جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی یکی از پر‌ طرفدارترین انواع جراحی‌های زیبایی است. به جرات می ‌توان گفت که کشور ما یکی از بهترین‌ها در این خصوص است و در علم جراحی بینی، مدام در حال پیشرفت و به روز رسانی است.

به گونه ‌ای که ما شاهد حضور افراد مشهوری از سرتاسر دنیا، جهت انجام جراحی زیبایی بینی در ایران هستیم. شاید اولین دغدغه‌ ای که برای هر شخصی که دارای بینی گوشتی است و قصد جراحی دارد؛ این باشد که آیا پس از عمل بینی گوشتی و گذر زمان، بینی حالت خود را حفظ می ‌کند یا به فرم سابق خود باز می ‌گردد؟

 

در جراحی بینی گوشتی پوست ضخیم و غضروف ظریفی دارند. از آن جایی که روش های قدیمی اغلب برای این نوع عمل بی فایده هستند کم تر مورد استفاده قرار می گیرند.

اما با استفاده از روش های جدید تر امکان زیبایی بینی های گوشتی بیشتر است. چنان که در ابتدا گفتیم بینی های گوشتی دارای پوست ضخیم و غضروف ظریف هستند و در مقابل بینی هایی که دارای پوست نازک و غضروف ضخیم هستند، بینی استخوانی نامیده می شوند که شانس بهتری برای جراحی دارند.

تفاوت بینی گوشتی و استخوانی در چیست؟

در دسته بندی کلی و به زبان ساده، بینی به دو دسته استخوانی و گوشتی تقسیم می‌ شود. اما تفاوتی که بین این دو وجود دارد، در میزان ضخامت پوست و غضروف بینی است.

بینی که دارای پوست ضخیم در نیمه تحتانی و غضروف ضعیف و نازکی است را بینی گوشتی می‌ نامند؛ در صورتی که بینی غضروفی (استخوانی)، پوستی نازک و غضروفی محکم دارد.

 از ویژگی ‌های دیگر بینی گوشتی می ‌توان به ضخیم بودن و بلندی ارتفاع پره‌های بینی، بزرگی نوک بینی و پوستی دارای منافذ زیاد اشاره کرد.

 

بینی‌های گوشتی خود به دو دسته تقسیم می‌شوند:

دسته اول بینی ‌هایی هستند که پوستشان چربی زیادی تولید می ‌کند و دارای غدد سبابه زیادی هستند. درصد موفقیت جراحی در این نوع بینی‌ها بیشتر است.

 دسته دوم بینی‎‌هایی هستند که مقدار بافت زیر پوست آن‌ها زیاد است، به عبارتی ضخامت پوستشان به خاطر غدد چربی نیست.

 جراحی این نوع از بینی‌های گوشتی دارای حساسیت بالایی هست و نیاز به یک جراح متبحر دارد. همچنین صاحب بینی باید واقعیت را بپذیرد و توقعی بیش از حد نرمال نداشته باشد زیرا که با توجه به نوع بینی، داشتن یک بینی بسیار نازک پس از جراحی همچون بینی‌های استخوانی، امکان‌ پذیر نیست.

 

آیا فرم بینی گوشتی بعد از جراحی بینی گوشتی ، برگشت‌ پذیر است؟

یکی از دغدغه ‌هایی که افراد همیشه در جراحی بینی های گوشتی داشته‌ اند؛ امکان برگشت پذیری آن به فرم  قبل از جراحی است.

در گذشته این دغدغه، مشکلی انکار ناپذیر بود؛ زیرا تضمینی بابت عدم برگشت بینی گوشتی به فرم اولیه، پس از جراحی بینی وجود نداشت.

 اما امروزه این مشکل دیگر رنگ باخته است، زیرا که پس از تحقیقات و پیشرفتی که در این‌ باره انجام شده است؛ تقریبا افتادگی و برگشت پذیری بینی گوشتی به کمترین حد ممکن و حتی به صفر رسیده است.

اما چون بینی گوشتی (fleshy noses) به واسطه غضروف شکل می گیرند، برگشت پذیری این بینی ها کاهش می یابد و یا حتی ممکن است این چنین نشود.

در جراحی بینی گوشتی تقویت غضروف انجام می شود. بدین منظور غضروف میانی بینی (سپتوم) را برداشته و برای تقویت غضروف نوک بینی مورد استفاده قرار می گیرد. به طوری که زمان آغاز تغییرات پلاستیکی در بینی، هیچ گونه تغییر و یا برگشت پذیری در فرم بینی اتفاق نمی افتد.

 

تکنیک جراحی بینی گوشتی:

عمل زیبایی بینی استخوانی با جراحی بینی گوشتی کاملا متفاوت است. هدف اصلی در جراحی بینی‌های گوشتی، باریک و کوچک ‌تر کردن نیمه تحتانی بینی و زیبا سازی قسمت نوک و جمع کردن پره‌های بینی است.

 از آنجایی که بینی گوشتی غضروف ضعیفی دارد و با صیقل دادن آن ضعیف ‌تر هم می‌ شود؛ در گذشته امکان برگشت پذیری آن به فرم اولیه بسیار بالا بود.

در ‎روش‌های جدید، جراح تا حد امکان از برداشتن زیاد غضروف پرهیز می‌ کند و تنها در مواردی همچون برداشتن قوز بینی، غضروف را صیقل می ‌دهد.

همچنین جراح علاوه بر تقویت غضروف ‌های نازک بینی اقدام به مستحکم نمودن ساختار آن هم می‌کند؛ برای این عمل، غضروف را از تیغه وسط بینی برداشته و جهت تقویت غضروف‌ های ضعیف بینی ‌های گوشتی، آن را در قسمت نوک بینی قرار می ‌دهد. علاوه بر این از تکنیک تقویت ساختار غضروف ، برای ایجاد فشار بر روی پوست بینی استفاده می ‌شود تا بینی خوش‌ فرم و باریک ‌تر شود. در نهایت عرض پره‌ های بینی از کنار کوچک می‌ شود تا پهنای بینی کاهش داده شود.

یک پزشک ماهر و با  تجربه باید خلاقیت، هنر و حوصله به‌ خرج دهد تا بیمار را به نتیجه دلخواه خود برساند و این امر در جراحی بینی گوشتی بسیار مهم ‌تر است.

به عبارتی این نوع جراحی‌ بینی های گوشتی ، بسیار سخت است و همه جراحان زیبایی، قادر به انجام آن به نحو احسنت نیستند.

 

چه کسی برای جراحی بینی گوشتی مناسب است ؟

یکی از رایج ترین انواع جراحی های بینی عمل بینی گوشتی است که در سراسر جهان رایج شده است و افراد بیش از پیش مایل به عمل هستند. امروزه به دلیل پیشرفت های تکنولوژی بسیاری از بیماری ها قابل درمان هستند و یکی از این مشکلات پزشکی است که امکان اشکال و تغییر فرم در آن وجود دارد.

اما سوال این است که بهترین انتخاب برای جراحی بینی گوشتی چه کسی است ؟ برای مثال کسانی که دارای بینی های نامتقارن و قوز و یا کج شدن بینی هستند به گونه ای که صورت فرد حالت عادی نداشته باشد و یا بینی های گوشتی با نوک پهن و بزرگ را کدام جراحی می تواند به خوبی عمل کند ؟

در میان این افراد برخی توسط ضربه ای که به بینی وارد شده باعث کج شدن بینی شان می شود. که معمولا این افراد اعتماد به نفس خود را در میان دوستان و همچنین جامعه از دست می دهند که در نتیجه آن کیفیت زندگی آن ها کاهش می یابد.

هزینه جراحی بینی گوشتی:

همانطور که قبلا گفته شد، انجام این قسم از جراحی‌های زیبایی سخت‌تر است و بیشتر متکی به مهارت و دقت بالای جراح دارد.

 بنابراین هزینه جراحی بینی گوشتی کمی بیشتر از بینی استخوانی است و این موضوع ارتباط مستقیمی با میزان گوشتی بودن بینی بیمار دارد.

 از آنجایی که ضخامت پوست بینی افراد با هم متفاوت است، هزینه جراحی هم برای هر فردی متفاوت خواهد بود؛ پس به ارزیابی بینی و مشاوره توسط جراح در یک جلسه نیاز است.

 

 

مراقبت ‌های پس از جراحی بینی گوشتی:

به همان اندازه که یک جراحی خوب، در رسیدن به نتیجه مطلوب حائز اهمیت است؛ مراقبت‌های بعد از عمل بینی هم بسیار مهم است.

پس رعایت نکات زیر را جدی بگیرید:

 • پس از جراحی بینی ، تا حد امکان از خندیدن و حرکات ماهیچه ‌ای صورت خودداری کنید.
 • هنگام خوابیدن به حالت طاق ‌باز بخوابید و به گونه ‌ای دراز بکشید که حتما سر بالاتر قرار گیرد.
 • با دهان باز، عطسه کنید.
 • از تخلیه تحت فشار بینی (فین کردن) خودداری کنید.
 • از الکل به‌ هیچ ‌وجه استفاده نکنید.
 • با آب داغ، استحمام نکنید.
 • تا ۱۲ ساعت پس از جراحی، از کمپرس یخ بر روی اطراف چشم استفاده کنید.
 • از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن دارن، به مدت ۱۲ ساعت پرهیز کنید.
 • تا ۷ روز پس از عمل، غذای تند نخورید.
 • تا ۲۱ روز، هرگز ورزش نکنید؛ پس از آن با احتیاط کامل می ‌توانید، ورزش ‌های سبک انجام دهید.
 • تا ۳۰ روز از عینک استفاده نکنید.
 • تا یک ماه شنا نکنید.

 دکتر آرش نجف بیگی – جراح زیبایی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − یک =