1. خانه
  2. /
  3. جراحی بینی (رینوپلاستی)
  4. /
  5. علت کج شدن بینی بعد از عمل

علت کج شدن بینی بعد از عمل

دکتر آرش نجف بیگی

شکل و فرم بینی انسان تنوع زیادی دارد. استایل نرمال بینی معمولا دارای یک هرم متناسب بر روی خط تقارن صورت است. این شکل و فرم معمولا با تیغه بینی، پره‌های بینی و شیب استاندارد بینی ایجاد می‌شود.

هرگونه اختلال در اندازه‌های راست و چپ بینی می‌تواند ظاهر نامناسبی را برای صورت فرد ایجاد کند. گاهی تناسب بینی در برخی صورت‌ها به دلایل مادرزادی یا حادثه، برهم می‌خورد.

در برخی مواقع نیز، کج شدن بینی بعد از عمل اتفاق می‌افتد. معمولا کج شدن بینی بعد از عمل زمانی رخ می‌دهد که دلایلی مثل اشتباه در نحوه جراحی توسط پزشک، یا نحوه مراقبت و نگهداری توسط فرد اتفاق افتاده باشد.

نگرانی افراد از کج شدن بینی بعد از عمل جراحی زیبایی بینی تاحدی است که باید در یک مقاله به طور کامل در خصوص آن بررسی‌های مختلفی را انجام دهیم.

پس اگر علاقه‌مند به اطلاع از علل کج شدن بینی بعد از عمل و راه‌های پیشگیری و درمان از کج شدن بینی هستید، همراه ما باشید.

چرا بینی کج می‌شود؟

اطلاع از علت اصلی کج شدن بینی می‌تواند درک عمیقی از این رویداد در ذهن‌تان ایجاد کند. شما باید بدانید که بینی چطور کج می‌شود؟ آیا بینی به طور مادرزادی کج است؟ آیا کج شدن بینی بعد از عمل اتفاق می‌افتد؟

در پاسخ به این سوالات باید گفت که بینی انسان به دلایل مختلفی کج می‌شود. رایج‌ترین علل کج بودن بینی، شکل و فرم مادرزادی بینی است. در این شرایط، معمولا انحراف بینی موجب می‌شود تا ظاهر بینی کج به‌نظر برسد.

از سوی دیگر، رویدادهایی مثل تصادف، ضربه و شکستگی بینی می‌تواند ساختار هرمی شکل بینی را دچار تغییر کند. پس بدیهی است که با ازبین رفتن تناسب و قرینگی، بینی کج دیده می‌شود.

گاهی کج بودن بینی تاحدی است که فرد ناچار به انجام عمل جراحی می‌شود. در برخی موارد نیز، کج شدن بینی بعد از عمل زیبایی اتفاق می‌افتد. این رویداد زمانی پدیدار می‌شود که فرد مراقبت‌های بعد از عمل را چندان جدی نگرفته باشد و به دلیل ضربه، فشار، خواب نادرست، ماساژ نامناسب و موارد این‌چنینی موجب کج شدن بینی بعد از عمل شده باشد.

در مواردی دیده شده است که اشتباه پزشک متخصص در جراحی بینی، موجب می‌شود تا تیغه بینی ساختار هرمی شکل و متناسب خود را نداشته باشد. در کلیه این موارد، نارضایتی، نگرانی و عدم علاقه‌مندی به ظاهر چهره در افراد دیده می‌شود.

تفاوت بین انحراف بینی و کجی بینی چیست؟

شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید، انحراف بینی با کجی بینی متفاوت است. در صورتی‌که تیغه بینی دچار مشکل باشد، انحراف بینی ایجاد می‌شود. انحراف بینی گاهی اصلا در ظاهر مشخص نیست. در واقع، شما هیچ دفرمگی بر روی بینی احساس نمی‌کنید، اما پزشک متخصص با بررسی و معاینه یا عکس برداری متوجه انحراف تیغه بینی می‌شود.

انحراف بینی می‌تواند تنفس فرد را دچار اختلال کند. مشکلاتی مثل خر و پف، آپنه خواب و موارد این‌چنینی از جمله مشکلاتی است که انحراف بینی، در سلامت تنفسی فرد ایجاد می‌کند. گرفتگی بینی، سردرد، خون دماغ و موارد این‌چنینی نیز، از پیامدهای انحراف تیغه بینی است. اما کجی بینی، چیزی است که در ظاهر مشخص می‌شود و در واقع بعد مهمی از زیبایی است.

اگر انحراف بینی و کجی بینی را از بعد زیبایی مقایسه کنیم، متوجه خواهید شد که انحراف بینی درواقع یک اختلال پزشکی است که با عمل انحراف بینی می‌توانید سطح زندگی بهتری را تجربه کنید. اما کجی بینی، معمولا از نظر زیبایی اهمیت دارد و با جراحی رینوپلاستی بینی کج، می‌توان ظاهر جذاب و زیبایی را تجربه کرد.

همه آن چیزی که باید درباره عمل بینی طبیعی بدانید را در این مقاله بررسی کردیم.

پروسه درمان بینی کج چگونه است؟

با پیشرفت علم در دنیای پزشکی، اکثر افراد علاقه‌مند به اصلاح ظاهرشان به کمک جراحی زیبایی، هستند. برطرف کردن مشکلات و نواقص چهره یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید به کمک آن، اعتماد به نفس و حس مطلوبی را تجربه کنید. اگر بینی شما از ابتدا ظاهری کج داشته باشد، می‌توانید به راحتی با کمک عمل جراحی زیبایی بینی آن را بهبود ببخشید.

در صورتی که کج شدن بینی بعد از عمل اتفاق افتاده باشد، پروسه آن کمی متفاوت است. در پروسه درمان کجی بینی، پزشک متخصص و باتجربه اقدام به جراحی غضروف‌ بینی، اسکلت بینی و استخوان آن می‌کند. با اصلاح فرم بینی می‌توان ظاهری متناسب و متقارن را ایجاد کرد.

پزشک متخصص برای درمان بینی کج، تلاش می‌کند تا از آتل یا گچ مخصوص استفاده کند و کم‌ترین ریسک تغییر شکل بینی و کج شدن بینی بعد از عمل را ایجاد کند.

علل کج شدن بینی بعد از عمل چیست؟

کج شدن بینی بعد از عمل معمولا به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. آسیب به بینی پس از جراحی، از اساسی‌ترین علل کج شدن بینی بعد از عمل زیبایی است. پزشک متخصص بعد از عمل توصیه می‌کند تا مراقبت‌های لازم را جدی بگیرید.

عدم توجه به این موضوع موجب می‌شود بینی به دلیل فشار، ضربه، خواب نادرست و موارد اینچنینی، دچار تغییر شکل می‌شود. پس بدیهی است که با چنین رویدادی کج شدن بینی حتمی است.

  • اگر خوابیدنتان بر روی سطح شیب دار مناسب نباشد.
  • اگر به پهلو بخوابید و فشار زیادی به صورت‌تان وارد کنید.
  • اگر بدون توجه به مراقبت‌های بعد از عمل خم شوید و فشار به سرتان وارد کنید.
  • اگر ضربه یا فشاری ناگهانی به بینی وارد کنید یا در زمان مسواک زدن فشار زیادی به بینی وارد کنید.

احتمالا باید منتظر تغییر شکل و فرم بینی باشید.

همه چیز در مورد عمل بینی استخوانی را در این مقاله از سایت دکتر نجف بیگی بخوانید.

درمان کج شدن بینی بعد از عمل چیست؟

اگر پزشک متخصص و باتجربه‌ای را برای عمل جراحی رینوپلاستی انتخاب کرده باشید، قطعا نتیجه عمل بسیار مطلوب خواهد بود. کج شدن بینی بعد از عمل رایج‌ترین علل شکایت افراد پس از باز کردن کچ یا اسپلینت بینی است.

معمولا بعد از عمل بینی تورم زیادی است و ظاهر آن چندان مشخص نیست. در این شرایط احتمال عدم تقارن در بینی بسیار زیاد است. شما باید بدانید که بینی در این شرایط اصلا قابل بررسی نیست.

درواقع، ظاهر بینی برای نزدیک شدن به شکل و ظاهر مناسب، حداقل یک سال زمان احتیاج دارد. در موارد نادری، ظاهر بینی بعد از یکسال نیز دچار عدم قرینگی و کجی است. کج شدن بینی بعد از عمل، اگر به دلیل تورم ناشی از جراحی نباشد؛ قطعا به دلیل اشتباه پزشکی یا عدم جدی گرفتن مراقبت‌های بعد از رینوپلاستی است.

1- درمان کج شدن بینی به دلیل عدم مراقبت بعد از عمل

اگر علت کج شدن بینی بعد از عمل، عدم جدی گرفتن مراقبت‌های بعد از عمل باشد؛ باید حتما خیلی فوری به پزشک متخصص مراجعه کنید.

در این شرایط معمولا پزشک متخصص اختلال ایجاد شده در ظاهر بینی را تشخیص می‌دهد و به کمک ماساژ بینی را به حالت مناسب باز می‌گرداند.

در صورتی‌که آسیب بینی بعد از جراحی شدید باشد، امکان باز گرداندن آن به حالت اولیه میسر نیست و پزشک تنها به وسیله جراحی بینی ترمیمی می‌تواند کج شدن بینی بعد از عمل را جبران کند.

2- درمان کج شدن بینی به دلیل اشتباه پزشکی

اگر برای عمل زیبایی بینی به پزشک غیرمتخصص یا بی‌تجربه مراجعه کنید، احتمالا نتیجه عمل با مشکلاتی همراه است. پزشک بی‌تجربه خصوصا در عمل‌های جراحی بینی گوشتی، برای کاهش ضخامت بینی دچار مشکل می‌شود. در این شرایط پزشک توانایی ایجاد تقارن و اصلاح تیغه بینی و غضروف را ندارد.

بدیهی است که نتیجه چنین جراحی چندان مناسب نیست. همین موضوع ریسک کج شدن بینی بعد از عمل را افزایش می‌دهد. درمان بینی با چنین شرایطی، تنها با کمک عمل جراحی بینی ترمیمی امکان‌پذیر است. جراحی بینی ثانویه یا عمل بینی ترمیمی تنها راه‌کاری است که بعد از گذشت حدود یک سال از زمان عمل جراحی امکان‌پذیر است.

درمان گرفتگی بینی بعد از عمل بینی چیست را در این مقاله بخوانید.

هزینه درمان کج شدن بینی بعد از عمل

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که پیش از انجام هر جراحی زیبایی و درمانی مدنظر قرار می‌گیرد، هزینه آن است. شما باید بدانید که کج شدن بینی بعد از عمل چقدر هزینه مضاف بر هزینه عمل بینی اولیه برای‌تان ایجاد خواهد کرد.

معمولا این جراحی، نوعی از جراحی ثانویه یا ترمیمی محسوب می‌شود. بسیاری از پزشکان غیرمتخصص یا کم تجربه، انجام جراحی بینی ترمیمی را قبول نمی‌کنند. همین موضوع نشان می‌دهد که عمل زیبایی ترمیمی تا چه اندازه اهمیت دارد.

شما باید جراجی بینی ترمیمی را، توسط بهترین پزشکان متخصص انجام دهید تا نتیجه مناسبی از آن مشاهده کنید. هزینه درمان کج شدن بینی بعد از عمل، معمولا بیشتر از جراحی بینی اولیه است؛ چرا که برطرف کردن مشکلات مختلف ناشی از جراحی اولیه، با پیچیدگی‌های بیشتری همراه است.

پس طبیعی است که هزینه جراحی عمل بینی ترمیمی توسط پزشک باتجربه بیشتر از جراحی اولیه است. شما باید در جلسه مشاوره با پزشک متخصص، از هزینه جراحی درمان بینی کج جویا شوید. هزینه معمولا شامل بیمارستان یا کلینیک محل جراحی، هزینه دستمزد پزشک متخصص، هزینه بیهوشی، هزینه دستمزد پزشک متخصص بیهوشی و داروهای جانبی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با ما در کلینیک دکتر آرش نجف بیگی تماس بگیرید.

.

سخن آخر

ایجاد شکل و فرم متناسب برای بینی، نقش مهمی در زیبایی و جذابیت چهره ایفا می‌کند. بدیهی است که ایجاد تناسب در بینی کج شده، می‌تواند ظاهر صورت را به شدت دچار  تغییر کند. برای این کار حتما به پزشک متخصص و با تجربه مراجعه کنید تا بهترین نتیجه را از عمل مشاهده کنید و درگیر جراحی بینی ترمیمی نشوید.

برای مطالعه بیشتر: healthline

حال که درباره کج شدن بینی بعد از عمل و اقداماتی که باید انجام دهید، اطلاعات درستی کسب کرده اید می توانید از مقالاتی که در پایین هستند اطلاعات تکمیل تری دریافت کنید.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر