درمان خروپف، با این راه حل ها برای همیشه از خروپف خلاص شوید

2,774

درمان خروپف بسته به اینکه به چه دلیل ایجاد می‌شود، متفاوت است. خروپف را ممکن است هم با عمل جراحی درمان کرد و هم روش‌های غیر جراحی. گاهی مشکلات در بینی و انسداد آن موجب ایجاد خرخر می‌شود. همچنین برخی مشکلات در گلو و کام و یا نرم بودن بافت‌های درون مجاری تنفسی، از عوامل ایجاد خروپف است. در همه این موارد، هم روش‌های جراحی و هم درمان‌های دارویی یا بهره گرفتن از ابزارهای کمکی می‌تواند مفید باشد.

اینکه مشکل خروپف هر فرد از کجا ریشه می‌گیرد، با معاینه و بررسی پزشک مشخص می‌شود. با این حال در برخی افراد این مشکل ریشه ژنتیکی دارد و در برخی دیگر بر اثر یک بیماری یا حادثه به وجود آمده است. در این مقاله دلایل اصلی ایجاد خروپف و درمان آن بررسی شده است.

چگونه خروپف را درمان کنیم؟

خر و پف، تنفس پر سر و صدایی است که هم برای خود فرد و هم برای اطرافیان مشکل ساز است. خروپف که ممکن است به دلیل توقف در تنفس هنگام خواب یا آپنه رخ دهد، یکی از مشکلات رایج در بسیاری از افراد است. ممکن است خروپف به‌طور مستقیم با سلامتی فرد در ارتباط باشد.

اگر میزان خروپف و شدت آن بیشتر شود، عوارض خود را در طول روز نشان خواهد داد. همچنین اگر درمان نشود، به مرور موجب ایجاد بیماری خواهد شد. یکی از نشانه‌های خروپف شبانه، خواب آلودگی و خستگی در طول روز است. با این حال خرخر کردن هنگام خواب قابل درمان است.

خروپف هنگامی اتفاق می افتد که جریان هوا به طور غیر منظم وارد مسیر هوایی بینی، دهان یا گلو می‌شود. در نتیجه، زبان کوچک به ارتعاش در می‌آید و صدای خر خر شکل می‌گیرید. خروپف کردن ممکن است ناشی از درست نخوابیدن فرد باشد. قرار گیری سر در وضعیت نامناسب و استفاده از بالش غیر استاندارد که خیلی سفت یا خیلی بزرگ است، این قضیه را تشدید می‌کند. همچنین خروپف ممکن است نشانه‌ای از فشار خون بالا و یا دیگر مشکلات و بیماری‌ها باشد. به طور کلی در مردان بیشتر از زنان خروپف دیده می‌شود.

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

.

درمان خروپف ممکن است گاهی سخت و پیچیده باشد و به عمل جراحی نیاز داشته باشد. گاهی نیز با تغییر در سبک زندگی قابل درمان خواهد بود. برخی از درمان‌ها و تمرینات خانگی می‌توانند به رفع این مشکل کمک کنند. برای مثال تکنیک‌هایی مانند قورت دادن آب دهان با دهان باز و تمرین‌هایی که با باز شدن راه هوایی در گلو کمک می‌کنند، از جمله درمان‌های غیر جراحی هستند. گاهی نیز جراحی‌های بینی، درمان خرخرهای شبانه خواهند بود.

چگونه خرو پف را درمان کنیم

درمان خروپف با جراحی

بسته به اینکه مشکل انسداد راه عبور هوا در کجا هست، جراحی‌های مختلفی ممکن است در درمان خروپف کارساز باشد. برای مثال زمانی که هیچ مشکلی در بینی فرد وجود نداشته باشد، هوا به راحتی عبور می کند و هیچ صدایی نیز ایجاد نمی‌شود. گاهی ممکن است به دلایلی مانند حساسیت، تورم یا مشکلات لوزه و یا اضافه وزن، دیواره‌ی داخلی بینی بزرگ شود. همچنین گاهی بر اثر ضربه یا مشکلات دیگر، تیغه‌ی داخلی بینی (سپتوم) ساختار اصلی خود را از دست می‌دهد و کج می‌شود.

این موارد باعث تنگ شدن راه هوا در بینی و در نتیجه بروز خروپف خواهد شد. زمانی که دیگر روش‌های درمانی بدون جراحی یا دارویی پاسخگو نباشند، عمل جراحی بینی می‌تواند خروپف را درمان کند. البته ممکن است دلیل ایجاد خروپف با بینی در ارتباط نباشد و با دیگر روش‌های جراحی درمان شود از جمله:

جراحی زبان کوچک (فارینگوپلاستی)

روشی برای درمان آپنه انسدادی خواب است که با برداشتن بافت اضافی نرم در کام، خرخر درمان می‌شود. بافت باقی مانده از زبان کوچک پس از بهبود، سفت می‌شود و لرزش آن کاهش می‌یابد.

همچنین تخریب حرارتی بافت‌‌ها، تزریق ماده تحریک کننده برای سفت کردن بافت‌ها، جلو آوردن عضله جنیوگلوسوس و استخوان لامی، پیلار و سومنوپلاستی از دیگر روش‌های جراحی درمان خروپف هستند.

در بسیاری از موارد، افرادی که مشکلاتی در بینی خود دارند در اولویت روش‌های جراحی برای درمان خروپف هستند. یکی از مشکلات، انحراف تیغه بینی است.

سپتوپلاستی یا جراحی تیغه بینی

درون بینی یک دیواره از جنس غضروف وجود دارد که دو طرف بینی را از هم جدا می‌کند. این دیواره یا تیغه میانی بینی، سپتوم نام دارد. به جراحی و تغییر شکل دادن سپتوم، سپتوپلاستی گفته می‌شود. تیغه بینی ممکن است از زمان تولد و رشد فرد، کج بوده باشد و یا بر اثر ضربه یا بیماری، دچار انحراف شود.

اگر بنا به هر دلیلی تیغه بینی از جای اصلی خود منحرف شده باشد، باعث تنگی و یا مسدود شدن راه هوایی بینی خواهد شد. در چنین مواردی بینی دچار انحراف است که در ظاهر و چهره فرد نیز اثر خود را نشان خواهد داد. انحراف بینی می تواند آپنه خواب، خشکی دهان و در نتیجه خرخر را تشدید نماید. برای رفع این مشکل باید به جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی مراجعه کرد تا با سپتوپلاستی، درمان خروپف انجام شود.

درمان خروپف با جراحی
درمان خروپف با جراحی

جراحی بینی برای درمان پولیپ

پولیپ بینی یک توده‌ی غیرسرطانی، خوشخیم و نرم است که در مسیر مجاری بینی و یا سینوس‌ها قرار می گیرد و راه تنفس را مسدود می‌کند. همچنین ممکن است موجب تورم و بزرگ شدن بینی نیز بشود. پولیپ ممکن است ظاهری مانند خوشه‌های انگور و یا قطره اشک داشته باشد.

از دلایل ایجاد پولیپ می‌توان به عفونت‌های دوره‌ای و یا التهاب ناشی از بیماری‌های مزمن همچون آسم و حساسیت اشاره کرد. با عمل جراحی بینی و برداشتن پولیپ می‌توان راه تنفسی بینی را باز کرد تا خروپف درمان شود. البته این موضوع به تشخیص جراح بستگی دارد و با معاینه مشخص می‌شود.

عوامل موثر بر خر و پف

هنگام تنفس اگر هوای وارد شده به مجاری تنفسی با مقاومت از طرف ریه‌ها روبرو شود یا در مسیر عبور هوا انسدادی رخ دهد، خروپف ایجاد می‌شود. مثلا اگر در بینی یا گلوی فرد بافت اضافی یا عضلات بیش از حد منقبض شده وجود داشته باشد، باعث خرخر می‌شود.

اضافه وزن و چربی دور گردن نیز می‌توانند باعث انقباض عضلات گلو در طول خواب شوند. موارد دیگری مانند چاقی، استعمال دخانیات و مصرف الکل نیز می‌توانند در تشدید خروپف نقش داشته باشند. به طور کلی ۴۰% مردان و ۲۰% زنان ۳۰ تا ۶۰ ساله، دچار خروپف شبانه می‌شوند.

سندروم آپنه خواب یا OSA زمانی رخ می‌دهد که شما برای مدت زمان کوتاهی در خواب دچار وقفه تنفسی شوید. این مشکل منجر به خروپف می‌شود. نتیجه این مشکل، خواب آلودگی روزانه، بیخوابی، سر درد صبحگاهی، مشکل تمرکز یا به‌یاد آوردن و .. خواهد بود. از دیگر مشکلاتی که با خروپف در ارتباط هستند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دیابت نوع ۲
 • بیماری‌های قلب و عروق
 • چاقی و اضافه وزن
 • مشکلات سینوس یا بینی

باید توجه کنید که خروپف به مرور زمان باعث ضخیم‌تر شدن رگ‌ها می‌شود و خطر ابتلا به سکته مغزی را افزایش خواهد داد. پس درمان آن را جدی بگیرید.

درمان‌های بدون جراحی خر و پف

یکی از شایع‌ترین موارد ایجاد خر و پف، باز ماندن دهان در طول خواب است که معمولا به دلیل انسداد بینی رخ می‌دهد. این مشکل ممکن است نیازی به جراحی بینی نداشته باشد. برای مثال ممکن است به دلیل عوارض جانبی آلرژی و ایجاد التهاب در دریچه‌های بینی، این انسداد رخ دهد. گاهی با کمک اسپری‌، قطره و یا درمان دارویی این مشکل رفع می‌شود.

تغییر در سبک زندگی نیز می‌تواند در درمان خرخر موثر باشد.

کاهش وزن:

گاهی با کمک رژیم‌های غذایی و ورزش، می‌توان وزن را کم کرد و بافت چربی در پشت گلو را کاهش داد. این کار در کاهش یا درمان خروپف موثر است.

ورزش:

ورزش و تمرینات بدنی منظم دست‌ها، پاها و عضلات شکم، علاوه بر اینکه به کاهش وزن کمک می‌کند، می‌تواند باعث سفت شدن عضلات گلو شود. این کار از لرزش بافت‌های گلو و ایجاد صدای خرخر جلوگیری می‌کند. تمرین‌های ورزشی خاصی وجود دارد که می‌توانید برای تقویت عضلات گلوی خود انجام دهید.

ترک سیگار:

دخانیات با تحریک غشاهای موجود در بینی و گلو می‌تواند راه‌های هوایی را خشک و یا مسدود کند.

عوامل موثر بر خر و پف

آپنه انسدادی خواب:

معمولا با کمک دستگاهی که هنگام خواب استفاده می‌شود، راه تنفسی با مقدار کمی فشار باز می‌ماند. این فشار با یک ماسک که بیمار در حین خواب روی بینی قرار می‌دهد، ایجاد می‌شود تا راه هوایی باز بماند.

درست خوابیدن:

شیوه خوابیدن و قرارگیری سر و گردن روی بالش، محرک دیگری است که باعث باز ماندن دهان در طول خوب، انسداد مجاری تنفسی و در نهایت ایجاد خروپف می‌شود. همچنین دستگاه‌های کمکی برای خواب، بالش‌های غیرحساسیت‌زا و کاروپرکتیک نیز در کاهش خروپف موثر هستند.
کمک گرفتن از ابزار دندانپزشکی: این ابزارها می‌تواند شکل فک را تغییر دهد و در طول خواب آن را به سمت جلو متمایل می‌کند. این کار مسیر هوایی پشت گلو را باز نگه می‌دارد. همچنین می‌تواند حرکت زبان را کنترل کند و با ثابت نگه داشتن کام نرم، خرخر را کاهش دهد.

برای دریافت مشاوره رایگان و آگاهی از جراحی بینی برای درمان خر و پف، با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

.

ممکن است شما دوست داشته باشید
7 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  باسلام ودرود فراوان بنده مشغول فراگرفتن اواز. هستم واز نزر انحراف یکی ازراه های بینی که کلملا مسدود میباشد رنج میبرم وهمچنین دچاره خروپف شدید هنگام خاب هستم ایا به عمل احتیاج دارم اگر نیاز به جراحی هست ایا بدون بیهوشی امکان پذیر هست وتاچه حد روی بهتر شدن صدا تاثیر دارد..باتشکر از توضیحاتی که درسایت داده بودید وهمچنین اگر امکان دارد جواب بنده را بدهید .ومن الله توفیق

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز تا به صورت حضوری معاینه نشوید نمی توان مشخص کرد که آیا بدون جراحی نیز می توان مشکل شما را حل کرد یا خیر.
   برای راهنمایی بیشتر با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید

 2. مرضیه می گوید

  سلام بخشید من شب ها که می خوابم خیلی خروپف میکنم باید چیکار کنم درمان بشه

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای اینکه مشخص شود علت خر و پف شما انحراف بینی است یا پولیپ باید حتما به صورت حضوری معاینه شوید.

 3. هدیه می گوید

  با سلام همسر من شب ها بسیار خروپف می کند در صورتی که پلیپ و انحراف بینی و لوزه هاش رو عمل کرده اما یک مجرای بینش مسدود هستش

 4. مریم جهانگیر می گوید

  سلام وقت بخیر اقای دکتر من انحراف بینی وپولیپ دارم وعمل نکردم تا الان ۴۴سالمه وا حالا که دخترم بزرگ شده خوابیدن من ازار دهنده شده صدای خورناس من اورا اذیت میکنه ایا نیاز هست عمل بشم واقعا ب ای خودمم ازار دهنده شده ممنون

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز شما باید به صورت حضوری معاینه شوید تا مشخص شود علت خروپف شما همان پولیپ است یا علت دیگری دارد.

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید