1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی سینه
 4. /
 5. پروتز سینه
 6. /
 7. علائم عفونت پروتز سينه و راهای پیشگیری و درمان آن

علائم عفونت پروتز سينه و راهای پیشگیری و درمان آن

دکتر آرش نجف بیگی

عفونت بعد از پروتز سینه و راه های درمان

عفونت بعد از عمل پروتز سینه از مهمترین عوارض پروتز سینه است. پروتز سینه یک نوع عمل جراحی ترمیمی است که در آن قرار است با جایگذاری اجسامی حجیم در ناحیه سینه باعث فرم دهی و بازسازی آن بشویم. به این ترتیب، می‌توانیم سینه‌هایی که کوچک هستند و یا فرمی افتاده دارند را به شکلی برجسته بازسازی کنیم.

هیچ جراحی زیبایی خالی از عوارض نیست. حتی گاها این عوارض آنچنان پیچیده می‌شوند که ماهیت عمل جراحی زیبایی را تحت تاثیر قرار می‌دهند؛ مانند عفونت بعد از عمل پروتز سینه که اگرچه عارضه متداولی نیست؛ اما باید مورد توجه کامل آنها که به هر دلیلی برای انجام این جراحی زیبایی اقدام می‌کنند، قرار بگیرد.

علت عفونت بعد از پروتز و راهای پیشگیری از آن چیست؟ در ویدئو زیر دکتر آرش نجف بیگی، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی درباره این موضوع توضیحاتی را ارائه می دهند.

چرا باید به عفونت سینه حساس باشیم؟

در کاشت پروتز سینه فقط یک هدف را دنبال می‌کنیم. اینکه بتوانیم با استفاده از اجسام خارجی، فرم سینه را به حالتی مناسب‌تر بازسازی کنیم. لکن این هدف دلیل نمی‌شود که چشم بر عوارض گاها نگران کننده آن بسته باشیم.

اگرچه در جراحی پروتز سینه، جسم خارجی‌ مورد نظر فقط در ناحیه سینه بدون درآمیختن با ارگان‌های بدن قرار گرفته است و به این ترتیب، عوارض دیگر روش‌ها مانند تزریق چربی را ندارد؛ اما به هر حال، یک جسم خارجی است که در داخل بدن قرار خواهد گرفت.

همه می‌دانیم که هر جسم خارجی در داخل بدن مستعد ایجاد عفونت است. عفونت بعد از عمل پروتز سینه نیز کاملا محتمل و حتی خطرناک است. این عفونت می‌تواند زمینه‌ساز مشکلات بزرگ مانند سلولیت سطحی پوست و زخم‌های مزمن در ناحیه سینه بشود. در برخی از موارد شاهد هستیم که عفونت وارد جریان خون شده و خودش را به دیگر ارگان‌های بدن می‌رساند.

اگر قرار باشد تا علایم عفونت پروتز سینه جدی گرفته نشود و اجازه بدهند تا عفونت وارد جریان خون بشود، قطعاً پروسه درمانی بسیار پیچیده ‌ای پیش روی ما خواهد بود. خطری که حتی می‌تواند به مرگ بیمار بیانجامد.

به همین سادگی، ظاهراً یک عفونت کوچک در انتهای عمل پروتز سینه می‌تواند بدن بیمار را در کام مشکلاتی بزرگ بکشاند. وقتی صحبت از چنین فرجام ناخوشایندی در میان است، قطعاً هر گونه اهمال، غیرقابل توجیه می‌شود. برای همین است که توجه جدی به عفونت بعد از عمل پروتز سینه اهمیت بالایی دارد.

عفونت بعد از پروتز سینه از عوارض بعد از پروتز

علت عفونت بعد از پروتز سینه چیست؟

هر عفونتی، علتی دارد و وقتی صحبت از درمان عفونت است، باید درک درستی از علت پیدا شدن آن هم داشته باشیم. لزوما قرار دادن اجسام خارجی در داخل بدن دلیل ایجاد عفونت نیست. خصوصا که قطعاً مسیر جراحی در یک پروسه کاملاً استریل شده صورت گرفته است. در این بین، چه عواملی نقش بازی کرده‌اند تا شاهد عفونت پروتز سینه باشیم؟

برای تشریح عوامل تاثیرگذار در عفونت بعد از عمل پروتز سینه، دلایل متعددی را می‌توان لیست نمود. از شرایط اتاق عمل تا تکنیک‌های جراحی در ایجاد علایم عفونت پروتز سینه تاثیرگذار هستند. با توجه به حساس بودن جراحی سینه در خانم ها و جلوگیری از عوارض احتمالی بعد از آن، بسیار مهم است که فرد توسط جراح مجرب و بهترین دکتر جراح سینه تحت عمل قرار گیرد.

این سری از علت‌ها، درگیر با عوامل خارجی فارغ از خصوصیات بدنی بیمار می‌باشند؛ اما حجم بزرگی از عفونت‌ها پس از اتمام عمل پروتز سینه، ریشه‌هایی در مشخصه‌های بدنی بیمار دارند. هر گونه بیماری زمینه‌ای، عدم توجه به رعایت نکات بهداشتی، اضافه وزن، سن و سال و حتی چاقی در این ماجرا تأثیرگذار هستند.

لذا در جستجوی علت عفونت بعد از عمل پروتز سینه باید دو الگوی کاملاً متفاوت را بررسی کنیم. علت‌هایی که ریشه در بدن فرد متقاضی دارند و دیگر علت‌ها که بر اثر اهمال در اتاق جراحی و یا اشتباهات در روش جراحی پروتز سینه ظاهر می‌شوند.

مقاله آيا پروتز سينه نياز به تعويض دارد؟ و سوتین مخصوص بعد از عمل ماموپلاستی را در سایت دکتر آرش نجف بیگی از دست ندهید.

علت هایی که ریشه در بدن بیمار دارند

چاقی و اضافه وزن

وقتی بیمار چاق است، بیش از دیگر افراد در معرض خطر عفونت بعد از عمل پروتز سینه قرار دارد. چاقی و در امتداد آن سطح بالای قند خون تاثیر مستقیم بر شکست هر نوع جراحی دارند.

در این بین، قطعاً جراحی پروتز سینه ماجرای مستثنا نیست و نمی‌تواند در قبال حجم بالای توده چربی‌ها و سطح افسارگسیخته قند خون، جریان موفقیت‌آمیزی را پشت سر بگذارد. برای آنها که چاق هستند توصیه می‌شود که قبل از پرداختن به جراحی زیبایی پروتز سینه، تلاش کنند تا حداقل درصدی از اضافه وزن خود را کاهش بدهند.

مصرف دخانیات و یا مواد مخدر

سیگار کشیدن و در مراتبی بالاتر، مصرف هر گونه ماده مخدر، درصد احتمال عفونت بعد از عمل پروتز سینه را افزایش می‌دهد. به همین دلیل، توصیه می‌شود که افراد سیگاری برای حداقل دو هفته قبل از آغاز جراحی پروتز سینه و در تمام مدت دوره نقاهت پس از پروتز سینه، از استعمال دخانیات و هر گونه مواد مخدر صرف نظر کند.

هر چه اعتیاد بیمار به مصرف دخانیات و مواد مخدر بیشتر باشد، احتمال وقوع عفونت نیز بالاتر است. در نتیجه، به یک دوره بازپروری طولانی‌تری نیاز دارند.

افزایش سن

عفونت پروتز سینه در آنها که سنی بالاتر از ۵۰ سال دارند، به مراتب از جوان‌ترها بیشتر است. وقتی بیمار پا در سن گذاشته باشد، چندان نمی‌توان از قوای بدنی او برای ترمیم جراحی‌های عمیق مانند کاشت پروتز سینه انتظار شرایط ایده‌آلی را داشت.

هر چه سن بالاتر باشد، بدن قوت کمتری در ترمیم زخم ها دارد. در نتیجه، با مدت زمان طولانی‌تر دوره نقاهت، احتمال عفونی شدن محل جراحی افزایش پیدا می‌کند. در انتهای کاشت پروتز سینه، پوست سطح پستان‌ها باید کشیده شوند تا این اسکارهای بزرگ را بپوشانند.

در این حالت، قابلیت ارتجاعی پوست و فرم‌پذیری آن نقش کلیدی در موفقیت جراحی دارد. اما وقتی سن بیمار زیاد است، پوست دیگر آن طراوت جوانی را ندارد و نمی‌تواند این حالت کشسانی را تحمل کند. به این ترتیب، خطر جوش نخوردن مناسب اسکارها و در امتداد آن بروز علایم عفونت پروتز سینه وجود دارد.

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

.

وجود بیماری ها مانند قند، دیابت و فشار خون

دیابت و افزایش فشار خون همیشه دردسرآفرین است. یک فرد دیابتی دیگر نمی‌تواند جریان طبیعی زندگی خود را داشته باشد. چنین فردی که برای خوردن و آشامیدن و یا تجربه هر چیز عادی دیگری با مشکل مواجه است، چطور می‌تواند در برابر یک جراحی زیبایی که تازه در آن قرار است جسمی خارجی را در بدن بنشانند، مقاومت کند؟ بیماری‌هایی مانند دیابت معمولاً به افزایش کلسترول و چربی خون نیز می‌انجامند.

این شرایط غیرطبیعی و بیمارگونه بدن کاملاً مستعد ایجاد عفونت بعد از عمل پروتز سینه می‌باشد. البته قرار نیست تا هر کسی که به هر سطحی از دیابت و یا فشار خون مبتلا شده است، دیگر قادر به انجام جراحی پروتز سینه نباشد؛ بلکه می‌تواند با گذراندن یک دوره پرهیز غذایی و کنترل سطح قند خون و همچنین، تلاش برای بهبود سطح چربی و فشار خون، مقدمات کافی برای پذیرش پروتز سینه را فراهم کند.

وجود بیماری های زمینه ای

هر نوع بیماری که متابولیسم ایمنی شما را درگیر می‌کند، مستعد بروز عفونت پروتز سینه بعد از گذراندن جراحی می‌باشد. گاها این بیماری‌ها ماجرای عفونت را به مرزهای بسیار خطرناکی می‌کشانند.

برای همین است که تیم جراحی، درست قبل از آغاز به کاشت پروتز سینه، یک سری سوالات کامل از هر نوع دارویی که مصرف می‌کنید و یا هر نوع بیماری زمینه‌ایی که دارید، مطرح خواهد کرد؛ زیرا قطعاً می‌خواهد بداند که بیمار از داروهای استروئیدی برای تقویت قوای ایمنی بدن استفاده نمی‌کند؛ چرا که این داروهای استروئیدی در تشدید علائم عفونت سینه تاثیرگذار هستند.

پرتو درمانی

پرتو درمانی از جمله اصلی‌ترین علت‌ها برای بروز عفونت بعد از عمل پروتز سینه می‌باشد. پرتو درمانی از دیگر ایده‌های جراحی زیبایی است که در آن با استفاده از تابش لیزر، بخش‌هایی از بدن را ترمیم کرده، حذف می‌کنند و یا تغییراتی را در آنها به وجود می‌آورند.

مشکل بزرگ در امتداد جراحی پروتز سینه، تمایل عجیب بیماران به انجام جراحی‌های پرتودرمانی برای اصلاح دیگر بخش‌های بدن می‌باشد. این تداخل قطعاً دردسرآفرین است. لذا توصیه اکید می‌شود که چه در زمان قبل از آغاز به جراحی پروتز سینه و چه در تمام مدت نقاهت پس از جراحی پروتز سینه، هیچ گونه اقدامی به جراحی‌های زیبایی از طریق پرتو درمانی نداشته باشید.

اندازه پستان

تمام ماهیت جراحی پروتز سینه، برای تغییر سایز پستان است. غالباً آنها که از پستان کوچکی برخوردار هستند، برای رسیدن به فرمی برجسته‌تر علاقه به انجام این جراحی زیبایی دارند. پستان‌های کوچک مستعد ایجاد عفونت بعد از عمل پروتز سینه نیستند. در مقابل هر چه حجم پستان بزرگتر باشد، خطر بروز علایم عفونت پروتز سینه بیشتر خواهد شد.

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

.

عوامل محیطی در بروز عفونت پروتز سینه

بر اساس تحقیقات به موازات مشکلات و بیماری‌هایی که همراه بدن بیمار است و در ایجاد عفونت بعد از عمل پروتز سینه تاثیرگذار هستند، جمع کاملی از عوامل محیطی هم می‌توانند در بروز عفونت‌ها نقش داشته باشند.

جراحی زیبایی پروتز سینه یک عمل تمام عیار است که در آن قرار است زخم‌هایی عمیق در سطح پوست ایجاد شود تا بتوانیم پروتزها را در محدوده پشت پستان‌ها، درست در مقابل فضای سینه قرار بدهیم. این جراحی که به اسکارهایی عمیق ختم می‌شود، مستعد ایجاد مشکلات و عوارض متعدد اعم از عفونت می‌باشد. از عوامل محیطی که می‌توانند مشکلات ایجاد کنند، به قرار زیر هستند:

عوامل مرتبط با اتاق عمل

بعید است جراحی را پیدا کنید که در استریل کردن تجهیزات اتاق عمل کوتاهی کند. هر گونه آلودگی میکروبی در تجهیزات اتاق عمل مستعد ایجاد عفونت در انتهای عمل‌های جراحی است. کلیه جراحی‌های زیبایی نیز از این دایره حتمی خارج نیستند. محیط جراحی پروتز سینه باید کاملاً استریل شده با تجهیزات حرفه‌ای باشد.

در این محیط باید تمامی پروتکل‌های بهداشتی که مربوط به کنترل عفونت هستند، رعایت شوند. از استریل تجهیزات تا تهویه مخصوص در پاکسازی هوای اتاق عمل شامل این پروتکل‌ها می‌شود. با این وجود، گاها کوتاهی در استریل تجهیزات جراحی باعث میکروبی شدن محیط جراحی خواهد شد. در نتیجه، عفونت بعد از عمل پروتز سینه حتمی است.

علائم پارگي پروتز سينه را در این مقاله به طور کامل بررسی کرده ایم.

عوامل مرتبط با اتاق عمل از علت های احتمالی عفونت پروتز سینه

عوامل مرتبط با رعایت نکات بهداشتی توسط بیمار

 هر عمل جراحی یک دوره نقاهت دارد. در این دوره باید تمامی دستورات پزشکی و بهداشتی را به طور کامل رعایت کنیم تا اسکارهای ایجادشده، عاری از هر گونه خطر عفونت، به طور کامل بسته شوند. در جراحی پروتز سینه نیاز به ایجاد اسکارهایی عمیق است تا بتوانیم حجم تقریباً بزرگ پروتز را در حد فاصل سینه تا پشت پستان ها قرار بدهیم.

این زخم‌های عمیق در یک دوره نقاهت تقریبا طولانی‌مدت به طور کامل ترمیم می‌شوند. اگر بیمار در این دوره صرف نظر از محدودیت‌هایی که در مشخصه‌های بدنی خود دارد، رعایت نکات بهداشتی را جدی نگیرد، قطعاً به علایم عفونت پروتز سینه ختم خواهد شد.

علایم عفونت پروتز سینه کدامند؟

عفونت یک عارضه متداول در امتداد انواع روش های عمل بالا بردن سینه یا لیفت سینه است. در این مطلب، نگاه مفصلی در باب علت های تاثیرگذار در ایجاد عفونت بعد از عمل پروتز سینه انداختیم. حالا سوال کلیدی این است که اصولاً چگونه متوجه عفونت بشویم؟ در یک کلام، نشانه‌های عفونت پروتز سینه کدامند؟

وقتی به اتمام پروسه جراحی پروتز سینه رسیده‌اید و قرار است دوره نقاهت این جراحی را سپری کنید، باید همواره گوش به زنگ باشید و به شکل مداوم و البته دوره‌ای برخی از نشانه‌ها که دلیل بر عفونت بعد از عمل پروتز سینه هستند را چک کنید. نشانه‌هایی از قبیل:

 • تب ناگهانی که زمینه هیچ بیماری دیگری نیست.
 • مشاهده هر گونه ترشح از ناحیه پستان
 • التهاب گسترده در نواحی اطراف سینه
 • خستگی مفرط
 • قرمزی و گاها کدر شدن رنگ پوست در ناحیه سینه
 • حالت تهوع که ممکن است به استفراغ بیانجامد

اگر هر کدام از این علایم در بیمار مشاهده شده است، لزوما دلیل بر ایجاد عفونت نیست. اما قطعاً ماجرای نگران کننده‌ای در پس آنها نهفته است. لذا توصیه اکید می‌شود که در صورت بروز هر کدام از این علایم عفونت پروتز سینه به سرعت پزشک جراح را مطلع نموده تا در صورت ایجاد عفونت، مراحل درمان آن را طی نمایید.

البته این علایم عفونت پروتز سینه تنها به دوره نقاهت پس از اتمام عمل جراحی ختم نمی‌شود. خانمی که از پروتز سینه استفاده می‌کند، باید همیشه مراقب شرایط فیزیکی و ترشحات ناحیه پستان باشد. ممکن است سال‌ها پس از اتمام دوره نقاهت جراحی، علایم عفونت پروتز سینه ظاهر بشوند. عفونتی که قطعاً خطرناک و گاها نگران کننده است و باید هر چه سریعتر تحت معاینه و درمان موثری قرار بگیرد.

روش‌های درمانی برای عفونت پروتز سینه

روش‌های درمانی برای عفونت پروتز سینه

آنچه مسلم است باید هر گونه علایم عفونت پروتز سینه را جدی بگیرید و نسبت به درمان آن اقدامات موثری داشته باشید. علت هر چه باشد، وقتی عفونت پروتز سینه رخ داده است، دیگر کار از کار گذشته است و لاجرم چاره‌ای جز طی کردن یک پروسه درمانی ندارید.

اگر زود متوجه عفونت بعد از عمل پروتز سینه شده‌اید، احتمالا می‌توانید با یک دوره دارودرمانی با مصرف آنتی بیوتیک‌هایی که توسط دکتر جراح تجویز می‌شود، ماجرا را تمام کنید؛ اما اگر ابعاد عفونت بسیار عمیق است؛ لاجرم باید دست به دامان یک جراحی دیگر بشوید.

جراحی‌ که در آن بافت عفونی از طریق بریدن بخشی از ناحیه پستان حذف خواهد شد. غالباً در چنین مراحلی، ابعاد عفونت آنچنان وسیع است که چاره‌ای جز خارج کردن پروتز و استفاده از تزریق چربی برای بازسازی سینه وجود ندارد.

اگر از جراحی پروتز سینه استفاده کرده‌اید و یا قصد انجام چنین جراحی‌ را دارید، هرگز اجازه ندهید که به چنین مراحل خطرناکی از عفونت بعد از عمل پروتز سینه برسید. لذا پیشگیری همیشه بهتر و راحت‌تر از درمان است.

اگر هنوز نیاز به مشاوره برای درمان این مشکل دارید، با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر