1. خانه
  2. /
  3. جراحی بینی (رینوپلاستی)
  4. /
  5. همه چیز در مورد جای بخیه ‌ها بعد از عمل بینی

همه چیز در مورد جای بخیه ‌ها بعد از عمل بینی

دکتر آرش نجف بیگی

جراحی بیبی و قبل و بعد آ« ومشکل جای بخیه

آیا جای بخیه ها بعد از جراحی بینی روی صورتمان می مانند ؟

جای اسکار ها  بعد از عمل زیبایی بینی را چگونه از بین ببریم؟

چنین سوالاتی در ذهن بسیاری از افرادی که تمایل به انجام جراحی بینی دارند شکل می گیرد.

این روزها که بازار جراحی‌های زیبایی به صورت چشم‌گیری داغ شده، بسیاری از افراد متقاضی، به دنبال این هستند تا از طریق دوستان و آشنایان و افرادی که قبلا آن جراحی‌ها را انجام داده‌اند، همچنین، اینترنت و جلسه مشاوره با پزشک، اطلاعات کافی را از روند جراحی و یا بهترین متخصص جراحی بینی به‌دست آورده و خود را از لحاظ جسمی و روحی برای این قسم از جراحی‌ها آماده کنند. بدون شک، یکی از مهم‌ترین سوالاتی که در ذهن هر بیماری شکل می‌بندد، درباره چگونگی زندگی و تغییرات حاصله در چهره و اندام پس از جراحی است.

انواع بخیه ها در هنگام انجام جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی یکی از محبوب‌ترین و رایج‌ترین جراحی‌های زیبایی است. بسیاری از افرادی که می‌خواهند این جراحی را انجام دهند، مایل هستند تا اطلاعات دقیقی از نحوه انجام جراحی، توصیه‌های پزشکان برای دوران نقاهت، جای بخیه بعد از عمل بینی و… داشته باشند. خوشبختانه در عمل پولیپ بینی هیچ گونه بریدگی روی بینی اعمال نمی شود بنابراین هیچ نگرانی از باقی ماندن جای بخیه برای بیمارانی که از پولیپ رنج می برند وجود ندارد. اما بدون شک، آثار به‌جا مانده از جراحی زیبایی بینی یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های افرادی است که این جراحی را انجام داده‌اند؛ چرا که بینی در مرکز صورت قرار داشته و هر عیبی در ساختار آن به راحتی به چشم می‌آید. 

در این مقاله، تمامی اطلاعاتی که باید درباره جای بخیه بعد از عمل بینی بدانید و نیز راهکارهای از بین بردن اسکار بعد از جراحی بینی را گرد هم آورده‌ایم.

برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع جراحی های بینی مقالات جراحی بینی استخوانی و جراحی بینی گوشتی را از دست ندهید

اهمیت جای بخیه بعد از عمل بینی

جراحی زیبایی بینی، در زمره جراحی‌های اختیاری قرار دارد. بدین معنا که فرد با میل شخصی و جهت زیباتر شدن چهره خود اقدام به جراحی می‌کند. بدون شک در جراحی‌های زیبایی علاوه بر شکل نهایی بینی، جای بخیه بعد از عمل بینی نیز بسیار برای بیماران اهمیت دارد. عمده سوالاتی که بیماران از پزشکان می‌پرسند عبارت است از:

  • راه‌حل از بین بردن اسکار بعد از جراحی بینی چیست؟
  • آیا با لیزر می‌توان اسکارها را از بین برد؟
  • جای بخیه‌ها پس از جراحی معلوم است؟
  • چند ماه طول می‌کشد تا جای بخیه‌ها از بین برود؟

در ویدیو زیر دکتر آرش نجف بیگی درباره مراقبت های بعد از عمل بیین و همجنین نحوه  مراقبت از بخیه ها توضیح میدهند:

واقعیت این است که جواب سوالات فوق برای هر بیماری متفاوت است؛ چرا که عوامل متعددی بر نتیجه جراحی هر بیمار تاثیر دارد که عمدتا نشأت گرفته از شرایط جسمی بیمار است.

هر چند انتخاب پزشک حاذق نیز در این موضوع نقش به سزایی دارد. خوب است بدانید جراحی زیبایی بینی، یکی از سنگین‎‌ترین و پیچیده‌ترین جراحی‌های پلاستیک در دنیاست اما با این‌حال می‌توان با در نظر گرفتن شرایط مختلف و نیز مراجعه به پزشک حاذق، آثار این جراحی را تا حد زیادی از بین برد.

قبل و بعد از جراحی نوک بین یو جای بخیه بسیار کم

جراحی زیبایی بینی بسته و باز

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تاثیرگذار در جای بخیه بعد از عمل بینی، نوع جراحی است که انجام می‌شود. جراحی زیبایی بینی را به دو صورت باز و بسته می‌توان انجام داد. تفاوت این دو روش در نوع ایجاد بریدگی است که روی بینی ایجاد می‌شود.

·        جراحی زیبایی بینی باز

در این نوع جراحی زیبایی، یک بریدگی آشکار بر روی کلوملا (قسمت انتهایی تیغه میانی بینی) ایجاد می‌شود. ممکن است برای به دست آمدن نتیجه بهتر، بریدگی‌های دیگری نیز ایجاد شود. این بریدگی‌ها می‌تواند در قسمت داخلی بینی باشد. این نوع جراحی بینی، دید بهتری به پزشک می‌دهد تا اشراف کامل بر موقعیت اجزای بینی بیمار داشته و بهترین خروجی را به ارمغان بیاورد. این روش در بین جراحان بسیار متداول می‌باشد. نسبت به جراحی بسته، بیماری که تحت این نوع جراحی قرار گرفته  است، به مدت زمان بیشتری برای التیام زخم‌ها نیاز دارد.

تفاوت انجام جراحی باز و بسته

·        جراحی زیبایی بینی بسته

در این مدل جراحی زیبایی بینی، هیچ‌گونه شکاف و یا برشی در قسمت خارجی بینی اعمال نمی‌شود. در تمام مدت زمان جراحی، اصلاح فرم بینی تنها از طریق شکاف‌های درونی ایجادشده، انجام می‌گیرد. در این مدل، جای بخیه بعد از عمل بینی تنها در صورتی مشاهده خواهد شد که بیمار سر خود را به عقب برگرداند و قسمت داخلی بینی در معرض دید واقع شود. در جراحی بسته، شکاف‌های ایجادشده نسبتا کوچک بوده و درونی بودن آن‌ها باعث می‌شود تا بیماران دغدغه‌ای نسبت به از بین بردن اسکار بعد از جراحی بینی نداشته باشند. جراحی زیبایی بینی بسته، علاوه بر اینکه اسکاری به جا نمی‌گذارد، ورم و درد کمتری را برای بیمار به همراه دارد.

عمدتا جراحان از روش جراحی باز استفاده می‌کنند و عملا روش بسته را بیشتر می‌توان برای جراحی‌های جزئی بکار برد. به بیان دیگر، اگر بینی شما نیاز به تغییرات زیاد دارد، به احتمال زیاد شما کاندید جراحی باز بینی هستید.

آیا آثار باقی‌مانده از جراحی بینی می‌تواند مشکلی ایجاد کند؟

بگذارید کمی با واقعیت روبه‌رویتان کنیم! جراحی زیبایی بینی یکی از پیچیده‌ترین جراحی‌های پلاستیک است. بنابراین، شما باید انتظار قدری جای زخم را داشته باشید.

مهارت و تخصص و تجربه پزشک می‌تواند باعث شود تا میزان اسکارهای به وجود آمده به کمترین حد خود برسد. معمولا یک شکاف کوچک بر روی تیغه بینی نمی‌تواند مشکل خاصی را برای بیمار ایجاد کند. در صورتی که جراح از تخصص کافی برخوردار بوده و برش را با ظرافت و دقت تمام ایجاد کند، معمولا این برش پس از مدت کوتاهی بهبود می‌یابد و با گذر زمان، تقریبا محو می‌شود.

جای بخیه بلافاصله بعد از انجام جراحی بینی

چه عواملی ممکن است جای بخیه بعد از عمل بینی را تشدید کند؟

عوامل متعددی می‌تواند باعث شود تا از بین بردن اسکار بعد از جراحی بینی سخت و یا در موارد نادر، غیرممکن شود. برای مثال، در صورتیکه جراح در روش جراحی بینی باز، شکاف را به درستی و با ظرافت کامل ایجاد نکند، ممکن است آثار نامطلوب به جامانده از آن مشهود بوده و خاطر بیمار را آزرده کند. با این‌حال، به غیر از تخصص جراح، موارد دیگری نیز بر میزان جای بخیه بعد از عمل بینی تاثیر دارد که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر است:

·        حساسیت‌های پوستی

ممکن است پوست شما به داروهای استفاده‌شده واکنش نشان داده و باعث سوزش، خارش و ایجاد التهاب شود. چنانچه نسبت به این موضوع بی‌تفاوت باشید، ممکن است اسکار ایجاد شده به مراتب بزرگتر باشد. بهتر است در صورت بروز هر گونه عارضه آلرژیک سریعا پزشک خود را در جریان قرار داده و از داروها و نسخه‌های تجویزشده استفاده کنید.

·        نور آفتاب

تابش نور خورشید می‌تواند باعث وخیم‌تر شدن جای بخیه بعد از عمل بینی شود. نور آفتاب ممکن است بافت اسکار را تیره کرده و سبب شود تا در چهره شما بیشتر خودنمایی کند. بهتر است به توصیه‌های پزشک خود در این زمینه گوش کنید. فراموش نکنید استفاده از هر گونه داروی ضدآفتاب منوط به دستور پزشک جراح شماست.

·        عفونت

در صورت بروز عفونت در محل برش، بهتر است هر چه سریعتر جراح خود را مطلع کنید. هر چند بروز مقدار خفیفی التهاب در محل جراحی طبیعی است، اما خوب است جراح از تمامی شرایط و احوال شما مطلع باشد تا در صورت تشدید عفونت، بتواند تصمیمات لازم را اتخاذ کند. عفونت ممکن است به خودی خود باعث بدتر شدن جای بخیه نشود، اما می‌تواند بهبود زخم را به تعویق بیندازد.

·        مصرف دخانیات

مصرف دخانیات شامل قلیان، سیگار و… می‌تواند روند ترمیم زخم و جای بخیه را آهسته کند. بدن، برای ترمیم جای زخم و اسکار ایجادشده به اکسیژن نیاز دارد و کمبود اکسیژن در بدن افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند، ممکن است باعث شود تا روند درمانی این افراد طولانی شود. پزشکان به بیمارانی که می‌خواهند جراحی زیبایی بینی را انجام دهند، توصیه می‌کنند تا 2 هفته پیش از عمل و 3 هفته پس از عمل از مصرف دخانیات خودداری کنند تا روند ترمیم زخم ایجادشده تسریع شود.

·        مصرف دخانیات

مصرف دخانیات شامل قلیان، سیگار و… می‌تواند روند ترمیم زخم و جای بخیه را آهسته کند. بدن، برای ترمیم جای زخم و اسکار ایجادشده به اکسیژن نیاز دارد و کمبود اکسیژن در بدن افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند، ممکن است باعث شود تا روند درمانی این افراد طولانی شود. پزشکان به بیمارانی که می‌خواهند جراحی زیبایی بینی را انجام دهند، توصیه می‌کنند تا 2 هفته پیش از عمل و 3 هفته پس از عمل از مصرف دخانیات خودداری کنند تا روند ترمیم زخم ایجادشده تسریع شود.

·        سن بیمار

مسلما هیچکس انتظار ندارد با همان سرعتی که زخم‌های یک جوان 20 ساله بهبود می‌یابد، زخم مادربزرگش نیز بهبود یابد! قابلیت بهبودی زخم با افزایش سن کاهش می‌یابد. با این‌حال مواردی که عمدتا شامل سبک زندگی بیمار است، شامل تغذیه، خواب کافی، عدم استرس و استفاده از دخانیات و… ممکن است باعث شود تا روند درمان بیمار سرعت پیدا کند.

چگونه می‌توانیم از تشکیل جای زخم جلوگیری کنیم؟

عوامل متعددی در تشکیل جای بخیه بعد از عمل بینی موثر هستند. هر چند عوامل محیطی را توضیح دادیم، اما عواملی هم وجود دارند که شما می‌توانید با دقت به آن‌ها پیش از انجام جراحی، امکان ایجاد اسکار بعد از جراحی بینی خود را به صفر برسانید.

·        انتخاب جراح ماهر و باتجربه

با انتخاب دقیق جراح، 90 درصد راه را پیموده‌اید. جراحان حاذق و باتجربه با بررسی شرایط مختلف بیمار و نیز آنالیز کامل پیش از جراحی، این امید را به شما می‌دهند که با کمترین میزان اسکار پس از جراحی روبه‌رو خواهید شد. حتما پیش از جراحی مدت زمان کافی را برای انجام تحقیقات صرف کنید. انتخاب بهترین جراح کمترین کاری است که می‌توانیم برای سلامتی خود انجام دهیم!

·        تبعیت از دستورات جراح

10 درصد ادامه مسیر تبعیت از دستورات جراح است! اگر شما بهترین جراح را انتخاب کنید، اما به ابتدایی‌ترین دستورات او عمل نکنید، در واقع سلامتی خود را به خطر انداخته‌اید. دستورات پزشک می‌تواند طیف گسترده‌ای از موارد را شامل شود.

یکی از مهم‌ترین توصیه‌های پزشک به شما می‌تواند این است که دخانیات و مشروبات الکلی مصرف نکنید.

توجه ویژه به تغذیه یکی دیگر از مهم‌ترین توصیه‌هایی است که پزشک به شما می‌گوید. بدون شک، تغذیه یکی از اساسی‌ترین عوامل سلامت است. همچنین، تغذیه سالم کمک می‌کند تا بدن هر چه بهتر جای بخیه جراحی را ترمیم کند. یک رژیم متعادل و مقوی به شما کمک می‌کند تا هر چه سریعتر سلامت خود را بازیابید و از چهره خود لذت ببرید. دریافت پروتئین بیشتر، استفاده از میوه‌ها و سبزیجات تازه، نوشیدن آب زیاد و… همگی می‌توانند روند بهبود جای بخیه‌ها را تسریع کنند.

دور بودن از نور آفتاب نیز یکی از عوامل موثر بر بهبود سریع‌تر زخم و جای بخیه بعد از جراحی زیبایی بینی است. سعی کنید پیش از جراحی استفاده از مواد آرایشی را تا حد امکان کاهش دهید. این‌کار باعث می‌شود تا منافذ پوست شما باز شود. استفاده از کرم‌های رطوبت‌رسان نیز می‌تواند مفید باشد. اگرچه، این تنها یک نسخه عمومی است و پزشک شما با شرایط شما تصمیم می‌گیرد که چگونه عمل کند.

آیا می‌توان اسکار جراحی بینی را با جراحی از بین برد؟

با توجه به شرایط پوست، سلامت بدن و…، ممکن است روند بهبود جای بخیه هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت باشد. در صورتیکه پس از گذشت دوران نقاهت و تا زمانی که فرم نهایی بینی مشخص می‌شود (حداقل 6 ماه)، جای بخیه از بین نرفت، می‌توانید از پمادهایی که مخصوص رفع اسکارهای پوستی هستند، استفاده کنید. این پمادها تاثیر بسزایی در رفع اسکار دارند. در صورتی که جای بخیه‌ها هنوز مشخص است. می‌توانید از لیزر استفاده کنید. فراموش نکنید برای این‌کار بهتر است با پزشک معالج خود حتما مشورت کنید.

عمل بینی و حساسیت به زیبایی در زیباجویان!

این نکته را دائما با خود تکرار کنید که شما یکی از سنگین‌ترین جراحی‌های زیبایی را پشت سر گذاشته‌اید و حاصل آن بینی زیبا و خوش فرمی است که شما با دیدن آن لذت می‌برید و همین موضوع باعث افزایش اعتماد به نفس شما شده است. روزهایی را به خاطر بیاورید که به خاطر ظاهر بینی خود، مطب‌های پزشکان را طی می‌کردید تا بهترین جراح زیبایی بینی را بیابید. دقت به این مسئله باعث می‌شود قدری با اسکار نامشهود و ناچیز زیر بینی خود کنار بیایید.

مسلما جراحی سنگین زیبایی بینی اثر خود را بر روی چهره شما گذاشته است. آن اثر چیزی نیست جز بینی زیبا و خوش‌فرم! دقت به تیغه بینی، قسمتی از صورت که در حالت معمولی نیز دیده نمی‌شود، ممکن است وسواسی در شما ایجاد کند تا به دنبال راه‌حل برای آن باشید؛ در صورتیکه هیچ نیازی به راه‌حل نیست. سعی کنید از ظاهر زیبای بینی خود لذت ببرید و اجازه ندهید کسی اعتماد به نفس شما را کاهش دهد. فراموش نکنید، حساسیت زیادی به زیبایی، ممکن است باعث افراط شده و مدام چهره شما را دستخوش تغییر کند تا جاییکه چهره خود کاملا از دست داده و چهره مصنوعی جایگزین چهره شما شود.

اگر می‌خواهید از بهترین و مناسب‌ترین روش جراحی برای بینی خود آگاه شوید با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر