بررسی جامع روش های مختلف لیفت ابرو و ماندگاری آن‌ها

1,201

ابرو در زیبایی فرد نقش مهمی دارد و اند‌کی تغییرات در مدل ابرو تغییر محسوسی در ظاهر فرد ایجاد می‌کند. با افزایش سن، پوست فرد به دلیل کاهش میزان کلاژن‌سازی، آسیب‌های ناشی از نور خوشید و کاهش حجم پوست، دچار افتادگی و چین و چروک می‌شود و این امر، سبب پایین آمدن ابرو شده و به عدم تقارن در ابروها، منجر می‌گردد.

امروزه، با پیشرفت علم پزشکی، استفاده از روش های مختلف لیفت ابرو، این مشکل را برطرف کرده است. روش های مختلف لیفت ابرو، سبب حالت دادن و رفع افتادگی ابرو می‌شود.

ماندگاری ابرو در روش های مختلف لیفت ابرو متغیر است و با توجه به عوامل مختلفی مثل نوع پوست، میزان کلاژن‌سازی و نوع بازخورد بدن فرد، بین شش ماه تا دو سال متغیر است. انجام روش های مختلف لیفت ابرو، حتما باید توسط پزشک متخصص و مجرب و در محیط کاملا بهداشتی صورت گیرد تا از ایجاد خطرات احتمالی برای فرد جلوگیری شود.

تکنیک های لیفتینگ ابرو با جراحی

یکی از تکنیک های لیفتینگ ابرو، جراحی است که به دو روش انجام می‌شود. پزشک متخصص با توجه به وضعیت قرارگیری ابرو در صورت، مقدار افتادگی پوست و چین و چروک صورت، ارتفاع پیشانی و هدفی که بیمار از جراحی دارد، یکی از تکنیک های لیفتینگ ابرو با جراحی را به وی پیشنهاد می‌دهد.

مدت زمان انجام جراحی به نوع جراحی و وسعت قسمت مورد نظر بستگی دارد. همچنین، مدت زمان دوران نقاهت و امکان انجام فعالیت‌های روزانه پس از جراحی به وضعیت جسمانی فرد وابسته است.

روش‌های جراحی لیفت ابرو را می‌توان به دو دسته طبقه‌بندی کرد که عبارتند از:

·        جراحی لیفت ابرو به روش کلاسیک

برای انجام این جراحی، پزشک متخصص برشی در قسمت خط رویش مو و یا داخل موهای سر (از یک گوش تا گوش مقابل) ایجاد می‌کند. پوست را از عضله زیرین آن آزاد کرده، سپس، پوست را می‌کشد و پوست اضافی را جدا می‌کند و بخیه می‌زند.

کشیدگی پوست سبب می‌شود ماهیچه‌هایی که باعث اخم می‌شوند نیز ضعیف شده، در نتیجه باعث رفع چین و چروک پیشانی و ازبین رفتن افتادگی میشود.

همچنین، افتادگی ابرو از بین رفته و ابرو به بالا کشیده می‌شود. هنگام انجام این جراحی، بیمار در بیهوشی کامل است. این روش برای کسانی که چین و چروک بسیار دارند، مناسب خواهد بود.

ماندگاری این  روش نسبت به سایر روش‌های لیفت ابرو بیشتر است؛ اما دوران ریکاوری این جراحی نیز طولانی است. همچنین، انجام این جراحی برای آقایانی که طاس هستند، مناسب نخواهد بود.

·        جراحی لیفتینگ ابرو به روش آندوسکوپی

این روش نیز مانند روش قبل در بیهوشی کامل انجام می‌شود. در لیفت اندوسکوپیک ابرو ، برش‌های کوچکی در پیشانی ایجاد می‌گردد. سپس، وسیله‌ای به نام آندوسکوپ وارد برش‌ها شده و امواجی را به شکل تصویر به مانیتور می‌فرستد.

از طریق این تصاویر نقاطی که برای تغییرات لازم است، مشخص می‌شوند. سپس، توسط ابزار ویژه پوست، پیشانی به سمت بالا کشیده شده و چین و چروک و افتادگی ابرو رفع می‌گردد و پوست پیشانی را صاف می‌کند. این روش برای افرادی که دچار افتادگی ملایم و متوسط در پوست و ابرو هستند، مناسب است.

برخی از مزایای لیفت ابرو با روش آندوسکوپی عبارتند از:

 • در میان روش های مختلف لیفت ابرو، روش آندوسکوپی روشی پیشرفته است که در آن اجازه‌ی حداقل برش داده می‌شود و پزشک متخصص بدون ایجاد برش‌های عمیق و بزرگ، بافت‌ها و عضلات ابرو و پیشانی را ترمیم می‌کند.
 • به وسیله‌ی روش آندوسکوپی می‌توان به راحتی نقص‌های موجود در ابروها را اصلاح کرد و علاوه بر متقارن کردن و رفع افتادگی ابرو، حالت چشم‌ها را نیز زیباتر نمود.
 • جراحی به روش آندوسکوپی، ریسک و عوارض کمتری دارد و دوران نقاهت بیمار کوتاه‌تراست.
 • در جراحی به روش آندوسکوپی، برش‌ها نسبت به روش کلاسیک کمتر تهاجمی است و به همین دلیل، عمل از ریسک کمتری برخوردار است.
 • در جراحی به شیوه‌ی آندوسکوپی، به دلیل وجود دوربین در آندوسکوپ، بافت‌های محل مورد نظر بزرگنمایی شده، در نتیجه به شکاف کمتری نیاز است.
مقایسه قبل و بعد از لیفت ابرو برای یک آقا توسط دکتر نجف بیگی

لیفت ابرو به روش مستقیم (لیفت دایرکت ابرو)

لیفت ابرو به روش مستقیم روشی بهینه، جدید و نوآورانه در جراحی‌های لیفت ابرو و اصلاح افتادگی آن‌ها است. این روش را که به نام لیفت دایرکت ابرو نیز می‌شناسند نسبت به سایر روش‌های جراحی لیفت ابرو مانند لیفت ابرو به روش باز و همچنین، اندوسکوپی، ماهیت تهاجمی کمتری داشته و در عین حال که هزینه کمتری برای فرد دارد، ماندگاری بالاتری برای او به ارمغان می‌آورد.

مزایای لیفت ابرو به روش مستقیم نسبت به سایر روش‌های جراحی

جراحی دایرکت لیفت ابرو تنها با بی‌حسی موضعی و بصورت سرپایی انجام شده و نیازی به بیهوشی عمیق بیمار نیست. اما در روش‌ لیفت باز (کلاسیک) ، بیمار حتما باید بیهوش شده و به خواب عمیق فرو برود تا جراح کار خود را آغاز کند. به همین دلیل، جراحی دایرکت لیفت ابرو عوارض داروهای بیهوشی را برای بیمار نخواهد داشت.

در جراحی لیفت ابرو به روش مستقیم برش‌ها در محل خط ابرو و دقیقا روی خط رویش مو می‌باشد و اثر کمتری از خود به جا می‌گذارد. در حالی که در روش‌های دیگر برش‌ها در محل رویش موهای بیمار و پیشانی وی انجام می‌شود.

بیمار پس از انجام جراحی لیفت ابرو به روش مستقیم دچار کبودی و تورم کمتری نسبت به روش لیفت بازمی‌گردد و به دلیل برش‌های کمتری که در جراحی دایرکت لیفت انجام می‌شود، بیمار زودتر به شرایط عادی خود بازمی‌گردد.

هزینه و مخارج جراحی دایرکت لیفت ابرو در قیاس با سایر روش‌های مشابه برای بیمار کمتر است که این مزیت در عین نتیجه مطلوبی که بیمار به آن دست پیدا می‌کند، مسلما قابل توجه می‌باشد.

دایرکت لیفت ابرو به چه کسانی پیشنهاد می‌گردد؟

به طور کلی، تمامی جراحی‌های لیفت ابرو روشی جهت اصلاح افتادگی ابروها می‌باشد، پس طبیعی است که این روش درمان، برای افرادی که با افتادگی ابروها مواجه هستند، تجویز گردد.

در بین بیمارانی که متقاضی جراحی لیفت ابرو هستند، معمولا افراد بالای ۴۵ سال نتایج بهتری می‌گیرند. مهم‌ترین دلیل این موضوع این است که جای بخیه در افراد بالای ۴۵ سال نسبت به جوانان بهتر ترمیم می‌شود و رد کمتری از خود به جا می‌گذارد. میزان افتادگی ابروها، جنس پوست، سن بیمار و همچنین، چیزی که بیمار از جراحی می‌خواهد در تشخیص پزشک برای تعیین روش جراحی لیفت ابرو تاثیرگذار است.

در حین جراحی دایرکت لیفت ابروها، امکان برداشتن تتو و همچنین، اصلاح عارضه‌هایی مانند اسکار زخم‌ها توسط جراح برای بیمار ممکن می‌باشد. در مورد برداشتن تتوی قدیمی ابروها نیز این امکان براحتی میسر است.

در صورت نیاز بیمار به لیفت پلک‌ها، می‌توان این جراحی را در حین جراحی لیفت ابروها به روش مستقیم انجام داد. با این روش هم در هزینه‌ها صرفه جویی می‌گردد و هم روند بهبود بیمار سریع‌تر می‌شود و همچنین، نتیجه مطلوب‌تری نسبت به انجام دو جراحی مجزا خواهد داشت.

در جراحی لیفت ابرو به روش مستقیم می‌توان با کشیدن عضله ناحیه ابرو و پس از آن کشیدن پوست آن ناحیه، تغییر فرم و شکل ابرو را برای بیمار داشت؛ اما در روش‌های مشابه بیشتر پوست ناحیه ابروها کشیده می‌شوند تا عضله آن‌ها و به همین دلیل ماندگاری لیفت ابرو در روش دایرکت لیفت ابروها بسیار بیشتر از دیگر روش‌ها و تقریبا دائمی است.

در روش دایرکت لیفت ابروها به دلیل دقت و حساسیت بالا و همینطور نزدیک بودن برش‌ها به ابروها، امکان اصلاح غیرقرینگی ابروها به راحتی انجام می‌شود؛ اما در سایر روش‌ها، جراح نمی‌تواند به راحتی به این کار دست بزند.

روش دایرکت لیفت ابروها بر چین و چروک‌های پیشانی تاثیری نداشته و برای رفع آن‌ها باید جراحی لیفت پیشانی انجام داد؛ اما روش‌های لیفت به روش باز تا حدودی چروک‌های پیشانی را اصلاح می‌کنند.

نکته قابل توجه در جراحی دایرکت لیفت ابرو این است که پوست اضافی دقیقا از جایی برداشته می‌شود که اضافه است، اما در روشی مانند جراحی لیفت باز، پوست از ناحیه بالای پیشانی برداشته می‌شود.

عوارض احتمالی دایرکت لیفت ابرو

هر عمل جراحی مستعد داشتن خطر می‌باشد. تخصص پزشک، تجهیزات به‌روز، تشخیص و انتخاب بهترین متد جراحی برای یک بیمار و در نهایت مراقبت‌های پس از جراحی است که درصد خطر را تعیین می‌کنند. در صورت عدم توجه به موارد عنوان‌شده ممکن است پس از جراحی لیفت ابرو دچار عوارضی هر چند جزیی شوید.

قابل مشاهده بودن جای زخم پس از لیفت ابرو از جمله این عوارض‌ها است. در روش دایرکت لیفت ابروها این عارضه بسیار کمتر قابل رویت خواهد بود.

در برخی موارد، احساس بی‌حسی در ناحیه جراحی شده در بیمار گزارش شده است.

عدم تقارن در ابروها پس از جراحی لیفت از عوارضی است که معمولا پس از مدتی بهبود می‌یابد. در جراحی دایرکت لیفت ابرو، جراح با تخصص و تجربه خود علاوه بر جلوگیری از اتفاق افتادن این عارضه می‌تواند به بهبود تقارن ابروها کمک کند.

خونریزی، عفونت، واکنش‌های آلرژیک به داروهای بی‌هوشی و بی‌حسی، تورم و کبودی از جمله عوارض کوتاه این نوع جراحی‌ها است که بسته به متد جراحی انجام شده، ماندگاری و شدت متفاوتی دارند.

مراقبت‌های لازم پس از جراحی لیفت ابرو

 • برای دستیابی به نتیجه بهتر و همچنین، بهبودی سریع‌تر بایستی توصیه‌های جراح خود را به دقت رعایت کنید.
 • استراحت کامل و پرهیز از فعالیت زیاد در روزهای ابتدایی پس از جراحی، روند بهبودی شما را تسریع خواهد کرد.
 • برای کاهش تورم از کمپرس سرد در اطراف محل جراحی استفاده کنید.
 • محل برش‌های جراحی و ناحیه اطراف آن را لمس نکنید.
 • احساس خارش و یا بی‌حسی تا چند روز پس از جراحی و یا برای بهبود جای زخم، طبیعی است و به خودی خود رفع می‌گردد.
 • در صورت باز شدن بخیه‌ها، خون‌ریزی، تنگی نفس، درد در قفسه سینه و ضربان قلب نامنظم سریعا به پزشک مراجعه کنید.

تکنیک های لیفتینگ ابرو بدون جراحی کدامند؟

شل شن پوست سبب افتادگی ابروها و همچنین، افتادگی در پلک می‌شود که این افتادگی سبب ایجاد چهره‌ای خشمگین و عصبی شده و از جذابیت و زیبایی فرد کاسته می‌شود.

در بین روش های مختلف لیفت ابرو، روش‌هایی وجود دارند که فرد بدون جراحی می‌تواند با استفاده از تکنیک های لیفتینگ ابرو بدون جراحی، چین و چروک و افتادگی پوست خود را رفع کند و ظاهری جوان و زیبا برای خود ایجاد نماید.

برخی افراد به دلیل دوران نقاهت طولانی، تمایل دارند که برای لیفت ابرو از روش‌های بدون جراحی استفاده کنند. اما باید این نکته رادر نظر داشت که ماندگاری لیفت ابرو با روش‌های جراحی طولانی‌تر است.

روش های مختلف لیفت ابرو بدون جراحی عبارتند از:

لیفتینگ ابرو با تزریق بوتاکس

از میان روش های مختلف لیفت ابرو، تزریق بوتاکس یکی از تکنیک های لیفتینگ ابرو بدون جراحی است که با توجه به چین و چروک و افتادگی پوست و مشاوره با پزشک متبحر، می‌توان برای رفع افتادگی و از بین بردن چین و چروک از این روش استفاده نمود.

تزریق بوتاکس برای لیفت ابرو ، فرورفتگی‌هایی که بر اثر گذشت زمان و کاهش بافت چربی در پوست ایجاد می‌شود را به طور موقت پر می‌کند. تزریق بوتاکس به عنوان یکی از تکنیک های لیفتینگ ابرو، باعث شل شدن و ضعیف شدن عضلاتی می‌شود که ابروها را به سمت پایین می‌آورند و عضلاتی که ابروها را بالا می‌برند را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

در این روش، ابتدا از یک کرم بی‌حس‌کننده استفاده می‌گردد و سپس، بوتاکس به صورت مستقیم داخل و اطراف عضلات مورد نظر تزریق می‌شود. به وسیله‌ی این کار عضلاتی که سبب ایجاد خطوط روی پیشانی و اطراف پلک شده، فلج می‌شوند.

با تزریق بوتاکس عضلات ایجادکننده چین و چروک ضعیف شده و از حرکت آنها جلوگیری می‌شود و در نتیجه، چین و چروک از بین می‌رود.

اثر بوتاکس بلافاصله بعد از تزریق ظاهر نمی‌شود و معمولا چند روز زمان می‌برد تا نتیجه حاصل از آن مشخص شود. ماندگاری لیفت ابرو به روش بوتاکس، بین چهار تا شش ماه است. برای تزریق بوتاکس به بیهوشی نیازی نیست و شخص پس از انجام اینکار، می‌تواند فعالیت های روزانه خود را انجام دهد.

برای مطاله بیشتر مقاله آیا بوتاکس ابرو دائمی است؟ را پیشنهاد میکنیم.

قبل و بعد از لیفت ابرو یک خانم توسط دکتر نجف بیگی

لیفت ابرو به وسیله نخ

یکی از تکنیک های لیفتینگ ابرو، بالا بردن ابرو توسط نخ است. در این روش، برای رفع افتادگی پوست، برش‌های ریزی به قطر سه الی چهار میلی‌متر در زیر پوست پیشانی (در خط رویش موهای پیشانی) ایجاد می‌شود.

سپس، نخ‌هایی از جنس نایلون و بسیار مقاوم در ابروها پیوند می‌خورد و از طریق کشیدن این نخ‌ها پوست شل شده، جمع می‌شود. کشیدگی پوست علاوه بر محو کردن شلی و افتادگی پوست، سبب رفع چین و چروک پوست و لیفت ابروها می‌گردد.

استفاده از این روش، ابروها را در حد متوسط بالا می‌برد و چهره‌ی فرد مصنوعی به نظر نمی‌رسد. این روش، یک روش دائمی برای لیفت ابرو نمی‌باشد و ماندگاری آن بین دوازده تا هجده ماه است. ممکن است بعد از انجام لیفت ابرو با نخ، قرمزی و تورم ایجاد شود که جز عوارض موقتی هستند.

نمونه کار قبل و بعد از جراحی لیفت ابرو خانم توسط دکتر نجف بیگی

لیفت ابرو توسط ژل

با افزایش سن تولید کلاژن کاهش می‌یابد. علاوه بر این، با گذشت زمان، میزان چربی موجود در زیر پوست کم شده و سبب کاهش حجم پوست می‌شود. از طریق تزریق ژل، حجم از دست رفته پوست ترمیم می‌یابد و سبب افزایش حالت ارتجاعی پوست می‌شود.

تزریق ژل‌های پوستی در قسمت پیشانی و اطراف پلک باعث جذب آب در نقاط مورد نظر شده و از این طریق سبب افزایش تولید کلاژن، رفع چین و چروک، کاهش افتادگی پوست و لیفت ابرو می‌شود.

میزان ماندگاری ژل، به مقدار ژل مورد استفاده، عمق چین و چروک و میزان شل شدگی پوست بستگی دارد و ممکن است ماندگاری آن بین شش تا بیست و چهار ماه دوام داشته باشد.

میزان ژل مورد نیاز به غلظت آن نیز بستگی دارد. اگر ژل غلیظ باشد، مقدار کمتری از ژل مورد نیاز است؛ اما در صورتی که ژل مورد استفاده رقیق باشد، به مقدار ژل بیشتری نیاز است.

بهترین روش تزریق ژل برای گرفتن نتیجه‌ی مطلوب این است که از تزریق با مقدار کم شروع کرده و در جلسات بعدی و به تدریج مقدار ژل را افزایش دهیم.

برای مطاله بیشتر مقاله صفر تا صد لیفت ابرو با ژل را پیشنهاد میکنیم.

لیفت ابرو با لیزر

در روش های مختلف لیفت ابرو، لیفت با لیزر جز روش‌های کمتر شناخته شده است. در این روش، به وسیله‌ی لیزر درمانی، چروک‌ها و شیارهایی که روی پوست ایجادشده، از بین می‌رود و پوست جوان و شاداب می‌شود.

استفاده از روش لیزر برای چروک‌های عمیق‌تر توصیه می‌گردد. این روش در مقایسه با سایر تکنیک های لیفتینگ ابرو مزایای بیشتری دارد. یکی از این مزایا این است که در این روش، بر خلاف روش تزریق بوتاکس و ژل، خطر واکنش بدن به موادی که به پوست وارد می‌شوند، وجود ندارد.

در این روش، به ایجاد برش نیازی نیست. لیزر درمانی ممکن است یک روش پرهزینه باشد و در اکثر مواقع برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب به چند جلسه درمان نیاز خواهد بود.

لیفت ابرو از طریق تزریق چربی

در این روش، چربی را از قسمت‌های دیگر بدن می‌گیرند و به ناحیه‌ی مورد نظر تزریق می‌کنند. با گذشت زمان بافت چربی در زیر پوست کاهش پیدا می‌کند و سبب افتادگی ابروها و گود شدن چشم می‌شود.

تزریق چربی، یکی از تکنیک های لیفتینگ ابرو به شمار می‌رود که در آن با هدف از بین بردن کم‌حجمی و به منظور فرم دادن به ابروها، چربی اضافی قسمتی از بدن طی انجام مراحلی تخلیه شده و به ناحیه‌ی مورد نظر تزریق می‌شود.

استفاده از این روش، به دلیل آن‌که چربی مورد نظر از بدن خود شخص گرفته می‌شود و از مواد شیمیایی برای انجام آن استفاده نمی‌شود، مورد اعتماد مردم است.

در این روش، به طور معمول چربی را از شکم، پهلو، باسن و ران‌ها برمی‌دارند. ابتدا محل مورد نظر را کاملا استریل کرده و سپس، با استفاده از کانول‌های کوچک مخصوص، محل مورد نظر را سوراخ کرده و چربی برداشته می‌شود.

در مرحله‌ی بعد، به وسیله‌ی سانتریفیوژ سعی می‌کنند قسمت‌های اضافی آن را جدا کنند تا چربی خالص‌تری به دست آید.

سپس، محلی که باید چربی به آن تزریق شود، استریل و بی‌حس شده و به وسیله‌ی کانول‌های مخصوص، چربی به قسمت مورد نظر تزریق می‌شود.

بهتر است تزریق چربی طی چند جلسه و با فاصله چهار تاشش ماهه انجام گیرد.

قبل و بعد از لیفت ابرو با ژل توسط دکتر نجف بیگی

لیفت ابرو به روش هایفوتراپی

در بین روش های مختلف لیفت ابرو، لیفت ابرو به روش هایفوتراپی، با ایجاد نقاط انعقاد حرارتی در قسمت پیشانی، سبب سفت شدن پوست پیشانی می‌شود. در نتیجه، با سفت شدن پوست پیشانی، افتادگی پوست از بین رفته و ابروها نیز به بالا کشیده می‌شوند.

در این روش، امواج اولتراسوند با فرکانس پایین و شدت بالا، به صورت متمرکز در قسمت‌های عمقی پوست نفوذ کرده و سبب جوانسازی و لیفت پوست پیشانی و ابرو می‌شود.

لیفت ابرو با روش اولتراپی

یکی از تکنیک های لیفتینگ ابرو، اولتراپی است که جهت لیفت و سفت کردن پوست و رفع افتادگی و شلی پوست بسیار موثر می‌باشد. در این روش، از انرژی اولتراسوند برای افزایش تولید کلاژن در پوست و لیفت پوست پیشانی و ابروها استفاده می‌شود.

انرژی اولتراسوند، از طریق گرم کردن بافت‌های عمیق در زیر پوست، سبب تحریک سلول‌ها و افزایش کلاژن‌سازی در پوست می‌گردد.

پس از انجام لیفت ابرو به روش اولتراپی، ممکن است در پوست خود احساس سفتی کنید؛ اما، پس از گذشت حدودا هشت الی دوازده هفته، بهبودی قابل توجهی را در بافت و کشش پوست خود مشاهده می‌کنید.

 

در مطلب فوق، روش های مختلف لیفت ابرو توضیح داده شد. همان‌طور که در متن مطالعه کردید، برای بالا بردن ابرو و رفع افتادگی پوست، روش‌های زیادی وجود دارد. در ابتدا باید این نکته را در نظر داشته باشید که راجب پزشکی که می‌خواهید کار لیفت ابرو را به او بسپارید و محیطی که در آن می‌خواهید این کار را انجام دهید، تحقیق کنید تا از همه‌ی موارد مطمئن شوید.

قبل از انجام کار، حتما یک نوبت مشاوره با پزشک خود رزرو کنید. در جلسه‌ی مشاوره سوالات خود را از پزشک متخصص بپرسید و انتظاراتی که از نتایج این کار مد نظر شماست را عنوان نمایید. پزشک متخصص با توجه به نوع پوست، میزان کلاژن‌سازی و هزینه‌ای که برای لیفت ابرو در نظر گرفته‌اید، از بین روشهای مختلف لیفت ابرو، بهترین روش را به شما پیشنهاد می‌کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید