عمل بینی ترمیمی

عمل بینی ترمیمی

عمل بینی ترمیمی همان جراحی بینی ثانویه است که برای ترمیم ظاهر و عملکرد یک بینی که قبلاً تحت عمل جراحی قرار گرفته، طراحی شده است.

 بسیاری از افراد به دلیل داشتن مشکلات تنفسی در بینی یا ناراضی بودن از ظاهر خود، قبلاً عمل جراحی بر روی بینی خود انجام داده‌اند.

در حقیقت، بسیاری از بیماران موارد متعدد عمل جراحی ناموفق بر روی بینی خود داشته‌ اند و تعداد این عمل ‌ها حتی به شش یا هفت مورد نیز می ‌رسد.

به خاطر اینکه جراحی بینی یکی از دشوارترین انواع جراحی است، در عمل نیاز زیادی به انجام عمل ‌های جراحی ثانویه در این رابطه وجود دارد.

علاوه بر این، عمل بینی ترمیمی بر روی بینی حتی پیچیده ‌تر و دشوارتر از عمل جراحی اولیه است و به همین خاطر لازم است بیماران یک جراح دارای سطح تخصص و تجربه کافی برای انجام این کار پیدا کنند.

افرادی که عمل ثانویه بینی بر روی آن‌ها انجام می ‌شود شامل مردان و زنانی هستند که ازنظر فیزیکی سالم بوده و دارای انتظارات واقع ‌بینانه هستند و در حقیقت از نتایج حاصل از عمل ‌های جراحی بینی قبلی خود ناراضی و ناخشنود می‌باشند.

عمل ترمیمی بینی بعد از عمل می ‌تواند از یک عمل جراحی ساده برای حذف مقداری از استخوان اضافی یا غضروف باقی مانده بر روی پل بینی تا یک عمل جراحی بسیار پیچیده برای اصلاح کامل بینی بیمار را شامل شود.

 عمل بینی ترمیمی بر روی افرادی انجام می‌ شود که با بد شانسی بخش زیادی از بافت بینی آن‌ها برداشته ‌شده و باز هم دارای مشکلات جدی باقی مانده در ظاهر بینی خود هستند.

عمل بینی ترمیمی انجام‌ شده بر روی این بیماران معمولاً به‌عنوان دشوارترین نوع عمل جراحی بینی در نظر گرفته می‌ شود.

در این جراحی‌ها معمولاً نیاز به انجام اقدامات طولانی و پیچیده است که نیازمند استفاده از پیوند بافت گرفته شده از گوش، دنده، یا ناحیه شقیقه برای بازیابی غضروف، استخوان و لایه بینی در صورت نیاز است.

علاوه بر نیاز به اصلاح پوست و بافت نرم بینی، همواره در این نوع از عمل‌های جراحی محدودیت‌های قابل ‌توجه در نتایج به خاطر اثرات باقی مانده از برش ‌های جراحی، ایجاد مقاومت نسبت به کشیده شدن پوست، و نیز ایجاد ناهنجاری‌های سطحی وجود دارد.

درهرحال هنگام استفاده از عمل‌ بینی ترمیمی ، فرد باید انتظارات واقع‌بینانه از نتایج نهایی حاصل از عمل جراحی بینی داشته باشد و برای اطلاع دقیق از هزینه ترمیم بینی هم با پزشک مشورت نماید.

 

افراد مناسب برای عمل بینی ترمیمی:

افراد مناسب برای عمل بینی ترمیمی  فرد سالمی است که از نتیجه عمل بینی پلاستیک قبلی خشنود نیست. زمان مناسب انجام این عمل تقریباً یک سال بعد از عمل قبلی است.

 اگرچه ممکن است بیماران به دلیل ناخرسندی شدید احساس کنند که مجبور اند زودتر عمل بینی ترمیمی را انجام دهند، اما باید صبر کرد تا مدت زمان لازم سپری شود و ورم بعد از عمل کاملاً فرو بنشیند تا احتمال بروز خطای جراحی کاهش یابد.

دلایل انجام عمل بینی ترمیمی:

  • نوک غیر طبیعی بینی
  • فاصله زیاد سوراخ های بینی
  • بزرگ بودن بینی
  • مشکلات تنفسی و خشکی بینی
  • ناراضی بودن شما از عمل اولیه بینی‌ تان
  • انحراف تیغه بینی به دلیل ضربات فیزیکی (بینی کج)

انجام عمل‌ بینی می ‌توانند بسیار پیچیده باشند، به عنوان مثال چنانچه تیغه بینی شما بر اثر ضربات فیزیکی از بین رفته باشد جراح بینی ممکن است برای ترمیم آن، غضروفی از پشت گوشتان برداشته و در محل تیغه بینی شما قرار دهد.

چه زمانی برای انجام عمل بینی ترمیمی مناسب است؟

با توجه به اینکه روند ترمیم بعد از عمل بینی تا یکسال بعد از عمل به یک ثبات نسبی می‌رسد، بهتر است اگر نیاز به اقدام مجدد باشد این عمل حداقل یکسال بعد از جراحی اولیه انجام شود.

هرچند که این دوره انتظار ممکن است برای بیماری که بابت نرسیدن به نتیجه دلخواه نگران است، بسیار طولانی باشد باید از اقدام عجولانه پرهیز نمود زیرا با گذشت زمان و فروکش نمودن تورم ممکن است اشکالات دیگری بروز نماید که قطعا در صورت ترمیم زودهنگام، هنوز خود را نشان نداده است.

جراحی زود هنگام از آنجایی‌ که در حالی انجام می‌گیرد که روند ترمیم همچنان فعال است و دستکاری مجدد ناحیه سبب اشکال خون رسانی پوست و اختلال در ترمیم می‌شود، می ‌تواند منجر به عوارض غیر قابل برگشت گردد .

البته در برخی موارد انجام اقدام جراحی قبل از یکسال نیز امکان‌پذیر است، مانند مواردی که پره‌های بینی در حین عمل جراحی جمع نشده و نیاز به جمع کردن آن باشد، این اقدامات را می ‌توان بعد از گذشت ۶ ماه از عمل اول انجام داد یا در شرایطی که اشکال تنها در محل استوتومی یا محل شکستن استخوان ‌های بینی است. بنابراین بهتر است جهت کسب بهترین نتیجه از جراحی مجدد بینی، قبل از یکسال جراح خود را تحت فشار قرار ندهید.

توصیه‌هایی در مورد عمل بینی ترمیمی:

در مورد عمل بینی ترمیمی یا اصلاحی بینی باید به نکات زیر توجه کرد:

عمل بینی ترمیمی بینی متفاوت از عمل جراحی اولیه بینی است و انجام آن نیازمند تخصص خاص برای درک مسائل و پیچیدگی‌ های آناتومی زیربنایی حاصل از مشکلات متعدد عمل جراحی اولیه بینی است که اقدامات جراح بینی در آن بیشتر یا کمتر از حد لازم بوده است.

 رویکردهای طراحی شده در صورتی موفقیت آمیز است که مشکل ایجاد شده محدود و متمرکز باشد. عملیات اصلاحی بیشتر برای تجدید ساختار بینی در مواقعی لازم است که مشکلات جدی برای بینی فرد ایجاد شده باشد.

برای حداکثر کردن مزایای ناشی از عمل جراحی زیبایی اصلاحی لازم است به دنبال جراحی باشیم که در انجام این نوع از عمل ‌های جراحی متخصص باشد و بتواند درک مناسبی از اهداف مورد نظر بیمار برای بهبود ظاهر بینی داشته باشد. در این رابطه مهم است بیمار درک مناسب از محدودیت‌ های عمل جراحی اصلاحی داشته و انتظارات واقع بینانه درباره نتایج حاصل از عمل داشته باشد.

با وجود ناامید کننده بودن این موضوع، در برخی موارد ممکن است بهترین راه حل برای بیمار خودداری از انجام عمل جراحی اصلاحی باشد، زیرا خطرات ناشی از این عمل ممکن است به طور مشخص از مزایای آن بیشتر باشد.

 

 دکتر آرش نجف بیگی – جراح زیبایی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − یک =