عمل جراحی زیبایی بینی و چند توصیه کاربردی

همه چیز درباره عمل جراحی زیبایی بینی

204

آیا به فکر بهبود ظاهر خود توسط عمل جراحی زیبایی بینی هستید؟

آیا در مورد این نوع عمل زیبایی اطلاعات کافی دارید؟

اگر مدام در شبکه‌های اجتماعی عکس بینی های عمل شده را می‌بینید و بیش از همیشه به انجام این عمل زیبایی تمایل دارید، برای کسب اطلاعات مفید در این مورد با ما همراه شوید.

عمل جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی در ایران به خصوص در سال‌های اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده است. به نقل از روزنامه‌ی دیلی‌میل انگلستان، سالانه ۲۰۰ هزار نفر در ایران با هدف داشتن بینی‌های کوچک و صورت‌های زیباتر، عمل جراحی زیبایی بینی را انجام می‌دهند. با وجود هزینه‌ی بالای این عمل، آمار رینوپلاستی در ایران ۷ برابر آمریکا است. بنابراین، با توجه به اهمیت این موضوع برای مردم به خصوص جوانان، در این مقاله، به بررسی چگونگی، عوارض و مراقبت‌های پس از عمل این نوع جراحی می‌پردازیم.

عمل جراحی زیبایی بینی یا رینو پلاستی

عمل جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی به طور کلی، برای از بین بردن نواقص ظاهری یا عملکرد بینی و همچنین، بهبود برخی مشکلات تنفسی انجام می‌گیرد. ممکن است این نواقص از هنگام تولد یا به صورت ژنتیکی وجود داشته باشند و یا ناهنجاری‌های ناشی از آسیب، مانند شکستگی بینی باشند. اگر این عمل را توسط یک پزشک با مدرک معتبر و تخصص در حوزه‌ی جراحی زیبایی انجام دهید، با از بین بردن نواقص، عوارض آن به حداقل می‌رسد. علاوه بر این، عمل جراحی زیبایی بینی با محو کردن قوز بینی، بالا بردن متناسب نوک آن و بهبود حالت سوراخ‌های بینی در زیبایی صورت افراد تأثیر بسزای می‌گذارد. با توجه به این تأثیرات، این نوع جراحی و تغییرات ایجادشده در صورت در پی انجام آن، با عکس بینی های عمل شده، روزبه‌روز تمای به انجام آن بیشتر می‌شود. در ادامه، شما را با روند انجام این نوع عمل زیبایی آشنا می‌سازیم. لازم به ذکر است، جراحی زیبایی بینی در مورد عمل بینی گوشتی، عمل بینی استخوانی و عمل بینی فانتزی شامل ملاحظات مختلفی می‌‌شود.

عمل جراحی زیبایی بینی نمونه کار 1
عمل جراحی زیبایی بینی نمونه کار 2

برای مشاهده ی نمونه کارهای دکتر آرش نجف بیگی از وب سایت رسمی زیر دیدن فرمایید.

 لینک: drnajafbeigi.com

عمل بینی چگونه انجام می‌شود؟

به طور کلی، برای انجام جراحی بینی از یکی از دو روش زیر استفاده می‌شود:

۱- جراحی بینی باز

همان‌طور که از اسم این روش مشخص است، برای انجام عمل بینی به روش باز، بین دو سوراخ بینی، یک برش ایجاد می‌کنند تا به طور کامل از هم جدا شوند. در این صورت، پوست از روی غضروف بینی کامل کنار رفته و دید بهتری به جراح برای انجام این جراحی می‌دهد.

مزایای جراحی بینی به روش باز:

 • مشاهده غضروف به طور مستقیم
 • تغییر شکل بینی با کنترل و دقت بیشتر

۲- جراحی بینی بسته

برای انجام جراحی در این روش، هیچ برشی در قسمت بیرونی بینی ایجاد نمی‌شود و همه تغییرات لازم از طریق سوراخ‌های بینی و برش‌های داخلی ایجاد می‌شوند. با توجه به اینکه در این روش جراح دید مستقیمی برای انجام عمل ندارد، باید مهارت زیادی داشته باشد تا تغییرات مورد نظر بیمار را اعمال کند.

مزایای جراحی بینی به روش بسته:

 • کوتاه بودن زمان جراحی
 • تورم کمتر بعد از انجام جراحی
 • دوره بهبودی کوتاه‌تر
 • گردش بهتر خون

در مرحله دوم از مراحل انجام جراحی عمل بینی نوع بیهوشی مورد نیاز برای انجام جراحی بینی شما تعیین می‌گردد. اینکه کدام یک از روش‌های بیهوشی برای شما استفاده می‌شود، بستگی به نظر پزشک و شرایط جسمانیتان دارد.

در مرحله سوم از مراحل انجام عمل بینی از یکی از روش‌های گفته‌شده (باز و بسته) برای انجام عمل بینی استفاده می‌شود.

در مرحله چهارم از مراحل انجام عمل بینی زمانی که فرم مورد نظر به بینی داده شد، نوبت به گچ گرفتن آن می‌رسد. معمولاً تمامی افراد بعد از انجام این جراحی باید به مدت ۲ هفته بینی خود را گچ گرفته تا پوست و غضروف کمی التیام پیدا کنند.

عمل جراحی زیبایی بینی نمونه کار 3
عمل جراحی زیبایی بینی نمونه کار 4

خطرات و عوارض جراحی زیبایی بینی

به طور کلی، عمل‌های جراحی زیبایی یک سری عوارض و خطرات مشترک دارند که احتمال وقوع آن‌ها وجود دارد. خطرات مشترک عمل جراحی زیبایی بینی با دیگر عمل‌های جراحی شامل خونریزی، عفونت و واکنش منفی به بیهوشی می‌باشد.

خطرات خاص این نوع عمل زیبایی

 • بی‌حسی دائمی در بینی و اطراف آن
 • خطرات بیهوشی
 • ماندن جای زخم در پایین بینی و زخم شدن آن
 • ترکیدن رگ‌های خونی کوچک روی بینی
 • آسیب دائمی به اعصاب
 • ایجاد اختلال در تنفس
 • تغییر رنگ و تورم پوست بینی
 • ظاهر نامطلوب بینی
 • نیاز به عمل مجدد
عمل جراحی زیبایی بینی نمونه کار 5
عمل جراحی زیبایی بینی نمونه کار 6

عوارض عمل جراحی بینی

علاوه بر خطرات سلامتی که با روش عمل جراحی زیبایی بینی مرتبطند، تعدادی از عوارض جانبی احتمالی کوتاه مدت نیز وجود دارد. از آنجا که عمل جراحی رینوپلاستی روشی کاملاً فردی است، عوارض جانبی تجربه‌شده توسط هر بیمار متفاوت خواهد بود. آگاهی در مورد این عوارض جانبی و شدت و دوام آن‌ها، به شما کمک می‌کند تا احساس اطمینان بیشتری نسبت به این تصمیم مهم داشته باشید و راحت‌تر نسبت با چشم‌انداز جراحی زیبایی بینی خود روبرو شوید.

درد بعد از عمل:

جراحی بینی یکی از راههای مؤثر برای بهبود ظاهر شما است. به دلیل نیاز به تغییرات گسترده در استخوان بینی و غضروف، بیماران ممکن است به دنبال این عمل درد یا ناراحتی را تجربه کنند. این ناراحتی معمولاً جزئی است و مسکن‌هایی مانند استامینوفن، برای مدیریت این درد کافی هستند.

ورم:

یکی از رایج‌ترین عوارض جانبی رینوپلاستی تورم اطراف چشم و بینی است. تورم در روزهای بعد از عمل قابل توجه است، اما بعد از حدود دو هفته تا حد زیادی فروکش می‌کند؛ البته میزان ورم به نوع جراحی و پزشک معالج نیز مرتبط است. توجه به این نکته حائز اهمیت است که برخی تورم جزئی ممکن است تا شش ماه پس از عمل جراحی رینوپلاستی وجود داشته باشد. نتایج نهایی جراحی زیبایی بینی به‌طور معمول در یک سال مشاهده می‌شود.

کبودی:

کبودی یک عارضه جانبی دیگر است که اغلب با جراحی زیبایی بینی همراه است. میزان کبودی ناشی از جراحی بسته به حساسیت بیمار و میزان خود عمل جراحی متفاوت خواهد بود. این کبودی معمولاً در ناحیه اطراف چشم وجود دارد و می‌تواند تا ده روز ادامه یابد.

توصیه‌هایی برای تجربه‌ی اثربخش‌تر عمل زیبایی

برای حداقل شدن عوارض و خطرات عمل جراحی زیبایی بینی که از عمل‌های سبک و کم عارضه در امر زیبایی شناخته می‌شود، لازم است که در انتخاب پزشک معالج خود نهایت دقت را داشته باشید. این مهم برای افزایش حداکثری میزان رضایت از عمل، نیز ضرورت دارد. برای اطمینان بیشتر تمام سؤالات خود را از پزشک جراح بپرسید. این سؤالات می‌تواند در مورد مدرک و تجربیات پزشکتان در این زمینه باشد. می‌توانید با دیدن عکس بینی های عمل شده توسط وی و سنجش آن‌ها با سلیقه‌ی شخصی خودتان، درستی انتخاب خود را محک بزنید. در مورد نحوه‌ی انجام عمل و عارضه‌های پس از عمل نیز به طور دقیق سؤال بپرسید تا میزان رضایتتان از عمل بیشتر گردد. به طور مثال، اگر می‌خواهید بینیتان پس از عمل حالت طبیعی داشته باشد، پزشکی که عمل بینی فانتزی را به خوبی انجام می‌دهد، انتخاب مناسبی برای شما به نظر نمی‌رسد. در این مرحله باید توجه کنید که بینی شما از کدام نوع است. آیا عمل شما یک عمل بینی استخوانی است یا در حیطه‌ی عمل بینی گوشتی می‌باشد. اگر بینیتان گوشتی می‌باشد، در مورد بازگشت گوشت بعد از عمل، از دکتر خود سؤال بپرسید.

محدودیت انجام این عمل تنها سن رشد افراد می‌باشد. البته افرادی که برای انجام هر گونه عمل جراحی دارای حال جسمی مساعدی نیستند، نیز باید از انجام این عمل پرهیز کنند. دختران قبل از انجام عمل باید حداقل ۱۵ یا ۱۶ سال سن داشته باشند. پسران نیز باید حداقل ۱۷ یا ۱۸ سال داشته باشند. در غیر این صورت، با رشد فرد، فرم بینی تغییر خواهد کرد.

با توجه به اینکه زیبایی ظاهری در زندگی انسان بسیار نقش مهمی ایفا می‌کند، جراحی زیبایی بینی توانایی چشمگیری در ایجاد احساس بهتر فرد و افزایش اعتماد به نفس وی را دارد. در واقع، این موضوع غیرقابل انکار است که عمل جراحی زیبایی بینی برای اکثریت قریب به اتفاق انجام دهندگان این عمل یک تجربه مثبت است. بسیاری از مطالعات نشان می‌دهد که اکثریت افرادی که جراحی بینی را انجام داده‌اند، از نظر روان‌شناختی در سطح بهتری قرار می‌گیرند. نکته‌ی مهمی که باید برای داشتن یک تجربه‌ی عالی در نظر بگیریم انتخاب پزشکی متخصص، توانمند و مورد اعتماد است که عملکردش با خواسته‌ی ما در یک راستا قرار دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. محمدحسین رضوی می گوید

  سلام

  برای عمل جراحی زیبایی بینی باید ناشتا باشیم؟ آزمایش های خاصی لازمه قبلش بدیم؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بله- برای جراحی هایی که نیاز به بیهوشی عمومی دارد حتما باید شکم خالی باشد- ولی برعکس قبل از جراحی هایی که با بی حسی موضعی انجام می شود باید غذا میل کرد که هنگام عمل دچار ضعف نشوید.
   و قبل از انجام عمل بینی بسته به سن حتما باید آزمایشات خاصی انجام شود که در مشاوره حضوری به شما اعلام می شود.

 2. آیدا می گوید

  سلام سپس برای این مطلب بسیار جامع . یک سوال برای من پیش اومده من مشکل قلبی دارم و چند سال پیش عمل قلب باز کردم و همیشه میترسم که عمل بینی انجام بدم . حااللا من با این وضع میتونم عمل بینی انجام بدم نیازی نیست که بترسم ؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   چنانچه پزشک قلب تائیدیه برای انجام عمل بینی بدهند، انجام این عمل بلامانع خواهد بود.

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید