1. خانه
  2. /
  3. جوانسازی صورت
  4. /
  5. روش های درمان خط خنده

روش های درمان خط خنده

دکتر آرش نجف بیگی

روش های درمان خط خنده

خنده بر هر درد بی درمان دوا است!

قطعا خندیدن یکی از موهبت‌هایی است که خداوند در اختیار انسان قرار داده ‌است تا احساساتش را بروز دهد. معمولا با خندیدن می‌توانید ترشح هورمون‌های شادی را در بدن‌تان تقویت کنید و روحیه‌ای شاداب، مهربان و اجتماعی بسازید.

این خنده‌ها گاهی موجب پدیدار شدن خطوط خنده در اطراف لب می‌شوند. پر کردن خط خنده یکی از پرطرفدارترین خدمات زیبایی است. روش های درمان خط خنده متفاوت است و پزشک متخصص باتوجه به اطلاعاتی که در اختیار دارد، بهترین روش های درمان خط خنده را پیشنهاد می‌کند.

در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی دقیق‌تر روش های درمان خط خنده بپردازیم و مزایای و معایب پر کردن خط خنده را بررسی کنیم.

پس تا پایان همراه ما باشید!

خط خنده چیست؟

اگر روبروی آینه بایستید و خاطره‌ای شیرین را در ذهن‌تان تداعی کنید، ناخودآگاه لبخند زیبایی بر لبان‌تان می‌نشیند. با دقت در آینه متوجه خواهید شد که خطوطی در سمت راست و چپ لب‌تان ایجاد می‌شود که خط خنده نام گرفته است. در بعضی افراد این خطوط، بعد از خندیدن از بین می‌رود و هیچ رد و نشانی بر روی پوست باقی نمی‌گذارد؛ اما برعکس، در بعضی افراد که پوست کم آب، پوست مسن و پوست آفتاب خورده دارند، خط خنده بسیار محسوس است و حتی بعد از خندیدن نیز این خطوط در قسمت چپ و راست لب وجود دارند. در چنین شرایطی، معمولا درخواست پر کردن خط خنده و برطرف کردن آن مطرح می‌شود.

چرا خط خنده ایجاد می‌شود؟

قطعا اگر سابقه‌ای از ورزش در محیط باشگاه‌های بدن‌سازی داشته باشید، با واکنش عضلات بدن به انجام مکرر تمرینات ورزشی آگاه هستید. در واقع، خط خنده حاصل همین تکرار و انقباض در عضلات صورت است. معمولا فرد به‌دلیل خنده‌های مکرر و ساختار پوست صورت (افزایش سن و شل شدن عضلات صورت و پوست) خط خنده را بر روی صورت می‌سازد. در واقع، تکرار انقباض عضلات صورت در هنگام خنده، خط خنده را ایجاد می‌کند. به مرور با کاهش خاصیت ارتجاعی پوست و کاهش کلاژن سازی، خط خنده در ناحیه انتهایی لب‌ها ایجاد می شود. در ادامه، به رایج‌ترین علل ایجاد خط خنده اشاره می‌کنیم:

  1. افزایش سن
  2. قرار گرفتن در معرض آفتاب مستقیم
  3. استفاده از سیگار و قلیان
  4. عوامل ژنتیکی و موروثی
  5. بیماری‌های پوستی
  6. اختلالات فک و صورت

روش های درمان خط خنده را بشناسیم!

قطعا اگر بخواهید از روش‌های درمان خط خنده استفاده کنید، باید تمامی آن‌ها را بشناسید و مزایا و معایب استفاده از هر کدام را بدانید. معمولا زمان ماندگاری هر یک از روش‌های درمان خط خنده با دیگری متفاوت است.

هر چند پاسخ بدن هر فرد نسبت به فرد دیگر متفاوت است و شما باتوجه به همین موضوع، می‌توانید مناسب‌ترین روش های درمان خط خنده را ارزیابی و انتخاب کنید.

در ادامه به رایج‌ترین و بهترین روش‌های درمان خط خنده می‌پردازیم:

نمونه کار درمان خط خنده توسط دکتر نجف بیگی

1- بهبود خط خنده با استفاده از بوتاکس

همان‌طور که می‌دانید، با استفاده از تزریق بوتاکس می‌توانید حرکت عضلات را کنترل کنید. در واقع، بوتاکس بعد از تزریق به مرور طی مدت زمان یک هفته، عضلات را فلج می‌کند. همین موضوع کاربرد مهم بوتاکس در خدمات زیبایی است!

با فلج شدن عضلات، امکان انقباض آن‌ها وجود ندارد و همین موضوع موجب بهبود چین و چروک‌های پوستی می‌شود. با استفاده از این روش، معمولا حدود 6 ماه خط خنده یا خط اخم برطرف می‌شود. هر شش ماه یکبار، باید نسبت به تزریق مجدد بوتاکس اقدام کنید. در واقع، بوتاکس درصورتی‌که توسط پزشک متخصص تزریق شود، نتایج مطلوبی خواهد داشت.

2- پر کردن خط خنده با استفاده از ژل

پر كردن خط خنده یکی از روش‌های موفق برای برطرف کردن خطوط عمیق خنده بر روی پوست است. در واقع، با استفاده از ژل می‌توانید فرورفتگی‌های ایجادشده بر روی پوست را پر کنید و در نتیجه، چروک پوستی را برطرف نمایید.

استفاده از مشتقات اسید هیالورونیک به‌منظور برطرف کردن چین و چروک‌های پوستی، بهترین راه‌کار برطرف کردن خط خنده است.

معمولا با استفاده از پر كردن خط خنده می‌توانید زیبایی صورت‌تان را برطرف کنید. پرکننده‌ها معمولا با برندهای مختلفی در بازار وجود دارند و پزشک متخصص باتوجه به بودجه و نوع ژل، اقدام به تزریق ژل مخصوص برای برطرف کردن خط خنده می‌کند. هزینه تزریق ژل باتوجه به تخصص و سابقه پزشک متفاوت است.

3- بهبود خط خنده با استفاده از هایفوتراپی

یکی از روش های درمان خط خنده، استفاده از هایفوتراپی است. امواج HIFU یکی از روش‌ های برطرف کردن خط خنده محسوب می‌شوند. معمولا هایفوتراپی به افراد کمک می‌کند تا با تحریک کلاژن سازی، لیفت نسبی در قسمت‌های مختلف صورت ایجاد کنند.

در صورتی‌که هایفوتراپی توسط پزشک متخصص انجام شود و در زمان انجام آن، چروک پوستی در حد متوسط و نه‌چندان پیشرفته باشد، می‌توانید از هایفوتراپی برای برطرف کردن آن استفاده کنید.

توجه داشته باشید که درصورت استفاده غیرحرفه‌ای از هایفوتراپی ریسک افتادگی در اجزا صورت وجود دارد.

مقاله هایفوتراپی صورت چیست را از دست ندهید.

4- ازبین بردن خط خنده با نخ لیفت

اگر شما هم یکی از کاندیداهای برطرف کردن خط خنده باشید، می‌توانید از روش‌های درمان خط خنده استفاده کنید. استفاده از نخ لیفت به شما کمک می‌کند تا با کشیدن قسمتی از پوست، عمل لیفت نخ را به غیرتهاجمی‌ترین شکل ممکن انجام دهید.

مدت زمان ماندگاری نخ لیفت در هر فرد متفاوت است؛ اما حدود سه الی شش ماه زمان می‌برد تا اثر نخ لیفت ازبین رفته و فرد به مرور خط خنده را مجدد مشاهده کند.

هزینه استفاده از روش‌های درمان خط خنده براساس تخصص پزشک و نوع متریالی که برای برطرف کردن خط خنده استفاده می‌کند، متفاوت است. برای چنین اقداماتی حتما به پزشک متخصص و باتجربه‌ای مراجعه کنید که نمونه کارهای ازبین بردن خط خنده را در کیس‌های مشابه دیده باشید.

5- بهبود خط خنده با استفاده از PRP

همان‌طور که می‌دانید استفاده از روش PRP به‌منظور کاهش چین و چروک‌های پوستی، ازبین بردن لک‌های پوستی و بهبود روند رویش موها رایج است.

معمولا با استفاده از این روش می‌توان خون‌رسانی را به محل موردنظر افزایش داد و کلاژن سازی را در آن‌جا تحریک نمود. هرچند، درصد موفقیت روش PRP در میان روش های درمان خط خنده چندان مشخص و قطعی نیست. اما به ‌عنوان یکی از روش‌های کمکی در طول درمان می‌توان از PRP استفاده نمود. در خصوص استفاده از این روش، باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا در مورد آن تصمیم‌گیری شود.

6- بهبود خط خنده با استفاده از جراحی لیفت

اگر شما نیز به‌دنبال روشی مناسب جهت پر کردن خط خنده هستید، قطعا روش‌های مختلفی را با ماندگاری مشخص پیدا کرده‌اید. در این میان، جراحی لیفت به شما این امکان را می‌دهد تا زمان طولانی‌تری نتیجه جراحی را مشاهده کنید.

جراحی لیفت در میان تمامی روش های درمان خط خنده، یکی از پرطرفدارترین روش‌هایی است که می‌توانید از آن استفاده کنید. هرچند باید درنظر بگیرید که این جراحی در دسته بندی جراحی‌های زیبایی تهاجمی قرار می‌گیرد. پس در صورتی‌که علاقه‌مند به استفاده از روش های درمان خط خنده تهاجمی نباشید، انتخاب این روش چندان توصیه نمی‌شود.

معمولا انجام جراحی لیفت، هزینه بیشتری نسبت به تزریق ژل و فیلر به‌همراه دارد و نتیجه آن نیز دائمی‌تر از سایر روش‌ها است.

مقاله مراقبت های لازم بعد از لیفتینگ پوست را مطالعه بفرمایید.

نمایش محل ایجاد خط خنده با فلش بر روی صورت

کاندیدای استفاده از روش های درمان خط خنده چه افرادی هستند؟

با بررسی افراد کاندید انجام خدمات زیبایی، می‌توانید تشخیص دهید که شما بهترین فرد برای امتحان کردن این روش درمانی هستید یا خیر. معمولا افرادی که از ظاهر پوست‌شان رضایت ندارند و از مشاهده خطوط کناری لب‌ها دچار نگرانی و ناراحتی می‌شوند، بهترین کاندید برای استفاده از روش‌های درمان خط خنده هستند.

افرادی که زیبایی صورت‌شان را به‌دلیل ایجاد چنین خطوطی در صورت از دست داده‌اند نیز، کاندید استفاده از روش های درمان خط خنده هستند. در کل، بیشتر افراد بزرگسال و بالای 30 سال، محدودیتی برای استفاده از روش‌های درمان خط خنده ندارند.

خطرات و عوارض استفاده از روش های درمان خط خنده

معمولا اطلاع از عوارض جانبی هر عمل جراحی، دید شما را برای انجام یا عدم انجام آن وسیع‌تر می‌کند. شما با اطلاع دقیق عوارض هر عمل جراحی، قادر به تصمیم‌گیری در خصوص آن هستید. در مورد عوارض استفاده از روش های درمان خط خنده باید بدانید که معمولا در صورتی‌که برای انجام این کارها از پزشک متخصص و باتجربه‌ای کمک بگیرید، کم‌ترین عوارض را مشاهده می‌کنید.

ضمن این‌که مراقبت‌های بعد از عمل جراحی و قبل از انجام عمل نیز، گام مهمی در کنترل عوارض استفاده از روش های درمان خط خنده است. قرمزی و کبودی بعد از استفاده از روش های درمان خط خنده، بسیار طبیعی است.

مراقبت‌های پس از هر یک از روش های درمان خط خنده، درصد موفقیت آن را افزایش می‌دهد و عوارض را کاهش خواهد داد. درنظر بگیرید که برخی از این روش‌ها مشکلاتی مثل واکنش‌های آلرژیک را نیز به همراه دارد؛ پس در صورتی‌که سابقه حساسیت به دارو را داشته‌اید، حتما این موضوع را با پزشک متخصص در میان بگذارید.

اهمیت انتخاب پزشک برای درمان خط خنده

قطعا اگر در خصوص انجام جراحی‌های زیبایی و خدمات زیبایی تحقیقات کافی کرده باشید، اطلاعات کاملی در زمینه اهمیت و تاثیر انتخاب پزشک متخصص در نتیجه هر شاخه از خدمات زیبایی دارید. معمولا خدمات زیبایی برای رسیدن به زیبایی بیشتر انجام می‌شود، پس بدیهی است که در روش های درمان خط خنده نیز، باید به انتخاب پزشک متخصص در زمینه موردنظر توجه کنید.

پزشک متخصص باتوجه به تجربیات مختلف در زمینه خدمات زیبایی و جراحی‌های آن، بهترین تکنیک را برای رسیدن به زیبایی بیشتر صورت شما انتخاب می‌کند. درک پزشک متخصص از زیبایی شناسی نیز، موضوع مهم دیگری است که با مشاهده نمونه کارهای قبلی پزشک متخصص می‌توانید به آن دست پیدا کنید.

انتخاب پزشک بی‌تجربه در زمینه جراحی‌های زیبایی و خدمات زیبایی، ریسک بروز مشکلات متعدد را افزایش می‌دهد و احتمال نیاز به جراحی ترمیمی را نیز افزایش می‌دهد. قطعا چنین رویدادی هزینه‌های مالی و جسمی زیادی به شما تحمیل خواهد کرد.

خلاصه مطلب

اگر همیشه خنده‌رو هستید و با گذشت سال‌ها دچار خط خنده شده‌اید، احتمالا به دنبال پیدا کردن روش های از بین بردن یا پر کردن خط خنده هستید. با مطالعه تمامی روش های درمان خط خنده، می‌توانید تصمیم بگیرید که بهترین روش برای شما کدام کرد. استفاده از روش‌های پر کردن خط خنده نیز مانند روش‌های جراحی زیبایی، می‌تواند به برطرف کردن خط خنده کمک کند.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر