جراحی ترک شکم

جراحی ترک شکم

جراحی ترک شکم: ترک های پوستی یا استریا در دوران بارداری یا در افراد چاق به علت افزایش دور کمر و کشیده شدن مکانیکی پوست و پارگی شبکه بافت همبندی درم ایجاد می شود. استریا در ۹۰% از زنان حامله در ناحیه ی شکم دیده می شود.

استریا یا خطوط حاملگی یا ترک‌های پوستی، خطوط فرور فته‌ای به رنگ قرمز یا صورتی و براق هستند که بعد سفید می‌شوند. در آمریکا ۹۰ درصد زنان باردار و ۷۰ درصد بانوان بعد از بلوغ  و ۴۰ درصد آقایان بعد از بلوغ از خفیف تا شدید، دچار ترک پوستی هستند. این مشکل در همه  نژادها دیده می‌شود ولی در خانم‌ها شایع‌تر از آقایان است. استریا بعد از بلوغ در هر دو جنس، خانم‌های باردار و در اثر افزایش ترشح هورمون‌های غده فوق‌کلیه در هر سنی دیده می‌شود.

چه افرادی بیشتر مستعد این عارضه هستند؟

استریا یا ترک های پوستی، ضایعات پوستی هستند که به دلیل نازک شدن لایه درم و اپیدرم پوست به شکل بریدگی اغلب در نواحی تحت فشار مثل ران، باسن، شکم و سینه ها ایجاد می شود. ترک های پوستی هنگام بلوغ، اغلب روی ران، باسن و سینه ها ایجاد می شود ولی در دوران حاملگی این ترک ها بیشتر در نواحی شکم و سینه ها بروز پیدا می کند.

مهمترین عامل کشیدگی پوست به طور ناگهانی است که مثلاً در بارداری و بلوغ شاهد آن هستیم ولی کشیدگی پوست تنها یکی از عوامل ایجاد ترک های پوستی است و عوامل درونی نیز در بروز آن ها مؤثر می باشند. از جمله این عوامل تغییرات هورمونی است که سبب عدم تعادل در فیبروبلاست ها ( سلول های تولید کننده الاستین و کلاژن ) می شود که این امر منجر به کاهش تعداد و کیفیت فیبرهای کلاژن و الاستین می گردد. در نتیجه پوست فیبرهای کلاژن دچار پارگی شده و پوست حالت ترک خوردگی پیدا می کند.

سریع ترین راه از بین بردن تَرَک روی شکم

جراحی ترک شکم تاثیرگذارترین و سریع ترین راه از بین بردن تَرَک روی شکم است. در جراحی ترک شکم فاصله یا تَرَک جدا شده و شکم از دوباره دوخته می شود و به این صورت شکمی صاف و بدون نقص خواهید داشت.

جراحی ترک شکم به دلیل قیمت و یا ترس از جراحی ممکن است برای بعضی افراد دلخواه نباشد. در چنین مواردی، به جای جراحی ترک شکم، بعضی کرم های موثر برای از بین بردن این تَرَک ها وجود دارد.

کرم های از بین برنده ی تَرَک شکم، چه به دلیل حاملگی و چه به دلیل زیاد و کم شدن وزن بصورت ناگهانی، نیازمند زمان و برنامه ریزی و پیگیری طولانی مدت است.  شما باید برای استفاده از این کرم ها نظم در استفاده و صبر و شکیبایی داشته باشید.

در بازار انواع و اقسام کرم ها برای از بین بردن ترک های روی شکم موجود است. برای تاثیر گذار شدن این کرم ها در روز یک یا دو بار همراه با ماساژ دادن شکم کرم از بین برنده ی ترک شکم بزنید. برای از بین بردن ترک ها، بهترین زمان همان مرحله ی آغازین این اتفاق است که رگه های ارغوانی روی پوست دیده می شود. اگر در مرحله ی رگه های ارغوانی مداوا را شروع کنید و این کرم ها را همراه با ماساژ استفاده کنید، در زمان کوتاه تری تاثیر خود را نشان خواهد داد.

از بین بردن ترک های شکم که به دلیل اضافه و کم کردن وزن بصورت ناگهانی راحت تر انجام می شود، اما ترک های شکم که ناشی از حاملگی است زمان بیشتری می برد.

جراحی ترک شکم بعد از زایمان

بارداری از جمله مواردی است که باعث تغییرات زیادی در مادر می شود. بسیاری از این تغییرات باعث برهم زدن تناسب اندام می شود که بسیار محسوس می باشد. افتادگی سینه، بزرگ شدن ران ها و شکم در دوران بارداری باعث ایجاد ترک و شل شدگی در پوست می شود. برخی از روش ها مانند انجام ورزش و رژیم غذایی مناسب به کاهش این تغییرات کمک می کند ولی به طور کامل آن را برطرف نمی کند. از جمله این موارد بزرگ شدن و افتادگی پوست در شکم می باشد که تنها راه درمان آن جراحی ترک شکم می باشد.

جراحی ترک شکم نه تنها به بهبود تناسب اندام فرد کمک می کند بلکه باعث تقویت اعتماد به نفس میشود.

هزینه جراحی ترک های شکم بعد از زایمان

افرادی که برای جراحی ترک شکم بعد از زایمان اقدام می کنند زنانی هستند که بعد از حاملگی و شیر دهی در پوست خود علائمی مانند شلی، ترک های پوستی و چربی های موضعی مشاهده می کنند.

برای انجام جراحی شکم فرد باید از سلامت جسمی برخوردار بوده و به اختلال و بیماری مبتلا نشده باشد. فرد باید انتظارات معقولی از جراحی ترک شکم داشته باشد به همین دلیل مشاوره قبل از جراحی ترک شکم الزامی است.

جراحی ترک شکم بعد از زایمان بستگی به اعمال تغییرات در شکم دارد، رفع سلولیت و از بین بردن چربیها دارد.

محدودیت جراحی ترکهای شکم

همه زنان می توانند بعد از زایمان جراحی ترکهای شکم انجام دهند. جز در مواردی که دارای شرایطی به شرح ذیل باشند:

  • بیماری های خود ایمنی یا اختلالات مربوط به انعقاد خون مانع جراحی ترک شکم می باشد
  • نباید هنگام چاقی و اضافه وزن زیاد جراحی ترک شکم انجام داد
  • در صورتی که قصد کاهش وزن زیاد را دارید هم نباید جراحی ترک شکم انجام دهید
  • اگر قصد بارداری مجدد دارید
  • در صورتی که سیگار می کشید و نمی توانید چند هفته پیش و بعد از عمل آن را ترک کنید به هیچ وجه نباید برای جراحی ترک شکم اقدام کنید.

سایر جراحی ها به همراه جراحی ترک شکم بعد از زایمان

همانطور که اشاره کردیم بارداری باعث تغییراتی در ظاهر مادر می شود که برخی از آنها تنها با جراحی ترک شکم برطرف می شود. برخی از مواقع جراحی ترک شکم را می توان به طور همزمان در اتاق عمل انجام داد. این جراحی ها به شرح ذیل می باشد:

  • کوچک کردن سینه
  • پروتز سینه
  • لیف سینه
  • لیپوماتیک (برای از بین بردن چربی و سلولیت به صورت موضعی در نواحی بازو، ران پا و شکم)
  • جواسازی پوست بدن و صورت
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 3 =