جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی: معمولاً افرادی که بینی استخوانی داشته‌اند و اقدام به جراحی بینی استخوانی خود کرده‌اند ،از نتیجه جراحی بینی  خود راضی بوده‌اند.بینی استخوانی بینی‌هایی را شامل می‌شود که دارای قوز استخوانی و محکم و برآمدگی روی بینی هستند.

معمولاً بینی استخوانی به شکل  قوزدار و عقابی است و پوستش نازک است و فرم آن خم و زاویه‌ دار است. این نوع بینی در زیبایی فرد اختلال ایجاد می‌کند و ممکن است در اعتماد به‌ نفس وی تأثیر منفی بگذارد و همین، انگیزه‌ای برای افراد می‌شود تا اقدام به جراحی بینی استخوانی بکنند. در جراحی بینی استخوانی ،جراح برای اینکه بتواند قوز روی بینی را برطرف کند، یکی از روش‌های جراحی باز یا بسته را روی بینی بیمار انجام می‌دهد. به اعتقاد خیلی ها، جراحی بینی استخوانی نسبت به جراحی بینی‌های گوشتی نتیجه بهتری دارد و معمولاً افراد از نتیجه آن راضی هستند.

جراحی بینی استخوانی به افراد کمک می‌کند تا برآمدگی‌هایی که روی بینی آن‌ها وجود دارد، در حین جراحی بینی استخوانی برطرف شود و به متناسب شدن بینی کمک می‌کند که سبب بالاتر رفتن زیبایی افراد شده و اعتماد به‌ نفس آنان را ارتقا می‌بخشد.همچنین بعد از جراحی بینی استخوانی، میزان کبودی و ورم ناشی از جراحی ، نسبت به بینی‌های گوشتی کمتر هست .

دلایل ایجاد قوز روی بینی

عوامل زیادی هستند که سبب ایجاد قوز روی بینی‌های استخوانی می‌شود. از مهم‌ترین این عوامل می‌توان به وراثت اشاره کرد. از عوامل دیگر می‌توان به شکستگی ،ضربه وارد شدن به بینی و  رشد بیش‌ از حد غضروف و استخوان بینی اشاره کرد. اگر بینی فردی در دوره نوجوانی دچار آسیب شده باشد، در اینصورت غضروف بینی این شخص بیش‌ از حد رشد کرده و استخوان بینی بزرگ‌تر از حد نرمال شود. این رشد غیر عادی استخوان تأثیر نامطلوبی روی چهره و  اعتماد به‌ نفس فرد می‌گذارد که در این صورت می‌توان با جراحی بینی استخوانی این مشکل را برطرف نمود.

 ویژگی‌های بینی استخوانی

از مهم‌ترین ویژگی‌های بینی استخوانی، می‌توان به غضروف‌های سفت با استخوان‌های محکم و پوست نازک اشاره کرد.

 روشهای جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی را هم می‌توان به روش بی‌حسی موضعی و هم به روش بیهوشی عمومی انجام داد. درجراحی بینی استخوانی روش‌های مختلفی جهت کاهش پهنای استخوان بینی انجام می‌شود. مثلاً در یکی از روش‌ها که بیشتر از سایر روش‌ها هم رواج دارد ، استخوان‌های جانبی بینی را می‌برند و به سمت داخل بینی هل می‌دهند. که در این صورت انجام عمل به روش بسته انجام می‌شود. فردی که این عمل را انجام داده باید حداقل یک تا سه هفته بعد جراحی بینی از اسپلینت بینی استفاده نماید. در هفته اول بعد جراحی بینی استخوانی، روی صورت بیمار کبودی و ورم ایجاد می‌شود که به‌ مرور با توصیه‌های پزشک برطرف می‌شود و پس از یک الی سه ماه نتیجه نهایی روی بینی آشکار می‌شود.

جراحی بینی  استخوانی به روش بسته

در جراحی بینی استخوانی به روش بسته که مدت زیادی است پزشکان از این روش استفاده می‌کنند، تمام برش‌ها از داخل بینی انجام می‌شود و هیچ برشی روی بینی بیمار انجام نمی‌شود که همین پیدا نبودن آثار برش روی بینی از مزایای جراحی بینی به روش بسته  است و طرفداران خاص خود را دارد . اما عیبی که این روش دارد این است که در این روش جراح مستقیما نمی تواند داخل بینی را ببینید. بنابر این از این روش بهتر است برای بینی‌هایی استفاده شود که مشکلات جزئی دارند. ولی در بینی‌ای که دارای مشکلات پیچیده است نمی‌توان از این روش درمانی استفاده کرد.

 جراحی بینی استخوانی  به روش باز

روش دیگری که از آن برای جراحی بینی استخوانی استفاده می‌شود، روش باز می‌باشد. در این روش جراحی بینی  استخوانی، روی بینی را کاملاً به سمت بالا می‌رانند تا جراح بتواند مستقیماً داخل بینی را ببیند. در این روش جراحی بینی استخوانی، روی پوست بینی برش ایجاد می‌شود و بعد عمل، کبودی و تورم بیشتری روی صورت بیمار انجام می‌شود. اما مزیتی که این روش دارد این است که چون جراح مستقیماً می‌تواند داخل بینی را ببیند باعث می‌شود بتواند کار دلخواه را روی بینی انجام دهد که باعث بهتر شدن نتیجه جراحی می‌شود. البته این‌که کدامیک از این دو روش باز یا بسته برای بینی بیمار استفاده شود به نظر پزشک و سلیقه بیمار بستگی دارد.

مدت‌زمان انجام جراحی بینی استخوانی

 زمانی که صرف انجام عمل جراحی بینی استخوانی می‌شود، بستگی به این دارد که جراح تا چه حد بخواهد روی بینی بیمار تغییرات ایجاد کند ولی معمولاً به‌ طور میانگین این زمان یک الی سه ساعت طول می‌کشد. پس از جراحی بینی استخوانی، نیاز نیست که بیمار بستری شود و می‌تواند درصورتیکه مشکل خاصی نداشته باشد با نظر پزشک مرخص شود.

اقدامات لازم بعد از جراحی بینی استخوانی

 بعد از جراحی بینی استخوانی، بیمار نباید بینی‌اش را خم کند و تا دو هفته پس از عمل باید در هنگام دراز کشیدن از چندین بالش برای زیر سر خود استفاده کند تا ارتفاع سر بالاتر از سطح بدن قرار گیرد و برای اینکه بعد جراحی بینی استخوانی، بینی بیمار دچار خونریزی نشود ،نباشد سر خم شود و فعالیت‌های سنگین نباید انجام شود.

بعد از جراحی بینی استخوانی، بیمار باید مراقب باشد هیچ‌گونه  ضربه و آسیبی به بینی‌اش وارد نشود و تا یک هفته بعد عمل از راه بینی نفس نکشد و این کار را از راه دهان انجام دهد. چون در صورت نفس کشیدن از راه بینی، تورم بینی تشدید می‌شود. همچنین برای کاهش ورم و کبودی بعد از جراحی بینی، به مدت دو روز از کمپرس یخ استفاده کنید و مراقب پانسمان بینی خود باشید و درصورتی‌که شل شد حتماً نزد پزشکتان بروید و باید به مدت دو ماه بعد عمل در برابر گرما و سرمای شدید قرار نگیرید. در این مدت نباید بینی خود را بخارانید، چون سبب خونریزی، عفونت و تغییر دادن شکل بینی می‌شود. جراحی بینی سبب می‌شود پوست بینی نازک‌تر از قبل شود به همین دلیل نباید مستقیماً در برابر نور خورشید قرار بگیرید و حتماً باید از کرم ضد آفتاب مناسب استفاده کنید.

استفاده از چسب بعد از عمل جراحی بینی استخوانی

لازم است که بعد جراحی بینی استخوانی و گوشتی حتماً از چسب مخصوص استفاده شود چون باعث کاهش ورم بینی می‌شود. گاهی اوقات حتی لازم می‌شود که شب‌ها نیز از چسب استفاده کنید. بینی‌های گوشتی نسبت به بینی‌های استخوانی، نیاز به استفاده طولانی‌تری از چسب بینی دارند و اگر فرد در صورت استفاده از چسب حساسیت پیدا کرد و بینی‌اش دچار خارش و التهاب شد باید برای رفع این مشکل  از کرم‌های هیدروکورتیزون، سه بار در روز استفاده کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + 8 =