لیفت صورت و مزایای آن برای افراد ۴۰ تا ۷۰ ساله

295

لیفت صورت یا ریتیدکتومی، روش موثر و ماندگاری برای جوان‌سازی پوست صورت است. با افزایش سن و کاهش خاصیت ارتجاعی پوست، چین و چروک‌هایی در صورت ایجاد می‌شود و پوست صورت پایین می‌افتد. بالا کشیدن پوست، روشی برای از بین بردن این چروک‌ها در ناحیه صورت، گونه و گردن است.

ریتیدکتومی، از میانه‌های قرن ۲۰ در آمریکا رونق پیدا کرد و امروزه یکی از پرطرفدارترین عمل‌های جراحی زیبایی در جهان است. لیفت صورت جراحی چندان سنگینی نیست؛ درواقع اگر توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک انجام شود، کمترین درد و مشکل را برای شما به دنبال دارد. دو هفته پس از عمل کشیدن پوست صورت، چهره شما کاملا تغییر خواهد کرد؛ در واقع ۱۰ تا ۲۰ سال جوان‌تر و شاداب‌تر خواهید شد.

با این حال نکاتی در مورد روش جراحی‌ لیفت صورت وجود دارد که بهتر است پیش از تصمیم به انجام این جراحی آن‌ها را بدانید. سپس توصیه می‌شد با یک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی مشورت نمایید. اگر لیفت صورت برای شما مناسب تشخیص داده شود، دیگر می‌توانید با همه نشانه‌های افزایش سن در پوست صورت خود، خداحافظی کنید!

 

 • لیفت صورت چیست؟
 • روش‌های جراحی لیفت صورت
 • نکاتی که پیش از جراحی لیفت صورت باید در نظر بگیرید
 • لیفت میانی صورت و مینی لیفت
 • مراقبت‌های پس از جراحی لیفت صورت
 • نتایج لیفت صورت

لیفت صورت چیست؟

لیفت صورت یا بالا کشیدن صورت که به آن ریتیدکتومی (Rhytidectomy) می‌گویند، عمل جراحی جوان‌سازی صورت است. نشانه‌های افزایش سن به صورت افتادگی‌هایی در پوست صورت و ایجاد چین و چروک در گوشه‌های لب، زیر پلک، فاصله بین گونه تا گردن و … خود را نشان می‌دهد. همچنین ایجاد بافت چربی اضافی در زیر پوست و سنگین شدن گونه‌ها، افتادگی صورت را تشدید می‌کند و نتیجه آن، ایجاد غبغب است. در کنار بالارفتن سن، عوامل دیگری نیز در چین و چروک و پیر شدن پوست صورت موثر هستند از جمله:

 • قرار گیری مداوم در زیر نور خورشید، به ویژه استفاده نکردن از کرم‌های ضد آفتاب
 • عوامل محیطی مانند آلودگی‌های صنعتی
 • استرس و فشار عصبی زیاد
 • و البته گرانش زمین! هرچه سن شما بیشتر شود، اثر جاذبه و پایین کشیدن پوست صورت، بیشتر خودش را نشان می‌دهد.

برای رفع چین و افتادگی پوست صورت و در نتیجه ایجاد چهره‌ای جوان‌تر، باید پوست به سمت بالا و گوشه‌های صورت کشیده شود و بخش‌های اضافی آن برش بخورد. در لیفت صورت نخست برش‌هایی در زیر مو، از بخش‌های شقیقه تا بالای گوش، جلوی لاله گوش و همچنین زیر گوش تا نزدیک پشت سر ایجاد می‌شود. سپس پوست صورت، عضلات و بافت‌های زیر آن از استخوان صورت جدا می‌شود. در ادامه پوست به اندازه‌ای کشیده می‌شود که چین‌های روی صورت و گونه از بین برود. همچنین بافت‌های چربی اضافه زیر پوست نیز برداشته می‌شود. پس از بریدن و جدا کردن قسمت‌های اضافی پوست، شکاف ایجاد شده با کمک بخیه بسته می‌شود.

پس از گذراندن دوران نقاهت و بهبودی، پوست و بافت‌های زیر آن دوباره به استخوان صورت می‌چسبد و سفت و محکم می‌شود. با رفع چین و چروک و افتادگی، حالت گرفته و ناراحت چهره از بین می‌رود و پوست، تازه و جوان می‌شود. از همین روی، لیفت صورت یکی از پرطرفدارترین و موثرترین روش‌های جوان‌سازی صورت است.

تغییرات چهره پس از انجام لیفت صورت

پس از ۴۰ سالگی، سالخوردگی پوست وارد مراحل متوسط خود می‌شود. به همین دلیل کشیدن پوست صورت معمولا برای افراد ۴۰ تا ۶۰ یا ۷۰ ساله انجام می‌شود اما برای افراد بین ۷۰ تا ۹۰ سال نیز نتایج مناسبی در پی خواهد داشت. ماندگاری این روش بسیار زیاد است. در صورت رعایت نکات اصولی در نگهداری از پوست، بیش از ۱۰ سال نتایج لیفت صورت برای شما باقی خواهد ماند.

نمونه جراحی های لیفت صورت دکتر  آرش نجف بیگی:

جراحی لیفت صورت توسط دکتر آرش نجف بیگی 1
جراحی لیفت صورت توسط دکتر آرش نجف بیگی 2
جراحی لیفت صورت توسط دکتر آرش نجف بیگی 3

روش‌های جراحی لیفت صورت

لیفت صورت به دو دسته کلی روش‌های غیر جراحی و روش‌های جراحی تقسیم می‌شود. روش‌های بدون جراحی معمولا ارزان‌تر و ساده‌تر هستند و البته دوره نقاهت چندانی هم ندارند. هرچند برای همه‌ی افراد و همه‌ی پوست‌ها نیز به یک میزان اثربخش نیستند. به همین دلیل ممکن است پس از مشاوره با فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، متوجه شوید که شما به جراحی لیفت صورت نیاز دارید. روش‌های کشیدن پوست صورت با جراحی، جدا از دوره نقاهت و عوارض بعد از عمل، ماندگاری و تاثیر بسیار بیشتری دارند. بسیاری از مشکلات این جراحی‌ها نیز پس از مدتی رفع می‌شوند و نتیجه نهایی جراحی، بسیار دلخواه و مورد رضایت خواهد بود.

در روش‌های غیرجراحی مانند لیفت با نخ، هایفوتراپی، RF و …، بیشتر با تحریک بافت‌های زیر پوست و کلاژن‌سازی، چین و چروک پوست رفع می‌شود. کلاژن نوعی پروتیین در بدن است که افزایش آن می‌تواند میزان چسبندگی و استحکام پوست را افزایش دهد. همچنین در لیفت با نخ، با استفاده از میکروسوزن‌هایی که به زیر پوست برده می‌شود، نخ‌های مخصوصی به بافت‌های زیر پوست وصل می‌گردد. با کمک این نخ‌ها، جراح بخش‌های دچار افتادگی و چروک را می‌کشد و صاف می‌کند.

محل برش برای لیفت صورت

در روش لیفت صورت با جراحی، لایه‌های مختلف پوست و بافت‌های چربی و عضله زیر آن برش می‌خورد و از استخوان صورت جدا می‌شود. در گذشته تنها لایه‌های سطحی پوست کشیده می‌شد. لیفت سطحی برای کسانی که چروک عمیق یا افتادگی شدید ندارند مناسب است. اما در افرادی که دچار شل شدگی و چین و چروک زیادی هستند، عضلات و بافت‌های عمیق زیر پوست نیز دچار افتادگی می‌شوند. به همین دلیل نتایج لیفت سطحی پوست صورت در این موارد چندان ماندگار نیست.

امروزه تکنیک‌هایی مانند SMAS و MACS در لیفت صورت به کار گرفته می‌شود. در این روش‌ها، چون تمام بافت‌های سطحی و عمیق پوست باهم کشیده می‌شوند (در کنار برداشتن لایه‌های چربی اضافه)، اثر جراحی لیفت صورت بسیار رضایت‌بخش‌ و ماندگار خواهد بود. همچنین حالت پوست کشیده شده و چهره فرد پس از لیفت صورت، بسیار طبیعی خواهد بود.

 • در روش لیفت SMAS (Superficial Musculoaponeurotic System) لایه سطحی عضله زیر پوست کشیده می‌شود.
 • در روش لیفت MACS (Minimal Access Cranial Suspension) لایه ساب پریوستئال و عمیق زیر پوست کشیده می‌شود.
لایه‌های مختلف پوست

نکاتی که پیش از جراحی باید در نظر بگیرید.

در جراحی لیفت صورت، با اینکه برش‌ها در زیر مو انجام می‌شوند اما موها تراشیده نمی‌شوند. به همین دلیل پس از پایان دوران بهبودی که معمولا ۲ هفته خواهد بود، فرد می‌تواند به فعالیت‌های عادی روزانه و سر کار خود برگردد. عمل لیفت صورت معمولا با بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود و حدود ۲ تا ۳ ساعت زمان نیاز دارد.

در صورتی که به بیماری‌های قبلی و عروقی، دیابت و یا مشکلات بهبود زخم دچار هستید، گزینه مناسبی برای جراحی لیفت صورت نخواهید بود. یک ماه پیش از جراحی باید مصرف الکل و دخانیات قطع شود. همچنین یک تا دو هفته پیش از عمل، نباید داروهای ضد انعقاد خون مصرف شود.

شب قبل از عمل کشیدن پوست صورت، حتما حمام کنید. صبح جراحی نیز بدون ریش (آقایان) و بدون آرایش (خانم‌ها) و البته ناشتا باشید؛ چرا که معده شما هنگام جراحی با بی‌هوشی باید خالی باشد. همچنین گِن صورت، نتایج آزمایش‌ها و پرونده پزشکی خود را همراه داشته باشید. حضور یک همراه نیز توصیه می‌شود. بهتر است لباس یقه باز یا پیراهن دکمه دار بپوشید تا بعد از عمل، هنگام پوشیدن لباس به صورت شما فشار وارد نشود.

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ | کلینیک سعادت‌آباد : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

لیفت میانی صورت و مینی لیفت

لیفت میانی صورت وقتی انجام می‌شود که گونه‌ها افتادگی دارند و همچنین مقداری چربی نیز در ناحیه گونه و پایین چشم تجمع پیدا کرده است. در این شرایط در ناحیه زیر گونه و دور لب چروک عمیقی وجود ندارد و افتادگی پوست زیادی در بخش‌های پایین‌تر صورت و گردن دیده نمی‌شود.

برای انجام جراحی لیفت میانی صورت، ناحیه شقیقه و گاهی درون دهان برش می‌خورد. سپس چربی‌های اضافی زیر گونه و بخش‌های میانی صورت بیرون کشیده می‌شود. پس از آن، جراح پوست و بافت‌های گونه را از بخش شقیقه بالا می‌کشد. این روش همچنین می‌تواند خطوط خنده یا نازوپیال را حذف کند و حتی پف زیر چشم را نیز از بین ببرد.

مینی لیفت یا لیفت خفیف صورت نیز یکی دیگر از روش‌های ریتیدکتومی است. در لیفت خفیف، بریدگی کوچکتری تنها در بالا و دور گوش ایجاد می‌شود. این روش نیز وقتی افتادگی و چروک صورت خیلی زیاد نباشد، انجام می‌شود.

در ادامه شاهد جراحی لیفت صورت توسط دکتر آرش نجف بیگی خواهید بود:

جراحی لیفت صورت توسط دکتر آرش نجف بیگی 6
جراحی لیفت صورت توسط دکتر آرش نجف بیگی 5
جراحی لیفت صورت توسط دکتر آرش نجف بیگی 4

تکنیک لیفت صورت با نخ PDO چیست؟

لیفت صورت با نخ با سوزن ‌های نازک پر از نخ‌های PDO (پلی دی اکسانون) حل نشدنی، با استفاده از سوزن‌های ویژه طب سوزنی به داخل پوست تزریق می ‌شود. PDO  یک ماده پروتئینی است که به طور گسترده در بخیه زدن طبی مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

این روش بسیار امن است و حداقل میزان تهاجمی بودن را دارا است. این روش حداقل زمان استراحت را دارد و در درمان پوست ضعیف بهترین روش محسوب می‌شود. طول سوزن‌ها و نخ ‌ها بسته به هدف مورد استفاده متفاوت است.

این نخ‌ها به تدریج در زیر پوست تحلیل می‌روند اما در این روش، ساخت وساز کلاژن، فیبروبلاست و رگسازی را در پیرامون خود به شدت تحریک می‌ کنند و این ساختار سازی باعث می ‌شود تا پوست هموارتر گردد، چین و چروک‌ ها محو شوند، منافذ پوست ریزتر و باریک تر شوند و ساختار های آویزان استحکام یافته و لیفت مناسب ایجاد شود.

لیفت میانی صورت برای گونه و زیر چشم
مینی لیفت صورت و برش‌های کوچک‌تر

مراقبت‌های قبل از جراحی لیفت صورت

قبل از انجام لیفت صورت مهم است که نکاتی را رعایت کنید. این نکات را از دیدگاه دکتر آرش نجف بیگی در ویدئو زیر دنبال کنید.

مراقبت‌های پس از جراحی

پس از جراحی کشیدن پوست صورت، توصیه‌های جراح خود را در مورد مصرف داروها، پماد، کرم و همچنین گن صورت، به دقت انجام دهید. تا بهبودی کامل، از هرگونه فعالیت سنگین و فشار وارد کردن به صورت خودداری نمایید. موارد زیر را به دقت مد نظر قرار دهید:

 1. تا چند روز بعد از عمل لیفت پوست صورت فعالیت‌های خود را کم کرده و استراحت نمایید.
 2. در موقع خوابیدن، سر بالاتر از بدن قرار گیرد (جهت کاهش تورم و کبودی).
 3. قرار دادن کمپرس سرد روی محل عمل، باعث کاهش تورم و خونریزی می ‌گردد.
 4. تا چند هفته ممکن است احساس کشیدگی پوست صورت را داشته باشید که برطرف خواهد شد.
 5. کم حسی و یا بی حسی لاله گوش تا چند هفته بعد از جراحی لیفت پوست صورت طبیعی است.
 6. بعد از عمل لیفت پوست صورت، آنتی بیوتیک تجویزی را مرتب مصرف کنید.
 7. تا مدتی بعد از عمل لیفت پوست صورت، از مصرف آسپیرین و برخی از داروهای ضدالتهابی و استعمال دخانیات پرهیز کنید.
 8. در روزهای اول بعد از عمل لیفت پوست صورت، باید از زور زدن، خم شدن یا بلند کردن اجسام، پیاده‌روی تند، شنا کردن، ارتباط جنسی و هر گونه فعالیتی که فشار خون ‌تان را بالا ببرد، خودداری کنید.
 9. تا حد امکان از بروز سرما خوردگی جلوگیری کرده و در صورت ابتلا، سریعا درمان کنید.
 10. از تماس مستقیم با تابش آفتاب دوری کرده و از کرم ‌های ضدآفتاب استفاده کنید.
 11. حرکات صورت، مثل جویدن را کمتر انجام دهید.

همچنین می توانید این نکات را از زبان دکتر آرش نجف بیگی در ویدئو زیر مشاهده کنید:

نتایج کشیدن پوست صورت

دست کم یک ماه پس از جراحی لیفت صورت زمان نیاز است تا نتایج اولیه آن مشخص شود. باید صبر کنید تا پوست و بافت‌های زیر آن به استخوان صورت دوباره بچسبد و سفت شود. ۸۰ درصد از ورم ناشی از جراحی ظرف چند هفته رفع می‌شود. از بین رفتن ورم باقی مانده و رسیدن به نتیجه نهایی و ماندگار لیفت صورت ممکن است به چند ماه زمان نیاز داشته باشد.

لیفت صورت یک عمل جراحی تهاجمی است که عوارضی نیز به همراه دارد، مانند: احتمال کم شدن حس لامسه گوش و بخش‌هایی از صورت و یا ماندن رد خفیفی از جراحی که البته بیشتر آن در زیر مو پنهان است و دیده نمی‌شود. ممکن است پس از جراحی مقداری ریزش مو در نواحی بخیه شده وجود داشته باشد که به مرور رفع می‌شود. همچنین درد و خونریزی بعد از عمل نیز می‌تواند شدید باشد که باید حتما به جراح خود مراجعه کنید تا برای درمان آن اقدام شود.

با این همه، لیفت صورت روشی است با ماندگاری بالا که برای رفع چروک و افتادگی بخش‌های مختلف گونه، گوشه لب، گردن، غبغب و حتی پلک پایین بسیار موثر خواهد بود. اگر شما نیز با نشانه‌های افزایش سن در چهره خود روبرو شده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم با یک پزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی مشورت کنید. چه بسا درمان‌های مکمل و موازی دیگری را نیز به شما پیشنهاد دهد تا لیفت صورت در جوان‌تر کردن چهره شما، موثرتر باشد.

اگر می‌خواهید در مورد امکان انجام لیفت صورت در مورد خود و میزان اثربخشی آن بیشتر بدانید، با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ | کلینیک سعادت‌آباد : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

برای اطلاع بیشتر از کشیدن پوست صورت و لیفت صورت، روی کاتالوگ زیر را کلیک کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  یعنی اگه لیفت انجام بدیم برای صورتمون دیگه نمیخواد بوتاکس کنیم ؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   تشخیص اینکه آیا شما بعد از لیفت صورت به بوتاکس هم نیاز دارید با پزشک است. پس برای این مورد حتما باید به صورت حضوری معاینه شوید.

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید