رینوپلاستی ثانویه

رینوپلاستی ثانویه

رینوپلاستی ثانویه ، در اصل جراحی است که مشکلات حاصل از رینوپلاستی اولیه را برطرف می کند .

یکی از مشکل ‎ترین جراحی ‎های پلاستیک، رینوپلاستی (رینو یعنی بینی و پلاستی یعنی اصلاح یا زیبا کردن) است.

با توجه به این که بینی دارای ساختاری پیچیده و سه بعدی است، آن چه پس از جراحی زیبایی بینی حاصل می‎ شود ، به بهبود و التیام اسکار بعد از عمل وابسته است. این دلایل موجب می ‎شود بسیاری پس از انجام نخستین عمل زیبایی بر روی بینی خود، به نتیجه دلخواه دست نیابند.

از سویی دیگر، امکانات امروزی هم چون دنیای مجازی موجب شده است تا آگاهی متقاضیان این جراحی بیش از پیش شده و از پزشک جراح توقع بالایی داشته باشند.

این آگاهی کار جراحان را نیز سخت کرده است. شاید تعجب کنید اما هشت تا پانزده درصد بیماران رینوپلاستی پس از انجام نخستین جراحی، به دلیل نارضایتی از نتیجه یا بروز برخی مشکلات متقاضی جراحی مجدد هستند.

عمل ترمیم بینی همان جراحی بینی ثانویه است.

این عمل برای بازسازی و ترمیم بینی که یک بار عمل شده اما بیمار از ظاهر یا عملکرد بینی ناراضی است، انجام می ‎شود.

افرادی که از مشکلات تنفسی رنج می‎ برند و یا از فرم بینی خود ناراضی هستند، اغلب اقدام به انجام عمل زیبایی می‎ کنند.

اما از آن جایی که این عمل جزء سخت ‎ترین جراحی ‌های پلاستیک است، ممکن است نتیجه عمل برای بیمار خوشایند نباشد و در حقیقت این افراد به نتیجه دلخواه نرسند و پس از  یک عمل جراحی ناموفق، در نهایت تصمیم به انجام رینوپلاستی ثانویه بینی می‎ گیرند.

همان طور که گفتیم جراحی بینی یکی از دشوارترین انواع جراحی پلاستیک است، پس به همین دلیل نیاز زیادی به انجام عمل رینوپلاستی ثانویه دارد.

مهم است بدانید که انجام رینوپلاستی ثانویه در مقایسه با جراحی زیبایی نخست بسیار پیچیده ‌تر و دشوارتر است. انتخاب یک متخصص و جراح رینوپلاستی و مجرب  برای انجام این جراحی مهم بسیار برای بیماران حائز اهمیت است.

جراحی ترمیمی با چالش زیادی همراه است، زیرا پس از انجام جراحی نخست ساختار آناتومیک بینی به علت فیبروز به هم می‎ خورد. در اکثر اوقات جراح باید تکنیک جدیدی را به کار برده و بینی را کاملا بازسازی کند.

در جراحی ثانویه بینی ممکن است تنها یک عمل جراحی ساده برای برداشتن بخشی استخوان اضافی بینی یا بخشی از غضروف باقی مانده روی پل بینی باشد و یا نه یک جراحی پیچیده ‌تر برای بازسازی کامل بینی باشد و این بستگی به عمل زیبایی اولیه دارد و این که بیمار به چه دلیل اقدام به رینوپلاستی ثانویه کرده است.

در صورت انجام عمل رینوپلاستی ثانویه  بر روی افرادی بدشانسی که  بخش زیادی از بافت بینی را در نخستین عمل زیبایی از دست داده‌اند و هنوز هم مشکلات حادی در فرم بینی خود دارند، رینوپلاستی ثانویه پیچیده و سخت تر است چرا که جراح باید برای بازیابی غضروف، استخوان و لایه بینی از گوش، دنده، یا ناحیه شقیقه بافت برداشته و پیوند بزند.

افزون بر اصلاح پوست و بافت نرم بینی محدودیت‌های دیگر این نوع از عمل‌های جراحی عبارت اند از:  ایجاد مقاومت نسبت به کشیده شدن پوست، ایجاد ناهنجاری‌های سطحی. حتما باید برای انجام این جراحی فرد انتظارات واقع ‌بینانه از نتیجه رینوپلاستی جراحی بینی داشته باشد.

فراد مناسب برای رینوپلاستی ثانویه:

افرادی مناسب برای عمل جراحی  رینوپلاستی ثانویه بینی هستند که علاوه بر ناراضی بودن از نتیجه جراحی نخست، سالم هم  باشد.

برای انجام رینوپلاستی ثانویه ، حداقل باید یک سال از عمل زیبایی اولیه سپری شده باشد. هر چند بیمار ممکن است به دلیل احساس نارضایتی برای انجام رینوپلاستی ثانویه عجله داشته باشد اما زمان مناسب برای انجام آن یک سال پس از عمل اولیه است.

این فاصله یک ساله به این دلیل است که ورم جراحی اول کاملا خوب شده تا احتمال بروز خطای جراحی کاهش یابد.

 

دلایل انجام رینوپلاستی ثانویه:

از جمله عللی که بیمار اقدام به رینوپلاستی ثانویه می ‎کند می ‎توان به نوک غیر طبیعی بینی، فاصله زیاد میان سوراخ‌ های بینی که موجب غیرطبیعی شدن فرم بینی می‎ شود، بزرگ بودن اندازه بینی، بروز مشکلات تنفسی و خشکی بینی، عدم رضایت بیمار از نتیجه رینوپلاستی اولیه یا انحراف تیغه بینی ناشی از  ضربات فیزیکی (بینی کج) را نام برد.

نکاتی درباره ی رینوپلاستی ثانویه:

 • توصیه می شود بعد از گذشت یک سال از اولین جراحی بینی ، عمل رینوپلاستی ثانویه را انجام دهید .
 • برای انجام  عمل ثانویه بهتر است در طول یک سال اخیر هیچ گونه جراحی بینی دیگری انجام نداده باشید بنابراین پس از گذشت حداقل یک سال از آخرین جراحی بینی خود برای رینوپلاستی ثانویه اقدام کنید.
 • برای انجام عمل مجدد بینی اصراری نداشته باشید و با یک جراح بینی ماهر مشورت کنید .
 • قبل از رینوپلاستی ثانویه بینی، از بینی عکس بگیرید تا بعد از جراحی تغییرات را بهتر متوجه شوید.
 • در انتخاب جراح بینی بسیار دقت کنید و جراح بینی ای را انتخاب کنید که در زمینه جراحی های ترمیمی تخصص داشته باشد .
 • حتماً نمونه کارهای رینوپلاستی ثانویه ، جراح بینی را مشاهده کنید .

 

هزینه رینوپلاستی ثانویه:

به طور معمول رینوپلاستی ثانویه بینی بیشتر از جراحی زیبایی بینی می باشد زیرا اسکلت بینی مورد جراحی قرار گرفته و برای جراحی مجدد بینی ، پیچیدگی بیشتری وجود دارد .

جراح بینی پس ازبررسی بینی بیمار و میزان پیچیدگی جراحی ، هزینه را به طور دقیق اعلام می کند .

مزایای رینوپلاستی ثانویه:

ترمیم ویژگی های از بینی که مشکل ساز یا ناهمگون است.

رینوپلاستی ثانویه باعث زیباتر شدن بینی می گردد و با دیگر نواحی صورت تناسب زیادتری دارد.

 

ویژگی های جسمانی:

اگر یکی از ویژگی های جسمانی زیر را دارید، عمل رینوپلاستی ثانویه بهترین گزینه برای شماست:

 • قوز بینی که به راحتی برطرف نگردیده
 • برآمدگی خفیف بینی
 • افتادگی نوک بینی
 • بدفرمی منقار طوطی
 • گشادی حفره های بینی
 • نوک بینی با برجستگی خفیف یا زیاد

بهبودی رینوپلاستی ثانویه:

اکثر  بیماران دوره رینوپلاستی ترمیم بینی را بسیار آسان می دانند. در هفته نخست درد و ناراحتی خفیفی را احساس می کنند و بیمار حس می کند بینی او گرفتگی دارد در هفته نخست بعد از جراحی از فین کردن خودداری کنید. تورم و کبودی اطراف چشم در روز سوم بعد از جراحی به بد فرم ترین وضعیت خود می رسد و غالبا ۲ هفته بعد از جراحی رفع می شود. یافته های زیر در خصوص نوع فعالیت هایی است که در دوره بهبودی خطری ندارد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 5 =