1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی سینه
 4. /
 5. چطور عدم تقارن سينه را رفع کنیم؟

چطور عدم تقارن سينه را رفع کنیم؟

دکتر آرش نجف بیگی

تعداد کمی از زنان دارای سینه های کاملاً متقارن هستند. مشاهده برخی تفاوت های جزئی در اندازه و شکل سینه ها کاملاً طبیعی استو بیش از نیمی از جمعیت زنان در طول سال های نوجوانی رشد سینه های نامتقارن دارند. با این حال، راه کارهایی برای قرينه سازي سينه وجود دارد که این مشکل را در بانوان حل و فصل می کند.

چندین روش برای اصلاح عدم تقارن سینه وجود دارد. دانستن دلیل این وضعیت و تعیین شدت آن در طول معاینه فیزیکی به پزشک کمک می کند تا یک برنامه جراحی سفارشی برای هر بیمار ایجاد کند. در این مطلب، به دلایل عدم تقارن سینه اشاره می کنیم و تکنیک های جراحی را که برای به دست آوردن بهترین نتایج ممکن استفاده می شود را توضیح خواهیم داد. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

عدم تقارن در سینه

تعداد کمی از زنان دارای سینه های کاملاً متقارن هستند. این کاملا طبیعی است که متوجه تفاوت های جزئی در اندازه و شکل سینه های خود شوید. با این حال، در برخی موارد این عدم تقارن می تواند شدیدتر باشد. اگر عدم تقارن سینه شما به منبع خجالت تبدیل شده یا شما را از اندامتان ناراضی کرده است، روش های قرينه سازي سينه می توانند به شما کمک کنند.

علل عدم تقارن سینه

عدم تقارن سینه می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد، از جمله:

 • هیپرتروفی ویرجینال؛ رشد شدید ناگهانی یک سینه در یک نوجوان یا بالغ
 • بارداری و شیردهی
 • انقباض ناهموار در طول فرآیند پیری
 • کوچک شدن یک سینه به دلیل شرایط پزشکی
 • ورم پستان؛ عفونت پستان که معمولاً در اثر شیردهی ایجاد می شود
 • افزایش یا کاهش وزن
 • ماستکتومی برای درمان سرطان سینه
 • نتایج ضعیف از یک درمان قبلی بزرگ کردن سینه

راه های رفع عدم تقارن سینه

عدم تقارن سینه را می توان با روش های زیادی از جمله جراحی با لیفت سینه، بزرگ کردن سینه، کوچک کردن سینه یا ترکیبی از روش ها برطرف کرد. گاهی اوقات می توان فقط یک سینه را برای اصلاح عدم تقارن سینه جراحی کرد، اما به ندرت اینطور است. در سناریویی که بیمار شکل یک سینه را می پسندد، می توان از آن به عنوان الگو برای سینه دیگر استفاده کرد. با این حال، تطبیق اندازه سینه بدون توجه به مقدار پوست (که در سینه بزرگ‌تر مهم‌تر است) و محل نوک پستان (که ممکن است در سینه بزرگ‌تر کمتر باشد) دشوار است. اغلب، هر دو سینه برای به دست آوردن بهترین تقارن ممکن نیاز به جراحی دارند. اما برخی روش های غیر جراحی نیز وجود دارند که می توان از آنها برای قرینه سازی سینه استفاده کرد. در ادامه با روش های قرینه کردن سینه بیشتر آشنا می شویم:

روش های جراحی برای قرینه سازی سینه

جراحی موثرترین راه حل برای قرینه سازی سینه است، مشروط بر اینکه توسط یک متخصص ماهر، دارای مجوز و با تجربه انجام شود. اگر با شکل و اندازه سینه های کوچکتر مشکلی ندارید، کوچک کردن سینه هم راه حل مناسبی برای عدم تقارن سینه است. روش دیگر، افزایش انتقال چربی است، در این روش جراح چربی را از قسمتی از بدن شما به سینه کوچکتر اضافه می کند تا به تقارن برسد. همچنین اگر می‌خواهید اندازه و شکل سینه‌ تان را تغییر، می‌توانید پروتز سینه دریافت کنید. در حالی که ایمپلنت‌ ها می‌توانند بیش از یک دهه دوام بیاورند، ممکن است در آینده برای نگهداری از آن‌ها به درمان ‌های بیشتری نیاز داشته باشید. در ادامه در مورد هرکدام از این روش ها بیشتر صحبت می کنیم:

1. کوچک کردن سینه و لیفت سینه

عدم تقارن سینه را اغلب می توان از طریق روش های بزرگ کردن سینه (انتقال چربی یا ایمپلنت) اصلاح کرد. اگر عدم تقارن شما شدیدتر است، پزشک ممکن است بزرگ کردن سینه را در سینه کوچکتر و کوچک کردن سینه را در سینه بزرگتر توصیه کند. جراحی کوچک کردن سینه معمولاً 2 تا 3 ساعت طول می کشد و اغلب می توانید در همان روز به خانه بروید مشروط بر اینکه کسی از شما مراقبت کند. بیماران معمولاً 1 تا 2 هفته از محل کار خود مرخصی می گیرند.

اگر عدم تقارن شما به دلیل کاهش تورم یا افتادگی باشد، ممکن است برای دستیابی به نتایج مطلوب، لیفت سینه همراه با عمل بزرگ کردن سینه انجام شود.

2. انتقال چربی

همچنین می ‌توانید برای داشتن ظاهری طبیعی، افزایش دهنده چربی را انتخاب کنید. این جراحی زمانی است که چربی ناحیه دیگری از بدن شما به سینه کوچک‌تر اضافه می ‌شود تا اندازه آن به اندازه قسمت دیگر شود. این به سینه ‌های شما کمک می‌ کند تا شبیه‌تر و شبیه‌تر شوند.

بزرگ کردن و انتقال چربی گزینه طبیعی تری محسوب می شود زیرا از ایمپلنت یا سیلیکون استفاده نمی کند، بلکه از بافت چربی خود استفاده می کند که باعث می شود سینه های شما طبیعی تر باشند.

3. بزرگ کردن سینه / ایمپلنت سینه

بسته به شدت عدم تقارن سینه و نتایج دلخواه شما، جراح پلاستیک شما ممکن است کاشت سینه را در یک یا هر دو سینه توصیه کند. این جراحی که به آن بزرگ کردن سینه نیز می گویند، با قرار دادن ایمپلنت در پشت دیواره قفسه سینه هر سینه انجام می شود. ایمپلنت‌ ها تقریباً 20 سال دوام می ‌آورند و گاهی اوقات برای نگهداری از ایمپلنت ‌ها جراحی بیشتری لازم است. در برخی موارد، ایمپلنت با اندازه های مختلف ممکن است موثرترین راه برای اصلاح عدم تقارن سینه شما باشد.

روش های غیر جراحی برای قرینه سازی سینه

همانطور که برخی از زنان پس از جراحی سینه به دلیل اعمالی مانند ماستکتومی، سینه های نامتقارن دارند. پوشیدن سینه بند ماستکتومی پس از آن به شما کمک می کند تا احساس راحتی کنید و همچنین به شما کمک می کند تا سینه های شما یکنواخت تر ظاهر شوند. علاوه بر این تکنیک قرینه سازی سینه، روش های غیر جراحی دیگری نیز برای رفع عدم تقارن سینه بانوان وجود دارد که در ادامه با آنها آشنا می شویم:

1. یک روال متعادل شیردهی را در پیش بگیرید

اگر تازه مادر شده اید، ممکن است شما یا کودکتان یک سینه را ترجیح دهید! از آنجایی که شیردهی باعث تحریک تولید شیر می شود، این سینه ممکن است بزرگتر شود. بنابراین سعی کنید کودک را از سینه کوچکتر تغذیه کنید تا زمانی که قرینه سازی سینه به تعادل برسد. در صورت استفاده از پمپ سینه نیز همین راهکار صدق می کند.

2. تغییر سبک زندگی

راه‌حل‌ های غیر جراحی برای سینه ‌های نامتقارن شامل انجام ماساژ و تمرینات خاص برای بهبود تقارن سینه است. نمونه ‌هایی از ورزش‌ هایی که ممکن است یکنواختی سینه‌ ها را بهبود بخشند، وجود دارند که می توانند شما را به راحتی کمک کنند.

یکی دیگر از گزینه های سبک زندگی شامل انتخاب مد است که تقارن سینه را افزایش می دهد. چندین سوتین در بازار انواع مختلف سینه های ناهموار را هموار می کند. اکثر فروشندگان حتی طرح ها و نمودارهایی را ارائه می دهند تا به شما کمک کنند تا یک سوتین متناسب با ظاهر فیزیکی خود را انتخاب کنید.

آنها شامل شنبلیله، سیب زمینی ، دانه رازیانه و شبدر قرمز هستند. همچنین توصیه می شود مصرف نوشیدنی های غنی از قند، کافئین و شکلات ها را کاهش دهید زیرا مانع تولید استروژن می شوند.

برای دریافت مشاوره و پرسیدن سوالات بیشتر، با کلینیک دکتر نجف بیگی تماس حاصل فرمایید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

کاندیدای مناسب قرینه سازی سینه

جراحی عدم تقارن سینه برای کسانی است که می خواهند سینه های خود را جوان کنند، برای کسانی که مایل به افزایش حجم هستند، برای کسانی که مایل به بهبود شکل سینه ها هستند، برای کسانی که مایل به اصلاح عدم تقارن سینه هستند، برای کسانی که به دنبال بازسازی سینه هستند و برای کسانی که سینه های نامتقارن دارند. اما جراحی عدم تقارن سینه برای چه کسانی مناسب نیست؟

جراحی عدم تقارن سینه برای افرادی که سابقه پزشکی قابل توجهی دارند یا سیگار می کشند مناسب نیست. هر کسی که توسط دیگران تشویق به بهبود بدن خود شده است نیز برای جراحی مناسب تلقی نمی شود، چراکه بیمار باید انتظارات واقع بینانه از جراح خود داشته باشد.

نکات مهم قرینه سازی سینه

عدم تقارن سینه یا داشتن سینه های ناهموار بیش از نیمی از جمعیت زنان که معمولاً در دوران نوجوانی آنها اتفاق می افتد، غیرمعمول نیست. عدم تقارن سینه همچنین می تواند در بیمارانی که قبلاً تحت درمان سینه قرار گرفته اند که به نوبه خود باعث ناهمواری سینه ها پس از لیفت و بزرگ کردن شده است، رخ دهد. این می تواند منجر به اختلاف سایز بین 15 تا 20 درصدی بین سینه ها شود.

هنگامی که عدم تقارن در سینه های خانم ها باعث مشکلات عملکردی و زیبایی می شود، جراحی عدم تقارن سینه باید در نظر گرفته شود زیرا این یک راه حل دائمی برای مشکل ناهمواری سینه ها است. برای بسیاری از افراد، این گزینه درمانی زندگی را تغییر می دهد و می تواند به طور چشمگیری اعتماد به نفس فرد را بهبود بخشد.

اولین تصمیم مهم تعیین اندازه سینه های مورد نظر فرد است. اگر بیمار دارای سینه های نا متقارن باشد، باید اندازه سینه ای را که ترجیح می دهد داشته باشد، تعیین کند. اگر فردی از اندازه سینه کوچکتر راضی باشد، ممکن است سینه بزرگتر را کوچکتر کنند و اگر حتی سینه کوچک‌تر خیلی بزرگتر از چیزی باشد که بیمار می خواهد، می ‌توان سینه کوچک‌تر را کوچک‌تر هم کرد و سینه بزرگ‌تر را بیشتر کوچک کرد تا ظاهری یکدست‌تر برای سینه ها ایجاد کرد. اگر سینه کوچک ‌تر از نظر حجم کافی نباشد، ممکن است جایگزینی حجم همراه با جراحی قرینه سازی سینه مورد نیاز باشد. این گزینه ها شامل کاشت سینه و انتقال چربی است.

از سوی دیگر پروتز سینه وسیله قابل اطمینان تری برای جایگزینی حجم در زمانی است که فرد دارای سینه های ناهموار است؛ می باشد.

پس از تعیین اندازه مناسب، باید روی شکل سینه های مورد نظرتان تمرکز کنید.

گاهی اوقات ممکن است پوست سینه سفت یا لیفت شود و ممکن است به این معنی باشد که برای امتحان کردن پوست اضافی نیاز به جراحی بیشتری وجود داشته باشد. بسیاری از گزینه های مختلف در دسترس هستند و اغلب ترکیبی از ماستوپکسی یا کوچک کردن سینه و یا بزرگ کردن سینه هستند. جراحی عدم تقارن سینه بسته به نیاز بیمار می تواند به صورت یک مرحله ای یا دو مرحله ای انجام شود.

قبل از عمل قرینه سازی سینه

مشاوره برای جراحی عدم تقارن سینه اغلب به تعدادی ویزیت نیاز دارد و ممکن است شامل تعدادی مشاوره برای آزمایش و اندازه مناسب سینه بیمارباشد. اغلب گزینه ‌های مختلف و مزایا و معایب زیادی برای بحث در این مشاوره وجود دارد که بیمار و پزشک باید با یکدیگر سر آنها به توافق برسند. انتخاب ممکن است به این بستگی داشته باشد که آیا فرد باردار است یا اینکه مایل به شیر دادن در آینده هست یا خیر. نتایج می ‌تواند با گذشت زمان تغییر کند، به‌ویژه با بارداری یا کاهش وزن، و این احتمال وجود دارد که در طول زمان ناهمواری سینه‌ ها اجتناب‌ناپذیر باشد که پس از آن نیاز به عمل ‌های بیشتری دارد.

بهبودی بعد از قرینه سازی سینه

بهبودی بعد از جراحی قرینه سازی سینه، بستگی به نوع جراحی دارد. شما بعد از جراحی قرینه سازی سینه کمی احساس تورم و ناراحتی خواهید داشت که معمولاً نیاز به مسکن ضد درد دارد. بیماران اغلب به دلیل بزرگ شدن سینه احساس فشار روی قفسه سینه خود می کنند و یا اگر ایمپلنت انجام داده اند، به دلیل اثر فشار در اطراف قسمت بیرونی ایمپلنت احساس ناراحتی دارند.

برای اطمینان از اینکه ریکاوری خوبی برای بزرگ کردن سینه دارید، باید یک سوتین ساپورت یا گن بپوشید و آن را در روز و شب حداقل به مدت 4 هفته استفاده کنید. باید زخم ها را برای هفته بعد خشک نگه دارید.

شما باید در دو هفته اول از انجام ورزش های شدید اجتناب کنید و باید تا 4 تا 6 هفته پس از جراحی بزرگ کردن سینه به پوشیدن سینه بند ادامه دهید. بعد از یک هفته می توانید تمرینات سبک و 2 تا 3 هفته ورزش معمولی را از سر بگیرید. شما باید بعد از 2 هفته می توانید شنا کنید و برای کمک به بهبودی بیشتر سینه خود باید ماساژ دادن جای زخم را پس از بهبودی شروع کنید. اغلب ممکن است هفته ها و ماه ها طول بکشد تا نتایج نهایی بزرگ شدن سینه شما آشکار شود و این غیرعادی نیست.

در آخر

سینه‌ ها مشخص ‌ترین و بارز ‌ترین ویژگی اندام زنانه هستند، اما  فرم و شکل آنها از یک زن به زنی دیگر بسیار متفاوت است. اندازه، شکل و موقعیت سینه ها تفاوت های رایجی هستند، با این حال، در برخی موارد، سینه های بانوان می توانند بسیار متفاوت از یکدیگر باشند. ممکن است یک سینه بزرگتر از دیگری باشد یا شکل آنها ممکن است به دلیل تفاوت های دیگر با هم مطابقت نداشته باشد و به اصطلاح نا متقارن باشند. عدم تقارن سینه را می توان از طریق تعدادی از گزینه های درمانی قرینه سازی سینه اصلاح کرد. در این مطلب روش های رفع عدم تقارن سینه بانوان را بررسی کردیم و مراقبت های قبل و بعد از جراحی قرینه سازی در سینه را بازگو کردیم، اگر شما هم تجربه ای در این زمینه دارید می توانید آن را با ما و سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر