عمل بینی پلاستیک

عمل بینی پلاستیک

عمل بینی پلاستیک عبارت است از جراحی تغییر شکل بینی. انگیزه‌ ی انجام این عمل بینی در ایران می ‌تواند تغییر ظاهر بینی، بهبود تنفس یا هر دو باشد.

قسمت بالایی ساختمان بینی از استخوان و قسمت پایینی آن از غضروف تشکیل شده است. با عمل بینی پلاستیک می ‌توان استخوان، غضروف، پوست یا همه‌ی این ها را اصلاح کرد.

اما مانند هر جراحی دیگری که عوارض خاص خود را دارد، نباید از عوارض عمل بینی پلاستیک غافل شد. در این مقاله شما را با عوارض عمل بینی پلاستیک و خطرات آن، ملاقات با جراح برای انجام عمل بینی پلاستیک، مراقبت‌های لازم قبل و بعد از جراحی و همچنین سوالات متداول در مورد عمل بینی و پاسخ آن‌ها آشنا خواهیم کرد.

 

خطرات و عوارض عمل بینی پلاستیک چیست؟

عمل بینی در ایران درست مثل هر جراحی دیگری می‌تواند با عوارضی همراه باشد. از عوارض عمل بینی پلاستیک می ‌توان به خونریزی بینی، عفونت یا واکنش منفی نسبت به ماده‌ بیهوشی اشاره کرد.

 

سایر خطرات احتمالی و عوارض عمل بینی پلاستیک عبارت‌اند از:

 • خون دماغ شدن مکرر
 • تنفس سخت از راه بینی
 • بی‌ حسی دائمی در داخل و اطراف بینی
 • احتمال ایجاد ظاهر نامتقارن و غیریکدست در بینی
 • درد، تغییر رنگ یا ورم مداوم بینی
 • اثر زخم
 • سوراخ شدن تیغه‌ بینی

حتما باید در ویزیت ‌های اولیه درمورد خطرات احتمالی و عوارض عمل بینی با جراح‌ تان صحبت کنید.

 

چگونگی عمل بینی پلاستیک:

عمل بینی پلاستیک از آن ‌دسته جراحی ‌هایی است که در مورد همه‌ی افراد دارای مراحل دقیقا یکسانی نیست.

به این معنی که هر عمل بینی پلاستیک در نوع خودش منحصر به ‌فرد است و براساس آناتومی و اهداف خاص همان فرد انجام می ‌شود.

عمل بینی پلاستیک می‌ تواند به دو روش باز و بسته انجام شود. جراح برای اینکه بتواند اصلاحات لازم را روی استخوان و غضروف بینی‌ اعمال کند، بسته به روش و پیچیدگی جراحی، فرد باید تحت بی ‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی قرار بگیرید.

بی ‌حسی موضعی به ‌همراه آرام بخش:

استفاده از این نوع بیهوشی معمولا در جراحی‌ های سرپایی ترجیح داده می‌ شود و فقط قسمت مشخصی از بدن را بی ‌حس می‌کند.

در این روش برای جلوگیری از احساس درد داروی بی‌ حسی به بافت‌ بینی تزریق می‌ شود. داروی آرام‌ بخش را نیز با تزریق وریدی دریافت خواهید کرد. به‌این‌ ترتیب حالت بی‌ حالی و سستی پیدا می ‌کنید، اما به خواب نمی ‌روید.

بیهوشی عمومی:

در این روش داروی بیهوشی را ازطریق استنشاق یا تزریق وریدی دریافت خواهید کرد. برای تزریق وریدی لوله‌ ی کوچکی در یکی از رگ ‌های دست‌، گردن یا قفسه‌ سینه کار می ‌گذارند. بیهوشی عمومی روی کل بدن تأثیر می‌ گذارد و موجب ناهشیاری موقتی می ‌شود. در این نوع بیهوشی به لوله ‌ی تنفسی نیز نیاز خواهید داشت.

بعد از انجام عمل بینی پلاستیک به قسمت ریکاوِری انتقال داده می ‌شوید. در قسمت ریکاوِری پرستاران مراقبتتان خواهند بود تا به ‌هوش بیایید. بسته به شرایط‌تان شاید همان روزِ عمل یا روز بعد مرخص شوید.

 

مراقبت های پس از عمل بینی پلاستیک:

بعد از انجام عمل بینی پلاستیک باید در تخت استراحت کنید، آن هم در حالتی که سرتان بالاتر از قفسه‌ سینه قرار بگیرد تا خونریزی و ورم کمتر شود.

شاید به ‌خاطر ورم یا اِسپلینت ‌هایی که طی جراحی داخل بینی می ‌گذارند احساس گرفتگی و پُری در بینی داشته باشید. در بیشتر موارد پانسمان‌های داخلی باید یک تا هفت روز بعد از جراحی باقی بمانند.

همچنین ممکن است که جراح‌ برای محافظت و حفظ شکل بینی برایتان اِسپلینت یا گچ بینی بگذارد که نوعی قالب پلاستیکی است و معمولا باید حدود یک هفته تحملش کنید.

مقداری خونریزی و تخلیه‌ی مخاط و خون کهنه تا چند روز بعد از عمل یا پس از برداشتن پانسمان‌ها طبیعی است. شاید جراح برای‌تان در قسمت زیر بینی پد قطره ‌گیر بگذارد.

این پد درواقع تکه‌ ای گاز پانسمان کوچک است که زیر بینی می ‌چسبانند تا تخلیه ‌ها را به خود جذب کند. باید این گاز را طبق دستور پزشک عوض کنید و نباید خیلی هم سفت به بینی‌ تان ببندید.

برای کاهش احتمال خونریزی و ورم و برای اینکه عوارض عمل بینی تان کمتر باشد شاید جراح‌ تان صلاح ببینید که موارد زیر را در هفته‌های بعد از عمل رعایت کنید:

 • از فعالیت‌ های شدید مثل ورزش های هوازی و دویدن و به‌طورکلی جست‌وخیز شدید خودداری کنید.
 • زمانی که روی بینی‌تان پانسمان دارید، در وان حمام کنید و زیر دوش نایستید.
 • فین نکنید.
 • مواد غذایی پرفیبر مثل میوه و سبزیجات بخورید تا یبوست نگیرید، زیرا یبوست باعث می‌شود که زور بزنید و به محل جراحی فشار بیاورید.
 • از ابراز شدید احساسات با صورت مثل لبخند زدن یا خندیدن خودداری کنید.
 • دندان‌هایتان را آرام مسواک بزنید تا لب بالایی ‌تان کمتر حرکت کند.
 • لباس ‌هایی بپوشید که از جلو بسته می‌ شوند تا مجبور نباشید لباستان را از سر بپوشید یا دربیاورید.

ضمنا نباید تا حداقل چهار هفته بعد از جراحی عینک آفتابی یا طبی روی بینی‌ تان بگذارید، چرا که عینک می‌ تواند به بینی فشار وارد کند.

 درعوض می‌ توانید از عینک‌ هایی استفاده کنید که روی پل بینی قرار نمی ‌گیرند. یا حتی می ‌توانید عینک‌ تان را با یک تکه چسب به پیشانی‌ بچسبانید.

ممکن است دو تا سه هفته بعد از عمل بینی دچار ورم یا تغییر رنگ موقتی پلک شوید. اما ورمِ خود بینی کمی طول می‌کشد تا بخوابد. برای اینکه ورم‌ تان زودتر رفع شود، بهتر است سدیم مصرفی ‌تان را کاهش بدهید.

نتیجه‌ عمل بینی در ایران:

هر تغییر کوچکی در ساختار بینی حتی در اندازه‌ی میلی ‌متری می ‌تواند روی ظاهر صورت تأثیر بگذارد. اگر برای انجام عمل بینی پلاستیک به جراحی حاذق و باتجربه مراجعه کنید، می ‌توانید امیدوار باشید که نتیجه‌ ی رضایت‌ بخشی خواهید گرفت.

خیلی مهم است که هم خودتان از نتیجه‌ی عمل راضی باشید و هم جراح‌ تان از مشاهده‌ی نتیجه‌ی کارش احساس رضایت کند.

 گاهی هم شاید تغییرات کوچک کافی نباشند و با جراح‌ تان به این نتیجه برسید که جراحی دیگری برای انجام اصلاحات بیشتر انجام دهید. معمولا در چنین مواردی باید حداقل یک سال برای انجام عمل دوم صبر کنید، زیرا بینی‌ تان می‌تواند در عرض این مدت تغییراتی بکند.

 دکتر آرش نجف بیگی – جراح زیبایی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + دوازده =