا آرایش پوشاند، حتی ممکن است در مواردی که موی فرد کوتاه باشد، بیمار بخواهد که جراحی کمی به تأخیر بیفتد تا موها به اندازه کافی بلند شده و بتواند خط برش را تا زمان التیام مخفی سازد.

بعد از عمل لیفت صورت:

در یکی، دو روز اول پس از عمل همه بانداژها برداشته می ‌شود. در این زمان فرد متوجه تورم و تغییر رنگ در برخی از قسمت‌های صورت می ‌شود.
در صورت وجود ورم و کبودی غیرقرینه، نگرانی وجود ندارد، چون پس از مدتی به وضعیت کاملاً طبیعی برمی‌ گردد.
حداکثر تورم در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول پس از جراحی دیده می ‌شود و سپس طی چند هفته برطرف می ‌گردد. پس از چند روز می ‌توان از مواد آرایشی جهت مخفی‌ سازی کبودی‌ها استفاده کرد.
ممکن است درجاتی از بی‌ حسی در برخی از نواحی صورت ایجاد شود که طی چندین هفته یا بیشتر رفع می ‌گردد.در روز چهارم تا هفتم بعد از عمل، بخیه‌ ها برداشته می ‌شوند.
در بسیاری از موارد طی دو هفته می ‌توان به فعالیت‌های معمول برگشت و پس از ۴-۳ هفته ورزش را شروع کرد.

 

 

Face lift

 

 

 

توصیه‌های لازم بعد از عمل لیفت صورت:

۱ – تا چند روز فعالیت‌های خود را محدود کرده و استراحت نمایید.
۲ – در موقع خوابیدن، جهت کاهش تورم و کبودی، سر بالا‌تر قرار گیرد.
۳ – قرار دادن کمپرس سرد روی محل عمل باعث کاهش تورم و خونریزی می ‌گردد.
۴ – تا مدتی بعد از عمل از مصرف آسپرین و برخی از داروهای ضدالتهابی و استعمال دخانیات پرهیز کنید.
۵ – در روزهای اول بعد از عمل، باید از زور زدن، خم شدن یا بلند کردن اجسام، پیاده‌ روی تند، شنا کردن، ارتباط جنسی و هرگونه فعالیتی که فشار خونتان را بالا ببرد، خودداری کنید.
۶ – تا حد امکان از بروز سرما خوردگی جلوگیری کرده و در صورت ابتلا، سرما خوردگی سریعاً درمان شود.
۷ – موقتاً از تماس مستقیم با تابش آفتاب دوری کرده و در بلندمدت جهت حفاظت پوست از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید.
۸ -تا حد امکان حرکات صورت مثل جویدن باید محدود شود.

 

 

نتایج لیفت صورت:

به علت عوامل فردی هیچ ‌گاه افراد مختلف نتایج یکسانی از این عمل به دست نمی‌آورند.
نتایج عمل می‌تواند چشمگیر یا غیرواضح باشد که این موضوع بستگی به چهره قبل از عمل شما و اهدافی که شما و جراح در نظر داشته‌اید، دارد.
برای رسیدن به تصویر نهایی چهره، حداقل چندین هفته زمان نیاز است، البته تغییرات جزئی دیگری در ماه‌های بعدی ایجاد می‌شود.
نتایج این عمل دائمی نیست و با افزایش سن و اثرات جاذبه، ممکن است نیاز به تکرار این عمل باشد. در اکثر بیماران حداقل ۱۰ سال بعد، نیاز به تکرار عمل احساس نمی ‌گردد.

 

 

 

 

Face lift

 

 

 

عوارض لیفت صورت:

۱ – پاره‌ ای از عوارض مربوط به بیهوشی و… می‌باشد که در هر عمل جراحی ممکن است اتفاق بیفتد.
۲ – هماتوم (تجمع خون در زیر پوست) بیشتر در افراد سیگاری، افراد با سابقه فشار خون بالا، یا در نتیجه تهوع و استفراغ ایجاد می ‌شود.هماتوم ‌های بزرگ باید بلافاصله توسط عمل جراحی از بین بروند.
۳ – ریزش مو در اثر کاهش خون رسانی به فولیکول‌ های مو ایجاد می‌شود، ولی پس از مدتی موها دوباره رشد می ‌کنند.
۴ – آسیب عصب صورت

 

انواع لیفت صورت (لیفتینگ صورت): 

لیفت صورت بر حسب مورد از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به طور کلی به یکی از روش های زیر انجام می گیرد.

 

لیفت مختصر صورت (mini-face lift):

این حالت برای کسانی مناسب است که دچار افتادگی کمی در ناحیه پایین صورت به همراه پوست شل در ناحیه پایین صورت هستند. این روش کم تهاجمی بوده و جراح بوسیله برش کوتاهی که در جلو و پشت گوش داده می شود، بافت های شل را محکم کرده و پوست های اضافه این قسمت را کم می کند. از مزیت های این روش این است که علائم خفیف پیری صورت با روشی کوچک تر برطرف شده و نیاز به لیفت کامل صورت تا مدت ها به تعویق خواهد افتاد.

بر حسب تصمیمی که پزشک با بیمار در حین مشاوره می گیرند، این کار می تواند با بی حسی موضعی، با خواب  و یا با بیهوشی انجام شود. نتیجه روش جراحی در همه موارد به یک میزان خواهد بود و انتخاب هر کدام از این ها به راحتی بیمار وابسته خواهد بود.

 

 

Face lift

 

 

 

لیفت استاندارد صورت:

در این روش، با وجودی که ناحیه مورد جراحی گسترده تر از لیفت مختصر است، ولی نتایج آن نیز بسیار چشمگیرتر و رضایت‏ بخش ‏تر خواهد بود. برش پوستی در این روش وسیع تر است، مدت بهبودی بیمار نیز اندکی بیشتر خواهد بود. در این روش نیز جراح برش ها را در بین چین ها و یا محل رویش موها مخفی می کند و برای بهبود نتیجه آن، لیفت گردن نیز به طور هم زمان انجام می گیرد.

انجام این کار با بیهوشی کامل و یا خواب عمیق امکان پذیر است. روش خواب عمیق به ویژه در افرادی که از بیهوشی می ترسند و یا به دلیل مشکلات و بیماری های قبلی، امکان بیهوشی برای آن ها وجود ندارد، بسیار مفید و ایمن می باشد.

 

Face lift

 

 

 

مهم: لیفت صورت چه کارهایی را نمی تواند انجام دهد؟

با  لیفت صورت قطعا نمی توان از روند پیری جلوگیری کرد و باید توجه داشت که در لیفتینگ صورت، ساختار اصلی صورت تغییر نخواهد کرد، به این معنی که انتظار داریم هر فرد به شکل وضعیت چند سال قبل (ظاهر جوان تر) خود درآید.

 لیفت صورت به معنی واقعی (کشیدن پوست و بافت های عمقی صورت) تنها به وسیله جراحی قابل انجام است و روش های غیر جراحی جوانسازی صورت، نمی توانند دقیقا همان نتایج را با ماندگاری طولانی به دست آورند.

روش های غیر جراحی زیبایی تنها به محکم و سفت تر شدن بافت ها کمک می کنند. ولی به عنوان روش مکمل، در بهبود نتیجه جراحی و یا به تعویق انداختن زمان جراحی موثراند.

دکتر نجف بیگی

جراح زیباییبهترین جراح زیبایی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *