عمل کشیدن پوست

58

عمل کشیدن پوست

عمل کشیدن پوست یا لیفتینگ نوعی جراحی زیبایی‌ است که برای جوان ‌تر ساختن صورت به کار می ‌رود.

در کودکی ، پوست قابلیت ارتجاعی زیادی دارد و زیر پوست سطح وسیعی از چربی وجود دارد که در مورد بچه ‌های چاق این مسئله بیشتر صدق می ‌کند، با افزایش سن قابلیت ارتجاعی پوست کاهش می ‌یابد و چربی زیر پوستی کم می ‌شود.

به تدریج در پوست یک حالت جمع‌ شدگی همراه با چین و چروک ایجاد می ‌شود که ظاهر پوست را تغییر می‌ دهد؛ بافت اطراف چشم و فک پایین شل می ‌شود و موجب می ‌شود که چهره حالت نگران، خسته و اخمو پیدا کند.

عواملی مانند کاهش وزن، استرس‌های زندگی روزمره، در معرض آفتاب بودن، استفاده از الکل و سیگار و استعداد ژنتیکی، در روند ایجاد تغییرات در چهره اثرگذار می ‌باشند.

تماس با آفتاب از عوامل بسیار مؤثر در ایجاد این تغییرات است، به طوری که بسیاری از تغییرات پوستی که زمانی آن را به پیری طبیعی نسبت می‌ دادند، در حقیقت ناشی از تماس مداوم با آفتاب بوده است.

نور آفتاب یک التهاب مزمن در پوست ایجاد می ‌کند که در مراحل انتهایی منجر به متلاشی شدن عواملی می‌ شود که پوست را شاداب و جوان نگه می ‌دارد (الاستین و کلاژن) به همین دلیل توصیه می ‌شود استفاده از کرم ضدآفتاب را از سنین ۶ماهگی تا یک سالگی برای کودکان خود شروع نمایید، کرم‌ های ضد آفتاب مخصوص کودکان وجود دارد که استفاده از آن ها می ‌تواند بسیار مفید باشد.

نشانه‌های فیزیکی و جسمانی سالخوردگی در تمام بدن رخ می‌ دهد، ولی این علائم در صورت به شکل بارزتری دیده می ‌شود.

عمل کشیدن پوست ، صورت را ۵ تا ۱۰ سال جوانتر از آنچه هست نشان می ‌دهد. عمل کشیدن پوست معمولاً در افراد ۴۵-۶۰ ساله انجام می‌ شود و البته در هر سن قابل اجراست، در این عمل با برداشتن چربی اضافی، سفت کردن عضلات زیرین و کشیدن پوست صورت و گردن، نشانه‌های افزایش سن کاهش می ‌یابد.

در عمل کشیدن پوست ابتدا پوست قسمت ‌های وسیعی از ناحیه ۲/۳ پایین صورت و همچنین گردن از بافت‌های زیر آن جدا گشته و کشیده می‌ شود تا چین و چروک آن بر طرف شود.

آنگاه پوست اضافی برداشته و بقیه آن دوخته می ‌شود به نحوی که چین و چروک از بین برود. با افزایش تجربه جراحان دریافتند که کشیدن پوست به تنهایی کافی‌ نیست چون پس از مدت کوتاهی چین‌ ها به صورت اول بر می ‌گردند. لذا امروزه علاوه بر کشیدن پوست یک لایه از بافت‌های زیر آن به نام اختصاری SMAS نیز کشیده، کوتاه و سپس روی نقاط ثابت مثل استخوان فیکس می ‌شود درواقع هر چند با این عمل چین و چروک های سطحی پوست کمتر می شود ولی هدف اصلی این عمل کشیدن عضلات و فاشیاهای زیر پوست است .

معمولا این عمل با سایر اعمال زیبایی مثل بلفاروپلاستی ، لیفتینگ ابرو و پیشانی به طور همزمان انجام می شود .

عوارض عمل کشیدن پوست:

در مواردی همچون خط خنده، خط پایین دو گوشه دهان، چروک ‌های ریز اطراف چشم و لب این جراحی موثر نیست.

عمل کشیدن پوست نباید در کسی‌ که از نظر روانی‌ مشکل دارد انجام شود چون این گونه افراد هیچ گاه به رضایت نمی ‌رسند.

شایع‌ ترین عارضه خونریزی یا جمع شدن خون زیر پوست است که باید به سرعت و با دقت برطرف شود. این مساله در حدود ۸ تا ۱۰درصد موارد اتفاق می‌ افتد.

آسیب به اعصاب صورت از عوارض مهمی‌ است که خوشبختانه در دست جراح باتجربه بسیار نادر است.

یکی از اولین نواحی که علائم پیری در آن نمایان می ‌شود، گردن است. از آنجایی که پوست گردن نرم است، زودتر از پوست قسمت‌ های دیگر بدن خاصیت ارتجاعی خود را از دست می ‌دهد و می ‌تواند یک شخص را پیر، خسته و فرتوت به نظر آورد.

یکی از مزایای عمل کشیدن پوست گردن این است که آثار پیری را تا حدودی از بین می ‌برد. یکی از محبوب‌ ترین عمل ‌های زیبایی، عمل کشیدن پوست گردن است.

عمل کشیدن پوست گردن یک عمل جراحی است که پوست گردن را می ‌کشد و سفت می ‌کند تا ظاهری جوان به آن ببخشد.

این عمل اغلب در ترکیب با عمل کشیدن پوست صورت انجام می ‌شود؛ البته می ‌تواند به تنهایی نیز انجام شود.

عمل کشیدن پوست گردن می ‌تواند دسته خطوط موجود بر روی پوست و همچنین پوست و چربی اضافی موجود در گردن را از بین ببرد و ظاهری زیبا و جوان به آن ببخشد.

کاندیدای ایده آل برای عمل کشیدن پوست گردن:

در صورتی که شرایط زیرا داشته باشید می‌توانید یک کاندیدای ایده آل برای زیبایی گردن و عمل کشیدن پوست گردن باشید:

 • پیر بودن یا آسیب دیدن پوست گردن از نور خورشید.
 • داشتن چربی اضافی در زیر چانه طوری که به ظاهر غبغب چانه داشته باشید.
 • شُل و افتاده بودن پوست گردن طوری که مانند گردن بوقلمون باشد.
 • داشتن چربی اضافی در زیر فک و روی گردن

 

اهداف عمل کشیدن پوست گردن:

هدف عمل کشیدن پوست گردن این است که با اقدامات زیر ظاهر گردن را جوان و زیبا کند:

 • برداشتن پوست اضافی موجود بر روی گردن
 • برداشت و یا اصلاح عضلات گردن
 • بهبود و اصلاح فُرم و شکل چانه و خط فک

مزایای انجام عمل کشیدن پوست گردن:

 • افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس
 • ایجاد ظاهری جوان
 • احساس جوان، شاداب و با طراوت بودن
 • توانایی در پوشیدن لباس ‌های یقه باز؛ دیگر لازم نیست گردن خود را با شال یا دستمال بپوشانید.
 • استعمال مواد آرایشی کمتر

به وسیله ی کشیدن پوست غبغب می توان پوست و گوشت زیر گلو که با افزایش سن شل و بد فرم شده است را برداشت و ظاهر صورت را جوان تر کرد. کشیدن پوست غبغب همچنین می تواند باقی مانده ی پوست را صاف و هموار کرده و با از بین بردن چین چروک آن ظاهر زیباتری را برای این ناحیه ایجاد کند.

 

 

 

Peeling

 

 

 

آیا کشیدن پوست غبغب برای شما مناسب است؟

اغلب افراد وقتی به جراحی لیفت صورت فکر می کنند، کشیدن پوست غبغب را هم مد نظر می گیرند.

به وسیله ی کشیدن پوست غبغب می توان غبغب را از بین برده، پوست های سست و شل اطراف فک و گردن و چین و چروک های عمیق را صاف کرده و کناره های لب را بالا برد.

برای کشیدن پوست کامل صورت باید کشیدن پوست غبغب (ثلث پایینی صورت)، لیفت گونه (ثلث میانی صورت) و لیفت پیشانی و ابرو (ثلث بالایی صورت) با هم ترکیب شود.

لیفت کامل صورت از پیشانی تا گردن شما را جوان می کند، در حالی که جراحی غبغب فقط ثلث پایینی صورت شما را جوان می کند. ناحیه ای که شل شدن آن یکی از بارزترین نشانه های سالخوردگی است.

به این دلایل، بهترین کاندید ها برای کشیدن پوست غبغب، بیمارانی هستند که سلامتی نسبتا خوبی داشته و پوست آنها کشسانی کافی را داشته باشد و از همه مهم تر نشانه های سالخوردگی در غبغب یا ثلث پایینی صورت و گردن آنها مشخص باشد.

افرادای که گوشه های لبشان افتاده، پوست اطراف فکشان شل شده، گردنشان پوست و چربی اضافه آورده و ضخیم شده نیز کاندید های خوبی برای کشیدن پوست غبغب به شمار می روند.

 

 

 دکتر آرش نجف بیگی – جراح زیبایی

ممکن است شما دوست داشته باشید

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید